O hubnutí s finančníky

Pojištění, hypotéky a hubnutí. Poměrně významná česká finanční společnost Financial Solutions and Services se pustila do dalšího výnosného byznysu - do kšeftů s hubnutím. Provozuje portál Opravdové hubnutí a stejnojmennou facebookovou stránku. Ta má hnát zákazníky skoro do šedesáti poboček Světa zdraví v celé České republice. A já jen doufám, že firma neprezentuje své finanční služby stejně, jako ty hubnoucí.

opravdovehubnuti.cz


Na facebookovou stránku Opravdové hubnutí mě upozornily Karolína a Anička. Obě se dost pozastavovaly nad tím, jak může Opravdové hubnutí pro svou propagaci tak okatě zneužívat fotky lidí, kteří do Světa zdraví nestrčili ani nos. A obě mají pravdu. 

Sama jsem Opravdové hubnutí respektive Svět zdraví zaregistrovala přibližně před rokem, když na mě začaly porůznu vyskakovat reklamy na vstupní konzultace jen dnes za dvě stovky. To jen dnes trvá samozřejmě celou tu dobu. 

opravdovehubnuti.czStejně jako se reklamní kampaň snaží co nejrychleji nahnat co nejvíc lidí do poboček Světa zdraví, pokouší se o totéž i velmi aktivní správci facebookové stránky Svět hubnutí. A tak denně přidávají další a další  úžasné fotky a úžasné příběhy klientů Světa hubnutí, kteří dosáhli fakt skvělých výsledků. Má to ale chybu. Velká část z nich je podvrh. 

Paní Dana z Pardubic se nejmenuje Dana a není z Pardubic. Jmenuje se Cacia Griggs a její fotky si Opravdové hubnutí vypůjčilo zřejmě z anglického Huffington Postu. Ten psal o tom, jak se ženě podařilo zhubnout. A zveřejnil spoustu jejích fotek. 

facebooková stránka Opravdové hubnutí


huffingtonpost.co.uk


Ani Anička není Anička. Je to Lauren Rene, která na svém webu už poměrně dlouho popisuje, jak zhubnout a vypracovat si postavu. Asi nemusím podotýkat, že o nějakém Opravdovém hubnutí nemá nejspíš nejmenší tušení. 


facebooková stránka Opravdové hubnutí

heylaurenrene.com


Elegantní 33letá Natálie taky neexistuje. Na fotkách je o deset let starší propagátorka zdravého životního stylu Vanessa Romero. 

facebooková stránka Opravdové hubnutí


Mezi fanoušky stránky vzbudila jakože Natálie poměrně velké pochybnosti. Autor příspěvku to vážně trochu přepískl, když jí ubral deset let života. Ale jak je vidět v komentářích, trvá si na svém. 

facebooková stránka Opravdové hubnutí

healthylivinghowto.com


A další případ. Údajně jde o Jitku z Pardubic. Její skutečné jméno je Sara-Jayne Foreman a fotky s vyprávěním o tom, jak zhubla, zveřejnil anglický Mirror.


facebooková stránka Opravdové hubnutí

mirror.co.uk

Z Mirroru pocházejí i fotky Tracy Henderson. Tu vydává Opravdové hubnutí za Helenu. A je mu úplně fuk, že jde o poměrně známou fitness trenérku, která proslula právě svou radikální proměnou.


facebooková stránka Opravdové hubnutí

mirror.co.uk


A takhle bych mohla psát dál a dál a dál. Opravdové hubnutí sice zveřejňuje i fotky lidí, kteří právě ve Světě zdraví nejspíš fakt zhubli, nikdo z nich ale nezhubl tak radikálně, jako ti, co s firmou nemají nic společného. 

Dokážu si představit, že pokud firma nějak zareaguje na ty vypůjčené fotky, svalí vinu na příliš aktivní správce webu. Jenže to jí zbaští tak maximálně pár opravdu hodně zaslepených fanoušků. Ti ostatní, kteří na prapodivné čachry s fotkami poukazují už nějaký čas, se tak jednoduše oblbnout nedají. Koneckonců, když je to tak nápadné (a to fakt je), nejspíš si všimli i lidé z firmy, že něco asi nehraje, žejo? Proč nezasáhli? Protože se jim to hodí a vynáší to? 

Zajímalo mě samozřejmě i to, jak vůbec Svět zdraví pracuje. Na internetu se o něm hodně diskutuje. Má svoje zastánce, kteří díky němu fakt zhubli. A má i spoustu odpůrců, podle kterých mu jde hlavně o jedno - zkásnout každého klienta o pořádný balík. 

Vstupní konzultace jen dnes za dvě stovky je to nejmenší. Za tyhle peníze vás ve Světě zdraví zváží, určí podíl tuku, svalů a vody v těle. Nic, co by neuměli zadarmo v každé druhé lékárně. Nebo co by nedokázala moje nepříliš drahá váha v koupelně. Navrhnou rozbor krve. Drahý rozbor. Stejný přitom dělá každý praktický lékař při pravidelné preventivní prohlídce - taky zadarmo. Pak vám budou vnucovat tříměsíční, půlroční nebo roční plán. Za pořádných pár tisíc. Dostanete nejspíš nějaký návrh jídelníčku, který se nápadně podobá často kritizované dietě podle krevních skupin. A když nezhubnete, možná po čase vytvoří skutečně individuální jídelníček. 

Ty prachy, co do toho vrazíte, jsou dost dobrá motivace pro to, začít se sebou skutečně něco dělat. Takže asi i pár kilo fakt zhubnete. 


diskuze na webu emimino.cz


Sama bych si radši vytvořila jídelníček třeba na stránkách stob.cz (zadarmo). A peníze za tříměsíční nebo roční program bych vrazila třeba do nákupu permanentek na cvičení nebo do bazénu. Ještě by mi dost zbylo. A efekt by byl pravděpodobně podobný. 

Ano, jsem asi zaujatá. Jenže když se Opravdové hubnutí chlubí cizími úspěchy, prostě mu nevěřím ani ty, kterých opravdu dosáhl. 

Finančníci by se prostě měli držet svého byznysu. V tom s kily navíc jim to moc nejde.  

18 komentářů:

 1. Nejlepsi na tech fotkach je, ze to jsou Britky jak vysite, Ceskym holkam se nepodobaji ani v nejmensim (zejmena prvni, predposl. a posl. foto).

  OdpovědětSmazat
 2. Probůh, no to je hrůza. Klasifikaci trestného činu Podvod podle platného trestního zákoníku to podle mě naplňuje úplně v pohodě. Nejvíc mě dostal poslední screenshot s diskusním příspěvkem klientky... Všímáte si, jak je dnes běžné vydělávat bez investice, bez invence, bez práce a bez talentu, zkrátka jen prostým podvodem či něčím, co se těsně na hranici trestnosti pohybuje?
  Brr...

  OdpovědětSmazat
 3. Tahle firma už neví coby. V nějakém pořadu byla reportáž, jak lidem posílají spamy tipu "Ahoj, tak ti posílám ten odkaz, jak jsi chtěla,...". Tenkrát se k tomu vyjadřovala nějaká poradkyně ze Světa zdraví, že tohle oni rozhodně neposílají, ale že jim takhle chodí dost lidí a asi je chce tímto způsobem poškodit konkurence. :-D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak ten pořad je tady: https://www.stream.cz/adost/831247-podvodne-emaily

   Smazat
 4. Dá se to nějak postihnout? Blondýno, takovýchhle článků jsi tu už měla víc, ale člověk se vlastně vůbec nedozví, jestli se s tím dá něco dělat. Co to zjistit, ha?
  Jinak lidi jsou prostě blbí, pokud na něco takovýho přistoupí, viz ta matka! Blbá až na půdu! Nějaká "poradkyně" jí bude určovat, kolik má shodit? To sama neví? Nedávno jsem někde viděla reklamu, která slibovala zhubnout asi o 26 kg na 4 dny!!! To přece nemohl vymyslet soudnej člověk! A pokud by na to někdo skočil, tak rovnou vzít občanku...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vím, jak to myslíte, ale byla bych na tyhle soudy opatrná. Podvodníky, lichváře a jiné lumpy zkrátka neomlouvá naivita či okamžitá slabost jejich obětí. Jistě, ani já nemám pocit, že bych se nechala oblbnout podobně "hovadnými" nabídkami, ale také nejsem cílovka. V životě ale můžou nastat nejrůznější situace, rozpoložení, nemoc, věk apod., kdy se člověk cílovkou pro takovéhle hnusáky stane - stačí mít nějakou potřebu, problém a neorientovat se dobře v nabídce řešení.
   A nemusíte být hned "blbá až na půdu", aby Vám bylo sdostatek ublíženo. Je nesmírně důležité, aby společnost zřetelně a nekompromisně označovala, nenáviděla a trestala nemorální jednání, nikoli neschopnost se mu ubránit.

   lucie

   Smazat
 5. Také můžu jen doporučit stob.cz a jejich "sebekoučing". Pokud chce někdo najet na zdravou stravu, tak v českém netu nic lepšího (a k tomu zadarmo) není.

  OdpovědětSmazat
 6. Bacha kdo v komentáří neplesá a nedej bože ukáže odkud vítr fouká, je vymazán a zablokován :D nejsem si jistá, že to je ideální marketinková strategie

  OdpovědětSmazat
 7. Napsala jsem jim na FB, že některý fotky jsou podvrh, přiložila i odkazy na weby, odkud to stáhli, ale po pár hodinách to bylo pryč a já jsem zablokovaná. Evidentně nemají co skrejvat! :)

  OdpovědětSmazat
 8. Jak zoufalý musí být člověk, aby kecům podobných firem naletěl ? Mé mamince doktor jen pohrozil možným infarktem, začala se tedy lépe stravovat a za 3 roky měla zcela nenápadně o 25 kg míň ! Bez nějakých pochybných poradců a natrvalo, pouze s použitím zdravého selského rozumu !
  L.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na mně skáčou hubnoucí reklamy kam se hnu, takže věřím, že toho je plnej Facebook. Mně se třeba shodit povedlo (nezdravej tuk), ale ne podle nějaké módní diety, ale prostě dřinou, úpravou stravy (více ovoce a zeleniny, trochu chutněji) a pravidelností stravy. Reálnějších je 13 kg za půl roku než tyhle kecy.

   Smazat
 9. Blondýno, tohle myslíš vážně?
  "Elegantní 33letá Natálie...." - přesně tyhle zhovadilosti jsi kritizovala v minulém článku. Kdyby to aspoň byla citace toho, co napsali oni, ale není. Fuj.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kritizovala to, a proto to napsala správně :)

   Smazat
  2. Psát spisovně a správně je fuj? Ale nepovídej... :D

   Smazat
  3. Co je na 33leta spravne? Vzdyt to ma v tomhle clanku, ne v tom, kde kritizuje chyby.

   Smazat
 10. Když se člověk podívá na patičku toho jejich webu, jsou vidět Nova, Rytmus života, Blesk. Čili je jasné na koho je to celé zaměřeno. Jinak v affiliate se běžně cizí fotky používají. Jenže to jsou weby které doporučují mateřskou firmu, a nemají kde čerpat fotky klientů. Tady bych to i bral, ale mateřská firma?

  OdpovědětSmazat