O hlubokých pravdách, migrantech a Einsteinovi

Přestože sociální sítě používám denně, pořád ještě mě vytáčejí ty spousty motivačních obrázků, které se na mě valí. Všechny jsou stejné. Základem bývá kýčovitá fotka nebo malůvka. K tomu se přidá něco toho grafického sajrajtu - poslední dobou frčí černobílý obrázek s něčím, co barvou mlátí do očí, hlavně srdce nebo státní vlajka. Oblíbené jsou i přezdobené rámečky, ornamenty nebo různé symboly. A pak to hlavní: úderné heslo, motivační slogan, citát či jakýkoliv, co nejpatetičtější slovní výron.  Měl by ale obsahovat minimálně jednu gramatickou nebo stylistickou chybu a pokud možno nedávat smysl.  

Když má aspoň polovinu z předchozích znaků, budou ho lidé sdílet jako diví. A je úplně jedno, jestli pochází ze skupiny fanoušků citátů nebo ze stránky podporovatelů nacionalismu. 


  


Pár lidí už nemám na Facebooku v přátelích, protože byli schopní podobných výlevů sdílet pětadvacet denně. Bez ohledu na jejich obsah, formu i fakt, že si občas protiřečily. Kdyby je jen sdíleli na své vlastní zdi! Oni je cpali i na zdi svých přátel, označovali obrázky jmény každého, koho znají, a zaplavovali všechno kolem sebe nesmyslnými frázemi, přihlouplými výkřiky a obrázky, ze kterých se komukoliv, kdo v sobě má byť jen základní estetično, odchlipuje sítnice.

Brala jsem to jako nutné zlo, než na mě dnes vyskočil podobný obrázek.  A musím přiznat, že mě dostal. Zatímco se vedou rozhořčené diskuze, jestli tohle fakt někdo může myslet vážně, sama jsem přesvědčená, že to je geniálně vymakaná recese, která si právě z těch tisíckrát sdílených nesmyslů dělá legraci. 

Jedná se o skupinu s poněkud nesmyslným názvem Řád slovanských vlastenců národa - Bohemia. Kromě názvu stojí za to i úvodní fotka, které vévodí filipínská vlajka a nejspíš anglická koruna. A zajímavý je i profilový obrázek s jakýmsi znakem. Je na něm zlatý lev s jedním ocasem (údajně belgický nebo brabantský) a v pozadí nejvyšší pruské a německé vojenské vyznamenání Pour le Mérite, které se udělovalo za zásluhy do roku 1918. 


Skupina vznikla před pár měsíci a zpočátku (až na ten název a úvodní obrázky) vypadala jako každá jiná, která sdružuje nepříliš vzdělané lidi s extrémními názory. Měla minimum textu, zoufalou češtinu, spoustu obrázků negativně reagujících na uprchlickou krizi nebo oslavujících češství a  obsahovala množství demagogie. Jen málokdo by v ní hledal to hlavní: vytříbený trolling. Začalo to nenápadně. Extrémněji založení uživatelé Facebooku sdíleli obrázek, aniž by se zamysleli nad tím, co všechno na něm vlastně je.  Ti, co vědí aspoň něco málo o historii, se začali bavit. František Palacký je skutečně muž, který je na obrázku. V žádném případě se ale neoznačuje za otce vlasti, což by měl přece každý správný vlastenec vědět. A ten citát je taky poněkud poupravený. Původně se v něm totiž mluví o Rakousku. 

Další povedený kousek je podpora skupině od slovenských kolegů. My, co víme, že riad je po slovensky nádobí, se bavíme a nadšeně hledáme v obrázku další nesmysly, třeba pravý český cibulák. Baví mě i české tradice s typickým americkým věšením punčoch na krb. 
Postupně se objevovaly další a další obrázky, které poměrně drsným způsobem parodují všechny ty vážně míněné výkřiky o vlasti, národu, vládě nebo imigrantech v jiných facebookových skupinách. A je v nich všechno - hořící země (výbuch v Litvínově), odpor k mešitám (minaret v Lednici), nemocnice s nemocnými lidmi (asi bychom měli hospitalizovat jen zdravé) i svatý Václav (jako český císař (!) Karel IV.). A xenofobové bez sebemenší schopnosti samostatně myslet je přesto s naprostou vážností sdílejí. 


Do absolutního extrému, který taky vyvolal náležitě obrovský poprask, to dovedl Řád dnes. Pustil se do všech těch nesmyslných bludů, které se hrnou ze všech stran, nejen ze sociálních sítí, ale i z nejrůznějších pseudomédií, která vypouštějí do světa nesmysly a lži, podněcují všeobecnou naštvanost a těží z xenofobie. A vznikl skvost uvedený slovy Toto se v médijích nedočtete! Proč asi? 
Je to dokonalé. Text a především zápis číslovek je jako ze studie o tom, že Češi čím dál hůř zvládají napsat i obyčejné číslovky, natož aby si poradili s interpunkcí nebo skloňováním. 

I samotné příklady zločinů jsou výborně napsané až na malý kiks v datu u jednoho z nich. První je ve skutečnosti o vraždě Anežky Hrůzové v roce 1899, druhý o požáru Říšského sněmu v roce 1933 a třetí o německé operaci Himmler z roku 1939. Citát v rohu samozřejmě není myšlenkou Alberta Einsteina (psáno s dvěma e), ale jde o poněkud upravenou myšlenku, kterou ve skutečnosti vyslovil americký filozof George Santayana. 

Samozřejmě, že se tahle velká blamáž namířená proti nepřemýšlejícímu stádu, tím stádem šíří dál jako zcela vážně míněné varování, aniž by se kdokoliv chytil za hlavu a došlo mu to. 


Snad se ale v okruhu přátel těchhle lidí najde někdo, kdo mozek dokáže použít a upozorní je na to. Nebo si o nich aspoň udělá lepší obrázek.  Mimochodem, v jedné silně rasisticky zavánějící facebookové skupině už to taky kdosi pochopil, takže teď ostatní velmi důrazně varuje, že se jedná o legrácku. Tedy, o zákeřnou provokaci úhlavních nepřátel - sluníčkářů, kteří chtějí ty pravé vlastence rozložit zevnitř. 

A než tady nastane diskuse, na které že to straně vlastně stojím já sama, chci předem prohlásit, že ani na jedné. Jakýkoliv extrémismus pokládám za špatný. Na ulici si neuplivnu před imigrantem, náckem, sluníčkářem, jehovistou, ani před realitním makléřem oblepujícím vchody zaručeně nejlepší nabídkou výkupu nemovitosti v tomto domě. Ne proto, že mě takhle doma vychovali, ale hlavně proto, že mít názor je v pořádku. Problém vidím až v tom, když se názor promění ve fanatismus. 

S fanatismem se dá bojovat třeba právě jeho parodováním, proto za mě palec nahoru.

______________________________

Zdroj všech screenshotů: Veřejně přístupné stránky Facebooku 


34 komentářů:

 1. A schválně používají cizí font,aby tam ta naše diakritika byla jak pěst na oko :-)

  OdpovědětSmazat
 2. Ten dnešní obrázek "Toto se v médijích nedoctete" jsem dnes sdílela. Odpoledne jej ode mě sdílela paní, kterou mám sice ráda, ale která sdílí vše proti migrantům. Teď mě děsí, že si myslí, že mám stejný názor...

  OdpovědětSmazat
 3. Ad obrázek "Fakty o imigrantech" - nebyl ten text spíš míněn jako rébus. Například s datem 31. 8. jsem trochu zápasila. Ale zvládla jsem to.

  OdpovědětSmazat
 4. U této stránky jsem docela dlouho váhal, jestli je to myšleno jako fakt nebo trolling, po rozebrání obsahu s mým kamarádem jsme dospěli k názoru, že je to docela dost dobrá prča. Dobrý byl i příspěvek s překrouceným citátem T. G. Masaryka z Hovoru s T. G. Masarykem od Karla Čapka :))

  OdpovědětSmazat
 5. Nejlepší trolling je růžovoučká skupina Free Hate. Ti trollují i naše daně.

  OdpovědětSmazat
 6. Mně teda daleko více než toto vadí parazité z HateFree a podobně. Možná mají vymakanější obrázky a používají vymakanější masáž, ale ti jsou za to také placení z našich daní. A popravdě už mě unavuje poslouchat, že vlastenectví extremismus. Nejsem členem žádné podobné skupiny, přesto jsem vlastenec a zastávám názor, že kdo tu chce žít, má se podřídit naší kultuře a v případě střetu svého náboženství/ideologie prostě musejí převážit naše zákony (což v muslimských komunitách v Evropě prostě stále neplatí).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak nějak. Free Hate vypouštějí podobné hovadiny, akorát je to posvěcené státem a nejsou tam gramatické chyby - zato je to plné newspeaku jak řemen. Aspoň, že Češi nejsou tak hloupí a umí rozpoznat propagandu - teda aspoň většina :)

   Smazat
  2. Hezky jste se odkopali...

   Smazat
  3. Ano, hejtfríci a ostatní neziskovkáři jsou nejhorší právě v tom, že jsou placení z našich daní. Těch peněz, co mohly jít na školy, na zdravotnictví a na důchody, ale namísto toho se utopí v kapsách vedení neziskovek a v pokladnách spřátelených reklamních agentur...
   Snad pámbu dopustí, motyka spustí a hejtfríci i jejich patroni skončí ve výrobě (pochopitelně za minimální mzdu, protože zbytek se jim bude strhávat na náhrady škod). :P

   Smazat
  4. "Prej Češi nejsou tak hloupí". Já bych řekl, že bohužel ano (myslím většinová populace), což dokazuej právě přístup k migrantům nebo obrovská nenávist k organizaci HF (ten krásný paradox :-) ). Je hloupé, když 90 procent Čechů je proti migrantům, aniž by nějakého osobně potkali. Ale už dopředu ví, že jsou to vrahové, teroristi a nemakačenové. Zatímco ti "hloupí" sluníčkáři, co jezdí pomáhat do Evropy ty lidi skutečně potkali a netvoří si proto názor z článků na internetu. Je hloupé, když občané ČR volají policii na kominíky, Rómy, africké hudebníky atd. to vše jen proto, že jsou vystrašení právě touto propagandou. Kdokoliv černý či zahalený nás chce zabít a znásilnit! No a ty kecy o penězích na zdravotnictví. Klasika. Peníze jsou vyhazovány dnes a denně oknem, tak to chodí. I kdyby se ty peníze neutratily za migranty, tak je nikdo z vlády do zdravotnictví nedá, takže je to jen manipulativní argument. Jinak studie ukazují, že dlouhodobá regulovaná(tudíž nějaký omezený počet!) migrace není pro státy zátěž a migranti pracují a vyplatí se. Evropě navíc nic jiného nezbývá, jelikož populačně vymírá a některou práci dělají jen cizinci, Čech by za tolik makat nešel.

   Smazat
  5. Co to je, "migrace se vyplatí"? Komu se vyplatí? Kapitálu, možná, protože kapitál tím získá přístup k levné pracovní síle a bude moct vzít místní u huby ještě o něco víc, než činil doposud. To ostatně potvrzujete tím "Čech by za tolik makat nešel." Ne, nešel - a proč by taky měl, když už i tak je jeho mzda proti západu čtvrtinová? Byl by přece debil, kdyby dělal podřadnou práci za mzdu, za kterou se jeho kolega o tři sta kilometrů severozápadněji ani nezvedne z postele. Holt by musel zaměstnavatel přitlačit pár tisícovek a on už by se nějaký pracant našel, to je přece princip nabídky a poptávky, ne?

   Pokud jde o ten úbytek populace, zrovna nedávno mi v diskusích padlo do oka trefné přirovnání na toto téma, cituji: "Chtít řešit stárnutí populace tím, že přistěhuju cizince, to je jako chtít řešit úbytek koňaku v láhvi tím, že do té láhve načůrám. Sice potom ta láhev bude zase plná, ale rozhodně už to nebude Martell."
   Tím je řečeno vše. Imigrací nezabráníme úbytku populace, pouze tu chybějící část nahradíme jinou populací a výsledný mix bude kvalitativně odlišný od dosavadního stavu. Jestli horší nebo lepší, to nevím, ale v podstatě mě to ani nezajímá.

   Shrnul bych to: Kdo chce potkávat na ulicích černochy a Araby, už pětadvacet let má úplnou svobodu odstěhovat se do Afriky a juchat tam s nimi až do zblbnutí. Mě a moje děti ať do svých úchylných mezikulturních fantasií laskavě netahá.

   Smazat
  6. Vaše odpověď je k smíchu. Veškeré demokratické státy Z.Evropy jsou založené na mísení kultur a národů. V Americe byla první vlna přistěhovalců už před několika stoletími. Muslimové už tu žijí. Vy nemáte žádnou volbu je tady nechtít. My se můžeme jenom rozhodnout se s nimi naučit žít(s těmi, které dodržují naše zákony). Vaše rétorické cvičení je zcela zbytečné, protože imigraci se zabránit nedá, pokud se nechce stát oplocenou Severní Koreo se strážnýma věžema každej kilometr.

   Smazat
  7. Pro anonyma z 26.10. 20:12 - poněkud nechápu formulaci "nemáte žádnou volbu je tady nechtít" - znamená to, že nemáme možnost výběru, koho si do našeho prostoru pustíme a koho ne ? My se máme učit žít s nimi - a oni s námi ne ? Proč bych tu měla strpět někoho, komu jsou naše zákony šumafuk a radši vyznává právo šaría ? Já jsem jednoznačně pro jasně dané hranice !

   Smazat
  8. Jo, v Americe byla první vlna přistěhovalců už před několika staletími - a podívejte se, jak dopadli indiáni. :P

   Smazat
 7. Co máte proti realitním makléřům? :)))

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vidle, cepy, hole, meče...

   Smazat
  2. Mnoho slepých, jen pár jednookých. Strašná sociální skupina....

   Smazat
 8. Na jednu stranu sranda, ale spíš pro ty lidi, co to pochopí. Na druhou stranu to posiluje nenávist těch "hlupáků" a utvrzuje je to v tom, že jejich názor je správný. To podle mě není úplně nejlepší cesta...

  OdpovědětSmazat
 9. Bojovat proti něčemu špatnému tím, že vytvořím něco ještě horšího? To je pěkný nesmysl. Obzvlášť v situaci, kdy inteligence českého národa evidentně klesá...

  OdpovědětSmazat
 10. Co to je, extremismus? Ještě před dvěma sty lety byl požadavek na volební právo žen extremismus. Ještě před sto lety byl extremismem požadavek na osmihodinovou pracovní dobu. Co bude extremismem za sto let? ;)

  A pokud přece budeme na tom označení "extremismus" trvat: Nechtít ve své zemi imigranty, to není extremismus, to je zdravý střed, mainstream nejmainstreamovatější, od samého počátku lidstva nezadatelné právo všech domorodců. Nikdo nemá nárok vnucovat se někam, kde ho nechtějí.

  OdpovědětSmazat
 11. Jak poslední roky vidím někde nějakou zmínku o Slovanech nebo nějaké "slovanské pospolitosti", hned za tím cítím hudební těleso "Putin a jeho Melody Boys".

  OdpovědětSmazat
 12. Nevím, co je extrémního na tom, že chceme zachovat naši kulturu a (byť chatrné) náboženství. Článek sice velmi vtipně popisuje trolling této skupiny (klobouk dolů nad znalostmi historie), ale tím pádem zesměšňuje všechny, kteří vlastenci skutečně jsou. Právě proto, že jsem viděla, jak to vypadá v Londýně, Paříži, Berlíně,... bych nechtěla, aby to tady vypadalo stejně. Raději pomůžu sousedovi v nouzi než cizincům, kteří se sem hrnou spíše "za lepším", nežli prchají před válkou. To přece mohli už před několika lety.

  OdpovědětSmazat
 13. Blondýno, zůstaň radši u internetových podvodníků. Traktát na téma migrační politika (jakákoliv politika) ti skutečně nejde.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale tohle přeci vůbec není o zahraniční politice!! ;)
   Mahtiel

   Smazat
 14. Náhodou, "Řád slovanských vlastenců národa" je neskutečně povedený trolling, s přihlédnutím k tomu, že ještě povedenější jsou skutečně míněné posty některých členů této komunity. Palec nahoru.

  Ale vážně: když Tschechen vyhnali Böhmisch (Mährisch, Schlesisch) Deutsch (a jak to mám, prosím, česky napsat a rozlišit Böhmen - Böhmisch / Tschechen - Tschechisch, to prostě nelze), o Židech ani nemluvě, Slovensko, s arogancí a centralismem jim vlastním, spravovali tak, že to Slováci dodnes nejsou s to pochopit, a když se stejnou vehemencí posilují separatistické tendence Moravy (skutečnost, že ve velkém státním znaku nachází se markraběcí standarta, nemění nic na tom, že Morava, jako země, de facto i de iure neexistuje, o nějaké míře samosprávy ani nemluvě), nesnesou se ani mezi sebou, proč by měli míti, byť sebemenší, pochopení a soucit s nějakým uprchlíkem? To je contra dictio in adiecto.

  Prosím, prosím, alespoň jednu českou tradici a "kulturu" bych prosil: kuchyně je německo(rakousko) - maďarsko - italsko ... (jedno české jídlo, prosím, - kuba je židovský, držkovka maďarská, knedlíky rakouské, zelí německé, dokonce i ten Wurstgulasch ...), náboženství přežívá tak v tom Markrabství a Vévodství, v Čechách, no, hodně skromně. Nějaké jiné tradice? Jaké? Nic ryze českého mne nenapadá.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A co takhle celým světem odsuzované slavení Velikonoc pomlázkou ;-) ?

   Smazat
  2. Voni jsou halt hlava, pane vachmajstr. Dyž už tu pruděj s těma jídlama - dršťková polívka není maďarská, je původně italská a podobně jako vínršnycl se po bejvalým mocnářství masově rozšířila až po okupaci severní Itálie Radeckým, pás kyselýho zelí sahá vod Holandska až po Koreu (zkusej si vygůglit polívku kimči), neboli sauerkraut není německej vynález, a tak bych mohl pokračovat dál (ad nauseam, kdybych si jako voni potřeboval před tím nevzdělaným plebsem hrát na bůhvíjakýho latiníka).

   Smazat
  3. 김치 není polévka, ale nakládaná zelenina; polévka je 김치국 (vařená), nebo 김치 찌개 (stew). A fonetický přepis je kimchi, nikoli kimči.

   Fehérboros pacalpörkölt, pacalleves jsou čistě maďarská jídla; máte-li na mysli jistou korrelaci s italskou polévkou, tak krom vaření a drštěk nemají nic společného. Česká varianta přímo vychází z maďarské.

   Smazat
  4. Z pomlázky mají největší depku anglofonní, pro ně je to něco nepředstavitelného, stejně, jako pojídání králíků, u nich nosí dětem dárky, takže je to pro ně něco, jako sníst Santu Clause.

   Nevím, co by říkali na náš jalovec, místo pomlázky. To už by asi opravdu nedali. Nicméně, jde o tradice a každý národ má nějaké "divné".

   Smazat
 15. nemůžu si pomoct, ale podle mě musí aspon malou část z těch antiimi obrázků vytvářet záměrně někdo z tý "pražský kavárny" jako cílenej trolling:D

  OdpovědětSmazat
 16. Tohle se bude Blondýně líbit!

  http://inspirobot.me/

  OdpovědětSmazat
 17. Tak a článek je pět let starý a když se na to podívám zpětně, situace se spíš zhoršila. :D Popírači roušek, antivaxx a další pochybný ingredience... Člověk přestává odlišovat trolling od reálného názoru... Kdybych neužívala konopné oleje od firmy cibdol, asi bych se z toho nejspíš už dávno zbláznila. Stačilo mi vyhoření z práce vloni na začátku roku. :/

  OdpovědětSmazat