Blanická hudební příšernost

Už dlouho jsme tu neměli pěknou písničku. A nebude to ani dnes. Dáme si písničku otřesnou.

Ale než se do ní pustím, malá vsuvka.

Nemám ráda rádia. Tedy myslím tím rozhlasová vysílání. Jakákoliv. Půlku dostupných stanic nemůžu poslouchat už jen kvůli hudebnímu zaměření. Prostě se mi nelíbí. Druhou půlku proto, že nevím, co mi vadí víc. Jestli rádoby duchaplné a vtipné plky více či méně zoufalých moderátorů (mám pocit, že ještě horší jsou moderátorské dvojice a vůbec nejhorší třeskutě vtipná ranní vysílání), nebo reklamy.  K těm nejstrašlivějším patří reklamy na Planeo elektro. To už radši uslyším třikrát po sobě toho malýho zelenýho skřeta a jeho stotabletůtýdněstotabletůtýdně než tohle:

Pozor, před kliknutím na video si ztište zvuk na minimum.A to jsem popadla první z těch jejich uřvaných reklam. V poslední době se jim povedly i mnohem horší  u ukřičenější.

Přepínat mezi stanicemi, když na jedné začnou reklamy, je úplně zbytečné. Mají to všechny načasované skoro na stejnou chvíli. A tak netýrám sama sebe, v autě poslouchám cédéčka, nikdo mi do toho nekecá a nikdo na mě neřve, že v elektru mají slevy.

Občas se ale rádiu nevyhnu. Zvlášť výrazně mi utkvívá v hlavě Rádio Blaník. Celé léto jsem ho o víkendech na venkově slyšela z každého druhého domu nebo zahrady. U nás na vsi panuje takový příšerný zvyk. Když se něco dělá venku, musí se ven vzít i rádio. A pustit na plné pecky. Jinak se snad taková okna ani nedají natřít. Nám, co slyšíme hulákat Blaník, jako bychom ho měli u hlavy, pak už zbývá jen pevná víra, že se soused u toho natírání oken nezhuláká moc a nebude si chtít posedět tak do půlnoci s lahváčem a řvoucím rádiem pět metrů od oken naší ložnice.

U Blaníku mi dost vadí ta prapodivná směs hudby, co vysílají - buď to musí být česky či slovensky anebo to musí být hit pokud možno z osmdesátek. A tak se střídá Michal Tučný, Kabát,  Modern Talking, Daniel Landa, Nedvědi, Queen, Vítězslav Vávra, Sandra atd. Neříkám, že jde o špatnou muziku, ale já fakt nechci slyšet Mariku Gombitovou zpívající písničku Chlapci v pasci a půl hodinu po ní Kabát a song Raci v práci. Když se do toho ještě párkrát přimotá znělka Rááááádio Blaníííík, která ječí z repráků po každé druhé písničce, je to i na poměrně otrlou blondýnu dost.

Rádiu Blaník se ale prostě nedá vyhnout. Naposledy mě přepadlo u mé nehtařky. A ke mně se donesla velká věc: písnička, kvůli které jsem měla ještě po hodině zježené chloupky na rukou a slabý tik v oku. Blanické přání.

Tuhle hudební mimořádnost nazpívalo jednadvacet českých zpěváků společně a celé je to jen jedna velká reklama na rádio Blaník.Zní to jako nepovedená odrhovačka z těch už zmiňovaných osmdesátek. A text je ještě mnohem, mnohem horší. 

Vypadá to, jako kdyby textař dostal zadání: Hele, moc se s tím nepatlej, plácni tam nějaký líbivý klišé, rýmovat se to moc nemusí, hlavně tam musí být, že Blaník je bezva rádio a hraje písničky na přání. 

První slova, první lásky,
město spí, není čas na otázky.
Poslední vlak ve stanici touha,
lásky jsou krátký, ale tahle je dlouhá.

Když jsi mladej, přijde první láska. V noci se má spát a ne pokládat dotazy. Když ti ujíždí vlak, zbývá ti už jen láska k rádiu Blaník. I zoufalý textař musí nějak začít, aby se měl od čeho odpíchnout.

Můj autobus za tebou vyjel směr Holice.
Z Pardubic, přes Rybitví a Opatovice.
Časy se mění, jak už to bývá,
moje víra neumírá,
Karel Gott mi právě zpívá.

Autobusák byl opilej a popletl si trasu, protože takhle blbě by to nejela ani blondýna s buzolou místo navigace. Hlavně tam nějak nacpi Gotta, jinak nám v tom nebude zpívat!

Na Blaníku hráli píseň jenom nám,
je dobře, lásko, že tě znám.
Jedna píseň střídá další,
je to krásný, všichni tančí.
Pro mě i pro tebe,
na světě krásně je.

Ocenění posluchačů, kteří nechají někomu zahrát písničku.  A jestli nechají zahrát ještě jednu, tak bude tancovat i strejda se zlomenou nohou. Svět je krásný!

U Budějovic, když přejedu most,
myslím na tebe, na naši budoucnost.
V dálce ztracená, ty pocity znám,
i když tu nejsi, vím, že blízko tě mám.


Když posloucháš rádio Blaník, vyjde ti i vztah na dálku.

Na Blaníku každou noc
na přání lidem hrajou jen tak pro radost.
Splním i tajný přání, ještě to nevíš
vrátím se ti za svítání.

Doufám, že mě nebudeš budit, když přitáhneš domů až ráno. 

Poslouchaj je v Žatci sběrači chmelu
na Konopiště na koncert jedu.
Benešov, Tábor, Votice
posílám pozdrav i z naší vesnice.

Textař potřeboval do písně dostat co nejvíc vidlákovů, aby tam lidi měli pocit, že i na ně někdo v Praze myslel. A je úplně fuk, že text (stejně jako několikrát předtím) nedává moc smysl. 

Ať jsi z Prahy, z Plzně nebo z Vysočiny,
hrajou hezky česky, i za mořem se líbí.
Našla jsem tu správnou vlnu, 
prstem na orosený sklo slunce ti namaluju.
Hele, ale tu Prahu tam dej taky, ať se nenaštvou Pražáci. A nějak tam nacpi i toho nostalgickýho posluchače, co nám pořád píše, jak je mu líto, že v osumašedesátým odešel do Ameriky. A nezapomeň pivaře! Ale nějak sluníčkově!

Na Blaníku každou noc
písniček z lásky není nikdy dost.
...
S Blaníkem každý den
žijem si svůj sen, svůj sen..

A pak tam dej nějaký obecný kecy o lásce a snech, to se bude líbit. A Blaník! Mockrát! (Poznámka: Refrén se několikrát opakuje, ale to by nemusel můj monitor unést).

V písničce fakt vystupuje jednadvacet zpěváků. Třeba Štěpán Kojan, Josef Vágner, Jarda Hypochondr, Olga Matušková, Kamélie - Hana Buštíková a Dana Vlková, Josef IX. nebo Jan Neckář. A pak taky Petr Janda, Petra Janů, Richard Tesařík, Václav Neckář, Jitka Zelenková, Petra Černocká, Jakub Smolík, Standa Hložek, Petr Rezek, Petr Kolář nebo František Nedvěd. A samozřejmě Karel Gott a Helena Vondráčková. Mají tohle vážně zapotřebí?

Mimochodem, když jsem to slyšela poprvé, říkala jsem si, proč do toho namontovali kus písničky Forever Young od Alphaville, kterou nazpíval Karel Gott pod názvem Být stále mlád??? Nemůžu si pomoct, ale já ji tam prostě slyším.

A pak se mi divte, že když zaslechnu Blaník, prchám, co nejdál to jde.

20 komentářů:

 1. No jistěže refrén vykrádá Být stále mlád. ALe proč se nad tím vlastně rozčilovat, když už ta Gottova verze byla cover? Jinak je to samozřejmě odpad.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No jako hlavní hudební motiv je to trochu trapný, ne?

   Smazat
 2. Takovej trochu Ein Kessel Buntes. Stejně vyčpělej

  OdpovědětSmazat
 3. Jsem ráda, že nejsem jediná komu to rádio přijde otřesný. U této "věci" si jen říkám, že jsem ráda, že mám dobrý hudební vkus...

  OdpovědětSmazat
 4. a to jste ještě neslyšeli: ať je léto nebo zima, s blaníčkem je vžycky prima:-)... sakra, my tu řešíme nějaký blaník přitom máme jako země daleko důležitější starosti...

  OdpovědětSmazat
 5. Jsem ráda, že v tom nejsem sama. Já tedy rádia přímo nenávidím. Zaplevelují i jinak slušné kavárny a restaurace zvukovým bordelem, o který nechápu jak někdo může stát. Sláva těm pár podnikům, kde pouštějí aspoň cédéčka bez žvanění a reklam.

  OdpovědětSmazat
 6. Mě rádia nevadí, ale jak které stanice. Když jsem chodila na brigádu, tam jelo rádio pořád. Naštěstí to byla většinou stanice Petrov, kterou mám ráda, ale když šéfová na tři dny pustila country, docela jsem trpěla. Rádio Blaník jsem si naštěstí nikdy nenaladila, ale to nebrání tomu, abych i na ostatních stanicích nenašla nějakou písničkářskou příšernost,která nedává smysl nebo která by neobsahovala příšerná klišé.

  OdpovědětSmazat
 7. Ten text je mimořádně zhovadilej. Ale blondýna s buzolou pobavila :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Teda jako text písně :-) ne blogu

   Smazat
 8. Zcela náhodou jsem jednou přišel do studia, kde natáčeli ještě něco "ti před námi" a vyšla taková mladší paní, pozdravili jsme se, ale pak ještě něco zkoušeli a přetáčeli -- a natáčeli přesně tuty reklamy na elektro :-D Nikdy bych neřekl, že to dělá vlastně normální paní :-D Na ulici bych ji normálně nepotkal ;)

  OdpovědětSmazat
 9. No tak když radio vysila pisnicky těchto zpevaku, tak mi neprijde pohoršující, ze tito zpevaci nazpivali něco jako reklamu pro radio. Co se tyka textu, o cem by mel byt text o radiu, co tam hlubokomyslného vymyslet? Beru to proste jako takovou hymnu blaniku, kterou zpivaji zrovna zpevaci, které tam do eteru pousteji. Nechapu tuto kritiku. O co jde? O to, ze vůbec takova pisen na objednavku vznikla? Nebo o ten slaby text? Nebo o to, ze to zpivaly nase hudebni hvezdy? Mel to zpivat když uz tak někdo jiny? Nerozumim presne této kritice. Me ta pisen nepohorsuje. Samozrejme bych si ji nepoustela a neposlouchala, ale jako reklamu na radio ji chápu a nevadi mi.

  OdpovědětSmazat
 10. Blaník sice neposlouchám, ale kritika této písničky mi přijde dost přehnaná. Text tak nějak odpovídá tomu, co se autoři snažili sdělit, melodie je celkem líbivá. Myslím, že je to písnička, která si na nic nehraje, a svůj účel určitě splní. Tak nějak mi přijde smysluplnější vznik téhle písničky, než vznik tototo kritického článku o ní.

  OdpovědětSmazat
 11. Ovšem blondýno, zaslechla jsi už tu jakousi novou znělku, kterou teď všude cpou? Blaník, pochodovééé čcheskchééé rádhiooo. Já bych si tipla na Kerndlovou. Řeknu ti, nic tak odpornýho jsem do téhle doby neviděla, přísahám, fakt ne. A mám to taky tak.

  OdpovědětSmazat
 12. Uff, ta písnička je tak strašně dlouhá, ale vydržela jsem to po Standu Hložka :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vydržela jsem taky, protože mě fascinovala ta bizarní skvadra interpretů. Tipuju, že část si chtěla přivydělat na splácení hypotéky, část touží po comebacku, někteří neodolali tučnému honoráři a Karel Gott... no bez Karla by to prostě nešlo, že jo.

   Smazat
 13. Bych si radši vypíchla uši než to slyšet znova..a teda fakt by mě zajímalo, kolik za to dostali, že se snížili nazpívat takovou sr..pokleslou píseň. Hlavně božský...

  OdpovědětSmazat
 14. K nám do Ostravy nic takového nedorazilo. Naštěstí.

  OdpovědětSmazat
 15. Jojo, Planeo elektro a Maruna se svým vychlastaným hlasem, to je opravdu děs.....ze zásady bych tam kvůli tomu nikdy nic nekoupila....a rádio se u nás na chalupě používá hlavně v případech, kdy sousedé luxují auto...proto to také mají doslova na plné koule, aby ho přes ten vysavač slyšeli....

  OdpovědětSmazat
 16. Rádio Blaník jsem navěky rozladil, jakmile se tam dovolala jakási posluchačka, která rozjuchaně oznámila, že si po ránu dává rohlíček, kafíčko a Blaníček.
  Abych ale nehaněl jen jednu stanici, pocit dejá-vu mám i u veřejnoprávních rozhlasů, tam je koncentrace Nedvědů, Jandů a podobných zvěrstev taky vysoká.
  Rádio Beat, které se snaží profilovat jako "ta správná rokerská chlapská alternativa" ve stylu reklam na Hornbach, je taky medián. Budiž, občas pustí něco, co je trochu mimo, třeba Buffalo Springfield, ale kolikrát jsem musel sahat na čudlík, abych neslyšel "Highway to Hell" (15 302x?) nebo "Stairway to Heaven" (22 250x?).
  Nezoufám, je tu celostátně Vltava, . Dokonce i v "říši Blaníku" jsem ji naladil čistě, jen jsem musel prodloužit anténu.

  OdpovědětSmazat
 17. No tak to je opravdu ukrutný. Strašný na tom je to, že to asi mysleli vážně. A další děs je ten, že do toho šly naše "popstars".
  Ale.... znáte Gracjana? To je teprve peklo. To se nedá ani jako legrace, to už je zbraň hromadného ničení.
  https://www.youtube.com/watch?v=p70kFZmWmxU

  OdpovědětSmazat