Číslovkový průšvih

Jsme národ hlupáků a ignorantů. A je to s námi čím dál horší. Mám na mysli to, jak lidi zacházejí s češtinou. Jak ignorují gramatiku. A jak je jim to fuk. Případně, jak je děsně rozčílí, když je na chybu někdo upozorní - berou to jako křivdu, nejsou přece ve škole, aby přemýšleli, jak napsat komentář v diskusi nebo příspěvek na Facebooku správně, žejo!

Číslovky, to je průšvih. Správně napsané datum už se pomalu nevidí. A opravdová legrace nastává, když se číslovky začnou skloňovat.

Jako první tu mám záhadné slovo 3řetí (třiřetí?). Jako by byl problém napsat prostě třetí nebo 3.


Zdroj: Google +

Do 3-ří je vyšší level. Tohle vymyslet, chce asi hodně fantazie. 

Přišlo mailem

Skloňování číslovek, to je zapeklitost. Zvlášť, když chceme napsat něco tak strašně složitého, jako je slovo třemi.

Zdroj: Facebook

Komplikované číslovky by neměli lidé používat. 

Zdroj: Living.cz


A rozsekla to Blanka Matragi na svém Facebooku, kde píše o ženách po 50 sádce. Tedy, pokud jsem to pochopila správně. 

Zdroj: Facebook

 To je pár kuriozit, které jsem porůznu posbírala. Nebo které mi dorazily mailem. Ale nechci se navážet do prostých uživatelů internetu. Těm se dá leccos odpustit. Každému není dáno. A každý občas udělá chybu. I mně občas něco ulítne.

Kdo by ale chyby dělat neměl, jsou nejrůznější instituce a firmy na svých oficiálních stránkách. Web obce, eshopu nebo společnosti, které jsou oficiální prezentací, by neměl psát analfabet. Anebo klidně i měl, ale pak by měl nastoupit korektor, který jeho chyby opraví. Investice několika stokorun za jeho práci se rozhodně vyplatí.

Korektor rozhodně chybí třeba obci Horní Dubenky, kde mají hned v titulku u fotogalerie následující děs. Možná by mohli dát text přečíst aspoň učitelce češtiny, knihovnici nebo kronikáři, pokud nechtějí investovat do korektury.


Zdroj: hornidubenky.cz


Pradědova 100vka mi popálila sítnici. A nejde jen o zběsile napsaný název události na Facebooku. Pod stejně napsaným názvem se dá tahle akce najít na několika místech. Včetně oficiálních stránek soutěže. Jen nějak nerozumím tomu, proč je to tak napsané. Spousta lidí si přidáváním nesmyslných přípon za číslice chce ušetřit dva tři úhozy do klávesnice. Ale tohle? To je fakt tak divné napsat prostě stovka?
Zdroj: Facebook20 léta, šaty z 20 cátých let... Taky zapeklitost, žejo? Když neumím napsat 20. léta, proč to prostě nenapsat slovem? 


Zdroj: kristiana.cz

Obrovský problém je pro spoustu lidí obyčejné datum. 


Zdroj: noerthshop.cz


A následující dvě perly snad ani nemá smysl komentovat. 


Zdroj: panteri.cz

Zdroj: woodcraft.bloger.cz


 Dobře, i tady by se daly přimhouřit oči. Weby nejspíš dělá pár nadšenců na koleni, nemají na vyhazování a nemají chytré kamarády, kteří by jim řekli, že píšou jako Tataři.

U následujících příkladů už ale žádné výmluvy nepomůžou. Jedná se totiž o velké firmy, které by měly dbát na to, jaký obrázek si o nich zákazníci a klienti udělají. Kasa.cz už před Vánoci vyjela s kampaní, kde rozdávala 1000ce dárků. Asi myslela tisíce. A znovu tuhle do očí bijící šílenost zopakovala v březnu. Přitom nejde jen o omyl grafika - 1000ce dárků totiž zmiňuje i v psaném textu, nejen na bannerech.Zdroj: kasa.cz

MediClinic zase láká do svých ordinací 18ti leté. U firmy, ve které se očekává, že bude mít značná část personálu vysokoškolský diplom, byť z medicíny, bych fakt čekala trochu větší schopnost napsat informaci správně česky. 

Zdroj: mediclinic.cz


Na Stream.cz mají zase 6ti minutovku. Nevím, co je šestti. Možná nám to vysvětlí v některém z pořadů.

Zdroj: stream.cz

Kudy z nudy. Portál, který provozuje Česká centrála cestovního ruchu a podporují ho ministerstva i evropské peníze, by česky mohl umět. Taky neumí. Takže se na něm dozvím, že v ceně vstupného je 30-ceti (tedy třicet-ceti?)minutová lázeň. 


Zdroj: kudyznudy.cz


 Může být ještě hůř. Už ve školce by se mělo mluvit hezky česky. A lidé, kteří v ní pracují, by měli umět i psát česky. V mateřské škole v Ostrově jim to moc nejde. Rodiče tam platí do 15-tého v měsíci. Anebo 2-hého. Možná je to jen nějaká interní šifra.


Zdroj: mskrusnohorska.cz

Zdroj: mskrusnohorska.cz


Když vás nic nenaučí ve školce a na základní škole, na té střední se to těžce dohání., A na vysoké jste v háji. To by mohli potvrdit třeba členové akademického senátu z Vysoké školy báňské. 

Zdroj: vsb.cz

Je hezké, když budoucí absolvent filozofie čte náročnou literaturu už v mládí. V těch 13-cti letech si ale měl vzít do ruky raději skloňování číslovek. 

Zdroj: phil.muni.cz


Jen fakt pevně doufám, že Ústav pro jazyk český, který určuje pravidla pravopisu, se nebude podobným strašlivostmi inspirovat, až zase vymyslí, že něco už je zažité, a tak se to tak může psát.

Nerada bych měla v knihovně vedle sebe 15-cti letého kapitána, 3ři oříšky pro Popelku a Pohádky 1000ce a 1né noci.55 komentářů:

 1. Ou, to tedy zabolelo v očích.

  OdpovědětSmazat
 2. Kritizovat gramatiku a napsat "žejo"?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Blondýna žejo dohromady používá na blogu vždycky a záměrně, někde to myslím vysvětlovala

   Smazat
  2. Že to ale muselo dát fušku, najít něco, na čem bys postavil tenhle naprosto nerelevantní komentář, viď?

   Smazat
  3. *irelevantní, Klárko. ;) J.

   Smazat
  4. Copak žejo, ale ta filozofie tam. :-)

   Ne, vážně, tenhle zhovadilý slovakismus už bychom mohli konečně zlikvidovat. Česky píšeme filosofie, president, museum, komunismus. Filozofie, prezident, muzeum, komunizmus, to je všechno slovensky. Navzdory tomu, že je to v Pravidlech toho času uvedeno jako přípustné, pořád je to slovensky. Takže si to v českých textech napříště odpustíme, ano? Tím spíše, že do těch pravidel se to dostalo právě jako ústupek slovenským bolševickým funkcionářům, kteří se to nebyli schopni naučit psát správně. :-P

   Smazat
  5. To, že někdo neumí napsat 18letý, mi pije krev také. Ale v případě těchto "slovakismů" se spokojím s tím, že se pisatel vejde do současných pravidel. A jsem si jako bývalá korektorka jistá, že minimálně od roku 2000 je varianta "muzeum" správně. Museum mi zní jako archaismus. Asi to bude mládím, holt je mi teprv přes 31-na let :)) dalo práci to vymyslet :)

   Smazat
  6. Též si dovolím rýpnout do anonyma ze 7.4. 15:38 - jsem již poněkud staršího data narození a Vámi uváděná slova jsme se takto učili psát jen jako modernější formu, nikoliv jako ústupek bratrům Slovákům. Mimochodem, tvar "komunizmus" není správně ani dnes ...
   S.

   Smazat
  7. Tzv. 'izmy' uz bohuzel spravne jsou ;-)

   Smazat
  8. Tzv. 'izmy' uz bohuzel spravne jsou ;-)

   Smazat
 3. Ano, často vídám. I studenty českého jazyka na pajdě. Na tabuli budeme mít krasopisně napsané "1-rvého září" a budeme si rvát vlasy. Nejhorší je, že chyby jsou jako mor. Čím více to vidíte, tím více vám to přijde normální až jednou napíšete hrubku a při kontrole se pak umlátíte hlavou o zeď.

  OdpovědětSmazat
 4. Blondýno, až budeš mít v knihovně 3ři oříšky pro Popelku, ráda bych nad nimi plakala s tebou

  OdpovědětSmazat
 5. Nejhorší je, že ty paskvily jako 15ti už člověk vídá tak často, že jsem celkem dlouho žila v domnění, že se to tak fakt píše. :D

  OdpovědětSmazat
 6. Úplně vidím jak těm osvícenějším z autorů začne po napsání připadat, že „18-ti letý“ vypadá divně. Že ono to bude bez té koncovky! No jo, jenže další dilema – „18letý“, „18 letý“ či snad „18-letý“? :(

  Čeština je z jejich pohledu v podstatě raketové inženýrství…

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No, že to neumí někdo napsat, je sice ostuda, ale pokud VÍ, že to neumí napsat, tak snad není problém použít třeba google a vyhledat si to. :) (Pokud už někdo neumí ani to, tak to už raději nekomentuji.) Jana

   Smazat
  2. Zadne dilema. Chcete-li napsat slovo osmnactilety pomoci cislovky, pak pochopitelne napisete 18lety. Sto procent napisete 100 %, ale stoprocentni bude bez mezery, tedy 100%. Jednoduche, jen to chce trochu premyslet.

   Smazat
  3. ad Jana:
   Jde ale i o to, jak už výše v komentářích psal Anonym, když to napsané vidí hodně často, tak to bere jako správné a nemá potřebu si ověřovat na Google (nebo kdekoli), zda to tak opravdu je.

   Smazat
  4. Mína: Ano, to mě právě děsí také a tím se to šíří jako mor... Vždycky byli lidé, co pravopis neovládali, těžko říct, jestli jich bylo míň nebo víc než dnes, každopádně dneska jsou díky internetu víc vidět. A upozorňovat každého z nich (když vás navíc skoro každý pošle do háje), je boj s větrnými mlýny. Já po nikom nechci, aby psal 100% podle pravidel, ale aspoň základní pravidla i/y, s/z, d/t a podobně, které se učí ještě na prvním stupni, by snad mohla většina ovládat. Jana

   Smazat
 7. Můj favorit je: "Syn dnes slaví 2 hé narozeninky."

  OdpovědětSmazat
 8. Pracovala jsem v obchodě, kde rozhlas vyřvával nabídku: ...dětské kola od šestseti, ...pánské saka od třechseti, ...dámské trička od dvouseti, ...a podobné perly. Když jsem řediteli nabídla, že provedu korekturu těch hlášení, řekl ať se starám o svoje.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ta hlášení zřejmě psal on. ;-)

   Smazat
  2. Třechseti :-D. Umírám :-D

   Smazat
  3. 50 sádka mě dorazila.

   Smazat
 9. Super! Díky za článek. Já už myslela, že jsem jediná, kdo tyhle chyby vidí a komu vadí.

  OdpovědětSmazat
 10. Bohužel je více než pravděpodobné, že opravdu se jednou Ústav pro jazyk český rozhodne, že podobné paskvily budou správně - jazyk se přece vyvíjí, nač se trápit nad správnými tvary nějakých slov (a nejen číslovek). Pak se odbourají věci typu "mně" a "mě", shoda podmětu s přísudkem, a skončíme zrušením vyjmenovaných slov - vše v rámci pokroku, a taky s ohledem na zbytečné zatěžování dětských hlav ve škole ;-)
  L.

  OdpovědětSmazat
 11. Přesně tak, tohle je jak mor. Já když to vidím, tak se mi chce brečet...

  OdpovědětSmazat
 12. Krásný článek, úplně mi to připomnělo, jak se leknu pokaždé, když vidím napsáno o5, z5, a podobné nesmysly

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To bych úplně nesměšovala, o5 snad nikdo nepovažuje za správný tvar

   Smazat
 13. Bože můj. 50 sádka, no to je konec. A 2-hého! Kdo to psal, absolvent pomocné školy??

  OdpovědětSmazat
 14. Koukám, že Blondýna se tak rozohnila nad číslovkami, že přehlídla hrubku - "ročník Pradědečkovi 100vky". To je taky síla.

  OdpovědětSmazat
 15. Pardon - "Pradědovi"

  OdpovědětSmazat
 16. Tyhle hrubky jsou děsivé, s tím souhlasím. (I když bych asi na základě toho hned netvrdila, že jsme národ hlupáků a ignorantů.) Obzvlášť "2-hé" zabolelo.
  Ale vidím, že v diskuzi se lidi pozastavují nad tím, že se kodifikace jazyka mění (třeba to zděšení, že by se jednou "mě" a "mně" psalo stejně). To je podle mě nejen normální, ale dokonce žádoucí. Předpokládám, že většina z nás by se asi nechtěla vrátit ke spřežkovému pravopisu. Proč jsou reformy pravopisu, které proběhly v minulosti, v pořádku, ale ty, které by mohly teprve nastat, ne? To chcete, aby čeština dopadla jako angličtina? Jazyk se prostě vyvíjí a podle mě je v pořádku, když tomu odpovídá i pravopis.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Doufám, že teď nemáte na mysli psaní číslovek. "2-hé" a tomu podobné postrádá logiku.

   Smazat
  2. Ne. Nebo aspoň zatím ne, co já vím, jak se to bude psát o pár generací později.
   Mám na mysli obecně to, jak se jazyk mění, a jak to lidi obecně odmítají.
   Konkrétně třeba "bez pěti set" se čím dál častěji píše/vyslovuje "bez pětseti", což je hrůza i pro moje oči/uši, ale třeba se to jednou lexikalizuje, bude se to v mluvené řeči normálně používat a použít "bez pěti set" bude vypadat asi podobně jako třeba dnes "jest-li, že". Pak by asi nedávalo smysl pořád psát "bez pěti set" a chtít po lidech, aby to tak i vyslovovali. Asi jako kdyby po nás bylo požadováno používat přechodníky místo vedlejších vět, protože tak je to přece správně.

   Smazat
  3. Změny, které se u nás dostávají do pravidel, nereagují pohříchu na změny jazyka, ale na lenost jeho uživatelů. To jsou potom takové ty vejšplechty ve stylu Vladimíra Medka, který byl do té míry líný hlídat si správné skloňování, že raději pro naše děti stvořil "Albus bez Albuse" a "Severus bez Severuse". Můžeme jen děkovat Diovi (bez Dia), že ten člověk nepřekládal starořecké báje nebo římské básníky. Takovýmhle lemrám se ovšem patří šlápnout do držky a otočit se jim kramflíkem v hubě, ne kvůli nim upravovat Pravidla.

   Jsou samozřejmě změny, které skutečně reagují na vývoj jazyka a dávají smysl. Takovým změnám ovšem ÚJČ tvrdošíjně odolává. Například lyžiny už se dávno měly psát s ypsilonem, ne idiotsky trvat na tom, že je to slovo odvozené od slovesa "líhat" a proto je nutno psát je s jiným Y, než s jakým píšeme lyže (které jsou sice rovněž odvozeny od slovesa "líhat", ale ještě v době, kdy se na I/Y zase až tak nedbalo).

   Smazat
 17. Jojo, tohle bolí.... 8-mý, 8-mi. Myslela jsem, že nic horšího se vyplodit nedá, ale koukám, že jsem se parádně spletla...

  OdpovědětSmazat
 18. Přidám k dobru jednu svoji (kde vystupuji jako B) starší konverzaci. Matematika, logika a gramatika společně zaplakaly:

  A: ...dělám to teprv po 2 hé
  B: kolik znaků přesně jsi ušetřil napsáním “po 2 hé“ místo správého “podruhé“
  A: 2!
  A: a už jsem je zase vyplítval.

  OdpovědětSmazat
 19. Pravopis je jedna věc, ale vyžadovat, aby se ve školce mluvilo "hezky česky" je jazykový fašismus: spisovná čeština není "správná čeština". Navíc, přestože chápu, že hlavní argument je tady stavěn především na tom, že to blbě vypadá, s čímž souhlasím, některým z příkladů nelze upřít ludický záměr.
  Nakonec dlouhodobě nechápu, proč se autorka, jež se snaží do českého zatuchlého rybníčku přinést trochu světovosti, tak často uchyluje k normativním popisům toho, jak vypadá správná čeština, atraktivní muž apod, proti kterým se zbytek světa v současnosti snaží brojit. Mezi tímto a soudy zabývajícími se čistě otázkami vkusu (jak vypadá ošklivý obývák) je velký rozdíl!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. máte pravdu, je to úplne úchylné, že niekto chce od ľudí v médiách, aby sa vyjadrovali spisovne, gramatika je predsa úplne nepodstatný nezmysel.

   Zároveň s týmto by sme mohli navrhnúť zrušenie, matematických pravidiel (nezmysel a okrem toho, dnes aj tak všetko počítajú počítače), pravidiel cestnej premávky (veď aj tak ich nikto nepotrebuje a všetci ich porušujú), pravidiel v tom, ako má krajčírka ušiť oblek (načo, veď treba podporovať invenciu), technických noriem, zákonov atď.

   Pre tých, ktorí nepochopili moju iróniu - gramatika je mimoriadne dôležitá a úplne najdôležitejšie zo všetkého je, aby sa človek vedel spisovne vyjadriť vo vlastnom jazyku... Viete si predstaviť, čo urobí napr. personalista v spoločnosti, ktorá si zakladá na písomnom prejave, keď dostane takýto životopis? Hodí ho do koša, ani do konca ho nedočíta.... (a podľa môjho názoru úplne oprávnene)

   len ako príklad: Raz niekto niekde namietal potrebu zaoberať sa písaním čiarok vo vete, lebo sú nepodstatné. Odpoveď: "Odsúdiť nie oslobodiť". Kam dáte čiarku? Lebo v tejto vete čiarka pred "nie" a za "nie" podstatná je....

   A sme doma.

   Naozaj by som bola rada, keby sa neznižovala latka pri všetkom takýmto spôsobom... lebo skončíme ako národ blbcov (to rovnako platí pre Slovákov, pre Čechov a aj pre iné národy).

   Smazat
  2. Gramatika není nic, co je vlastní spisovnému jazyku. Gramatiky mají všechny dia/sociolekty. Srovnávat jazyk s matematikou je naprostý nesmysl, jazyk nemá žádnou přirozenou logiku. Souhlasím s Vámi v tom, že například interpunkci a jiné pravopisné jevy je vhodné, ba nutné standardizovat, ale to především proto, že psaný jazyk je sekundární. To je ale pravopis. Co se mluveného jazyka týče, stylové rejstříky existují v jednotlivých variantách a je naprosto nepřípustné, abychom děti učili, že spisovná čeština je jediná "kultivovaná", "správná" forma jazyka. Své místo má možná tak v medicíně a v právu, kde je potřeba eliminovat i ten nejmenší rozdíl v interpretaci. Nechat děti používat svůj vlastní dialekt je není "snížení laťky", je to lidské právo. Měl bych dodat, že neplácám jen tak ze selského rozumu, jsem studentem jazykovědy na The University of Edinburgh, a britští jazykovědci se naštěstí od preskripce již od poloviny 20. století odklánějí.
   Jak řekl nesmírně významný sociolingvista Peter Trudgill:
   "Well, if you want to say that Standard English empowers people, you need to ask why is this? What is there about Standard English which empowers people? And I don’t think people who have ever argued in this way have thought about it properly. Why should it be empowering to say I did it yesterday, and not empowering to say I done it yesterday. Particularly when I done it is a non-standard form which is found throughout the English-speaking world. In fact it is safe to say that a vast majority of people in the English speaking world, native speakers of English would normally say I done it rather than I did it. So why would it be empowering to say I did it? And I think there is of course an important sense in which it is empowering to say I did it, and that is that there is a lot of prejudice and a lot of discrimination against people who can’t speak Standard English. So yes, there are many jobs which are not available to people who don’t have access to Standard English. But it’s not empowering in any sort of mystical sense, it’s empowering because it enables people to fight against the discrimination which they suffer. And it seems to me that the correct way to counter discrimination is not to say, well... if Black people are being discriminated against, you don’t say, “Well, you should become white,” or if women are being discriminated against, you don’t say, “Well, you should become a man,” and if non-standard speakers are being discriminated against, why should you say “Well, you should speak Standard English”? What you should actually attack is the discrimination! That’s what I think."

   Smazat
  3. Můžete nám, pane Musile, vysvětlit, proč by autorka nemohla psát o nevkusném zařízení bytů stejně jako o nevkusném prznění češtiny? Pokud to chápu správně, je to její osobní blog, na kterém píše o všem, co jí štve. Vaší poznámku skutečně nechápu. Mimochodem, zajímalo by mě, jaký článek psala o atraktivních mužích, nějak ho nemůžu dohledat

   Smazat
  4. Omlouvám se Blondýně, pokud to i ona takto pochopila, já jsem tím myslel pouze to, že je velký rozdíl mezi kritikou vkusu a kritikou nespisovné češtiny (nikoliv však konkrétně psaní číslovek, reaguji především na větu "Už ve školce by se mělo mluvit hezky česky."). Co se atraktivních mužů týče, myslel jsem konkrétně článek o (ano, určitě nevkusném!) nahém maturitním tablu, ve kterém stojí: "Pokud je ten chlápek nahý, pak by měl být patřičně osvalený, patřičně opálený, patřičně krásný (...) I když je na něm pár kluků, kteří vypadají celkem dobře i nazí, ti druzí převažují. Fotografova slepota pak z celého tabla udělala jen přehlídku visících šourků, chlupatých těl, povadlých břich nebo naopak rachitických hrudníků.."
   Blondýno, pokud toto čtete, neberte to prosím jako osobní útok. Váš blog čtu velmi rád, jen jsem chtěl upozornit na pár věcí, které jej pro mne kazí podobně, jako pro Vás kazí text tímto způsobem psané číslovky. :)

   Smazat
  5. Promiňte, ale pod větu, že už ve školce by se mělo mluvit hezky česky, se ráda podepíšu kdykoliv. Stejně i pod to, že by měla bezvýhradně platit ve všech školkách!

   Smazat
  6. Já bych se pod ni podepsal, pokud by pro mě "hezky česky" nebylo kódové označení pro "spisovně česky". :)
   Každopádně Vám nebudu upírat právo na vlastní názor, přestože osobně doufám, že své děti budu moct vzdělat v jazykové variantě, o kterou mne škola nejspíš nenávratně připravila.

   Smazat
  7. Zdá se mi, že se poněkud pozapomnělo na to, že hovorová čeština je rovněž spisovná. Takže když budete ve školce či kdekoliv jinde mluvit hezky (spisovně) česky, Vaše práva a snad ani práva nikoho jiného nebudou zkrácena. Krom toho neznám nikoho, kdo by měl problém mluvit podle příležitosti např. dialektem a nebo spisovně. Ani mě studium bohemistiky nepřipravilo o schopnost užívat v běžné řeči dialektu/slangu.

   Smazat
 20. hele, milý studente The University atd, tvoje tvrzení, že "je naprosto nepřípustné, abychom děti učili, že spisovná čeština je jediná kultivovaná," je taková pitomost, že jsem větší dlouho neslyšela. Spisovná čeština je jediná kultivovaná! Nářečí, dialekty, dětské žvatlání a vymýšlení slov nemají s kultivovaností jazyka pranic společného! Kultivovanost jazyka spočívá v jeho čisté spisovnosti!

  Jo a vkládání anglických pasáží do komentářů k článku o češtině si taky odpusť, to si nech na machrování před jinými. Díky. Lucie

  OdpovědětSmazat
 21. Nechci machrovat, jen jsem jasně řekl, z jaké strany věc nazírám. Jediné, co na Váš (Váš, ne "tvůj") osobní útok můžu říct je: to, co říkáte, jednoduše neodpovídá současnému věděckému konsensu stejně, jako by mu neodpovídalo kdysi všeobecně uznávané tvrzení, že europoidní rasa je ta nejinteligentnější.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pane Musile, zřejmě si vykládáte pojem "spisovná čeština" poněkud jinak než třeba já. Používání spisovné češtiny v mateřské škole se Vám nezamlouvá, ale jak byste se zachoval jako kantor, kdyby Vám tam přišlo tříleté dítko, běžně používající výrazivo typu "musím jít s*át" apod. ? V tomto případě by Vám patrně ani Vaše vzdělání nebylo moc platné ;-)
   Bývalá učitelka MŠ

   Smazat
  2. az na to, ze anglictina nema a nikdy nemala kodifikovanu podobu (preto je obcas taky problem najst spravnu predlozku a preto sa v AJ oplati hladat spravne riesenia doslova na google.

   Ak niekto vo svojoom volnom case rozprava dialektom/zargonom/hovorovo, nech sa paci.

   Ale hyzdit jazyk takymto stylom je tragicke.

   A uprimne - kazdy by mal ovladat spisovny jazyk. Alebo sa o to aspon snazit, lebo nememu dietatu ani vlastna mater nerozumie.

   A ano, som tak trochu "grammar nazi" a nehanbim sa za to, pretoze jazyk je najdolezitejsi vyrazovy prostriedok. A kto ho neovlada poriadne, bude mat problemy cely zivot (nevie si precitat, nepochopi pokyn, navod k elektrospotrebicu, nepozna svoje prava alebo im poriadne nerozumie).

   Rodicia mozu doma so svojimi detmi rozpravat trebars esperantom. No aj tak by malo kazde z nich rozumiet svojmu rodnemu jazyku v spisovnej forme (bez ohladu na to, ze ju anglictina nema - ine jazyky ju zase maju, napr. nemcina)

   p.s.: tiez pracujem s jazykmi kazdy den

   Smazat
 22. Asi tu budem za blázna, ale... prečo mi miesto tej ikonky anonyma zobrazuje fotku Billa Kaulitza z TH ? Robí mi to tak iba na mobile, dokonca aj u jednej užívateľky, čo má úplne iný obrázok mi to ukazuje jeho foto. Robí to aj niekomu inému alebo sa iba môj mobil naprosto zbláznil ?

  OdpovědětSmazat
 23. Já v poslední době hodně trpím u špatného skloňování zájmen, vidím to hlavně u mladších ročníků, které si pletou nejčastěji ji a jí a ni a ní, tj. třeba "mluvím na ní", "ukaž mi jí" a podobně. Sleduju tolik případů, že by mě opravdu zajímalo, odkud vítr vane.

  OdpovědětSmazat
 24. No, ono se není co divit, když nás média zahrnují nadpisy typu:

  Daniel Hůlka měl obrovské štěstí: Na dálnici mu vzplálo auto. Škoda je milión korun

  ... to mě fakt vytáčí ... ono není štěstí, že se jemu nebo nikomu jinému nic nestalo, ono je štěstí, že to auto shořelo.
  Jsem debil já nebo ti ostatní?

  OdpovědětSmazat
 25. Since the first sighting of Melo’s Air Jordan 11, the Air Jordan 11 Red has been rumored to release ever since.With the year coming to a close, rumors are once again floating around that a release could be happening. This Jordan 13 time, it’s an Air Jordan 11 that will feature an all-Red upper with Gold accents atop an icy translucent outsole.As of right now we can not confirm these reports, but it would be nice Jordan 7 to eventually see an “All-Red” Air Jordan 11 finally release.Below is teaser image of what’s said to be a sample version of the Air Jordan 11 in Red and Gold for 2017.Let us know Kobe Bryant Shoes what you guys think in the comments section and keep it locked to Sneaker Bar for further updates.
  The Air Jordan 3 OG True Blue is officially set to return with Nike Air branding Cheap Jordans on Black Friday with the Air Jordan 3 Retro “True Blue” release.Jordan Brand continues to build on several recent Nike Air releases. The Air Jordan 3 comes dressed in its original color scheme. Featuring Jordan 11 an all-White tumbled leather upper, with Cement Grey detailing and True Blue accents throughout with the original Fire Red inner tongue and insole. This release will be completed with ‘Nike Air’ branding in all Jordans shoes the original areas, including the back heel tab.Check out the detailed images below and look for the Air Jordan 3 OG “True Blue” with Nike Air branding to release on Black Friday, November 25th, Basketball Shoes 2016 at select Jordan Brand retails stores. The retail price tag is set at $220 USD.
  The Air Jordan 6 Hare is a brand new Air Jordan 6 colorway that takes its colorway from Jordan 11 Space Jam the Bugs Bunny-inspired Air Jordan 7.Dressed in a White, Pure Platinum and Gym Red color scheme. This Air Jordan 6 is actually a bit more closer looking to the “Maroon” Air Jordan 6. Featuring Jordan 11 Georgetown a White perforated upper with Soft Grey underlays and Red accents. 1991 is stitched on the inner tongue to represent the year that the Air Jordan 6 originally released. Unfortunately, the carrot inspired zig-zagging Cheap Jordans for sale

  OdpovědětSmazat