O holých větách a magisterských titulech

Minimálně 700 tisíc korun (podle ceníku pro generální, hlavní i další partnery, zdroj tady a tady) naúčtovala firma pořádající údajně exkluzivní módní show společnostem uvedeným na plakátu akce. Je škoda, že z takové částky nebyla ochotná obětovat pár korun za honorář někomu, kdo umí aspoň trochu česky. Pak by totiž neměla plakát, nad kterým kdejaký grammar nazi uroní slzu.

Ani oko estéta nezůstane suché. Splácat dohromady legendární fotku dělníků obědvajících na traverze s Eiffelovkou, modelkou a fotbalistou, to chce fakt invenci. Grafik byl nejspíš hodně unavený, když si vyrobil v nějakém jednoduchém programu značně nereálně vypadající traverzu a na ni pak velmi prapodivně sesadil postavy a ještě zmrzačil Vlaďce Erbové ruku.  

Že si nikdo nevšiml, že zápis data je na plakátu špatně, budiž. Tahle chyba je čím dál častější. 

Ale že tam zůstanou i naprosto okaté chyby, to už je hodně hloupé. www.svatba-ornela.cz

V malém rozlišení to moc vidět není, ale když na vás vybafne plakát velikosti plachty na auto střední třídy, nedá se přehlédnout, že autor neumí po interpunkčním znaménku udělat mezeru, neví, že zmiňovaný fashion store se jmenuje Roosevelt (podle toho prezidenta) a nikoliv Rosewelt (bůhvípodlečeho), že OC Olympie v Plzni není, je tam jen OC Olympia, stejně tak neexistuje NZ Plaza, ale jen OC Plaza. Náměstí republiky by člověk taky v Plzni i jinde hledal marně. Je totiž jen náměstí Republiky. 

Prostě a jednoduše - pořadatelé téhle fashion show by se měli červenat i na zádech, jakou ostudu si usekli. 

Zajímalo mě, co je to za firmu, když dokáže přehlédnout takové množství chyb najednou. A asi mě to zajímat nemělo. To, co jsem objevila, je totiž ještě tristnější. 

Fashion show pořádá společnost Ornela, která je provázaná se společností Giorgio. Jsou za nimi jacísi Vaňourkovi. Oba se pyšní vysokoškolskými tituly a oba by zasloužili poslat zpátky na základní školu. Weby jejich společností jsou totiž noční můrou pro každého, kdo dá dohromady alespoň holou větu. 

Některé věty jsem si na webech musela přečíst dvakrát, abych pochopila jejich smysl.


www.svatba-ornela.cz


A takhle vypadá webová pozvánka na fashion show. Nepřekvapí mě, když lidé neumí udělat mezeru po interpunkčním znaménku. Když ji vidím před ním, už jsem mírně udivená. Ale firmy Ornela a Giorgio mi dnes rozšířily obzory. Čárku na začátku řádky jsem v psaném textu fakt ještě nikdy neviděla. 

Vedle zcela chybějící nebo špatné interpunkce se autor textu vyřádil i na stavbě vět. A cizí slova, třeba business nebo vicemiss, ta by používat vůbec neměl. Těším, že se vám bude následující text líbit. 

www.svatba-ornela.cz
 Bohužel nejde o výjimku. Úplně stejně tragické jsou naprosto všechny stránky obou webů. Popelčinny oříšky mi způsobily žaludeční slabost. Naštěstí ji zahnala očividná schizofrenie, s jakou ve firmě jednou "zrealizovaly" a podruhé "zrealizovali" různé akce. 

www.svatba-ornela.cz

V reklamě platí, že důležité sdělení je dobré opakovat. V propagačním textu to lze použít taky, ale rozhodně ne způsobem, jakým to dělá Ornela. Sloh je v tomhle případě za pět. 

www.svatba-ornela.cz

Když narazím na web řemeslníka, který se bude prezentovat podobným způsobem, řeknu si, že absolvent učňáku celý život pracující rukama má nárok na nějakou tu hrubku. Jestliže jde ale o webovou výkladní skříň salónů, jejichž majitelé se hrdě hlásí ke svým vysokoškolským titulům, pak bych se docela bála o úroveň českého školství.

Mimochodem, kdo najde nejvíc chyb na posledním obrázku, vyhrává.

_______________________________________________________

V textu se píše o webech svatba-ornela.cz a giorgio.cz.   

93 komentářů:

 1. Tydlencty rejpalki mam nejradčy. Asy nemaj co na prácy. Doc.Mgr.et Mgr.Nováková

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. :-D :-D Heheh ;) ;) Ale ono se tady tomu smějeme, ale ve skutečnosti se pod takovými články často objeví nějaká "trubka", která začne takové věci kázat...

   Smazat
  2. No minimálně byste se od Blondýny mohla naučit česky, paní Nováková ověčena tituly :)

   Smazat
  3. Nebylo to spíše myšleno jako ironie? :D

   Smazat
  4. Ovšem, že to byla ironie. Pro ještě méně chápavé opakuji: Úvodní příspěvek je ironie, žáci, zapamatujte si to.

   Smazat
  5. "No minimálně byste se od Blondýny mohla naučit česky, paní Nováková ověčena tituly :)"

   aneb jak dolozit ze jsem vul behem 20 vterin.

   Smazat
 2. Bohužel, takhle je to dnes všude. Jsem schopen tolerovat, že se někdo překleplne, udělá nějakou drobnou chybu, ale tohle je fakt tatarština.

  Takoví lidé by hlavně neměli mít maturitu, jenže dnes se maturuje z toho, že vím, kolikrát se vyspal Mácha s nějakou ženskou, než aby uměl člověk správně psát...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nedávno jsem maturovala, ale tohle jsme v otázkách neměli :D

   Smazat
  2. Rudolfe, vy fakt víte, kolikrát se Mácha vyspal s nějakou ženskou? To neví ani moje mamka, přestože vystudovala češtinu na fildě.

   Smazat
  3. Zastávám se pana Klusala. V češtině jsem se učila hlavně bývalé manželky, současné milenky a místa narození autorů... bohužel... Kačka B.

   Smazat
  4. No jo, že Mácha "pical" leckoho je vcelku známo díky rozluštění jeho deníků Jakubem Arbesem. Pokud vás dráždí slovo "kolikrát", zeptejte se maminky, co to znamená hyperbola.
   Jinak součást maturity by snad měla být slohová práce, kde člověk předvede své schopnosti psaného jazyka. Vyjmenovávat u maturity vyjmenovaná slova by byla přeci dost fraška, ne?

   Smazat
  5. Zkuste si, bez nápovědy, vyjmenovat vybraná slova například po písmenu "M"...
   Nejhorší na tom je, že velkou část gramatických chyb a chyb ve slovech kontroluje webový prohlížeč, alespoň Google Chrome a Mozilla Firefox ano.

   Smazat
 3. nerozumim, co je spatne na tomto zapisu data

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Chybí tam mezery.

   Smazat
  2. Možnože narazili na editorku v osobe jednej mojej kamarátky. Raz sa s jedným inteligentným klientom dohadovala o zaplatení prepisu a prekladu a on trval na tom, že medzera nie je znak a o to jej pokráti odmenu za normostranu. Tak jeho cenu prijala a prácu o 50 stranách mu poslala bez medzier...

   Smazat
  3. hm, k, ověřila jsem to a správně se má datum psát s mezerami. Ale upřímně řečeno jsem se s tím snad nikdy v životě nesetkala. Stejně jako jsem nikdy v životě neviděla, aby se čas psal s jednoduchou tečkou a ne s dvojtečkou mezi hodinami a minutami, jak to má správně česky být. Nevím, přijde mi to jako přežitek z obrozeneckých dob 19. století, kdy se čeština musela za každou cenu lišit. Mimochodem, Blondýna má na blogu taky datum ve formátu HH:MM, a ne HH.MM, jak to má správně česky být... Teda pokud bereme jako platná pravidla českého pravopisu, a ne typografické normy (které uvádí dvojtečku)

   Smazat
  4. No je to bohužel tak, že na dvojtečku jsme si všichni zvykli z digitálních hodin, tam skutečně správně patří. Tečka se píše správně u zápisu hodin vždy, podle všech pravidel. Těch typografických i gramatických.... to jen aby bylo zcela jasno.

   Smazat
  5. aby bylo zcela jasno, tak podle ČSN 01 6910 se píše dvojtečka

   Smazat
  6. Psát datum s mezerami je sice správně, ale kdykoliv mám někde vyplňovat v internetovém formuláři datum narození, mezery mi to nebere, i když se snažím. Takže tohle není chyba jen na tomto billboardu, to je prostě chyba obecně používaná.

   Smazat
  7. A abychom si rozuměli a nepletli hruštičky s jablíčky, tak správný zápis: s tečkou mezi hodinou a minutou a dvojtečkou mezi minutou a sekundou;) HH.MM:SS

   Smazat
  8. Nás ve škole v předmětu "zpracování textu" učili, že pokud je datum v číselné podobě, má být zapsán bez mezer, tedy tak, jak je to v textu...

   Smazat
  9. Ano, datum se správně píše s merezami, ale nutnost je to jen v případě, že některá z hodnot je jednomístná. Pokud jsou k zápisu použita čísla dvoumístná, mezera se dělat nemusí (podle ČSN 01 6910).

   Smazat
  10. uffff.. tak tohle debatni vlakno me vycerpalo. a myslim to v poyitivnim smyslu, jelikoz (ac to v ramci tohoto blogu nebude ani v nejmensim vypadat), na psany "oficialni" projev dbam. sam pisu datum ve stylu "27.11.2013", coz je mozna zpusobeno amerikanizaci (nebo jak to nazvat), kde pisou datum s lomitky bez mezer (ale v uplne obracenem gardu, coz je tedy desive)... kazdopadne dle prispevku zde usuzuji, ze je vicemene jedno jak se datum pise :))

   Smazat
  11. Jak píše Vítězslav nebo Anonym 30. října, nás ve škole v předmětu písemné a elektronické komunikace též učili, že data se píší následovně:
   1. 9. 2013 nebo 01.09.2013,
   11. 9. 2013 nebo 11.09.2013,
   11.10.2013 nebo lze i 11. 10. 2013, ale zde mezery nejsou nutné.
   Složila jsem z toho před 9 lety státní zkoušku. Takže pokud se nezměnily normy, mělo by to tak být. V práci to tak píši a nikdo mě ještě nikdy neopravil.

   Smazat
 4. Hlavně že každej debílek všude píše Vám, Vaše, Ti/Tobě, Tvoje atd. s velkým písmenem. Tohle si pamatujou, a přitom je to blbě. Nevědí, kde se to má správně psát, tak to frkaj všude...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Správně jsou obě varianty, tj. vám i Vám.

   Smazat
  2. Ano, správně jsou obě varianty, ale každá na jiném místě :D

   Smazat
  3. Ovšem nikoli v případě, že je na výloze napsáno "dnes Vám nabízíme slevu 30 %".

   Smazat
  4. Anonymní25. října 2013 10:12 -
   Člověče, vy budete taky myslitel, co?
   Ano, máte pravdu, správně je Vám i vám. Ale správně je taky mi/my, bít/ být nebo bílí/ býlí/bílý.
   Člověk musí vědět, KDE se co píše, protože jinak je za debila. Od toho chodí děti už od 6 let do školy, aby se to postupně všechno naučily...

   Smazat
 5. Očarila ma veta: nabízíme vám koktejlky jednobarevné i vícebarevné, barevná škála je téměř neomezená. Ihneď mi to pripomenulo pani Betty McDonald a knihu Vajce a ja, keď študovala zásielkové katalógy a nemohla sa dopátrať čo sa skrýva pod termínom mnohofarebný. Kafebraun do zelena? :-D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mě spíš pobavilo, že v této větě není "Nabízíme Vám koktejlky jednobarevné i vícebarevné", nýbrž "Nabízíme Vám koktejly jednobarevné i vícebarevné" :-D Co je vlastně špatně na pojmu "vícebarevné"?

   Smazat
  2. Na pojmu "vícebarevné" není špatně nic. Pouze to "Vám" mělo zůstat s malým v.

   Smazat
 6. Vícemimiss, tak to je fakt špatný. :D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Možná je to nová soutěž Mimiss ČR. :-D

   Smazat
  2. Né, to je MissMimibazaru.

   Smazat
 7. Mě teda pobavilo spodní prádlo Dona Caren (asi je to osobní vlastnictví nějakého Dona), ale jinak je to spíš k pláči...

  OdpovědětSmazat
 8. Máš ve všem pravdu blondýno :-) Ale v salónu jsem párkrát byla a vždy jsem si šaty vybrala, nejsou špatní.

  OdpovědětSmazat
 9. Vždycky mě překvapí, jak málo lidem záleží na jazykové správnosti jejich veřejných (samozřejmě i soukromých) textů. Už jsem slyšela i názor z jednoho oddělení marketingu "Ti lidi tomu takhle přece stejně rozumí, tak to stačí".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. nene... prave jste mi znicil/-a posledni idealy o lidstvu...

   Smazat
 10. Nepovažuji se za žádnou grammar nazi, ale nakonec asi musím připustit, že jí jsem :D I na růžovém formuláři od Policie ČR se mi podařilo objevit chybu, příteli opravuji hrubky v SMS (je dyslektik a bůhví dys...co, ale úspěšně se mi daří jeho chyby eliminovat) a neskutečně mě štvou reklamy, kde vidím chyby, překlepy a tak. Pochopím, když najdu překlep v knížce, přece jen je to formát textu např. o 400 stranách a tam se dá předpokládat, že lidský faktor vykoná své. Ale jakmile se to týká reklamy, která stojí obrovské množství peněz, má být vizitkou firmy a šíří se masovými médii, nejraději bych vyhledala toho "génia", který všechno spáchal a o hlavu mu omlátila když né Slovník spisovné češtiny, tak aspoň učebnici češtiny z 5. třídy!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, já mám na omlacování hlav doma připravená Pravidla českého pravopisu, italskou gramatiku a zeměpisný atlas :-D

   Smazat
 11. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 12. 21 chyb :) ale par viet z posledneho obrazku ma dostalo :) ako blizko pravdy som?

  OdpovědětSmazat
 13. Tak jsem některé podtržené chyby musela zkoumat.Co je špatně?A s hrůzou jsem zjistila svojí negramotnost, když mi to jako chyba nepřipadalo.Třeba mezeru za čárku nedělám.Teď jsem ve svém textu taky opravovala.Budu si to pro příště pamatovat.Snad mne omlouvá, že já píšu většinou jen soukromně.Tenhle článek mi hodně dal.Díky za něj.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, hlídejte si to: to byste nevěřila, jak špatně se to čte.

   Smazat
  2. A za tečku na konci věty (a další znaménka) patří taky :)

   Smazat
  3. Na mezeru za čárkou mě před lety někdo upozornil, ale to té tečce jsem nevěděl. Myslím, žes tím a podobnými pravidly má problém asi skoro každý, kdo se na škole neučil psát na stroji, nebo pc.

   Smazat
  4. To určitě nemá, mezera se nechává i v psaném textu, to se snad učil na základce každý

   Smazat
  5. Mezera za čárkou i tečkou je úplně normální. Nevím tedy, jestli nás to někdy někdo učil ve škole, nejspíš ne, ale vím to a dělám to tak vždy. Asi to patří k takovému tomu základnímu vzdělání inteligentů :-)

   Smazat
  6. Víte, pokud někdo ve svém životě přečetl aspoň jednu jedinou knihu (a nemyslím leporelo o zvířátkách), tak si všiml, že za čárkou nebo tečkou se dělá mezera. Ano, i za tečkou! Takže nová věta musí začínat až za tou mezerou. Nedá se to číst.

   Smazat
  7. Já si tu připadám jak na jiný planetě! V 21. století se ještě lidi diví, že se dělá za tečkou, čárkou atd. mezera????

   Smazat
  8. Souhlasim s anonymem vyse - pokud clovek cetl v zivote aspon jedinou knihu nebo kvalitni tisk, takoveho detailu jako mezera za interpunkcnim znamenkem si musel vsimnout. Problem je, ze dneska pul populace vstrebava akorat blbe televizni porady a internet, kde muze publikovat kazdy - i ten, kdo nema poneti, jak by mel vypadat psany text.

   Smazat
  9. cele toto vlakno - "not sure if trolling or really stupid"

   Smazat
 14. S psaním datumů nemá Blondýna pravdu. Podle Ústavu pro jazyk český se píše buď s mezerou 1. 2. 2013 nebo bez mezery 01.02.2013. Ovšem zde se nejednalo o jednociferné číslice, tudíž je zcela správně 25.10.2013 i 25. 10. 2013. Hodiny a minuty se mohou oddělovat buď tečkou nebo dvojtečkou. Takže datumy a časy mají jako jednu z mála věcí napsanou správně, zde netřeba býti papežštější než papež. BAMBI.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Správně! Jsem ráda, že už to tu někdo napsal za mě. :)
   Jinak se klidně hlásím do klubu grammar nazi a ty obrázky jsem radši ani nerozklikávala, protože pít alkohol v pracovní době se nesmí.

   Smazat
  2. No to jsem ani nekomentovala... :D

   Smazat
  3. Opravdu skvěle psát neumí asi skoro nikdo, co tak sleduju. Já to třeba píšu zaručeně blbě 1.2. 2013 prostě se mi to tak líbí a nikdy mě nenapadlo se shánět po tom, jak to je správně. O uvozovkách a jiných věcech ani nemluvě.

   Smazat
  4. Když už chci někomu oponovat, tak si dám sakra pozor, aby to bylo správně. Váš příspěvek se shodil sám hned první větou! Kdybyste nevědel tak data/dat/datům apod. nikoli datumy/datumů. A taky prosím, co jsou jednociferné číslice? Já dvojciferné neznám!

   Smazat
  5. Skloňuji "datumům" zcela úmyslně, pro odlišení od "dat" ve smyslu počítačových. Je to trend, zatím braný jako nespisovný, ovšem domnívám se, že převládne. Bylo to zcela úmyslné.
   Pokud jde o dvojciferné číslice, vyjádřil jsem se neobratně, jedná se samozřejmě o dny a měsíce vyjádřené buď jednociferně nebo dvojciferně.

   Smazat
  6. Raději ne. Výraz 'datumům' mě ničí. A proč by se to vlastně mělo odlišit? Který z významů myslím, vyplyne z věty, ne?

   Smazat
  7. "dat ve smyslu počítačových"

   Tím myslíte "údaje"? :o)

   Smazat
  8. Ne, tím myslí data, počítačová data. Čemu na tom nerozumíte?

   Smazat
  9. Mám takový pocit, že ten trend s datumy je už spisovný, jen nedoporučovaný.
   A nechápu, jak můžou vůbec existovat lidi, co nedokážou napsat aspoň zhruba správně mezery kolem interpunkce. To nikdy neotevřeli jedinou knížku? Mé oko tedy trpí i při (běžném) zaměňování krátké/dlouhé pomlčky, ale to už, dejme tomu, spadá do kategorie grammar (typograph?) nazi.

   Smazat
  10. Právě naopak, mezi hodinou a minutou je zásadně tečka. Kdyby tam byla dvojtečka, tak odděluji minuty a vteřiny.

   Smazat
  11. s daty je problem. spravne je daty a ne datumy, ale kvuli pocitacovym datum se to obraci. je to normalni vyvoj jazyka, jazyk ma reflektovat spolecnost a jeji vyvoj a slouzi k vyajemne komunikaci a porozumeni, v nejakych smysluplnych mantinelech. nesmyslne lpeni na starych poradcich neprospiva v nicem, ani v psanem projevu jazyka. mame datum ("bez data"), ale kvuli pocitacovym datum, bychom se meli smirit s "bez datumu"...

   Smazat
 15. Tušíte sakra někdo, kdo je to Dona Caren? Nebyla tím sakra myšlena Donna Karan? Někoho bych praštila!

  OdpovědětSmazat
 16. Chybějící nebo přebývající mezery mě také velmi rozčilují. Jenže ne každý měl ve škole obchodní korespondenci, kde nám to vtloukli do hlavy mezerníkem z Consulu. Tím nikoho samozřejmě neomlouvám, protože by se to mělo učit třeba v češtině. Obzvláště dnes, kdy se většina textu píše na PC.
  Ale třeba ten zápis data je v pořádku - sice měli štěstí, že akci pořádají zrovna dneska, protože při dvojciferném zápisu dne a měsíce se mezera psát nemusí.

  OdpovědětSmazat
 17. Mně spíš vadí totální bláboly, které se tam skví:
  "Koktejlové šaty mají široký záběr využití a při správném výběru doplňků budou častým hostem Vašeho šatníku." - šaty...budou častým hostem šatníku? Co si pod tím mám jako představit? Že mi budou průběžně pochodovat do skříně a zase ven? To je prostě stylistická perla desetiletí. Ty gramatické chyby jsou taky pěknej hárdkór, ale víc mi vadí, že tomu není vůbec rozumět.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Že si prostě k vám do šatníku chodí kdekdo a kdy ho napadne....Bože, to fakt vypadá, jako básnické výtvory nějaké nanyny z Mimáče (pokud tedy víte o čem mluvím).

   Smazat
 18. roztomilé...
  líbí se mi, jak jsi to pěkně výrazně opravila, aspoň to stačí letmo prohlídnout a nemusim ty hrůzy číst...myslim, že by mi to udělalo hematom na mozku...jestli se tobě z toho nezauzlovaly neurony, tak tě obdivuju

  btw. plakát hnusnej, ale ta ruka je fakt odpudivá i v malým rozlišení

  OdpovědětSmazat
 19. Nemám sílu ty chyby počítat. Jinak by se mi asi "zauzlovaly neurony" (to je fakt dobrej výraz, Balzu! :o) Vzpomněla jsem si, jak jsme s kolegyní kontrolovaly text nového katalogu. Četly jsme to vždy nejméně pětkrát. Opravovalo se to tak dlouho, dokud jsme žádnou chybu nenašly (protože tam žádná nebyla). A to máme, my chudinky, jen maturitu....

  OdpovědětSmazat
 20. No ale musíte uznat, že název salónu: Ornela, skvěle vystihuje jeho náplň - laciný glamour a bulvární inspiraci. Jen slovo "svatba" k Ornele příliš nesedí.


  OdpovědětSmazat
 21. Nejsem rýpal, ale co je moc, to je příliš. :))) To se nedá číst.
  Btw. "hematom na mozku" haha)))
  Тнє ∂ιαяу σƒ ριєяєттє

  OdpovědětSmazat
 22. Na posledním obrázku jsem napočítala 25 chyb, ale je možný, že jsem se někde v té změti hnusů spletla. Každopádně je to HNUS FIALOVEJ. Je mi z toho blivno.

  OdpovědětSmazat
 23. Je dobře, milá PB, že zmizel onen pomlouvačný text. Dotyčné osobě asi nedošlo, že každý je dohledatelný přes IP adresu a může být obviněn z pomluvy, stalkingu apod. Kritika se prostě špatně přijímá ...
  LS

  OdpovědětSmazat
 24. Moje dcera právě prolézá třetí třídu. A téměř v každé UČEBNICI nacházím každoročně - gramatické i jiné chyby. To potěší, obzvlášť v domácím úkolu "Opište věty". Tohle je prostě instantní doba. Nejen z hlediska slohu.
  Zdraví
  Matka Conenínamimibazaru

  OdpovědětSmazat
 25. A kdo najde nejvíc chyb v tomto članku? Jen zavistivěj člověk a ubožák se k tomu dokáže odhodlat a ponižovat někoho, kdo něco dokázal...!!! Ornela funguje 20 let a je to nejlepší podník v tomto oboru....!!! Někoho jako je autor článku bych rád poznal, asi to bude akorát zamidrákovanej debil, co nic nedokázal a jen haní práci ostatních, kteří něco dokázali...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A jé, tak nevím, kdo je tu "závistivěj" (přesná citace), kdo by by měl mít mindráky z toho, že neumí gramatiku a neví, že dobré jméno firmy dělají i její internetové stránky ;-)
   Mimochodem, anonyme, mám dojem, že píšeš podobné příspěvky pod každý článek PB (a možná i onen smazaný do MP), tak se ptám - proč se na to jednoduše nevykašleš a ničíš si zbytečně nervy a klávesnici ? Opravdu si naivně myslíš, že jen kvůli tobě Blondýna přestane psát ?

   Smazat
  2. Nikdo vás neponižuje, jenom poukazujeme na to, co je špatně. Když já udělám nějakou chybu a někdo mě na ni upozorní, tak poděkuju. A to byste měli udělat i vy. Kór když se jedná o prezentaci firmy.

   Smazat
  3. Ježiš na tohle jsme tady všichni čekali. Trotl se ozval a je uražen. Ubožák je ten, kdo má VŠ a není schopen se vyjadřovat v rodné řeči tak, aby mu jeho spoluobčané rozuměli. Jelikož pár vysokoškoláků znám, troufnu si tvrdit, že v článku uvedené výtvory jsou natolik exotické, že stejně exotická musela být i ona VŠ, kterou má trotl za sebou.

   Smazat
 26. Smutné… a ještě smutnější, že takových webů, plakátů a dalších propagačních materiálů je spousta. A líný Čech se bude raději odvolávat na tyto chybné materiály, než aby vzal do ruky pravidla, případně jazykovou příručku, a odvolával se na kodifikační (v případě internetové příručky alespoň správné) příručky… Není se čemu divit, že oči typografů i grammar nazis pláčou.

  OdpovědětSmazat
 27. Kristepane to je zase nálož. Poplečinny oříšky může vyplodit jen úplný kretén, dokážu si ovšem představit, že když už máte titul z VŠ, může se u vás dostavit (klamný) pocit, že VY pravidla české pravopisu nepotřebujete, neb vy jste elita, která je tvoří.

  OdpovědětSmazat
 28. A já se považuji za češtinářského barbara, že jsem nikdy (od 5. třídy) neměla 1 z češtiny na vysvědčení. Ale tohle je teda moc. Z posledního obrázku jsem při počtu 12 přestala počítat a musela jsem si znovu a znovu věty přečíst, abych se v textu neztratila. Místo vědomostí literárního dějepisu by se mělo školství zaměřit opravdu na pravopis, gramatiku a sloh. Mě by to teda prospělo určitě a nebyla bych proti. Kačaba

  OdpovědětSmazat
 29. Není se co divit. Majitel firmy Ornela pan Vaňourek byl v minulých letech starostou plzeňské čtvrti Malesice. Byl tam za ODS. To myslím ledacos vysvětluje.

  OdpovědětSmazat
 30. Není se co divit. Majitel firmy Ornela pan Vaňourek byl v minulých letech starostou plzeňské čtvrti Malesice. Byl tam za ODS. To myslím ledacos vysvětluje.

  OdpovědětSmazat
 31. Jak psát kalendářní data a čas:
  http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=161&dotaz=%C4%8Das
  http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=810

  OdpovědětSmazat
 32. V sekci O nás: "V roce 20011" a "Fototogragie" :-D
  Ale připomnělo mi to, že jsem viděla i "osobytý disign".

  OdpovědětSmazat