Fakt mi barva trička řekne, jaká jsem?

Barva našeho oblečení (prádla, bot, vlasů, rtěnky, toaletního papíru) o nás prozrazují úplně, úplně všechno. Jakou máme povahu, jaké jsme v posteli, nejspíš i to, kdy umřeme a tak. Tvrdí to módní časopisy, internetové magazíny a i blogerky. Tvrdí to často a rády. Jenže já mám tak trochu pocit, že všechny podobné články jsou hlavně o tom, aby se něčím zapláclo místo na stránce.Když se podívám do svého šatníku a botníku, jsem nejspíš pro autory takových článků nepoužitelný exot. Nemám totiž žádnou oblíbenou ani neoblíbenou barvu. Oblečení, prádlo, boty a doplňky mám prostě ve všech barvách. A žádná z nich vlastně nepřevládá, výjimkou jsou jen boty, kterých mám nejvíc v černé barvě (protože v obchodech se jich taky nejvíc prodává černých, žejo). Podle vlastních barevných preferencí se tedy asi nedozvím, jaká jsem. 

Takže jinak: Dnes jsem na sobě měla hlavně zelenou barvu. Podle článků, které jsem si o barvách přečetla, jsem ale trochu zmatená. Třeba v  Elle.cz píšou, že zelená znamená uvolněnost, empatii, úspěch, prosperitu, prestiž, růst, hojnost, nadbytek. Podle Krásná.cz je zase výrazem stálosti a odporu ke změně, psychologicky se projevuje jako vůle, vytrvalost a soudržnost. ProŽeny.cz tvrdí, že odstíny zelené působí klidným dojmem, nositel je označován za pokrokového a někoho, kdo neustupuje ze svých cílů a požadavků. Zůstává v pozadí a nebudí žádnou pozornost. A Blesk.cz tvrdí, že pokud nosíte zelenou, pak si potrpíte na dvoření, lichotky a pochvalu. Obklopujte se lidmi, kteří vás milují a obdivují.  

Kdybych měla zelené plavky, znamenalo by to podle jedné bloggerky na iDnes.cz, že mě příroda obdařila přirozeným půvabem. No, to by šlo. Jenže já mám jedny tmavě modré (protože na opáleném těle vypadají prostě naprosto fantasticky), takže prý mám sklony propadat depresivním stavům. A jedny červené. Jste vášnivá, trochu konfliktní osoba a nesnášíte stereotyp. Máte ráda výzvy. A taky jedny bledě modré. Jste plachá, možná nespolečenská, avšak stálá.

Tudy cesta nevede. 

Třeba mi o mé povaze řekne víc to, jakou mám barvu očí. MagazinŽeny.cz píše, že lidé s modrýma očima bývají senzitivní, emocionální, nerozhodní a snadno ovlivnitelní. Když je potřeba, dokážou dobře mlžit, předstírat, zatajovat nebo lhát. Lidé s hnědýma očima jsou racionální, rozhodní a vyrovnaní. Bývají temperamentní, velmi otevření a přímí. Jsou dominantní a mají velkou schopnost něco v životě dokázat. Aha, tak tudy taky ne. 

Trochu mi to připomíná horoskopy, kterými se ucpává volné místo v novinách. Vyberte si, co se vám hodí, ostatní se hodí určitě zas na někoho jiného. 

Podobně nic neříkající článek jsem objevila i na dalším webu pro ženy, kde se podobně neurčitě píše pro změnu o tom, jaké povahové vlastnosti mají blondýny, brunety a zrzky. Kdysi kdesi jsem četla i o tom, co o ženách vypovídá barva jejich rtěnky a to, jakým způsobem rtěnku používají. Povahu tam určovali podle toho, jestli si rtěnku nanášíme kolmo a máme ji ve tvaru špalíčku, nebo jestli ji držíme v ruce trochu šikmo a máme ji do kopečka. Bylo to ještě před tím, než se začaly ve velkém prodávat lesky na rty se štětečkem nebo aplikátorem. 

Podle mě je to všechno jen holý nesmysl. Nepopírám, že barvy na lidi opravdu působí a hrají důležitou roli třeba při navrhování interiérů, vytváření grafické podoby reklamních kampaní a podobně. Rozhodně si ale nemyslím, že by barva oblečení (prádla, bot, vlasů, rtěnky, toaletního papíru) vypovídala o člověku cokoliv jiného než to, že se mu nejspíš zrovna ten konkrétní kus oblečení zalíbil, když ho má na sobě. Nebo že prostě nesehnal modro-žluté tričko, protože obchody letos jednoduše zaplavila vlna pastelové růžové, tyrkysové a mint.  Z toho, že na sobě mám oranžové letní šaty nemůže nikdo rozumný usuzovat, jestli jsem pečlivá, výbušná nebo flegmatik. Můžu je přece mít na sobě jen proto, že se mi líbil jejich střih. Že ve žluté barvě už je neměli v mojí velikosti. Nebo že mi prostě žlutá barva jednoduše nesedne k mé barvě pleti a vlasů a vypadám v ní, jako bych byla půl roku zavřená v podzemí.

Nakonec, o tom jaká jsem já sama, si nemusím číst v magazínech. A to, jací jsou lidé kolem mě, rozhodně nebudu vyvozovat z barvy jejich oblíbeného trička.  

I když ono je zas asi jednodušší předložit čtenářům článek o tom, co o nás vypovídají barvy oblečení, než rovnou napsat: Inzerent se zoufale snaží prodat svou úplně hnusnou kolekci v neónových barvách, a tak nám zaplatil za text, že neónově růžová je strašně sexy a pozitivní barva. 

74 komentářů:

 1. všecky weby, co vidím na úvodním obrázku, tak nečtu už nějakou dobu, páč kdybych četla, musela bych se pokaždé pozvracet, jaké ho*na tam melou...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ...jakÁ ho*na
   No nic.
   Asi v páté třídě jsem měla sešit, kam jsem si od kamarádek přepisovala podobné nesmysly o barvách triček, o květinách, o číslech apod. Myslím, že v tomto věku je to ještě odpustitelné.

   Vymazat
  2. Asi kultivovaná vyzrálá redaktorka s širokým všeobecným přehledem vytáhla orvaná čísla COSMOGIRL zakopnutá minulých 15 let pod postelí. Tyhle servery jsou fakt pro úplný tupěnky.

   Vymazat
  3. Pak se není možné divit tomu, že v tomto státě lidi byli, jsou a budou jako tupé ovce bez názoru. Nejen dívenky v pubertě, ale mnohdy i jejich mámy, co si pak hrají na přerostlé školačky. A kdo není jako ony, není in. Miluji širokou paletu barev pletí a oděvů (včetně typů oděvů), které jsou vidění v multikulturní Evropě.

   Vymazat
  4. Tupe ovce bez nazoru jsou ovsem lide nejen v tomto state, je to vlastnost lidstva jako takova.

   Vymazat
 2. placená inzerce se objevuje všude, včetně článků ohledně módy apod., co se komu konkrétně hodí, to se napíše, hlavně že to zaplatí... jinak souhlasím s přirovnáním k horoskopům, taky mě to nedávno napadlo, prostě aby se to všem hodilo a každý si z toho vybral, co se jemu konkrétně hodí... jinak z psychologického hlediska opravdu barvy představují jisté psychické stavy a nálady, ale to se nedá brát podle nějakých povrchních článků na stránkách typu třeba "prozeny.cz", toto bych hledala asi jinde než na těchto komerčních portálech, ale to je zase jiná pohádka... Verča

  OdpovědětVymazat
 3. To s tím tvarem rtěnky bylo před 16 lety v Bravo Girl! Fakt přísahám, já si to tehdy vystřihla, protože mi to přišlo zvláštní. Sice mě tehdy poprvé napadlo, že všechny - ehm, dvě mé rtěnky mají stejný tvar, ale popis byl samozřejmě naprosto zaměnitelný, aby se v podstatě poznala každá...
  Jo, a ty články na webech pro pindulíny, přehoďkejty a děsně zaneprázdněné Matky na Mateřské - jako brigáda nic moc. Platí se 20 haléřů za slovo a text nesmí být delší než 500 slov, to je naprosté maximum, protože jinak to výše zmíněné dámy už nezvládají číst. Takže za jeden takový slint dostanete nanejvýš 100 Kč - no, když rychle potřebujete finance, tak má kvantita přednost před kvalitou - a nanyny pod to stejně nacpou tleskánky a smajlíky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zvlášť s dnešní technikou: dřív se podobné perly opisovaly ze starých ročníků a muselo se pracně listovat a klepat na stroji, čímž trpěly nehty. Dnes stačí Ctrl+C/Ctrl+V.
   Mimochodem, co jsou to přehoďkejty? TY, co cvičí, nebo jen překládají nožky? Krásné slovo, asi jako "jak se maďarsky řekne tanečnice? Kýtamiházi."

   Vymazat
  2. Jsem žena na rodičovské (najděte si na internetu rozdíl mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou) a představte si, že dokážu číst o večerech literaturu jako je Zločin a trest, Krysař apod. A pokud vím, mají více jak 500 slov, tak buďte tak laskav/á a to usuzování z části na celek si laskavě odpusťte.

   Vymazat
  3. anonymní z 11:27 - také jsem na rodičovské.. Autorka textu, na který reagujete psala o děsně zanprázdných matkách na mateřské. Pokud nic z toho nejste, nechápu proč na ní útočíte a ještě radíte, aby si našla rozdíl mezi mateřskou a rodičovskou.. možná zvládáte číst klasiku, ale u krátkých textů Vám uniká smysl.. jo nemylím si, že by si autorka myslela, že matka na mateřsk nzvládne číst text delší než 500 slov..

   Vymazat
  4. pro 8:04 přehoďkejty - tak říkají babičky u nás na vsi mladým ženám, které sedí celý den před domem na lavičce, povídají si o tom, co se dočetly v Blesku, Aha a ženských časopisech o líčení a celebritách, na práci nesáhnou a jen přehazují kejtu přes kejtu (nohu přes nohu) - a večer jsou hrozně unavené

   Vymazat
  5. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  6. Milá anonymní matko, vždy má pravdu. A heč já čtu Zločin a trest v angličtině, pokud teda tady máme omdlévat z toho, že si po večerech něco čtete, tak se můžem přebíjet, kdo je víc na výši. Až budete mít červený diplom a čtyři děti, jako moje známá, pozicí ředitelka, tak tady machrujte.

   Vymazat
  7. Mně je dvaadvacet, Bravo girl jsem čítala, když mi bylo asi dvanáct, takže před deseti lety to tam taky bylo. Fascinuje mě, jak se tyhle blbosti recyklují a pro jak širokocou cílovou skupinu. Btw. cokoli pro ženy jsou přestala s koncem puberty číst. Jsou to blbosti. Pánské magazíny bývají alespoň vtipné a čas od času i zajímavé.

   Vymazat
  8. Anonymní 10:19 - klobouk dolů před Vaší známou. Lidé jako ona jsou pro mě inspirací a impulsem k tomu, abych byla lepší. Studuji dálkově mgr. studium, mám nakročeno na červený diplom a doufám, že ho i získám. Dítě mám zatím jedno, ale ráda bych svou rodinu rozšířila. A kdyby se mi podařilo získat pozici ředitelky, byla bych štěstím bez sebe. Držte mi pěsti, abych i já dosáhla takové pozice v životě, jako Vaše kamarádka.
   A mohu se zeptat, jak jste dosáhl/a takové úrovně, že dokážete číst klasiku v angličtině? Kurzy nebo samostudium - sledování filmů, apod? Dejte mi, prosím, tip.

   Vymazat
  9. Dálkový magistr, červený diplom - ROFL !!!

   Vymazat
  10. Ten příspěvek nebyl myšlen vážně ... Školu mám dostudovanou a s červeným diplomem to není. Navíc to bylo bakalářské studium, denní. Myslím si, že vystudováním vysoké školy člověk nezíská patent na rozum.

   Vymazat
  11. P.s.: studenti dálkových studií jsou méněcenní jak ti, co studují denní? Studenti denního studia jsou inteligentní, zatím co ti, co studují kombinované (dálkové) jsou hovádka, která mají titul zadarmo? Nebo jak byl myšlen Váš příspěvek? A tím ROFL jste myslel, že se válíte smíchy po podlaze? Vy neumíte česky?

   Vymazat
  12. Vykašlete se na to, hádáte se kvůli kravinám:) Ten původní příspěvěk, který tu někdo psal byla taková paušalizace a nadsázka něco jako důchodci v lidlu, nikdo nechce říct, že všichni jsou takoví jen je to takový stereotyp;)
   Jinak dálkové studium asi vyžaduje pevnou vůli a odhodlání (možná i větší než denní) ale objemem znalostí se velmi často nemůže rovnat (kupříkladu na technických školách), kdy některé obory dálkově ani studovat nejdou, protože to prostě vyžaduje daleko více času a osobního kontaktu.Není škola jako škola, student jako student a diplom jako diplom,ne?:)

   Vymazat
  13. Cekam, kdy to tu nekdo trumfne tim, ze cte Zlocin a trest v latine.

   Btw. VSSPP.

   Vymazat
  14. Pardon, mimochodem.

   Vymazat
 4. Pak že je Andrejka blázen, Blondýno... Ta ty ptákoviny o ničem píše aspoň zajímavě.:D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tím nemyslím, že ty píšeš ptákoviny o ničem, ale jak vidíš, tak je jich plný net.

   Vymazat
 5. Takový bláboly ani nečtu... fakt kvalitní magazíny :/

  OdpovědětVymazat
 6. Asi nejsem cilova skupina zenskych webu, protoze kdykoliv jsem tam nakoukla (asi 10x), tak jsem si rikala, ze neni mozne, aby ty zvasty nekdo doopravdy cetl. Mimibazar znam jenom z fotek/zminek z ruznych blogu (vcetne tohoto ;o)) a jeste jsem se neodvazila tam nakouknout (ani to neplanuji). K tematu: barvy maji urcite vliv na nasi psychiku a napr. pri vybavovani domacnosti jsou dulezite k vytvoreni urcite atmosfery, ale soudit neci psychiku podle satniku nebo toaletaku je akorat tak na urovni prave tech zenskych webu (= uplna blbost).

  OdpovědětVymazat
 7. Blondýno, to máš ještě dobrý, já jsem se kdysi dávno dověděla, že když mám ráda fialovou, jsem lesba.

  OdpovědětVymazat
 8. Jen si tak říkám, že tohle je další "článek", stejně jako ten o lolitách, kterým se autorka snaží zaplácnout místo na stránce.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jen si tak říkám, že tohle je další "komentář", kterým se autorka snaží dát najevo, jak je hloupá

   Vymazat
  2. Je to můj názor a nevím, proč bych svůj postřeh nemohla napsat do komentářů. Od toho tu tato možnost je. Nevím, proč hned musíte útočit a říkat, že jsem hloupá. Na tomto blogu jsem našla spousty užitečných rad a jsem ráda, že jsem na články protivné blondýny narazila. To ovšem neznamená, že všechny její příspěvky se mi líbí. Je protivná blondýna tedy hloupá, když dle názoru některých (ne všichni tu měli potřebu se vyjádřit jako já) je tento článek zbytečný? Dle Vaší logiky: zbytečné = hloupé? Navíc váš příspěvek k mému komentáři můžu i já označit za zbytečný a tím pádem si říct, že dáváte najevo svou hloupost.

   Vymazat
 9. Mno, vzhledem k tomu, že na jednom z těchto serverů pracuji a nestydím se za to, milé dámy... :) Jednak si nemyslím, že meleme jen ho*na, jak tu kdosi psal, a ani texty nemají max. 500 slov. Délka se odvíjí od tématu, které je podle závažnosti i delší. Popravdě, podívejte se i na další webové magazíny, nejen na ty "ženské". Délku kolem 5000 znaků znaků dodržuje většina z nich, protože víc prostě internetový článek "nesnese". Přiznejte si, že číst nějaký internetový článek déle než pár minut vás přestane bavit, zatímco v papírovém vydání vám nečiní potíže číst i několikastránkový - ostatně, toto je popsáno i v odborné literatuře. A pro ty další rejpalky: ne, nemyslím si, že jsem nejspíš úplně stejně dutá, jako ty super zaneprázdněné matky na mateřské. Knihovničku mám plnou klasických českých i světových autorů a všechno jsem to četla. Přesto mě občas baví přečíst si nějakou hovadinu typu co o mě vypoví barva mého trička, stejně jako leckterou utahanou maminu baví si občas přečíst nějakou zábavnou věc na odpočinutí. Konec. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Není tedy zbytečné takové žvásty vůbec psát a zamořovat tím net? Proč z nich dělat ještě větší hňupky, než už jsou?
   Také jsem utahaná matka a takové žvásty a "novinářky", které je vytváří, jsou mi k smíchu a nedosahují ani úrovně té Andrejky.

   Nevadilo by mi číst si o barvách, kdyby tam byly aspoň nějaké informace a ne jen chytře se tvařící výcucy z palce.
   Byt vámi, tak se za to stydím..ale peníze nesmrdí, chápu.

   Vymazat
  2. Absolutně jste nezklamala moji představu o tom, jaký je osobnostní profil redaktorech takových serverů - Já jsem tak na výši a in, mám v knihovně klasické tituly, své práci tak rozumím, jééé jůůů ten růžovej lak je tak skvělej....Ty co kritizujou naši práci jen záviděj..To jste vážně chtěla v životě dělat? psát furt dokola ohraná dávno vyvrácená klišé a bludy?

   Vymazat
  3. Andrejka je hlavne zjevna satira, probuh, proc ji vubec hazet dohromady se skutecnymi "novinarkami"?

   Vymazat
 10. Víte co, já fakt nemám pocit, že bych z někoho dělala hňupku a už vůbec, ale opravdu vůbec nechápu, proč bych se za práci, kterou dělám poctivě a která nikomu neubližuje, měla stydět. Pokud si chcete číst intelektuální články, tak běžte na Britské listy, Dobrou adresu nebo třeba Hosta do domu. Pokud si chcete číst zpravodajství, tak běžte na aktuálně, novinky nebo třeba idnes. A jestli si chcete číst jen tak, pro zábavu, běžte na některý z magazínů pro ženy nebo pro muže nebo pro kuchařky nebo pro majitele psů či koček. Ostatně, Blondýnin blog taky není zrovna intelektuální počtení a v mnoha ohledech má značně zkreslenou představu o světě. Vážně si myslíte, že to musí číst jen hňupky? Nad koho se tu povyšujete...? A teď vážně nebráním svoji práci, ale princip toho, že někoho odsoudíte jen pro to, že čte ten či který server. Ostatně, zkuste se na některé ty servery podívat osobně a zjistíte, že je tam i dost užitečných informací - třeba pravidla zdravé výživy, návody na cvičení, představování nových druhů cvičení, pro vás nejspíš strašně povrchních typů, jak oblečením zamaskovat různé nedostatky postavy atp. Váš pohled mi přijde hloupě bagatelizující.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. povrchních tipů, pardon za chybu :/

   Vymazat
  2. A proč pracuješ na serveru, jehož náplň tě intelektuálně nenaplňuje? Prachy, že by?

   Procházím různé stránky a blogy, k některým se vrátím, na některé hned zapomenu, někde se pokouším dikutovat (mám-li jiný názor), ale většinou mě slípky vyštípou.

   Obávám se, že všechny weby pro ženy (mj. - neuráží vás, ženský, toto označení?) jsou tematicky i graficky obdobné, články se neustále opakují. A bohužel jsem si nikdy na ženské stránce nepřečetl např. kvalitní recenzi na nějakou knihu - myslím skutečnou knihu, ne komeční obrázkové leporelo o hubnutí či vaření.

   Pokud Janino skutečně pracuješ pro společnost provozující web se zaměřením na ženskou čtenářku a pokud máš doma knihovnu plnou kvalitní literatury, pročs ještě nezavedla rubriku pro inteligentní ženy? Zkus napsat o Dostojevském, rád si tvůj článek přečtu, když mi dáš odkaz.

   Vymazat
  3. Nad lidi, co píšou články o ničem a bez důvodu, hlavně že to mají placené. Pokud to není váš případ, tak se nemusíte rozčilovat. :)

   Vymazat
  4. To patřilo janina.ch.
   Nad takové lidi se budu povyšovat a to i kdyby měli tři vejšky a nastudovanou celou knihovnu.

   Vymazat
  5. Možná že až někdy pochopíte, že na recenze Dostojevského jsou tu jiné weby, tak si konečně budeme rozumět. Kromě toho, že si stojím za tím, že úroveň jednotlivých webů je značně (a to opravdu značně) rozdílná a že opravdu zdaleka ne všechny články jsou o ničem a bez důvodu. A kdyby vás to zajímalo - konkrétně já píšu hlavně o vaření a to s tlučením blbostí do hlavy vážně nemá nic moc společného, na "intelektuální" vybití mám jeden malý filmový časopis a debaty s kamarády.

   Vymazat
  6. médea: no vidíte, a mě by ani ve snu nenapadlo se nad nikoho povyšovat, ani kdyby kopal kanály. Osobně se cítím povýšena jen nad lidi s nulovými morálními hodnotami a nad arogantní husy (v případě pánů blby). Takže asi tak...

   Vymazat
  7. Tim spíš by vás měly štvát kolegyně, co dělají spíš jen ostudu prázdnými články o ničem. Tedy pokud neděláte recepty na obalovaný knedlík a párky zapečené s kečupem.

   Vymazat
  8. Apropo, zajímalo by mne, jakou práci máte vy, že ji děláte jen pro její přínos společnosti a výplata pro vás už není důležitá?

   Vymazat
  9. ..a mirální hodnoty dokonce vedu. Jen to nejsou peníze na prvním místě a každého si opravdu nevážím. Vážím si jen těch, co si to dle mého zaslouží. Pokud to je arogance, pak jsem asi arogantní. Nepotřebuju být další sluníčková slepička s tleskánky..

   Vymazat
  10. Dobře, že se ptáte. Já například zcela zdarma dva roky moderuju jedno fórum zaměřené na hudbu a její rozvoj.

   Vymazat
  11. no, sluníčková slepička taky nejsem, ale odsuzovat kvůli toho někomu na pozici "hňupky" mi přijde krajně povrchní a hloupé. Můžu si o tom myslet svoje, můžu i napsat, že prokrindapána, ale toho člověka rovnou odsoudit? Zdarma se věnuju mnoha koníčkům, roky jsem třeba jezdila jako vedoucí na tábory s dětma z domovů a vybírala si na to dovolenou, dlouhodobě se naprosto zdarma snažím šířit kulturní osvětu do zaprděného maloměsta, na kterém žiju, ale já ptala na povolání, které vás živí... Apropo, že jste arogantní jsem nikde neřekla, jen jsem konstatovala, že aroganci nesnáším.

   Vymazat
  12. Ono to tak vyznělo, já také nikde nenapsala, že jste hňupka, nebo píšete blbosti pro hňupky.
   Pracovala jsem jako plánovačka, teď mám ročního dítě a nežíví mě nic. Přesto se snažím "neprostituovat".

   Vymazat
  13. oprava:...roční dítě..
   Plánovala jsem výrobu skleněných kamenů, ale myslím, že to je docela vedlejší, co jsem dělala, nebo dělám.
   Nejsem milionář..asi tak.:)

   Vymazat
  14. Sice bych se nepřikláněla k ta drastickému odsuzování, ale souhlasím s tím, že časopisy nebo weby pro ženy stojí v ČR za starou bačkoru. Je smutné, že jediný časopis, který mi přijde zajímavý je pro muže (Maxim). Nic proti vám Janino, ale určitě byste se mohla podívat na server na kterém pracujete a zhodnotit, jestli má vůbec nějaký relevantní přínos. Mně osobně zajímá kosmetika a o ní se nikde pořádně nic nedozvím. Všechny články jsou příliš obecné a opakují se. Moc bych uvítala, kdyby redaktorky začaly psát články, které doporučí skutečné výrobky. To byl jen příklad, ale víte jak to myslím.

   Vymazat
  15. No, Jájo, konkrétně u nás se jistě najde občas nějaká ta hloupost, jak tu všichni určitě píší, ale taky máme produktové články, ve kterých doporučujeme mnohdy vážně osobně odzkoušené produkty - a věřte, nebo ne, až na komerční prezentace, které jsou vždy nějakým způsobem označené, nám za to nikdo neplatí. Prostě máme rády ty konkrétní řasenky, krémy, make-upy a o svoje zkušenosti se rády podělíme. A když se takový článek píše, tak se k tomu dělává i anketa na našich facebookových stránkách, takže ani Jana (26, Praha) není vymyšlená. A kdybych neměla pocit, že náš server nemá žádný relevantní přínos, tak mi věřte, že bych šla pracovat jinam, práce, která nemá smysl nebo za kterou bych se styděla, není nic pro mě, ostatně, ze studentských let mám velmi dobře vyzkoušeno, že uživit se zvládnu i rukama, a v Praze je naštěstí dost volných míst, abych se - třeba i mimo obor, který jsem studovala - měla kde uchytit. Zkuste si někdy projít ty servery celé a samy a nejen na základě nějakého článku na blogu, a zjistíte, že kromě blbostí je tam opravdu i spousta relevantních informací o zdraví, prevenci, domácnostech, typů na zařízení miniaturních bytů i úpravy zahrad atp. Jasně, nejde to ani zdaleka tak hloubky, jak by mohlo, ale od toho jsou tu specializované servery na tu konkrétní problematiku (těžko čekat nějakou čtenost u článku o nakazování omítek u článku na webu pro ženy, byť jeho téma jsou Nejkrásnější omítky, kupříkladu). Já tímhle vším nechci ospravedlňovat svoji práci (tedy, trochu ano, samozřejmě), ale poukázat na to, že představy o tom, jak taková práce funguje jsou mezi "nezaujatými" často velmi zkreslené. Studovala jsem jazykovou a litrární kulturu, řadu předmětů jsme měli na téma média a sama se už od střední školy o problematiku funkčnosti médií zajímám, přes čtyři roky v nich na full time i pracuji, takže si dovoluji říct, že nějakou představu o tom mám, půlka mých kamarádů pracuje v jiných magazínech, denících i v celostátních televizích, takže spoustu věcí společně probíráme. Jen bytostně nesnáším jakékoliv hloupé zobecňování, že se "nad lidi jako "novinářky" na ženských serverech budu povyšovat vždycky". Možná se mnoha lidem může jejich práce nelíbit, mohou ji kritizovat, ale nejdřív o ní sakra přece musí něco vědět.

   Vymazat
  16. Na to abychom mohli hodnotit úroveň serveru přeci nemusíme mít vystudovanou jazykovou a literárníkulturu a ani nemusíme vidět do novinářské branže. Stejně tak nemusíme zpívat jako Gott, abychom ohodnotili jestli někdo druhý umí či neumí zpívat. To, že se tu takto osporavedlňujete je jen dalším důkazem, že na tom článku asi kus pravdy bude. Vy tu vytahujete články o otmíkách a o zdravé stravě, ale my se tu o tom vůbec nebavíme. My se bavíte o dementních příspěvcích na téma Podle barvy trička si vyberete chlapa a podobně. Jája má pravdu, opravdu nevidím ani v jednom jmenovaném webu nic, co by mne zaujalo. A prospos. Články se píší hlavně pro čtenáře a ne pro sebe.

   Vymazat
  17. Teď tedy vůbec nechápu, co myslíte tou poslední větou...? A o médiích jsem psala proto, že tu většina z vás má velmi, ale velmi zkreslené předtavy o tom, jak taková redakce funguje (viz před časem Blondýna, která zde tvrdila, že nám tu sedí nudící se asistentky, které nemají do čeho rýpnout, místo aby zvedly zadek a šly se do obchodu podívat, kolik to teda stojí. Neznám jedinou redakci, kde by měli nudící se asistentku, a znám jich třeba i jen zprostředkovaně dost). A kus pravdy? Nikde nepopírám, že se nějaký ten "superpřínosný" článek občas (někde častěji) ukáže v podstatě všude. V tom případě by mne ale zajímalo, čím je přínosné Blondýnino konstatování, že se to všude píše? :)

   Vymazat
  18. Janino, jak můžete dělat redaktorku, když máte problém s porozuměním psanému textu? Na článek o "info o ceně v obchodě" si velmi dobře pamatuju. Jenže v něm nebylo vůbec nic o nudících se asistentkách, které nemají do čeho rýpnout. Blondýna nic takového netvrdila (www.protivna-blondyna.cz/2012/04/info-o-cene-v-butiku.html)

   Jestli všechny redaktorky myslí jako vy, tak pak chápu, proč magazíny pro ženy vypadají tak, jak vypadají.

   Radka

   Vymazat
  19. Janino, jestli jste studovala soukromou literární akademnii, tak s tím se tedy opravdu nechlubte.

   A proč myslíte, že recenze dobré knihy nepatří na web pro ženy. Je tedy vaše profilová čtenářka hloupá husa, kterou zajímá jen bydlení, hubnutí, dětičky a hadříky? To můžu argumentovat, že specializovaných webů zabývajících se módou je dost, tak proč o hadrech psát v ženském webu.

   Vymazat
  20. To je asi trend doby. Dřív jsem si přečetla článek a něco jsem si z něj vzala a teď čtu cosi, co má 20 odstavců a nedozvím se z něj nic. V Maximu mám pocit, že ty články mají prostě nápad a hlavně je tam i trocha nadsázky a vtipu, v ženských magazínech utopie. To ale strašně zobecňuji. Když už jste si kopla i do mě, tak k tomu řeknu jen to, že vy jste za práci placená, kdežto já píšu blog zadarmo a ve svém volném čase. Jestli jsem vás urazila, tak se omlouvám, ale o tom diskuse jsou. Napsat svůj názor. Vy si z tohoto buď něco vezmete, nebo budete tvrdit, že jsou všichni zlí a jen závidí, jak bývá zvykem ukončovat na internetu téma. Jestli uvidím po čase zlepšení, tak vězte, že se vám osobně klidně půjdu omluvit.

   Vymazat
  21. Já fakt nechci číst něco, co předpokládá, že jsem povrchní (zajímá mě jen kosmetika, líčení a vlastní figura, viz recepty a tipy na diety), naprosto blbá (nepoznám, že článek o barvě trička si někdo vycucal z prstu a ještě už se drahně let urputně recykluje) a nemám smysl pro humor. Proč tu asi někdo předestřel, že radši čte Maxima. Pánské magazíny jsou možná informační hodnotou stejné, ale alespoň se tam netočí ta samá témata dokola a jsou zábavné a vtipné. (Osobně čtu jenpromuze.cz) Dejte mi pár hodin a obsah průměrného magazínu nacíleného na ženy si z palce vycucám taky. Studuju vysokou školu podobného směru, jak to funguje v médiích vím. To nic nemění na tom, že si myslím, že ženské magazíny a priori předpokládají, že jejich čtenářky jsou naprosto tupé, neb tohle se nedá omluvit ani tím, že jde o čtení pro volný čas. (Co jiného je tenhle web? A je asi milionkrát přínosnější, zábavnější a vtipnější.) Což tedy akceptovat nemíním. Jasně, redaktor dělá svou práci a píše. Živit se psaním je prima. Ale to se ještě nikdo nezamyslel nad tím, jestli náhodou čtenáři tohle fakt chtějí? A něco jiného by nechtěli víc? Kolik znáte kdo žen, které tyhle nablblé výplody vážně čtou? Já velmi málo.

   Vymazat
  22. Btw. mám dojem, že literární a jazyková kultura je obor na univerzitě v Hradci Králové...

   Vymazat
  23. Aailyyn, osobně vidím spousty unikátních přístupů na náš server, takže věřte tomu nebo ne, čte to hodně žen. Já jich ve svém okolí taky neznám bůhvíkolik, ale možná je to tím, že ani jedna nejsme v cílové skupině a s největší pravděpodobností se stýkáme s lidmi, kteří mají podobné zájmy jako my... Jinak vám ráda dám pár hodin a zkuste si napsat aspoň jednodenní obsah - u nás je to 7-8 redakčních článků. Včetně vyjádření lékařů či jiných odborníků (reálných!), včetně natáčení videí z cvičení, nafocení všeho okolo atp. Věřím, že pár hodin to, aby to mělo nějakou kvalitu, nebude. Něco totiž možná za 20 minut napíšete, ale příprava celé řady článků trvá i kolem 6 či 7 hodin. Aspoň tak to tedy chodí u nás, tiskové zprávy systémem ctrlC a ctrlV opravdu nezveřejňujeme. Apropo, máte nějaký osobní problém s hradeckou univerzitou? Přístup školy ke studentům je dost žalostný, ale učit se tam na zkoušky vážně musí, i když ne tolik, jako jsem to zažila během těch tří let na FF UK.

   Vymazat
  24. Ne a neštěkejte na mě. Uvádím na pravou míru to, jak tu někdo nastřelil, že Škvoreckého literární akademie. Protože studuju něco podobného, tak tuším, že tenhle obor se nevyučuje na žádné soukromé škole. A rýpání do soukromých VŠ sem naprosto nepatří, tak jsem se pokusila ubrzdit nerelevantní flame. (To jste hradecké univerzitě tedy taky udělala renomé s tím, co jste napsala...)

   Asi se pohybuju mezi jinou sortou lidí. Neznám ale téměř nikoho (až na řídké výjimky), koho by zajímaly články, o nichž vím, co v nich bude, ledva si přečtu nadpis. Chci zhubnout? Tak musím zdravě jíst, hýbat se, mít optimální poměr živin, anžto diety nefungují. Chci se nalíčit na léto? Tak jsem určitě opálená a musím používat bronzery. A tak stále dokolečka. Ještě jsem v čemkoli označeném jako "pro ženy" neobjevila nic zajímavého, vtipného, objevného, co bych nevěděla už od časů, kdy jsem jako náctiletá čítala Bravo girl. Opravdu mě nezajímá jen kosmetika a líčení, knižní tipy bych velmi ocenila, třeba. Číst něco, co ze mě dělá omezenou slípku, prostě nebudu.

   Vymazat
  25. Možná jsem slepá a nechápu psaný text, ale nevšimla jsem si, že by na Vás janina.ch štěkala.
   Všimla jsem si, že spousta lidí, kteří si tu dovolí vyjádřit svůj názor nebo postřeh, je okamžitě kamenována komentáři typu: jste hloupá, dokud nemáte 4 děti, červený diplom a nejste na postu ředitelky, mlčte, protože nemáte právo tu zveřejňovat názor ... Pokud by janina.ch vystudovala Karlovku, pak by se tu dočkala příspěvku typu: koukám, že úroveň této školy klesla, když tam může vystudovat takový hloupý člověk ...
   Jak se říká: Kdo chce psa bíti, vždy si hůl najde ...

   Hlavně se mi líbí, jak tu každému vytýkáte (tím nemyslím konkrétně Vás) vztahovačnost, ale sami na sebe vztahujete jakoukoliv poznámku, která je myšlena zcela jinak než jste si vy vyložili. Prostě v tom vidíte, co zrovna potřebujete.

   A Aailyyn, patříte mezi chytré lidi, kteří si spoustu věcí dovtípí nebo logicky odvodí. Uvědomte si ale, že spousta lidí nemá tolik zkušeností, vědomostí apod. Proto se neustále objevují dotazy typu: Jak zhubnout? Jak se namalovat v létě? Jaký účes mi bude slušet nejvíce? atd.

   Vymazat
  26. Slečna nebo paní se na mě osopila, co mám proti této univerzitě, slušně podotýkám, že naprosto nic. A dovolila jsem si diskusi nasměrovat zase k tématu, protože žabomyší válka na téma prestižnost nebo neprestižnost té či oné školy a soukromé versus státní školy, nemá nikdy vítěze. Já se právě snažím diskutovat k tématu, nebýt vztahovačná a nevytahovat žádné osobní podpásové útoky mimo. Tohle pak končí u trollingu, kdy se diskutující napadají za každý překlep a urážejí si navzájem pravopis.
   Pak to vzdávám, pokud je takových nesamostatných lidí takové množství, že to stačí pro provoz těch x serverů a vydávání x magazínů. Jsem si třeba myslela, že dle zkušeností ze svého okolí a z reakcí pod tímto článkem, mediální experti ženy silně podceňují a urazilo mě to. Tak asi teda ne. Klopím uši a jdu číst Dostojevského... Vlastně ne, toho už já četla, když už se tu trumfujeme, kdo je větší intelektuál. (Ten sarkasmus jsem si nemohla odpustit...)

   Vymazat
  27. Nikoho určitě netěší, že se stále najdou lidé, kteří po tolika letech zveřejňování článků o zdravém životním stylu, o vhodném make-upu atd., neví, jak se stravovat, jak se oblékat. Ale s tím bohužel nic nenaděláme. Opakování je matka moudrosti ... Otázka je, kolikrát se ten článek o zdravém stravování bude muset napsat než to všem dojde ... Znalí věci ten článek přeskočí.
   A já osobně bych některá díla mohla číst stále dokola, takže určitě není nic špatného na tom, si přečíst po několikáté Dostojevského. Díla od těchto autorů Vám pokaždé něco dají ... A opravdu by mě zajímalo, jestli je tento autor opravdu tolik oblíbený, že je tak často zmiňovaný?
   P.s.: já se rozhodně za intelektuála nepovažuji. Myslím, že se mám stále co učit. A čím víc vím, tím více si uvědomuji, jak málo toho znám :-). Není to nějaký citát?

   Vymazat
  28. Já jsem na někoho štěkala? A někde jsem tu nadnesla téma soukromé vysoké školy? Tak toho jsem si tedy nevšimla a vážně netuším, kde jste to vzala... A to, že můj obor na UHK byl méně náročný než bohemistika na FF je prostě fakt, ale na druhou stranu každý byl zaměřený na něco jiného, takže nechápu, kde jste vzala trumfování v tom, kdo je větší intelektuál. A Aaileen, obsah článků je, věřte nebo ne, daný z velké části trhem a to na prostém principu nabídka-poptávka. Třeba u nás se snažíme psát i osvětové věci, u kterých nepředpokládáme kdovíjakou čtenost, ale abychom si to mohli dovolit, tak nejdřív musíme mít i ta hodně čtená témata (od těch se totiž odvíjí cena inzerce...). A dokud tolik žen bude chtít číst o hubnutí, cvičení a módě, tak se to psát bude. A je jich mnohem víc, než těch, které chtějí číst literární recenze. Jak jsem psala už výš, na recenze jsou tu jiné servery - osobně doporučuju třeba dobraadresa.cz, tu čtu už řadu let, nebo host do domu, který má svoji webovou podobu a kde si člověk může přečíst dost přínosné články na vámi zmiňované téma. Jen tak mimochodem, žádného Dostojevského jsem nikdy nedočetla do konce, , ve dvaceti mě to prostě nechytilo a od té doby sice uběhla spousta času, ale zamilovala jsem do jiných období a autorů a na Dostojevského nemám při cestách městskou dopravou, kdy čtu nejčastěji, dost klidu. Ale jak říkám, třeba to jednou přijde :))

   Vymazat
  29. Já si tedy sem tam VELICE RÁDA oddychnu nad nějakým neprospěšným článkem, ať už je to článek Blondýny, nebo Proženy (např. letošní trendy,...apod., ikdyž bych většinu věcí v životě nevzala na sebe).
   Na internetu je nespočet (a milionkrát horších) s.aček a nesmyslných článků a nikdo se z toho nezbázní. Stejně to neovlivníme a budeme o tom jen krafat.

   A absolutně nechápu, že někdo někomu vyčítá práci pro peníze, když ta práce nikomu neubližuje. Např. uživatelka Médea - dva roky jste pracovala zadarmo a máte roční dítě. No, kdybyste nebyla finančně zaopatřená od partnera/snoubence/manžela či od svých rodičů, věřte, že zadarmo byste nepracovala a to obzvláště, když máte vlastn dítě a musíte se postarat i o něj. Ne v každém městě jsou na tom lidé ještě dobře, někde nemají ani na rohlík, protože prostě neseženou práci. Zkuste pak někomu vyčítat práci pro peníze, co by za JAKOUKOLI práci někteří lidé dali!
   Každý dělá podle svých přání a možností tak, aby zabezpečil sebe a svou rodinu. Kritizovat je snadné, když my jsme ti nahoře.

   Vymazat
  30. Sice riskuju označení za sluníčkovou slepičku, ale smekám klobouk před Janinou.ch...
   Takový klid, věcná a rozumná argumentace a nekonfliktní přístup se jen tak nevidí, zvlášť tváří v tvář tolika anonymním (ano, i vy, co se tu podepíšete jako zuzanka, zvířátko29 nebo třeba godzilla, jste pořád anonymní, fotku ani osobní informace tu nemáte...) lidem, kteří začali diskutovat pevně rozhodnutí nepřiznat jí ani chlup dobrej a pořádně jí to za všechny redaktorky a ženské magazíny světa nandat.
   Drž se, Janino :)

   Kolegyně z internetových magazínů (ne pro ženy:))

   Vymazat
  31. Zatimco "janina.ch" neni vubec anonymni, jasan.

   Btw. "Moc bych uvítala, kdyby redaktorky začaly psát články, které doporučí skutečné výrobky" - jakoze jeste vic PR clanku? No nwm teda.

   Vymazat
 11. Jasné!

  Ale proč o tom, proboha, psát...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Protože inspirace pro pořádné články taky není nekonečná ;)

   Vymazat
 12. Vím moc dobře, proč čtu raději Maxima...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud neni v latine, tak to tu nikoho nezajima.

   Vymazat
 13. Ona i spousta Blondýniných článků působí dojmem, že se jen snaží zaplácnout prázdné místo...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ona spousta lidských řečí taky jen zaplácává místo a čas :)
   Jestli chcete vypočítat všechno, co je v lidské komunikaci "zbytečné" (=nemá okamžitý, jasný a jedinečný užitek), budem tu do Vánoc :))

   Vymazat