Nechutná hra se soucitem

Když někdo potřebuje pomoc druhých a požádá o ni, je to v naprostém pořádku. Nemám vůbec nic proti nejrůznějším charitativním sbírkám, pokud za nimi stojí nějaká solidní organizace. Nebo pokud jsou na první pohled jednoznačně průhledné. Jenže když se snaží hrát na city za každou cenu, vnímám to spíš jako nechutné citové vydírání. Pár takových dokonalých příkladů nehorázné hry s lidským soucitem mi poslala Věra, většina z nich pochází z inzertních webů, kam se vkládá inzerce zadarmo a většinou anonymně. Tyhle inzeráty se ve stejném znění objevují v desítkách případů všudemožně. A mají hodně společného: Inzerenti nerozeznávají rozdíl mezi slovy "díky" a "kvůli" a češtinu moc neovládají. Do tíživé situace se nikdy nedostali vlastní vinou. Převažují zklamané matky tří až pěti dětí, které opustil manžel a nechal je po uši v dluzích. Případně matky dětí, které bojují s rakovinou nebo jsou invalidní po autonehodách.  

Nemůžu si pomoct, ale já jim prostě nevěřím ani slovo.  


Případ první: Vlasta a nezdárný bývalý manžel

Paní Vlasta se s tím moc nemaže. Shání někoho, kdo půjčí rovnou milión korun. Prý jejímu bývalému manželovi, protože přivedl rodinu do tíživé situace. Inzerát nejspíš moc nezafungoval. Nakonec, kdo by běžel s miliónem korun za pánem, který už má zřejmě na krku exekuci, když ztrácí střechu nad hlavou, a tak splácet nejspíš nemá z čeho a ručit taky nebude mít čím.   

Vlasta to tedy vzala z jiného konce. 


Jasně, osamělá matka s dítětem, kterou opustil nějaký bídák a ještě jí nechal dluhy. To pravděpodobně dojme víc lidí, než žádost o velké peníze. 

Jen je mi trochu divné, že tahle paní sama poskytuje finanční služby.  
Takže buď je naprosto neschopná jako podnikatelka, nebo je celý tenhle zoufalý inzertní pokus, jak splašit nějaké peníze, jenom jedna velká habaďůra.  


Případ druhý: Hráč

Musím přiznat, že tenhle inzerát mě spíš pobavil, než by ve mně vzbudil nějaké emoce a donutil mě uvažovat o tom, že bych studentovi poslala nějaké peníze, aby si mohl zahrát ruletu. No, třeba bych ty peníze i dostala zpátky, když je to chlapec šikovnej a virtuálně už i vyhrál. 


A ještě víc mě pobavilo, když jsem našla jeho další inzerát. On je totiž taky finanční poradce. Začínám mít pocit, že zoufalé inzeráty nesou víc, než takové zprostředkování úvěrů. 


Případ třetí: Všichni jsme nemocní

Hra na zoufalství nejspíš fakt vynáší. Jinak by těžko zadavatel následujících inzerátů plnil nejrůznější inzertní weby už dva roky. Jen podle čísla účtu jsem našla skoro stovku podobných žádostí o pomoc. Začalo to klasikou: Bývalý manžel nadělal dluhy, paní zůstala sama s dětmi, je bez práce a hrozí jí vystěhování. Píše samozřejmě z počítače hodné kamarádky, protože sama počítač nemá. Jen nechápu, proč "narychlo zřídila dětský účet."
O šest týdnů později jakási paní sháněla pomoc pro vážně nemocné dítě své kamarádky. Číslo účtu je stejné jako v předchozím případě. Jen tentokrát nejde o opuštěnou paní, které nechal bývalý děti a dluhy na krku. Tentokrát už je to trochu drsnější. 
Stejný inzerát o měsíc později. A stejný nátlak se smrtelnou nemocí. O další dva měsíce později už tenhle inzerát provázela i fotka. Těžce nemocný Jiřík na ní ale rozhodně není. Je to totiž fotka stažená ze stránek Metabolické kliniky 1. lékařské fakulty.   
Mimochodem: Je sice pravda, že děti s cystickou fibrózou musí inhalovat. Jenže inhalátory pojišťovny hradí. Tedy aspoň ty levnější, které nejsou tak komfortní. Jenže když si vymyslíte drastickou diagnózu, pak asi detaily moc neřešíte. Takže asi ani nevíte, že existuje sdružení, které se o pacienty s touhle nemocí stará. A kde se dá takový inhalátor i půjčit. Navíc, pokud by celý tenhle podivný příběh byl pravdivý, myslím si, že by se o pomoc dalo požádat právě prostřednictvím tohohle sdružení. 

A letos v březnu už i zadavatelce inzerátu došlo, že citové vydírání přes smrtelnou nemoc asi není úplně košer, a tak pro změnu onemocněla ona sama.  


Upřímně, na tohle číslo účtu bych neposlala ani pětikorunu. Podobných inzerátů s různými prapodivnými povídačkami jsem našla desítky. A neskutečně mě vytáčejí. Vytáčejí mě lidi, kteří si vymyslí dramatický příběh a ohánějí se těžkými nemocemi nebo umírajícími dětmi, aby vzbudili soucit a vytáhli z jiných peníze.  Jsou totiž spousty lidí, kteří ty nemocné děti opravdu mají, a kteří pomoc skutečně potřebují. Tahle blbá hra na pomoc v nouzi ale může nakonec skončit tak, že přestaneme věřit všem prosbám o pomoc, i těm, které jsou oprávněné. A to by byl pořádný průšvih.


Sama za sebe rozhodně nepřestanu sem tam posílat peníze těm, o kterých si myslím, že to potřebují. Docela pohodlný způsob je třeba prostřednictvím dárcovských sms. Například za třicet korun (27 korun z toho dostane sdružení) se dá poslat sms na podporu instituce, která pomáhá dětem s cystickou fibrózou, o které tady dnes byla řeč. Stačí zaslat sms zprávu ve tvaru DMS SLANEDETI na číslo 87 777. A na webu Dárcovská DMS  jsou i další instituce a sdružení, kterým je možné poslat peníze textovkou.

Tak prosím, popadněte mobil a vyberte si, komu pomůžete. Třicet korun není přece tak moc. Díky

_____________________________________________________________-

Screenshoty: inzertní weby a web 1. LF. 

82 komentářů:

 1. Nemělo by to být "Případ první: Vlasta a nezdárný bývalý manžel"?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mělo. Děkuju za upozornění, už jsem chybu opravila. Pb

   Vymazat
 2. Divím se, že ještě nemakáš pro interpol!

  OdpovědětVymazat
 3. Co k tomu rict no, kdyz je nekdo dost blbej na to, aby uveril prvnimu inzeratu na netu a honem bezel posilat penize, jeho problem..budu asi za zrudu, ale jaksi nemam ambice spasit svet, to proste nejde, takze problemy v takovy Africe mi jaksi zily netrhaj. Kdyz uz, tak radsi prispeju na mistni utulek o kterem vim, jaci lide ho vedou a vidim i pohyb penez na ucte ktery je transparentni. Nechapu proc zebraky a podobnou verbez jeste po ulicich nesbiraj policajti. Po Praze (a pry i jinych mestech) je treba tohle znama firma https://www.facebook.com/pages/Podvodnik-ktery-chce-penize-na-inzulin/225881387428354

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak. S manželem raději dáme určitou finanční částku na transparentní účet třeba právě na ty útulky anebo na fond týraných dětí. Dávat někomu jen tak peníze na ulici, pokud se nejedná o oficiálně vyhlášenou akci (např. Světluška - tady jsem naopak přispěla a ráda), naprosto neuznávám a nechává mě to chladnou. Jednak nejsem tak zámožná, abych dávala každému peníze při každodenní cestě centrem Brna do práce a jednak stejně nevíte, kam ty peníze doputují. Viz brigádníci, kteří sbírají na "postižené děti" (kdyby někdo nevěděl, tak z darované částky se nejdříve zaplatí ten brigádník :-/) anebo bezdomovci, kteří by si za to beztak koupili krabicové víno. To raději jdu, koupím dobré granule a donesu je do útulku anebo paním, které osobně znám a o kterých vím, že se samy starají o opuštěné kočičky (které deb... "lidé" či spíše zrůdy vyhodili na ulici) a snaží se je pak udat dál. A na takové pochybné inzeráty na webu nebo spamové maily už vůbec nereaguji.
   Elen.

   Vymazat
  2. To u nás v Ústí si ty peníze co vyberou od důvěřivých lidí, klidně na nádraží strkají do pěněženek.:/ Tohle už je prostě hrůza.

   Vymazat
 4. Dárcovskou DMS pošlu až v okamžiku, kdy si operátor přestane strhávat ty 3 Kč. Proč mám platit operátorovi, když někomu daruju peníze?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím, že operátory by neubylo, kdyby ty DMS neúčtovali. Na druhou to jako argument pro neposlání peněz u mě neobstojí.
   Za příkaz v bance taky platím.
   Považuji za přirozené pravidelně přispívat organizaci, kterou si vyberu, a které důvěřuji.
   Ještě lepší, minimálně já z toho mám lepší pocit, je pro nějakou organizaci pracovat jako dobrovolník. Pár hodin týdně/měsíčně určitě dokážu najít. Pomůže to jiným a já mám skvělý pocit. Win-win situace.
   Na dobrovolnické práci je dobré, že každý si může něco najít dle svého zájmu.

   Vymazat
  2. To je chytré řešení.

   Vymazat
  3. Já tedy za příkaz bance (resp. bankám, jsem u více)neplatím nic. Nechápu, jaké služby by mi banka musela nabízet, abych u ní zůstal i přesto, že mi účtuje platby a za vedení účtu. Takže naopak chápu, že někdo DMS nevyužívá právě pro ty 3 Kč. Já je ovšem občas využívám. P.

   Jinak k tématu: Nevěřil bych, že je něco takového možné a že se najde někdo, kdo na to "skočí".

   Vymazat
  4. Tak to je mimořádně hloupý postoj. Silně pochybuji, že bys přispěl na charitu, i kdyby ti za to platili. Nido tě přece nenutí posílat DMS, můžeš klidně zadat příkaz k úhradě, hodit peníze do kasičky, nebo koupit nějaké konkrétní věci, a věnovat na charitu. DMS jsou jen možnost, jak přispět, kdy práci s předáním peněz, kterou bys dělal ty nebo, za tebe udělá operátor. A logicky za to chce zaplatit. Kolik si myslíš, že na stejnou práci berou charitativní organizace, kterým přispívaš přímo (třeba hozením do kasičky)? Budeš asi překvapený, ale asi tak 90% z vybraných peněz. Chce to víc myslet hlavou, a míň psat na fora velkohubá hloupá prohlášení.

   MK

   Vymazat
  5. MK: Nemyslím, že by postoj dotýčné/ho byl úplně hloupý. PayPal např. neúčtuje nic za transakce, kterými se převádí peníze pro některé zavedené dobročinné organizace (konkrétně třeba Kiva, částečně Zidisha). Operátoři by mohli zaujmout stejný postoj a tyto náklady nést sami jako svou formu příspěvku. Navíc dotyčný/á nepíše, že by nevyuřžíval jinou formu dárcovství, zmiňoval/a se jen o DMS. P.

   Vymazat
  6. Blondýna vyzývá k darování peněz přes DMS, proto jsem reagoval, proč neposílám DMS.

   Odvádím poctivě daně, zdravotní, sociální atp. (ne jako podnikatelé), takže očekávám, že stát peníze přerozdělí a dá potřebným.

   A právě proto, že má kolegyně pracovala pro organizaci ADRA a nebyla skoupá na informace, dovoluju si zde taková velkohubá prohlášení. Z příspěvků, vybraných od vás, obyčejných lidí, se pořádalo dost dovolených v Egyptě a jinde v Africe, černouškům se koupilo trochu jídla, dva dny se něco organizovalo - a pak super dovolená.

   Když žena prohrabala skříně a odnesla dva pytle téměř nenošených věcí charitě, tak ji s tím vykopali, že hadrů mají dost, ať pošle peníze.

   Už jsem se fakt vyléčil a nepřispívám nikomu.

   skeptik

   Vymazat
  7. Stát se bohužel nepostará. Většinu služeb, které poskytují neziskovky, stát neposkytuje. Takže pokud skončí neziskovky, tak bude problém jak nahradit všechny služby.
   Neziskovky nemají právní nárok na peníze. Takže s každým novým rokem jdou do nejistoty.
   S velkými organizacemi je skutečně problém, protože jsou to kolosy, které nemají šanci být transparentní. A také se najdou lidé, kteří toho zneužívají.
   Nevím jakým způsobem Vaši ženu "vykopali" z charity, ale je fakt, že oblečení je prostě dostatek. Problém je s následnou likvidací oblečení, které se nevyužije. Likvidace odpadu se většinou musí platit, což je pro neziskovku docela luxus. A že jsou lepší peníze je prostě fakt. Věcný dar je chválihodný, ale mohu ho využít jen jedním způsobem. Peníze mohu použít zrovna tam, kde je potřeba. Co bude platné, že má charita haldu oblečení, když nebude mít na platy sociálních pracovníků, nebo na jiné služby, které jsou potřebnější.

   Vymazat
  8. Hele, skeptiku, kde jste sebral, že podnikatelé neplatí zdravotní a sociální? Já podnikám a platím jak mourovatá...

   Vymazat
  9. Naprosto souhlasím se skeptikem. Charita, která potřebuje nejdřív zaplatit své zaměstnance, není žádná charita. To je výdělečný podnik. To samý nadace - u nás srovnatelný jedině se zlatým dolem!
   Ode mě nikdo neuvidí v hotovosti ani halíř. Naturálie, věcné dary, osobní pomoc - prosím. Ale oslíka nikomu dělat nebudu.

   Vymazat
  10. skeptik: já neříkám, že se darovat musí. Ale smysl příspěvku o tom, že zlí operátoři si berou 3 Kč za převedení peněz, mi uniká. To je fakt na úrovní diskuzí na iDěsu. Kór s tím dalším příspěvkem o tom, jak platíš daně.
   Nikdo tě přece nenutí někomu něco dávat. Ale co tě pudí psát příspěvky o tom, že si někdo účtuje peníze za svou práci, nechápu.

   MK

   Vymazat
  11. Me teda zarazi, ze by obleceni mel byt dostatek - chcete rict, ze takovi bezdomovci by nejake to obleceni nevyuzili? U jinyho clanku tu zas byla diskuze, ze obleceni pro bezdomovce je nedostatkovym artiklem, tak to jsem z toho teda zmatena...

   Vymazat
 5. Jsem moc ráda, žes upozornila na blby, kteří nerozeznávají "díky" a "kvůli". Taky mi to přijde hrozné. Někteří už používají jen to "díky" - Díky tajfuju zahynulo 100 lidí...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrá je taky záměna "téměř" a "necelých". Třeba: Daňové úniky činily necelých 90 miliard.
   Tak nějak proč se vzrušovat, když to nebylo ani 90, že?

   A ještě jste mi připomněla ten vtip o rozdílu mezi neštěstím a katastrofou :-)

   Vymazat
 6. Mně zase vytáčí, že kamkoli jdu do obchodu(a to bydlím na malém městě), tam stojí u vchodu někdo s košíčkem a kravinama a chce peníze.Prostě odchytit, co nejvíc lidí,s co nejmenším úsilím.Může si tam stoupnout kdekdo a říct: přispějte na opuštěné děti.(chci vidět někoho, kdo si ověřoval o co vlastně jde, jestli mají průkaz...).Takhle pouličně přispíván , jen studentům na poslední zvonění(i když účel je nedobročinný, ale tradiční)a na pampelišky proti rakovině.
  Dá se teda pomáhat i jinak, třeba vyřazené oblečení vozíme několik let do Charity a dětské oblečení vždycky přijmou v azylovém domě.A mám z toho dobrý pocit a necítím se ošizená těmi, co chtějí jenom peníze.P

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rozeznat tyto lidi je jednoduché. Stačí se podívat, jestli mají zapečetěnou kasičku. Ta by měla být zapečetěna obecním úřadem nebo magistrátem (na pečeti je příslušné razítko). To totiž znamená, že organizace, která vybírá, má povolenou veřejnou sbírku. Jakmile není kasička zapečetěná, tak nepřispívám. A může na ní být 10 zámků, jak není pečeť, není oficiální sbírka. A můžou si prodávat co chtějí na tom nezáleží.

   Vymazat
  2. Ale ze ty kyticky tu rakovinu lecej jak divy.

   Vymazat
 7. Blondyno, proc je u druheho obrazku moznost "upravit, smazat"? To snad muze jen ten, kdo inzerat vlozil.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Občas to tak bývá, když zmáčknete, tak vám to nabídne nejprve možnost přihlásit se

   Vymazat
  2. je to tak, musíte zadat alespoň nějaké heslo, na bazoši nebo něčem takovém to tam je, kdysi jsem tam něco prodávala.

   Vymazat
 8. No, rozumný člověk se nad tímto může jen pousmát:-) Já jsem se několikrát zapojila do akce UNICEF Daruj panenku a zachráníš dítě. To shledávám jako kvalitní pomoc po všech směrech. Jde to přes transparentní organizaci, víte, na co budou vaše peníze použité a ještě vám za váš příspěvek něco zbude, v tomto případě někým vyrobená panenka. Pomoci můžete i tím, že tu panenku sami vyrobíte, pokud nemáte zrovna šest stovek abyste si koupili vlastní. Dobrý, ne? http://www.fler.cz/unicef

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To myslíte vážně, že považujete takový kolos jako UNICEF za transparentní organizaci? Spousta těchto organizací má tak velké personální zázemí, že především platíte lidi, kteří to celé organizují. K cílovému dítěti se dostane jen menší část vybraných peněz. Raději si vyberte organizaci ve vašem regionu, která dělá něco pro místní lidi. Těm posílejte třeba 1000 Kč ročně. Můžete si prohlédnout jejich výroční zprávy, můžete se s nimi setkat osobně, můžete sledovat z blízka na co jsou vámi darované peníze použity. Velké organizace a nadace jsou velmi nepřehledné a nikdy se nedozvíte naco byly vaše peníze použity. Navíc, proč chcete podporovat lidi v cizích zemích. U nás jsou lidé taky potřební. Dokonce v našem okolí. Jen najít su správnou organizaci, která dělá smysluplnou práci. Tu poznáte lehce, stačí si projít webovky, historii, výroční zprávy. Můžete k nim dokonce zajít a vyptat se na všechno, co vás zajímá. Za každého pravidelného dárce bude každá neziskovka vděčná.

   Vymazat
  2. Naprostý souhlas, dřív jsem přispívala na požádání, ale pak jsem pochopila, že se možná nechávám zneužívat. Teď už přispívám jenom v naší zemi, tam, kde je pomoc opravdu zapotřebí, a to buď přímo, anebo prostřednictvím nějaké menší organizace, buď pravidelnými příspěvky - Projekt Šance, nebo při vyhlášení nějaké ověřitelné sbírky jednorázově - sociální nadační fond města Brna "Domovy potřebných".
   Taková pomoc má podle mě smysl.

   Vymazat
  3. 10.15: typicky blud. UNICEF neni zadny kolos, podivejte se, kolik ma u nas zamestancu/kyn. Podivate-li se do jejich zprav, ze sbirek se k detem naopak destine vetsi (ne mensi) cast. Administrativa je 3 %, ostatni 7% a 90% jde detem. Podobne clovek v tisni. Muzete urcovat, na ktere pomoci penize pujdou a poslou Vam zpravu, jak byly pouzity. Argumenty proti temto vetsim organizacim slouzi casto jako alibi, proc neprispivat vubec. Jinak je jiste zaslusne podporovat regionalni organizace, ale kdyz vypukne hladomor mezi statisici lidi v Africe, protoze je nejaka zcvokla vlada vyhnala z domovu, tak je nejlepsi poslat neco jim. U nas se vetsinou hlady neumira. P.

   Vymazat
  4. Já nejsem odborník na UNICEF, ale zajímalo by mě, kolik je stojí ta masivní reklama. Co myslíte, kdo ji platí? Myslíte, že to mají jako sponzorský dar? Profesionální spot, trvající min 10 s a v hlavních vysílacích časech? Já pochybuji, že by jim to někdo dal zadarmo. Nevím, jen velkým organizacím nevěřím. Jsem skeptická k tomu, co si nemohu sama ověřit. Navíc UNICEF je přece nadnárodní organizace, takže celosvětově bude mít těch zaměstnanců asi víc. Proto ji považuji za netransparentní. A nejsou to jen hladoví, koho neziskovky podporují, ne?

   Vymazat
  5. Každý, kdo se pracovně někdy zabýval právě takovými velkými nadacemi (a teď nemyslím v poměrech ČR, ale zrovna UNICEF je mezinárodní) Vám řekne, že bohužel většina darovaných peněz jde mimo potřebné. Ono to ani jinak nejde - mají obří drahé kampaně a reklamy, spoustu sídel a zaměstnanců a toto všechno se nějak zaplatit musí. Právě z tohoto důvodu UNICEF nepřispívám, snažím se dávat peníze tam, kde se jich co nejvíce využije na meritorní činnost organizace. V mém případě jsem zvolila zvířecí útulky v mém okolí.

   Vymazat
  6. Anonymní 23. září 2012 11:51 - zcela s vámi souhlasím. A jinak - ani sociální pracovník nežije ze vzduchu...

   Vymazat
  7. UNICEf publikuje své výroční zprávy atd., kde tyto údaje jsou. Ano, můžete namítnout, že si je vycucá z prstu - ale to může domácí organizace udělat taky - první v této diskusi (10:15) akle na zprávy, webovky atp. u domácích organizací odkazoval.
   UNICEF navíc díky své velikosti může mít mnohem nižší náklady - nakupuje v množství, o kterém se může nějaké lokální organizaci jen zdát.
   A proč by nemohl mít reklamu jako dar?

   Vymazat
  8. Ještě doplnění (pro UNICEF nedělám, nějaké peníze jim posílám, ale pritoritně jinam)
   Odkaz na výroční zprávu (probíhá i nezávislý audit):
   http://www.unicef.org/nutrition/files/UNICEF_Annual_Report_2011_EN_060112.pdf
   něcoi z ní česky: http://www.unicef.cz/index.php?pg=2&id=232&zp=1
   Za pozornost stojí:

   ►Celkové výdaje UNICEF za rok 2011

   Programová pomoc 91,5 %
   Programová podpora 5,7 %
   Management a administrativa 2,8 %

   Základní info v češtině: http://www.unicef.cz/index.php?pg=2&id=232&zp=1

   Nemám jim důvod nevěřit. Jak říkám: zpochybnění věrohodnosti je argumentem pro odmítnutí jakékoliv pomoci. Když daruji nějaké peníze určitým způsobem hodnověrné organizaci (což např. ve valné většině nejsou ty, co prodávají cetky na ulicích), věřím, že mé peníze budou použity k danému účelu. To je maximum, co mohu udělat. Pokud ne, ok, ale mám přesto dobrý pocit, že jsem pro věc udělal, co jsem mohl. Že ji někdo zneužil, je jeho/její problém. Svým způsobem dávám proto, abych dával.

   Vymazat
  9. no dbře, jenomže v té programové pomoci je zahrnuté například i ubytování komisářů v Africe. Ne v nějakých slumech, ale moderní domy, domy, ochranka, auta, bazény... Programová pomoc neznamená, že ty peníze dostanou konkrétní lidé, ke kterým má směřovat.
   Upřímně - mnohem větší cenu, než dávání peněz na anonymní charitu, má konkrétní pomoc ve svém okolí. Doneste babičce od vedle nákup, kupte dědovi ze sousedství nové berle, přispějte invalidovi na nový vozík, přivezte chudé rodině na vesnici náklaďák dříví na zimu, kupte dětem nemajetných nové zimní boty.

   MK

   Vymazat
  10. MK: To je to samý. Děda má starý berle, protože chlastá, babka si nenakoupí, protože peníze strká vnučce, chudá rodina je chudá, protože utrácí za nevímco (nebo taky chlastá) a rodiče nemajetných dětí od vedle střelí boty v bazaru (btw jsem u nás ještě neviděl děti, co chodí bosy... na východním Slovensku jo, ale u nás ne - neříkám ale, že jich pár nebude). VAši pomoc může zneužít jak "anonymní" charita, tak ta babka odvedle.
   Což mi připomíná, jak jsem jel minulý týden do hospody přes Národní třídu. Na zastávce tam posedává, polehává, polospí taková babča, mívá ovázaný nohy, ošuntělý hadry, fakt chuděrka. Říkal jsem si - měl bych k ní jít, zeptat se, jestli je ok, něco jí dát. No, neudělal jsem to. Za tři hodiny se vracím, ona pořád tam. Prochlastal jsem pět stovek, v peněžence skoro nic. Tak jsem šel do bankomatu a vybral tisícovku. Koupil si cigára, abych měl menší. Šel k babce a dal jí dvě stovky. "A nebude Vám to chybět?"... "Ne, nebude..." Odcházím a říkám si - dyť vona byla skoro mimo, ještě jí to vypadne z ruky. Tak se jdu podívat, vedle ní sedí nějakej třicetiletej chlápek a ona říká: "No, dvě stovky jsem dostala" a vytahuje krabičku, otevírá, tam nějaký drobný, několik stovek, dvoustovka a najednou za sebou slyším dvě holky: "Tahle babička tu sedí celý dny..."

   Ale nevyčítám si to. Pro mne je podstatný, že jsem jí to dal, že se neužírám tím, že jsem nedal. A koneckonců: třeba jí daj aspoň najíst - je to pro ně slepice, co snáší (skoro doslova) zlatá vejce.

   Vymazat
  11. To Anonymní24. září 2012 22:02

   Se mi z toho příběhu udělalo nějak slabo.

   Vymazat
  12. Taky mi bylo divne,kdyz jsem to zjistil. Ale, jak jsem psal, zase si nemusim vycitat, ze jsem babce nepomohl.
   Vcera odpoledne jsem jel kolem, zas tam byla...

   Vymazat
 9. Asi to nesúvisí, ale na detský účet nemôže siahnuť exekútor :) Teda aspoň také mám info na Slovensku...takže sa detskému účtu až tak nečudujem...ale to narýchlo...hm...

  OdpovědětVymazat
 10. To je hrůza. Muselo to dát ale asi velikou práci, tohle všechno dohledat, jsi šikovná a aspoň máš výhodu, že se nikdy nenapálíš :).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. všechno najde google, včetně fotek... můžete zkusit a uvidíte, jak rychle to půjde

   Vymazat
  2. Super, budu se těšit na nějaký blog od vás.

   Vymazat
 11. Doufám, že na podobné inzeráty už v dnešní době nikdo nenaletí (snad). Každopádně mi přijde nechutné snažit se z lidí vymámit peníze pod záminkou těžkého onemocnění dítěte. Ale na každou svini se najde řezník:-)

  OdpovědětVymazat
 12. ahoj, len škoda že toto sa robí aj ovela vo vačšom. Asi prewd dvomi týždnami bola na Slovensku obrovská akcia s názvom Pomôže celé slovensko. Akcia sa konala v meste Skalica, moj priatel mal v práci predávať klaksóny. Jeho nadriadená mu povedala, že účinkujúca, velmi známa slovenská speváčka Knechtová si nacvičovala slzy...a že v skutočnosti vyzbierané peniaze čo sú,tak len 0,5 % pojde na to na čo sa zbierali.. a tento hnus vysielala slovenská televízia... úúúžasné:/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je přesně ono. Oni totiž taky musí zaplatit všechny ty lidi, co se na tom podíleli. A nevěřím, že by to někdo dělal zadarmo. Prostě vymysleli akci, aby na ni přišli lidi a oni dostali zaplaceno. Co zbyde možná půjde nějakému dítěti, se kterým se pak dotyční rádi vyfotí. Tak to prostě chodí. Tomu se říká PR. Pro to dítě je to samozřejmě taky výhody, dostaně nějaké peníze a jeho příběh se rozletí do světa a přidají se další lidé, které jeho příběh dojme a pošlou nějaký příspěvek.

   Vymazat
  2. Kecy v kleci, nevěřím vám ani slovo. Tohle jsou hloupé pseudoargumenty lidí, kteří myslí jenom na sebe a hledají výmluvy. Skutečnost je úplně jiná, veřejná i státní kontrola nadačních fondů je tak velká, že tam prostě podvádět nejde. A to, jaké procento jde přímo na projekty, musí být vždy napsáno ve statut NF a auditoři to hlídají.

   Vymazat
  3. Jo jenže nadace a fondy si mohou svá pravidla nastavit jak chtějí. A existují skuliny jak taková pravidla obejít. Ale věřte nebo nevěřte, já nebudu nikoho přesvědčovat. Jen napíšu to, co jsem už napsala i výše. Je třeba svou pozornost obrátit k regionálním organizacím, které se starají o lidi ve vašem okolí. Je totiž možné, že jednou budete jejich služby potřebovat. Každý bude jednou starý a bude potřebovat pomoc - například. No vy si hlavně ověříte, že peníze šly tam kam měly.

   Vymazat
 13. No tak to je hnus. Že se ty lidi nestydí. A máte pravdu, když píšete, že by se pak nemuselo dostat na ty, kteří pomoc opravdu potřebují.

  OdpovědětVymazat
 14. Mám zkušenost téměř každodenní z Prahy. :( Pořád někdo stojí u metra, u tramvaje, u obchodu, nedá se tu hnout aniž by někdo nechtěl moje peníze. Posledně sem se bála, že mi dotyčný s košíčkem dá pěstí, hrozně se naštval, že nechci poslouchat jeho dojemný příběh a nechci mu dát peníze a začal mě urážet, v metru na nástupišti, kde přitom neměl co dělat, no stála sem tam s otevřenou hubou a nechtěla tomu uvěřit ještě chvíli po tom co šel žebrat vedle. To abych nosila u sebe pepřák...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslím, že jsem ho taky potkala :D Taky mi nadával na nástupišti v metru. Pak šel nadávat paní vedle. Příjemný chlapec

   Vymazat
  2. Určitě si hodně vydělal s tímto přístupem, každopádně tuto situaci si již nechci zopakovat, bylo to velmi nepříjemné a absolutně nikdo se mě nezastal...

   Vymazat
  3. To mě taky vždycky hrozně rozčílí, ten pepřák si pořiďte a příště použijte, ale raději mimo vestibul, ať nejste na kamerách ;)

   Vymazat
  4. mimochodem, víte jak to chodí s těmito kasičkáři, co nabízejí nějaký magnet na ledničku? Stoji to dejme tomu 40 Kč. S tím, že můžete přispět víc, záleží jen na vás, minimálně 40Kč, abyste měla magnetku, většina lidí tedy dá 50Kč, ale co se nedovíte je to, že těch 10 Kč pak jde přímo tomu, co vám to prodal. On nejenže z těch 40Kč dostane plat (kolik z toho jde ve skutečnosti potřebným? 1 Kč, 2Kč?, ale veškerý nadbytek dostane jako dýško od vás. Tohle není charita, to je normální podnikání s oblbnutím lidí, že dělají něco pro dobro věci. Je to ale podvod.

   Vymazat
 15. Musím říct, že to je velká výhoda přestěhování se z Prahy do Ústí, tady do mě pořád nenaráží kasičkáři, už jsem na ně byla dost alergická. Občas si koupím Nový Prostor, pravidelně posílám peníze našemu útulku a útulku pro týrané koně, vím, jak se s nima zachází, za co se utratí a to mi ke štěstí stačí. Do kasiček nehážu a na takhle přiblblej inzerát bych se chytit taky nenechala.

  OdpovědětVymazat
 16. Člověče, z tebe je úplný detektiv :)

  Lidská drzost nezná mezí, bohužel se určitě najdou důvěřivý lidé, kteří peníze pošlou :/

  OdpovědětVymazat
 17. Z diskuze vyplývá, že proti sobě stojí lidi z velkých měst, znechucení permanentním obtěžováním výběrčích příspěvků na každém druhém rohu, a pak nechápající zbytek republiky, který se dovolává charity a dobročinnosti a netuší, jaké to je, dvacetkrát denně odmítat žádost o peníze.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A na třetí straně jsme my, kteří do kasiček nedáváme s klidným svědomím, že jednou ročně odešleme výplatu na účet fondu, o jehož činnost se zajímáme, přečetli jsme si jeho výroční zprávu a víme, co s penězmi udělá. Odepřeme si každý den kávičku nebo zákusek a místo toho pomůžeme těm, kdo to potřebují.

   Vymazat
  2. Taky jsem na té třetí straně.

   Vymazat
  3. Systém je hrozný a neziskovky se z něj snaží vybruslit jak umějí, pokud chtějí dělat to co dělají. A nemáte tušení jak hrozné to je žádat o peníze a vědět, že zareaguje tak jeden z sta. Podle mě horší než odmítat.

   Vymazat
 18. Blondýno, ty by sis zasloužila nějaké ocenění. Zbožňuju tvé články. Odkrýváš v nich pravdu, kterou někteří lidé nevidí nebo poukazuješ na věci, před kterými si zakrýváme oči.
  Jen tak dál :)

  OdpovědětVymazat
 19. Mezi námi, případ zadlužené paní finanční poradkyně může prostě znamenat, že si touto prací zkouší vydělat na dluhy. To mi nepřijde nijak opovrženíhodné.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A čirou náhodou ji do těch dluhů uvrtal bývalý manžel, a jen nešťastnou shodou okolností má též choré děcko, a její kamarádka má chudák, jako z udělání, taky maroda.

   Nebuďte pako.

   Vymazat
  2. Tak zrovna ta souvislost s praci financni poradkyne mi taky unika, jakoze je v te praci pouzito slovo "finance"? hahalol

   Vymazat
  3. Ta prace mimochodem bude takova ta tradicni "brigada" s oddluzovanim atd., kterou delaji povetsinou zoufalci a zavratne castky si tim radovi zamestnanci taky zrovna nevydelaji...

   Vymazat
 20. Emma lesní víla23. září 2012 19:16

  Bydlím na menším městě v MS kraji. Už i u nás se rozmohli "kasičkáři". Jejich několik, jsou roztahaní po celém centru, u kaufu, před lekárnou i restaurací, čekají na parkovišti při autech. Vždycky slušně odmítnu přispět, ale poslední dobou jsou až drzí ... vážně nechcete přispět na smrtelně nemmocné děti... to si vezmete na svědomí? A vždycky když se objeví ti kteří u nás mají peníze - početné rómské rodiny, obtěžkané nákupními taškami, s cigartami v ústech - tak rychle zalezou a čekají až přejdou. Opravdu nikdy nikdo z nich je nepožádal o příspěvek.
  Ale nejvíce mi vadí to, že jich je tolik, oslovují mě několikrát denně a snaží se ve Vás vzbudit pocit že když nedáta tak jste hyena. podle mě by se žebrání mělo zakázat.

  OdpovědětVymazat
 21. našla jsem profil první podvodnice www. lide. cz / vlasta7 bez mezer... paní mi nepřipadá jako v tíživé životní situaci... :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No tak tahle paní je podvodnice už od pohledu...

   Vymazat
  2. Náhodou - zcela určitě je v tíživé životní situaci… Víte vy, co to stojí peněz vypravit celou tak početnou rodinku na dovču k moři? :)) Přeci nebudeme tak úzkoprsí - paní potřebuje jen jeden melounek. ;)

   Vymazat
  3. Udělala jsem chybu, že jsem tu adresu navštívila.

   Vymazat
 22. Podle čeho usuzujete že je to ona? Podle toho Vlasta7? Abychom tu zase někoho nepranýřovali a pak to nebyl on.

  OdpovědětVymazat
 23. Jsem v naprostém šoku!!! Na těch fotkách z nemocnice je moje švagrová se svojí dcerou Leničkou. Lenička je sice nemocná, ale ne smrtlně, navíc už je jí 8 let a chodí do školy!!! Dá se nějak bránit, proti tomu, aby paní používala tyto fotky pro svoje nechutné vydírání?

  OdpovědětVymazat
 24. Co se tyce tech prodavacu ruznejch propisek/magnetek/zviratek na ulici, staci se podivat na inzertni servery do sekce brigady, kde nabizeji "velmi slusne vydelky" pro prodavajici a obcas shaneji i nove managery, kteri by organizovali ty decka na ulici.. Takze zviratko za dvaatricet, deset z toho ma prodavac, deset manager, deset nejaka firma, ktera to jako organizuje, a ty dve kacky mozna, ale fakt moznaaa dostane nejaka organizace... Ale ani tim bych si nebyla prilis jista :(

  OdpovědětVymazat
 25. I mě je z těchto věcí hodně špatně. Měli jsme s manželem velké sociální cítění a máme ho dodnes. Jen nás už nebaví se nechat ojebávat. Pracovala jsem zdarma pro charitu. Myslela jsem, že charita pomáhá třeba matce v nouzi, která má 3 děti a nemá pro ně ani oblečení. Neměli ani zájem, když jsme dítě vzali na týden k moři . Charita neměla zájem vůbec o žádné oblečení či lyže atd.Chtěli pouze peníze. Dnes již vím , že potřebovali peníze na svůj provoz. Vybírání nějakých hraček do dětského domova, děti staré hračky nechtějí, mají pěknější dárky od sponzorů. Podařilo se nám sehnat větší množství oblečení pro děti pro charitu. Charita se nám vysmála.Pro nás partu nadšenkyň to byla smutná rána. Zkoušeli jsme to někomu udat,nic. Max.se ozval sekáč, že to vezme zadarmo. Nakonec jsme našli obyčejné maminky před známé a ty z toho měli velkou radost. Co je celkem dobré najít si maminku v ženském domově. Většinou jsou ty holky totálně bez ničeho a vezmou si i nábytek či nádobí, pokud to vyřazujete. Ještě před nedávnem byli i charity pro nezaměstnané. To byla taky pěkná blamáž. Manželka ředitele Úřadu práce uměla čerpat díky manželovi finanční prostředky z fondů. Pro nezaměstnané nic nikdy neudělala. Max.jim sehnala úklit pro nějakého bohatého kamarádíčka za 50 kč/hod. Lidi co dělají standartně charitu jsou naštvaný a už je to nebaví. Vím to, bavíme se o tom . Koukněte se na prostřeno. Lidi nadávají, že nemají peníze, ale byt mají plný kravin a knížku nemá doma nikdo. Lze pomáhat i důchodcům. Mám starou paní, která mi plete. Přinesu si vlnu a za práci jí zaplatím. Ona je vděčná za peníze a já za pěknou věc, která není zas tolik drahá. Moc bych se přimlouvala za staré lidi . Přijdou do společnosti , většinou jejich rodina na ně kašle. Je mi jasné, že peníze nakonec dostane vnuk, který je největší darebák. To byl případ i mojí babičky. Všechno co jsme babičce dali a všechny peníze dala vnukovi, který několikrát seděl v kriminálu a nikdo z rodiny s ním nekomunikoval. Ten kluk nikdy nepracoval. Je mu 35 a 12 let nikde nepracuje.

  Snažili jsme se pomoc obyčejným lidem levnými jazykovými kurzy, právníkem zdarma, atd. Je to o lenosti, nechtějí pracovat, chtějí pečené holuby do úst, peníze a alkohol. Nechtějí vzdělání pro své děti.

  Po 15 letech už toho máme dost a přestali jsme pomáhat. Nikomu peníze nedáme, jedině za práci . Děkuji Blondýno za podobné články. Jen doufám , že si lidi z nich něco vezmou.
  Je mi z toho moc smutno.

  OdpovědětVymazat
 26. Blondýno,nemůžeš napsat podobný článek o exekucích, odlužování apod. Lidi jsou divný, pokaždé na to skočí. Již opakovaně jsem viděla jak si lidi chtějí půjčit peníze : Kdo půjčí na pohřeb babičky apod. Zkoušela jsem tam psát. Ptala jsem se co zastaví, odpověď žádná. Na sdělení, že mi stačí jen dobrozdání, odpověď přišla. Dokonce vůbec nevadilo, že peníze dostanou až za 14 dnů. Oddlužování je velký podvod.

  OdpovědětVymazat
 27. haha, ty příběhy ohledně lidí s kasičkama na ulici mi připomněly, co se nám přes pár lety stalo v Paříži - poblíž Pantheonu nás odchytla skupinka dětí, kteří nás poplácavaly po ramenech, tvářily se smutně a cpaly nám tabulky, na kterých bylo napsáno že jsou z nějaké organizace pro hluchoněmé a byla tam tabulka, kam měl člověk psát jméno, zemi a kolik přispívá. Bylo to celé takové divné, tak jsme řekli že ne, ale kamarád si vzal tužku a začal to vyplňovat. Děti se na něj okamžitě sesypaly, hladily ho po zádech, rukou a moc mu mlčky děkovaly (bylo úplně vidět jak jim v očích naskočila ta radost že každou chvíli dostanou peníze :D). On tam sáhodlouze vyplňoval jméno a zem, načež do políčka o množství peněz napsal nulu a destičku jim vrátil. Když to viděly, okamžitě mu začaly hrozně nahlas nadávat, mávat pěstmi atp. Komentoval to slovy: "Noo vida jak rychle je to uzdravilo! XD


  http://suzyna.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
 28. To nemáš nic jiného na práci, než se prohrabovat internetem? asi máš nějaké komplexy, určitě jseš špatná jako noc a bojíš se chodit mezi lidi, tak čučíš pořád na netu:-))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Který inzerát je váš, že tak vyvádíte?

   Vymazat

 29. VŠEM DÁMŮM TĚŽKÉ VE SVĚTĚ VE SVĚTĚ ČTĚTE TENTO ČLÁNEK A
  KONTAKT ILEKHOJIE ULOŽIT VAŠE MARRIAGE
  JAK DOSTAT MŮJ HUSBAND ZPĚT DOMŮ S POMOCÍ REÁLNÍHO A GENUINNÍHO SPELL CASTER DR ILEKHOJIE TEXT NEBO KONTAKT VIA WHATSAPP +2348147400259

  OdpovědětVymazat