Velký kšeft bez papírů

Dnes to nebude ani vtipné, ani zábavné, dnes to bude jen naštvané.

Je to už pár týdnů, co jsem na vlastní oči viděla naprosto zbědovanou kočku. Byla to britská kočka, které se kdosi zbavil. Pravděpodobně pocházela z  množírny, kde měla za úkol rodit další a další koťata, bez ohledu na cokoliv. Když už bylo jasné, že další porod nejspíš nepřežije, protože byla opravdu v zoufalém stavu, "chovatelé" ji prostě vyhodili na ulici. Že kočka, která byla zvyklá být s lidmi, nemá ve stavu, v jakém byla, šanci přežít sama venku, to je nezajímalo.

Začala jsem se o množírny trochu víc zajímat, objevila pár facebookových stránek, které se na ně snaží upozorňovat, přečetla jsem spoustu seriózních i neseriózních článků, mluvila jsem s lidmi z útulků, s veterináři, s chovateli. A mohla bych napsat desítky stránek, po tom, co jsem se všechno dozvěděla. I tenhle text vzniká mnohonásobně déle, než kterýkoliv jiný. (Tak to koukejte ocenit!)

Na mnohastránkovou práci tady nemám dost místa, tak se pokusím být stručnější: Prosím, nekupujte si zvířata bez průkazu původu. Nikdy! Nekupujte psy a kočky od lidí, kteří nemají registrovanou chovatelskou stanici. Jen tím podpoříte zmetky, kteří chtějí na koťatech a štěňatech hodně vydělávat. I když sami nechcete mít chov, vždycky plaťte jen za zvíře papírové z registrované stanice. Nebo si zajděte pro kotě či štěně do útulku. Podporováním množitelů jen podporujete utrpení zvířat.  

Za množírnu se obvykle označuje chov psů nebo koček, které nemají průkaz původu. Nemusí přitom jít o chov, ve kterém je deset koček nebo patnáct fenek. Osobně považuju za množitele kohokoliv, kdo má nepapírové zvíře a nechává ho vědomě a záměrně nakrýt.

Předesílám, že vůbec nepokládám psy a kočky bez průkazu původu za jakkoliv méněcenné. Když jsem byla malá, měli jsme vždycky psa i několik koček. Všechno to byly vesnické směsky, které se křížily podle toho, jaký pes nebo kocour zrovna potkal ten správný protějšek za vesnicí u pole. A byla to báječná zvířata.

Nikoho tenkrát nenapadlo, že by si dovolil křížence prodávat. A prodávat za velké peníze. Dnes je to výnosný byznys.

Koupit se tak dají třeba bíločerní němečtí ovčáci...
...egyptská kočka, která vypadá jak sphynx...


...staford, tedy pardon, prý stafort, co připomíná křížence jorkšíra......nebo bengálská kočka, která je spíš siamská......a nakonec štěňátka, která žijí v krásném prostředí ve sklepě a chovatelka se jich potřebuje zbavit.


Výkonné množírny ale vědí, co prodávat a jak by to přibližně mělo vypadat. Mezi kočkami jsou už nějaký čas nejoblíbenější britské kočky (naprosto to chápu, máme v rodině několik britek a jsou vážně úžasné, mezi množiteli jedou ve velkém modré a whiskas), velká móda jsou i mainské mývalí kočky a nahaté sphynx.

Množírny to vědí, a tak chrlí koťata a štěňata jak na běžícím pásu. Jako jeden muž pak tvrdí, že jsou sice bez průkazu původu, ale oba jejich rodiče ho mají. Ceny se velmi často pohybují na stejné úrovni, jako u mláďat z ověřeného registrovaného chovu.

Takové ragdolly, jaké nabízí množírna z Holohlav, pořídíte za stejnou cenu z registrovaného chovu bez problémů. Britská koťátka s průkazem původu po naprosto špičkových rodičích můžou klidně stát deset dvanáct tisíc korun. I víc. Běžně se ale prodávají za čtyři tisíce. Sphynx s průkazem původu vyjde průměrně na šest až sedm tisíc. Ale proč si nekoupit nepapírové kotě se zvláštníma červenýma očima?  


Paní množitelka jen zapomněla podotknout, že její kočky mají červené oči, jen když je fotí a napere jim blesk do čumáku. U první fotky se jí to trochu vymklo z ruky.

Mezi množitele bych klidně zařadila i majitele nepapírových kocourů, kteří nabízejí krytí. Komukoliv, kdo zaplatí.
A ještě jeden příklad krásného ztělesnění lidské blbosti:Je samozřejmě naprostá pitomost, že by fena nebo kočka měla mít mláďata. Není to pravda. Zvířata nemají biologické hodiny jako my. Rozmnožování je pud, Když je necháme vykastrovat, nijak tím nebudou trpět. Naopak, i když kastrace obnáší určitá rizika, jsou daleko menší, než ta, která obnáší březost, porod a péče o potomky. (Navíc kastrace snižuje i rizika některých onemocnění). A to pomíjím snahu nakrýt fenku, i když se může zbláznit bolestí, jak píše tahle milující chovatelka. 

A teď k tomu nejdůležitějšímu: 

Koupě jakože "čistokrevného" kotěte nebo štěněte bez průkazu původu je obrovský risk. U papírového zvířete existuje jistota, že bude z chovu testovaného, zdravého a že jeho rodiče mají správný vzhled a povahu. 

Spojení dvou papírových zvířat předchází mimo jiné i výběr vhodného protějšku tak, aby se nekřížila zvířata příbuzná nebo taková, jejichž spojení by nemuselo dopadnout dobře. Pokud si koupím nepapírové mládě, můžu věřit tomu, že oba jeho rodiče jsou zdraví. Můžu věřit tomu, že oba rodiče jsou stejné rasy. Můžu doufat, že nebudou trpět žádnou vážnou chorobou, že nenechám tisíce na veterině a že mi neumře za pár týdnů nebo měsíců. Můžu věřit, že ze zvířete nevyroste nezvladatelný magor. Můžu věřit všemu, co mi prodejce řekne. Protože mi nic jiného nezbývá.  


Množírna s klidem prodá kotě nebo štěně, které ještě potřebuje pít mateřské mléko a být s matkou, aby se dobře vyvíjelo fyzicky i psychicky. Třeba u koťat můžou registrovaní chovatelé podle pravidel svazu chovatelů prodávat koťata až od třinácti týdnů věku a u nechovných koček se důrazně nedoporučuje jít pod deset týdnů. 

Množírna, tedy i množitel jedné kočky, který ji nechává znovu a znovu nakrýt, obvykle naprosto kašle na pravidla. Třeba o tom, že není dobré mít od jednoho zvířete vrh častěji než jednou za rok nebo za dva. (Ostatně, kočka nebo fena podle něj musí zabřeznout tolikrát, kolikrát to jen jde, aby se vyplatila. Že to pak těžce odnáší na zdraví, nezájem).

Množitelé vám klidně štěně předají na parkovišti nebo u benzínky. Když už vám dají nějaké doklady, bude to maximálně jejich oblíbený PP, tedy Pet Pas - očkovací průkaz. Někdy ani ten ne. Často hrají na city - spousta lidí už si koupila zvíře jen proto, že ho chtěla dostat z příšerných podmínek, ve kterých vyrůstalo. A to nejspíš viděli tu bídu ještě pěkně navoněnou, pokud je vůbec množitel pustil dál než do předsíně. Zvíře totiž pro ně bývá jen zdroj peněz a podle toho se k němu chovají.

Zvíře s průkazem původu stojí vždycky peníze. Chovatelé musí mít registrovanou chovatelskou stanici (seznam kočičích třeba tady nebo tady a psích tady). Zvíře, které chtějí uchovnit, musí například splňovat standardy plemene včetně povahových rysů, musí mít často velmi rozsáhlé zdravotní testy, chovatel musí dodržovat chovatelský řád, obvykle také absolvuje nějaké výstavy, u některých psích plemen jsou povinné i výkonnostní zkoušky.

Štěňata a koťata z chovatelských stanic se prodávají zdravá, správně vyvinutá, očkovaná, odčervená a někdy i kastrovaná, pokud nejsou určená k chovu.

Neexistuje nadpočetný vrh, tedy množiteli oblíbená fáma o tom, že kromě jednoho kotěte nebo štěněte mají všechna průkazy původu a tohle jediné je nad jakýsi smyšlený limit a proto nemá papíry. Průkaz původu dostane každé zvíře z registrovaného chovu a schváleného spojení. Pokud má nějakou vadu, třeba vývojovou nebo vzhledovou, mívá to v průkazu poznamenané s tím, že není určené k chovu.

I v případě, že sami nechceme zakládat chovatelskou stanici, je zvíře s průkazem původu správná volba. Pokud chceme bezpapírové kotě nebo štěně, jsou jich plné útulky. A nejen kříženců, ale i těch, kteří jsou přinejmenším tak čistokrevní, jako jejich protějšky z množíren. Stačí jen zapátrat.

Množírny u nás nejsou bohužel nelegální, v každém případě jsou ale nemorální. A každý, kdo si od nich koupí zvíře, je jen podporuje v dalším množení. Tak, kde je poptávka, bude vždycky nabídka. Chtít po inzertních portálech, aby eliminovaly inzeráty množíren, je taky nereálné, protože i jim množírny přinášejí kšeft.

Ale pokud pořád ještě nevíte, jestli zvíře z chovatelské stanice nebo z inzerátu a bez papírů, hoďte si do Google slovo množírna a klikněte na obrázky. Já na ně nemám žaludek. Ale někomu to třeba otevře oči.

________________________________________

Screenshoty: sbazar.cz, bazos.cz a facebookové stránky zaměřené proti množírnám a množitelům.

105 komentářů:

 1. Kdyby někoho zajímalo víc, a především pro všechny, které tenhle článek naštve: http://nemnozdoma.cz/, než se začnete hádat, přečtěte si to, prosím.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nezlobte se . Ale to co jste napsala je úplná utopie a hloupost . Ne ve vašem názoru o množírnách , ale celkově . Za všechny množírny můžou právě ti papírový pejskaři množitelé . Hlavně ti kteří prodávají na ůkor PP předražená štěňata . Ono se to špatně poslouchá , ale pokud nepočítám s tím , že budu absolvovat maraton požadavků na uchovnění a tím zhodnocení psa ,feny S PP bude od vámi proklamované chovné stanice k tomuto přihlíženo ? Nebude . Každé štěně s "přepokladem" ( většina štěňat z vrhu ) bude prodávána za mastnou cenu špičkových zvířat .Bude i záruka pokud si tak "špičkové" štěně koupím uchovním ho ? Nebo pokud nesplním některou zadanou povinnost (ne vlastní vinou ) vrátí mi množitel s PP část peněz? Kolik jich ale této mety dosáhne. Mnoho lidí by si ráda koupila štěně určité rasy s tím že jejich pes bude mít čistý původ , splňovat určitý standart , ale nikdy je chovnit nebude . Dostanou se k ceně s PP . Ovšem narazí . Mnohde je rozdíl i 10 - 20 tisíc a chovné stanice jsou neoblomné s cenou . A tak kde končí štěňata s pp o které není pro svojí cenu zájem? Co zápis v rodokmenu majitel se rozhodl neuchovnit . Ale za kolik potom takové štěně prodat ?
   On obchod s zvířecími miláčky ať s PP nebo bez je velký byznys .
   Nechci se zastávat množíren , ale opravdu množíren , nechci odsuzovat chovatele bez PP , ani s PP . Ale za stav množíren můžou především registrovaní chovatelé S PP a jejich přístup . Oni totiž nechávají místo na trhu právě těm množírnám .
   PS . nemnožím žádné zvíře za účelem zisku . Mám jen zkušenosti s obstaráním málopočetného plemene , kdy jsem chtěl zachovat standart plemene a tím jeho vlastnosti a nehodlám uchovnit ani množit . Fenku pro to , že je povahově přijatelnější a neočůrává každý ( třeba pytel s krmivem).
   Došel jsem k názoru , že to všichni dělají pro peníze . Zdravotní testy zde proklamované jsou vyváženy tučnou odměnou . Je to prostě o lidech .

   Smazat
  2. Tohle jsou teda zase kecy. Nic jako zapis v rodokmenu: "majitel se rozhodl neuchovnit" neexistuje. Pokud pes splni podminky bonitace, tak je chovny, to se do PP uvadi, ale rozhodne ne to ze ho neuchovnil. A ze jsou nektera stenata draha? Tak si poridim dostupnejsi. Sam mam dva psy kazdy stal kolem 15k, bez PP by byli asi za 8-10k, ale takhle mam jistotu ze se s nimi dobre zachazelo, ze nejsou z pribuznych rodicu a ze jsou geneticky zdravi. A vzhledem k tomu, ze s jednim obrazime vystavy a je chovny, tak mi ta cena za stenata neprijde najednou nejak prehana. Dokonce bych rekl, ze s tim jake naklady to obnasi, tak na nich chovatele skoro nic nevydelali (ale rozhodne byli brutalne predrazeni). A mimochodem neoblomnost s cenou jsem jeste nezazil, ale je jasne ze nikdo stene neproda za 50 % ceny, to by nejspis byl v minusu. Driv jsem si myslel o PP sve, ale dnes bych psa bez PP uz nekoupil. Kamaradka zachranuje psi z mnozek, vetsinou potom co je doslova vytezi a odhodi jako nepotrebny hadr, tem lidem bych sekal ruce... Abych nekoncil pesimisticky, tak vsichni ti zachraneni psi se do par tydnu, potom co se k nim novi majitele chovaji slusne, zmenili k nepoznani...

   P.S. Neni to o lidech, pokud se nekdo ke zviratum chova jako hovado, tak to neni clovek.

   Smazat
 2. Blondyno, DEKUJU za upozorneni na tohle tema. Vysvetluju lidem uz x let, obcas to dopadne na urodnou pudu, obcas ne. A ac jsem (u psu, ne u kocek) proti preventivnim kastracim (normalni clovek proste uhlida), souhlasim jinak se vsim. Diky diky diky!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Proc proti preventivnim kastracim? Kdyz opominu fakt, ze by me vazne nebavilo chodit s "plnyma koulema", riziko rakoviny je pro me celkem podstatny argument. Kdyz neco nemam, onemocnet to nemuze, nehlede na vykyvy hormonu, ktere bujeni citlivych bunek podporuji...plus nevidim rozdil vlivu kastrace na kocoury a psy..kazdopadne i pul cesta je uspech, takze se pridavam k dikum :)

   Smazat
 3. Další web kde najdete spousu informací k tématu je i www.nemnozime.cz :-)

  OdpovědětSmazat
 4. kastrace je totalni znehodnoceni zvirete...nepodporuju sama mam psa s pp, uchovneneho...ale kastraci v zadnem pripade, pokud není nutna ze zdravotnich duvodu. chtela jsem psa z utulku ale podminkou byla kastrace v dospelosti tak jsem si ho nevzala.a znam vice takovych lidi. mozna kdyby nebyla tahle blbost podminka nebyly by utulky preplnene...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A dost mozna tahle podminka, pripadne rovnou kastrace v utulku, zabranila narozeni stovek stenat, ktera by skoncila kde? Zase v utulku.

   Smazat
  2. Kdyby nebyla tahle "blbost podmínka", tak jsou útulky plné ještě víc. Takhle si ta zvířata alespoň vezmou rozumnější lidé bez pocitu, že kastrace je totální znehodnocení zvířete.

   Smazat
  3. U psa s tim souhlasim, nebudu kastrovat preventivne zdravy zvire (ano, jsou vyhody kastrace, stejne jako nevyhody, psychicky i zdravotni). A ac mam papirovy psy, uchovnovat je nebudu, nebudou se dal mnozit a ani je nebudu jen tak kastrovat...

   Smazat
  4. mám chovatelskou stanici psů. Teď máme doma (se sestrou která je stejný blázen) 6 psů. Z toho dvě feny a 4 psy. Jeden klučina je bez PP - vykastrovaný. Druhý kluk je s PP - neuchovněný, vykastrovaný. Strašně by mě zajímalo jaké psychické následky to podle Vás jsou. Ani u jednoho našeho psa nepozoruji psychické ani zdravotní zhoršení. Ba naopak. Kluci se krásně srovnali, nerozhodí je žádná hárající fena a přitom jsou stále kamarádští, poslouchají (hluchý na gesta samozřejmě ;) ) a nemají ani tendence k nadváze. Nebude spíše v majiteli jak se k tomu postaví a co dál ze psa udělá? Vaše názory Vám samozřejmě neberu, ale není hloupost přesvědčovat ostatní o něčem, o čem nemáte vlastní zkušenost a argumentovat psychickými či zdravotními následky? Ano, můžou nastat určité zdravotní problémy, ale to už pak záleží na majiteli, zda bude riskovat rakovinu, záněty dělohy a další (s tím spojenou léčbu a stejně dojde ke kastraci) nebo malé procento možných následků preventivní kastrace.

   Smazat
  5. Mám zkušenosti s kastrací jak u kocourů, tak u psů - a říkám, že psychické změny u kocourů jsou - k horšímu, jsou plašší (co jiného dělat, ty neohlídám, aby se venku nezapomněli s kočkou) a u psa, (nekastrovala jsem já, ale útulek) se sice neprojevili na daném psovi, ale na jeho okolí - moje smečka jej odmítla přijmout.... takže za mne, kastraci u psů jednoznačně ne! Podotýkám, máme nyní 6 psů, všechno až na jednoho útulkáče...

   Smazat
  6. Kočku máme taky (holku) změny po pravdě moc říct nemůžu. Kastrovali jsme ji mladou a je to naše první kočka.
   Psi naše kastrované kluky přijali, jako kdyby se nikdy nic nestalo. Asi záleží na vstazích ve smečce i před tím. Hluchého pesana jsme domů přivedli v jeho pěti letech, v šesti šel na kastraci, takže ani tak s nimi nebyl moc dlouho, ale vycházeli perfektně a to se nezměnilo. Ani psi na cvičáku s nimi nemají problém, to bych řekla že spíše naopak. Pes, který se s cizími psy moc nekamarádí si ho prostě nevšímal. Takže i v tomto vám budu oponovat. Moje zkušenosti na kastraci jsou spíše kladné a příště nebudu mít problémy na ni přistoupit znovu.

   Smazat
  7. Kastrace je znehodnocení zvířete? To snad nemyslíte vážně. Kastrace je veskrze pozitivní záležitost. Nejen že zamezí nadbytečnému množení zvířete, vede i k jeho zklidnění (např. kočka se vám už nebude toulat po nocích a neoznačkuje svojí silně zapáchající močí celý interiér domu), ale kastrace i prokazatelně prodlužuje zvířecí život!

   Smazat
  8. Máme kastrovaného kocoura útulkáče a nic divného na něm není. Kastrovat jsme ho nechali až skoro po roce u nás, když byl pořádně dospělý. Spoustu problémů je spíš od brzké kastrace. Přestal značkovat všechno co vidí a kočičí majetnictví fakt nevoní. Netoulá se a nebitkaří. Myši chytá pořád. Koček jsem měla víc jak 10 a všechny nechtěná koťata. Buď darovaná v lepším případě a nebo nalezená v horším. Výrazné rozdíly mezi kastrovanou a nekastrovanou jsem nepozorovala.
   Vůbec není ta podmínka kastrace nijak blbá. U psů se tak brání aby si je lidi brali na množení a u koček hlavně, aby je nezavalila koťata.

   Smazat
  9. My máme s kastrací koček i kocourů bohaté zkušenosti a není nic lepšího. Zvířata jsou hormonálně klidná, ale na jejich povahách se pranic nezměnilo. Kocouři si i po kastraci dokážou skvěle ohlídat své domácí území před cizími vetřelci, a to se ani nemusí prát, stačí jejich hlasové projevy. I nekastrovaní cizí jedinci před jejich skučením schlípnou uši a ocas a klidí se. Dokonce i kočky venku klidně přeznačkovávají značky cizích koček, kastrace je v žádném případě neobrala o teritoriální chování. Myší nachytají spousty, mají na to i víc času, když ho neplýtvají na hledání sexuálních partnerů či na daleké toulky. Kastrované kočky mají také i přes léto hustší a kvalitnější srst, chytí daleko méně klíšťat (jelikož se netoulají v přírodě) a jsou prostě také víc příchylné k domovu.

   Smazat
  10. Pokud se někdo rozhodne pomoct nějakýmu chudáčkovi z útulku k lepšímu životu, tak ho podmínka kastrace neodradí. Pokud ano, byly to jen řeči a nemyslel to vážně.

   Smazat
  11. KOupila jsem si za 3000 britského kocourka... nebyl čistým britem , ale majitelka tvrdila že oba rodiče jsou čistí britové- moc jsem se v rasách nevyznala a zaujal mne na fotce..zamilovala jsem se.. byl bez PP..
   Vyrostl mi z něho britský kocour křížený pravděpodobně s ruským modrým... je nádherný,ale také vykastrovaný.. kastrace byla nutná-byl trochu agresivní a nechtěli jsme aby zančkoval.. Je klidný,vyrovnaný...stejně jiskru neztratil - chodí na plyšového medvěda a u jiných koček i psů je kápo on.. takže opravdu si nemyslím že kastrace je blbost. Blbost je kupovat si zvířata - množit je a nemít to pod kontrolou !!! Můj kocourek je vykastrovaný,ale má se jako král!

   Smazat
  12. Tiež sa pridám: My máme jedného kocúra a jednu mačičku. Kocúr Max bol prvý a tiež sme mali víziu nechať ho kastrovať až keď bude veľký a dospelý. V 8.mesiacoch začal značkovať a to by som teda nepriala nikomu (tí ktorý to poznajú vedia čo je to za STRAŠNÝ smrad). Bolo rozhodnuté, išiel na kastráciu. Dnes (po roku a pol) je z neho nádherný, 6kg kocúr neurčitej rasy (našli sme ho ako 5mes. na cintoríne) s výbornou povahou ktorá sa od kastrácie naozaj nezmenila. Mačičku Marlu sme si brali od jednej NO ako nájdenca (našli kotnú mamu a mala vrh 5krásnych mačičiek), strašne som chcela čiernu mačku a toto bola láska na prvý pohlaď. Podmienkou adopcie samozrejme bola aj sterilizácia a môžem povedať, že sme ju radi podstúpili s ňou. Vzťahy medzi zvieratami sa pekne utriasli a sú to veľký partáci. Takže za mňa určite kastrovať mačky (aj kocúry) ak nechcete mať mačiatok plný byt. Zmenu nepozorujeme žiadnu ani u jedného a ak tak len k pozitívu (sú maznavý a strašne verní).

   Smazat
 5. Pejsky jsme si vždycky pořizovali, jako vesnické hlídače čili nepapiraky a vzpominam na ně v dobrém. Harvey, náš současný pejsek, výsledek lásky cistokrevne Jack Russllice s anonymním slovenským ratlikem. Milujeme ho a jsem přesvědčena, že to je nejkrásnější a nejuzasnejsi pejsek na světě (viz můj instagram). Vlastně si nedokážu představit papírové zvíře...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vy jste ten článek nepochopila.

   Smazat
  2. Pochopila. K temhle věcem dochází kvůli potřebě lidí upravovat si přírodu.

   Smazat
  3. Pes je zvire domestikovane, tady uz to s prirodou nema co delat.. A omlouvat si neuhlidani feny "laskou", za kterou stoji pouze pudy, no to uz je i na me moc :) Mozna by taky mohla dotycna Jack Russlice povedet pekne po lidsku, jak moc byl prijemny porod a kojeni ne? :)

   Smazat
  4. Rumělka vůbec nechápe o čem se mluví, příroda má rozum a reguluje si to sama. Ale je pes domestikovaný, což znamená, že ten rozum má mít člověk a to je to co lidi jako vy nechápou. Jedna z největších hloupostí, co lidi jako vy dělají je, že polidšťují zvířata.
   Blbost největší a podle toho to vypadá.

   Smazat
  5. Pes je domácí zvíře, ne vlk, takže zodpovědnost nese výhradně člověk. Možná milujete svého křížence, ale jak se daří jeho sourozencům - zbývajícím "dětem lásky" - jsou také šťastní a milovaní?

   Smazat
  6. K těm ne-kastracím. Uvědomujete si vůbec, jak pes trpí, když není vykastrované a ucítí háravou fenu? Mrouskání je zase zátěž pro kočky. Pokud nechcete chov, kastrujte!

   Smazat
 6. Děkuji za článek, sdílím. K tématu množíren a tomu, proč je lepší adoptovat zvíře z útulku: http://www.nekupujadoptuj.cz/?page_id=80

  OdpovědětSmazat
 7. Dekuju za tento clanek, mel by to cist kazdy. Hrozne me stve, kdyz lide zamenuji chovnou stanici za mnozirnu. My mame registrovanou chovnou stanici a stenata jsem meli za 15 let dvakrat. Takze to rozhodne neni tak,ze bysme produkovali stenata jak na bezicim pase. A porad nekomu vysvetlovat,ze kdyz ma nekdo chovnou stanici, tak musi dodrzovat mraky pravidel, to je na pest

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bohumil Filip16. ledna 2016 9:15

   Bohužel já sám jsem se už setkal s několika chovnými stanicemi které se jako množírny chovaly. Jen tam byly ty zvířata v o něco lepší péči. Přesto štěňata jednou ročně s cenovkou od 50 tisíc nahoru. Totální nekomunikativnost, neochota a velmi podivný přístup. Takže po několika velmi špatných zkušeností jsem šel do psa bez PP. Poznal jsem chovatele a prostředí kde fena žije. Dodnes se s chovatelem přátelíme a setkávám. Takže naprostá spokojenost. Není tedy pravdou že bez PP je špatná volba a jen s PP jsou ti praví psi z dobrých chovů.

   Smazat
  2. Souhlasím s Vámi! Známá si koupila čivavu s PP a výsledek? Pejsem měl špatné zažívání - a fenka má také vady a žádná REKLAMACE NEEXISTUJE!!! CENA 25 A FENKA 25 TISÍC!!!!

   Smazat
 8. Blbý je že to ti kterých se to týká číst nebudou a ti kteří si ta štěňata z množíren kupují také ne....Pak je tu část co to nepochopí a bude tvrdit že jejich vořech je přece nej a že chovatelé psů s průkazem jsou jen nadutci co nechtějí přijít o kšeft....A nejhorší je že tu lidskou blbost odnesou zase jen psi.....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pokud bude někdo tvrdit, že jeho vořech je nej, můžu se mu jen vysmát. To MŮJ vořech je nej. R.

   Smazat
 9. Dokud se za něco platí, chtějí na tom někteří vydělávat... dokud se to bude vyplácet, tak se to bude dít. Když je in nějaké plemeno a chtějí ho "všichni" tak ne každý za něj může dát takové prachy, ale prostě bude chtít být stejně "in". Nevytvářejte in plemena,,. ...nevytvářejte přemrštěnou poptávku a ceny.. nebudou množírky... ale lidi jsou holt tupé stádo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ....jako kdyby nebylo dost psů v útulcích, ale holt když nemají ten správný vzhed, tak ať třeba zdechnou... myslím, že je to celé dost povrchní a pokrytecké...

   Smazat
  2. Možná to bude v tom, že každý všechno chce bez ohledu na to, zda na to má finančně i mentálně, že? Když si každý myslí, že má právo chtít a mít všechno tak potom to odnáší ty zvířata.

   Protože když mám rozum a mám opravdu dobrý vztah sám k sobě, tím pádem i k ostatním, tak si zvážím, na co mám a na co nemám, a to včetně podmínek, času, peněz a vím čeho a kolik se dokážu vzdát, abych měla to co chci. Pak nevykřikuju, že chci určitého psa, ale nemám peníze ho koupit. Jednak jsou náklady každý rok celkem vysoké a jednak jsou plné útulky, tam si může vybrat každý kdo nemá vstupní investici a může udělat nějaké zvíře šťastným. Ono se to totiž vrací zpět, to zvíře pak udělá šťastným toho člověka.

   Kabukimono povrchní je váš pohled na problematiku, nepochopil jste to stejně jako ti, co potřebují mít něco "in", ale nemají na to anedokážou si to připustit.

   Smazat
 10. Achjo, mě už to nebaví. Bububu, množírna. A ti skvělí chovatelé, co Vám prodají zvířátko testované na všechno za stejnou cenu jako bez PP a možná dostanete i doživotní servis... A zvíře bude samozřejmě bude naprosto zdravé, vypiplané. Ale už ani slovo o tom, že i chovatelské stanice mohou být množírny. Že mohou produkovat zvířata nemocná, asociální, ve špatném zdravotním stavu. Že vždy je potřeba chtít smlouvu a s chovatelem komunikovat ještě před odvozem zvířete, případně se na něj i informovat. Pořád je to jen PP/ bez PP. Tato problematika má daleko širší záběr a pokud už chcete hlásat pravdy, buďte objektivní. Notabene chtěla bych opravdu vidět ta zvířata s PP za cenu bez PP, která se dají sehnat "bez problémů".
  Podle mě je úplně jedno, jestli zvíře je nebo není s PP a můžete si mě třeba ukamenovat. Důležitý je pečlivě vybírat, od koho si zvíře beru, i kdyby šlo o pouliční směsku a bylo zdarma.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano souhlasím, měli jsme štěně s PP od vyhlášené chovatelky - veterinářky, bylo stále nemocné a celý jeho krátký život jsme do něj cpali peníze. V papírech mělo, že babička a dědeček jsou nevlastní bratr a sestra - už je to dávno, holt jsme neměli zkušenosti a vzali hned první štěně. Teď máme křížence, prostě rodina neuhlídala svoji fenečku a hned bylo 10 štěňat. Bylo o ně v té rodině krásně postaráno, za štěně jsme zaplatili cca cenu očkování a odčervení které dostalo. Co vím, tak jsou všechna z toho vrhu v pořádku a s chovateli jsme stále v kontaktu. A vznikla ze psí lásky a ne z lidské chamtivosti.

   Smazat
  2. samozřejmě i mezi chovateli zvířat s PP jsou podvodníci, ale uznejte, že je to mnohonásobně menší procento než u "chovatelů" zvířat bez PP.
   Vždycky je lepší prověřit si Vámi vybranou chovatelskou stanici, ale je potřeba si uvědomit, že o registrované chs je mnohem snazší dohledat informace než o množiteli. Jako krásný příklad slouží tento článek ( https://khadrabova.wordpress.com/2015/11/26/jihoceska-mnozitelka/ ) Na tom, aby byla odhalena se muselo podílet hodně lidí a dlouhou dobu. Pokud si vyberete chovatelskou stanici, stačí zavolat, navštívit (pokud to neumožní je něco špatně) a případně kontaktovat několik dalších chovatelských stanic a optat se na Vámi vybranou chs. Některá plemena mají i databáze, kde se uvádí psi s některýma nemocema. Většinou mají webové stránky, takže dohledáte kolik psů mají, jaké mají testy a další výsledky. Neznám osobně chovku, která by nevydávala kupní smlouvu. Někteří uvádějí i odškodnění za genetické vady, které nebyli na štěněti v době koupě možné odhalit. Doživotní chovatelský servis není jen rada na telefonu nebo internetu. Může to být i pomoc s vystavením, uchovněním a v neposlední řade hlídání v době Vaši dovolené, nebo náhlé hospitalizace. Jsou velké rozdíly v chovu a množení a ověřovat informace je potřeba vždy, nejen při koupi parťáka. A tady přichází ten největší rozdíl, možnost najít informace o registrovaném chovu a množírnou. Nemusíte ani zjistit, zda je to opravdu první a posledních vrh, zda nejsou rodiče sourozenci, zda nebyli rodiče neuchovněni kvůli extrémně špatným zdravotním výsledkům. Pokud tomu věnujete chvilku času o chovce toto najdete a častokrát najdete i informace, o kterých jste u daného plemene neměli ani tušení.
   Zrovna u nás má soused psa "border kolie". Na první pohled jde vidět, že není čistokrevný, je labilní a nemá vůbec žádné zdr. vyšetření. Kryl fenu v nedaleké vesnici (tu neznám, takže nemohu tvrdit její "čistokrevnost" a povahu a ani se neví zda nejsou blízce příbuzní). Chce štěně za krytí a ptal se mě, jestli nevím o někom, kdo by ho za 7000 chtěl. Takto to bohužel v "chovech" bez pp chodí. A dokud budou lidi šetřit na těch špatných místech, bude to horší a horší.

   Smazat
  3. Ano. Měli jsme bassethounda bez PP (nějak byl nadbytečný ve vrhu, nevím už, jaké byly tehdy předpisy pro udělování PP). Byl to naprosto úžasný pes, vynikající stopař, chytrý a učenlivý (pochopitelně v lese se musel vodit na šňůře, protože jak ucítil spárkatou, padly mu klapky na uši a nedal se přivolat zpátky). Byl od lidí, kteří je chovali dlouhá léta a s láskou dlouho i potom, kdy odezněla móda tohoto plemena.
   Budiž mu země lehká.

   Smazat
 11. Souhlasím s tím, že množitelé jsou zlo, nicméně pokud vím, z jakých podmínek zvíře pochází, je pro mě lepší bez PP. Některé chovné stanice produkují každoročně tolik štěňat, že je mi těch fen opravdu líto. Ač je o ně vzorně pečováno, stejně jsou jen zdrojem penez.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pokud o takové CHS víte, nahlašte to na ČSCH!!! Množitelé přijdou o uchovnění, pokud fena rodí víc jak jednou za dva roky!

   Smazat
  2. Jo, jasně. To tak. V klubech si všichni krejou záda, kšeft je kšeft. Been there, done that, never more, thanks!

   Smazat
  3. Takže víte o chovce, která jedná proti regulím a neúměrně zatěžuje feny (pokud je tedy více vrhů ročně od jedné feny), ale nahlásit ji nepůjdete, protože blablabla, kecy v kleci. Tenhleten čecháčkovský přístup mě začíná řádně kálet.

   Smazat
 12. Jsem proti množírnám, ale na druhou stranu nabádat lidi, aby si nekupovali (za 1000 - 2000 - což je ještě nízká cena pouze za granule, očkování, odčervení) štěně, které není čistokrevné mi příjde už přes míru. Je spousta psů, které se majitelům nepovede uhlídat, i v dnešní době spousta veterinářů, kteří nepoznají rodící fenu (viz moje kamarádka, která byla několikrát u vet, že je její fenka asi březí, vet furt odmítala a tvrdila, že v žádném případě a ještě ten večer se narodily štěňátka). Místo toho, aby jste šířili osvětu - co to množírna je, že ve vrhu dostanou papíry všichni psi nebo žádný, že v útulku není, až tak blaze, jak si lidi myslí. Aby jste vychovávali zodpovědné jedince, kterým nebude jedno jak skončí jejich psi, jejich štěnata, stále jen nadáváte na bezpapíráky a v každém, kdo chce udat nebohé štěne, vidíte odporného množitele. Kdyby lidé uměli nést a přebírat zodpovědnost, takovýhle článek s nabádáním, aby se lidé vakašlali na bezpapíráky, by nevznikl. A ano, mám vořecha, vořecha z útulku. Vzala jsem si jej, protože mi ho bylo líto. Nechápala jsem, proč oslovovat chovnou stanici, kde se štěňata rodí jen pro velký zájem nás lidí, když stejnému parťákovi můžu zachránit život.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zvláštní je, jak často neuhlídají majitelé psy nebo kočky, které se úplně NÁHODOU spustí se zvířetem stejného plemene. :-))))

   Smazat
  2. Čistě NÁHODOU se může jednat o množírnu, ale taky nemusí. Znám spoustu lidí, co mají dva, tři psy stejné rasy a prostě nestihli vykastrovat...Třeba jedni mají hlídače - dva vlčáky (fenku a psa), fenka už byla stará a nemocná a tedy nemohla se nechat vykastrovat hned. Psovi byl rok a už to stihl. Co s tím? to všechny hned utratit?

   Smazat
  3. Očkování psa i s odčervením stojí plus mínus šest stovek. Kdyby chudáci ubozí láskyplní majitelé, kteří neuhlídali fenku a chtějí jen milovaná štěňátka dát do dobrých rukou, nebudou si za to účtovat pět tisíc.

   Smazat
 13. Ono asi stene s PP nekoupite za cenu stenete bez PP. Ale naopak ano. Ano je rozdil toho, ze nekomu zdrhla kocka nebo pes a vratili se nakryti, popr. jinak, ale nakryti. Poulicni smeska se tomu rikalo a ty stenata se davali max za cenu ockovani pokud probehlo nebo zdarma. A nebo se to topilo. Dneska jako humaniste je nepujdeme ani utopit ani je nesezereme. Tak co s tim? A nastava zacarovany kruh... i papiraci mohou trpet chorobami, stejne jako lidi. Tak i tak rekneme si to narovinu, nekontrolovane mnozeni v CR jakychkoliv zvirat je a existuje ve vsech pripadech. Psu a kocek je v CR vic nez lidi. Jak tedy chcete aby vsechna zvirata mela domov. Jiste samy vite jak tezce utulky udavaji ave chovance, jak casto jsou na 100% sve kapacity. Vetsina utulku jsou organizace zalozeny normalnimi lidmi ne statem. Stat nema povinnost se o zvirata postarat. Proto i kdyz milujete sve krizence a la "Karl von Bahnhof" povazujte za nezodpovedne aby vam behali nekastrovani. A kdyz uz vam nejaky pejsek fenku nakryje a vy s laskou odchovate stenata a slaskou je date hodnym lidem. Tak i tak plnite nadobu, ktera je jiz tak preplnena. Nejsem moc fanousek papiraku, ale uz vubec nejsem fanouskem mnozitelu (i kdyz omylem a nahodnych). Nikdy se za nevykastrovane zvire nemuzete zarucit na 100% (coz dokazuje jak casto se milacci hledaji). A pak takovy lide nuti ostatni aby se smilovali nad jejich roztomilouckymi stenatky, ktere nutne potrebuji domov.
  Jednoduse, kdyz uz bezpapiraka tak ne za cenu vyssi nez ockovani. I na cenu za krmivo se vykaslete - to ze byly zvirata kojeni a pak trosku tech granuli, at si majitel vyzere, ze se mu fena (kocka) nakryla. Proste cena tak, aby se na ni nedalo prijit financne ani korunu do plusu. Kdyz uz bez papiru, tak nejlepe z utulku. A kdyz chcete neco cisteho, tak papirak je snad jasna volba. Zvire neni zbozi na kterem by clovek hledal jak nejvic usetrit, cili ciatokrevny ale bez PP, na to se proste nehraje.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jste na omylu, města a obce mají ze zákona povinnost se postarat o zvíře opuštěné nebo v nouzi! To, jak ji dodržují, je jiná věc - když to nedělají, tak je na místě to řešit třeba přes ministerstvo.

   Smazat
 14. SUPER, Blondýno. O množírnách se toho sice napsalo hodně, ale pořád to ještě nestačí.
  Množírny ale nejsou bohužel "výmysl" poslední doby.
  Už někdy před dvaceti lety jsme si takto koupili psa z údajné chovatelské stanice, čistokrevné štěně bez PP, ovšem prý s PP rodiči. Internet tehdy nebyl, inzerát řádkový v Annonci, těžko jsme mohli vědět, jestli je všechno tak, jak by mělo být. Po deseti letech (není to málo, ale mohl se dožít vyššího věku) pes umřel na nádor varlat a veterinář řekl, že tam byl vrozený problém, na který nás měl upozornit už chovatel. Sice nás na to mohl upozornit i veterinář, k němuž jsme předtím se psem chodili, protože to byl problém evidentně zjevný a dal se řešit operativně již ve štěněcím věku, ale každopádně je tu pochybení již u chovatele, v tomto případě spíš chovatelky. A budu konkrétní - jde o Kšely u Českého Brodu, "chovatelka" Lea Manová. My jsme u ní před lety kupovali štěně ši-tzu, v posledních letech jsou na ni na netu stížnosti ohledně nečekaně přerostlých a nemocných jorkšírů. Nevím, jestli po tolika stížnostech ještě dnes funguje,ale každopádně nabádám všechny, aby si opravdu dávali velký pozor, od koho zvíře kupují. Dnes s internetem už je situace mnohem přehlednější, proto snad bude brzy podvodníkům odzvoněno.
  Jinak máme doma kocoura s PP z chovatelské stanice. Je zdravý a od té doby, co jsme ho nechali vykastrovat, je to opravdový mazlíček. Předtím byl divoký, nepředvídatelný, značkoval po celém domě a jednou mi nečekaně prokousl ruku tak, že jsem měla dva týdny obvaz. Kastrace ho úžasně zklidnila, je rozhodně přínosem pro zvíře i jeho majitele.

  OdpovědětSmazat
 15. Z trochu jiného soudku. Jsem taky z vesnice, odmalička pejsci, kočky... většinou jsme tedy mívali fenky. A sousedi zase pejska. Jejich láska ploty přenesla, tak z toho bylo štěňat jak máku v mnoha vrzích. Se sousedy se mluvit nedalo, ať už o lepším zabezpečení plotu nebo o kastraci.
  No a pak, když jsme se štěňaty jeli na burzu už aspoň po desáté, se rodiče před sousedy zmínili, že vlastně nám ta štěňátka vynáší. Rychleji vykastrovaného pejska jsem neviděla. :)
  Když jsme měli štěňata poprvé, naši nevěděli co s tím, tak se poradili s veterinářkou. A ta jim dala radu k nezaplacení. Pejsci se musí vždy prodávat, aby měli pro nového majitele alespoň nějakou cenu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Se sousedy se mluvit nedalo a vámi ano? Proč jste nenechali vykastrovat svou fenku, nebo že by to fakt vynášelo?

   Smazat
  2. Sousedi si psa pořídili až po naší fence, dá se říct nám naschvál. Těch afér s nimi tam bylo ještě o něco víc.
   A k tomu vynášení, fenka mívala štěňata tak dvakrát ročně maximálně po čtyřech. Většinou spíš dvě nebo tři. A jedno štěně jsme dávali za dvě stovky. Tak si spočítejte, jaký výnos jsme z toho mohli mít. Všechno, co jsme kdy měli, byli kříženci, a rozhodně si nepamatuju, že by kdokoliv z nás jakkoliv asistoval u reprodukce, jak je zmíněno například v článku.

   Smazat
  3. To jste ale nevysvětlila, proč jste nenechali vykastrovat Vaši fenku. Dokážete si představit, jak to bylo pro její organismus vysilující? Po sousedech jste chtěli zodpovědnost a přitom jste ji sami neměli.
   Vážně se pejsci musejí prodávat, aby měli pro nového majitele cenu? Máme pejska z útulku, nestál nás tedy ani korunu, a přesto ho považujeme ho za člena rodiny.

   Smazat
  4. No chudak ta vase fena!

   Smazat
  5. Nemyslím si, že to bylo vysilující. Všechno se to dělo přirozeně, záměrně nakrýt jsme ji nenechávali. Protože je křížená, nemělo by to stejně žádnou cenu.
   Paní Chylíková, samozřejmě cena pejska v lásce k němu nehraje žádnou roli. Ale myslela jsem tím něco trochu jiného. Když si jedete vybrat zvíře do útulku, tak víte, že za něj platit nebudete. Ale když si jedete vybrat zvíře dejme tomu na burzu nebo přes inzerát, tak už byste měla počítat s tím, že za něj nějakou korunu dáte. V tomto případě je chyba pejska darovat - nebo jsem k tomu aspoň byla vedena.
   No a s tím vykastrováním naší fenky, musím se přiznat, nevím. Štěňata mívala do doby, kdy mi bylo asi dvanáct, a samozřejmě, že tehdy mě zajímala víc roztomilá štěňátka než proč ji teda nedáme vykastrovat. :) Štěňata jednou ročně pro nás nebyla nepřekonatelný problém a fenka byla také po všech stránkách vždycky v pořádku, což potvrzovaly pravidelné kontroly u veterinářky.
   Nejsme žádná množírna, zisk z pejsků byl vždycky zanedbatelný, spíš jsem chtěla poukázat na chování lidí a jednoduchou českou logiku - soused má něco navíc, tak mu to nedopřeji!
   Ale klidně všichni pokračujte, ráda se o nás a našem přístupu k psům ještě něco nového dozvím. :D

   Smazat
  6. Jo, to byste se divila, jak vás některý útulky pěkně zkásnou. Třeba městskej v Plzni, tam se dá nechat hezkejch pár stovek. A to ani neřeším, kolik peněz po vás chtěj, když vám odchytnou psa, co utekl. Mají z toho moc dobrej kšeft.

   Smazat
  7. Tak to už celkem zbytečně slovíčkaříte.
   Jo, nevím, jak to chodí s útulky, protože pejsky jsme měli vždy od známých, ale o tom žádný z mých postů nebyl.

   Smazat
  8. Anonymní, útulky musí z něčeho žít, nazývat je "moc dobrým kšeftem", to jste asi fakt spad z borůvky. Zkuste si srovnat náklady na provoz útulku s těmi "hezkými pár stovkami", které tam občas někdo nechá, když si vezme zvíře. Běžně bývá zvykem účtovat si za zvíře adopční poplatek a útulku ho ráda nechám. Když se vám zaběhne pes a v útulku se vám o něj postarají, byť jen chvíli, než si ho vyzvednete, je naprosto normální po Vás potom chtít peníze, neb pes je minimálně nakrmen a prohlédnut (ošetřen) veterinářem.

   Smazat
  9. Jenže tady byla řeč o městských útulcích, který platí města ze svých rozpočtů! Zjistěte si něco o tom v Plzni a zděsíte se. Jo, psi jsou nakrmený, ale to je tak všechno. veterinární péče tam je naprostej otřes. Veterinářka, co to má na starosti, je imrvére ožralá.

   Smazat
 16. Když jsme sháněli kocourka, navštívila jsem jednu z registrovaných chovatelských stanic britských koček a nikdy jsem neviděla takhle vystresovaná, vystrašená koťata, která se bála i hlasitějšího slova. Takže ono to nebude zas tak černobílé. Mám nakonec obě kočky bez PP a nemyslím si, že bych jejich pořízením podpořila nějakou "množírenskou mafii", jak vyznívá tenhle článek. Pokud člověk není úplný blbec, tak si zdroj zvířete prověří a na nějakou podezřelou předávku kotěte na benzince prostě nekývne.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Gratuluju, místo toho, abyste si vybrala kotě v jiné CHS, krásně jste podpořila množírnu. Dokonce dvakrát. Můžete na sebe být pyšná.

   Smazat
  2. Proč jste si prostě nenašla jiné chovné stanice?

   Smazat
  3. Proc jste si teda nezasla pro kote do utulku?

   Smazat
  4. Panebože, vaše ironické "gratuluju" je směšné..mě by jen zajímalo co by se podle Vás mělo dělat s kočkama a psama bez papírů, když by si je podle Vašeho mínění neměl nikdo kupovat.

   Smazat
 17. Neuvěřitelně mě to znechucuje. Když chce člověk čistokrevný zvíře, tak by měl počítat s tím, že si za něj připlatí a bude mít jednak doklady o zdravotním stavu zvířete i klid duše, že to mládě pochází z dobrých podmínek. Což se ostatně může projevit i na jeho povaze. Pokud si připlatit nechce, nebo na čistokrevném netrvá, jsou plný útulky koček a psů. Sama mám dvě kočky směsky a jsou to báječná a krásná zvířata. Takový to "dělat frajera" s "čistokrevným" zvířetem, ale snažit se ušetřit - a vlastně jak je vidno mnohdy ani ne - je jednak trapas a pak to hlavně podpoří právě výše popsané parchanty. O "radostech" typu štěně umírající 14 dní po dovozu nemluvě...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vaše příspěvková naivita jen dokládá, že nevíte, o čem mluvíte. Taky jsem si z podobných naivních důvodů pořídila psa s papírama. Jestli si fakt myslíte, že ten, kdo prodává za těžké prachy zvíře s průkazem původu opravdu produkuje kvalitu po zdravotní a povahové stránce, tak byste měla z toho svého obláčku rychle slítnout. Já už s tzv. chovatelama nechci mít nikdy nic společného. Je to úplně stejná verbež jako množitelé.

   Smazat
 18. Množírny jsou rozhodně zlo, vždycky jsem měla koťata, kterých se někdo někde zbavil nebo se našly. Ale co se týče chovnejch stanic... Nedávno jsem kamarádce pomáhala vybírat právě britku a bylo to zlo. Například to, že zeptat se v chovce na cenu je zřejmě tabu a tahle otázka se připouští v podstatě až po tříhodinové komunikaci nebo první návštěvě - o kolik by bylo jednodušší, kdyby to měli napsané na stránkách a nedělali z toho vědu.
  Dál mi vadily podle mě přehnané podmínky na budoucí majitele. Například zaručení ve smlouvě, že kočku bude krmit jen určitým druhem krmiva (případně rovnou pouze BARFováním), že kočka nikdy nebude smět chodit ven, že se na ní majitel CHS bude mít právo párkrát do roka přijet podívat na kontrolu atd.
  Nakonec to skončilo tak, že mají doma jednoho nalezence a jednu kočičku z útulku. Všechno proběhlo rychle a hladce. Myslím, že tohle jednání by mohlo být důvodem, proč si lidi nákup v CHS rozmyslí.

  OdpovědětSmazat
 19. Nikdy jsem neměla pejska s PP, nehodlám totiž obrážet výstavy ani založit byznys. Při výběru pejska vždy dám na prostředí, kde vyrůstá spolu se sourozenci a maminou. A jestli nebude 100%, stejně ho budu milovat... Chovné stanice taky nejsou všechny super, myslíte, že to není někdy jen byznys bez lásky? Moje známá má fenku trpasličího jezevčíka s PP, její zasloužilý tatínek, cizinec s hromadou titulů žije tak, že cestuje bez páníčka jako balík letadlem, aby po světě oplodnil fenky, jejichž majitelé si zaplatí... Super život, ne? A raději nebudu zmiňovat velkochovatele - to už je jen čistý byznys bez citů. Když štěně vyroste a nevyhovuje - nemá správné parametry a neuspěje na výstavě - pryč s ním... Tomu říkám láska. Není vše jen černobílé...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nikdy jsem neměla pejska s PP, nehodlám totiž obrážet výstavy ani založit byznys.To je výbornej důvod pro podporu množíren! I když máte zvíře s PP, nikdo vás nenutí jezdit na výstavy nebo založit chov!!!!

   Smazat
  2. To sice ne, ale ti takzvaní chovatelé s PP jsou úplně stejná verbež jako ti z množíren. Jediný rozdíl? V ceně zvířete.

   Smazat
 20. Zajímavý článek. Je zajímavé, že u velkých papoušků se tohle neděje. Proč? Je těžké je chovat. Kočka nebo pes to ve většině případů zvládnou s jakýmkoli protějškem. Papoušek vytváří velmi citově angažované páry na celý život a málokdy si sednou. Takže můžete mít doma 20 ptáků, ale jen jeden tzv. harmonizující pár, který opravdu snese vejce a odchová mládě. Když vám jeden z páru vysílením pojde, máte smůlu. Neříkám, že ptáci nejsou byznys, ale alespoň to množitelům neusnadňují. :)

  OdpovědětSmazat
 21. Blondýno děkuju za tohle téma. Ovšem hodně lidí si to stále nenechá vymluvit :(

  OdpovědětSmazat
 22. Tak s tím můžu jen souhlasit! Švagr si koupil modrou dogu od jedné množitelky, která je chovala v 1+1 a vyrostl z toho psa takovej magor, celkem dost agresivní. Je ale pravda, že nevím, nakolik měl z jeho povahy váhu původ (jakou povahu měla matka a otec?) a nakolik výchova, které taky moc nedal...
  Navíc toho psa koupil proto, že "majitelka" zahrála na city.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vetšina prací už dnes říká, že povaha je dědičná přibližně ze 70% (Např. studie profesora Beljajeva a jeho následovníků)

   Smazat
  2. To není tak úplně pravda. Dědíte sklony k něčemu. Např. k neurocitismu. Pokud za celý život neprožijete výrazné trauma, tak z toho nikdy nemusí vzniknout deprese. Naproti tomu můžete mít genově nízkou míru neurocitismu, ale pokud je celý váš život katastrofa za katastrofou, tak jste doslova na prášky. Hlavní je pořád především výchova a okolí. Viz třeba Beth Thomasová a její náročná terapie.

   Smazat
 23. Moc velky pejskar nejsem, ale clanek i nasledna diskuze me nejak podnitily k napsani prispevku. Clanky Blondyny mam moc rada a v nazorech se vetsinou shodneme, Vasi prace s clanky si vazim. V tomto pripade mi prijde clanek jen mirne nazorove vyhraneny a lehce tendencni.

  Moc velky pejskar nejsem, ale clanek i nasledna diskuze me nejak podnitily k napsani prispevku. Clanky Blondyny mam moc rada a v nazorech se vetsinou shodneme, Vasi prace s clanky si vazim. V tomto pripade mi prijde clanek jen mirne nazorove vyhraneny a lehce tendencni.

  Mam nekolik poznamek:
  1) Pred 20 lety byla situace s domacimi zviraty trochu jina nez dnes, obzvlast na vesnicich. Na vesnici bylo bezne mit psa a/nebo kocku, vetsinou nekastrovane v casto nalezence, kteri jednoho dne prisli na zahradu a zustali tam po tom, co se panickum zzelelo a zviratkum se zalibila plna miska a tepla deka u dveri chliva. Ano, mluvim napriklad o moji babicce. Takove fenky a pejsci se casto probehli po navsi a obcas pribehla fenka pokryta (pripominam, ze tehda se na vesnicich moc nekastrovalo, odcerveni a ockovani probihalo tak, ze jednou za rok se veterinar prosel barak od baraku a zajemcum zvirata naockoval). Jako mala si pamatuju, ze na jare se krom kurat, kachnat, selat, narodila i stenata a kotata. Bylo to tak proste normalni. A stenata se pak udala na burze zajemcum za symbolicky peniz (nebo vymenou za odrostlou husu na pekac), nekdo je i bezne topil :-( Takhle to kdysi fungovalo na vesnicich, hluboko pred iniciativami lig na ochranu prav zvirat. Ty dobu a pomery nemuzeme srovnavat s dnesni dobou a dnesnimi pomery, proste to bylo jine.

  2) Mnozirny jsou spatne. Delat byznys vyuzivanim zivota nekoho jineho je spatne. Jako otrokarstvi (v tomto pripade je otrokem zvire). Upozornovat na spatne pomery v mnozirnach i chovatelskych stanicich je spravne. Tohle je muj nazor. A souhlasim s clankem.

  pokracovani....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. .... pokracovani

   3) Vadi mi, kdyz se do jednoho pytle s bodem 2 (byznys) hazi majitele jednoho zvirete, kteri se rozhodli nechat na fence, jestli chce pripustit nebo ne. Jsou majitele fenky, sami si ji poridili, sami se rozhoduji, ze ji poskytnou ten nejlepsi pelisek, ty nej pamlsky, nej kurzy agitaci, maji ji moc radi, je soucast rodiny. A pak se opet sami rozhodnou, ze by mohla mit stenatka. Je to jejich rozhodnuti a maji na to pravo. Nikoho nenuti, nedrzi psa nad fenou, proste prijdou na navstevu a nechaji prirodu, jestli napad podpori nebo ne. Jako pripad moji rodiny: stenatko od fenky znamych, kterym pribehl na zahradu (podhrabal se pod plotem) sousedovic pes a jindy hlidana fena zabredla (na vlastni oplocene zahrade clovek fenku nehlida). Sestra si jedno ze stenatek vzala (za cenu ockovani a odcerveni) a rozhodla se, ze ji necha ve 3 letech moznost mit stenata a pak ji nejspis vykastruje. Ackoliv to momentalne neni trend, nektere vedecke studie dokazuji, ze stenata jednou za zivot snizuji riziko nekterych hormonalne vazanych onemocneni feny. Jsou studie pro a proti. To je jak diskuze okolo ockovani proti chripce. Budou vzdycky dva tabory, ale vzajemne by se meli respektovat (jsem biolog, proto priklady klinickych studii). Ve trech letech nasi milovane fenky se ji narodilo pet stenatek. S laskou jsme je vypiplali az do 9-10 tydnu, fence poskytli nejlepsi peci (pravidelne veterinarni kontroly), lasku a nejlepsi stravu, stenatka jsme naockovali, odcervili, naucili zakladni navyky, hrali jsme si s nimi doma i na trave dennodenne. No a pak jsme je za cenu ockovani nabidli znamym znamych, vsechno moc mile proverene cerstve rodiny nebo pary. Kazdy novy majitel se prijel minimalne dvakrat podivat na stenata i k nam domu a cele odpoledne si s nimi hral. Pri prevzeti dostal informace, ockovak, deku s vuni fenky, pytlik granuli, ktere stene jedlo u nas a spoustu fotek stenete od narozeni az po 10 tydnu. Od lidi mame pravidelne fotky, jak se stenatkum dari, vsechna jsou spokojena. Nase fenka uz v 9 tydnech okolo stenat prestala behat, uz je nechala se osamostatnit. Jejich postupne prevzeti novymi majiteli (jedno po druhem v nekolikadennich rozestupech) skvele snasela, zadne depky. Nemyslim si, ze je na takovem postupu neco spatne. Z pohledu vedy, chovatelstvi, zvirete. A kritizovat plosne vsechny neni fer. Jedna stastna rodina s fenkou udelala dalsich 5 rodin stastnych. Nase fenka i ta stenatka jsou v milujicich rodinach, ktere se o ne dobre staraji. Muj naroz je, ze na tomto neni nic spatneho. Nekdo muze mit jiny naroz. Netreba se urazet a prehnane kritizovat.

   Omlouvam se za dlouhy komentar.

   -Vero-

   Smazat
  2. Souhlasím s vámi, a myslím, že něco podobného chtěla říct i Blondýna, resp. že nekritizuje všechny majitele, kterým se rodí štěňátka. Viz její "Osobně považuju za množitele kohokoliv, kdo má nepapírové zvíře a nechává ho vědomě a záměrně nakrýt."

   Smazat
 24. Před tím, než si člověk pořídí zvířátko, měl by zvážit hodně věcí. Většinou hledíme na finance, ale popravdě, čím víc ušetříte na pořizovací ceně, tím víc pak platíte veterinářům. Ano, můžete mít štěstí a pořídit levné a přitom zdravé zvířátko (na to je nejlepší, zajet na vesnici a vzít si kotě od nějaké babči, tam jsou skutečně levná a ve většině případů i zdravá koťátka. U psů netuším.) Ale pokud chcete zvířátko šlechtěné, pak je zodpovědnost na prvním místě. Přikládám svůj článek na doplnění informací, které já tenkrát neznala, ono ne každé "papírové kotě" je zárukou zdraví. Rovnou varuji, že to není hezké čtení.
  http://aneyka-sews.blogspot.cz/2015/09/za-irwinacka.html

  OdpovědětSmazat
 25. Na tenhle článek jsem narazila náhodou a je opravdu zajímavý. Sice si nic kupovat nehodlám, ale pokud bych chtěla, pokusím se ho najít znovu:-) Obzvlášť ta rozprava, jak má mít fena mláďata, je fakt neuvěřitelná...

  OdpovědětSmazat
 26. Blondýno, jak tě obvykle ráda čtu, tak tyhle podobné články mi pijou krev. Ne proto, že komentují stokrát omílanou smutnou pravdu, ale protože pořád propagují chov zvířat papírových. Tam se bohužel dějí častokrát úplně stejná zvěrstva, jen s tím rozdílem, že ta zvířata obvykle nejsou držena ve sklepě (ale i to se stává). Jediný rozdíl je v "papírech": člověk za nemocné nebo vyšinuté zvíře dá mnohem víc peněz. Psi (a kočky) jsou bohužel perfektní kšeft a najde se jen velmi málo těch, kteří k tomu přistupují zodpovědně. Svody, bonitace, výstavy, to všechno není o objektivní kvalitě, ale o známostech. Nedávno jsem potkala známou, co si pořídila psa stejného plemene, co mám já. Obě máme papíráka. Já mám doma zdravotní časovanou bombu. V jejím případě má čuba do kvalitního jedince daleko. Já svého psa nikdy množit nebudu, ona plánuje štěňátka, protože přece jí chovatel a klub řekl, jaká je pěkná. I nějaké to výstavní ocenění má. Stejný klub, kterému předsedá člověk, který úmyslně nakryl nemocným psem. Ať mě chovatelé klidně roztrhají, ale pro mě jsou všichni verbež na jedno kopyto. Ti z kravína i ti bez.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně. Taky si vybavuju, jak jsem kdysi brigádně venčila čistokrevnou šampionku - retrívřici. Neurotické zvíře s nezvladatelným lovecký pudem. S takovou povahou by neměla podle mě nikdy do chovu. No ale hlavně že je krásná a vyhrává výstavy!
   Dokud se budou v chovu vybírat psi jen podle vzhledu, tak budou prostě degenerovat. Kdysi byl vzhled plemen mnohem variabilnější a psi se vybírali podle toho, jak se hodili k práci, jak byli poslušní apod. Dnes je to u PP psů jen o vzhledu. Proto mají např. policie a armáda vlastní chovy psů, kteří sice vypadají naprosto nevýstavně, ale jsou povahou a zdravím mnohem lepší než ti vychvalovaní výstavní psi.

   Smazat
 27. Nevyznám se v tom4. prosince 2015 20:45

  Nerozumím tomu, to předesílám.
  Ale tak si říkám, když má někdo psa a fenu s papíry a ti mají štěňata, tak si přece kvůli tomu nebudou zakládat stanici? Samozřejmě třeba je mají 1x, 2x za život. Co jako mají ti lidi dělat?
  Anebo někdo chce křížence, to jako smůla? Jen papíroví pejsci by měli být?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jde o šlechtitelskou práci. Např. Hodně zjednodušeně "bojová plemena" mají geny blokující agresi. Ale když se zkříží, tenhle gen není dost silný a vznikají agresivní "bojoví" kříženci. To je docela průser. Kromě povahových vad se se špatným křížením nese i mnoho zdravotních potíží. Ale to je problém i přešlechtěných psů. Jde o to, že Ti šlechtění s papírama jsou prostě pod kontrolou a člověk ví, do čeho jde.

   Smazat
  2. A proč by si chovatelskou stanici nezaložil? Chce chovat, tak ať je to oficiální. Je to jen pár administrativních úkonů, nic složitýho. Pokud nezvládne tohle, jak se bude dva měsíce starat o štěňata? Navíc to zaručuje, že bude dodržovat určitý standardy, jako je třeba vyhláška č. 21/2013 Sb., která se vztahuje pouze na registrovaný chov. Pokud chová bez PP, nemusí dodržovat vůbec nic, například ani minimální věk odběru štěňat, což je šílený...

   Smazat
 28. A co když se ta kočka jen ztratila? Tyhle polodomněnky a na tom postavený celý článek? Jsem myslela, že blondýna má na víc, než papouškovat, co je denně v Catmanii. Lidi, mějte svůj vlastní rozum a sežeňte si pár informací.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hele, anonyme, četls pořádně druhý odstavec ? PB v úvodu jasně uvádí, že si zjistila informace o množírnách, mluvila s veterináři atd. - kde vidíš problém ?
   LS

   Smazat
  2. To, že to napsala neznamená, že to, co udajně zjistila, je pravda.. Já jsem taky četla příspěvek, jak chuděrka našla koťátko, který bylo přítulný a neváha a poslala ho do útulku, kde si prošlo mašinerii a stresem a jen proto, že ta záchranářka chtěla do skupiny napsat, jak jsou kočky hrozně přemnožený a když jí tam napsali, že to mohla být sousedovic kočka, radši příspěvek smazala.
   A mám pocit, že by to mělo být všechno trošku jinak.
   Chovatelé by si měli hlídat, že když jde kočka na mazlíčka, že bude vykastrovaná, aby se na ní nedalo množit( jenže oni spěchají a chtějí prodat a možná, kdyby byla vykastrovaná, tak neprodají)a útulky by měly kastrovat (když už tedy se obyč lidi skládají v různých sbírkách, tak by to mělo jít JEN na kastrace), aby se nestávalo to, že jdete na umisťovačku a tam je polovina koťat nekastrovaných.

   Smazat
  3. A hele, anonyme, kdyby chtěla, tak nějaký útulek zveřejní nebo veterináře, aby to získalo nějakou důveryhodnost, za tohle by se asi nikdo nestyděl.
   Ale jakmile čtu, že prošla pár fcb skupin, tudíž asi i Catmanii, je mi jasný, proč vzniklo zrovna tohle.

   Smazat
 29. Milá Protivná Blondýno,
  velmi děkuji za článek, který se zabývá osvětou v oblasti množíren. Třebaže některé informace nejsou úplně správné (jako otázka kastrace - není vždy jen přínosná, sice snižuje vznik rakoviny mléčných žláz a pyometry, nicméně s sebou přináší rizika v podobě vzniku rakoviny kostí, inkontinence apod.) a PP nejsou 100% zárukou povahy a exteriéru, jsem moc ráda, že se množení i touto cestou dostává do podvědomí lidí.
  Přeji mnoho úspšných článků a spokojených čtenárů.
  Šárka

  OdpovědětSmazat
 30. perfektni clanek, lepe bych sve myslenky nezformulovala. kez by si to precetli a pochopili vsichni ti hlupaci "nepotrebujupapiraka-mynavystavychoditnebudeme"

  OdpovědětSmazat
 31. Drahá blondýno a ostatní, co tady tleskáte nad tou životní bídnou situací všech kočiček a pejsků. Je vidět, že i přes všechny rozhovory, které PB vedla, je její pohled velmi povrchní. To že si pořídíte pejska (kočičku) z chovné stanice, neznamená vůbec nic. Jen Vaše prvotní a rozhodně ne poslední velké náklady. Uchovnit psa (fenu) majitele docela dost stojí (cestovné na výstavy, ubytování, samotný pobyt na výstavách ... atd.), vůbec nemluvím o všech zkrášlovacích procedůrách, které musí miláčkové z oficiální chovné stanice podstoupit. Pak si domu za min. Váš poloviční měsíční plat přivezete štěňátko, kterému jste nakoupili za zbytek výplaty výbavičku ... Zkuste se poptat v okolí majitelů těchto psů, jak často a kolik peněz už nechali u veterináře, protože jejich mazlíček je prostě přešlechtěný a od mládí trpí na různá vážná i méně vážná onemocnění, což je dost často způsobené příbuzenským krytím zvířat, tak aby zůstal zachován co nejlepší standart plemene. A pokud majitel feny nechce jít touto cestou, kryje v zahraničí a hádejte, kdo ty náklady zaplatí ???
  Vaše vyjádření, že jakékoliv nakrytí psa na vesnici, které není pod hlavičkou chovné stanice, je vlastně množírna, jsem si musela přečíst několikrát, jelikož takovou pitomost, jsme dlouho neviděla. Je to praxe, která se děje staletí, dávno dávno před tím, než vůbec vznikla nějaká FCI. Víte vůbec něco o šlechtění zvířat a způsobu, jak probíhá ?
  Předpokládám, že milá blondýna a vy ostatní jste přinejmenším vegani. Protože přece ta vaše slepá láska neskončí jen u pejsků a kočiček ... určitě vám také vadí, že se malým selatům hned po narození zaživa vylamují zuby, že se v určitém věku kastrují ... zaživa... atd.
  Za mne Váš článek šíří hysterii o věcech na které jste se podívala z rozjetého vlaku, ale Marta Kubišová s panem Srstkou z Vás jistě mají radost.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Naprostý súhlas.

   Smazat
  2. Taková snůška blbosti! Příbuzenské krytí u psů s PP? Od čeho jsou ty PP? Od čeho je poradce chovu? Proč se psi a feny uchovneni? Od čeho je bonitace? Svod? Zkousky pro dana plemena? Predepsane zdravotní testy?
   Šlechtění zvířat není množení a křížení čehokoliv.

   Smazat
 32. Z primitivismu paní Segešové Fajtové se mi udělalo na zvracení - čubinka nám při krytí řvala bolestí, koukněte se na to, manža ji musel přidržet. NO FUJ!!!!! Hanba chlap, hanba ženská. Tupost není léčitelná, ale pohled na ni bolí.

  OdpovědětSmazat
 33. Já nejsem proti psům a kočkám bez PP, dokonce nejsem ani proti křížení a chovu na křížencích. Jestliže jsou oba rodiče zdraví a povahově nezávadní a vím, co bude se štěňaty, proč nechovat? Koneckonců, kříží se labradoři se zlatými retrívry, pudly, německými ovčáky a dalšími pro speciální účely jako jsou vodicí a asistenční práce. Čistokrevná zvířata bývají obecně zdravější než psi vydávaní za čistokrevné (tzn. bez PP), ovšem kříženci je ve zdraví předčí. Znám lidi, kteří chovají křížence různých ovčáků (německých, belgických, pikardských...), protože jsou prostě vhodnější pro práci. Jenže jednak nepřipouštějí každou fenu, pečlivě si vybírají psa a mají okruh zájemců, kterým dávají štěňata, která se „nepovedla“, tzn. nebyla pracovně využitelná. Mají pro svůj chov důvod, protože pracovní plemena se chovají v mnoha liniích, které se obecně dělí na výstavní (psi nejsou pracovně upotřebitelní na nejvyšší úrovni, drobné zdravotní problémy, např. kožní, špatný zrak atd.) a pracovní (psi mívají ve středním a vyšším věku závažné zdravotní nedostatky, třeba v šesti letech nemůžou na záda, kulhají atd.). Neexistují linie, které by s jistotou produkovaly kvalitní pracovní jedince.
  Přitom to jsou lidi, kteří by chovali i čistokrevně, ovšem když měli čistokrevnou fenu NO s PP, která měla zkoušky, pracovala u stáda, dělala stopy a všechno, tak ji nemohli uchovnit, protože na bonitaci jí zjistili, že má o 2° špatný úhel pánevních končetin. Přitom zrovna úhlení zadních končetin je u NO problematické, ví se o něm, že má negativní dopad na zdraví, oni měli „zdravější“ fenu, a přesto smůla. Zkrátka v chovu čistokrevných psů, kam se nedostane nová krev (narozdil třeba od chovu většiny teplokrevných koní, kde to teda platí taky, ale nestojí na tom existence populace), je zdraví a povaha zásadní. Jestli pes má bílý flíček nebo ucho má širší základnu, není důležité. Zdraví, povaha a u pracovních, sportovních a loveckých psů i výkonnost jsou nejdůležitější vlastnosti. Až tohle chovatelé pochopí, pak to bude fungovat. Do té doby je čistokrevný pes riziko, které zkrátka někomu za ty prachy nestojí. Je zkrátka třeba v chovu uvažovat, jak produkovat kvalitní (zdravá, povahově odpovídající, odolná, houževnatá a dlouhověká) štěňata. Je-li tohle splněno, je jedno, jestli je pes čistokrevný, nebo kříženec.

  OdpovědětSmazat
 34. Děkuji Blondýno za clanek. Tohle je téma, o kterém málokdo píše a mluví, ale vzdy vyvolá velký ohlas.
  Ja bych jen doplnila, že k mnozirnam patří i ti, kteří "s láskou" vychovávají štěňata v posteli a krmí "kvalitními" granulemi, jak rádi píší, bohužel, mnozí na neuchovnenych jedincích, bez ohledu na cokoliv, mláďata pak prodají komukoliv, nemají tušení, kde skončí a je jim to jedno.....
  A těch plku o degenerovanych zviratech s PP...no, pokud je jedinec degenerovanych, není k chovu připuštěn, jen neohrožení mnozitele na něm flákání mladé, aby se pak ohaneli právě těmi "rodiči s PP". Co dodat.

  OdpovědětSmazat
 35. Ty jsi tak naivní, až to mlátí dveřmi. Navíc překrucuješ něco, co je myšleno zcela jinak. Třeba ty 2 štěňata ve sklepě. Nikde není psáno, že tam žijí, ale pouze to, že tam chodí na "záchod". Ale na těchto dezinformacích je založený celý tento blog. Měj se

  OdpovědětSmazat
 36. Bylo by dobré si ještě zjistit, odkud se berou "zdrojoví" psi množíren - všichni ti divně zbarvení, křivonozí, přerostlí nebo nedorostlí chudáci s předkusem apod. vadami. Překvapivě se berou původně z těch vychvalovaných chovatelských stanic, které je prodávají dál a neřeší, kam se jejich nechovní psi s vadami dostanou. Takže psát o tom, jak jsou registrované CHS slušné a zodpovědné, je nesmysl.
  PP vůbec nezaručí, že pes bude zdravý. Jak by taky mohl, když jsou všichni čistokrevní psi přešlechtění a mají různé choroby typické pro plemena a i jejich standard je často sám o sobě chorobný (př. buldoci, kteří se celý život dusí, čivavy, které neporodí jinak než císařem).
  Všem jde jen o kšeft - jak CHS, tak množírnám. Předstírat, že jedni jsou svatí a druzí zlí, je blbost. PP chovatelé mají často úplně sektářské chování, např. falšují výsledky testů na dědičné choroby, aby udali nemocná zvířata, a jejich kamarádi z klubu jim kryjou záda...
  Jakým stylem spousta z nich mluví o psech je taky na hlavu. Jsou to pro ně jen parametry, čísla a samozřejmě prachy. Vůbec neberou zvíře jako živou bytost s osobností. Mezi chovateli bylo donedávna běžné, že nechávali utrácen zdravá štěňata jen kvůli flíčku nestandardní barvy. Jelikož veterináři nesmí utrácet zdravá zvířata a ne vždy se ktomu nechají ukecat, takové "bezcenné" (jejich slovy) štěňata jsou chovatelé schopní utopit.
  Nemůžete si vůbec být jistí, že vaše zvíře bude z dobrých podmínek, pokud neznáte chovatele osobně a dlouhou dobu.

  OdpovědětSmazat
 37. Lidi, pokud chcete brečet že psi s PP jsou předražení tak Bych vám chtěla říct to, že právě u těch PP (průkazu původu) si platite za testy co byly udělaný, že víte jake předky ma zvíře, kde a v čem vyrůstalo a žilo, že je/bylo zdravé atd.. U chovatelských stanic probíhají kontroly, atd... Pokud mate problém s tím že si priplatite za psa jakož to živé zvíře a víte u toho že bude zdravé, tak by jste si kupovat psa vůbec neměli, protože když budete mít psa bez PP a ne z nějaké chovatelské stanice, tak si zaplatíte mnohem vice u veterináře. Pes není kabelka kterou si můžete reklamovat...

  OdpovědětSmazat
 38. Lidi, pokud chcete brečet že psi s PP jsou předražení tak Bych vám chtěla říct to, že právě u těch PP (průkazu původu) si platite za testy co byly udělaný, že víte jake předky ma zvíře, kde a v čem vyrůstalo a žilo, že je/bylo zdravé atd.. U chovatelských stanic probíhají kontroly, atd... Pokud mate problém s tím že si priplatite za psa jakož to živé zvíře a víte u toho že bude zdravé, tak by jste si kupovat psa vůbec neměli, protože když budete mít psa bez PP a ne z nějaké chovatelské stanice, tak si zaplatíte mnohem vice u veterináře. Pes není kabelka kterou si můžete reklamovat...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Testy se běžně falšují. Nebo se uvedou do PP jiní rodiče, aby se zakryl fakt, že fena rodila za rok více vrhů, než je povoleno, nebo že oba rodiče nesou dědičnou vadu... Ale hlavně že štěňata budou vypadat podle předepsaného standardu a můžou se prodat za co nejvíc peněz, že?
   Dokud nebude povinné dělat genetické testy, aby se prokázalo, že rodiče uvedení v PP jsou skutečně rodiče štěňat, tak je PP nebo bez PP úplně jedno. A i kdyby to povinné bylo, pořád tam bude prostor pro falšování, když vet je kamarád, nebo když dostane úplatek.

   Smazat
  2. Predpokladat podvody v regulovanem PP chovu neni lepsi, nez jit do nepapirove nejistoty, kde jsou podvody uz jen ve vydavani krizencu za jakekoliv plemeno, tam to proste podvod JE.
   Vse je o lidech, o referencich, moznosti vyberu ChS. Radeji vybrat si sam stanici, ktera je pro mne duveryhodna a jejiz cinnost je v souladu s mym prsvedcenim, tedy i pece o zvirata, pece o jedince stare a vyrazene z chovu, nebo o poctu chovnych jedincu, nez koupit si stene na inzerat, kde nemam nejen jistotu zdravi, testu a opravdovosti rodicu, ale ani jistotu plemene. Pokud budu chtit krizence, adoptuji z utulku ci depozita, co se tyka jistoty zdravi a plemene atd,pak je utulkacek stejne kvalitni jako jakykoliv bPP.

   Smazat