Habaďůra nebo astronomická anomálie?

Už delší dobu mě ve zprávách na Primě (ehm, pardon, na Prima Family - na tenhle šíleně trendy název si asi nikdy nezvyknu) zaráží jedna zvláštní podivnost. Zatímco jiné televizní stanice mívají ve večerních zprávách při různých živých vstupech většinou takové to klasické podvečerní světlo, na Primě jim ve stejné době často září slunce jako o život.

Do očí bijící to bylo třeba ve včerejších zprávách.

http://play.iprima.cz/iprima/all/2317

Moderátor uvedl příspěvek slovy: "Na místě na letišti je kolega Vláďa Procházka, Vláďo zdravím tě, jaké jsi tam zjistil novinky?"

A Vláďa nám to celé popsal, bez jediného přeřeknutí nebo zaškobrtnutí, která páchají reportéři v přímých přenosech na jiných stanicích,  a pak se rozloučil: "Z letiště je to ode mě vše, přeji prima večer," a slunce mu zářilo nad hlavou s takovou intenzitou, jako by byly tři odpoledne.  Moderátorka na to ještě odpověděla: "Taky přejeme dobrý večer, Vláďo, děkujeme ti," a zprávy jely dál.

Celé to vypadalo, jako by to byl běžný živý vstup reportéra v přímém přenosu a přímo z místa dění.

Jenže přibližně o třicet minut později na přesně stejném místě stál redaktor Novy. A tentokrát to opravdu vypadalo, jako by byl podvečer.

http://tn.nova.cz/zpravy/tv-archiv/televizni-noviny/sledujte-zive-televizni-noviny-52.html


Už na základní škole jsme se učili, že stíny se během dne prodlužují tak, jak slunce postupně klesá níž nad obzor. A na stínu, který je vidět před čumákem letadla, je jasně patrné, že tenhle příspěvek rozhodně nevznikl s půlhodinovým odstupem po tom předchozím. 

Trochu jsem pátrala, jestli náhodou nejde o nějakou specifickou astronomickou abnormalitu, která by byla pozorovatelná jen v Dlouhé Vsi, kde se natáčelo anebo jen v neděli navečer. O žádné abnormalitě jsem nic nenašla. Zato jsem objevila článek na webu Digizone.cz z letošního února. A tam se popisuje, jak se na Primě dělají živé vstupy.

http://www.digizone.cz/clanky/lesk-a-bida-hlavnich-zpravodajskych-relaci/

A o pár dní později s něčím podobným přišel i čistě bulvární Spy. 

http://www.superspy.cz/bulvar/11080-falesna-prima-ct-delaji-z-vas-pitomce

Tak si říkám, jestli má Prima tuhle zvláštní habaďůru na diváky vůbec zapotřebí. Trochu mi to připadá, jako by se za každou cenu snažila ukázat, že umí dělat zprávy stejně jako ostatní televize. Jenže podobné podivnosti mi spíš než snahu přitáhnout diváky připomínají vychloubání kluků ve venkovské mateřské školce, který z nich má dědečka s větší stodolou.  


71 komentářů:

 1. Ještě že na televizi nekoukám. Ani televizi doma nemám.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. nápodobně. Sedm let bez televize a svět je hned hezčí

   Smazat
  2. Přesně.
   Též 7 let bez televize a luxus. Všem doporučuji.
   Ještě přijít na to jak si zabanovat facebook, tak že se na něj můžu lognout jen večer a jen na 10 minut.

   Smazat
  3. Taky nemám televizi, na video koukám v původním znění (nebo s anglickými titulky), a při návštěvě rodičů jen žasnu, jak mohou snést ten televizní dabing. Na FB jsem se ještě nepřihlásila, a jak vidím, o nic jsem nepřišla.
   Ale hlavně chci Blondýně pogratulovat k sherlockovskému postřehu.

   Smazat
  4. Já mám televizi a budu kupovat další

   Smazat
  5. "Já mám televizi a budu kupovat další." XD zábil

   Smazat
  6. nemůžu nic jiného než souhlasit, život bez televize je super ;)

   Smazat
 2. ...a přitom se mohli vytáhnout, že jejich reportér tam byl "UŽ" v poledne :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. :-D tak to je super, to by me nenapadlo. Zkus jim to navrhnout:-D

   Smazat
 3. Také jsem si toho několikrát všimla, nejdřív jsme myslela, že si natáčení asi nějak líp nasvítili, ale po dalším "živém" vstupu už jsem měla jasno:)

  OdpovědětSmazat
 4. Zajímavý objev, upřímně jsem si toho nikdy nevšimla....Je pravda, že mě to tedy nijak nepohoršuje :-)

  OdpovědětSmazat
 5. Přesně. Přímej přenos z toho velkýho požáru lesního nedávno. Na Primě svítí sluníčko, na ČT24 je už skoro šero.

  OdpovědětSmazat
 6. Mě to vždycky praštilo do očí a musela jsem se pohledem z okna ujistit jak je to s tím světlem doopravdy :o)

  OdpovědětSmazat
 7. Zrušil jsem televizi před třemi lety. Na fotbal a sport vůbec se dívám přes internet, tamtéž občas pustím ČT24. Když jsem se nachomýtl u kámoše k zapnuté bedně, s hrůzou a otevřenými ústy jsem odsledoval zpravodajství Prima - ČT 1 - Nova. Co se to stalo s tímto světem? Co to je za klaunovství? Co to je za amatérismus?

  OdpovědětSmazat
 8. Mě bavilo, když jsem byla u našich, koukám na bednu a naproti přes ulici vykládá pan redaktor z Primy, jak tam vykradli zlatnictví. Kouknu z okna a nikde nikdo. Sousedka pak mamce říkala, že tam doopravdicky natáčeli ale v půl čtvrtý.

  OdpovědětSmazat
 9. Už několikrát mě to taky napadlo, že tam mají podezřele moc sluníčka, tak jsem ráda, žes to potvrdila.

  OdpovědětSmazat
 10. Článek dobrej, blondýno, oceňuju to, ale oprav si interpunkci. Sama tu kritizuješ každou zapomenutou čárečku a tobě chybí dneska minimálně dvě!

  OdpovědětSmazat
 11. Před pěti lety jsem se televize zbavila a zpátky ji nechci ani za nic. Občas se zaseknu u kamarádky na zprávy - včerejšek tomu dal korunu.
  Pan moderátor mluvil o předpokládaném krupobití a najednou se z pekelného přístroje ozvalo "...s kroupy..."
  Poslouchala jsem to na půl ucha a na chvíli mě docela zarazilo, co že to má sakra vlastně padat..? Chápu nějaké přeřeknutí, podivnou výslovnost... ale seknout si rody tímhle způsobem před (plus mínus autobus) milionem lidí..?
  Pak ať se někdo diví, že to s češtinou vypadá takhle...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Seděla jsem zrovna na večeři v restauraci, kde měli zprávy puštěné a zmiňované "kroupy" mne rovněž pěkně práskly přes ucho. A to jsem si myslela, že už níž klesnout nemůžou...

   Smazat
  2. No a včera: "dvoum seniorkám"...
   M+ to prostě bolí a to jsem se už naučila přeslechnout "jakoby" a "prostě", která ty zprávy musí i docela natáhnout, když se tak často používají. Nemluvě o reportérech, kteří koktají nebo zbytečně mávají rukama (to je ale teda na nově)

   Smazat
  3. Možná jsem blbá, ale co je špatného na tvaru "s kroupy"? Já myslela, že se to může použít, přece s těmi kroupy, nebo ne? Prosím o vysvětlení někoho češtiny znalejšího, ráda se poučím :)
   K.

   Smazat
  4. Kroupa je rodu ženského a skloňuje se podle vzoru žena - tedy sedmý pád množného čísla zní s kroupami (jako s ženami)

   Smazat
  5. @K.: s kroupy jako s roupy, zřejmě:-))

   Smazat
  6. Děkuji za odpověď. Sice mě to pak napadlo, že by to mělo být s kroupami, protože jsem si to taky zkusila skloňovat podle vzoru, ale asi už jsem tak zdegenerovaná kroupy, že už ani nevnímám, že je to vlastně špatně :D Občas mě sice taky něco v televizi hodně práskne přes uši, ale tohle by mi asi nedošlo.
   K.

   Smazat
 12. Zprávy v našich TV už beru jenom jako zajímavou dramatickou studiovou inscenaci. Důležitého se tam člověk dozví málo, zato nam ukážou dojemný příběh stařenky, další přepadení nebo kulišácké zvířátko. Vše zoufale provinční a bulvární, že to průměrně inteligentního člověka musí urážet. Bohužel není moc alternativ, naše webové zpravodajské servery jsou schopné v hlavní zprávě dne napsat o tom, že prezidentovi se nelíbí televizní rozbor fotbalového utkání. Naštěstí tu jsou zahraniční servery jako http://www.guardian.co.uk/

  OdpovědětSmazat
 13. řešit takové hovadiny blondýno...tímhle článkem si mě docela zklamala. Já osobně teda nemám čas koukat na televizi,ale tak třeba to někomu strašně vadí...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Obávám se, že i kdyby blondýna řešila, jakou barvu má nejradši, je nám po tom houby, protože je to její blog.

   Pro mně článek super, taky mi bylo divný, že jim tam svítí sluníčko nebo že v zimě dělají živě vstupy třeba od soudu, který je od 17. hodin uzavřený, a jim tam chodí normálně lidi.

   Smazat
  2. No jo, každýmu se holt blondýna nezavděčí (a ani nemusí), tenhle komentář má pod každým článkem. Mně osobně to třeba celkem zaujalo, nikdy jsem si toho nevšimla.

   :)

   Smazat
 14. Vemte televizi a vyhoďte ji z baráku - ušetříte čas, peníze a iluze! Jsem bez televize cca 4 roky a věřte, že BBC nebo ten výše zmiňovaný Guardian je mnohem lepší zábava. A argumety, že to je v angličtině a "na to já nemám čas" mě nezajímají, kdybyste půlku času, co hledíte na televizi, věnovali jiným aktivitám, mluvíte a čtete za rok jako Bůh:-).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. zlatá slova, bedna je jen žrout času. Vyřadila jsem jí ze svého života cca před dvěma lety a stále mi není jasné, jak jsem vše stíhala, když teď na bednu nečučím a přehršel volného času pořád nemám ;)
   Ale teď vážně, je to opravdu zoufalství, když se někde dostanu k zapnuté bedně a koukám a poslouchám a nevěřím....na netu si alespoň sama vyberu, čím si hlavu zase.u, že :D

   Smazat
 15. Na ČT bychto pochopila, protože ČT24 jede celý den, a tak tam ta rerpotáž opravdu jednou je v přímém přenosu a pak ji jen opakujou pro ty, kteří se zrovna v tu dobu nedívali ... ale Prima má zprávy jednou, dvakrát denně, tak by je mohla udělat aspoň pořádně a nedělat z diváků idioty. Neříkám, že Nova má nějaké superspšel zprávy, to pro mě ani není novinařina, ale kdo se ještě dneska dívá na Primu, když ji válcuje ČT a Nova, na kterou se dívají důchodkyně jako předkrm před Ordinací?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Podle mě u některých zpráv není vůbec nutné mít živé vstupy. To jedině tak u něčeho, co se opravdu odehrává v tu dobu, jsou tam stále svědci, nebo něco na ten způsob. Jinak je to přece dost jedno. Takže podle mě nevadí, že prima nedělá dost živých vstupů, ale že se snaží předstírat že ano.

   Smazat
  2. ginger- jen oprava- ve sledovanosti je prima druhá za novou, takže čt ji vážně neválcuje, ani když se sečtou sledovanosti z ct1 a ct24. Jak by řekla Bára Tachecí - fakta ! ,)

   A zprávy má jen jednou denně.

   Smazat
 16. Na zprávy na Primě koukám, ale je mi úplně jedno, jestli je živý vstup opravdu živý. Pro mě je důležitý obsah zprávy, ne to, jestli to náhodou nebylo natočené o hodinu dřív, než to má vypadat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Taky je mi to úplně jedno, ale bylo by serióznější, kdyby se to netvářilo jako živý vstup. Je to tak trochu komediantství.

   Smazat
 17. Eh, tentokrát jsi ujela :)

  Prosím pěkně čum k večeru a večer z okna. Děkujeme uctivě. Tohle je blábol a sopel vytaženej z ničeho. Je téměř léto. Víš, kdy je tma? Nevíš, co?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Btw. kdyby chtěli, tak není nic snadnějšího než to lehce ztmavit, ať už po natočení nebo přímo při něm. Otázka 30 sekund.

   Smazat
  2. děkuji redakci tv prima za vyjádření

   Smazat
  3. jasný, a ten šot, co běžel o půl hodiny později na jiné TV, si přece ti druzí předtočili předchozí den, žeano...

   Smazat
  4. Co má délka stínů společného s tmou? Nějak jsem nepochopila, co anonym v 10:06 myslí

   Smazat
 18. Tenhle článek je ooooooooooooooopravdu ooooooooooooooobrovská nuda a nezapomeň mě zase moderovat :DDDD

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já tě zamoderuju, no...

   Smazat
  2. jenom zoufalec čte něco, co ho nudí. Lituju tě, chudinko

   Smazat
  3. Teda nudit se tak, abych musela psát ve slově deset óček, to se mi ještě nestalo.

   Smazat
 19. Proč se u každého článku o televezních pořadech najde vždycky několik lidí, kteří prostě musí světu sdělit, že televizi doma rozhodně nemají a jejich svět je díky tomu o sto procent lepší?? Má to nějakou souvislost s článkem? Nebo je to potřeba dokázat si, že jsou v něčem lepší než ostatní? "Zvládli jsme vyhodit televizi, to čumíte, na takovej póvl nekoukáme a kdo si televizi pouští, je vlastně chudák".
  No, a teď do mě! :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. taky nemám televizi :D :D :D

   Smazat
  2. Souhlasím, taky jsem se tomu musela smát:) Ale nedivila jsem se, je to tak pokaždý.

   Smazat
  3. protože nemít televizi je to samý jako nemít FCB - takový člověk je tak strašně kůl, že je potřeba, aby se to o něm vědělo. no a protože jeho známí už to vědí, není nic snazšího než to cpát cizím lidem na cizím blogu :)

   Smazat
  4. Jo no, nemají sice televizi, ale vsadím se, že i bez ní stráví zbytečně spoustu času čtením blábolů na internetu.

   Smazat
  5. Nemaji televizi, ale zrovna vcera byli u rodicu, u kamaradu, v restauraci,... takze zminovanou reportaz videli:-D:-D:-D

   Smazat
  6. Ono je dnes těžké vyhnout se televiznímu vysílání. Jsem děsně kůl, protože samozřejmě nemám ani facebook ani televizi, ale na zprávy se občas dívám na netu. Stejně jako si zde vyhledávám serióznější informace, ale i odpočinkové.
   Dokud si to sami nevyzkoušíte a televizi nevyhodíte, tak nezjistíte, kolik zbytečného času zabere. A jestli je pak strávíte bloumáním po internetu, nebo smysluplnou prací - to už je něco jiného...

   Smazat
  7. palec nahoru, kámo :o) (taky jsme kůl)

   Smazat
  8. Já jsem taky cooooool. Bydlíme dočasně (6 měsíců) v pronájmu, protože přestavujeme barák, a jediné místo, kam šla umístit TV, bylo v místnosti, která sousedí s ložnicí dětí, takže na ní koukat nemůžu neb bych je rušila, a přes den nemám čas. Takže já až na vyjímky, kdy se kouknu na něco s dětmi, už půl roku TV neviděla.... O to víc času trávím na netu :-)))

   Smazat
  9. nemám ani televizi ani FB a nejsem kůl :D :D :D

   Smazat
  10. JÁ MÁM TELEVIZI ALE NEKOUKÁM ANI JI NEZAPNU, JEDINĚ PŘÍTEL KDYŽ JE DOMA TAK NA TO ZÍRÁ CELÝ VEČER a teď mi řekněte, jsem taky cool nebo ne???!!! :D :D

   Smazat
  11. Nejvíc cool jsem já, protože nemám ani internet!

   Smazat
 20. Ale jako... je to sice pokus udělat z diváka blbečka, co si toho nevšimne, ale dneska se ty televizní zprávy na něčem postavit musejí. Na něčem ultra exkluzivním, živým, dynamickým, až bulvárním etc. Jako taky se na to nedívám, ale vím, že v médiích začali mít s příchodem internetu krušný život a nějak to ty zisky generovat musí. Čtete klidně Timesy a sledujte BBC. :-)

  OdpovědětSmazat
 21. to je tím, že zprávy na primě dělá banda ulhanejch zmrdů a tomuhle se tím pádem nedivím ani trochu
  kdyby ovšem lhali jen takhle, to ty jejich lživé a sestříhané reportáže jsou jiný kalibr

  OdpovědětSmazat
 22. To je známá věc blondýno, že Prima si na živé vstupy jenom hraje :). Nova je zase cpe úplně do všeho...například živé vstupy z reportáží o počasí mě vytáčí :). Mě vlastně vytáčí všechny reportáže o ho..ě, tím pádem na Televizní Noviny nekoukám, pokud nemusím :).

  OdpovědětSmazat
 23. "Jsme na místě, kde se dnes odehrálo drama!" A za koktajícím moderátorem je akorát tak tma a po nějaké zajímavé události už není několik hodin ani vidu ani slechu.
  Tento trend živých vstupů z míst, kde se nic neodehrává a nic není, je dost strašný...Hlavně že je ta informace dostatečně aktuální...
  Ale blbce z nás dělat na Primě nemusí.

  OdpovědětSmazat
 24. Chá, tak to by mě nenapadlo.

  OdpovědětSmazat
 25. Mně je to vlastně úplně jedno, na tv také moc nekoukám, ale článek je super napsanej. Pobavil! :)

  OdpovědětSmazat
 26. Já se málem v pondělí ráno zadusila čajem, když jsem si na Nově přečetla "...zraněny byly dvě policajtky..."

  OdpovědětSmazat
 27. Prima totiž nemá přenosový vůz. Proto dělá soutěže naživo se slovenskými kolegy, kteří ho mají. A živé vstupy mžou dělat maximálně u budovy v závisloti na délce prolužovačky.

  OdpovědětSmazat
 28. Ne, tato reporáž je správná, já jsem totiž na Aerobatic i pak na Supportech byla a primáci se tam pořád motali, mám je možná i myslím v pozadí na nějaké fotce, jak natáčejí a byl večer a vážně bylo takhle světlo a vedro!!! Natka

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A jistě jsi tam viděla i jejich přenosový vůz, který nemaj, že? :-)

   Smazat
 29. msím reagoavt na spekulace ohledně přenosových vozů...v dnešní době už fakt nejsou zapotřebí, používají se přenosové batohy, které jsou, podle mého mínění, momentálně v módě, proč tahat velkej přenosák, když můžete vyslat na msto normální auto s kameramanem a redaktorem s baťohem....pro jistotu posílám/vkládám i odkaz...http://www.digizone.cz/clanky/idnes-cz-zkousel-prenosove-batohy-liveu/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Akorátže Prima žádnej batoh nemá! Navíc je nevyužitelnej na řadě míst, musí tam bejt třeba naprosto dokonalej signál a tak. Málokdejinde než po Praze se to dá použít

   Smazat