Černý pátek pro Grammar Nazis

Pátek třináctého ani letos nezklamal.

V mailu jsem našla asi sto čtyřicet osm hromadných zpráv, ve kterých mě eshopy upozorňují na to, že pátek třináctého nemusí být nešťastný den, protože když u nich nakoupím, dostanu minimálně 13% slevu. 

Problém je, když takové maily píšou analfabeti. Problém je, když takové analfabety zaměstnávají velké firmy. Tohle pro ně totiž fakt není dobrá vizitka. Svědčí to o jediném - že pokládají zákazníka za tupce, a tak si můžou dovolit ušetřit dvě tři stovky za korekturu textu, když už musí zaměstnávat laciného textaře, který neumí česky. 

Naprosto nejobvyklejší chybou je zmatkování autora textu při zápisu procent. Správně je napsat neumí například v dedoles.cz. On je totiž velký rozdíl mezi 13%  a 13 %.  To první znamená třináctiprocentní, to druhé pak třináct procent. Sice by se dalo argumentovat, že v Dedoles prostě chtěli vážně říct: "Sleva třináctiprocentní na všechno," ale zkuste si to říct nahlas.


dedoles.cz

Takové Otto sice umí s číslicemi a znaky pracovat, jenže mě zas nabádá k tomu, abych si VYNOVILA šatník. Předložka na konci řádky v textu proto už ani moc nerozhodila. Vynovení ji přetlouklo dokonale.

otto-shop.cz 

Další eshop mi už při čtení newsletteru zkroutil nehty na nohou. Ano, fakt byli schopní napsat "pátek 13-tého". Dodnes jsem nepochopila, jak to mám číst - jako pátek třinácttého? 

botovo.cz




Ostatně tuhle zrůdnost lze v různých obměnách najít i na překvapivých místech. Třeba na webu studentů České zemědělské univerzity smat.se, kde pro změnu mají "pátek 13.tého." To se nejspíš čte jako pátek třináctéhotého. Je hodně tristní, když student vysoké školy postrádá znalosti z té základní. A je ještě tristnější, když něco takového napíše tým studentů, který se stará o prezentaci školy na sociálních sítích. 


smat.se


Hodně smutný pohled je také na weby rádií. Teď nemám na mysli malá internetová rádia, která si pro zábavu provozují nadšenci na koleni, ale velké stanice, kde bych profesionalitu očekávala vždy a všude.  Smůla - pátek 13tého mají třeba na Evropě 2. 

evropa2.cz

A na webu Frekvence 1 to dovedli ad absurdum! Tam mají 13tého, 13tý, 13tým... dál jsem neměla sílu číst.  


frekvence1.cz

 A nakonec se podíváme, jak si s pravopisem umějí poradit tam, kde by Grammar Nazi mělo být druhé jméno každého od paní v recepci až po šéfredaktora. Ano, následující text opravdu visí na webu aktualne.cz. Prosím, zašlete někdo do redakce pravidla pravopisu!




aktualne.cz


4 komentáře:

  1. Procenta a číslovky jsou problém. Už roky to sleduju v diskuzích, na cedulích, v oficiálních textech. Popravdě ani já jsem to kdysi psal stejně a přišel jsem si jako solidní znalec gramatiky. Za článek dík!

    OdpovědětSmazat
  2. Super. To je článek hodný toho webu.

    OdpovědětSmazat
  3. Já prostě nikdy nepochopím, proč to ti lidi nemůžou napsat celý slovem. Pátek třináctého. To je takovej problém?

    OdpovědětSmazat