Šílenci na kolech

Tak si jednou takhle jedu v klidu po městě, mám dobrou náladu, protože jsem si koupila nové boty, provoz je malý, široko daleko žádný pocestný, prostě pohoda. Blížím se k přechodu, v okolí pořád ani noha. Když už jsem jen pár metrů od zebry, přiřítí se po chodníku šílenec na kole, vlítne na přechod, profrčí mi těsně před kapotou a mizí. Asi chtěl zjistit, jestli mám dobré brzdy a ABS.

www.hranicky.denik.cz


Poslední dobou mám pocit, že ve městech na kolech jezdí snad ještě větší šílenci než v autech. Tohle totiž není jediný případ, kdy jsem se kvůli nějakému zběsilému cyklistovi dostala do situace, kdy jsem měla plné ruce volantu, plné nohy pedálů a nadávala jsem tak, že jsem po chvíli vyčerpala všechny expresivní výrazy, které znám.

Případ druhý. Odpolední špička. Sunu se městem v koloně pomalu popojíždějících aut s netrpělivými řidiči. Řítíme se asi tak dvacítkou. Vyšší rychlost je schopná vyvinout i roznašečka s obrovským nákladem letáků, který za sebou táhne vedle po chodníku. Brzy mi je jasné, proč nejedeme. V jízdním pruhu se totiž klátí na kole velmi statečný cyklista, který se rozhodl ignorovat, že dva metry od něj na chodníku je pruh vyhrazený pro kolaře. Protože je ulice úzká a v protisměru je podobná kolona, objet ho je nadlidský výkon.

Případ třetí. Skupinka magorů na kolech. Jedou si po dvou, po třech vedle sebe, vesele si rozprávějí. Až když se za nimi hystericky roztroubí vynervovaný kamioňák, který nemá šanci je objet, laskavě se seřadí za sebe.

www.cyklostrategie.cz

Případ čtvrtý. Cyklista na kostitřasu, který by byl ozdobou kdejakého muzea. Pán je ve velmi bujaré náladě a nejspíš mu vůbec nevadí, že se na kole sotva udrží. Koneckonců, on by se sotva udržel, i kdyby šel po svých. Jeho kolo nemá ani jedno světlo, přestože je poměrně pokročilá noční doba. V klidu si to šněruje ulicí zprava doleva a ještě k tomu dokáže vydávat jakési zvláštní zvuky. Asi to měl být zpěv.

A případ pátý. Můj nejoblíbenější. Cyklista-závodník. Těch potkávám po městě asi nejvíc. Závodník  obvykle kolo používá k přesunům domov-práce a zpět, pokud je to po rovině a do tří kilometrů. Závodník rád zkouší, kolik aut dokáže předjet. Když se opře do pedálů a začne sebou mlátit ze strany na stranu ve snaze ukázat nám, co sedíme v autech, že na kole je doprava rychlá, ekologická a zdarma, dokáže vybočovat metr doprava i doleva. Současně. Kolem sebe moc nekouká, jde mu hlavně o to, aby ukázal, jak je strašně rychlý. Že řidiči za ním mají co dělat, aby ho nepřejeli, je mu celkem fuk.

Tak mě napadá, jestli takový bezohledný cyklista není na silnici nebezpečný stejně, jako pirát ve vytuněném sporťáku. Někdy mám pocit, že jo.
 

224 komentářů:

 1. Já zas nesnáším cyklisty na chodníku. Věčně chodím se sluchátkama na uších, oči vzadu taky nemám, takže když si to takový cyklista šine po chodníku a rozhodne se mě předjet a já se zrovna rozhodnu zahnout/rozhodit ruku/cokoli, tak je to fakt príma. Už jsem takhle dva sejmula, málem si zlomila ruku, jeden přišel k úrazu a ještě si musel vyslechnout spršku nadávek. Chodník a přechod jsou od slova chodit, má to svou logiku, sakra.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Včera jsem se prvně setkala s tlupou rozjařených turistů na vozítkách Segway na úzkém chodníku (následují všechny nadávky, které laskavého čtenáře napadnou).

   Smazat
  2. Mě už i jednou srazil jeden cyklista na chodníku, když jsem byla malá :). Fakt nepříjemný.

   Smazat
  3. Slečno (předpokládám), kdyby jste neměla sluchátka, tak by se Vám nic takového nemohlo stát, nebo by šance byla minimální.

   Smazat
  4. A proč by na chodíku nemohla mít sluchátka?? Při cestě po krajnici silnice, nebo jako cyklista na kole je to samozřejmě něco jiného, ale na chodníku se přece lidi nebudou omezovat a ustrašeně se plazit po krají kvůli cyklistům!

   Smazat
  5. Add sluchátka: jestli se dotyčná rozhodne uhnout a když teda má sluchátka a ani se nepodívá, tak je celkem jasný, že do ní nějaký (normální, nebo zběsilej) cyklista vrazí. Mě se to stát a být tím cyklistou, dotyčná osoba by ty sluchátka měla asi až v krku.
   N.

   Smazat
  6. Tak především nemá cyklista na chodníku co dělat, copak to není jasný?

   Smazat
  7. Je s údivem, kolik lidí má problémy porozumět jednoduchému psanému textu.

   Smazat
  8. To je pravda, cyklista na chodníku nemá co dělat. Ale popravdě, viděli jste někdy chodník bez cyklisty? Já teda ne.
   Podle mě by prostě měl být člověk opatrný a připravený na takové situace. Upřímně, když někomu doslova "řve hlava" těžko bude připravený reagovat na cokoliv.

   Smazat
  9. mě sejmul jeden, a sluchátka jsem neměla a i tak jsem ho neslyšela. Navíc na chodnících jsou často lidé se psy a pes mu může vběhnout do cesty, nebo mu z vodítka udělat pěknou pastičku.....

   Smazat
  10. Sluchátka nenosím a taky mě to štve. Jako by nestačilo, že se člověk musí vyhejbat kočárkům (protože matka čučí do kočáru a neřeší, že někomu zezadu najela do zad nebo na úzkým ostrůvku překáží, když stojí s kočárem na štorc). Jasný, ne všude jsou cyklistický zóny, ale stejně, když už tam cyklista jede, tak si musí uvědomit, že to on tam nemá co pohledávat. A ne zběsile frčet po chodníku davem lidí. Když na chodník, tak ať kolo vede. Jak je hezky, tak to by jednomu hráblo, vyhýbá se kočárkům, exkrementům, cyklistům, volně pobíhajícím dětem (ano, u silnice). Na co ještě se mám jako chodec připravit? Až mě někdo přejede, tak to taky bude moje chyba, že jsem se na chodníku nerozhlídla, jestli nejede auto?

   Smazat
  11. A já zase su ten cyklista, co bere na sebe odpovědnost za chodce, jejich děti a psy a bůhvíco ještě a jezdí radši po chodnících, než by se nechal zmasakrovat od auta či motorky na silnici. Su si naprosto jistej, že statistika zabitých či zmrzačených chodců cyklisty je nestovnatelná se statistikou mrtvých či zmrzačených cyklistů na silnici. Nazdar!

   Smazat
  12. Jestli něco opravdu nechápu, tak jsou to lidé, kteří věčně chodí se sluchátky na uších. Smysly máme od toho, abychom přijímali informace o svém okolí a mohli zareagovat, když se blíží nebezpečí.Člověk, který se dobrovolně připraví o sluchové vjemy, je prostě magor a riskuje. A nejde jen o chodce, už jsem viděla spoustu cyklistů se sluchátky. A když pominu bezpečnostní rizika, při každé cestě MHD se v tramvaji či autobuse najde někdo (většinou několik lidí), kdo má hudbu tak nahlas, že ačkoliv má sluchátka, tak spolu s ním musí poslouchat všichni spolucestující. Tahle bezohlednost mě taky celkem vytáčí.

   Smazat
  13. Jsem oboje. Kde se dá jet po stezce, jedu po ní, v centru jezdím po chodníku, protože se bojím. Když je ale úzký chodník a jde chodec, z kola sesedám, protože vím, že tam nepatřím. Ovšem jako chodce už mě několikrát skoro sejmul závodník v dresu, sluchátka nesluchátka, přiřítil se takovou rychlostí, že by mohl (a pro chodce by lépe udělal) konkurovat autům na silnici. Za mě: klidně i na kole po chodníku, ale s trochou slušnosti a pokory, ne že budu na každého kolemjdoucího cinkat, aby se mi uhnul:-))

   Smazat
  14. Statistiky tu moc podstatné nejsou, kde má cyklista jezdit je určeno předpisy. Takže když se bojíte o svůj život, choďte pěšky. Ne, že ještě budete kritizovat člověka, že si při chůzi po chodníku nedává dost pozor, kde jede cyklista, který tam vůbec nemá co dělat. On by byl kompromis jako z posledního příspěvku ideální, úzký chodník, cyklista sesedne, jindy zase chodec rád uhne. Ale bohužel to takhle nefunguje přesně kvůli lidem, co si říkají: "A já zase su ten cyklista..." a chovají se jak kdyby jim chodci dokonce překáželi.

   Smazat
  15. Zkuste se projet na kole po chodníku v centru Olomouce, oni páni strážníci vám rádi vysvětlí, že se to nesmí. Nebo jet po setmění bez blikaček se také nevyplácí...

   Smazat
  16. Já se jako cyklista na frekventované silnice v centru docela bojím, to radši jedu po tom chodníku, ovšem v takovém případě si uvědomuju, že jsem tam "navíc" a vyhýbám se já chodcům, nikoliv naopak. A pokud je ten chodník úzký nebo je na něm hodně lidí, sesednu a kolo vedu. A úplně nejradši samozřejmě jezdím po cyklostezce. Tam mě naopak šíleně vytáčí chodci, kteří si myslí, že jsou tam právem oni, "nejlepší" bylo jednou potkat dva kočárky jdoucí vedle sebe, takže když jsem je těsně minula (jela jsem pomalu) a matky se dotčeně ozvaly, neváhala jsem je seřvat, že o pár metrů dál mají chodník pro chodce. Holt chce to ohleduplnost na obou stranách...
   A přiznávám, že sluchátka nosím taky (na kole i pěšky), ale za prvé přes ně většinou slyším i okolní provoz a za druhé, když chci udělat nějaký manévr, který znamená vybočení z dráhy, ohlídnu se. Vrazit do mě může přece i další chodec, nejen cyklista.

   Smazat
 2. Jo přesně! Debilové na chodníku! Já už cyklisty tak nenávidím, že když někde čtu, že nějakého sejmulo auto, mám z toho radost! To je jediná spravedlnost totiž.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A tohle jsi vážně napsala, jo? Tím byl pokořen limit lidské blbosti...

   Smazat
  2. potrefená husa, což...

   Smazat
  3. neni nad debilni chodce na cyklostezce! vedle maji i treba na protejsi strane vozovky chodnik... a jeste maji na navinovacim voditku cosi podobne psu a vedou cilou konverzaci s nekym podobnym....

   Smazat
  4. Moje rec! Ale vite co? Kdyby byly ve mestech slusne cyklostezky, ktere by byly postavene tak, ze vedou od nekud nekam a nebyly na nich akorat dementni dopravni znacky, co jsou spis k smichu, mozna, ze by nebylo tolik srazek. V zapadni Evrope to nejakym zahadnym zpusobem funguje, treba se jednou taky dockame:).

   Smazat
  5. Musim říct, že včera jsem absolvovala cyklo unfriendly cestu od Anděla k Lihovaru..a tam se fakt nedá. Buďto jet spolu s tramvají a čekat, která mě první dojede a přejede, anebo krokem po chodníku.
   A té kreatuře nade mnou, co přeje cyklistům smrt, přeji dlouhý život se stejně inteligentními lidmi jako je ona.

   Smazat
 3. mila anonymni, sluchatka Vas neospravedlnuju. ked Vas jedneho dna zrazi auto, skuste sa na ne vyhovarat...
  blondyna, mate pravdu, cyklisti tiez neiekdy nerozmyslaju, ale smutne je aj to ze cyklodoprava CR/SR mestach je na blackliste a nema miesto ani realne a minimalne v diskusiach.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já psala o cyklistech na chodníku, co s tím má proboha co dělat sražení autem? Teda po pravdě, když na chodníku nečekám cyklistu, tak auto už vůbec ne :D

   Smazat
  2. Ono jezděj všude. Na chodníku, na silnici, kde se jim to právě hodí. Takže ten, co jezdí po chodníku, po něm samozřejmě nejezdí pořád.

   Smazat
  3. ono ludi casto nenapadne ze jazdia po chodniku, pretoze proste nemaju KDE

   Smazat
  4. To je argument jak noha. Já se taky neprocházím po dálnici. Cyklista na chodníku nemá co dělat. Když nemá kde jet, tak prostě jet nemá, ono se z toho kola dá i sesednout a neohrožovat ostatní, víme.

   Smazat
  5. so zosadnutim suhlasim samozrejme. :)

   Smazat
  6. No mít na uších sluchátka a nevnímat svět kolem je taky dosti na pováženou. Když tam není cyklista, ale chodec a vy se rozhodnete najednou zahnout, taky do vás narazí. Nesnáším lidi co se uprostřed cesty z ničehonic zastaví, navíc zrovna když pospíchám. Nesváděla bych to na to, že cyklista nemá na chodníku co dělat, ale pokud vidí že tam někdo jde tak má jet pomalu.

   Smazat
  7. Pokud si dobře pamatuju pravidla silničního provozu, tak cyklista může jet po chodníku, pokud jede rychlostí chůze. Docela chápu některé cyklisty, že v nepřehledné silniční situaci nebo na složité křižovatce dají přednost chodníku. Teď už jezdím více autem, ale pamatuju si na doby, kdy kolo byl můj jediný dopravní prostředek a bylo fakt hodně hnusné, když mě míjela Avie a škrtala o mně zrcátkem. Je to jako vše ostatní o vzájemné úctě a toleranci. Když jsem na kole na chodníku, tak jedu uměřeně a dávám bacha na chodce, na silnici koukám, jestli nebrzdím provoz a naopak očekávám, že i na kole jsem brána jako účastnice silničního provozu.

   Smazat
  8. Tak upřímě, pohyb na veřejnosti se sluchátkama v uších bych zakázala úplně všem a je mi fuk, jestli se jedná o chodce, cyklistu nebo bruslaře. Jinak třeba u nás je cyklostezka spojená s chodníkem a jak chodci, tak cyklisti se pravidelně motají v obou pruzích tak, jak je to zrovna napadne. Ale je to částečně i chyba města, protože označení tu naprosto chybí označení, kterej pruh je pro koho a jak jsem zjistila, tak v tom mají lidi docela zmatek. Nicméně dost z nich, když chodí ve skupince, tak se stejně roztáhne po celym chodníku a vůbec je nezajímá, že tu jsou i další lidé, kteří potřebují projít/projet.

   Smazat
  9. chodník je od slova chodit, včera zrovna jsem stála na zastávce MHD, na chodníku, přiřítila se jedna osoba ženského pohlaví na kole a suveréně vjela na zebru, i když na zebře musí kolo vést. Takže ať se laskavě cyklisti začnou chovat slušně, respektovat pravidla, neprojíždět se demonstrativně na kolech na pěší zóně a na chodnících, kde je plno lidí a vynucvat si přednost a nebude tolik komplikací.

   Smazat
  10. Cyklisti po chodníku můžou maximálně vést kolo, pokud při tom neohrozí chodce. Jezdit po chodníku i po přechodu pro chodce je zakázáno.

   Smazat
  11. To je řešení, zakázat sluchátka na veřejnosti, aby mohli cyklisti jezdit po chodníku a nikdo se nemohl vymlouvat, že je neslyšel, super. Možná bych zakázala chodcům přístup na chodník úplně, bude to tak pro všechny strany bezpečnější.

   Smazat
  12. Ty sluchátka bych nezakázala kvůli cyklistům na chodníku, ale považuji to za ohrožení veřejnosti a to naprosto u všech. Chodci si nasadí sluchátka, rázujou si to prostředkem chodníku (při tom jsou mimochodem polovinou těla na cyklostezce, protože v našem městě je tak řešených 90% chodníků) a nikdo kolem nich nemůže projít. Že by se to rozhlídlo, když to někam odbočuje, aby neposráželi další chodce,protože o nich neví, to je samozřejmě nenapadne. Cyklisti maj zase sluchátka a potom vůbec neslyší, že za nima jede auto. A specialita je to potom těch debilů, co si nazujou brusle, nasadí sluchátka, vlezou na silnici a potom jezdí z jedné strany na druhou.

   Smazat
  13. ja jezdim na kole v centru Prahy do a z prace, pokud mozno spis na silnici, zejm. proto, ze kolo na chodnik nepatri (podle predpisu, jestli se nemylim) a zaroven po silnici je to prevazne rychlejsi. Ovsem pokud je nechutnej provoz a nebo je-li brzy rano a soucasne na nekterych mistech je to na silnici ponekud nebezpecne, tak po chodniku jedu. ovsem chodci maj proste prednost, at si tam delaji, co chteji (treba poslouchaj hudbu ve sluchatkach nahlas), proste cyklista by mel byt co nejvic ohleduplnej. sice mi nekdy tecou nervy z turistu atd, ale proste chodnik je pro chodce a tak holt stokrat slezu a radeji vedu, prijde mi sprosty si vynucovat misto a nebo jet bezohledne, protoze je to fakt nebezpecny pro obe strany.
   a co se tyka pripadu z clanku, tak takovej idiotum bych nakopala zadek, protoze ty radsi at chodej pesky. kolikrat si rikam, ze na kolo by se mely delat ridicaky, ktery by se vydavaly po uspesnym absolvovani kurzu a testu z pravidel provozu na silnici. par takovejch idiotu a pak se nedivim, ze nektery motoristi nesnasej cyklisty. to se tyka i bezohlednejch debilu, co jezdej treba na spolecnejch turistickejch cestach v lesich a pod. jako blazni, vydesi turisty a ty pak rvou na kazdyho cyklistu. trochu prehanim, proste me to sere no.

   Smazat
 4. na druhej strane si musite uvedomit ze cyklista je normlany ucastnik cestnej premavky tak ako auto alebo tram.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Cyklista a normální nejdou dohromady. To je oxymoron.

   Smazat
  2. Co je to sakra za blbost? Cyklista patří na silnici úplně stejně, jako řidič v plechové krabici na kolech. Děláte, jako by šílenci za volantem neexistovali.

   Smazat
  3. To je asi stejná logika jako kdyby jste každému muži co vám podrží dveře nastříkala pepřák do obličeje. Děláte jako kdyby úchyláci neexistovali. Pokud by všichni dodržovali předpisy a jezdili ve městě padesátkou cyklisti by je zas až tak nezpomalovali a nemuseli by je ani předjíždět. :D Zajímavé že na traktory a jiné zemědělské stroje si nikdo nestěžuje, ty to kolikrát zablokují víc než nějakej cyklista.

   Smazat
  4. V tom pripade vyzaduji "ridicsky prukaz na kolo" nebo alespon zkousku z elementarnich znalosti pravidel silnicniho provozu, kdyz chteji byt ucastniky... (A ne, tu prukazku cyklisty ze zakladni skoly nepocitam)

   Smazat
 5. případ šestý: jedu si to po hlavní a najednou mi tam z vedlejší/vjezdu/polňačky/chodníku bez přibrždění či rozhlédnutí vlítne cyklista, protože asi zabere málo místa nebo jsou dvě kola znakem přednosti v jízdě. v horším případě je to důchodce, na kterého nelze zatroubit, protože bych pak byla povinna mu po následném infarktu poskytnout pomoc.
  případ sedmý: stojím před kruháčem a dávám přednost, načež se vedle mě po levé!! straně zařadí odresovaný cyklista. sotva se vyskytne mezera v provozu, dotyčný šlápne do pedálů a prolítne mi před čumákem, aniž by uvažoval, jestli já se náhodou v téže chvíli taky nerozjíždím.
  případ osmý: na okresce mezi dvěma vesnicemi se potkají prosti sobě jedoucí místní domorodkyně, každá zastaví u své krajnice přímo proti sobě a pořvávají na sebe přes silnici, aniž by je obtěžovalo, že v obou směrech jsou asi tři auta a vzájemně se pokoušejí si dát přednost, aby ty dvě konverzující dámy objeli.
  ...myslím, že by se dalo keště dlouho pokračovat...

  OdpovědětSmazat
 6. Hmmmm....tak mě napadá, že možná, kdyby čeští komunální politici dělali více pro to, aby se na kole dalo ve městech slušně jezdit a netopili (jako v Praze) peníze v tunelech a pracovali na tom, aby byla doprava přirozeně vyvážená, tak by si tyhle komentáře mohli všichni ušetřit. Kolo je naprosto normální dopravní prostředek a cvoků v autech, kteří dělají podobné nesmysly, potkávám denně o poznání víc (tím nechci říct, že by popisované šílenosti nebyly šílenosti).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Naprosty souhlas, jezdim na kole dnes a denne do prace i kamkoliv jinam po Praze a ridicu, kteri jsou naprosto bezohledni a schopni vas sejmout i kdyz dodrzujete dopravni predpisy je dost ... bohuzel. Ja zas nemuzu chodce, kteri bezohledne bez rozhlednuti vleti do silnice primo vam pod kolo .... (mimo prechod) a predstava, ze jsem v aute .... Kolo je normalni dopravni prostredek, ve meste vyborna zalezitost ... jen je samozrejme potreba dodrzovat pravidla.

   Smazat
  2. No vždyť jo, já zase všude chodím a dělám co můžu, abych nikoho neobtěžovala. Pitomci jsou v autech, na kolech, i na chodnících, ale tyhle články, které jen tak uráží jednu skupinu a hážou ji do jednoho pytle mi přijdou naprosto k ničemu.

   Smazat
  3. Presne ... puvodne jsem myslela, ze je to o cyklisticke mode :))) Me presne tohle hazeni do jednoho pytle opravdu stve. Jak pisete, muzeme to aplikovat na vsechny skupiny a o vsech psat clanky,jak jsou neschopni v provozu.

   Smazat
  4. A jsme zase u toho - bezohlední cyklisti, bezohlední řidiči, bezohlední chodco, bezohlední důchodci, bezohledné maminy s kočárem, bezohledné děti.. no článek na každý den.
   prostě bezohlední lidi jsou všude, ale většina je snad normální...

   Smazat
 7. Scarlet - field je jeden z cyklistů.;)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ano, po meste chodim na bycikli, je to pre mna pomerne rychly, ekologicky a keby nebolo arogantnych vodicov a casto aj chodcov aj velmi prijemny druh dopravy. Inak vlastnim aj auto.

   Smazat
 8. Pak je ještě další kategorie - cyklista maratonec. Ten musí jet až do posledního výdechu, bohužel ne jen svého, ale i kolemjedoucích ridičů aut. Chudák řidič ten, kterému z posledních sil maratonec vydechne na kapotě.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Haha, ja som bola teda v kategórii maratónec :-P Pred dvomi týždňami som prvý a posledný raz išla do práce na bicykli. Žiaľ, nedodržala som pitný režim, k tomu to teplo, fyzická námaha... no skrátka som skolabovala... ešteže som si to ale odložila až do budovy a ohrozila som "len" uja vrátnika, ktorý mi napriek neodbornej pedikúre vykonanej zadným kolesom poskytol prvú pomoc :-D Ale dolu kopcom (teda polovicu trasy) to bola krásna jazda. A nikoho som cestou neohrozila- po prázdnych chodníkoch som šla na bicykli, po plných som len šla :-P

   Smazat
 9. Mrtvej cyklista - dobrej cyklista.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mrtvej troll - dobrej troll.

   Smazat
  2. říka ten, kdo sedí na prdeli doma bo v autě

   Smazat
 10. Nejradši mám dementy na kolech na křížovatkách - já mám v plánu jet doprava, blinkr výmluvně bliká a dement, co má v plánu jet rovně, přibrzdí vpravo vedle mě. Když skočí zelená, já jedu doprava, on rovně a já se jen modlím, abych ho nesundala a nepřejela ho, v lepším případě mi po něm nezůstala díra ve dveřích. A je úplně fuk, že by si za to mohl sám, nakonec bych byla v průseru já...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Prosímvás pěkně cyklisté smí jezdit pouze po pravé straně vozovku a stojící nebo pomalu jedoucí auta mohou předjíždět také pouze z pravé strany, když cyklista zastaví vpravo vedle vás, tak to znamená že vás předjel a pojede prostě první. Takže byste za to opravdu mohla vy, přesně kvůli takovýmhle bezohledným řidičům je jezdit na kole děs. Vraťte řidičák osobo!

   Smazat
  2. Jak jako předjel??? Snad měl zůstat vzadu a jet až za autem a ne na křižovatce kde stojí tři auta se cpát dopředu!!! To ty tři auta ho snad nezabijou ne? To by taky vydržel... A jinak to není pravda - cyklista mí jezdit vpravo, jen ve chvíli kdy je tam pruh a ne uprostřed města na křižovatce

   Smazat
  3. na křižovatce se cyklista bere jako auto..má se zařadit do provozu a normálně počkat.

   Smazat
  4. Naopak, předjíždění je v našich zeměpisných končinách povoleno pouze zleva, pokud tedy vpravo od auta není vyznačený pruh pro cyklisty.

   Smazat
  5. §57: "Pohybují-li se pomalu nebo stojí-li vozidla za sebou při pravém okraji vozovky, může cyklista jedoucí stejným směrem tato vozidla předjíždět nebo objíždět z pravé strany po pravém okraji vozovky nebo krajnici, pokud je vpravo od vozidel dostatek místa; přitom je povinen dbát zvýšené opatrnosti."
   Natalie, Zdenka a další dvě opravdu chodily do autoškoly anebo se jen blbě culily u zkoušky?

   Smazat
  6. Ale no tak, zákony a předpisy si strčte někam, dámy vám snad jasně vysvětlily, že auto má přednost všude a hotovo, ne? Nevím, co na tom nechápete.

   Smazat
  7. A ta přechytřelá anonymka 13.44 dokončila zvláštní školu, nebo dokonce "normální" základku, protože učitelům jí bylo líto? Protože v tom předpisu je celkem stěžejní "jedoucí stejným směrem", což nemusí znamenat jen, že nejede přímo v protisměru. Pokud auto bliká doprava a cyklista míří rovně, tak to stejný směr není a je to stejné, jako by vozidlo jedoucí rovně bylo zařazeno v odbočovacím pruhu. Jelikož to kolo, jak se píše v původním příspěvku, stálo vedle auta, což mě zase přivádí k poznámce, že "předjet" někoho znamená dostat se před něj, ne vedle něj. M.B.

   Smazat
  8. predpisy jsou dobra (a jiste nezbytna) vec no:) nicmene.. casto neni na skodu to doplnit selskym rozumem a zkusit myslet jako protistrana. kdyz je sunouci se kolona, nebo se ceka na zelenou v kolone, neni lepsi si na kole pockat, kam jsem dojela, treba pata v rade a je nutny autaky "podjizdet" za kazdou cenu zprava (i kdyz to je za jistejch podminek dovoleno)? tomu cloveku v aute pridavame dalsi vec kterou musi BEDLIVE sledovat. cyklistu, kterej se mu blizi k zrcatku vpravo, ted maloktera silnice je bez der, takze malokdo dobrovolne posila auto do tech vymolu, co vsude jsou, udrzovat nejakej rozestup, cumet po pretejkajicich chodcich u zastavek...
   jasne, vim, ze to ma motorista vsechno zvladat, ale treba by se dalo nejak lip spolupracovat, co?

   Smazat
 11. samozrejme, cyklista, ktori nepozna pravidla cestnej premavky (a mnoho chodcov s podobnou diagnozou) by malo radsej ostat doma.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Preto by som povinne zaviedla na školách hodiny dopravnej výchovy. Lebo mnohí sa dozvedia čo-to o dopravných zákonoch až keď si robia vodičák...alebo ani vtedy nie :-P

   Smazat
  2. Já coby ročník 1991 jsem ve 4. třídě povinně absolvovala od školy výcvik na Průkaz cyklisty. Bylo nám kladeno na srdce to, jak se chovat a že ho máme mít vždy u sebe. Dělá se to dnes ještě vůbec?

   Smazat
 12. příklad devátý: pro cyklisty jednosměrka neplatí...

  OdpovědětSmazat
 13. Na chodníku či na přechodu nemá dle zákona (Zákon č. 361/2000 Sb. § 53, 57, 58) cyklista co dělat. Pouze pokud kolo vede vedle sebe (výjimkou je tzv. Stezka pro chodce a cyklisty). Bohužel Policie to nepokujute.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To se mýlíte. Mojeho kamaráda, který jinak předpisy dodržuje a zná, protože jezdí na kole všude, policie pokutovala v půl druhé ráno za jízdu na chodníku, kde nebylo ani živáčka... Kdyby raději pokutovali u nás v ulici, kde je úzký chodník vedle silnice, kde jezdí spousta aut - už třikrát se mi tam stalo, že kolem mě proletěl v plné rychlosti cyklista a ani nezazvonil na zvonek, protože ho neměl!

   Prostě se najdou blbí lidé, co jezdí na kolech, i ti, co pravidla dodržují, ale to je o lidech, ne o tom, jestli náhodou jezdí na kole, v autě nebo jdou pěšky.

   Smazat
 14. ja si myslim ze s cyklistami v mestach to ide, je to uplne krasne vidiet napriklad na severe (svedsko, dansko, finsko), mesta, mestecka aj posledne zapadle dediny s kompletnymi cyklostezkami a nie je problem. U nas, bohuzial, sa vzdy problem najde..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak, souhlasím !!

   Smazat
  2. Přesně. Obávám se, že k podobnému stavu v Čechách nedospějeme nikdy.
   Navíc - setkala jsem se občas s bezohledností na všech stranách, ať šlo o chodce, cyklisty, nebo řidiče. Ale rozhodně to neznamená, že bych mohla kategoricky prohlásit, že všechny osoby z té které skupiny jsou nezodpovědní šílenci. A myslím, že tu nejsem sama, kdo nad tím házením do jednoho pytle prostě mávne rukou a myslí si svoje.

   Smazat
  3. úplná pravda, já jsem teď ve Švédsku za polárním kruhem v městečku s 8000 obyvateli a stezky pro cyklisty tu fungují bezvadně, a řidiči jsou tu velice ohleduplní, ani jednou (!) se mi nestalo, že by mě nepustil někdo na přechodu.

   Smazat
 15. Tohle mě ale dokáže naštvat!! Každý tu nadává na cyklisty, ale kde asi tak máme jezdit ? Miluju kolo, ale po úrazu jsem se na něm necítila úplně sebevědomě, takže jsem jezdila jen po cyklostezkách, které vedly většinou přes chodníky apod. Chodci naprosto ignorovali, že je to chodník určený pro cyklisty a někteří prostě neuhnuli ani, když jsem zvonila, nebo řvala dopředu s dovolením, prosím. Ale neočekávám v naší zemi něco, co by zlepšilo situaci na silnicích pro cyklisty, to už bych byla velký optimista, když se tady nedaří vyřešit banální věci. Já z pohledu cyklisty mám zase opačný názor. Setkala jsem se už hodněkrát s přístupem řidičů takzvaně na facku. Uznávám, že cyklistů, kteří nemají řádně vybavené kolo, kinklají se na tom a ještě si nedejbože za sebe posadí dítě, je více než dost !! Ale opět nechápu, jak to v takovém Nizozemí apod. může fungovat naprosto normálně a proč některé země mají větší počet cyklistů, než řidičů a kola se používají každodenně na každém kroku, jen u nás si budeme zase stěžovat !!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Presne tak, cyklostezek je sice cim dal vic, ale je jich spoustu spojenych s chodnikem a chodci neuhnou a jeste nadavaji. I kdyz je trasa jasne vyznacena.

   Smazat
  2. Bohužel tu je většině ukradená elementární slušnost ale i zákony.

   Smazat
  3. V Nizozemí je plno věcí, které fungují jinak. Třeba i silnice pro auta, kde se X kilometrů nesmí předjíždět, ale kolony se netvoří, nikdo zběsile nepředjíždí, provoz je plynulý. Na to jsem tam zírala jak tele na nový vrata, ve zdejších, agresivních, poměrech absolutně nepředstavitelné.

   Smazat
  4. No, v Belgii co to tak pozoruji, tak maji cyklisti taky docela sebevrazedny sklony. :-) Ale rozdil je v tom, ze s tim spousta ridicu umi zit a toleruji to. Stejne jako v Italii skutromanii. Je zcela bezne, ze kde je misto, tam se narve skutr. Cesky ridic, videt nekoho, jak se propleta mezi auty, radsi mu otevre dvere pred nosem. Hlavne ale aby se nedostal nahodou dal, kdyz takhle podvadi. Vsechno je to o tom, jak se k sobe lidi chovaj normalne. To pak prenasi na silnici. U nas rozhodne nic moc. :-/
   Btw - doporucuju kolobezku. :-)
   Hannelle

   Smazat
  5. Bezego, já Vám povím proč ta averze k cyklistům i na chodníku pro cyklisty a chodce zároveň. Chcete-li stezce. Protože (a dejme tomu, že to není Váš případ) jak cyklisti se cítí ohroženi auty na silnici (šílenými řidiči apod.), stejně tak se cítí chodci ohroženi bláznivými cyklisti. A že ji na těchto stezkách potkávám moře (pro chodce a cyklisty). Navíc není psáno, že na nich má chodec uhýbat cyklistovi (pokud ano, řekněte mi, kde je to psáno, ráda se poučím). Vy tedy píšete, že Vám neuhýbají na těch pro cyklisty, tam ještě budiž. Ale věřím, že je to vyvoláno právě onou averzí, že běžný český cyklista se chová jako king chodníků, turistických a hromadných stezek. A prosím netvrdte, že ne. Jako turistka s tím mám bohužel bohaté zkušenosti! Berte to jako vysvětlení, ne že bych z toho osočovala Vás konkrétně.

   Smazat
  6. ukázkovým příkladem jsou pražské náplavky - pro cyklisty vyhrazeny dva uzoučké pruhy, chodcům zbylých X metrů... přesto se všichni promenují právě po těch dvou pruzích, byť by mohli jít o metr vedle...

   Smazat
  7. Nezbývá mi než souhlasit. Naštěstí teda u nás ve městě jsou cyklotrasy řešený víc než dobře, jsou téměř všude, čehož je důkazem, že i když mám práci přes třičtvrtě města, jedu skoro celou trasu po cyklostezce. Bohužel jsou u nás většinou dělané tak, že je chodník rozdělený na dvě poloviny - normální a červenou. Co pudí všechny chodce, aby se mi promenovali v mym červenym pruhu, když vedle maj prostor pro sebe, fakt nechápu. To bych úplně vyrostla, stejně jako z cyklistů, kteří na těchto stezkách jezdí v protisměru - uáááá. A největší strach mám, když se v mý blízkosti objeví nějakej trubec na kolečkovejch bruslích (pardon všem, kteří tento bohulibý sport provozují) ale ony jsou některé stezky docela úzké a jak si tak ty krasobruslaři hezky mávaj nožičkama do stran pěkně přes celou šíři, tak se fakt docela bojím předjíždět, zejména když má tento zdatný sokolík v uších sluchátka a neslyší ani zvonek ani volání, to je pak asi jako když se v autě plahočíte za traktorem...nehledě na ten strach, že mi spadnou těsně před kolem a já nestihnu zabrzdit

   Smazat
  8. Pokud jste na stezce pro chodce a cyklisty, nesmí chodec svým chováním ohrozit cyklistu. To že trojice zabírá celej chodník a cyklista se nemá kudy vyhnout a zastavit kolo na místě je téměř nemožné, je podle mě ohrožení dost, bohatě by stačilo více ohleduplnosti ode všech.

   Smazat
  9. Stejně tak cyklista nesmí ale hrozit chodce.

   Smazat
  10. Jenomže zrovna na náplavce se jinde než po těch pruzích nedá chodit, protože ty blbý šutry jsou tak velký a oblý, že se na nich smeká noha i v botaskách - vím o čem mluvím, chodila jsem tam běhat.

   Smazat
  11. "Navíc není psáno, že na nich má chodec uhýbat cyklistovi (pokud ano, řekněte mi, kde je to psáno, ráda se poučím)."

   To opravdu není psáno, ale mělo by to vypadat tak, že (pokud není oddělený chodcopruh a cyklopruh):
   - chodci se pohybují pouze po pravé polovině stezky; když jich je šest, tak holt nepůjdou všichni vedle sebe, boooo!
   - pokud s sebou mají dítě, které je ještě moc malé na to, aby to chápalo, tak ho vedou za ruku
   - pokud s sebou mají psa, tak ho vedou na vodítku a po pravé straně, aby nevybíhal směrem doleva

   Jelikož je cyklostezka většinou rovná a je vidět do dálky, tak pak není žádný problém vychytat si moment, kdy v protisměru nikdo nejde ani nejede, příslušně zrychlit či zpomalit, chodce bez problému předjet a zase se zařadit do pravé poloviny.

   Na mnoha stezkách může i negramot pochopit, že "má chodit v tom pruhu, kde nebude mít obrázek chodců a kola vzhůru nohama", ale ti lidé to prostě IGNORUJÍ.

   Přičemž IGNORACE je (vedle bezohlednosti některých jedinců, kteří si myslí že BMW nebo celokarbonové kolo jim dává právo ignorovat předpisy) jednou z počátečních příčin problémů v dopravě.

   Smazat
  12. Třicet let tam chodím jak se mi chce, pak si tam ouřadové namalují na asfalt obrázek kola a já se budu najednou řadit do pruhu jak na dálnici? Jo, to určitě, tůhle mi vyrostl zub.

   Typický příklad jsou ty zmiňované náplavky. Na náplavku se chodí obvykle proto, aby byl člověk u vody. Proto při procházení po náplavce chodím podél vody. Nemůžu za to, že si právě tam někdo "vyhradil proužek" pro cyklisty - proč bych kvůli tomu měl měnit své zažité zvyklosti? Cykloši po náplavce jezdili už dávno před cyklostezkami a kupodivu jsme se tam vešli všichni, aniž by někdo do někoho narážel.

   Cyklopanáčkům vůbec v posledních letech nějak otrnulo. Nejlepší bude všechny cyklostezky zrušit a udělat z nich zase klasické chodníky. Vjezd jízdním kolům povolen, ale jakékoliv zranění chodce při kolizi půjde na vrub cyklisty, který nepřizpůsobil rychlost okolnostem.

   Smazat
  13. no, taky by se usetril peknej balik penez za ty predrazeny cyklostezky, na kterejch si tady par chytrolinu masti kapsy

   Smazat
 16. jezdím autem i na kole,.. cyklisti, kteří dodržují předpisy a chovají se ohleduplně mě samozřejmě nevadí.. bohužel takových moc není,.. Každopádně se snad ještě nestalo, že bych někam vyjela a nepotkala někoho, kdo si spletl silnici s hřištěm! například dnes,.jela jsem po málo frekventované silnici a zrovna tam jsem musela míjet několik cyklistů,.. jedna skupinka asi 10 lidi jela v "chumlu" vedle sebe- ve trojcích,ve dvojcích..jak se jim to hodilo,.. o kus dál přejížděl nějaký kluk z chodníku na silnici a zase zpět,.. no a nakonec jsem předjížděla dalšího kluka, co se snažil let po zadním kole,. přitom jezdil doprava-doleva,.. jak se mu to zrovna hodilo :////

  OdpovědětSmazat
 17. no a to ste asi neboli v taliansku. tam sa takto jazdí na motocykloch a nikde žiadny problém. asi si už všetci zvykli, to len ja som tam vždy zrelá na infarkt :D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ešte som zabudla dodať, že pár dní v aute v talianskom meste a doma budete takí vytrénovaní a vysmiati, že až :)

   Smazat
 18. Je to pravda... Musím s článkem souhlasit, denně řídím a v centru města i okolo je tomu bohužel tak... Ale špatný je vždycky jen řidič, když někoho přejede na kole, tak je on ten "pirát" a bezohledný snob v bavoráku co přejel chudáčka ekologického cyklistu. Ale je nutné se na to podívat i z té druhé stránky. Za prvé málokterý cyklista, kterého potkávám ve městě má helmu (to vidím opravdu hodně hodně sporadicky) a denně se mi stane několik takových případů, které blondýna vyjmenovala v článku. Cyklisti mě ovšem vadí i na chodníku. Ať si jezdí po cyklostezkách a nebo po silnici, ale NORMÁLNĚ, ne jako většina z nich... Já si taky s autem nenajedu na chodník, když se mi to zrovna hodí...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A jsme u toho, cyklostezek je malo a v nekterych pripadech je jizda po silnici opravdu o zivot (pokud jste cyklista) Helma neni povinosti (ja bez ni nevyjedu ani na nakup). Je to vsechno o lidech, jak cyklisti, tak ridici, v kazde skupine narazite na idioty.

   Smazat
  2. Já bych z tohoto důvodu zakázala půjčovny kol v centru Prahy, půjčí si je většinou cizinec, který o nějakých dopravních předpisech nemá párů, jede v žabkách v šatech a na nějakou helmu ani nemyslí. Když už sme u těch kol na chodnících, zajímalo by mě proč tam také nezařadí segwaye, protože podle právních předpisů nemají na chodnících co dělat a člověk taky kolikrát neví kudy by se jim vyhnul.

   Smazat
  3. Můj bože! V žabkách a šatech! Ta hrůza! Asi vás teď šokuju, ale pro jízdu na kole se nemusíte oblíkat jak na Tour de France.

   Smazat
 19. já jsem zase jela po cyklistické stezce , kde maminky pouští jednoroční děti pod kola cyklistům a jěště se cítí dotčené, když je upozorníte na nebezpečí... Ladronka

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. to je prostě ta debilní česká nátura, kdy je hrdina ten, co nedodržuje žádný základní pravidla

   Smazat
  2. Jo jenže ony jsou stezky, kde není oddělena část pro cyklisty a chodce. A to, že jste cyklista neznamená, že tam máte svaté právo jet jak hovado a chodci vám musí uhýbat. Stejně tak vy se máte vyhýbat chodci. Je to o slušnosti. Maminka si má samozřejmě hlídat na takové stezce děti, o tom žádná. Ale vy si uvědomte, že to, že jste ocyklena, neznamená, že všichni musí skákat do pangejtu. Něco jiného je, když je oddělený pruh pro cyklisty a chodce. Ale to není všude, že.

   Smazat
  3. Na Ladronce to oddělené je, ještě mají chodci svoji část vysypanou písečkem, aby se jim dobře šlo...a kde korzují? V cyklopruzích. A rozhodně neslyší na sdovolením a ještě se tváří uraženě.
   Z.

   Smazat
  4. I když tam není vyhrazená část pro cyklisty, tak obecně platí, že se pohybuji po pravé straně, tzn. bylo by oprávněné předpokládat, že když v protisměru nikdo nejede ani nejde, tak můžu ženskou s dítětem bez problémů předjet protisměrným pruhem, ale realita je taková, že ani dospělí chodci si nedělají hlavu s tím, aby šli po správné straně, natož aby drželi dítě za ruku (dokud se nenaučí chodit správně).
   Ladronku neznám, ale ve Stromovce je co chvíli nakreslené kde se kdo má pohybovat, ale realita je úplně jiná.

   Cyklostezka není hřiště, kdyby dotyčná matka bydlela někde na vesnici a musela s dítětem chodit do vedlejší obce po okraji silnice, tak ho taky povede za ruku, a když se jí vychýlí ze správného směru, tak na něj zaječí a profackuje ho.
   Ale Pražačky jsou tak degentní, že když se v létě dostanou někam na venkov, tak se neuhýbají ani ze silnice, a když jim řeknete že to, co dělají je nebezpečné, tak se vztekají že "řidič snad přibrzdí, když je uvidí!". Na upozornění, že jdou z jednoho vidlákova do druhého vidlákova, tudíž že tam je devadesátka, neberou ohled.

   Darwin neasi.

   Smazat
  5. Speciálně na Ladronce jsou kilometry cest a volného prostoru pro chodce ,děti, mimina, kočárky a psy, ale jen jedna dráha pro cyklisty a bruslaře .... proč tedy ti ostatní ohrožují sportovce tím, že se tam motají a pochodují nepochopím ... asi absence mozků

   Smazat
 20. Ani mi nemluvte o matkach, to je peklo. Samozrejme ne vsechny, ale ve vetsine pripadu nechavaji deti litat, kde se da a to je pak o hubu. Me vjelo male dite pod kolo a odnesla jsem to.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nemáte jezdit jak hovado, pokud je hned vedle chodník. Jestli máte řidičák, mohla byste vědět, že na jakýchkoliv komunikacích máte být obezřetná a s nebezpečím počítat. Já za volantem taky nemůžu sejmout chodce, který přechází mimo přechod. Když vidím nějakého u krajnice, že jeví známky choutek přecházet, jedu okamžitě pomaleji. U dětí a zvířat, jste-li rozumná, byste měla počítat, že jsou pytel blech a pak je pozdě honit bycha.

   Smazat
  2. Ja naopak s nazorem souhlasim - na nasi cyklostezce - nymburk-podebrady - jezdi jak uplni zacatenici (ktere predjedu i na bruslich a jeste mam 3 km naskok), tak profesionalove. Bohuzel to vzdy odnese ta druha skupina. Zrovna vcera jsem jela na bruslich (nejakou rychlosti, ne vyhlidkovou jizdou) a uz z dalky vidim jak uprostred stezky stoji nejaka bydlenka s pritelem a koukaji do koracaru na dite. Samozrejme me zahlidli take,ale ze by se trea posunuli na kraj to ne. Kdyz jsem je minula,tak jsem jim to neopomnela rict, ale bydlenka na to regovala tak, ze ma prece dite jestli jsem si nevsimla. Kvuli temto slecnam prestavam mit vubec zajem mit sama dite,bojim se totiz, ze by se ze me stalo neco podobneho-bydlenka na bruslich s kocarkem jedouci co noha nohu mine.

   Smazat
  3. Nebojte, když máte mozek před porodem, zbyde vám i po něm :-) Pokud jdu s kočárem, jdu tak, abych sebe i dítě pokud možno chránila. I s kočárem jsem totiž pořád nejslabší účastník silničního ("chodníkového") provozu a je třeba si to uvědomit a chovat se podle toho. Bohužel takhle neuvažujou všichni, pak by nebylo třeba psát tyhle štvavý články...

   Smazat
  4. Deti se maji strilet!!!

   Smazat
  5. Nejlepší jsou matky, co chrání sebe - kočárem :-D. Nemám teda děti moc v lásce, tak nejsem nijak přehnaně útlocitná, ale když vidím matku, která přechází mimo přechod a strčí do silnice kočár jak štít, tak to i mě zarazí. Nedávno jedna běžela za kočárem, aby stihla tramvaj, na úzkém tramvajovém ostrůvku. Zakopnout, tak jí dítě vyletí do silnice. Stejně tak všude cedule, že s kočárem na eskalátor nesmí. Ne, stejně se tam narvou. Ok, bezpečnost všech kolem vem čert :-D, ale aspoň bezpečnost vlastního dítěte by je trápit mohla?

   Smazat
 21. Bohužel to u nás ve srovnání s jinými evropskými zeměmi cyklisti nemají jednoduché. Ježdění na kole místo mhd nebo autem třeba do práce je mi samo o sobě opravdu sympatické, škoda, že to je často tak komplikované.
  Každopádně ale souhlasím, bezohledný kolař je zlo, stejně jako bezohledný řidič nebo občas i chodec.

  OdpovědětSmazat
 22. Je zajímavé, jak v ČR se vede jakýsi mýtus, že cyklista je něco strašného, co na silnici nepatří.
  Já mám zase problém s lidmi, kteří byť by mohli jet do práce v pohodě MHD, gepí v autě a nadávají na cyklisty. Opravdu musíš, Protivná blondýno, všude v autě (viz jak ten ukřivněný článek, jak muselas jet těsně přes vánoci pro kočičí granule do supermarketu autem a pak ses tu velice divila, že to bylo na zbláznění)? Sociální statut se dá ukázat i jinak, než auťákem....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Konkrétně u Blondýny mám pocit, že hlavní či významnou motivací k automobilizaci vlastní osoby budou vysoké podpatky, na kterých se dá "přece dojít všude, když to umíš".
   Kdysi jsem zažila takovou humornou příhodu, jeden kamarád přivedl slečnu, která je také TENTO TYP BLONDÝNY. Setkali jsme se na metru a že půjdeme na byt. Kdosi upozornil, že je nutné jet autobusem, protože slečna má vysoké podpatky. Slečna se chvástala, že ona na podpatcích dojde všude, a že to není potřeba řešit.
   Šli jsme z metra Háje zhruba k zastávce Boloňská.
   Guess what, slečna cestou odpadla:-))))

   Smazat
  2. Jsem četla, že se pořádají běžecké závody "běh na podpatcích". Ale trasa je jen 100m :)

   Smazat
  3. Jezdím jen MHD, taky nechápu po Praze jezdící jednotlivce v autě, ale na cyklisty nadávám taky. Kdyby se nechovali jako prasata, tak by na ně nikdo nenadával. Ale když jedou po silnici, nerespektujou předpisy pro silniční provoz. Když jedou po chodníku (kde nemaj co pohledávat), tak čekaj, že chodci budou uskakovat. Když jim dojdou síly, tak se s kolem rvou do metra a aby je pak člověk nejlépe přelítl, když se snaží dostat ven. Pochopím, že s nedostatkem cyklostezek je problém, ale to není omluva pro tohle chování.

   Smazat
  4. To jsem nevěděla, že v zemi, kde je možné vlastnit auto a jezdit s ním, platí i tam, kde není nějaké omezení např. zákazem vjezdu, ještě nějaká jiná pravidla dle diskutujících na internetových diskuzích, ve smyslu "jedeš autem v centru sám = špatně".

   Smazat
 23. Kdysi kdosi vynalezl takové báječné udělátko - zvonek na řídítka. Bohužel jej dnešní cyklisté nepoužívají. Upadl by jim palec. Je přece lepší hulákat na turisty, že se na výletě nemají co spolu bavit a mají pochodovat po krajnici husím pochodem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím. Ti "závoďáci" si asi myslí, že zvonek patří jen na stará kola s berany, protože tam se rovnou prodával už s tím. Ona je to totiž hrozná práce jít si ten zvonek koupit.
   Ještě lepší jsou cyklisti, kteří ve fungl novém dresu, s baťohem na zádech a ve sportovních botách opravdu nevypadají, že by někam spěchali, ale mají pocit, že všude musejí být první. A tak se utvoří menší fronta před semafory, zezadu se přiřítí zdatný cyklista, prokličkuje těsně kolem stojících aut, že jim div neodře kapotu, ale "podívejte se všichni, jak mi to jde" . Ještě horší je, když se totéž stane za jízdy, nebo když se vyskytne tzv. cyklista klíštěcího typu. To je ten, který se vytrvale drží ve vaší vzduchové kapse, a když zabrzdíte, riskujete rozpláclého cyklistu na zadním okně.

   Smazat
  2. Zvonek mám, zvoním na něj, ale když má někdo ucpané uši sluchátky, tak je to holt marné...

   Smazat
  3. Tak s tím souhlasím. Ucpat si uši sluchátky v přírodě považuji za poněkud absurdní, a ve městě jednoznačně za hodně nebezpečné. Nedávno kousek od nás srazili na přechodu kluka se sluchátky na uších hasiči. Šel na zelenou, nerozhlédl se, a neslyšel houkání... Jenomže já jsem měla na mysli turisty, kteří se spolu baví, tzn. sluchátka nemají. Kdo sluchátka má a neslyší zvonek, tak se nemůže ani bavit, a pak není důvod, proč by neměl pochodovat po krajnici husím pochodem. Z obou stran je to o předvídavosti, co se může stát za daných okolností. Chodec se sluchátky uprostřed silnice je stejně nepředvídavý jako cyklista, který se potichu přiřítí zezadu a spoléhá na to, že prosviští nějakou mezerou mezi chodci.

   Smazat
  4. Ja jsem nedavno dostala darem jako legracku klasickej zvonek. Pry byl zakoupen v Bauhausu za dvacku. Ale jeste jsem ho nepouzila, proste tak nejak (zatim) nemam potrebu zvonit. na chodniku bycb si to nedovolila, na silnici je to vetsinou zbytecny a na cykloztezce.. radeji zpomalim a pockam, co si delat nasili. jde snad o zivot?

   Smazat
 24. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 25. Mě vůbec nevadí spořádaní cyklisté, kteří jedou u krajnice, nejedou vedle sebe a tak podobně a dodržujou pravidla silničního provozu. Koneckonců mám jednoho v rodině.

  Ale idito, kterej jede dva metry od čáry, který jedou tři vedle sebe do zatáčky, do který neni vidět, terý nemaj potřebu se tři vedle sebe uhnout, když je míjí auto, který si myslí, že pro ně neplatí červená, značky a vlastne vůbec nic, těm bych to kolo narvala do prdele.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No konečně názor, se kterým se můžu plně ztotožnit.. On ten článek se taky jmenuje "ŠÍLENCI na kolech", čehož si teda většina lidí tady asi nevšimla :) Využívám všechny zmíněné způsoby přepravy (krom bruslí, těm jsem opravdu na chuť nepřišla) a vždycky se snažím chovat ohleduplně. Stejně tak se bohužel vždycky najdou lidé, kteří jsou úplná hovádka, když to řeknu velice slušně. A vzhledem k tomu, že chodím po chodníku, jezdím na kole i v autě, můžu ze svého pohledu zodpovědně říct, že mě taky nejvíc vytáčí šílenci na kolech, když právě řídím. Šílenci, opakuju, ne slušní cyklisti, se kterýma žádný problém nemám. Šílencům bych, stejně jako Vy, ta kola nacpala tam, kde jim slunce nesvítí. Řidítky napřed

   Smazat
 26. Vy všichni anonymové, kteří byste nejraději všechny cyklisty poslali v lepším případě do lesů (v tom horším pod zem) - vždy je to o lidech a je jedno, zda jsou to řidiči či cyklisté...

  Hovado za řídítkama se bude chovat jako hovado i za volantem (a naopak)...

  Podle zdejších reakcí chápu, že mnozí řidiči jsou neomezenými pány silnic, o čemž se ostatně přesvědčím pokaždé, co sednu za volant...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ne. Řidiči (alespoň v mém okolí) se cyklistů jednoduše bojí. Protože, a to mám doloženo příklady z praxe i vlatního pozorování, cyklisté asi opravdu mají pocit, že jim nic nehrozí, že všemu ujedou a jelikož jsou menší než auto, všude se vejdou. S největší oblibou pak ignorují jednosměrky. Bohužel jim nedochází, že kdyby se s nějakým autem střetli, řidiči se nestane téměř nic, protože má všude kolem sebe plechy, ale cyklista (zvláště je-li bez helmy) může dopadnout velmi ošklivě a navíc- vinu za jeho zranění či život ponese řidič.

   Smazat
  2. cyklista se najednou nekde vyloupne a clovek v plechu to pak tezko zehli.. ubrzdit tunu a neco neni jako ubrzdit 15 kilovy kolo s prumerne 70 (?) kilovym manikem

   Smazat
 27. Článek mi mluví z duše. Nemine den, aby mne nějaký blb na kole téměř nesejmul na chodníku.

  OdpovědětSmazat
 28. Původem sem z Nymburka a praská mi vagína když po našem uzoučkym mostě na kterej se jen tak tak vedle sebe dvě auta vejdou nasere nákej vypíčenej cyklista.Mosty sou kolem 3 po kterejch můžou jet oni a ne daleko,ale ne,musej jet tim jedinym kde jezděj jen auta :-// Omezenci :-// A proto,že je most pěkně do kopce a oni sou starý a prostě to nedávaj,musej šlapat jak zběsilý a stejnak jim to trvá,tak se vždycky tvořej fronty.Střílet a házet do Labe,fakt.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Taky jsme nymburacka naprosto s Vami souhlasim-bohuzel jsem tam nekolikrat predjizdela autem (asi tak 20km/h) i nejmenovane profesorky z gymplu,ktere by snad, kdyz uz uci (haha), mely mit trochu rozumu. Nevidim zadny problem,proc,kdyz jsem na kole,proc bych nemohla jet tech 10 metru navic na vedlejsi cyklistickou lavku. Myslim si, ze kamen urazu je v tom,ze vetsina cyklistu,kteri se premistuji po meste, nevlastni ridicsky prukaz,takze ani netusi,jak nebezpecne jejich chovani je.

   Smazat
  2. No páni, tohle psala nějaká dáma? ...

   Smazat
  3. I dáma se může nasrat, když někdo (v tomto případě cyklisté) nerespektuje základní vychování a mezilidskou slušnost :-)

   Smazat
  4. No, dáma tedy určitě ne. Zřejmě ale jiná osoba ženského pohlaví.

   Smazat
 29. V autoškole mi říkali, že když potkám babku na ukrajině, že se mám vyhýbat obloukem, protože tyto paní, když za sebou slyší auto, tak zastaví a - seskočí do silnice! Nevěřila jsem jim, dokud se mi to asi při páté jízdě opravdu nestalo :D
  Na kole jezdím, ne po městě (Praze), nejsem sebevrah (když už riskuju své zdraví tím, že po ní chodím pěšky a odvažuju se přecházet po přechodu na zelenou!), ale po okolních vesnicích na letní podvečerní vyjížďky. Kolikrát jsem byla ohrožena řidičem, který kolem mne projížděl tak těsně, že jsem málem padala do kopřiv v příkopu.
  Blbci jsou všude - za volantem, na kole i na chodníku. Člověk, který se jak ichtyl chová jako chodec, se stejně chová i jako řidič, cyklista, bruslař, plavec atd.
  Pírek

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Me takhle jeden chlapik v takovym hezkym bavoraku predjel u prazskyho Manesa v tom uzkym pruhu kterej je ohranicenej z jedny strany chodnikem a z druhy tou plastovou prekazkou za kterou jsou koleje. milacek mi tuknul zrcatkem do riditek a malem jsem to neubalancovala. otazka, jestli si vubec vsiml, ze me malem sejmul. reknu vam, lekla jsem se jako.. + srdce v krku. je fakt, ze jsem z kola jeste poradne neslitla, tak nejsem moc otrkana. rikala jsem si, kdybys jezdila jenom rekreacne nekde na cykolostezkach nebo NEKDE ZA PRAHOU PO VESNICI.. cha, vidim, ze bych si nepomohla.

   Smazat
 30. Jsem cyklista, řidič i chodec a nestalo se mi abych se ať v jakékoliv formě přepravy nenasral!!!

  Jako řidič nesnáším bezohledné cyklisty nerespektující zákony, ale co byste chtěli po ženské se třemi igelitkami na každým řidítku, po mladejch rádoby extrémních bikerech respektující pouze svoji drsnou cestu z bodu A do B a nebo po dědovi na kole narozeným ještě v době Rakouskouherska!

  Jako cyklista s řádně získaným řidičákem na auto se snažím ať v jakémkoliv provozu dodržovat zákony a na internetu se zajímám o legislativu týkající se provozu na pozemních komunikacích. Nicméne jedu-li v noci a nikde nikdo, tak přejedu plnou čáru, zatočím do zákazu a střihnu to i přes chodník.
  Za co bych střílel do kolen z pozice cyklisty jsou chodci na cyklostezce!!!
  aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa !!! SMRT !!! aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
  Chodník je pro chodce a cyklostezka pro kola - HOTOVO!!!
  Je to i ve vyhlášce!!! Na cyklostezku nesmí ani maminka s kočárkem! S oblibou tyhle chodce srážím kopnutím do zad, nebo do nich sprostě a bezohledně napálím a pak říkám, že jsem je neviděl, jelikož na cyklostezce neočekávám chodce, který má jít vedle po souběžném chodníku pro něj určeném!!!

  Jako chodec jsem už taky zažil pěkný svinstva!
  Samozřejmě cyklisty, v tu chvíli bych vždy rád měl klacek v ruce který by zkončil ve špicích! Zažil jsem tam motorkáře předvádějící jak jsou krutí a cool, že porušují zákony.
  Dokonce i auta zkracující si cestu, protože soustava jednosměrek na silnici jim nevyhovuje k tomu dostat se domů a 2 minuty později apod.

  Mělo by to být jako dřív!
  Chodec co vlítne do cesty a srazí ho auto bude pokud přežije souzen za to, že nevyužil chodník který pokud se nachází do 50ti metrů od něj je povinen využít!

  A hodily by se další jasný práva o kterých by se nediskutvalo:
  Chodec sraženej na cyklostezce dostane pokutu.
  Cyklista na chodníku - pokuta
  Agresivní jízda na čemkoliv - pokuta

  Víte, že na chodníku se podle vyhlášky nesmíte pohybovat rychleji jak 8 Km/hod. ?! :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ...S oblibou tyhle chodce srážím kopnutím do zad, nebo do nich sprostě a bezohledně napálím a pak říkám, že jsem je neviděl.....

   Tak Tobě by hochu měli okamžitě sebrat kolo i řidičák, napálit Ti tu pokutu, jak sám píšeš: Agresivní jízda na čemkoliv - pokuta, a pak Tě někam zavřít a nepouštět mezi lidi!!!

   Smazat
  2. Jste mimořádně agresivní a výbušnej. VY byste v jakékoli formě přepravy neměl co dělat!
   A je úsměvné, že klidně zatočíte do zákazu (i když je to v noci) a o kousek dál se rozčilujete, že někdo vjede do jednosměrky. :D

   Smazat
  3. Milej pane, co kopete lidi do zad nebo co. Vy jste presne ted (vedle lidi, co se nechovaj bezpecne) dalsi bezohlednej typ, kterej by taky zaslouzil nakopat vite kam. Takovej Zorro mstitel si pripadate, ze jo? Zly cyklista vychovatel:) Jste srab a hrubian. Doufam, ze Vas nikde nepotkam, takovej lidi jako Vy se bojim. To vase vedomy hruby skoleni, to je mnohem horsi, nez nevedomej blbec, co se mota v pruhu pro cyklistu. Jste proste kreten, to nemuzu rict.

   Smazat
 31. My tedy chodíme na cyklostezku s kamarádkou běhat, protože lepší místo opravdu není, kvůli výše zmíněnému a protože jsme studentky chodíme zásadně ve všední dny dopoledne, když je tam málo lidí. Slyším-li cyklistu zařadím se před/za kamarádku i když má cyklista ještě celej pruh v protisměru, protože jeden nikdy neví. To co tam ale vidím občas za sjezdy mě taky dostává. Maminky s kočárkem, dětma, psama rozlezlý po celý stezce, snaha o ohleduplnonost k těm pro které je stezka určena nulová. No a to tam je opravdu minimum lidí, ani nechci vidět jak to tam vypadá o slunečném víkendu, představuji si jenom jak cyklisti metají kotrmelce přes kočárky ve snaze zabrzdit.
  PS: Ty kočáry jsou dneska stavený jak tank s trekovejma kolečkama a všemožnejma vymoženostma a paní s ním není s schopná uhnout ani o centimetr ke straně, neznámo proč. Je jedno jestli je to chodník nebo cyklostezka, někteří kočárkáři jsou experti v neumožnění průchodu jiného člověka.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Až se někam potáhneš s uřvanejma dětma, co neustále otravoujou a lítaj okolo a nebudeš vědět, kde ti hlava stojí, tak nebudeš přemýšlet na tím být ohleduplný k nějakému cyklistovi, nebo komukoli jinému..budeš ráda, že vůbec žiješ, to ti garantuju. :D

   Smazat
  2. Nevymlouvej se na deti a radsi se jich zbav, kdyz te serou. http://www.babybox.cz/

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  4. Mě serou skoro všichni, asi si pořídím bouchačku, bazuku a pár granátů..a pak si v krimu pár desetiletí odpočinu..

   Smazat
  5. Medeo, co je to za zvast? Deti nemaji na cyklostezce co delat, pokud nejsou na kole. Tak tam s nima proste NELEZ nebo se nediv, az te nekdo sejme.

   Smazat
  6. když máš nevychovaný fakany tak s nima nechoď mezi lidi, nikdo na ně totiž není zvědavej.

   Smazat
  7. Mademoiselle to krásně vystihla. Kdybych se nebála, že mě nějaká mamina flákne mokrou plenou po držce, začala bych tuto větu používat nahlas a veřejně na jakémkoliv místě, kde se nevychovaní fakani vyskytují (tudíž asi tak dvacetkrát denně).

   Smazat
  8. No na tomhle vždycky náááádherně vidím tu rozmazlenost Pražáků a dalších lidí z města, tam maminky pořád blejou něco o tom, jak to prostě NEJDE a jak ony musí svými fakany zabírat čtyři metry do šířky...
   A když se vrátím do rodného kraje, tak maminka s mnohem horším kočárkem (žádná treková kolečka a podobně), navíc ještě dole naloženým nákupem z Jednotky, k tomu předškolák vedený za ruku... klidně jde těsně po okraji silnice, a když uslyší auto, tak ještě dokáže uhnout tak, že na silnici má jen půlku kočárku a předškoláka má téměř v příkopu... když auto projede, tak se vrátí a pokračuje v chůzi...

   Jo ale paničky prostě NEMŮŽOU.
   Ony vůbec dnešní maminky nic nezvládají a nestíhají a nemůžeme je kritizovat, ačkoli na rozdíl od našich prababiček nepečou chleba, nestloukají máslo, neperou látkové pleny, nepřehazují veškeré prádlo z ne-automatické pračky do ždímačky, nežehlí, nezavařují... atd. atd.

   Smazat
  9. Jéžiš, to nám tu chybělo, aby nám někdo vysvětlil, že rozcapené matky jsou zcela a určitě jen v Praze, kdežto na venkově je to samá dobrá žena jak na Starém Bělidle.

   Smazat
  10. Tak tak:-D Teda jsem z venkova a nevidím mezi matkama rozdíl - teď žiju v Praze a stejně se najdou ty rozumné, co s kočárem uhnou, netváří se ublíženě, že někomu vřískot jejich dítěte nemusí znít jako rajská hudba - zvláštní je, že když je člověk potká po roce - po dvou, tak mívají vychované dítě, které se nemotá pod nohama a ne rozezlenýho fakana, kterej sám pro sebe zabere celej chodník a ostatní aby lítali. Tohle fakt nepochopím. Ne každej je z Vašeho fakana nadšenej, tak si to uvědomte a trochu si je zcivilizujte. Když na to nemáte, tak si děti nepořizujte. (Teď nemluvím o těch jinak pohodových dětech, co občas zazlobí, ale o tom, co je vidět dnes a denně venku). Nevidím jedinej rozumnej důvod, proč to omlouvat takovýma kecama. Pak to dopadá tak, že mi v parku lítá po dece cizí děcko, hrabe se mi v kabelce a maminka se usmívá, jak je milánek zvídavej.

   Smazat
 32. Já ten článek vůbec nevnímám nějak negativně, jak tady někteří přispěvatelé útočí. Byď je kolo skvělý prostředek pro ekonomicky a ekologicky šetrnou dopravu, Česká republika nemá tak dobře vypracovaný dopravní systém a tradici pro provoz na kolech jako je tomu třeba v Nizozemí, Dánsku, Francii apod. Také proto si cyklisté musí uvědomit, že pro ně platí úplně stejné předpisy jako pro každého jiného účastníka provozu, že nejsou nesmrtelní, že opravdu nejdou vidět, nelze jezdit vedle sebe, a že tak jako při jízdě autem, je prostě nutná ohleduplnost a pozornost. Na což, dle toho, jak jsem to pochopila, chtěla upozornit i autorka článku.

  OdpovědětSmazat
 33. Já bych byla za zrušení kol, aut a podobných a za návrat na koně.
  Má to jednu mouchu a to tu, že je to asi nereálné, ale krásná představa...

  OdpovědětSmazat
 34. Blbci se najdou na vsech stranach barikady. Pravidelne jezdim na kole pres celou Prahu do prace a zazitku bych mela na clanky aspon tri. Oni si zas nekteri ridici mysli, ze cyklista na silnici nema co delat, opakovane se mi stava, ze mi ridici nedavaji prednost, jako bych tam nebyla, nezajem, nekdy je to docela nebezpecne. Nektere silnice jsou v centru uzke a cyklistu tam proste nepredjedete, ja vim a snazim se tam nejezdit, pokud to jde, ale nekdy nejde jinak a blbci kteri mi 50 cm za zadkem turuji motor aby mi dali najevo jak jim hrozne vadim jsou taky fajn. A chodci motajici se na na cyklostezce, presto, ze o metr vedle maji svuj pruh chodniku. A ano mymi nejoblibenejsimi jsou damy na 15 cm podpatcich, ktere jdou po naplavce presne v tom prouzku pro cyklisty a uz zdalky na me koukaji s jasnym vyrazem "neuhnu, na to zapomen!". Jak jsem jinak mirumilovny clovek mam sto chuti je omylem srazit. Vsem co tu nadavaji na cyklisty bych doporucila at si to zkusi dopravovat se centrem Prahy - fakt chutovka.

  OdpovědětSmazat
 35. Mě baví, jak jsou v diskuzi skoro všichni chytří. :D

  OdpovědětSmazat
 36. Blondyna je pica, na facku... nebo to je chlap?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vážená feministická cyklistko, jsme rádi, žes nám přispěla do diskus!

   Smazat
  2. :D omg, ses jeste vetsi pica nez jsem si myslel

   Smazat
 37. Z cyklistů mi vadí 2 a více vedle sebe, důchodci na kolech za každého počasí klidně i 20 čísel sněhu a blbci, kteří absolutně vůbec neznají předpisy.. Jezdím na kole i autem, ale vždy se snažím jet ohleduplně a tak jako bych jela autem, zodpovědně, ne jako sebevrah..

  OdpovědětSmazat
 38. já ti nevim, mně přijde že se teď celkově děsně šíří takováhle bezohlednost...Jako řidič sama nesnáším cyklisty na přechodech, takže pokud se blížím na kole k přechodu, slezu a přejdu pěšky. V tu chvíli se ale bohužel dostávám do situace, kdy mě velice často ani jako chodce nechce nikdo nechat přejít... začarovaný kruh

  http://suzyna.blogspot.cz

  OdpovědětSmazat
 39. Míla nenávidí Jarku, Jarka nenávidí Oldu, Olda nenávidí Petra, Petr nenávidí Boženu..
  Na téhle diskuzi jde vidět, jak jsme ohleduplní a tolerantní... cyklista nenávidí chodce, řidič nenávidí cyklistu, chodec nenávidí všechny. Téměř všichni jsme někdy cyklisté, chodci, řidiči a každý z nás si dovede představit, jaké to je sedět v zácpě, proplétat se na kole rušnou křižovatkou atd. co kdybychom se místo nadávání zkusili zamyslet a chovat se ohleduplně jeden k druhému? A netýká se to jen dopravy.

  OdpovědětSmazat
 40. Zas je hezký, že lidi v obézním Česku sportujou. V Holandsku to vypadá mnohem hůř, tam je šíleně cyklistů a jezdí šíleně.

  OdpovědětSmazat
 41. Blondýno,naprostý souhas.Připomínám že jsi ještě zapomněla na ty úžasný vozítka ,který si cyklisti zapřáhnou za kolo,dají do něj dítě a s tímhle se naserou na silnici.To bych opravdu zabíjela.Hrubá nezodpovědnost.V Brně na silnici si připadám jak na návštěvě,protože jsou tam skoro všude pruhy pro kola ale stejně tama málokdy kolo jede.no a ty miliony co se do cyklostezek narvou bych uměla využít jinak.Stejně se kolaři nejvíc roztahujou na silnici,a to doslova.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zabíjet není potřeba, oni to tímhle způsobem brzo zvládnou sami...

   Smazat
 42. Jeee, já se pobavila! :)) Ale máš pravdu. Cyklisty na silnicích taky nemám ráda. A pokud mě nějaký hodně naštve svou ignorací k okolí, jednoduše troubím tak dlouho, dokud se nevzpamatuje :)

  OdpovědětSmazat
 43. A ja hlúpa vždy idem na bicykli nalepená na obrubník, aby som nikomu nezavadzala...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. to já nikdy. radši si nechávám metr od kraje, až mě bude nějaký chytrák vytlačovat, abych měla kam uhýbat.

   Smazat
 44. Tak mě se stalo totéž co blondýně, jela jsem po městském okruhu z kopce dolů, a z cyklostezky křižující tuto silnici vlítl na přechod bez rozhlédnutí a jakéhokoli přibrždění boreček na koloběžce. Dupla jsem na brzdu, dětem v sedačkách málem ulítly hlavy, jak to s nima hodilo. Boreček se mi projel před autem a smál se mi do ksichtu, jak mě dostal... ale jak u toho nekoukal na cestu, najel do výmolu a natáhl se jak široký, tak dlouhý na silnici. Já naštěstí jezdím padesátkou i tam, kde nemusím. Ale být na mém místě někdo jiný, kdo tudy sviští maximální rychlostí (ul. Kotlářská Brno), tak je na místě po frajírkovi. A to má před přechodem ceduli jak vrata: Cyklisto, sesedni z kola.

  OdpovědětSmazat
 45. Jsem řidič, bez auta se nehnu a cyklista je pro mě alternativou noční můry za bílého dne. Bohužel, musím to tak napsat. Jakožto nějaký cyklista i řidič může být hovado, ale myslím si, že ze srážky auto - auto, má narozdíl od srážky auto - kolo, šanci někdo přežít. Prostě mi kolisti vadí z bezpečnostních důvodů. A každý, kdo má papíry a na cestách je potkává, mi musí dát za pravdu. Protože při předjíždění na úzké cestě vždycky, ale vždycky vznikne situace, že se vy, protijedoucí magor a cyklista, střetnete v jenom bodě.

  OdpovědětSmazat
 46. A taktéž, někteří bezohlední cyklisti s oblibou neukazují změnu směru jízdy. Když takhle jedou vpravo před autem a zničeho nic bez ukázání vletí přímo před kapotu kvůli odbočení doleva, to je taky super.

  OdpovědětSmazat
 47. Často jezdím do práce na kole a je to mazec.Pokud není poblíž cyklostezka jedu po silnici.Samozřejmě v případě špičky, mám už vychytané jiné trasy popřípadě sesednu z kola a kolo vedu.Co nesnáším:1/Z pozice cyklisty:Vykecávající se lidé na cyklostezce, když mají chodník vedle. 2/Z pozice chodce:Najednou se mi za zády vynoří cyklista a málem mě porazí.To je takový problém to kolo vést?
  Pokud jsem na silnici,ukážu když odbočuji.Pokud mi cyklostezka vede přes silnici a mám tam přechod, nevlítnu tam jako hovado,ale čekám, že mě někdo pustí.

  OdpovědětSmazat
 48. chodec a prilezitostny cyklista13. července 2012 12:22

  ja zas nesnasim lidi, co porad nadavaj na cyklisty. tak kudy jinudy maji asi jet?! na silnici jim ridici prejou smrt, na chodniku prudej chodce. pruh pro kolo jsem videla asi tak 2x v zivote..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. nenadává se tu na cyklisty jako takové, ale na ty bezohledné, kteří zvysoka kašlou na předpisy a ohleduplnost k druhým - nejspíš si myslí, že jsou nadlidi, co zachraňují zemi, a proto jim mají povinnost všichni uvolnit silnici a chodník. Na ty normální a slušné snad nenadává nikdo.

   Smazat
 49. Já třeba nechápu cyklisty v Praze mimo cyklotezky. Dobrovolní dárci orgánů?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zkoušela jste v Praze někdy dojet na kole z bodu A do bodu B jen po cyklostezce? Jestli ne, tak to zkuste, příjemnou zábavu přeju.

   Smazat
  2. Já ano, ale nepovedlo se mi to. Jen jedna cyklostezka mi vyhovuje a ani ta ne celá. Chci vás vidět, jak po městě (nikoliv na okraji) jezdíte po cyklostezce. Kde?

   Smazat
 50. Ti cyklisti na chodníku jsou asi nějaká pražská specialita. Někteří z nich si myslí, že chodci je nesnášejí proto, že se pohybují rychleji. Chodci se jich prostě bojí! Já taky. Už několikrát kolem mě po chodníku profrčelo kolo, možná půl metru ode mě. Kdyby měli aspoň zvonek a zazvonili, člověk by věděl, že za nimi jede kolo. A protože ti kolaři mají na sobě většinou cyklistické oblečení, asi to nebudou ti, kdo sedli jednou za rok na kolo a bojí se vyjet na silnici. Že je málo cyklostezek, za to přece chodci nemůžou.
  JarkaJar

  OdpovědětSmazat
 51. Souhlasim stoprocentne...a nejlepsi jsou ti, co jezdi v protismeru, i takovy jsem uz potkala...

  OdpovědětSmazat
 52. Já jsem jak chodec, cyklista tak i řidič a upřímně musím říct, že ostatní cyklisty moc v lásce taky nemám.
  U nás je hodně cyklostezek, docela rozumně na sebe navazují, ale ani to nějak na některé cyklisty nezapůsobí a klidně si jedou po silnici s dítětem v sedačce, když hned vedle je cyklostezka.
  Bohužel se většina cyklistů ani na přechodu nerozhlíží a v místě, kde není přechod už není potřeba si dávat pozor vůbec.
  Na chodníku už jsem taky párkrát dostala řidítkama do ledvin... Když jedu do města na kole, je to fajn, nemám problém s parkováním, ale když vidím ty svoje kolegy-sebevrahy, mám pocit, že by městská policie měla provést nějakou řádnou osvětu
  Podle mě je největší problém, že cyklisti mají pocit, že přece můžou jezdit všude a předpisy pro ně platí, jen když se jim to hodí

  OdpovědětSmazat
 53. v nějaké statistice, bohužel už si nepamatuju, kde jsem to četla, zjistili, že při smrtelných kolizích auto x cyklista v drtivé většině bývá příčinou to, že cyklista nedodržel předpisy a jel riskantně.

  OdpovědětSmazat
 54. Já jsem ze zdravotních důvodů bohužel pouze chodec, přesto jsem zastáncem automobilové dopravy a naopak jsem od doby kdy na ulicích zavládla cyklistická anarchie odpůrcem cyklistů. Případ první jak je popisován v článku je běžnou praxí cyklistů. Dnes je zcela obvyklé že se prohání na kolech v pěších zónách, kde nemají na kole co dělat, ale stejně tak i na chodnících a přes tramvajové zastávky i přímo na přechodech pro chodce za nepřítomného pohledu zde stojících policistů. Jejich jízda je většinou rychlá a bezohledná, navíc se mi několikrát stalo pokud jsem dost rychle neuskočil, že jsem byl přes rameno cyklisty zasypán vulgarismy. Cyklisté nedodržují vůbec nic, ani pravidla silničního provozu ve chvíli, kdy po silnici jedou. Velmi často vidím, jak cyklisté ve chvíli, kdy přijedou na křižovatku, projedou na červenou!! vjedou na přechod a kličkujíce mezi zmatenými chodci pokračují po přechodu vlevo či vpravo v jízdě. Ti vychytralejší, kteří chtějí odbočit vpravo, ještě před semaforem ( s červenou) vjedou na chodník, zase projedou mezi chodci přes roh a pokračují v jízdě vpravo. V popisování bezohlednosti cyklistů, by se dalo pokračovat do nekonečna,závěr je ale jasný. Na kole nemají na chodníku, v pěší zóně ani na přechodech pro chodce co dělat. Kolo mohou pouze vést jako pěší.

  OdpovědětSmazat
 55. Mila Blondyno, clanek dle meho gusta. Uprimne cyklisty na silnicich me dost rozciluji. Patri na cyklostezky, ano, je jich v CR malo, ale na vyhnout se na uzkych okreskach cyklystum a netrefit protijedouci auto, potazmo kamion, je nekdy fakt masakr. Manzel na ty nejvic egoisticke, kteri jedou jeste temer uprostred pousti ostrikovace......hnus, ale uz jsem fakt zoufaly. Vcera jsem kvuli jednomu cyklokonovi malem skoncila v prikopu v zatacce....situaci opet na uzke vozovce si asi kazdy dokaze dokreslit. Pred par dny, byl muz sokovan, kdyz v zatacce v malomeste potkal cyklistu fotra s malickou holcicikou, ktere si tam proste zaparkovali auta, vedle nich byl chodnik!!!!!!!!!Troubil jak sileny a fotrik mu opetoval pohled tipu - bez se vy... ja jsem tu panem.
  Jako matka 2 malych deti ty hazardery opravdu nechapu a o croozrech s miminy za koly na normal silnicich uz radsi pomlcim....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak co kdybysme cyklistům na silnicích zakázali jezdit? A pro jistotu chodcům chodit u krajnice, ne? Hlavně aby si řidiči mohli pohodlně vozit zadky.

   Smazat
 56. Jezdím do práce na kole denně. Jezdím tak abych neohrožovala nikoho. Ani chodce, ani řidiče, ani sebe. Moje zkušenost je, že jsou bezohlední řidiči, kolisti i chodci. Každý má něco. Předjet mě v autě do zatáčky když já chci jet rovně a řidič chce odbočit doprava a já musím brzdit smykem, abych se nezabila, protože si pán v autě chce dokázat, že je přece větší než cyklista, to asi není v pořádku. Taky není v pořádku, když se na mě zpoza rohu vyřítí vysportovaný cyklista, který ale mimochodem nehledí na nikoho. Opět jsem brzdila smykem. A chodci, kteří se pohybují po !!CYKLISTICKÝCH!! stezkách jsou mimochodem taky zhovadilost. Nejlépe s kočárky s miminy a psy na !vodítku! Proč je to pak stezka pro cyklisty? Jedu-li po chodníku, pak musím jet maximálně rychlostí chůze - do 5 km/hod.(mám na kole zvonek, bohužel ale ani ten někdy nepomáhá). Po přechodu pro chodce s přejíždět na kole vůbec nesmí. Uprostřed města, je-li tam pěší zóna se také nesmí jet na kole. Kdyby všichni znali pravidla provozu a byli ohleduplní, nemusela by jsi Blondýno psát tyto články. Ne všichni kolisti jsou prasata.

  OdpovědětSmazat
 57. Jezdím autem i na kole. V naše maloměstě je bohužel cyklistů plno. Taky je tam plno cyklostezek. Prázdných. Některé z nich končí před velkou křižovatkou. Na některých zase prudí měšťáci. Ale většina cykloborců je prostě líná si zajet pár metrů, tak jezdí zásadně po těch hlavních a největších cestách a křižovatkách. Znám všechny výše uvedené případy. Ignoranty, co jedou po silnici ve skupině, když souběžně s cestou je cyklostezka. To se pak nedá dělat nic jiného, než stáhnout okýnko a hlasitě je informovat, ať mažou na cyklostezku. Další kapitola jsou odbočující cyklisté doleva. Ti lepší se aspoň před manévrem začnou otáčet za sebe a tak je člověk připraven. Ti horší to rovnou střihnou. Tolik o cyklistech ve městě. Na silnicích ve městě je nesnáším. Mimo město nemám problém přibrzdit a jet 20, když do protivky jede auto. V noci jezdím zásadně uprostřed silnice, protože vím, že u kraje se pohybují lidi nebo cyklisti. A když jedu na kole já, tak se bojím, před každou křižovatkou brzdím i když jsem na hlavní a ve městě zásadně jezdím bočníma ulicema nebo po cyklostezkách. Mám se ráda. :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jezdím zásadně po silnici, protože po cyklostezce se jezdit nedá.

   To se totiž musíme rozhodnout, k čemu má stavba zvaná "cyklostezka" sloužit.
   Pokud tam cikcak jezdí bruslaři, pobíhají psy a fakani, pochoduje trojstup dojnic s kočáry a nikdo se nedrží vpravo, tak se tudy jezdit nedá. Navíc má půlka osazenstva sluchátka v uších, takže zvonění nepomáhá, a i když nějaká dojnice s kočárem zvonění slyší, tak reaguje akorát slovy "si myslí že se mu budu uhybat?".

   Pokud má cyklostezka sloužit k cyklistické dopravě, tak je nutné aby se všichni pohybovali v pravé polovině, malé děti vedli za ruku, psy na krátkém vodítku a neměli sluchátka. A samozřejmě, jako na každé dopravní komunikaci, tam občas vyslat strážníky a hříšníky pokutovat.

   Dokud to nebude vypadat takhle, tak jezdím po silnici, troubící debílky ignoruju nebo fuckuju a pro jistotu vozím pepřák.

   Smazat
 58. Bezohledný řidič je zlo.
  Bezohledný cyklista je zlo.
  Bezohledný chodec je zlo.

  Nicméně, pokud ohrožuji svojí karosérii a cizí život, tak je to mnohem horší, než když ohrožuji svůj život a cizí karosérii, a proto jsou bezohlední cyklisté zásadnější problém.

  Soudy a pojišťovny by samozřejmě měly vždy rozhodovat ve prospěch toho, kdo se choval správně. A to i v emotivně laděných případech, kdy je obětí třeba roční dítě pobíhající po parkovišti (ne, opravdu se nedá v zrcátku vidět).

  OdpovědětSmazat
 59. Možná už to tu někdo zmínil: mě štvou hlavně messengeři v centru Prahy, kteří, na to, že se na těch kolech pohybují v místech s vysokou koncentrací chodců, se řítí, jak kdyby byli na závodech. Už několikrát do mě málem takový blb vrazil a to (narozdíl od jiných) dávám pozor a koukám kolem sebe.

  OdpovědětSmazat
 60. Žiju v zahraničí a snad na každé větší cestě je tu extra pruh pro kola (tj. ne cyklostezka na chodníku, ale jako součást silnice). Tak 95% řidičů mě coby cyklistu na křižovatkách pouští, a to i v situaci, kdy teoreticky mají přednost oni. Když mě předjíždějí, nechávají mezi mnou a sebou co možná nejvíc místa, takže už ani netrpím fobií, že mě předjíždějící auto zachytí a strhne. Když se obě strany chovají slušně, tak to funguje, jinak ale musím přiznat, že při řízení (a někdy i chození) v Česku mě cyklisti taky často pěkně vytáčeli. Nemluvě o těch, kteří zvládnout přeorat celou turistickou stezku v lese, i když o kus vedle vede cyklostezka x-(

  OdpovědětSmazat
 61. Jmenovitě v Praze došlo kombinací nesmyslných / neexistujících cyklostezek a zabijáckých řidičů k tomu, že cyklista s průměrně vyvinutým pudem sebezáchovy nevyjíždí. Ti, co přežili a jezdí, jsou tvrdí ranaři. Ty nějaké předpisy nerozhází. Ale zavinili to automobilisté a radnice. Přírodní výběr.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Problém je asi v tom, že Praha, zvláště její staré jádro, není stavěná na cyklisty. V novějších městech se už jaksi s pruhem pro cyklisty počítá při projektech výstavby, silnice jsou širší, ale v Praze - když jdu z Caprovky na Náměstí republiky, tak mě u Filozofické fakulty srazí kůň s drožkou, pak luxusní mercedes v miniuličce u Staromáku, pak cyklorikša u Husova pomníku, do Celetné se proplétám davem bezohledných turistů a běhám jak laboratorní myška mezi stánky se suvenýry, u Prašné brány najednou vyrazí na kole splašený messenger, který se proplétá mezi dodávkami, no a přímo přede mnou parkoviště taxíků a za nimi se vyhýbají tramvaje a autobusy v zatáčce před Palladiem. Kde tu chcete jezdit na kole?

   Smazat
  2. Historické jádro má 866 ha, celá Praha 496 km2, drtivá většina cyklistických pomníčků je mimo hist.centrum a při cyklostezkách.

   Smazat
 62. Lepší než článek je tady diskuze :-), dobrá čtvrtina lidí je zbytečně vztahovačná, článek je o ŠÍLENÝCH cyklistech, tedy o těch co jezdí tak, že ohrožují nejen sebe, ale i ostatní, takže takové ty výkřiky "Jsem cyklista a kde mám tedy jezdit" a nebo ještě lepší "Všichni cyklisti jsou zlo" jsou prostě mimo. Jak už tu zaznělo mnohokrát, bezohledný blb je v každé kategorii a bezohledný chodec bude pravděpodobně i bezohledný cyklista nebo řidič. Problém je, že do auta si může jako řidič sednout pouze vlastník řidičského průkazu, na kolo každý, což nemá logiku. Kolař v běžném provozu (bohužel všude nejsou cyklostezky) se stává účastníkem dopravy a pokud nezná základní dopravní předpisy a nikdo ho za porušení nepokutuje, tak se potom není co divit.

  OdpovědětSmazat
 63. Za šialenych cyklistov považujem tým, čo majú pocit, že na bicykel sa musí sadnúť za KAŽDÉHO počasia. Potom šofer trnie hrozou napr. v januari ked je na ceste vrstva ladu a sneho a má predbehnút usilovne sliapajuceho cyklistu. Ja osobne som to zažila viackrát a každýkrát ma napadne : "tak a teraz dostane šmyk, padne mi pod kolesa a ja som v tom až po uši....."

  Za najšialenjších vyhlasujem rodičov, čo sa nedokážu vzdať svojho železneho tatoša ani v prípade že maju mimino. Potom si zakúpia taky ten vozik za bicykel a hurá na bicykle. Akceptujem to na cyklotrase. Ale.... Bývam teraz na Vysočine (Žďárske vrchy)...cesty su tu uzke a samá zákruta...takže pokaždé ma chytá infarkt ked autom vojdem do zákruty a vidim rodinku, kde tatinek slape a taha vozik s miminom, maminka vedla a popripade maju so sebou este malé decko/psa.....toto nikdy nepochopím.

  doris

  ps. prosím všetkých rodičov, ktoré sa tohto adrenalinu s vozikom a miminom účastnia a majú pocit, že takto dopriavajú svojmu potomkovi tie najlepšie zažitky ( prach spod kolies, exhalace výfukov atd...) tak nech sa najprv zamyslia a až potom vyplknú nejaký ten komentár.
  Dík.

  OdpovědětSmazat
 64. ...doteď jsem si myslela,že blogerce je max. 14 a ona už má i řidičák!...

  OdpovědětSmazat
 65. ...doteď jsem si myslela,že blogerce je max. 14 a ona už má i řidičák!...

  OdpovědětSmazat
 66. Pripad alsi z tohoto tydne na Arbesaku. Potrebovali jsme odbocit vlevo kvuli parkovani a tak jsme si najeli az na tramvajove koleje za jednu stojici tramvaj, aby se vedle nas mohlo zaradit jine auto, celou dobu se zapnutym blinkrem. Po naslednem pohledu do zpetneho zrcatka, kde nikde nic, se rozhodneme odbocit a tam najednou dva cyklisti (bez prilby, samozrejme...), ktery nas jeste zjebali, ze je to nase vina... No, tz dva metry z druhe strany auta jim asi nestacily a chteli tramvaj predjizdet v protismeru. Nasledna hadka, ze my jsme ti idioti, byla jeste lepsi...

  OdpovědětSmazat
 67. Po delší době článek, se kterým i můžu souhlasit. Taky jsem se v pátek nervla kvůli cyklistům, když jsem jela na chatu. Neumějí jezdit po kraji a působí, jakoby jim patřila celá silnice.

  OdpovědětSmazat
 68. A víte, co nesnáším já? Zemědělce, kteří pěstují óbrkukuřici v nepravoúhlých křežovátkách, tak aby nikdo nikam neviděl(s čím jsem ochotná se smířit, přece jenom tam mají pole), ale když už jim slavnostně začne sklizeň, tak místo toho, aby teda vysekali kukuřici u oné křižovatky, tak začnou z prostředka, přítom v blízkosti oné křižovatky mají vjez pro ty svoje stroje.
  Upřímně je úplně fuk, jestůi tam jede člověk normálně nebo jak magor. Tam je to furt nějaká havárie.

  OdpovědětSmazat