Blikejte! Kvůli blondýnám

Nesvítí se někde zbytečně? Tak tahle mentorská fráze z dob hluboké totality (znám ji samozřejmě jen z babiččina vyprávění) mi naskakuje v hlavě často, když sedím za volantem. Mám pocit, že čím dál víc řidičů si myslí, že svícení je zbytečnost. A protože za nerozsvícená světla jsou pokuty a body, šetří si žárovky aspoň v blinkrech. Ale o to víc. 

Foto: idnes.cz
Jako třeba dneska. 

Málem jsem si kvůli jednomu takovému rozbila minimálně nárazník. Jedu si tak ve vrcholící dopravní zácpě městem. Najednou řidič přede mnou velmi prudce zabrzdí, nečekaně strhne volant  a mizí v boční uličce. Mám kliku, že jsem stihla rychle dupnout do brzd nejenom já, ale i řidiči za mnou. Mohl to být pěkný řetězový ťukanec. Takhle to skončilo jen mou kabelkou vysypanou na podlaze (rtěnku mám nejspíš v nějaké tajemné propadlině pod sedadlem spolujezdce). 

Řidiče, kteří mají pocit, že blinkry jsou cosi zcela zbytečného, potkávám pořád častěji. 

Neskutečně mě štvou třeba na kruhových objezdech. Na takových, kde jede jedno auto za druhým a najet mezi ně je fakt problém. Většina normálních šoférů ví, že před tím, než z objezdu vyjedou, se vyhodí blinkr. Koneckonců, je to i v pravidlech silničního provozu. Šetřič žárovek o blinkr ani nezavadí. Přeci nedá najevo těm, co se zoufale snaží vecpat na kruhák, že teď by to šlo. 

Neblikači mě vytáčejí i tam, kde je vedle sebe víc pruhů. Zásadně neblikají při přejíždění z pruhu do pruhu. Někdy se jich docela bojím, když vidím, jak letí po silnici zleva doprava a zpět a je jim úplně fuk, že bez blinkru ohrožujou nejenom sebe, ale i ostatní. 

Výborný manévr bez blinkru je taky ostré zajetí k chodníku a parkování. I když za takovým autem jedu v bezpečné vzdálenosti, často nedokážu rozlišit, jestli se auto přede mnou vyhýbá nějaké obří díře v asfaltu, ufonovi, který se nečekaně zjevil,  nebo jestli jenom zběsile parkuje. 

Že tihle umělci neblikají ani při předjíždění, to už ani nemá smysl psát. A že z toho může vzniknout na silnici pěkná mela, taky nemusím dodávat. Zvlášť, když se dva takoví neblikači sejdou za sebou na jednom místě a oba se rozhodnou, že je právě ten správný okamžik začít předjíždět. Oba podřadí, oba sešlápnou plyn, oba prudce vyrazí do protisměru a minimálně jeden z nich pak má asi plné ruce volantu. 

I když je za neblikání až dvoutisícová pokuta, moc se jich asi nerozdává. No dokažte taky řidiči, že neblikl...  Možná by pomohlo, kdyby se rozkřiklo, že některé blondýny můžou nabourat auto, které před nimi zapomnělo bliknout. Nebo by Besip mohl rozjet nějakou preventivní kampaň a rozdávat žárovky do blinkrů zdarma - třeba by to některé šetřílky blinkrové přesvědčilo. 

Nebo že by neblikali jen kvůli své vlastní pohodlnosti a omezenosti?

90 komentářů:

 1. Nebo když začne auto předemnou prudce brzdit a vyhodí blinkr až ve chvíli kdy už zatáčí!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, k tomu poznamenáváme: řidič nám dal najevo, že odbočil...

   Smazat
 2. Souhlasím, až na to, že nejde o šetřílkovství, ale o debilitu, sprostotu a bezohlednost, asi z toho mají dotyční i nějaký ten adrenalin. Dáša

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Také s vámi souhlasím, až na to, že to šetřílkovství byly nadsázka, a to jste vy bohužel nepochopila...Veronika

   Smazat
  2. Proč nadsázka? Můj velmi velmi šetřivý tchán tím naprosto vážně argumentuje. "Proč blikat doprava, to přece nikoho neohrozí a já šetřím žárovku." Má štěstí, že při takovém odbočení doprava ještě nesejmul chodce.

   Smazat
 3. Prima je taky to, když někdo na kruháku bliká doleva :-)Proč se takovým lidem dávají řidičáky, když nejsou schopni se naučit ani toto?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. no třeba na Novém Zélandu se tak blikat má (tedy v opačném směru, protože se tu jezdí vlevo)...vpodstatě se tím dává najevo, že nesjíždíte z kruháku, až při odbočení se pak bliká jako u nás...ale neblikačů je tu bohužel taky dost

   Smazat
  2. nebo ve Francii
   což nijak neomlouvá to, že to někdo dělá v ČR, ale pokládala bych to za ještě méně škodnou demenci

   Smazat
  3. Víte, co je děsivé? Mě to před 10 lety učili v autoškole. Dlouho, dlouho jsem si myslela, že to je správně...

   Smazat
  4. Já to občas dělám taky, když je ten kruháč stavěný tak, že si řidič, co čeká na najetí do kruháče nemusí tak úplně všimmnout, že se nechystám vyjíždět ven. Nevím, proč by to mělo být o řidičák, nikde v zákoně to zakázané není a trocha logiky v tom taky je. Samozřejmě se to dělat nemusí a nebylo by to opodstatněné, pokud by všichni řidiči při vyjíždění z kruháče poctivě blikali do prava. Protože to je ale tak, že ten co čeká na najetí, musí kolikrát prokazovat jasnovidnost, jinak by se na ten kruháč ani nedostal, tak holt mu občas někdo ukáže bliknutím doleva, že hodla v jízdě po kruháči pokračovat - mě to nepřijde blbé, ale ohleduplné.

   Smazat
  5. Aby si někdo nepomyslel - Ha, chystá se odbočovat, akorát ten blbec zmáčkl špatný blinkr - jedu!.

   Já jsem zvyklá na kruháči blikat pravým blinkrem hned po minutí předposledního výjezdu. Tak má dost času na vjetí do kruháče i ten, který si není v řízení tak jistý. Pokud vjíždím do kruháče a vím, že hned další výjezd budu vyjíždět, blikám pravým už při vjezdu na kruháč. Nejsem si jistá, do jaké míry je to OK, každopádně mě to tak učili v autoškole a už jsem se i minula s policajty, majáčky nezapli, takže v tom budu pokračovat. Když jsem měla řidičák ještě čerstvý, nejvíc mě dokázali naštvat řidiči, kteří začali blikat až ve chvíli, kdy kruháč opustili. Než začátečník pustí spojku a přidá plyn tak, aby motor ani nechcípl, ani neposkočil o dva metry dopředu, chvíli to trvá. Zkušený řidič dokáže odbočujícího řidiče poznat i podle způsobu najíždění, začátečník prostě ne. A protože se mi to tehdy nelíbilo, tak to nedělám ani ostatním.

   Smazat
 4. Musím říct, že toto mě štve i jako chodce (nejčastěji v brněnském centru). Myslím, že řidiči by si ušetřili nervy i brzdy, kdyby svůj úmysl odbočit dali včas najevo. Nejsem sebevrah, ale někdy si tak připadám, když vkročím na přechod a řidič se na poslední chvíli rozhodne provést šílený manévr, přitom by stačilo vyhodit blinkr.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bohužel to není jen centrum. Brno je dopravní paradox, kde se řidiči chovají jako prasátka.

   Smazat
  2. Brno je v klidu, narozdíl od ještě větších vidlákovů tam aspoň běžně funguje zip všude, kde by logicky měl fungovat (a často i na místech, kde to bylo označeno stopkou jako "příjezd z vedlejší", když se sjezd z okruhu napojoval na výpadovku na sever.

   Smazat
  3. Hmm jezdis ty do bystrce?

   Smazat
  4. Mě se přesně tohle stalo v Rakousku. Tak ženská nedala blinkr a já uskakovala ze silnice. Takže to není jen problém ČR. Je to globální problém :-).

   Smazat
  5. Dovoluji si vás upozornit, že pokud přednost neřídí světelné signály, máte jako chodci přednost vy, ne řidič, který odbočuje.

   Smazat
  6. Přednost jo, ale smrt taky;-)

   Smazat
  7. Ja sa hlasim z Canberry(austraia) a musim povedat ze situacia je tu rovnaka, tu snad nepouziva blinker nikto, a ako chodec musim vzdy pockat kym nejde ziadne auto, este ze tu nie je az taka premavka. Pod auto s dvoma detmi neskacem ked neviem kam ide.

   Smazat
 5. jednou mě málem zajel ko*ot co vyhodil blinkr až po to, co zabočil.. miluju tyhle hovada...

  OdpovědětSmazat
 6. Nemůžu zapomenout na story, jak mi známá vyprávěla o poštačce co měla hroznou smůlu, furt ji někdo nabourával auto ze zadu. A pak se zjistilo, že neví k čemu ten blinkr je. Používala ho jen na světlech :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jo to mi připomíná story o inteligentní mamince z Prahe, která při svých nezbytných a neodložitelných nákupech v nákupním centru v době největšího návalu (chápete, přece tam nebude chodit dopoledne) měla problém zaparkovat v chlívečku pro auta, protože jí pak nešel vytáhnout bočními dveřmi kočárek (já vím, že si ho mohla dávat do kufru, ale proč by to jako dělala, žejo?). Proto zásadně parkovala tak, že svým vozem parkovala přes dvě, případně čtyři parkovací místa. Považovala to za bezva zlepšovák a nejen ona, ale i paní redaktorka, pan kameraman a také redaktor zpravodajství ČT1 a byla z toho výživná reportáž o tom, jak ty chuděrky mamynky s těma kočárkama v autech nemají kde parkovat, protože ti ostatní zlí návštěvníci nákupních center parkují v těch chlívcích podle těch namalovaných chlívků.

   Smazat
  2. reportáž jsem nalezla zde: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/165964-za-parkovani-na-mistech-pro-matky-s-detmi-neexistuje-postih/

   Smazat
  3. Když si to pouštím znova, opět se mi otevírá kudla v kapse. Paní musí nutně zastavit přes dvě místa, naplno rozcapit zadní dveře, vytáhnout dítě se sedačky, nechat ho stát v těch dvěřích, jít dozadu vytáhnou z kufru kočár (v tom jsem jí křivdila), kočár složit, zajet s ním k tomu dítěti k těm rozcapeným dveřím a tam to dítě do něj nakládat. No tak to se nedivím, že potřebuje prostor jak na náklaďák.

   Proč by parkovala normálně v normálně širokém chlívku, nechala dítě sedět v autě, jít nejdřív rozložit kočár, ten postavit za zadek auta a jít teprve potom pro dítko do auta (čímž by ho měla neustále pod kontrolou a nemohlo by jí zatím během skládání kočáru někam odběhnout), ve chvíli, kdyby by dítko vytáhla z auta, mohla by si auto zamknout, dítko strčit do kočáru a jít spokojeně nakupovat. Ale proč, to by nemohla zabrat parkovací místo dalšímu 1 - 3 řidičům a oni by si jí nevšimli.

   Smazat
  4. mv: sice nevím jak to souvisí s blikáním a předjížděním, ale evidentně máte nějaký duševní problém a když už se vám ta kudla otevírá tak ji zkuste použít na svůj krček.

   Smazat
  5. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  6. Teď jsem si to pouštěla a teda taky jsem absolutně nepochopila, proč by musela parkovat s tím autem uprostřed (navíc poměrně malým, žádný SUV). Taky máme v rodině děti, dokonce dvě a teda s kočárkem pro dvojčata jsme to celá léta zvládali bez problémů. Jediný možný vysvětlení mě napadá, že paní je neschopná zaparkovat mezi vymezené čáry.

   Smazat
  7. Jako chápu, že když jí zabrali vyhrazený místo, tak zaparkuje tak, aby měla kolem sebe dost místa, ale proč kur*a nemůže zaparkovat do toho chlívku?? To zvládnu i já! Ty chlívky tam nejsou pro srandu králíkům, ale k tomu, aby se tam vlezlo co nejvíc aut. A ty hňupy, co parkujou v chlívkách, vymezených pro matky, taky nechápu...

   Smazat
  8. Sice to vůbec nesouvisí s tím blikáním, ale ta reportáž je fakt prudce inteligentní :)

   Smazat
  9. Ja sa tiez hlasim k tym co im parkovanie cez dve miesta pride divne, ja mam dve male deti a nepotrebujem dve miesta a pani ani nenapadlo ze ked je obchodak uz o desiatej tak desne plny ze obsadzuje miesto prave aj inej matke s detmi a s kocarkom a ta si nenakupi uz vobec. Ked jej vadi ze sa musi trmacat cez parkovisko, moze ist busom a nemusi cez parkoviste vobec. Jej problemy by som chcela riesit.

   Smazat
  10. Přes dvě místa neparkuju, ale na některých parkovištích jsou ty chlívky tak úzké, že vyndat autosedačku pro mimino je docela tetris. Když pominu, že občas někdo zajede našikmo, takže autosedačka je vyndaná pěkně, ale zpátky už ji nikdo nedá. A že bych párkrát nevyjížděla se starším dítětem nezapásaným, protože jsem se k němu prostě nedostala, aniž bych při tom ohrozila někomu dveře, to jsem teda taky vyjížděla. Takže... ono to vlastně možná ani není idiotské, jenom sobecké. Proč by se rozčilovala, ať se rozčiluje někdo jinej.

   Smazat
 7. V pravidlech silničního provozu je nejen povinnost používat blinkr, ale též je tam povinnost dávat ho včas! Což je něco, co bohužel většina řidičů tak nějak zapomíná, zvláště při předjíždění. Je houby platný, že bliká, když to spustí zároveň s otočením volantu. Takový dvě vteřiny předem bohatě stačí, aby okolojedoucí si toho všimli a stihli se přizpůsobit. Potkávám takový denně. A obecně, co za šílenosti na silnici potkávám, tak jsem rád, že většinu toho zapomenu dřív, než dojedu domů (nebo do práce), jinak by to bylo na knížku.
  Gaucman

  OdpovědětSmazat
 8. Tak do téhle skupiny se naštěstí nepočítám. Blikám vždy hodně dopředu, abych zamezila tomu, že si toho někdo nevšimne. Ale je pravda, že blikání hodně dopředu taky není fajn, pak ten chudák za mnou ještě 300 metrů čeká, kde že je ta odbočka...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 300 metrů před odbočkou blikám v místě, kde je povolených 90, rozjíždí se to tam běžně nad 110, do odbočky se dá rozumně najet tak třicítkou a kdybych blikala později, tak mě ten za mnou může sestřelit buď sám nebo to neubrzdí ten za ním.

   Smazat
 9. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 10. Ja mam silne podezreni, ze nova auta nemaji blinkry ve vybave. Jinak totiz nechapu, proc je jejich ridici nepouzivaj. :-D

  OdpovědětSmazat
 11. Nejlepší je ten passat na obrázku, má blinkry vyrobené tak šikovně, že ve dne není vidět, když bliká.

  OdpovědětSmazat
 12. Jakozto kazdodeni ridic vidam na silnicich dost. Schopnost nepouzivat blinkr, nebo ho naopak pouzit, kdyz uz je pozde, ma tak tretina populace. Nicmene nektere okamziky stoji za to. Dalsi clanek by mel byt venovany zenam a parkovani. Sama jsem zena a i ptes to uznavam, ze chlapi jsou proste lepsi "parkeri". Vcera jsem pozorovala zenskou ve Fordu Ka, jak se snazi zaparkovat na misto, kde by pristal boeing. Zvladla u toho zablokovat celou komunikaci, 8x se snazila trefit, ale vzdycky ji neco precuhovalo na vozovku. Kdyz uz se kolem ni hromadil hloucek pozorovatelu, radsi odjela..

  Blondyno, fandim Vam. A vam ostatnim preji hodne zdaru na silnicich :-)
  Christine-Ann

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Každý někdy začínal. Neříkejte, že vy jste to uměla vždycky hned napoprvé.

   Smazat
  2. Já se klidně přiznám, že z parkování mám celkem nervy a to mám dost malý auto. Vždycky když někam jedu, tak se neděsím té jízdy samotné, to mi problémy nedělá, ale toho, jestli budu mít kde parkovat. Jsem holt ještě trošku začátečník, ale naštěstí díky té své krabici zaparkuju i tam, kam by se jiný auta nevešly.

   Smazat
  3. Miluju hloučky pozorovatelů, kteří hloupě čučí a dotyčného ještě nervují. Namísto aby se někdo odlepil a místo zevlování šel evidentnímu začátečníkovi poukazovat, že má dost místa. Ale ono je lepší stát a posmívat se, že.

   Smazat
 13. znamení o změně směru jízdy se podle pravidel silničního provuzu musí dávat VŽDY,VČAS A V DOSTATEČNÉ MÍŘE. Tak si to alespon pamatuju kdyz jsem pred 20 lety delal ridičák..u nas se to naštestí dodrzuje az na par vyjímek ale to jsou vetsinou cizi značky ( ne z naseho kraje ) ale co me absolutne irituje je auta s denním svícením...za prvé kupa aut ma malo svítivé diody a kolikrát nejsou videt..jezdím lesním usekem a kupou zatáček a opravdu je vidím az na par metru ..s klasickýma potkávačkama auto vidím z dálky...a druhá vec co me točí u denního svícení ze 100% nesvítí zadní svetla..pak jedete kolonou vidíte mezeru a kdyz predjedete auta tak najednou vidíte ze mezera není,ale ze autu nesviti zadni svetla...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsme minimálně dva, koho to štve. Buď mají příšerný bludičky místo světel, sotva na pět centimetrů široký, takže nejsou vidět, nebo to mají amatérsky a hlavně frajersky namontovaný až u země, takže je to auto blbě vidět a zvláště když se vynoří na horizontu. To pak je vidět celý auto a až nakonec světla, přičemž by to mělo být naopak. Takže to nějak celý ztrácí smysl. Co bez problémů akceptuji, tak je denní svícení zabudovaný přímo do světlometů, takový je obvykle vidět velmi dobře.
   Dalším průserem je to, že ti machři s denním svícením zapomínají zavčas pouštět světla pokud začne pršet, sešeří se, nebo vjedou do tunelu.

   Smazat
 14. Jako chodec bych blikani taky ocenil. Uz me parkrat malem zajel ridic co se rozhodl z nicehonic zatocit do ulicky kde jsme prechazel cestu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To ale nemusíte řešit, protože při odbočování máte vy jako chodec přednost, když přecházíte přes cestu, na kterou řidič odbočuje.

   Smazat
  2. To nechápete, že radši lidé dávají pozor, přednost nepřednost? Pokud vy chcete v terénu dokazovat, že znáte pravidla, tak prosím- já se tedy na řidiče rozhodně nespoléhám..

   Smazat
  3. MV: Zubatá se neptá, kdo měl přednost.

   Smazat
  4. Já jsem to spíš myslela tak, že zákon máte na své straně, kdyby něco, řidič vás nesmí ohrozit a pokud je tam přechod, tak vám má dát přednost. Tím jsem samozřejmě nemyslela, že se máte vrhat pod kola mamr.ovi, co tuhle pasáž vyhlášky dávno zapoměl.

   Smazat
  5. zapomněl - pardon

   Smazat
 15. proč jezdíte s otevřenou kabelkou, PB?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Blbější dotaz by tam nebyl?

   Smazat
  2. Docela důležitý dotaz,ono věci na předním sedadle a nedej bože na palubce docela odvádí pozornost :)

   Smazat
  3. Nechci být netaktní, ale myslím, že to PB připsala jen jako podtržení své indentity a "vtípek"...No zjevně to Vaší pozornost zaujalo ;)

   Smazat
  4. Já třeba jezdím s otevřenou kabelkou proto, že v ní mám pití, jelení lůj, pouzdro s brýlemi, žvýkačky... Když jedete např. 200 km v kuse, je pohodlnější prostě jen sáhnout vedle sebe a našmátrat co zrovna potřebuji, než rozepínat - šmátrat - zapínat několikrát za cestu...
   Veru

   Smazat
 16. Já blikám vždy a všude, někdy možná i zbytečně:-) Tady v Itálii taky nikdo nebliká, najet na kruháč je potom fakt sranda. A mají tady tak debilní předpisy, že MUSÍ blikat, když vjíždí na kruháč (zajímalo by mě proč, kam jinam než na kruháč jako může odbočit?) a při výjezdu z kruháče nemusí blikat. Na hlavu postavený. Jednou jsem viděla staříka, kterej vjel na kruháč do protisměru XD.

  OdpovědětSmazat
 17. Co zas (kromě neblikání a nesvícení) nesnáším já, je prudké brždění až dva metry před křižovatkou. Jednoduše: jedu po hlavní povolenou devadesátkou. Blížím se k přehledné a naprosto zdaleka viditelné křižovatce, na které je z vedlejší silnice stopka. Stejnou devadesátkou se k té samé křižovatce blíží z vedlejší silnice auto, které (jak si hbitě spočítám) dojede na křižovatku v ten stejný okamžik jako já. Blížíme se ke křižovatce a já vidím, že ten blázen nezpomaluje. A nezpomaluje. A nezpomaluje. Padesát metrů před křižovatkou sundavám nohu z plynu a začínám uvažovat o tom, že začnu brzdit. Ten šílenec jede pořád stejně rychle a já docházím k závěru, že mne nevidí a že to do mne napálí. Deset metrů před křižovatkou šílenec prudce dupne na brzdu, mine stopku o dva metry, protože neodhadl brzdnou dráhu a zastaví půl metru od mého pravého blatníku přesně v tom okamžiku, kdy jej po té hlavní míjím. Takové infarktové situace bych si ráda odpustila, avšak stávají se mi denně.

  OdpovědětSmazat
 18. Mě vždycky potěší řidič, který zastaví uprostřed silnice bez varování, pak vystoupí, zamkne a odejde - on totiž právě zaparkoval u kraje komunikace, pouze jen zapoměl vyhodit blinkr doprava a k tomu kraji zajet....

  OdpovědětSmazat
 19. Já to říkám pořád - dodržujte bezpečnou vzdálenost za vozidlem před vámi, ať stihnete včas zabrzdit nebo zastavit, když se něco stane. Člověk prostě musí předpokládat, že řidiči kolem jsou blbci, a musí předvídat. Osobně na silnici nejvíc nesnáším tzv. lepiče. Chápu, že v hustém pražském provozu je obtížné se nelepit, ale právě tam je potřeba zvýšená pozornost a opatrnost.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. S tím musím souhlasit, taky nesnáším ty řidiče, co se mi snaží vjet do kufru. Tak buď mě předjedeš nebo si počkáš! A to nejezdím nijak zvlášť pomalu...

   Smazat
  2. no tak s tímto musím souhlasit!!!! jezdím každý den do školy po pěkné silnici, kde je velmi malý provoz. Ale on se vždy najde nějaký hň*p, který se na me musí s dovolením nas*rat, i když je všude prázdno.. on prostě není schopný mě předjet jako každý normální člověk. On musí jet nalepený na mém autě a ještě ,,děsně nervozně" jede uprostřed silnice.. člověk tedy neví jestli už ho hodlá předjet nebo co má vlastně v plánu... stává se mi to téměř denně.. vážně to nechápu... v tomto případě je to z mé strany totální ignorace a nejlepší je v žádném případě si jich nevšímat.. pitomci jsou všude, člověk si nevybere :(

   Smazat
 20. Co k tomuhle dodat. V Praze víc lidí blinkr nedává než dává. A DALEKO víc než u nějakýho parkování nebo kruháku mě to fakt vytáčí na křižovatkách. Proč si krucinál 90% lidí myslí, že když na klasické křižovatce (tzn. dá se jet doprava, doleva, nebo rovně) jedou doleva, nemusejí dávat blinkr jenom proto, že jedou po hlavní?
  Vyzývám všechny policajty, aby postavili kameru na křižovatku Lannovy ulice s Novými mlýny a sledovali auta, co sjíždějí ze Štefánikova mostu doleva a pak právě na téhle křižovatce znovu doleva. Blinkr tam dá jeden z deseti. Nebudou stačit vybírat pokuty, při pokutě za dva tisíce/kus to za den půjde do statisíců Kč.

  OdpovědětSmazat
 21. Tak tak. Dnes jsem šla po ulici a málem byla svědkem tvrdé bouračky, a to jenom proto, že odbočující řidič se neobtěžoval dát blinkr. Ten druhý to naštěstí vybral.
  Nechápu, jak někoho může vůbec napadnout, že jsou blinkry zbytečné, nebo že na jejich nepoužívání nějak výrazně ušetří. Spíš mám pocit, že se jim 'prostě nechce'.

  OdpovědětSmazat
 22. Jedu si takhle na kole po náměstí, předjede mě auto a těsně přede mnou, bez blikání, zahne na parkovací místo. Výsledek? Válela jsem se a nikoliv smíchy. Když mě kolemjdoucí pomáhali zvednout a jeden odvážný pán se zeptal řidiče, co to mělo znamenat, dostalo se mu odpovědi, že to je přece jen kolo, že jsem měla zabrzdit. To by mě zajímalo, jak by to dokázal on, frajer. Od té doby od aut, ostatně dost často i od chodců, čekám nečekané. Asi si pořídím Jet pack a začnu lítat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já mám podobnou zkušenost, bohužel s horším výsledkem. Jedu si takhle po silnici na kole, najednou mě bez varování předjede taxík (!), já jen tak tak stihnu zareagovat, objíždím ho a on blbec otevře dveře! Skončilo to na chirurgii, naštěstí jen s vymknutým kotníkem...

   Smazat
  2. Hm dobrý, taky jste měla přednost - to je blbý, narážet na taková paka, která si myslí, že mají přednost jenom proto, že sedí v autě a pravidly provozu zůstali nepolíbeni. Jednou jsem takhle viděla, jak cyklistu "zavřel" při odbočování doprava z hlavní obrovský náklaďák, už jsem viděla, jak ho budou seškrabávat z podvozku, naštěstí to děda zachránil mohutným skokem stranou. Počítám, že ho ten řidič náklaďáku ani neviděl.

   Smazat
 23. Ježiši..! Místo rozčilování zapojuju svou předvídatelnost a pozornost. Neblikání mě nerozhodí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To máte ze sborníku tématických citátů "Poslední slova před smrtí...", že?

   Smazat
 24. Moj syn mi vzdy trefne povie, ked sa rozhorcujem nad neblikajucim vodicom, ze tomu autu asi od vyroby zabudli namontovat blinker alebo ho ma pokazeny.
  Ja by som este dodala, ze by som urcite sprisnila pokuty za oslepovanie dialkovymi svetlami. Denne jazdim po dialnici v rannej spicke. Obieham v lavom pruhu kamiony jazdiace vpravo. Nie som slimak, chodim tak asi rychlostou 140km/h a nejaky blbec skodavkar alebo passat (podla mojej statistiky najzakomplexovanejsi vodici, mozno aj tym, ze Skodoviek a Passatov je tak vela) sa na mna nalepi a suvisle svieti dialkovymi... no idiot... Este by som rada poradila vodicom prudko brzdiacim na poslednu chvilu, ze sa da brzit aj motorom a pekne si vcas podradit... Aaaaach...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Myslím,že to nebude o komlexu,ale o ceně. Až si budete někdy hradit náklady za servis z vlastní kapsy, pak to pochopíte.
   Takže moje statistika mluví zase o tom, že ve svém komentáři jste jedině vy ta zakomplexovaná :-D

   Smazat
  2. Vy ste ma zjavne nepochopili. Neviem, co ma cena auta spolocne s tym, ze jeho vodic nedodorzuje pravidla cestnej premavky a ohrozuje inych. Ano, hradim si aj servis aj vsetku reziu auta sama. Nepochopila som ale, aky to ma suvis... Vy ste sa zrejme vstali lavou nohou. Pekny den a vela optimizmu Vam zelam :-)

   Smazat
  3. Nechápu, kde Anonym ze 7. dubna vzal, že si nehradíte servis ze svého, asi taky nějaký komplex. Mě se ten váš příspěvek nedotkl, ačkoliv vlastníme škodovky tři:-)

   Smazat
  4. Aj my mame skodovku, teda priatel, ja mam ine auto. Je to len moja sukromna statistika, ktora mi na 90% vychadza na trase po dialnici D2 Stupava-Bratislava :-)))

   Smazat
 25. Blondyno, ty jsi zrejmne dobra ridicka. Ja sama jsem dost vyjezdena a nejsem pos,ana z kazdeho manevru, co na silnici musim provest, ale co me vytaci je presne toto a taky to, co jsi psala v minulem clanku o brzdicich dopravy, to uplne sedelo :-D

  OdpovědětSmazat
 26. Nesnáším provoz, debilní účastníky silníčního prvozu, jezdím jak umím,ale většinou je to tak rychle,že mojí neukázněností nemohu ani nikoho ohrozit. Za celých 13let jsem nezavinil ani jednu nehodu. Co se týče blinkrů,tak ty nedávám účelově,abych si nevyplašil účastníky v danném bodě jízdy a nemusel tak náhle měnit dráhu průjezdu,kterou mám vždy už o tři kroky promyšlenou dopředu. I přesto se stane,ale s tím se musí taky počítat. Ale z praxe mám ověřeno,že se mě pak chytne řidič,který nemá na takový styl jízdy dovednosti,či zkušenosti, a právě ten tu nehodu zaviní. Bohužel jako řidič MKD beru jízdu v osobním voze jako prudérní a nesnáším ty žabomyší války,kdo je jak lepší,takže se pak tyto jízdy OS vozem snažím zrychlit,avšak stále jsem to Já a nikomu nic nedokazují. To je ale ten základní rozdíl, o proti dotyčnému, co se na mě přilepí a má pocit,že závodíme.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak to už jste si možná povšiml, že hladký průjezd vám zajišťuje především sebezáchovné uhýbání před vámi a proti vám jedoucích řidičů. Taky znám pár takových typů a taky jim radši uhnu, protože oni ve svém (jak to nazvat, to je jedno) by to tam prostě poslali, i kdyby z toho měla být čelovka. Naštěstí se většina těchto jedinců v mém okolí sama vytloukla a nová generace ještě nedorostla, takže je na chvíli klid.

   Smazat
  2. Neodskočil jste si náhodou z "Na stojáka"? Jako bavič jste dobrej, ale rád bych věděl, kde svou rychlou jízdou "nikoho neohrožujete" – kdyby to náhodou bylo v Plzni, tak bych asi radši ručkoval po troleji, než abych s vámi sdílel stejnej transportní level...

   Smazat
 27. Hahaha, doporučuji blondýně a ostatním řidičům, jichž se neblikání ostatních účastníků silničního provozu osobně dotýká, několikadenní exkurzi do USA. Pak pochopíte, že v Česku blikají vlastně všichni.
  Mně neblikání a jiná bezohlednost na silnici samozřejmě taky vadí, ale ještě víc mi vadí, když někdo odmítá jakoukoli předvídavost, tvrdošíjně trvá na předpokladu "neblikáš - pojedeš rovně" a pak se tváří velice překvapeně a ublíženě, když dotyčný přesto odbočil či změnil jízdní pruh. Na to přece nemá právo!!! Ano, je to v rozporu s pravidly, ano, ten člověk nejede slušně, ale když se s touto alternativou naučíte počítat (protože takoví řidiči na silnici zkrátka jsou a vždycky budou), spoustu nervů a vypjatých chvil si můžete ušetřit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Možná vám uniká jedna drobnost: pravidla provozu na pozemních komunikacích jsou mimo jiné postavena na principu legitimního očekávání, nebo jinými slovy předvídatelnosti rozhodování. Přeloženo do lidské řeči to znamená, že když někdo nedává znamení o změně směru jízdy, mám já jako další účastník silničního provozu legitimní právo očekávat, že směr jízdy změnit nehodlá a potažmo ani nezmění. Kdybych měl počítat třeba s tím, že za každou zatáčkou na horizontu zastavil nikoli ve stavu nouze u krajnice duševní muflon, do kterého si naběhnu, moje přesuny z A do B by se protáhly na dvojnásobek času.

   Tím neříkám, že na silnici není důležitá předvídavost – jen říkám, že stejně důležitá je předvídatelnost, a kdo se na silnici chová nepředvídatelně, neřízeně a nečitelně, je zbraní hromadného ničení při jakékoli rychlosti.

   A v neposlední řadě jde o princip: Můžu na zákony a předpisy nadávat, ale ignorovat nebo přímo porušovat je, to prostě slušný člověk nedělá.

   Smazat
 28. Předvídám, uhýbám jim, a přesto mě to stresuje a vytáčí.

  OdpovědětSmazat
 29. Blondyno, jed do USA nebo Kanady. Tohle je tady bezne

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No a co? Jsou-li na to Kanaďani a Američani zvyklí, musí si na to zvyknout každý?

   Smazat
 30. Výjmečně přejedu z pruhu do pruhu bez blinkru, ale jinak jsem poctivá blikačka. Rozčiluje mne i manžel, který sice občas blikne, ale na poslední chvíli, kdy už to je stejně autu za námi jedno.
  Lucie B.

  OdpovědětSmazat
 31. Blondýno! Kde jsou články? Snad nenastává pisatelský blok? Předtím jen převzatý rozhovor, teď chabý hate na neblikače a nového stále nikde nic :-(

  OdpovědětSmazat
 32. Jen na okraj, je povinností řidiče dodržet bezpečnou vzdálenost za vozidlem jedoucím před ním, tzn. i když to "zadupne na místě", musím být schopná zastavit! Jinak je to chyba toho vzadu, ne toho co neblikal nebo prudce brzdil (tím neomlouvám neblikání). Onen zmiňovaný řetězový ťukanec je ukázka idiocie více řidičů na jednom místě.

  OdpovědětSmazat
 33. ano ano ano... blondýna mi mluví z duše. ano, jsem povinná dodržovat bezpečnou vzdálenost, ale stejně tak je povinnost signalizovat své manévry. chtěla bych být telepat, ale nejsem a bez těch světel se moc neobejdu... ovšem nad čím pěním úplně maximálně, je debil, který i blinkr při přejíždění doleva na dálnici hodí, ale jaksi se nepodívá, že tam někdo jede, případně neřeší, že jede třeba výrazně rychleji, než on... on brzdit na pá metrech ze stotřiceti na sto, když nějaká murlant předjíždí hlemýždě, to je taky paráda...

  OdpovědětSmazat
 34. Tak zrovna dneska jsem jako pěší potkala řidiče, který to s blikáním naopak přeháněl. Šla jsem s kamarádkou a přecházely jsme silnici. Vidím, že auto bliká, že bude odbočovat takže jsme v klidu přecházely. Ale vtom na nás pan řidič začne troubit a řvát jestli jsme se nezbláznily, ale ještě po dalšch 50 ujetých metrech mu blinkr blikal. Tak si říkám, jestli chyba nebyla spíš u něho.

  OdpovědětSmazat