Praha - ráj pro britské investigativce

Když jsem jedním okem zahlídla kousek dokumentu Nejdrsnější města světa o Praze, který nedávno odvysílala Prima, říkala jsem si: Jo, to je ten dokument, co pobouřil vedení Prahy, zabývala se jím i policie a ukázalo se, že jde o jeden velký podvod natočený s placenými figuranty.

Jenže jsem si spletla dokumenty. Ten podvodný, kolem kterého byl takový humbuk, se jmenuje příhodně Město podvodů a natočil ho jakýsi Conor Woodman.

Problém je v tom, že mám neodbytný pocit, že i autor Nejdrsnějších měst světa Donal MacIntyre si ve svém díle o Praze tak trochu spletl dokument a pohádku.

Screenshot: Dokument Nejdrsnější města světa - Praha

Vsuvka: V české verzi se mi dokument nepodařilo najít nikde, protože Discovery International velmi úporně maže všechny kopie, ať se objeví (klidně i se zdrojem) kdekoliv. Pro zvědavce: Díl o Praze se dá sem tam najít aspoň ve slovenské verzi.

Reportér Donal MacIntyre ukazuje Prahu (v roce 2009) jako město, do kterého se jezdí za sexem. Obchoduje se tady s bílým masem, jsou tu dvě stovky nevěstinců, pasáci prostřelují neposlušným prostitutkám ruce a nohy, mafie ovládá sexbyznys i stánky s klobásami na Václaváku, vláda a mafie jsou jedna ruka pod blahosklonným dohledem policie a na Rudné u Mekáče je zatraceně nebezpečno.

Navíc se tady kromě žen obchoduje i se zbraněmi a drogami. Velké odhalení. Ukažte mi jediné větší město na světě, kde neexistuje prostituce nebo možnost sehnat drogy. Stejný dokument by se dal natočit kdekoliv.

Aby to byl ale správný dokument, musel si televizní štáb sehnat někoho, kdo mu potvrdí, že Praha je plná placeného sexu a všech těch ostatních věcí. A sehnal.

Napřed mezi českými novináři. Nemluvil ale ani se Sabinou Slonkovou, ani s Jankem Kroupou, ani s žádným opravdu proslulým českým novinářem. Mluvil s jakousi Eliškou Bártovou, kterou vydává za přední českou novinářku. Nepřipadám si jako málo sečtělá, ale její jméno jsem nikdy dřív neslyšela.
Eliška Bártová podle dokumentu už ztratila iluze. Řekla zcela zásadní věc: "...je problém, že turisti chodí do striptýzových klubů, které vlastní lidé z podsvětí. To je zlé. Turisti z Británie podporují české zločince."

Objevné, že?

Mimochodem, ze setkání obou investigativců vzešel ještě jeden materiál. Článek na Aktuálně, ve kterém na oplátku Eliška Bártová popisuje, jak MacIntyrea kvůli natáčení v Praze ztloukli. Zdroj tady. "Anglicky mluvící muž mi řekl, ať zastavím natáčení. Poté mě bez varování napadl." Další tři muži novináře strhli na zemi a kopali do něj. MacIntyre byl v šoku, ošetření v nemocnici však odmítl a záhy po incidentu odletěl zpět do Británie.
Škoda, že i když se to stalo přímo před zapnutou kamerou, nic z toho kameraman nedokázal natočit. Jen jakousi změť nohou a pokřikování, které v dokumentu rozhodně nevypadá jako útok čtyř lidí na nebohého reportéra. Zvláštní taky je, že k úhoně nepřišel ani kameraman, ani kamera, která těm údajným útočníkům vadila.

Trochu mě taky mate, jak mohli útočníci vědět, že před nimi stojí cizinec a proč na něj spustili rovnou anglicky.

A jak je možné, že digitální kamera zrní úplně stejně, jako stařičká pochroumaná kamera na obyčejné pásky. Že by to byl jen hodně laciný efekt dodaný ve střižně? Reportérovi se ale nejspíš zalíbil, a tak ho zopakoval ještě jednou, ale k tomu se dostaneme později.

Reportér při svém pátrání v Praze zjistil, že striptýzové bary vlastní většinou organizované zločinecké skupiny. "Jestliže mají mafiáni pod palcem bary, mají pod kontrolou i ženy, které v nich pracují... Pravdou zůstává, že sex je tu na prodej." Další objev. Ještě, že jsem se koukala. Nejspíš bych si dál myslela, že striptýzové bary mají pod palcem sdružení rodičů a přátel škol. Nebo církevní sbory.

Screenshot: Dokument Nejdrsnější města světa - Praha
Dokument pokračuje velmi stručnou zmínkou o historii Prahy a jede dál. Následuje další zcela věrohodný rozhovor. Tentokrát s Natašou, kterou z Ukrajiny zavlekli do Kanady, tam ji mafiáni přinutili k prostituci a pak odvlekli do Prahy, kde musela pracovat v nevěstinci.

Jen si tak říkám, proč tak zkušený investigativní novinář neoslovil některou z organizací, které pomáhají bývalým i současným prostitutkám, a proč si nedomluvil normální rozhovor tváří v tvář s některou, která je ochotná vystoupit před kamerou a nebude se maskovat brýlemi a šátkem? Čas od času takové ženy mluví s novináři, natáčí se o nich dokumenty. I když ono je asi atraktivnější vykládat divákům cosi o schůzce na tajném místě. No nic.

Ostatně, s výjimkou Elišky Bártové, jakéhosi pořadatele akcí pro cizince a jednoho britského novináře (z nichž každý řekne jednu větu), není vidět do tváře v celém dokumentu vůbec nikomu, s kým reportér v Praze mluvil. Používají se jen křestní jména a značně efektní, i když nic neříkající záběry.

Na scénu přichází taxikář. Ani jemu není vidět do obličeje. Při cestách po Praze má u sebe malý browning, protože taxikáři, prostitutky i mafiáni mají v Praze strach o život a jsou ozbrojení. Taxikář pomáhá MacIntyreovi rozkrývat pozadí obchodu s bílým masem (v dokumentu tuhle informaci doprovází záběr na párek a klobásu v řeznictví).

Mluví se o mafiánských bossech, o tom, že reportér chce zjistit, jak vláda bojuje proti prostituci a mafii, mluví se o brutalitě, o ženských obětech. Ale je to jen takové plácání dokola - jen se tu používají silná a efektní slovní spojení, aniž by vlastně dohromady dávala smysl.
MacIntyreovi nahrává, že prý zrovna v době natáčení došlo k zastřelení Václava Kočky. Sedí v zahradní restauraci, ukazuje fotky v Blesku a procítěně říká, že všemi v Praze čin otřásl. "V celém městě je doslova hmatatelná napjatá atmosféra," říká. Jeho slova doprovází záběr na odpočívající metaře.

Následují další moudra typu: "Všude, kde jsou velké peníze, jsou i lidé z organizovaného zločinu".
MacIntyre se chce setkat s hlavami mafie. Schází se s dalším člověkem, který má rozostřený obličej a je prý napojený na romskou mafii, jež má pod palcem celé Kladno a předměstí Rudná. Ten mu zprostředkovává riskantní schůzku s hlavou romské mafie.

Taxikář s reportérem míří na okraj města. Setkání se má uskutečnit někde u Cesty hanby, která spojuje Prahu se zahraničím. Myslí se tím dálnice D5. Jede se na Rudnou. "Pobyt v okrajových částech města může být velmi riskantní a nepředvídatelný," říká výhružně hlas komentátora. Ode dneška mně nikdo na McDrive na Rudnou nedostane!

U Mekáče nastává skutečné drama. "Kristepane, tak to je ono," hlásí neohrožený reportér těsně před tím, než se setkává s olašskými Romy Panchem a Adamem. Mafiáni s sebou mají doprovod, kterému se nelíbí, že reportér /tedy spíš kameraman) má kameru. Začíná poměrně úsměvně a značně amatérsky sehraná strkanice a pokřikování. Digitální kamera zrní a vypadává jí obraz jako o život. (Už zase). Po chvilce je ale doprovod mafiánů pryč a hlavní gangsteři (s rozostřenými obličeji) hezky přímo před kamerou popisují, jak že je to s těmi mafiemi. (Jistěže mají rozostřené hlavy).

V komentáři se přitvzuje: "Celé tajemství nelegálního obchodu, turismu a jejich propojení spočívá v tom, aby nikdo nekladl hloupé otázky a neprovokoval."

Reportér se setkává i s údajným obchodníkem s bílým masem. Opět jen rozostřená tvář. Kuplíř popisuje, jak zachází s prostitutkami. V českém i slovenském překladu zní, že když dívky neposlechnou, čeká je bití. Kuplíř jim taky třeba prostřelí ruku nebo nohu. "Ne, nemá šanci utéct," zní překlad. V podkresu je ale současně tiše slyšet původní zvuk a slova kuplíře, že prostitutky od něj neutíkají, protože se u něj mají dobře.

Kuplíř taky před kamerou tvrdí, že si platí šéfa policie. "Občas zajdeme na oběd a dám mu úplatek, pracuje pro mě" říká. Škoda, že taky neřekl, jestli tím myslel šéfa nějakého pražského okrsku, policejního prezidenta nebo rovnou ministra vnitra.
I obrazově je dokument zajímavou splácaninou. Část záběrů sice evidentně vznikla při natáčení v Praze a při jakési razii městské policie v nějakém klubu, kde se nezjistil žádný problém (jak ale MacIntyre jedním dechem dodává - prostitutky měly v pořádku pasy a jsou v Praze legálně, protože mafie umí pasy padělat).

Poněkud podivně působí i MacIntyreova návštěva v nevěstinci. Když vchází, vypadá to, jako by si upravoval skrytou kameru připevněnou na bundě. Jenže když pak je uvnitř, najednou jeho samotného zabírá naprosto bez problémů kameraman normální kamerou.

Obrazově je to vůbec výživný dokument. Většinu času se dívám, jak MacIntyre jde po ulici. Jako vycpávka slouží pár obrázků na neónové poutače pražských klubů. A různě postahované záběry z propagačních videí pražských strip barů a kabaretů z Youtube (Tat Bar, kabarety na Václaváku). Vedle nich jsou i záběry, které evidentně nejsou z České republiky, spíš vypadají, jako by byly natočené někde v Thajsku. A tohle mi moc pražsky taky nepřijde, ještě jsem totiž u nás nikdy žádný naktsbar neviděla:

Screenshot: Dokument Nejdrsnější města světa - Praha

A další obrázek. Vsadím troje svoje nejoblíbenější boty, že tohle je záběr z nějakého filmu z 80. let, rozhodně ho ale nemohli natočit v Praze v roce 2009. Jedině, že by prostitutky vyrazily na sraz žigulíků, nebo co to je za auta, a přitom se taky odpovídajícím způsobem oblékly a učesaly.

Screenshot: Dokument Nejdrsnější města světa - Praha
Pobavil mě i další detail. Proslulý investigativec v klidu vykradl i záběry z českého zpravodajství. Tohle je screenshot z jeho dokumentu:

Screenshot: Dokument Nejdrsnější města světa - Praha
A kupodivu naprosto totožný záběr natočila televize Prima a video publikovaly Novinky. Jen je to o malinko větší. Donal MacIntyre z něj totiž odřízl logo Primy.

Novinky.cz

A takhle bych mohla rozebírat větu po větě, záběr po záběru.

Shrnuto: Dokument Nejdrsnější města světa na mě působí asi stejně důvěryhodně, jako včerejší večerníček. Nevystupuje v něm ani jediná autorita, jediný odborník. Kromě té zmiňované novinářky, samozřejmě. Rozhovory se všemi těmi "utajenými" svědky mi připadají spíš jako vystoupení zaplacených ochotnických herců. Spousta záběrů je postahovaná z Youtube bez uvedení zdroje a seskládaná jen na velký efekt.

Tím nijak nepopírám, že v Praze (Ostravě, Brně, Jihlavě nebo Sokolově) není problém s prostitucí, drogami nebo zločinem. Nepopírám, že existuje obchod s bílým masem nebo zbraněmi. Jen mi přijde, že dokument plný stejně nicneříkajících frází splácnutý z pár faktů, řady nepodložených tvrzení a spousty vzájemně nesouvisejících záběrů, se dá na podobné úrovni natočit kdekoliv - s několika ochotníky a programem na videoefekty.

A když si to tak srovnám vedle sebe, opravdu mi přijde, že spíš než na dokument, jsem se dívala na trochu hloupě vymyšlenou pohádku.

Praha rozhodně nepatří mezi nejdrsnější města světa. Jen se tak nějak hodila Donalu MacIntyreovi do krámu, tak si vyrobil strhující dokument trochu podle své fantazie. Jen mě trochu zaráží, jak jednoduše si prestižní světové televizní stanice nechají podobnou snůšku podivností vnutit jako dokument a jak je možné, že ho s klidem vysílají - to opravdu nikdo z profíků v těch televizních stanicích nepřemýšlí, na co kouká?   

22 komentářů:

 1. Blondy, moc pěkná práce!

  OdpovědětSmazat
 2. Takovej cápek...Milénium mělo aspoň šťávu, tohle je ptákovina a stačí pár záběrů. Radši jdu koukat z okna, jak tu hezky sněží.

  OdpovědětSmazat
 3. Před pár lety tu nějaká společnost, bojující proti dětské pornografii natočila dokument, jak se tu prodávají děti. Filmovali děti, chodící do lidušky ("Podezřelý počet dětí, přicházející do tohoto domu!") natáčeli Romy, kteří jim ochotně slibovali prodat dítě. "Kinder? Piccolo?" zkoušel vyšetřovatel. "Jó, pik, pik, jó," kýval šmelinář. Myslel drogy k píchání. "Vidíte, jak je snadné koupit dítě k jakémukoliv účelu!"
  No co chcete, i investigativci, i humanitární organizace musejí nějak prokázat, že jsou užiteční! No a když to veřejnost nechápe, trochu si pomůžou...

  OdpovědětSmazat
 4. tedy blondýno, dobrá práce a děkuju za ní... když to před časem vysílali na Zoomu, chtěla jsem se na to kouknout, ale stihla jsem jen posledních pár minut (mmj toho kuplíře, který údajně střílí své "holky") a i tak mi to přišlo jako totální blbost... :/ ... a nějak se mi pak už na celý film ani nechtělo na netu koukat
  je vidět, že jsem o nic objevného nepřišla ;)
  M.

  OdpovědětSmazat
 5. Možná stojí za zmínku, navazuje to na Město podvodů od C. Woodmana.

  http://www.stream.cz/porady/mesto-podvodu

  OdpovědětSmazat
 6. Nevím jestli ho budu citovat přesně, ale zazněla také věta : "Opět se ocitáme v pražské vykřičené čtvrti." Sice je na Václaváku asi největší koncentrace "pracovnic" a sex podniků ve městě, ale že by to byla vykřičená čtvrť ?

  OdpovědětSmazat
 7. Skvělá práce! Prej že prostitutky na srazu žigulíků :-D Eliška Bártová psávala pro Aktuálně.cz a zřejmě se jí v té době hodilo, že může na oplátku psát o anglickém "dokumentaristovi", který mapuje mafiánskou Prahu. Holt typická výměna, jak to v médiích bývá časté :-)

  OdpovědětSmazat
 8. Však aťsi radši myslí tohle, kdyby věděli, že tady je takové hafo místních ženštin prostituuje zcela dobrovolně kvůli penězům, tak by třeba ještě zavrhli kapitalismus jako zlo zcela ničící morálku lidstva a na Prahu svrhli atomovku. :D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Radši "budu" z národu nebezpečných mafiánů, než abych "byl" z národu laciných kurev, i když realita holt odpovídá spíš druhému.

   Smazat
 9. No a Breivik to vzal vážně a vyrazil do Prahy shánět zbraně. Taková mystifikace, měl by reportéra zažalovat!

  OdpovědětSmazat
 10. zaber s ziguliky bude Ukraina nebo Rusko, podle architektury domu

  OdpovědětSmazat
 11. A nápis "Nakts bars" je v lotyštině.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. nejspíš to bude něco z dokumentu o prostituci v SSSR :D

   každopádně ta fotka zabila :D

   Smazat
 12. Da se nekde najit tenhle dokument, marne hledam na You Tube.....?

  OdpovědětSmazat
 13. Výborný článek.

  Americké televizní stanice v dnešní době už nelze moc brát vážně. Zatímco dřív dávali na kanálech Discovery a History Channel zajímavé dokumenty o přírodě, vědě a historii, dneska na Discovery pouští pořady o "zaručeně pravých" mořských pannách a na History Channelu vám "vědci" s vážnou tváří vysvětlí, že pyramidy v Egyptě postavily mimozemšťani. Tenhle dokument bude zřejmě jedno z podobných děl, co si ty televize nechávají vyrobit, aby ušetřily.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Také mám raději ty vědce kteří nám s ještě vážnějším výrazem vysvětlují jak velkou pyramidu v Gíze postavil nějaký faraon jako svou hrobku. Dva miliony kamenů vážicích několik tun dopravených ze 400 kilometrů vzdáleného lomu na papyrusových kocábkách, opracovaných měděnými dláty a umístěnými s přesností několika milimetrů za pomocí konopných lan a síly otroků tempem 1ks za 10 minut a to 24 hodin denně po dobu 20let.
   Potomci těchto stavitelských géniú si po nekolika tisiciletí staví křivé chatrče z bláta sušeného na slunci a to se pak nazývá Evoluce.

   Smazat
 14. Valjú, miluju tyhle poudačky :D ...

  OdpovědětSmazat
 15. Neni to ten Donald, ktery uz hodne let nazpet natocil serii dokumentu o prostituci ve svetovem modelingu? Elite model look, john casablancas...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ano je to on, jeho reportáže točené inkognito

   Smazat
 16. A ti představitelé cikánské mafie s ním mluvili anglicky? Plynule a takovou kvalitou, že by jí rozuměl i průměrný obyvatel USA?

  OdpovědětSmazat
 17. :D Opravdu k smíchu. Nebo k pláči? Asi jim nedochází, že pomalu každý má s sebou rychlý slovník https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.prialabs.dictionary&hl=cs

  OdpovědětSmazat
 18. Prostitutky vyrazily na sraz ziguliku v roce 2009...musim se priznat ze po tenhle vete skoro brecim smichy :D. Blondyno ty me bavis!

  OdpovědětSmazat