Jarda Gump, Penězdroj a prapodivná charita

Když se soukromá osoba rozhodne podpořit charitativní projekt, je to skvělé. Když to udělá údajně známý youtuber, je to ještě lepší. Když to ale vypadá, že celý projekt je jen o tom, jak naplnit vlastní kapsu, zasloužil by si minimálně obrovskou ostudu a v lepším případě i trestní stíhání.

Řeč je o youtuberovi Jaroslavu Kovářovi, který produkuje hlavně videa s velmi nevtipnými vtipy, a teď si usmyslel, že bude jakýmsi českým Forrestem Gumpem. Proto si taky říká Jarda Gump. Jarda se rozhodl, že přejde (nikoliv přeběhne) Českou republiku od Aše po Zlín. Na těch 680 kilometrů si vyhradil dvacet dnů. A celé to dělá proto, aby podpořil projekt Správný pes, který zase prý podporuje výcvik asistenčních psů. Při chůzi po vlastech českých i moravských bude propagovat videokurz Správný pes a výtěžek pak jistojistě zaplatí výcvik dvou asistenčních psů pro handicapované lidi.

Myšlenka super, žejo? Je tak super, že už na ni skočil Penězdroj.cz, kde pan Kovář před časem poprvé v zájmu charity získal od dárců nějakých pětadvacet tisíc. Údajně na to, aby mohl projekt Správný pes propagovat na facebooku a aby se informace o něm dostaly ke všem pejskařům v České republice a blízkém okolí.


penezdroj.cz


Asi nemusím říkat, že žádný z mých přátel pejskařů o tomhle projektu v životě neslyšel.

Ale vezmeme to popořádku.

Projekt Správný pes je vlastně série videí natočených s jedním z předních trenérů asistenčních psů v České republice. Vznikl podle závěrečných titulků pro jakousi ITV (asi to není ta známá britská ITV, žejo?) a podpořila ho značka Happydog.cz.

youtube.com

První video je volně dostupné po zadání mailu. Za ta další už se samozřejmě platí. A na to, že se jedná o nepříliš profesionálně a technicky natočený pořad, se za něj platí pořádný ranec.

spravnypes.cz

Ti, co mají hlouběji do kapsy, si zřejmě koupí základní verzi, ti movitější se pak můžou rozšoupnout a zaplatit víc. Samozřejmě i víc dostanou.

spravnypes.cz


Kromě toho navíc prý každý plátce přispívá na zmiňovaný výcvik asistenčních psů.

spravnypes.cz


Projekt Správný pes už nejspíš expandoval, zahltil facebooky a jiné internety (za těch pětadvacet tisíc od dárců), už o něm slyšel každý pejskař, a tak jde zas o kus dál. Teď potřebuje další peníze na podporu prodeje. A to zařídí Jarda Gump, který další peníze shání znovu přes Penězdroj. Přehlédnout se to na jejich webu nedá - jde o jediný aktivní projekt. Tentokrát chce Jarda Gump 30 tisíc korun, aby mohl za tři týdny ujít pěšky necelých sedm set kilometrů. Je to prostě český Forrest Gump!


penezdroj.cz

Třicet tisíc na dvacet dnů je dost. Však on toho taky Jarda dost potřebuje. Musí si koupit teplé prádlo, ponožky a boty, techniku na natáčení, zaplatit jídlo a hotely (charita je charita, ale pod širákem asi spát nebude), náplasti na puchýře, doprovodný vůz (! - ještě, že se nerozhodl plavat, doprovodné plavidlo by jistě stálo mnohem mnohem víc), zaplatit musí i administrativní náklady (štěstí, že při vstupu na Moravu nemusí platit vízum!) a další podobné nezbytnosti, které při pěších toulkách po silnicích v České republice jeden takový obyčejný chodec prostě potřebuje. 

penezdroj.cz

Jarda ví, že dělat charitu jako jo, ale vocaď pocaď! Přece si nebude sám platit gel na namasírování bolavých nohou! Vždyť bude propagovat ten skvělý projekt, který podporuje asistenční psy. 

Jo, sakra. On je ten projekt jeho…

Aspoň tomu všechno napovídá. Tak třeba: web spravnypes.cz je registrovaný na jakousi paní, ale kontaktní mail i adresa P. O. Boxu patří Jardovi Gumpovi. 


nic.cz


Stejná adresa je taky v informacích na youtube kanálu Jaroslava Kováře. 

youtube.com


A nakonec i v obchodních podmínkách Správného psa se dá najít, že za projektem je plzeňská firma AKV. A jejím vlastníkem je podle obchodního rejstříku právě Jaroslav Kovář. 


spravnypes.cz


Ale aby nedošlo k mýlce, pan Kovář je renesanční osobnost. Je to podnikatel, jehož firma AKV na webu www.rust-osobnosti.cz nabízí školení bezpečnosti práce, rekvalifikační manažerské kurzy akreditované ministerstvem školství, zabývá se internetovou televizí a navíc je její majitel i mistr reiki! Jo, a kromě toho se na webu jeho firmy dají najít i zamilované SMS!!!


Web Správný pes se snaží tvářit, že z každého prodaného videokurzu jdou peníze na asistenční psy, rovnou je ale jasné, že to není ani polovina ceny. Podle vzoru dárcovského certifikátu je to 237 korun (a to jsem mírná a domnívám se, že to je částka, která putuje z nejlevnějšího kurzu za pět stovek).

spravnypes.cz

Jenže zatímco se všechno snaží tvářit tak, že projekt podporuje proslulé Pomocné tlapky, ve kterých právě trenér asistenčních psů Jiří Tomášů působí, vůbec to tak není.oficiální facebooková stránka Pomocných tlapek

Tak trochu mě napadá, kam že ty peníze z velkolepého projektu Správný pes sponzorovaného dobrými a naivními dušemi putují. Jaroslav Kovář je totiž po krk v dluzích. 

or.justice.cz

Pokud by kdokoliv chtěl skutečně přispět na výcvik asistenčních psů, měl by to udělat přímo - jak, to lze najít třeba na webu organizace pomocnetlapky.cz. 

A teď mě omluvte. Jdu zjistit, jak si založit charitativní projekt na Penězdroji. Rozhodla jsem se, že pojedu na Bahamy, budu se tam tři týdny procházet po pláži a šířit osvětu ohledně chození na vysokých podpatcích. Potřebuju na to tak dvě stě tisíc. Dárci peněz ode mne dostanou certifikát a nechám jim vyrobit placku, na které bude růžový střevíček. 

14 komentářů:

 1. Tyjo, vůbec nevím, jak jsme bez třiceti tisíc ve spozorských darech mohli dojít těch 600 kilometrů do Santiaga (celá pouť i s letenkama a ubytováním nás přitom vyšla na polovinu, než cesta pana Kováře). Kecal, lhář a zloděj a navíc vypadá dost nepříjemně už od pohledu.

  OdpovědětSmazat
 2. Upřímně doufám, že na něj někdo to trestní oznámení fakt podá...

  OdpovědětSmazat
 3. 14. 10. 2014 Jarda na videu říká, že 18% z výdělku jde na Pomocný tlapky, když koupíš přes jeho web tvskoleni.cz, tak jde 25%. Říká tam výslovně, že to jde na PT.

  OdpovědětSmazat
 4. tvskoleni.cz to je taky show :)

  OdpovědětSmazat
 5. Nemám co dodat, napsala si to trefně.
  Jsem tak rozčílená, že se raději zdržím dalšího vyjádření na toho člověka.

  OdpovědětSmazat
 6. Stránky spravnypes.cz jsou nedostupné, copak se asi stalo?

  OdpovědětSmazat
 7. O tomto projektu jsem se dozvěděla tak, že mne pan youtuber oslovil jako ubytovatele a žádal o podporu jeho projektu tím, že jemu a jeho společníkovi poskytnu ubytování na jednu noc se snídaní zdarma. Nyní vidím, že náklady na ubytování uvádí ve svém výše uvedeném projektu. Co si o tom myslet?

  OdpovědětSmazat
 8. Četla jsem, že je zadlužený a tímto to splácí. Pěkný zmetek a pěkný podvod.

  OdpovědětSmazat
 9. tyjo, to je teda hustej hajzlík...

  OdpovědětSmazat
 10. To je ale sviňa. Udělá si luxusně placenou dovolenou :)

  OdpovědětSmazat
 11. Ryba smrdí od hlavy, spíš by se měly řešit prvně velkokrádeže politiků a mocných, rozkradení zdrojů v ČR atd., nějakých 30 tis. pro nějakėho chudáka jsou to poslední. Ale lidi se víc naštvou pro těch 30 litrů a částky pro ně představitelné, že žijeme v zemi, kde nám nic už nepatří (voda, průmysl aj.), nevadí. Ale rozčilujme se tady. Přitom vrchnost je vzor a začínat je tŕeba od řídicího centra, kde ale vše vyšumí. Trestají se jen malé ryby. A v tomto duchu je i článek.

  OdpovědětSmazat
 12. Ach jo, pamatuji doby, kdy na tomto blogu byl novy clanek co tyden. Chapu, ze je s tim hodne prace, hledat temata a davat dohromady smysluplne clanky, ktere pomohou i pobavi, ale bylo to pro nas ctenare moc hezke obdobi. Co je s vami Blondyno? Uz nebudete psat? A neznate prosim nekdo podobny blog jako byl tento, pripadne Modni Peklo, kdyz jeste psala Ada? Diky za tipy.

  OdpovědětSmazat
 13. Je to škoda. Toto je jediný blog co jsem četla. Mám pocit, že Blondýna s tím už totálně sekla a přidává články už jen z extrémního přemlouvání. Velká škoda. :( Hodně mě naučila.

  OdpovědětSmazat