Lekce o nakládání s odpadem

Když se staré věci použijí znovu, jinak, zužitkují nebo recyklují, namísto toho, aby se vyhodily, je to fajn. A taky je to čím dál víc trendy, protože to je teď prý děsně eko a cool. Některé tvořilkovské weby dokonce už zavedly extra kategorii, říkají jí třeba recy-věci. Spousta z nápadů, jak udělat ze starého nové, je zajímavých.

Ale některé jsou... trochu šílené. Hodně nevkusné. Nenositelné. A docela hnusné.

Na první z nich mě upozornila Eliška na Facebooku. Jde o recy prsteny.


Autorka tomuhle říká extravagantní prsteny a chce za ně 44 korun plus dvacku za poštovné. Tohle není žádná recyklace starého a nepotřebného. Tohle jsou totiž prachobyčejné plastové montážní pásky, které se prodávají v každém hobbymarketu. Asi tak za korunu. Použít je jako šperk vyjde asi stejně, jako bych si na hlavu navlíkla igelitový pytel do odpadkového koše a vydávala ho za extravagantní nepromokavou čepici. 
Stejná tvořilka, stejné plastové pásky plus jakási podložka nebo co to je. Výsledek: další extravagantní prsteny, tentokrát za 99 korun plus poštovné. Nejenže je to ošklivé, ale taky se tímhle prstenem budou pěkně ničit silonky a oblečení z jemnějších materiálů.


Další příklad otřesného recy-výtvoru je tahle džínová bundička. Autorka ji koupila v sekáči a nejspíš umělecky polila savem. Vydává to za ombré a chce za to i s poštovným 450 korun.  Problém je, že ombré by mělo přeci jen vypadat trochu jinak, než zfušované odbarvování. Vydávat tohle za recyklaci je dost odvážné. 


Velkou módou pro eko-tvořilky je recyklovat odpad. Za jeden pár těchhle náušnic chce autorka i s poštovným 46 korun. Posílá je v krabičce, takže je to podle ní vhodné jako dárek. No nevím, já bych takový dárek nedala ani té paní, co u nás na rohu prodává časopis o bezdomovcích, protože bych se bála, že se urazí. 

Co bude v módě věšet si na uši příště? Špunty? 

Tak ty tady mám taky!

Vinařské náušnice vyjdou i s poštovným na 68 korun. Dovedu si je představit na servírce ve vinném sklípku. Nebo na návštěvnicích na vinobraní. Všechny ostatní ženy budou s podobným šperkem vypadat jako alkoholičky, které fakt nemají pití pod kontrolou. 

Pro milovnice piva jsem taky našla úžasné recy-šperky.Náušnice Starobrno vyjdou s poštovným na 56 korun, ty z Krušovic jsou o něco levnější, stojí 35 korun. Oboje jsou ale stejně příšerné. Kdo tohle může dobrovolně nosit? 


Pro milovnice nealkoholického pití jsem našla elegantní recy-kabelku. Je z uzávěrů od vody Rajec a nealkoholického piva. Cena lidová: 1221 korun a k tomu 110 korun poštovné. A nakonec ještě dvoje umělohmotné náušnice, recyklace víček od PET lahví. Ty horní vyjdou s poštovným na 78 korun, ty spodní na 46 korun. 

Marně přemýšlím, jestli všechny tyhle hrůzy pokládají autorky skutečně za něco hezkého, nebo jestli je to jen úporná snaha o trendy recyklaci za každou cenu. Já osobně bych použitý materiál raději odnesla do tříděného odpadu, než z něj vyráběla šperky. 

A nebo že bych začala taky recyklovat a vyrábět náušnice? Zrovna jsem chtěla vyhodit vylouhované sáčky od čaje. Možná je usuším, zavěsím na háčky a strčím si je do uší. To bude teprve originální recy-šperk!

_______________________________________________________________

Všechny fotky: www.fler.cz


58 komentářů:

 1. Inspirace jim je asi tato reklama: http://www.youtube.com/watch?v=pBa5emEWLKE
  (jen pro otrlé povahy)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. otestovala jsem otrlost své povahy. Chápu to dobře tak, že manžel opil svou ženu tuzemákem tak, že chudinka byla ráda, že vůbec poznala, že ji dává něco na krk a ne třeba živé kotě? :D

   MoK

   Smazat
 2. To radši pořádné steampunkové šperky - taky z Fleru mimochodem :-) http://www.fler.cz/skynet

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tyjo, tak tam bych si vybrala! :)

   Smazat
  2. Pekné a zaujímavé. Určite by som si vybrala hlavne medzi náušnicami. Aspoň je vidieť, že predávajúca vie čo robí :)
   W.

   Smazat
  3. to je pecka!!!!! vypadá to božsky a je to originální, šikovné ručičky, tleskám!!!

   Smazat
  4. samozřejmě je to reakce na steampunkové šperky, ne tu šílenost v článku:)

   Smazat
 3. Je to fakt nechutny. Supr clanek, Blondie!

  OdpovědětSmazat
 4. Nevěřím, že to dotyčné "tvořilky" myslí vážně. Pokud ano, jde to s námi do kopru a staří Mayové měli s tím koncem světa pravdu ...
  Ludmila

  OdpovědětSmazat
 5. Hned poté, co Eliška zveřejnila fotku oněch úžasných prstenů, jsem se šla "kochat" přímo na fler a nevěřila vlastním očím. Je to spíš totální drzost nebo absolutní blbost něco takového vyrábět a ještě nabízet přes internet?

  Tvoje komentáře k fotkám jsou skvělé, Blondýno. A gratuluju ke krásnému umístění v Lupě :-)

  OdpovědětSmazat
 6. Na tyhle prsteny jsem se zrovna před pár dny dívala, hrůza hrůzoucí.

  OdpovědětSmazat
 7. No tak dokud to relativne neda praci, tak se to da vykladat jako pomateni smyslu, ale nektere tvorilky to snad i mysli vazne nebo co: http://beadforum.cz/viewtopic.php?f=14&t=8565&hilit=cola

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ach můj bože!!! (a to jsem ateista:))

   Smazat
  2. "Dobře promyšlené, decentní *tleskáček*"
   To snad ne :D

   Smazat
 8. ja recykláciu rada, no toto je fakt des.. ešte keby to bolo pre vlastnú potrebu, čert to ber, ale pýtať za to peniaze? kde sa to v tých ľuďoch bere :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Toto presne napadlo aj mna. Každý nech si nosí ako-tak čo chce. Ale "vytvoriť" niečo takéto, potom povedať, že to je "eko-recy umenie" a chcieť za to ešte aj peniaze. A tie sumy sú vyhľadom na vstupnú investíciu neuveriteľné.
   Rozum sa mi zastavuje...
   W.

   Smazat
 9. Hm, to je ještě slabota. Já pravidelně při brouzdání internetovými obchůdky narážím na opravdová hov*a!!!
  http://www.votocvohoz.cz/predmety/zeny/doplnky/sperky/nausnice/4921-vtipne-nausnice-hovena
  Řekněte mi, která dáma by DOBROVOLNĚ nosila náušnice ve tvaru hovínek?:-O Ví, není to "reckylace".Ale to je pro mě snad ještě horší než víčka od piva.:D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. no tak chvalabohu, že toto nie je recyklácia :D

   Smazat
  2. Která? Někdo typu té nevěsty, která dala na web fotku, na níž, stěží nacpaná se svatební krinolinou na sídlištní záchod, rozchechtaně juká z mísy na fotografa (a svět). Prostě nějaká "děsně správná" holka, která potřebuje tu správnost inzerovat.

   Smazat
 10. Jen tak čistě mezi náma, myslím, že nikdo ty prstýnky ani náušnice necpe čtyřicetiletým dámám na manažerské pozici. Většina toho je spíš pro holky kolem patnácti. Může se nám to nelíbit, ale to je asi všechno, co s tím zmůžeme. Kdo jste v pubertě neměla žádnej výstřelek a nenosila nic šílenýho a nevkusnýho, co byste na sebe teď už ani omylem nevzala, ruce nahoru, prosím. Ty cetky jsou pro holky, co chtějí něco takhle 'praštěnýho' nosit, ale vyrobit si to neumí. Já na tom nic TAK špatnýho nevidím. A ne, nevyrábím je ani nenosím...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No promiň, ale jenom zcela retardovaný tvor si neumí koupit háček a přidělat na něj víčko.

   Smazat
  2. Patnáctky ať si nosí, co jim o nosík zavadí a co jejich ručky přetvoří do nositelna, u nich je to svěží a bláznivé. Ale nabízet to za peníze je chucpe. Ale co chcete! Když na frekventovaném místě v prestižní výloze studentů VŠUP kralují kelímky od jogurtu, pracně zkopírované v porcelánu! Tahle "vtipnost" přestala být vtipná po Warholovi - a to už je - no ne, opravdu - padesát let.

   Smazat
  3. Anonymní30. listopadu 2012 7:48 No, ona (nejen) umělecká škola by měla být i o tom naučit se řemeslo. Tudíž tyto kelímky bych obdivovala zejména pro řemeslné zpracování. Kdo umí dobře řemeslo, může si pak pohrávat s fantazií.

   Arvari - souhlas, něco z výše uvedeného navíc vůbec není špatné, ty rozklepané plechové zátky od piva bych klidně na neformální příležitosti nosila a to mi patnáct bylo už dost dávno. A řešit, že šperk může poškodit oblečení... To podle mě umí i jakýkoli štras a cokoli, co není hladké a kulaté ;-)

   Smazat
  4. heh, dneska už patnáctky nenosí barevné berušky v uších, ale vitóny a šanely, ne?:)

   Smazat
  5. Tak promiňte, ale mě je kupříkladu 14 a tyhle věci bych si na sebe v životě nevzala ....možná vršky od plechovek bych si vzala, ale to jenom ku příležitosti nějaké oslavy kamarádek nebo tak něco - ostatní mě přijdou jako zbytečné a těžko nositelné věci .
   Super článek blondyno .

   Smazat
  6. Dojet do korálkárny a zpět: 32 Kč jízdné. Háčky a nýtky: 10 Kč. Půjčit si od dědy minivrtačku: další cesta. Vypotřebovaný čas: 2 hodiny. -> nepřipadá mi tak mimo koupit si víčkové náušnice za 46 Kč plus pár korun poštovného, za předpokladu, že chci něco takového nosit.

   Smazat
 11. mě se líbí recyklované věci,někteří umělci umí vyrobit opravdu skvělé šperky,kabelky...ale tyhle to rozhodně nejsou!!!nejhorší jsou ty prsteny! :D nevím kdo normální by je nosil!

  OdpovědětSmazat
 12. Bohužel, vážně to myslí.
  Mě se třeba nelíbí ani toto http://www.fler.cz/zbozi?ucat=145853 nebo u jiné prodejkyně a ještě dražší http://www.fler.cz/zbozi/nausnice-recy-nespresso-brown-luzko-3160475
  na to kolik je pořizovací cena mi to přijde dost předražené, respektive "nápad" má hodně dobře zaplacený.

  OdpovědětSmazat
 13. posílání poštou těhle "recy" věcí posílá jejich "eko" charakter zas do jiných výšin...

  navíc ten první výtvor si přímo říká o nepříjemný odkrvení prstu

  a ty zátkový? na pivní festák proč ne?=) ale vyrobím si je sama a budu eko...(a budu si muset dát dvě pivka=))

  pragueneedsmorestyle

  OdpovědětSmazat
 14. Ty prsteny jsou hodně děsivý a nic z toho bych si nekoupila.
  Nicméně dobrovolně se přiznávám, že nosím náušnice z plastových náústků na šlauchy k vodní dýmce. Své náušnice z kancelářských sponek považuji ještě za relativně normální, jsem zvědavá, co byste mi tu řekli (řekly?) na mé rozkošné náušnice ve tvaru oprátek... :D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A děláte si je sama? OK, je to váš styl. Kupujete? Jste... ne, nenapíšu to, vy to určitě nejste.

   Smazat
 15. Proč někdo nabývá dojmu, že kdybych chtěla nosit v uších zátky od piva, nejsem schopná si zakoupit háčky a ty víčka na něj přidělat a nabízí mi to ke KOUPI?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. přesně! já třeba pivní náušnice vlastním, ale vyrobila jsem si je sama a dvakrát je pak měla na tématické pivní akci...vyrobit si je fakt není problém..ale je pravda, že by mě to asi nenapadlo, kdybych to neviděla někde na internetu..jako inspirace fajn, ale kupovat fakt ne :)

   Smazat
 16. Myslím, že v tomhle případě už jde vážně uvažovat o duševním zdraví prodejkyň a nedej bože zákaznic (stále pevně doufám, že TOHLE si prostě nikdo koupit nemůže).

  OdpovědětSmazat
 17. Angličtina má pro tuhle činnost výraz "upcycling", tj. nejen recyklaci původního předmětu, ale ještě jeho pozdvižení do nových výšin. Jako že si třeba z piksly od kakaa udělám lampičku na noční stolek... Web regretsy.com, který si tyhle upocené výtvory nabízené za nekřesťanské ceny bere na paškál, pro ně zavedl označení "non-cycling" a definuje ho takto: 1) přetvoření kusu odpadu do jiného kusu odpadu, 2) přetvoření doposud funkčního předmětu do kusu odpadu. Celkem trefné, myslím.

  OdpovědětSmazat
 18. Ty pivní naušnice by byly minimálně za mých mladých let snem leckteré náctileté punkerky. Zvláště být místo háčku sichr. Ale ten kus plastu si zvládne jako prsnen, náramek, nebo řetízek snad omotat sám, když chce, i bezrukej. :D

  OdpovědětSmazat
 19. Luna Lovegood (česky tuším Lenka Láskorádová) nosila taky náhrdelník z víček od máslového ležáku :o) Jinak náušnice ze špuntů mi připadají ještě v normě, ale ty prsteny na úvod nebo náušnice z víček od PETek jsou fakt příšerné.

  OdpovědětSmazat
 20. a co tyhle? líbí?
  https://www.facebook.com/pages/VampEar/209920842401747

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Takové tvořilkovské.

   Smazat
  2. Jakoby si to vytvořila osmiletá holka .... absence nápadu i nekvalitní provedení

   Smazat
 21. Kabelku z víček si na nějaké mladé slečně dokážu představit.

  OdpovědětSmazat
 22. Taky patřím k "tvořilkám", ale že by mě někdy napadla podobná hrůza, která je zde prezentována, tak to ani omylem. Přece jen mi trocha selského rozumu zbyla. Lela

  OdpovědětSmazat
 23. Není víčko jako víčko. Na některých špercích z těch odkazů v diskusi je vidět originální nápad, umělecký záměr, stylová ucelenost a dobré řemeslné zpracování. Výrobky na fotkách v článku jsou naproti tomu diletantské: prsteny z montážních pásek mají "drahokam" nakřivo, savobunda je odbarvená, jak to zrovna vyšlo, autor Starobrno náušnic se ani nesnažil umístit logo vodorovně. Jestli ti lidé takhle fungují i v práci, nedivím se, co leckdy vidím kolem sebe za bordel.

  OdpovědětSmazat
 24. Většina z nich je vážně šílená.
  Ale třeba ty uzávěry od plechovek nebo vinné zátky mi nepřijdou zas tak špatné... Ale když už, tak je lepší si to vyrobit sám. :)

  OdpovědětSmazat
 25. jako jo, toto jsou zrovna nemožné příklady. Ale neznamená to, že veškerá recykl tvorba je špatná. článek je odfláknutý a povrchní. Mila

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mám z vašeho komentáře dojem, že jste článek vůbec nečetla...Copak autorka někde píše, že je všechna tahle tvorba špatná? Já tam naopak celkem jasně čtu: "Spousta z nápadů, jak udělat ze starého nové, je zajímavých."

   Smazat
 26. Mimochodem, co má jako být "časopis o bezdomovcích" ? Nový prostor? To jste asi, paní autorko, spadla z višně.

  OdpovědětSmazat
 27. TY pivni naušnice by mi určitě šikly :-D

  OdpovědětSmazat
 28. Tohle je dost příšerné, i když kabelka z víček mi na fotce nepřijde zas tak strašná :) jednou jsem ovšem viděla u jakési slečny kabelku z těch paciček z plechovek, z kterých jsou tady jedny ty náušnice, a ta byla teda dost boží, nemohla jsem z ní odtrhnout oči :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ta kabelka se ale asi pronese... sama o sobě musí být dost těžká :-)

   Smazat
 29. Už jsem vieděla různé odpadové šperky třeba z automobilových pojistek a elektronických součástek. To není tak zlé, ale ty škrky jako prstýnky mě odrovnaly.
  (šrky se unás říká těm stahovacím páskům)

  OdpovědětSmazat
 30. Něco mi přijde vtipné, třeba vzít ty plechovkové náušnice do školy a k tomu být trošku punk, tak mi to přijde dobré, samozřejmě, že si to nikdo nevezme na reprezentativní ples firmy. A samozřejmě platit za něco, co si člověk může doma zpachtit po svém bez nákladů, je také hloupost. Punkerky a různé alter slečny si to zvládnou udělat samy...jinak to samozřejmě není ono. Většinou to je ale dost zoufalé...nemá to onu šťávu rebelie.

  OdpovědětSmazat
 31. hahaaa.. toto ma pobavilo, suhlasim!

  OdpovědětSmazat
 32. Upřímně, asi nic z tady prezentovaného bych si nevybrala. Nicméně z víček od piva se dají udělat pěkné šperky. Stačí víčko přetřít lakem/barvou, aby nebyl znát původ, dovnitř dát obrázek a zalít pryskyřicí. Vypadá to pěkně a ještě nikdo nikdy nepoznal, jaký původ můj šperk má :)

  OdpovědětSmazat