Aukro a Van Gogh za hubičku!

Na Aukru už se prodávalo kde co, ale takový "možná originální" van Gogh, to tady ještě nebylo! Navíc je skoro zadarmo. Dražba začíná na pětadvaceti tisících. Myslím, že půjdu rozbít kasičku.

Prodejce se při popisu předmětu dražby vážně snažil. Sice připouští, že možná nejde až tak úplně o originál, ale koupě tohohle obrazu je prý výhrou sama o sobě, i kdyby šlo o kopii. I když možná je to prý fakt originál a to, co visí v pařížském muzeu, je jenom replika!

www.aukro.cz


Citace (včetně pravopisných chyb): Jedná se tak možná o pravý obraz tohoto malíře, v případě že se jedná o zdařilé falzum, tak je vyjímečná příležitost mít ve sbírce "pravého" Vincenta nan Gogha. Kdo takový obraz má a může se chlubit návštěvám, že takový skvost vlastní? 


www.aukro.czAno, přátelé, kdo z vás to má? 

Aby bylo jasné, že obraz má fakt cenu, nezapomněl prodejce zdůraznit, že ho viděl jakýsi nejmenovaný restaurátor.  

Koupili jsme obraz kdysi v bazaru ze známosti na dost peněz. Obraz jsme ukázali jednomu restaurátorovi a ten se podivil nad mnoha znaky pravosti (vrstvení barev, typ tahů štětce typické pro VvG, výběr barev, stáří a typ plátna, signatůra, znalecká pečeť atd.). Je možné také to, že se jedná o originál a další z celé řady autoportrétů tohoto malíře. 

www.aukro.cz


Představuju si to nějak takhle: Prodejce JamesGray jednoho dne přišel do svého oblíbeného výčepu a pochlubil se, že právě za tři stovky koupil vážně zajímavý obraz. Jeden z kamarádů se prohlásil za restaurátora a jako že by se na ten obrázek teda kouknul. Pánové si dali ještě pár rumů a vratkým krokem se vydali prohlédnout si ten skvost. Restaurátor se zakaleným zrakem se zahleděl na dílo a prohlásil: "Vole, to je van Gogh! To bude pravý! Seš boháč! Pojď ještě na rum!" A bylo.  

Obraz, který je tomuto podobný, je pokládán zatím za pravý, je umístěn v Musée d'Orsay, Paříž, měl by být namalován v roce 1889 a to buď v Saint-Rémy nebo Arles (Francie). 

Ředitel Musée d´Orsay si právě vzal pár tabletek na žaludeční neurózu,  začíná si zoufale rvát vlasy a povolává nejlepší experty, aby tu jejich možnákopii van Gogha prozkoumali, když je originál někde v Lidmani u Pelhřimova.  
Odhadní cena pravého obrazu převyšuje částku 1,5 miliardy korun, odhadní cena zdařilé kopie (v tomto případě, že se nejedná o orginál tak o zdařilou kopii se jedná určitě) se může pohybovat i na částce 10 milionů korun. Bohužel nemáme na nákladnou expertýzu obrazu (karbonová zkouška, rengen, rozbor barvy, posudky aj.), která by případně odhalila skutečnou nezpochybnitelnou pravost obrazu. Začínáme na částce 25 tisíc korun, prodej z důvodu finanční nouze. 

Sečteno a podrženo: Prodejce tvrdí, že tenhle obraz má cenu minimálně deset milionů, pokud jde o kopii, nebo půl druhé miliardy, pokud je to originál. Chce za něj pětadvacet tisíc. Vlastně ho dává zadarmo. Je to lidumil!

Trochu problém je jenom v tom, že ten údajně podobný obraz, který se pokládá za pravý a je v Musée d´Orsay, je trochu jiný. Trochu víc jiný. 

www.musee-orsay.fr
I barvoslepec s osmi  dioptriemi na každém oku a rozbitými brýlemi pozná, že obraz z Aukra a Portrét umělce od Vincenta van Gogha nemají společného absolutně vůbec nic. Ani čárku. Trochu to vypadá, jako by ho prodejce s restaurátorem malovali přímo ve výčepu po sedmém rumu.

Proč vůbec Aukro nezruší tuhle mimořádně okatou dražbu laciné a velmi nepovedené parodie na van Gogha? Jednoduše proto, že z ní dostane poměrně velké peníze, pokud se najde blázen, který se do aukce pustí. Provize za prodej předmětu v kategorii Starožitnosti a umění v cenové relaci od pětadvaceti tisíc výš totiž začíná na 680 korunách. Plus jedno procento nad těch 25 tisíc. To se Aukru docela vyplatí. A ještě bude mít reklamu zadarmo, protože o prodeji takového van Gogha si nechávají zdát i nejprestižnější aukční síně, takže tahle dražba vzbudí v odborných kruzích jistě náležitý poprask a Aukro se díky ní navždy zapíše do dějin. Jen je otázka, jestli půjde o dějiny umění nebo o dějiny hlouposti. Já tipuju ty druhé.

47 komentářů:

 1. normálka, na aukru úplná normálka ... Doporučuju zabrousit do fora Starožitnosti. Tohle je ještě v podstatě nevinné - protože je to úplně blbé.


  Vladimir

  OdpovědětSmazat
 2. jejej, to je starý několik měsíců, on to vážně ještě pořád zkouší?

  aukro a sbazar jsou na jedno brdo, prodávání padělků pitomcům ale asi dobře vydělává...jenom by mě zajímalo, jestli už se mu to podařilo někomu prodat a pak náhodou objevil další originál

  OdpovědětSmazat
 3. LOL, ten kdo to koupí, je fakt tupec.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdo koupí, neprohloupí :-) a teď si vemte, kdyby to náááhodou byla jen kopie, tak má hodnotu 10 milionů !!!!
   To už stojí za to, ne? :-))

   Smazat
 4. na vabn Gogha?

  poprvé jsem ti našla chybu, jupíjej!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já jsem zase našla "Vincenta nan Gogha" ,heč!

   Smazat
  2. Oba jste stejně blbí

   Smazat
  3. Elo, díky za upozornění, překlep jsem opravila.

   "Nan Gogha" nechávám, jde o citaci popisu prodejce.

   Smazat
 5. Anonymní10. září 2012 0:29:

  Ale to byly chyby zcela schválné

  OdpovědětSmazat
 6. Kdyby meli Moneta.... :))
  Usmevne je,ze velmi zdarile reprodukce se prodavají asi od tisici koruny :).
  http://www.obrazynamiru.cz/detail/0005141510/nizozemsko-amsterdam-vincent-van-gogh-muzea

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pozor, to jde ale o tisk, ne o malbu. Malba jako taková by mohla být tak 3-5 x dražší s ohledem na úsilí a materiál. Ale ani ťuk víc :-)

   Smazat
 7. Mimochodem, to plátno je napnuté opravdu velmi působivě. Myslím, že ani u středověkých obrazů by stářím nebylo tak "rozevláté" jako u tohoto pouhých 130 let starého obrazu. No, možná se to Vincentovi fakt nepovedlo...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale ze zadu ten obraz vypadá líp než ze předu.

   Smazat
  2. Protože plátno a plintrám pravé jsou. Humělec koupil někde starou mazanici (možná i barvotisk, ty hodně staré bývaly nalepené na vypnutém plátně) a namaloval veledílo na autentické plátno. Běžný postup.

   Smazat
  3. Troufám si tvrdit, že tohle plátno na tomto rámu nebylo napnuté nikdy. Je o kus menší, než by ten rám potřeboval a hlavně ty vlny by u správně napnutého plátna vznikly nejdřív, až by ho přejel bagr. Rám možná bude z nějakého svatého obrázku, plátno je ale tak ošoupané a rozervané, že tipuji, že před dvěma lety bylo ještě pěkně natočené na roli v řempu... Zkrátka aby i slepý poznal, jak je to "staré".

   Smazat
 8. No nan Goghem se opravdu chlubit nemůžeme :D
  Stejně, kupovat přes internet umění a drahé věci...to teda ne..

  OdpovědětSmazat
 9. a no tak mozny je vsechno :-)
  http://relax.lidovky.cz/zena-koupila-na-blesim-trhu-obraz-je-od-renoira-fqb-/ln-zajimavosti.asp?c=A120909_074144_ln-zajimavosti_mc

  OdpovědětSmazat
 10. Kdepak Aukro... zlatej Mimáč :-D !!!

  OdpovědětSmazat
 11. uz ho v srpnu nekdo koupil.. http://aukro.cz/vincent-van-gogh-autoportret-bomba-mozna-origin-i2556791797.html#tabsAnchor
  tak bud pan prodejce ma originalu vic a nebo ho vyherce nakonec nezaplatil.. proc by ale neco takoveho delal? :D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdo ví, jestli to nekoupil sám prodejce pod jiným jménem, aby to vypadalo, že je o tu mazanici zájem.

   Smazat
 12. Moje kunsthistorické oko pláče, asi bych si ho měla radši vyškrábat. Van Gogh byl sice nemocný člověk a projevovalo se to dost i na jeho psychice, ale TENHLE PASKVIL by nemohl být od něj, ani kdyby ho dělal levou nohou. Jdu si udělat dechové cvičení.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak. A další věcí je, že pokud se dotyčný radil údajně s tím restaurátorem, jak uváděl, tak pochybuji, že by ho ten dotyčný odkázal na prodej na aukru nebo na jiných pochybných webových stránkách. V takovém případě je nejvhodnější, zkontaktovat aukční síně (Zezula, Sýpka,...). Ovšem, obávám se, že odborníci a odhadci z těchto prestižních a seriózních aukčních síní by milého prodejce šmahem poslali pryč :-D.

   Elen.

   Smazat
  2. Thank you, captain Obvious.

   Smazat
 13. Je to volná kopie od amatéra. Což neznamená, že nemá určitou rukodělnou a historickou hodnotu. 25 tisíc je zřejmě přestřel, ale při koupi novodobého originálu také neodhadnete, zda se zhodnotí či zdevalvuje. Cena je stanovena čistě požadavkem autora, resp.dohodou se zákazníkem. Kupci se můžeme divit, ale nabídka byla legitimní.

  OdpovědětSmazat
 14. Jestli on to není takovej ten obraz - Každý může být malířem, jak tam jsou číslíčka a vyplňujou se příslušnejma barvama :) ale i tak by to musel bejt pěkněj patlal :)

  OdpovědětSmazat
 15. Ja myslím, že predajcovi krivdíte. Jedná sa totiž určite o nedoceneného zberateľa vzácneho umenia... o tom svedčí aj ďalšia jeho nabídka na aukre: http://aukro.cz/svahova-lopata-klapacka-i2605242473.html

  OdpovědětSmazat
 16. No, co chcete - včera bylo ve zprávách o Američance, která na blešáku koupila spolu s plastovou opicí pravého Renoira - kvůli pěknému rámu. Už ho chtěla vyříznout, když jí matka poradila, ať to nejdřív odnese do nějaké galerie a poradí se. A byl to Renoir! Tak co kdybych měl taky štěstí, říká si Čech - a prodejce právě s tím počítá.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdyby ta historka i pravém Renoirovi z blešáku nebyla vymyšlená, tak by byla i zábavná :)

   Smazat
  2. Díky! Jsi první, kdo si stejně jako já myslí, že je to nesmysl.

   Smazat
 17. vždyt to je recese, dámy...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Taky se mi zda, ze jen nekdo neco (zase) nepochopil....

   Smazat
 18. tohle je silnější kalibr http://aukro.cz/ledvina-i2597398826.html

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. o.O nenajdeš mi tam ještě páteř? Starýmu nějak odchází...

   Smazat
  2. A prodal ji chudák fakt jen za tu korunu. To jsem zvědavá, jestli ji opravdu tomu kupujícímu pošle :-)

   Smazat
 19. Pff, Blondýno... kazíš kšefty.

  Tohle je přece zcela jasně originální Fan Chochoch!

  OdpovědětSmazat
 20. Milá Blondýno,
  tvé články čtu dlouho a vždy se skvěle bavím, stejně jako dnes. Ovšem naprosto mě šokovalo, že zná někdo Lidmaň u Pelhřimova :-D. Jen tak dál.

  OdpovědětSmazat
 21. Já teda myslim, že si někdo udělal srandu a vy to berete docela vážně :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Njn, nestalo by se to tu poprve, viz kauza Andrejka.

   Smazat
 22. Taky znam lidman a miluju to tam :-)

  OdpovědětSmazat
 23. Prodáno - tři přihazující ... http://aukro.cz/vincent-van-gogh-autoportret-bomba-mozna-origin-i2556791797.html

  OdpovědětSmazat
 24. To snad musel malovat někdo ze (přeživších) ctitelů výčepní lihoviny posledních dnů... chudák, a jak se po paměti snažil.

  OdpovědětSmazat
 25. Měla bych se přestat rozčilovat..

  OdpovědětSmazat
 26. Blondýnko, čtu Vás moc ráda a vždy se pobavím, na druhou stranu i já Vám musím něco vytknout :-) Imaginární pánové s Vámi popisovaným myšlením by si v hospodě jistě nedávali rum, ale spíše jste asi myslela Tuzemák ;-) Pardon, jsem z oboru a na záměny těchto slov jsem děsně alergická. Mimochodem i na to byste se mohla zaměřit. Český zákon specifikuje, co se smí nazývat rumem a např. za prohibice nebylo téměř žádné z médií schopné nazvat Tuzemák Tuzemákem, všude na nás vyskakoval rum. U komerčních televizí to ještě chápu, ale u veřejnoprávní? A u mluvčích policie??? :-)

  Petrea

  OdpovědětSmazat