Jak vydělat na prapodivných testech

Každou chvíli na mě na Facebooku vyskočí odkaz nebo reklama na nějaký test, kvíz nebo podobný nesmysl. Poslední dobou je jich nějak čím dál víc. A jeden z těch, které jsem viděla asi osmapadesátkrát za poslední týden, je ten, do kterého se zadá příjmení a člověk se dozví, odkud pochází a co znamená.

Co mě docela děsí je fakt, kolik lidí výsledku věří a bere ho naprosto vážně. Ono se to sice tváří zpočátku jako by šlo o vysvětlení skutečného původu a významu příjmení, jenže tím tvářením se to taky končí.

Když na odkaz kliknu, objeví se obrazovka, která je přeplněná reklamami. Do formuláře, který je mezi nimi sotva patrný, se zadá příjmení. A pak se objeví informace Prohledávám databázi příjmení. Celá tahle komedie má nejspíš jen zdržet uživatele, aby se některé z reklam stihly obnovit, načetly se nové a byla tak větší šance, že přinesou výdělek.

Výsledek se objeví po chvíli a každému i jen částečně příčetnému člověku by mělo být jasné, že nemá nic společného se zadaným příjmením. Pravděpodobně se na webu opravdu vychází z jakési databáze, ta ale nejspíš jen náhodně generuje předpřipravený pseudovýsledek, do kterého dosadí zadané jméno.
Existuje řada seriózních pramenů, které uvádějí, že příjmení Novák vychází z přídavného jména nový a označoval se tak lidé, kteří nově přišli do osídlené lokality. Novák byl ale také novátor, zlepšovatel nebo člověk obrácený na novou víru. Anebo taky švec, který odmítal opravovat staré boty a vyráběl jen nové. S tím, co se píše na tomhle webu, to fakt nemá moc společného.

Jak moc se dá výsledkům věřit je jasné, když se do formuláře zadá nesmysl místo příjmení. Třeba Protivná blondýna. Po prohledání databáze příjmení vyjelo tohle:


Kdyby někdo znal nějakého muže, který má příjmení Protivná blondýna, dejte mi vědět. Ráda bych se s ním seznámila. 

Zkusila jsem i další absurditu. A znovu se v databázi příjmení našla. 


A snad ani nechtějte vědět, co vyleze z kvízu (nebo co to je) s názvem Jak sexy je tvoje jméno, když se do něj zadá příjmení nacistického vůdce! Jde prý o laskavé a usměvavé lidi, kteří na své okolí působí velmi pozitivně. Jsou to prostě sluníčka! Konec citace. 

Předchozí testy jsou poměrně neškodné a jejich hromadné šíření patrně slouží jen k tomu, aby provozovatelé stránek vydělali na reklamě. Jsou ale i další testy, které až tak neškodné nejsou. 

Tohle je jeden z nejrozšířenějších. Test zraku, který ve velkém sdílejí na sociálních sítích neuvěřitelné spousty lidí. 
  


Po kliknutí na odkaz se spustí jednoduchý test, nad kterým by zaplakal kdejaký oční lékař a mejspíšn i prodavač brýlí na tržnici. Máte najít čtverec, který má lehce odlišnou barvu než ostatní. Nejde samozřejmě o to, jak dobře člověk vidí. Jde spíš o rozlišení a nastavení monitoru, případně o jeho správné naklopení.  Ať dopadne výsledek jakkoliv, pokaždé se po dokončení testu objeví obrazovka, na které jsou informace o jakési výhře. Prý nějaké volné hry, bonus 250 korun a 25 lístků. Podmínkou je registrovat se. 

A když to uděláte, už je jasné, o co asi půjde. Najednou se totiž výhra smrskne jen na lístky do loterie. 


Po dalším přesměrování je nutné dokončit registraci a vyplnit spoustu osobních údajů. Celá registrace totiž platí pro internetové kasíno.
Až po tomhle všem teprve naivní výherce jakéhosi imaginárního bonusu a lístků do loterie zjistí, že nedostane absolutně vůbec nic, dokud na svůj účet sám napřed nevloží nějaké peníze. 

Ani pak to ale nemusí být s těmi bonusy tak jednoduché. Po nakouknutí do mnohastránkových všeobecných obchodních podmínek jsem se trochu zděsila.


Nejsem právník ani majitel virtuální herny, ale předchozí informace se mi jeví nějak takhle: Vložím si na účet v kasínu nějaké peníze. Další snad dostanu jako bonus. Než se rozkoukám a zorientuju, prohraju vloženou částku. Když hraju dál a použiju přitom bonus, kasíno mi případnou výhru nemusí vůbec vyplatit, protože výhru z bonusu zadrží.

Poměrně kuriózní mi připadá i množství osobních informací, které jsem povinná firmě poskytnout. Včetně kopie občanky nebo údajů o platební kartě.  (Psaní velkého písmene ve slově Nám, když firma mluví o sobě, je už jen takový malý bonus navíc).

Veškeré osobní údaje může firma použít pro marketing. Takže je s klidem smí poskytnout komukoliv, koho označí za subdodavatele. Šikovné, žejo?A další skvost: Své osobní údaje poskytuju vlastně komukoliv. Protože web kasína provozuje společnost Plus One Dreams Ltd., u které jsem se vlastně registrovala. A ta je může dál poslat, komu uzná za vhodné.Jo, a stěžovat si můžu. Na Maltě. Možná uspěju, pokud náhodou není v anglické verzi obchodních podmínek něco, co v té české není. Protože všechno se prý řídí anglickou verzí. A když budu mít velký problém, bude se řešit podle zákonů platných na Maltě.

A ještě jedna záludnost. Kdybych náhodou účet v kasínu použila a poslala na něj nějaké peníze, pak ho používat musím i v budoucnu. Nejmíň jednou za rok. Jinak mě to bude stát pěkné prachy.Nakonec tu mám ještě asi hodně pravděpodobné vysvětlení, proč se registrace do kasína šíří internetem jako mor a proč je schovaná pod hlavičkou testu zraku. Jde o prachy. A o poměrně velké prachy.

To je asi tak všechno, cok pseudotestům a kvízům na internetu mám. 

_________________________________________

Screenshoty jsou z webů cs.what-character-are-you.com, otestujzrak.com a bohemiacasino.com.

12 komentářů:

 1. Větu "pokud během 30 dnů svůj účet znovu neaktivujete, budeme vám měsíčně strhávat poplatek" považuju za čirou esenci všeho zla světa. A dost pochybuju, že toto umožňuí zákony na Maltě, natož u nás.

  OdpovědětSmazat
 2. Tohle zas takovej nesmysl není, ale o to je to vtipnější ;)
  http://www.kvizy-testy.cz/namemat/result/2427980

  OdpovědětSmazat
 3. Super, pobavila jsem se

  OdpovědětSmazat
 4. "Příjmení 'Zabij bobra, zachráníš strom' je velmi staré a krásné."

  Už dlouho jsem se tak dobře nepobavila.

  OdpovědětSmazat
 5. Stránka zaplněná reklamami. A já si říkal, proč ji mám tak krásně čistou. A ono AdBlock. Vůbec mi nedošlo, že je to jedna zmnoha klikacích stránek.

  OdpovědětSmazat
 6. Nepodstatny postreh: Podle posledni casti vety 'Jde spíš o rozlišení a nastavení monitoru, případně o jeho správné naklopení' pouziva blondyna panel typu TN. :)

  OdpovědětSmazat
 7. "Budeme vám měsíčně strhávat poplatek po následujících 18 měsíců (bude jich 13 - 30)"... ehm, cože?

  OdpovědětSmazat
 8. Už dost dlouho se řídím heslem, že nejdražší věci jsou ty zadarmo a že cokoliv, co mi kdokoliv nabízí je přínosem hlavně pro něj, pro mě určitě ne, jinak by to nenabízel. Bohužel jen málo lidí v dnešní době si chrání osobní data a pak se diví, no telátka no.

  OdpovědětSmazat
 9. Masakr. tyhle testy nepovažuji nijak za něco, co by mělo vypovídat. Jde spíš jen o zábavu. Tenhle "test" na oči jsem dělala taky a naštěstí jsem se nikam neregistrovala ani nepsala důležitá data. Vše, co mi říká, že jsem něco vyhrála, je blbost. Nikdo mi nic zadarmo nedá! :)

  OdpovědětSmazat
 10. Tak to je naprosto strasne! Nemela jsem o tom ani tušení, protoze samozrejme na takovehle testy neklikám a pokud nejaky z mych FB přátel neco takoveho sdílí, tak zacinam pochybovat o jejich inteligenci. Je ale skvele, ze Protivna Blondyna tohle sepsala a snad to zachrani příliš důvěřivé uživatele internetu. Snad bude psat casteji:).

  www.FashionHouseCZ.blogspot.com

  OdpovědětSmazat