Dám si meníčko. A džusík. A kafíčko

Když slyším některá slova, naskakuje mi husí kůže. Alergii mám především na některé nesmyslné zdrobněliny.  A čestné místo mezi nimi má výraz "meníčko," zvlášť poslední dobou, kdy jsou  meníčka úplně všude. 
"Tady je meníčko," strká mi servírka v restauraci do ruky umatlaný list papíru s nabídkou hotovek. Někde za meníčko pokládají hotová jídla, jinde akční sestavu jídelníčku na týden dopředu, kde je u každého dne uvedená jedna polévka plus jedno hlavní jídlo. A jinde zas říkají meníčko rovnou celému jídelnímu lístku. Dokonce existují i extra weby, které mají v názvu meníčko a přinášejí třeba přehled nabízených  jídel v hospodách v okolí. Už jsem ale viděla i fotbalové meníčko (rozpis zápasů někde v Horní Dolní a sousedních vesnicích) a kulturní meníčko (totéž, jen zápasy nahradila výstavka ručních prací místní organizace Šikovných rukou a sraz chovatelů holubů).

Meníčko vzniklo z francouzského slova "menu," které se vyslovuje "meny". Vždycky a všude se to vyslovuje jako meny! Teda kromě vysokokalorických rychlovýkrmen s velkým M v logu, kde prodávají "bigmekmenu" a jiná menu. Menu v pravém slova smyslu by mělo obsahovat několik chodů, minimálně ale tři: polévku nebo předkrm, hlavní jídlo a dezert. Meníčko, tedy jen polévka plus nepolévkové jídlo dohromady pod sedmdesát korun, aby se to vešlo do hodnoty stravenky, není skutečné menu.  Možná taky proto se tomu říká šíleným a odporným slovem meníčko. 

Když už jsem u toho hospodského výraziva, které mě drtí, nemůžu vynechat další slovní paskvil, a to džusík. Dlouho jsem si myslela, že to je výhradně dětský výraz. Z omylu mě vyvedl namakaný dvoumetrový svalovec, který se zeptal kamarádky barmanky: "Jaký máte džusíky?" Kamarádka mě pak ujistila, že výraz džusík slýchává od dospělých hodně často. Asi po půl roce si zvykla a přestaly se jí hrůzou kroutit nehty na nohou. O něco líp prý snáší, když si hosté objednají kafíčko (to je oblíbené hlavně u dam vyššího věku). Mně oba tyhle výrazy připadají pekelné a toleruju je jen u dlouholetých a tedy prací už značně postižených učitelek z mateřské školy.

Taky máte slova, která vám lezou na nervy? 

477 komentářů:

 1. tričenko, manžílek, suprátkový

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Strašný je taky výraz "mocinky".

   Smazat
  2. přihodím ještě smolíček (nebo smolík) a prekééérka.. brrrrr

   Smazat
  3. nebo manža, sice to neni zdrobnělina, ale i tak.....

   Smazat
  4. manža! to mi taky pije krev!

   Smazat
  5. Manža nebo příťa na mě působí dojmem něčeho vykastrovaného, neškodného, jako velký vycpaný medvěd, který se mocinky pěkně hodí do bydleníčka (uááááá!)

   Smazat
 2. Já šílím z výrazů jako těhulka, mimísek, manža a podobně...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. manža je dost vostrej, z toho lezu po zdi...

   Smazat
  2. to je fakt příšerný, ale mně vadí i dovča

   Smazat
  3. A co teprve příťa, dámy! Zlatej manža! Ale s těhu nebo těhulkou souhlasím, to je děs běs a celou rodinu jsem už dávno informovala, že jestli mě tak někdy budou mít v plánu označovat, tak z toho jako lingvistka předčasně porodím :))

   Smazat
  4. Mě docela fascinuje, jak někteří lidé hledají nějaký ten korektní výraz pro morbidně otylé jedince a po světě nám běhají boubelky (to je jako boubel boubelíček - hnusný to zárodek ještě hnusnějšího parazita zvaného svalovec). Proč to třeba nemohou být tlustěnky, nebo tučněnky nebo sloněnky - to je přeci taky roztomilé. Naopak drobným atraktivním ženám se říká prostě "kost" - to je dost nevyvážené, nemyslíte?

   Smazat
 3. mně přijde šílené slovo ,,kolegyňka"

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Uááá, to taky nesnáším!

   Smazat
  2. přesně!!!..za to slovo sekat hlavy :D

   Smazat
  3. No tak na tohle téma jsem kdysi měla vážný rozhovor s tehdejším šéfem, protože kdykoliv řekl: "To zařídí tamhle kolegyňka", znělo mi to jako by řekl: "To zařídí tamta slepička, ale moc ji nezatěžujte podrobnostmi, hlavinka by jí to nepobrala."
   Šéf uznal, že jako označování někoho, kdo s vámi spolupracuje to je opravdu za hranou vkusu a přestal s tím.

   Smazat
 4. Já zdrobněliny používám často a ráda. A nic divnýho na tom nevidím.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Protože jsi píča. Pardon. Píčička.

   Smazat
  2. Bože, to mě pobavilo :D :D :D

   Smazat
  3. V pohodě, já občas taky zdrobněliny používám ;-) A toho kreténka, co ti komentoval odpověď, neřeš... Tady každý rád uráží někoho, kdo se vyjádří opačně, než jak je uvedeno v článku...

   Smazat
  4. jaj božičku

   Smazat
  5. faktem je,ze kdyz napises o aurotovi te prvni reakce,ze je c*racek,tak to vyzni jeste vic urazlive nez klasicka verze:DDD A blondyno,mela bys to asi promazavat,ty sprostarny!

   Smazat
 5. trochen. nechutné odporné a jediné slovo za ktoré svojho bývalého skutočne nenávidím

  OdpovědětSmazat
 6. Pokud vynechame mimibazarovske zvatlani tak nesnasim ovocicko, kolegynka, zkomoleniny slova gratulace (treba gratulka), oslavicka a vitezove - fotecka a clovicek!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jo: "Potkávám tu samé sluníčkové lidičky" - bum, rána do brady.

   Smazat
 7. Ještě jsi zapomněla cigárko ;-) Už jsem se proti různým zdrobnělinám obrněla, mezi matkami se to zdrobnělinami a patvary jen hemží, to by člověk zešílel. Mně dnes někdo napsal "ahojda", tak to mě trošku zneklidnilo, ale musím brát v úvahu, v jakém prostředí se ti lidé pohybují a když touto řečí na ně mluví kolegové a okolí, brzy tuto mluvu převezmou taky za svou ;-)

  http://mamou-stylove.blogspot.cz/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. jo ahojda a když tak písni

   Smazat
  2. My jsme na střední říkaly "cíčko" - taky děsný, co? doteď se stydím.

   Smazat
 8. Dokážu ledasco odpustit, ale u chlapů slova jako "jejda, jejky, jujky, páčko, kafíčko, véča, ..." nedokážu překousnout.

  OdpovědětSmazat
 9. Manža, mimísek, ale naprosto vede TĚHULKA a výraz těhu. Lidi, kteří mě oslovují "těhulko", považuji za trapné.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak. Musela jsem na Facebooku udělat čistku mezi "přáteli" a to poté, když jedna ze známých (ihned jsem ji vyselektovala :-)) dala na veřejnou zeď fotky ze svého porodu :-O a aby toho nebylo málo, tak první fotku uvedla popisem "a za chvíli přijde mimíšek" :-O. "Mimíšek", to je teda slovo, děs a hrůza. Nevím, to dělají ty ženy schválně anebo už přišly definitivně o poslední zbytek rozumu?

   Smazat
  2. Směju se všem, co mi ještě nedávno tvrdili, že "však až otěhotníš, uvidíš". Těhotná jsem, na dítě se těším, ale mozek mi v hlavě naštěstí zůstal a nechápu, proč bych se místo na dítě měla těšit na mimíska nebo proč bych místo sexu/milování s manželem měla mít tuleníčko s manžou. Fuj. Navíc pokud takhle někdo trvale mluví před dítětem, dítě tak bude mluvit taky. A zákonitě z toho bude mít v životě problémy.

   Smazat
  3. Kde mozek byl, tam zůstane. Kde nikdy nebyl, tam holt řádí těhulky s manžy a mimísky, a jsou mocinky šťastňoulinké, že teď, v těháči, mají omluvičku a důvodeček tak mluvinkovat.

   Smazat
  4. "tuleníčko s manžou" mě fakt dostalo:-D.....ještě teď mám husí kůži...taky dávám přednost sexu před tuleníčkem:-)

   Smazat
 10. Kafčo, dovča ,trvča z toho mám osypky já a ty zdrobněliny jsou fakt pekelný.

  OdpovědětSmazat
 11. raději strpím u oběda slyšet meníčko od holek z kaclu co vyběhly na oběd, než poslouchat dvoumetrového sportovce jak popisuje, že dnes tomu chybělo srdíčko , uáááá

  a taky se jak mor rozlízá používání výrazu "de facto " zkuste si všimnout, s tím jak někdo začne , tak je schopen to použít co dvě věty...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak určitě to chce štěstíčko a dátř do toho srdíčko :-D

   Smazat
  2. štěstíčko jsem zapomněla :)
   pár takových výrazů v popisu sportovního zápasu a chytá mě blitíčko :-D

   Smazat
  3. tak určitě.. :D

   Smazat
  4. Zvláště to fotbalové srdííško a štěstííško, tedy výraz pro to, že se na to prostě hráči vybodli a tzv. "to vypustili" a nechali si zaplatit nehorázný prachy za zápas který totálně pohnojili. Už se to ale přestává používat, i Pouvovi už to přišlo trapný.

   Smazat
 12. vínko. (od slova "víno")

  OdpovědětSmazat
 13. Taky nemám ráda slovo meníčko. Už jsem si na to tak nějak zvykla v těch restauracích kde tak označí seznam jídel na týden. V jiných použitích je mi ale stále odporné a možná ještě víc.
  Já taky ty moc zdobněliny nemám ráda. Slovo co mě osobně štve je třeba ,,ahojky" no a vůbec podobné zbytečné zdrobněliny. To je likvidace jazyka.
  A potom jsou tu výrazy jako těhulka a spol. Na nejvyšší míru mě vytáčí manža. U toho slova mi cuká oko. Nesnáším ani výraz hubby v angličtině. To je tak hnusné že mám pocit jakoby to byla nadávka.

  OdpovědětSmazat
 14. Copak manža, to je ještě v pohodě (ironie :) ), ale mangel je teda totální otřes :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. třeba to má původ v němčině :)

   Smazat
  2. To asi ne, tam je to Der Ehemann.

   Smazat
 15. Sousedka říká svýmu stočtyřicetikilovýmu manželovi Páťo. Hnus!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kamáradka kdysi chodila s Páťou. Chudák, já mu neřekla jinak než Šésťa.

   Smazat
  2. No a co, tak mu tak říká... na tomhle zrovna nevidím nic špatného.

   Smazat
  3. Prej "Šesťa", já se poseru :-)

   Smazat
  4. a je Patrik, nebo patolog?

   Smazat
 16. Jaka nechápu, že i dospělí seriózní muži používají výraz "penízky". Jako by peníze byly něco, o čem se ve slušné společnosti nemluví. Lehce vulgární výraz nebo tak něco.

  OdpovědětSmazat
 17. kamerovat - natáčet video na kameru

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mám piďoli tak piďoluju, to je logický. (piďole - pistole).

   Smazat
 18. Nesnáším bačkůrky.A ti mimísci apd.to je masakr!!

  OdpovědětSmazat
 19. mocinky, kočenka, žlička

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mocinky je hnus, kočeny mám doma dvě, takže na tom se neshodneme, ale žlička je dialektismus - používá se to v okolí Semil apod., kritizovat za to tamější obyvatele by bylo stejné, jako nadávat moravákům, ať neříkají stolař... :)

   Smazat
  2. A jak jinak se říká stolaři? Ono u nás se tak oficiálně jmenuje i učební obor...

   Smazat
 20. Teda to by mě ani nenapadlo, že někomu vadí slovo dovča :-) Ale jinak souhlasím manža a těhu je na provaz. Kdysi v nějakém tom pořadu o češtině říkali, že v čechách se může vyslovovat menu i meny, tak nevím jak to teda je..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Menu je to, co se ti zobrazí při použití pravého tlačítka myši, v restauracích zásadně meny :)

   Smazat
 21. pitíčko - humus. a pozdravy "ahojky" a "čauky" je pro mě, jak škrábání nehty o tabuli.
  Evina

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já "pitíčko" používám. Ale ne jako každé pití, ale přímo jen to jediné - krabička 200ml s brčkem a ovocným nápojem. (nebo krabice s brkem? :-D)

   Smazat
  2. Jojo, piticko je na ranu. A to se prosim objevuje uz i v obchodech jako nazev sekce potravin - "detska piticka".

   Smazat
  3. tak krabičce s brčkem (hele zdrobněliny :D ) říkám fruko.

   Smazat
 22. Já můžu vyletět z kůže, když někdo vám úplně ale úplně cizí používá obraty jako "slečinko vy jste mi až moc vymyšlená, zlatíčko ty o tom vůbec nic nevíš, kočenko jednou to pochopíte" atd. brr

  OdpovědětSmazat
 23. Tílečko, tričenko, mocinky, štěstíčko, prdíky, tunička, mimísek, láček,... Zdravíčko, lidičky, prsíčka ( rozuměj ňadra dospělý ženský ), manžílek,...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jsem se zapotila, než mi došlo, co je to láček!!! :D :D

   Smazat
  2. ee, co je to láček?

   Smazat
 24. A co je nejvíc tak "topík" :-O

  OdpovědětSmazat
 25. Příťa...no to se mi taky kroutej nehty,nebo moje tchyne nazvala penis vnoucka jako "přirozeníčko"..boze..
  Tanka

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. :-D prirozenicko!

   Smazat
  2. To jsem taky zažila a zkudrnatěly mi vlasy: máma řekla dvouleté dcerce: "nesahej si na přirozeníčko." Působí to jako snaha použít spisovný výraz, ale přizpůsobený dětem - proč, proboha?

   Smazat
 26. Naše oblíbené "voživeníčko" :-)))

  OdpovědětSmazat
 27. nejlepší je příťa

  OdpovědětSmazat
 28. Količka!!!!! Už nikdy si v Praze neobjednám Coca Colu, pokud mi ji přinesou se slovy "Tady je vaše količka..."!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Není količka spíš zdrobnělina od koliky? :)

   Smazat
 29. Výraz "těhu, těhulky" je úplně strašný, jinak od žen klidně snesu "kafíčko, ahojky, ..", ale od chlapa je to o hodně šílenější. Ovšem "manža, mocinky, muck, kočendy, bydleníčko" je hnus šílený. A to "meníčko" - no když je tak malinký, tak se tomu ani nedivím :-) Ale je pravda, že některé výrazy jsou ovlivněné pracovním slangem...my zase v práci klidně mluvívali o těhotných jako o "březích", cizí člověk by se pohoršil, nám to přišlo v pohodě.

  OdpovědětSmazat
 30. já jsem alergická na ty chlapy, kteří na každý dotaz odpovídají určitě určitě.........to je hned po zdrobnělinách další hnus...a je to teda každej druhej:(((
  Jana

  OdpovědětSmazat
 31. Mám jich víc, jsou tady! Meníčko je fuj!
  http://nejhorsi-slova.blogspot.cz/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nejhorší je ten Zděnek! Z toho rostu, to bych se posrala. A nejhorší je, že někteří si tak říkají sami - to už je fakt extrém :D

   Smazat
  2. a "Daňiel"!

   Smazat
  3. Jo jo Daňiel a Daňiela je masakr :-D

   Smazat
  4. Super! Jen mi tam chybí kakavíčko, bebíčko a krám ve smyslu obchod :)

   Smazat
  5. My doma ze srandy říkáme kakalíčko.

   Smazat
 32. I když jsou slova, ze kterých mi (jak vtipně poznamenala komentující přede mnou) cuká oko, mimísek mi nevadí, když to použije rodič, nevidím na tom nic špatného, je to taková roztomilá zdrobnělina. Zdrobněliny k jazyku prostě patří, i když uznávám, že některé jsou občas nemístné.

  OdpovědětSmazat
 33. Záleží na tom, kdo zrovna mluví, některá slova mi vadí jenom u někoho. Obecně ale nesnáším "filmeček", "muchlování" nebo "rožni" (Žiju na Moravě, používám "rozsviť" a furt mě někdo musí opravovat. K zbláznění.)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A já zase nesnáším rozsviť. Si nevybereš ;-)

   Smazat
  2. U nás zas všichni povjášejí prádlo. Děs...

   Smazat
  3. COž, rožni mi připadá roztomile dialektové, i když, přiznám, jsem při prvním poslechu nechápala, co chtějí rožnit. Ale beru, stejně jako "jijou" ve smyslu jedí - to jsou moravismy. Oni zase rostou z našich pragismů.

   Smazat
 34. Tríčo, ahojky, pusinka, slečinka, čičinka... Je toho víc, ale tyhle výrazy + ta mimibazarovská "hantýrka" mě rozpalují do běla.

  OdpovědětSmazat
 35. mě vytáčí do vrtule pozdrav "čus". Přijde mi hnusnej, nečeskej a navíc se to pěkně rýmuje "čus - pičus"... bohužel nikdo mě s touhle mojí nevolí moc nechápe...leč i přesto už jsem donutila valnou většinu mého okolí mě tak nezdravit :-D Vědí, že mě tím spolehlivě vytočí :-D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mně ne že by vyloženě vadil, ale připadá mi hrozně buranský a je většinou pronášen takovým hlasem, že je dotyčný na facku :D

   Smazat
 36. tak meníčko k nám ještě nedošlo,to slyším prvně....
  osobně mám osypky z výrazu "dníček"...brrrrr

  OdpovědětSmazat
 37. Není to sice zdrobnělina, ale naprosto mě dostalo, když jsem od některých magorů z Prahy a dále na sever začala slýchat slovo "pejča" (ano, je to TO sprosté slovo).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. :D třeba se to chytne :D

   Smazat
  2. A je to v pejči, u nás na jihu se to už chytlo.

   Smazat
  3. tak PEJČA je dobrá, to jsem ještě neslyšela :) Prostě snaha nahradit to spisovný -í- ve slabice nespisovným -ej- Dobrý!

   Smazat
  4. Hlavně to už nezní tak vulgárně, když si už člověk musí ulevit :-)

   Smazat
  5. my pejča používáme ironicky...stejně jako místo víno - vejno, je to hnusné, je to pražácké, a my sme moravačky jak stehno - takže se tomu vždycky adekvátně dementně zasmějeme

   Smazat
 38. My v práci říkáme místo "workbasket" košíček, nezávislý pozorovatel by nás považoval za chovance Jedličkova ústavu.

  OdpovědětSmazat
 39. mně onehdá při platbě v obchodě říká prodavačka: " zadejte si pineček"..to bylo tak strašný slovo, až mi to fakt přišlo hodně k smíchu :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. :D pineček je něco

   Smazat
  2. To mi připomnělo, že mi jedna prodavačka u pokladny říkala, že na zboží je "eánek" (myšleno EAN kód)

   Smazat
  3. Asi bych se zatvářila nechápavě, "Cože, prosím?" donutila ji to opakovat (pokud možno s dlouhou frontou za sebou) vydupala z ní ne PIN, ale "přístupový kód" - to máš za to, bydlenko!, a poslala na ni všechny známé, ať ji pocvičí tímtéž.

   Smazat
 40. Když to není přehnané, nevadí mi to. Meníčko vůbec, vínko a cigárko taky používám :-) Co mi ale vadí je papat nebo hůř - papkat a baštit! Z toho rostu. Je mi jedno, když takhle někdo mluví s dětmi, ale jak mi někdo řekne: "jen bašti" nebo "napapkaná?" polévá mě pot a můj žaludek se začne kroutit a vzpírat :D

  OdpovědětSmazat
 41. Jo? A co takhle sexík. Nebo dokonce sexíček bez gumičky?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Takhle dlouho jsem se nahlas nenasmála ! :D

   Smazat
  2. Nesměj se, mně to už fakt někdo navrhl. A já málem vrhla. Fujky. Tak asi.

   Smazat
 42. Mě fascinuje výraz "dětský sekáček". Vždycky si představím rodinu vrahounů, kde každý vyfasoval nějaký nástroj, jedno z dětí třeba sekáček...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To jsem zatim neslysela! Bozi! :-D

   Smazat
  2. díky za probrečené ráno smíchem!:)))

   Smazat
 43. ...lásenočka, tehulka, tehoška

  OdpovědětSmazat
 44. Mám zápisník, kam si píšu své vlastní alergeny. Zde jsou:

  zatloukat, zatloukat, zatloukat
  beznadějně vyprodaný/plný
  roznést na kopytech
  starý dobrý
  nechvalně proslulý
  malý velký muž
  pravý nefalšovaný
  zákusky
  nedám na to dopustit
  neodmyslitelně patří
  dobročinnosti/fantazii se meze nekladou
  fušovat do řemesla
  náležitě užívat
  do víru velkoměsta
  pod to se podepisuju
  smekám před tebou
  tak to gratulace
  klobouk dolů
  tučné odškodné
  vínko
  patřičně hrdý
  mišmaš
  průrva
  mimo mísu
  v neposlední řadě
  proti gustu žádný dišputát
  škála
  plejáda
  pestrobarevný
  prkna, která znamenají svět
  sklenka
  pončo
  pravé ořechové
  lůžko
  od malička
  mančaft
  kuloár
  ohanbí
  mléčko
  kštice
  Kardašova Řečice
  půjčit a vypůjčit
  patvar BYCHOM (proč neříkáme BYSME stejně jako BYSTE?)
  nešvar
  divadélko
  štěstíčko
  Kloboučnická (ulice)
  mangel
  manža
  dnešní uspěchaná doba
  počínaje....konče
  od.....přes....až po
  malý kašpárek – velké divadlo
  pikador
  to není můj šálek kávy/čaje
  holčina
  do slova a do písmene
  kotoul
  báječný
  hrát prim
  dnešní uspěchaná doba

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Patvar bychom??? To je gramaticky správné - bych, bys, by, bychom, byste, by....

   Smazat
  2. Musíte mít poměrně těžkej život :D

   Smazat
  3. Já vím, že BYCHOM je správně. Ale nelíbí se mi to a rve mi to uši. :D Autor původního komentu

   Smazat
  4. Aha... jako sklenka, lůžko, kotoul, zákusky, kštice...to je zvláštní, slova běžná, česká :-) Ale jo, každý má nárok na jiné pocity.

   Smazat
  5. Když nějaký debil říkám bysme, nebo lépe byzme, skončil u mne.

   Smazat
  6. ty ses dobry psycho-to zavani nejakou OCD:D promin,ale tohle normalni clovek nedela a vlastne mi prijde tohle cely tema dementni (promin blondyno-stve me spoustu veci,ale slova to vazne nejsou...)

   Smazat
 45. To je ale krásňoučkej článeček. Pročpak takých nejni víceríčko? Ták veseloučkej večírek jsem už tááááhle dlouho neměla! Musím to URČO přeposlat příťovi a kámojdě. Ale jenom tý nejky kámojdě. Protože je nejlepšejší. Teď už ale pusiny a jdeme do hajánků. Slaďoučký !

  OdpovědětSmazat
 46. A co ORGASMÍK? To je podle mě největší hc ze všeho.

  OdpovědětSmazat
 47. Menu sa nevyslovuje 'meny' ale nieco ako 'menjü' . Aj v "Prostreno" ma rozculuje, ked to komentatori vyslovuju 'meny'...

  Nenavidim vsetky zdrobneniny. Menicko je jedno z nich. Inak 'zadocek', 'papkat', 'lasocka', som 'domenka'. Hroza.

  Mia

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jenže to je drobný problém - ono jako slovo z jazyka francouzského se skutečně vyslovuje správně "meny". To, co se vám tak líbí, je anglická výslovnost původně francouzského slova... To už raději to číst teda menu, než tohleto :)

   Smazat
 48. ps: k tomu výčtu slov výše souhlasim, jsou to trapný klišé. A já teda přidávám taky "oupnspejsový a "autdóórový" a potom ještě Marlyn Monroeová:-D

  OdpovědětSmazat
 49. Zdrobnělinečky jsou fajnový

  OdpovědětSmazat
 50. Mě drtí zase Kubíčko coby koktejl Cuba libre...z toho mi uplně běhá mráz po zádech,fuj.

  OdpovědětSmazat
 51. A rostu když se cizinkám k jménu přidává -ová. Já jsem kvůli tomu přepínala olympiádu, to se fakt nedalo :-(

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já jsem tam vyjmenovala docela dlouhý seznam,ale na tohle jsem zapomněla.Jednou jsem místo Sharon Newman našla hrůzu století- Šaron Newmanová.Proboha! Jsem zvědavá jak to bude pokračovat- co třeba Kejt nebo Ejmy?

   Smazat
 52. Nechápu slovo "nehtařka". Manikérka zní moc nóbl nebo se to blbě pamatuje či co? A co kadeřnice? Neměla by to být raději vlasařka?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Manikérka/manikúra není původně české slovo, tak docela chápu ten český výraz (byť se mi trhá uši), ale kadeřnice je slovo předpokládám ryze české (kadeře-vlasy)

   Smazat
  2. Tam je rozdíl i významový, manikérka je ta, která vám zastřihne nehty, upraví kůžičku, dá nehty do pořádku a eventuáně nalakuje, kdežto nehtařka je osoba, co vám nalepí na nehty gelové lopatky na ho* :))

   Smazat
 53. Ze slova lesbička se mi svírá hrdlo. To nemůže být normálně lesba?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Lesba se používá běžně a přijde mi to jako hnusná nadávka, jako by se chlapovi říkalo homouš. Celkově by tyhle výrazy měly z veřejnébo slovníku vypadnout, protože je každým ho*no po tom, jakou má kdo orientaci.
   To je jako by řekli: "Tady je Marie Nováková, hetera, Petr Skřivánek, homouš a Linda Levá, lesba." Nikomu po tom nic není, ale co bychom si povídali, mohou si za to stejnosměrně orientovaní sami, tak dlouho se snažili prosazovat, až informaci o jejich sexuální orientraci, začala většinová veřejnost považovat za povinný údaj do občanky.

   Smazat
  2. Vidíte, já vždycky slýchala lesbičanka nebo zkráceně lesbička. Takže lesba na mě působí jako nadávka (buzna). Název vznikl ve smyslu "žena, provozující lásku se ženami, jako (podle starověké legendy)na ostrově Lesbos" - čili by ta lesbičanka byla asi správně, ale jelikož by se dnešní Lesbičané mohli cítit dotčení, budou lepší ty lesby/lesbičky.

   Smazat
 54. ale lidičky... co takhle "dovča" "dovolenka" nebo "moříčko?" Slýchám to v práci a lezla bych z toho po zdi...

  OdpovědětSmazat
 55. Ještě úžasnější mi připadá oslovení Věruška, Januška, Honzík, Ivetka a podobné např. v pořadu prostřeno, nebo vlastně ve většině pořadů. Dalo by se to pochopit mluvíme-li o dítěti, ale když někdo řekne ženě důchodového věku " Panííí Věruškooooo, pojďte dáááál " tak je mi do breku.

  - Zuzana

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A to já zase doufám, že budu Alenka až do smrti a nebude mi nikdo říkat Aleno :D

   Smazat
 56. Mimibazar je kabitola sama pro sebe, jinak mně prudí různé zdrobněliny a 'emo' psaní a šišlání.Co nesnáším,když děti(nedejbože starší deseti let) používají mazlivé výrazy a šišlání - ploším,co bude k obídku - to mě berou všichni čerti. a takové - tak co,holka nebo děvčičko,bobánku - hlavně když by to někdo použil ve výhružce - to bych dotyčného musela rovnou zabít.Pamatuju si,že když mi bylo tak 8 let,tak mě nějaká starší dáma oslovila ovečko-myslela jsem,že jí vydrápu oči.A běda tomu,kdo by se o mně vyjádřil jako o hospodyňce.
  Jinak taky jak všude cpou zmrvené anglické výrazy- O co go;to je cool,bejby a už nemáme nic falešného nebo padělek,je to 'fake' nebo ještě hůř 'fejk'.

  OdpovědětSmazat
 57. Tričenko a mocinky - slyším a téměř zvracím ...

  OdpovědětSmazat
 58. A mě se zas líbí, že čeština umožňuje tolik patvarů slov a několik variant zdrobnělin od těch trochu zdrobnělých po až humorné tvary. Řada z nich se přetřásá internetem, jak jsou hnusná - mimísek, manža, příťa apod, ale alespoň já jsem je nikdy neslyšela naživo a pochybuju, že vy jo :-)

  Ale mám zase kamarádku, co nikdy nevysloví ani jedno zdrobnělé slovo, je to jak mluvit s robotem, takové chladné. Mě to vadí, resp. nelíbí se mi to a i tu kamarádku beru jako velmi špatnou kamarádku.

  U mě i mých kamarádek při hovoru mezi námi děvčaty nějaké to čauky, vínečko apod. patří. Nechápu, co na tom komu vadí? Mluvit tak nikdo nemusí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Slovo mimísek slyšel nedávno naživo přítel - šel do lékárny pro dezinfekční tablety, slečna lékárnice se ihned rozzářila a spustila na něho "jéé, na lahvičky, že jo? a jak se mimísek jmenuje?" :-D¨

   Verča

   Smazat
  2. Když jsem se jednoho dne znechutila nějakými články na téma mimibazar (a že jich je na netu docela dost), pak jsem i chlebíčkům říkala chleby. :D Tehdy bych si s tou chladnou kamarádkou asi rozuměla.

   Smazat
  3. Mezi námi děvčaty ať se každý mluví, jak se chce - každý máme svůj slang. Hrůza je, když se z toho dělá norma.

   Smazat
 59. meníčko,masíčko,brambůrky,sosíček

  OdpovědětSmazat
 60. Příťa:-D tak ten me dostal:-D ja nesnasim kdyz nekdo pouziva slovo "nejvic". Jako treba:"to je nejvic luxusni, to se mi nejvic povedlo, to je nejvic pekny " a v nejhorsim pripade je to jen NEJVIC!!grr

  OdpovědětSmazat
 61. nesnáším, jak lidi za každý slovo přidávají koncovku "-ky" Komentáře fotek typu "mocky superky", případně "mocinky super" a "láskuju" mě fakt vždycky spolehlivě dorazí... O nahrazování "v/w" radši pomlčím, jak jsem zjistila, není to jen záliba náctiletých...fuj!

  OdpovědětSmazat
 62. Já nesnesu slovo mikča. Pak jsem taky žasla, když studentka českého jazyka dokázala vymyslet a pronést slovo spolubydla. Ale ze slova borka se mi doslova zamlžily všechny smysly. Zní to jako nějaká nemoc, ale má to být ženská alternativa ke slovu borec.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. na slovensku sa "borka" pouťíva na borovičku :D

   Smazat
 63. Mě spolehlivě vytočí, když se píše o ženském "zadečku" a "bříšku" (zvlášť pak v souvislosti s potřebou je zredukovat), a naopak mně vadí slovní spojení "dvouletá/čtyřletá dívka". Jsou uživatelé těchto spojení opravdu na hlavu padlí?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně. K těm "zadečkům" a "bříškům" odborníků na hubnutí bych ještě přidala "maminkování" sester a doktorů v poradnách pro těhotné. Je to stejně urážlivé jako říkat starým pacientům v nemocnici "babi" a "dědo". A dívky" s plenkami mě taky štvou. Když už jsme u toho názvosloví, tak guláš mají reportéři a redaktoři i v "novorozencích", "kojencích" a "batolatech". Měli by si o tom někde něco přečíst než se začnou ztrapňovat v TV.

   Smazat
 64. já nesnáším slovo šapitó...nikdy bych to nevyslovila, protože mi připadá nevýslovně trapné :D

  OdpovědětSmazat
 65. Zabila bych chlapa v momentě, kdy by mě oslovil "kočičko" nebo "kotě". Naštěstí tak nevypadám, takže dodnes běhám po svobodě. Vytáčejí mě řemeslníci: "Paninko, domluvím se manželem," je klasická hláška řemeslníka, která si zaslouží pár necenzurovaných facek.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jojo, paninko, vy jste tak blbá, že nevíte, kde chcete dřez. To znám...

   Smazat
  2. Přesně tak! a co je ještě horší, když vás někdo osloví "kocoure"!! Jsem žena a myslím, že to jde docela i poznat, nejradši bych jim vždycky dala taky pár facek

   Smazat
 66. A ešte zopár (teraz už len) slovenských: panie v obchode za pokladňou a ich hlášky ako "Slečna, to budú tri euričká / euráčiky / centíčky. " " A euričko drobné by ste nemali?"

  OdpovědětSmazat
 67. No a ja zas neznesiem ked si niekto mysli, ze MENU sa cita ako MENY. Kedze ako spravne hovoris je to francuzske slovo, tak sa to URCITE takto necita.

  http://translate.google.fr/#en/fr/menu

  Cita sa to presne ako nemecke u s dvoma bodkami, ktore sa vyslovuje ako u no s ustami do maleho kruhu (zdrobneninou do kruzku :D). Tak ako nemecky MULLER sa nikdy necita MILLER.

  Nie je to preto aby som hrala dolezitu, len sa mi nepaci ze presviedcas ludi o niecom co nie je pravda.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Suhlas. Uz som o tom pisala vyssie.
   Mia

   Smazat
  2. Abyste se nám Slovenky nepotentočkovaly... já vám taky nechodím na Slovensko říkat, jak máte co vyslovovat. Pořád je původní francouzské výslovnosti bližší "meny" než cokoliv jiného. Nevím, jestli jste se učily francousky, já jenom šest let, tak tomu možná tak nerozumím...

   Smazat
  3. *francouzsky, pardon, v rozčilení mi to ujelo.

   Smazat
 68. Ráda vařím a peču. Naprosto nenávidím, když mě někdo nazve kuchařinkou nebo hospodyňkou a ještě to myslí jako poklonu! Brr. Jen když to píšu, stoupá mi tlak. Nesnáším přechýlené nadávky typu blbka nebo debilka. V internetové komunikaci mi hodně vadí"dobře ty..."

  OdpovědětSmazat
 69. Přátelé,pracuji v restauraci a proto vím,co lidi dokážou.
  Z mojí kolegyně už jsem vymlátila věty jako:
  támhleten pán u stolečku,co má ty brejličky....jdu srovnat basičky,dáte si pivečko?,přinesu penízky.
  Ale hosté: teču ze slova Sprajtka...co to jako je??
  Minulý týden mi paní říká: dám si Sprajta.Ta to dovršila :-)
  Jindy zase jiná dáma: dám si zub! Já: omlouvám se,ale asi nevím,o co jde...to je pivo?
  Ona: ne,taková limonáda...trvalo mi asi minutu,než mi došlo,že paní chtěla 7UP :-)
  ALE ÚPLNĚ NEJVIC MĚ TOČÍ:
  LATÉČKO
  LATÉČKO Z NESKAFÉČKA
  KUVÉČKO / (CUVEÉ)
  PENÉČKA / (PENNE)
  ROZÉČKO / (VÍNO ROSÉ)

  OdpovědětSmazat
 70. Tak z toho, co tady čtu, jsem nejvíc řvala smíchy z přirozeníčka a sexíčku bez gumičky... Ono nesouhlasím, ale dokážu pochopit, že si matky svoje dětičky chtějí udělat roztomilé, jak to jen jde, a začínají u délky popisu částí, ale zatahovat zdrobněliny do sexu, to je hardcore...
  Výrazy manža, těhu, kójo, mimísci, tuleníčko nebo spermijky už ani okecávat nebudu, řeklo se o tom už dost a je to pořád aktuální a pořád děsně hrozný :D

  Mně osobně vadí, když dospělá osoba říká: penízky, prašulky, penízečky... -.-
  Taky nesnáším průjmík, čokoška, příťa, fejsko, džobík...
  A nejhorší zlo je slovo KOKYNO! >.<

  OdpovědětSmazat
 71. Nebo clovicek... takovym vyrazem danou osobu podle me akorat shodim... Neni to roztomile ani neformalni. Na zdrobneliny jsem uz pomalu alergicka, jak moc lidi je pouziva.
  Fakt dobry clanek.

  OdpovědětSmazat
 72. Kafíčko je ještě ujde, ale co takové KAKAVÍČKO! :D

  OdpovědětSmazat
 73. Človíček, lidičky a švica

  OdpovědětSmazat
 74. Kolikrát se mi až otevírá kudlička v kapsičce. Zdrobělinu občas použiju, ale účelově a hezky, prosím (auto -> autíčko (hračka))...

  OdpovědětSmazat
 75. nie je to zdrobnenina, ale stabilne dostávam nervový tik pri slove "vnady"

  alergický som aj na "sluníčko", obzvlášť, ak je to v spojení typu "sluníčkoví lidi"

  nenávidím tiež žurnalistické klišé ako napríklad "drvivá väčšina", "beznádejne vypredaný" či "neodmysliteľne patrí"

  OdpovědětSmazat
 76. Jak to tu tak čítánkuji, vidím, že se svou slovní zásobičkou jsem totálníčkově v hajzlíčku. Existuje vůbec nějaký výrazíček, který by někoho nepopudíčkoval? Ať napísánkuji co napísánkuji, vždycinky se objevíčkne někdo, koho to naserinká...
  Je pro mě užitečné vědět, co se komu nelíbí či příčí, ale uvítala bych, kdybych se současně dozvěděla i to, jak by ty "vadné" hlášky měly znít správně nebo přijatelně, aby vyvolaly co nejméně emocí, případně jak co vyjádřit neutrálně, aby to nevyvolalo vůbec žádné emoce.
  :-D
  Hagil

  OdpovědětSmazat
 77. Není to sice zdrobnělina, ale já nadskočím hrůzou, když někdo něco dělá "hezky česky".

  OdpovědětSmazat
 78. Komentář fotky na jedné nejmenované sociální síti (jedna kamarádka druhé) - mocinky tě lásinkuju...doslova jsem se skácela :-D

  OdpovědětSmazat
 79. hm hmmm,nad nekterymi prispevky jsem se pobavila a o zbytku si myslim,ze jsou to nenavistne slepice:D protoze psat silna slova jako : nenavidim ty,co rikaji/nasnasim lidi,co pouzivaji. .. bla bla...mi prijde divny.Ja kvuli mluve nezacala nikoho nenavidet,ba co vic (doufam,ze toto spojeni nektere nezvedne ze zidle:DD) to neresim,ptz na to je zivot kratkej..

  OdpovědětSmazat
 80. Uz sa tesim na tuto diskusiu, len teraz musim ist do prace :)
  Tam ma privita kolegyna, ktora rada hovori: "Jej, ty mas na sebe suknicku a cizmicky?" "Ides papat?" "Das si kavicku?"
  Brrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr.

  OdpovědětSmazat
 81. Fakturka a nebo když si jeden kolega jménem Karel říká Karlík

  OdpovědětSmazat
 82. bombičkový tričánko, určo, luxusní riflíky

  OdpovědětSmazat
 83. Jedna moje kamarádka používá zdrobněliny stále. A to není žádná puberťačka, ale skoro čtyřicetiletá ženská. Úplně nejvíc mě dostává, když řekně že odpoledne jedou na chatičku (rozuměj chatu). A takhle je to se vším, z běžných slov udělá zdrobněliny. Kolikrát si od ní musím odpočinout, jinak by mi hráblo.

  OdpovědětSmazat
 84. ahojky, čyuky, písnout, těhu...

  OdpovědětSmazat
 85. Co fakt v dnešní mluvě nesnáším je oslovávní partnerky "moje mladá" (případně "moje stará"), ale pokud jde o tahle ošklivá slovíčka, v poslední době mi hnulo nervy slovíčko "libózní"!

  OdpovědětSmazat
 86. Naposledy mě zdrobněliny vytáčely při hodině alpiningu - lektrorka každou část těla zdrobnila! Zvedneme ručičku, kolínko, nožičku, protáhneme zádíčka, stoupneme na hrazdičku.. AAAAAAAAAA!

  Ale jinak v normálním životě mi takové ty běžné zdrobněliny nevadí.. kyž chci označit něco roztomilého, např. Proto přece byly zdrobněliny vynalezeny ne?

  OdpovědětSmazat
 87. Zdrobněliny jsou fajn, třeba že je něco "k posráníčku" nebo "k poblitíčku". A když človíčka (samozřejmě sluníčkovýho a srdíčkovýho) chytne "průjmík", to je teprvá fičák, teda fičáček :-D

  OdpovědětSmazat
 88. JAKOBY!!! Když to někdo dokáže použít v jednoduché větě o dvou slovech čtyřikrát

  OdpovědětSmazat
 89. Neříkají to sice dospělí, ale když slyším nějakého teenagera (je mi 36) říct "prázky" (nom. sg. prázdniny), tak bych ho nejraději poslal na nucené práce na Sibiř. /Pavel

  OdpovědětSmazat
 90. Kolegyně v práci... "kočičky, tady vám nesu ty fakturky!!! Dáme dneska bikrámek (Bikram jóga)?? Úžasňoučký, papa!!!" a to je jen jedno z mnoha... pak si vemte, že se tyhle slípky sejdou a mluvěj takhle všechny!!!

  OdpovědětSmazat
 91. Teda dámy... Jak to tak čtu, tak vůbec nechápu, jak je možné, že je současná kultura jazyka u nás tak bídná... O češtině toho vím, řekla bych, docela dost, přece jen jsem strávila pár let šrocením všech možných i nemožných pravidel, teorií a pod. a obecně se považuju za docela puristu, spousta zdrobnělin mi taky vadí (i když většinou záleží, kdo a komu je říká), ale na vás teda naprosto nemám. Ale můžu posloužit jedním luxusním výrazem mého kdysi dávno kolegy: tramoška. Když se mě po práci s okouzlujícím úsměvem zeptal, jestli nechci hodit na tramošku, padla jsem smíchy :))

  OdpovědětSmazat
 92. Nasbíráno na Fleru:
  • Milá tvořívá zlatíčka; Věřím, že přinese i ostatním lidem kousek štěstíčka a úsměvu; To jsem se tu potěšila, dušičku pohladila, barvičky a teplo na hlavu, to se hodí; Sluníčko na dušičce přeji; Přáníčko od srdíčka; něco svými malými dílky říci..potěšit,pobavit a snad i pohladit na dušičce... přeji sluníčkové a pohodové dny; zdraví a slunečné dníčky;
  • Jsem milé,usměvavé,veselé děvčátko,takové malé štěňátko; Jsem takový tvořivý človíček; Jsem velmi kreativní človíček; Jsem človíček tvořící z drátků; Ráda bych podotkla, že české řemeslo je to co nás dělá českým človíčkem, Získat nějaké človíčky, kterým by se moje tvořeníčko líbilo;
  • patřím mezi lidičky, kteří si rádi doma něco tvoří; jsou taky užitečné i pro lidičky,které neznám; Obdivuji kreativní lidičky; Při nákupu lidičkám zároveň posílám kytičku; Klub by měl sloužit pro všechny šikovné lidičky různých českých řemesel; Miluji přírodu, zvířátka a hodné lidičky; Jsme dva lidičkové, kteří se vloni v létě přestěhovali do domečku u lesa;
  • Hlavinka vymýšlí smysly i nesmysly a ručičky se pokoušení tyto realizovat; než něco koupím, musí mně to "chytit za srdíčko" a tady na Fleru je neskutečné množství naprosto nádherných a originálních věciček tímto skládám poklonu těm šikovným ručičkám; kolik úžasně šikovných ručiček se na Fleru objevuje; Držím palečky;
  • Zbožíčko zde budu doplňovat postupně jak čas dovolí; tak vám přeji, aby vám moje zbožíčko dělalo opravdu velkou radost; úžasně pohodové zbožíčka; toto zbožíčko je na ukázku; ve vintage stylu pro vaše dárečky či zbožíčko; její zbožíčko naleznete zde na Fleru; viz moje nabízené zbožíčko; Akční zbožíčko!!! :)
  • Nádhernéé vecičky i prácička; máte tady krásné a berevné věcičky; jezdím na některé jarmarky, kde nabízím své věcičky; Co se týče ostatních věciček,ráda dělám i stromečky štěstí; Je moc hezké podívání na všechny věcičky ve Vašem ochůdku; Úžasné barevné pokoukáníčko; ráda udělám i v jiných barvičkách;
  • Ke každé objednávce dáreček; K objednávce za 500kč zdarma dáreček, keramický zvoneček; děkuji,že jste navštívili mou stránečku; abych si zůtulnila byteček; že jste nakoukli do mého albíčka;
  • Váš obchůdek je mocinko pěkný; mocinky děkuji, když si třeba jen mé tvořeníčko prohlédnete :-);
  • Ahojky všem; Čauky lidičky!!! Ahojenky:o) Mějte se pěkně!! Páček;
  • žiji naprosto normální živůtek jako mnozí z vás; navštívila jsem spousty kurzíků; Taky mi můžete písnout a pošlu Vám návůdek; Na čajíku; Pěkné smaltíky, hezké věcičky; jedna moc milá osůbka; nakupujete šperčíky pro sebe; udělejte si radůstku; Parádní obchůdek, objevila jsem díky klubíku; udělala tu správnej chaúsek; naše korzítky můžete vyzkoušet;

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. přes slzy nevidím na monitor!:D

   Smazat
  2. Naštěstí mají svoje hnízdo na Fleru a nevycházej do ulic.

   Smazat
 93. Těhulka, baculka a podobné zhovadilosti. U toho se mi otvírá nůž v kapse.

  OdpovědětSmazat
 94. Naproti nekterejm fakt ujetejm zdrobnelinam taky nesnasim,kdyz o sobe sami lidi mluvej zle,jakoze "jsem chrápal", "jsem se nažral" a uz vubec kdyz tak mluvi chlap o svy zene.Hnus.
  A pak taky (coz se pouziva v nasem kraji) "mame tam králíci",nebo "viděli jsme policajti"...no fuuuj.
  Tanka

  OdpovědětSmazat
 95. Já se osypávám ze slova synátor.

  OdpovědětSmazat
 96. Super článek, přidám jednu perlu od "kolegyňky": "Skočím si na záchůdek, dám si obídek, pořádně se napapkám a večer se zkalím jako prase"
  Co mě osobně točí maximálně, je zdrobňování mého jména. Jsem Jiřina a když vám například ze servisu kočárků přijde oficiální vyjádření, které začíná slovy "milá paní JiřinKo", tak to bych fakt vyskočila z kůže. Ale co, asi pořád lepší než maminka- tak mi smí říkat jen jedna jediná bytost na světě, i doktorce u porodu jsem v kontrakcích vpálila, že nejsem její maminka, ku..a. Extrémní alergii mám na slovo "těhulka", to už nepotřebuje komentář.

  OdpovědětSmazat
 97. Kámík (kamarád), somík (sommelier), pyréčko, šáňo a mnoho dalších...

  OdpovědětSmazat