Bleskově: Luxusní lifestyle a CTRL + C podruhé

Pod posledním článkem o tom, jak na webu JenProHolky.cz vydávají články a fotky jiných autorů za svoje a s klidem je podepisují redakční zkratkou jph, se rozpoutala velká diskuze. A často se v ní opakuje jedna otázka: Nedali nakonec původní autoři redakci souhlas k převzetí publikovaných materiálů? 

Odpověď je, že nedali.  

Obvyklá praxe je totiž taková, že i když dá autor zvenčí redakci souhlas ke zveřejnění svého díla, bývá pod ním vždycky minimálně podepsaný. Řada slušných webů navíc zdrojuje nebo přímo uvádí i link na  stránky, odkud text nebo fotky pochází. Pokud nic z toho pod převzatým materiál není, je tam jen redakční zkratka a místo jména autora fotek tajemné Foto: archiv,  pak není něco v pořádku. 

Oslovila jsem proto skutečné původní autory všech tří článků, o kterých jsem psala. Zatím  odpověděl jen jeden z nich, ale napsal mi přesně to, co jsem čekala. Web Epbot.com,  odkud pochází návod na vytvoření věšáků na boty, mě ujistil, že portálu JenProHolky.cz nedali souhlas k převzetí fotek. 
Takže se znovu ptám: Má přední vydavatelství exkluzivních lifestylových magazínů Stratosféra, které je i za portálem JenProHolky.cz, podobné habaďůry zapotřebí? Neměly by zrovna podobné společnosti jít příkladem? 

19 komentářů:

 1. "Hi Protivna" nemá chybu.. :D

  OdpovědětVymazat
 2. Nezkusis, jestli jsi to jeste neudelala, pozadat o vyjadreni i portal, resp. vydavatelstvi?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. I mě by jejich vyjádření zajímalo.

   Vymazat
 3. Jen do nich, správně!

  OdpovědětVymazat
 4. Paráda:) A Hi Protivná je super:o)

  OdpovědětVymazat
 5. Jako člověk z oboru vám odpovím jednoduše - prostě ten zdroj se pod to napíše, ideálně se přidá i link, který odkazuje na původní článek. V redakci se simply nebtěžovali s tím to dělat i když je to porušení autorských práv. Pokud uděláte stejnou "botu" v diplomové práci vyrazí vás za plagiátorství. Nechápu co je na tom k nepochopení.

  OdpovědětVymazat
 6. Navíc ty stránky jsou poměrně známé. To si myslí, že jsou lidi tak blbý?

  OdpovědětVymazat
 7. Kdyz si prectete diskuzi k predchozimu clanku, tak tam nekdo psal,ze take dostal odpoved od nekterych blogerek a ty take nedaly svoleni ke zverejneni jejich fotek..

  OdpovědětVymazat
 8. Blondýna jde tvrdě!
  Jen tak dál, jsi superhrdina moderní doby! :-)

  OdpovědětVymazat
 9. Super článek! osobně jsem si všimla tohoto jednání na webu Apetitu. Namátkově například toto: http://www.apetitonline.cz/recepty/1641-kolac-na-plech-s-malinami-bilou-cokoladou.html http://www.bbcgoodfood.com/recipes/2481/raspberry-and-white-chocolate-tray-bake. Někdo by na to měl upozorňovat. Díky blondýno!

  OdpovědětVymazat
 10. No a co je tam spatne?!

  OdpovědětVymazat
 11. Já myslím, že celá Stratosféra je poněkud podivná. S šefredaktorkou jednoho jejich časopisu jsem se dohodla, že pro ně napíšu článek a oni ho otisknou. Ze začátku byla příjemná, odepisovala, chválila článek. Když slíbila, že výjde v čísle xxx a po prolistování časopisu jsem zjistila, že tam můj článek není, napsala jsem šefredaktorce znovu a raději mi už ani neodpovídá. To je přístup ke čtenářům, co? Jsem to ale naivní.

  PS: Skvělý článek :)

  OdpovědětVymazat
 12. Měly by, milá Blondýno, měly by. Ale zvykni si, krade se, lže se, prostě to tak je. Budeš se divit, vzhledem k mým komentářům o článek výše (IP vidíš), ale ani já s tím příliš nesouhlasím a kupodivu to vpodstatě ani nedělám a stejně si myslím, že jsou horší zločiny než tohle. Holt, trochu velbloud z komára.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prečo by si mala zvyknúť? Prečo by si ktokoľvek mal zvyknúť? Práve vďaka takýmto pasívnym postojom sa ľudia neštítia ukradnúť cudzí článok, fotku, či hocičo iné. Je to svinstvo. Obdivujem Blondýnu za všetko úsilie, čo na svoje články vynakladá.

   Vymazat