Brejden, letáky!

Po ránu trpívám zvýšenou citlivostí na hluk. V kombinaci s nepříjemně hlasitým zvonkem a mimořádně časnou aktivitou roznašečů letáků v okolí je to smrtící vlastnost. Dnes ráno jsem se polila kafem, když v před půl osmou jeden takový velmi intenzivně a dlouze zvonil, aby ho někdo pustil do domu s naší pravidelnou dávkou slevových emocí.

www.karvinsky-denik.cz

Vím, že roznašeči letáků jen dělají práci, za kterou jsou placeni. Jenže jejich stoupající množství a poněkud humpolácké chování už mi vážně začínají lézt na nervy.

Vadí mi, že zvoní jako na lesy na půlku domu, aby jim někdo zabzučel. Vadí mi, že když se ohlásím v domácím telefonu, v lepším případě slyším "Brejden, letáky, votevřte!" a v tom horším jen "Letáky!". Často odpovídám, že jde o omyl, že jsem si žádné letáky neobjednala. A nezabzučím. Jenže když máte zvonek v té nejbližší řadě u dveří, zvoní na vás i několikrát denně.  Nejvíc mi to vadí o víkendu brzy ráno, když chci vyspávat.  

Kamarádka, která bydlí v jiné části města, má zase podezření, že roznašeči letáků mají speciální schopnost telepatie. Na jejich zvonek totiž zase zvoní přesně v tom okamžiku, kdy se jí konečně podaří uspat dcerku. Když se před ní vysloví "letáky", je schopná vraždit. Stejně jako můj známý, kterého zase roznašeči pravidelně budí, když vyspává po noční šichtě. Ještě, že bydlí až v sedmém patře. Je totiž vyhazovač na diskotéce a po nepříjemném probuzení bývá hodně naštvanej.

Rozčilovat se nad tím, že roznašeči jsou schopní celý balík letáků pohodit na schody před dům, nebo reklamy cpát do schránek s takovou vervou, že jim vylomí dvířka z pantů, je asi úplně zbytečné. Stejně tak jako snažit se přijít na to, jak je možné, že trpívají přechodnou ztrátou zraku a strkají reklamy i do schránek, na kterých je cedule velikosti A4 s výrazným nápisem "Nechci letáky"

Jen si tak říkám, kolik bezdomovců, narkomanů, domovních zlodějíčků a jiných pochybných existencí už pochytilo ten správný způsob, jak do mikrofonu u zvonků zachrchlat, že nesou letáky, aby se dostali ke sklepům, kde můžou přespat nebo něco ukrást. A jak dlouho bude lidem trvat, než pochopí, že odzvonit každému, kdo jakože nese letáky, je pěkná pitomost.  

112 komentářů:

 1. Chá, o tom jsem psala seminárku :D.

  OdpovědětSmazat
 2. No, tohle je trošku slabší článek, Blondýno..
  Jako ano, lidé, kteří nosí letáky a zvoní jak na lesy jsou otravní, ovšem plní jen svou práci, nemůžou ty letáky nechat venku u dveří..
  Myslím si, že stejně otravná jsem třeba já v práci, protože se MUSÍM každého člověka zeptat jestli něco nepotřebuje. Třeba kdyby potřeboval, tak se zeptá sám, jenže já musím.. Doufám, že o mně nebudou tito lidé psát špatné články.. :D

  :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Myslím, že se jedná o "jablka a hrušky" v tomto případě a rozhodně srovnáváte nesrovnatelné... :) Nicméně děláte svému povolání čest, já mám vždy štěstí na přesný opak. Prosím, pomůžete mi? - No jo no, ale já vlastně nevim..."

   Smazat
  2. Kdyby mě někdo vzbudit jediný den v týdnu, kdy se můžu vyspat, ještě to přežiju. Otočím se na druhý bok a spím dál. Ale pokud Vám někdo vzbudí právě uspané dítě, tak to nejen že už neusne, ale bude ještě k tomu rozespalé a mrzuté. Někdy pak to dítě pláče, či spíše řve třeba půl hodiny, než se probere a nedá se s tím nic dělat, chování nepomáhá, protože chudák mrně neví, čí je.
   Věřte, že jeden takový zážitek a dostanete hysterický záchvat pokaždé, když někdo zkazí Vám i děcku půl dne kvůli pitomému letáku, který ani nechcete.
   Vím o čem mluvím, když byl synovy rok, opravovali nám barák ...

   Smazat
  3. Bára: já vás chápu, ale to je blbá náhoda, ne? To může udělat i pošťák, který vám nese dopis do vlastních rukou, nebo sousedka, která v dobré víře nese nalezené klíče, atd.... /Petra

   Smazat
  4. Tak třeba mně začalo před měsícem zkouškové a sousedi se rozhodli, že si udělají kompletní rekonstrukci bytů, takže od rána do večera tam dělají kravál, už snad od rána od 8.. Kam se hrabou nějací letáčkonošci :D

   Smazat
  5. Petra: Ano, ale když to udělá člověk, který nese letáky, měla bych chuť nacpat mu je do chřtánu.
   Mimo to já vím, kdy k nám chodí pošťačka, vůbec to mám vychytané:-) Ale mě ty letáky štvou obecně. To, že má někdo náplň práce obtěžovat lidi a zvonit na zvonky neznámým lidem, je spíš chyba firmy než toho konkrétního člověka. Ale na druhou stranu, nemůže se divit, když jsou na něj lidé proto nepříjemní. Já například vždy velmi slušně odmítala, když mi někdo telefonuje s tím, že mi poradí skvělou investiční příležitost. No a oni tu slušnost berou jako projev zájmu, nebo nějaké ambivalence a nenechají se odbýt. Takže od jisté doby také pouze řeknu "Děkuji, nechci" a zavěsím.

   Smazat
 3. "Často odpovídám, že jde o omyl, že jsem si žádné letáky neobjednala. A nezabzučím."ň

  no protože jsi píča, co si budem namlouvat, že jo...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nikde není psáno, že maji obyvatelé domu POVINNOST otevírat dveře cizím lidem, ať už nosí letáky nebo vysavače.

   Smazat
  2. Ale no tak... Roznášíš letáky - proto takový slovník? Nebo nějaká frustrace, Tourettův syndrom.. případně něco horšího?

   Smazat
  3. Akoze "anonymni"... Si sa predviedol / a... Ja som momentalne dlhodobo pn cize sa s tymto stretavam denne a dospela som k zaveru ze neotvaram nikomu. Ked je to niekto znamy tak zavola a taketo existencie neriesim. Nech idu aj s ich letakmi niekam..

   Smazat
  4. Myslím, že pokud se roznašeči nepotřebných letáků, a i zastánci těchto roznašečů, chlubí takovým hulvátstvím jako Vy, je dobře že Vám Blondýna neotvírá. Žádný soudný člověk by něměl.

   Smazat
  5. Úplne neadektvátna reakcia! Ja tiež neotváram odkedy nám za bieleho dňa vybielili v dome všetky pivnice. Kedže bývam v malej bytovke s 12bytmi všetci sa poznáme a viem, že pre rodinku s ročnými dvojčatami a 5 ročnou princeznou to nie je len tak keď im ukradnú veľký kočík a tri bicykle. Tak PRETO neotváram!! Tým pádom som asi tiež p...

   WiWi

   Smazat
  6. Mě to přijde jako adekvátní odpověď. Pokud někdo chce do domu, do kterýho nemá sebemenší právo vlézt, a já homám pustit, chci slyšet minimálně "Dobrý den, enzlobte se, že rušim, já roznáším léteky, můžete mi otevřit?"

   Smazat
 4. A ty jsi zase nevychovanej.

  OdpovědětSmazat
 5. Kamaratka to vyriesila jednoducho-odpojila zvoncek a dostanu sak nim len znami, ktori jej zatelefonuju :))
  Jana

  OdpovědětSmazat
 6. My máme v baráku recepci... letáky je možné nechat na recepci. Stejně tak recepce pustí dovnitř lidi, kteří tam mají co dělat. Přesto se nám do baráku přes zvonky vecpal obchodní zástupce jisté nejmenované firmy. Stačilo říct "Dobrý den, energetika" a už mu nějaký dobrák otevřel.

  OdpovědětSmazat
 7. Nikdo nemá právo dožadovat se otevření, pokud to tedy není např. policista ve službě... Je mi jedno, zda je dotyčný dealer s vysavači, nabízí super tarif u jejich plynárenské společnosti nebo je to víru šířící jehovista... Všichni mi mohou vlézt na hrb, neb nemám o nezvané a vlezlé "návštěvy" zájem.

  OdpovědětSmazat
 8. vůbec jsem netušila, že se tohle děje. Máme schránky venku a většina letákařů respektuje, že letáky nechceme a do naší schránky je nehází.
  Je to drzost a nehoráznost. Nevím, zda s tím jde něco dělat. Snad označit zvonek. Kdyby se domluvil celý barák, že nechce letáky, nebo aspoň že zakazuje zvonit rozdávačům na zvonky pod pokutou (ono to asi není vymahatelné, ale odradí to).
  Odpojit zvonek není řešení, pak se na vás nedozvoní například pošťačka a budete muset kvůli každému balíčku a dopisu na poštu. Pokud nebýváte přes den doma, pak je to asi jedno...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ta pokuta by mohla některé i rozesmát. toho by se zalekl jen někdo opravdu prostoduchý, protože je to hrozný nesmysl.

   Smazat
  2. Nevím, podobné cedule jsem viděla na dveřích, například že pokud v domě nebydlíte, nesmíte jet výtahem, aby se nezničil (True story:-) pod pokutou 10 000,-
   Teď si říkám, že jsem si tu ceduli měla vyfotit:-)

   Smazat
  3. Jéje, domluvit se celý barák, že nechce letáky je u nás (kde bydlí v domě 50% důchodců) docela nereálné. A letáčkáři stejně zvoní na nás, ačkoliv bydlíme v posledním patře :-)

   Smazat
  4. Bára: Já jsem jednou viděla i výtah na klíč. Dělala jsem tenkrát podomní prodej, tak to byla lahůdka šlapat těch osm pater nebo kolik to bylo:-).

   Smazat
 9. Díky bože za to, že máme barák :D

  OdpovědětSmazat
 10. Taky jsem roznášela letáky a chodila jsem jen do domů, kde byly schránky přístupný zvenku, zvonit na někoho by bylo pro mě samotnou tak frustrující, že bych se na celý letáky radši vyprdla :D. Horší je, jestli má někdo vyloženě nařízeno, kde přesně to musí nechat, ať už jsou schránky venku nebo vevnitř.

  OdpovědětSmazat
 11. tak na mě zvoněj jenom jehovisti:D...ale občas mi nějakej "ulízanej a hrozně sympatickej klučina" zvoní hned u dveří a chce se mnou uzavírat smlouvy...a ti nejsou tak slušní a lehce odbytelní jako jehovisti, takže dealery narozdíl od jehovistů posílám klidně do horoucích pekel hned po první větě

  letáky se naštěstí objevujou v domě s poštačkou, tj. bez bzučení

  pragueneedsmorestyle

  OdpovědětSmazat
 12. Roznášela jsem letáky (ano, byl to opruz :)). Nezvonila jsem ráno, protože vím, že by se mi to taky nelíbilo, kdyby mě někdo budil. Určitě pomůže, když si na zvonek dáte cedulku "letáky prosim nezvonit". A úplně nejlepší je domluvit se celý barák a zakoupit dveře s otvorem na poštu-problem solved...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. takze ja a cely zbytok baraku budem utracat peniaze aby mi tam kdesi mohol pristat letak ktory ani nechcem?

   Smazat
  2. Ono by stačilo přidělat na dveře zvenčí plastovej držák (něco jako v ikee co maj na časopisy), nebo prostě položit na práh kámen s nápisem letáky pod kámen (aby neulítly), a ty lidi, který letáky chtějí by si je vzali a zbytek hodili dovnitř do krabice, která by se jednou za měsíč uklizečkou vyprazdnila. Nevím co je na takovém problému neřešitelného, ale ono je lepší si raději stěžovat než se sám iniciovat.

   Smazat
  3. Proč by měl barák utrácet za speciální dveře pro letákáře? Maximálně tak kartonovou krabici před dveře, nic co stojí peníze. To jsou fakt nápady, utrácet za to, že nechci být obtěžován...

   Smazat
  4. Nemáš stovku, trapáku?

   Smazat
  5. Pro tebe ne, trapáku :))

   Smazat
  6. Musím se tu připojit ke slečně výše... Také jsem roznášela letáky a ve smlouvě máte napsané, že letáky musíte vhazovat do schránek.(pokud to v domě mají zařízeno jinak - stoleček či bedýnka, je to mlčky tolerováno) A co s tím, že? V některých domech jsou schránky za dveřmi a na zvoncích jsou jména směsice lidí, kteří letáky chtějí či ne. A co s tím jako roznašeč letáků můžete dělat? Pokud vám někde řeknou, ať tam letáky radši nenosíte, o měsíc později máte stížnost, že do tohoto vchodu letáky neroznášíte.
   A tak si myslím, že je v zájmu lidí, kteří letáky chtějí, aby zařídili bedýnku ve vchodu přede dvěřmi či podobné zařízení - myslím, že to jde taktéměř bez velikých finančních nákladů.
   Já jsem roznášela letáky po tři roky během SŠ a měla jsem pak už vytipované zvonky lidí, kterým letáky nevadily a třeba mě i poznali po hlase a neměli strach mi otevřít... Ale to už je výhoda zvyku.
   Myslím, že existují i slušní distributoři letáků, tak to zkuste pochopit=) A nebo přesvědčit ty letákochtivé, ať se o to nějak postarají.
   Bára

   Smazat
 13. U nás to naštěstí funguje tak, že ráno jsou letáky u vchodových dveří, pod stříškou, takže kdokoliv jde do domu, vezme je na chodbičku na místo k tomu určené. Netuším, jak jsme si roznašeče letáků takto vytrénovali, nebo jestli máme štěstí na tolerantní roznašeče, kteří nechtějí zvonit a obtěžovat... ;) Monika

  OdpovědětSmazat
 14. Možností je víc. V našem domě (z roku 2010) je zvonek vestavěný v domácím telefonu, na kterém se dá vypnout zvuk. Luxus :) /Petra

  OdpovědětSmazat
 15. U vstupních dveří máme zvenčí velkou schránku na letáky - vypadá jak zásobník na časopisy, a protože stejný princip od nás pomalo okopírovala celá čtvrť, tak už všichni letákáři odkládají automaticky správný počet a nezvoní. A dovnitř nepouštíme, zvonící lustrujeme.

  OdpovědětSmazat
 16. Já taky roznáším, sice za pár šupů, ale aspoň se projdu po naší vesnici a pokecám s ostatními nezaměstnanými ;-) Leč reputaci mi kazí konkurence - hošan, který činí totéž pro jinou firmu a letáky strká i tam, kde je nechtějí, nebo je háže do zahrádek apod. Vysvětlit se mu to nedá, jeho inteligence na to bohužel nestačí ... Aspoň že nemusím na nikoho zvonit !
  Ludmila

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. My (taktéž na vesnici) ani schránku nemáme. Poštu máme odklouněnou k babičce. A ta letáková trubka (tím myslím jen tu naši roznašečku)strká letáky mezi plaňky plotu! V "lepším" případě to odletí. V horším to pes vyhodnotí jako zajímavost k rozcupování po celé zahradě. Nikdy jsem nezažila, že by si dovolila vzít něco, co není její. ALe letáky jsou holt vyjímka potvrzující pravidlo.

   Smazat
 17. Ono je to těžké, mě by to taky štvalo (naštěstí nám nejde zvonek), ale na druhou stranu vím, jaké je to být letákářem, mamča to jednu dobu taky dělala. Letákář nesmí nechat letáky položené přede dveřmi, tudíž se nějak dovnitř dostat musí. Bohužel, na rozdíl od zaměstnanců České pošty, nemá od vchodů klíče, takže jeho jedinou možností je na někoho zazvonit. Musí samozřejmě počítat s tím, že ho někdo pošle do prdele. Je to pitomá práce, ale zase chápu lidi, kteří ji třeba krátkodobě vykonávají, než si najdou stálé zaměstnání, aby nepošli hlady:) Nejlepší jsou schránky venku, nikdo nemusí otravovat, nikdo není otravován. A osobně mě mnohem víc štvou Jehovisti, prodavači a agenti s teplou vodou (nabízejí to, či ono). Tuhle mi dokonce zaťukaly na dveře dvě holky, tak se ptám, kdo je. Odpovědí (po delším přemýšlení) bylo: My jsme z firmy pro postižené děti. Hmm, zajímalo by mě, co taková firma vyrábí :D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. možná ty postižené děti

   Smazat
  2. možná ty holky přišly nabídnout samy sebe jakožto produkt :D

   Smazat
 18. Ja jsem si nejak navykla lidem ktery podle xichtu ve zvonku nepoznam proste neotvirat..pokud to jsou letaky nebo jeste lip obchodni zastupci tak jim proste na otazku jestli je pustim dovnitr odpovidam "ne" a zavesuju..pokud je to nekdo kdo se snazi tvrdit ze si zapomnel klice a ja ten oblicej nepoznavam (ve vchodu mame asi 19 bytu takze si troufam predpokladat ze uz jsem za ty 2 roky musela potkat fakt vsechny sousedy) tak neotviram a pokud je to brzy rano tak si vetsinou neodpustim nejake jizlive "no to je ale smula, ze?". No a nebo uplne jednoduse - vyvesit tak od 10 do 10 sluchatko a je klid :)


  http://jetthro.blogspot.cz/

  OdpovědětSmazat
 19. Na schránce cedulku mám (a rozhodně ne formátu A4) a poslední cca rok nic. Naštěstí bzučáky nemáme, musí se chodit otevírat ručně a pár blbců, co upadli na zvonek, už to od souseda schytalo berlí. Sousedskou solidaritou jsme z baráku vyhnali už i jehovisty, takže máme celkem klid.

  (Spíš mě deprimují ti k*****i, co pravidelně obchází, zvoní jak šílení a kontrolují, jestli "letáky došly". Ty bych uškrtila s největší radostí.)

  OdpovědětSmazat
 20. Bože, jak já nenávidím tyhle zvoniče. Konečně někdo, kdo mi mluví z duše :D. Pracuju doma a připadám si už jako vrátnej... Dennodenně někdo vopruzuje s letákama. A když už nezvoní, tak stačí jít po centru a narvou mi jich do ruky dalších deset.

  Ale tak co, ať žije ekologie, ne :-/.

  OdpovědětSmazat
 21. Našťastie už máme na paneláku nové dvere, ale keď aj u nás takto raz vyzváňal zvonček a na otázku Prosím? sa v slúchadle ozvalo: Roznášam letáky!, manžel zahlásil: Tak roznášajte ďalej! :-)

  OdpovědětSmazat
 22. Tenhle problém u nás v baráku skvěle vyřešila nepřítomnost dálkového odemykání. Přijde vám návštěva? musíte pěkně dolů otevřít dveře. Od té doby žádný vykradený byt či sklep plus letáky jen na zápraží před domem (roznašeči se rychle naučili)...

  OdpovědětSmazat
 23. našťastie máme schránky zvonka, takže letáčky nezvonia :D na druhej strane...u nás nezvoní ani poštárka s balíkom čo je dosť smutné a neustále podávanie sťažností časovo náročné :D ale nakoľko ešte prevádzkujeme pevnú linku, často sa stáva, že nám volajú zo všetkých možných prieskumov, najčastejšie hľadajúc moju babičku, ktorá ale už asi č roky býva úplne inde...to rovno skáčem do reči a skladám...podomovým predajcom zatváram pred nosom kľudne v polke vety... :D keby mi mali ešte aj zvoniť, robím to ako blondýna "žiadne letáky som si neobjednala".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Keď som ešte bývala u rodičou mali sme s našou poštárkou skôr opačný problém. Doniesla nám listy aj balíky, ktoré nám vôbec nepatrili, jak videla priezvisko automaticky to šlo k nám. Problém bol ale v tom, že na druhom konci našej ulice (najdlhšej v meste) bývala rodinka s tým istým priezviskom. Takže priezvisko- rovnaké, ulica-rovnaká,len súpisné číslo iné. Končilo to tak, že nám praskala schránka vo švíkoch a oni nemali nič. Pozitívum to ale malo obrovské, sestra sa na základe odnášania pošty zoznámila s ich synom a za mesiac ideme na svatbu. Možno osud, pre nu ale rozhodne bez zmeny priezviska :D

   Smazat
  2. to je krásný :D pošťačka dohazovačka

   Smazat
  3. Pozvali jste paní pošťačku na svatbu? :-D To je vážně roztomilý :-)

   Smazat
 24. Trochu humoru do všedních dní - Zvonek u dveří. "Kdo tam ?" "My jsme vyvolení, Svědci Jehovovi, přišli jsme si s vámi popovídat !" "A kolik vás je ?" "Dva." "Tak si povídejte spolu a mě vynechte ..."
  eL

  OdpovědětSmazat
 25. tak letaky su zle no, ja som roznasala ale pre mna bolo strasne desive zvonit takze som vacsinou cakala ci niekto vyjde von :(

  inak otvarat nechodim ani postarke ani nikomu dvakrat sa mi to nevyplatilo a odvtedy nech si zvoni kto chce co chce, komu chcem otvorit ten ma na mna telefon

  OdpovědětSmazat
 26. Ja som tu pracu robila a verte mi je to tak isto otravne pre tych roznasacov ako pre vas! Uplne som nenavidela, ked boli schranky dnu a musela som ludom vyzvanat.. Musela som zazvonit minimalne piatim aby mi nakoniec niekto otvoril, kolkokrat mi niekto vynadal ani nehovorim.. Jedine co som chcela je dat ten hlupy letak do schranky a ist prec. Bohuzial bola to moja praca a roznasac nesmie nechat letaky pred branou alebo ich hodit do tej velkej spolocnej schranky. Uplne najlepsie bolo ked som natrafila na stvrt kde boli vsetky schranky zvonku..
  Je to fakt debilna robota uz by som to robit nechcela ale ked nemas na vyber tak beries co pride! :)

  OdpovědětSmazat
 27. No, spíš, než že někdo zazvoní, mě spíš sere pošťačka, která mi má doručit balík a nezazvoní. Dokonce mi ani nenechá lísteček ve schránce (ani jeden) a pak je děsně dotčená, že si na ni celý barák stěžuje.

  OdpovědětSmazat
 28. Tak tentokrát, snad poprvé, mi blondýna mluví z duše. Na letáky máme vedle dveří už dva roky přidělaný držák na letáky a je pokoj, ale zase zvoní jiní zvoniči: prodej jablek, zástupci všech možných operátorů, dotazovači na elektřinu, plyn, internety a prodejci kdečeho a každý zvoní a dožaduje se, nezván, vstupu do baráku a pak se ztrácí rohožky a boty... Dokud je člověk celý den v práci, tak je mu to fuk, ale co se narodil syn a 3x denně mi ho budilo nepříčetné vyzvánění, tak mi nezbylo, než zvonek vypnout. I když k něčemu to bylo taky dobré: člověk se konečně naučil říkat NE!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já měla z téhož důvodu na zvonku přepínač - když děti spaly, byl vypnutý. Že vám někdo zazvoní nečekaně na zvonek sice vypadá jako malichernost, ale když už rok spíte v dvouhodinových intervalech a jedete z posledních zbytků sil, tak je to fakt ta pověstná poslední kapka...

   Smazat
 29. Nedá mi to nereagovat, ale pokud Vám vadí letáky brzy ráno, tudíž logicky jakýkoliv zvonek brzy ráno, tak jen jednoduše vyvěsím telefon/intercom a mám po problému. Pokud mě bude shánět někdo ze známých, tak určitě má čislo na mobil může se ozvat a nikdo mi pak spánek nevyruší ne?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. U nás teda zvoní, i když je vyvěšenej. Odpojovat nechceme kvůli pošťačce apod.

   Smazat
 30. A to je nic proti tomu, když vás ráno probere banda rozcapenej debilů, kteří si pouští na plný pecky "muziku" a domluva na ně neplatí a policie to přes den moc řešit nemůže. Nosičovi letáků bych líbala nohy, kdyby to byl jediný zvukově otravný element. Takové tuc tuc celý den, to je laskominka.

  OdpovědětSmazat
 31. Když jsme roznášeli my, asi tři roky zpátky, dostali jsme erární svazek klíčů. Nevím, kde je zaměstnavatel vzal, ale bylo to dobře kilo mosazi na kruhu jak od hradu. Kam byl klíč, tam se chodilo dovnitř a letáky se dávaly do schránek. Kam nebyl klíč (a takových domů byla většina), tam se nechávaly letáky ležet za dveřmi. V průměru to trvalo třicet vteřin na dům, a to včetně přesunu od domu k domu.

  Jestli se opravdu do každého baráku dobýváte popsaným způsobem, nemůžete si tím roznášením při přepočtu na hodinovou mzdu vydělat ani na slanou vodu... leda že byste dostávali pětikorunu za leták.

  Takže pointa: nebuďte proboha tak kurevsky svědomití, škodíte tím sami sobě (na penězích) a jiným s tím otravujete život. Když se na nikoho nedozvoníte, stejně musíte ty letáky nechat u dveří, tak je tam nechávejte rovnou a zvoněním se nezdržujte. A pamatujte, že čím míň toho roznesete, tím víc zbyde do sběru. :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A záhada je objasněna - tím myslím to, že roznašeči tvrdí, že do baráku prostě MUSÍ a musí dát letáky jednotlivě do schránek, zatímco jejich příjemci tvrdí, že jim je roznašeči nechávají přede dveřmi/ve společné krabici či schránce.
   Pírek

   Smazat
  2. No, jenomže aspoň u nás - si zaměstnavatel namátkově kontroluje, jestli se letáky dostaly do všech schránek... A když zjistil pochybení, tak děvčica, co to roznáší, dostala slušný flastr a tytyty...:-/

   Smazat
  3. Promiň, ale ten poslední odstavec byl vcelku dost hloupý...Souhlasím s posledním anonymem..Mě se už několikrát stalo, že jsem třeba někde leták nedala a kontrola to zjistila, ale mám nad sebou hodnou paní, která mi ještě (díkybohu) žádnou pokutu nedala a jenom mi řekla, kde byl problém

   Smazat
 32. Letaci jsou stejne otravni jako Jehovisti..
  BTW: tu seminarku bych si rad precet' => tomas@tengler.cz

  OdpovědětSmazat
 33. Létáky jsou fajn :), hehe, nemáte být sockovskej dům, kterej nemá zabudovaný moderní poštovní schránky, který maj předníč čás z baráku.

  OdpovědětSmazat
 34. Na to je jednoduchá rada, vypněte si zvonek! Jinak Blondýno, možná by sis o téhle práci měla něco málo zjistit. Ti roznašeči dělaj jen svou práci, nehledě na to, že po nich chodí kontroly a zjišťují, jestli opravdu roznášejí. Nechápu, jak se v dnešní době může někdo pohoršovat nad nějakou prací.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nechápu, proč bych se měla nechat obtěžovat! :( Navíc blondýna píše, že chápe, že dělají jen svou práci, ale to neznamená, že se musí cítit šťastná, když ji probudí. Žijete ve městě? Než projdu Smetankou, osloví mě 3 lidi s nabídkama všeho možnýho. To bych měla stát a poslouchat? Nebo i koupit/ upsat se? Dělají jen svou práci.

   Smazat
  2. Až Vás někdo bude pravidelně budit po nočnía Vy už třeba potom nezaberete a víte, že Vás večer čeká další dvanáctihodinovka. Budete mluvit jinak, úplně jina.

   Smazat
  3. Ano, roznašeči letáků dělají jen svou práci. Otázka je, jestli ta práce vůbec k něčemu je. Protože do některých domů se dostanou jen letáky, které nestojí ani za přečtení - hlavně ty tlusté každotýdenní brožury od "domu nábytku s tou červenou židlí" - jejich nábytek mi připadá už od pohledu nepěkný a nekvalitní. Před nedávnem jsem se stěhovala a ve starém domě jsem na zvoniče zásadně nereagovala. Měla jsem smůlu, že můj zvonek byl až nahoře. Ale nebudu kvůli nim chodit 75 schodů dolů a nahoru. Kdo chtěl přímo mě, domluvil se se mnou mobilem. Kromě toho, připadá mi rozumné kontrolovat, kdo cizí jde do domu. Nebylo by tolik vykradených bytů, řekla bych.
   JarkaJar

   Smazat
  4. Taky chodím na noční a když spím tak spím a nějaký zvonek mě nevzbudí. Nehledě na to, že většina letáků, pošťáků a jiných lidí nezvoní více jak 1x. To mě opravdu neprobudí.

   Smazat
 35. V Nizozemsku je roznaseni letaku brigada pro deti od 13 let, od 14 muzou brigadnicit v nekterych supermarketech, od 15 prakticky ve vsech. I moje deti si tim prochazeji. Vsechny bytovky maji schranky z venku, takze nejsou nuceny zvonit. Pred Vanoci dostavaji deti vizitky se jmenem firmy a to s letaky v ruce zvoni u kazdeho domu ci bytovky (kde maji oznaceno, ze letaky chteji)a letaky predavaji do ruky s pranim do noveho roku. Prakticky od kazdeho dostanou euro nebo dve a hned maji na darky :) Vivat letaky!

  OdpovědětSmazat
 36. Máme to štěstí, že u nás zatím nikdo kvůli letákům nezvoní...Ale štvalo by mě to taky. Možná si dát na zvonek ke jménu nějakou poznámku - letákům neotvíráme nebo něco podobného, třeba jako když se na schránky lepí, že nechcete dostávat reklamu.

  http://mamou-stylove.blogspot.cz/

  OdpovědětSmazat
 37. A co když máte předplatné časopisu, který nedoručuje pošta, ale někdo jiný. Ten taky nemá klíče a musí tedy zvonit na sousedy, protože přes den jsem v práci. Jak řešit tento případ?
  Neprodlužovat předplatné nebo jak dál? Rozhodně pochybuju, že by se podařilo prosadit venkovní přístup ke schránkám. Ale princip je stejný jako u letáků, někdo přijde a zazvoní a vyruší vás.
  I.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nechat si to posílat do práce...?

   Smazat
  2. Tak to by ma dosť nasralo, keby mi nosia a zvonia kvôli susedovmu časopisu...nehľadiac na to, že cudziu poštu nepreberám...

   Smazat
  3. Nepřebírá se pošta, pouští se ke schránkám v chodbě přece

   Smazat
  4. tak to sa ospravedlňujem...u nás sa poštárka občas snaží nacpať mi aj cudziu susedovu poštu...abz som to prebrala :)

   Smazat
 38. Bydlím v rodinném domku a na schránce mám zelenou samolepku a pro jistotu ještě velký nápis "LETÁKY NE"! Onehdy mi přesto zacpali schránku balíčkem asi 10 letáků jednoho nejmenovaného řetězce.
  Tak jsem se dožrala a zavolala na infolinku, jestli mi mohou navhrnout způsob, který bude dostatečně zřetelným odmítnutím letáků, aby ho respektovali i jejich roznašeči. Nic moc jsem si od toho neslibovala, nicméně následující den se roznašeči přišli velmi slušně a osobně omluvit, což jsem ocenila. Od té doby je pokoj.

  OdpovědětSmazat
 39. Letáky jsem taky kdysi dělala, proto moc nechápu, kdo cpe letáky do schránek, kde si to lidi nepřejí. Tedy aspoň já jsem dostala zaplaceno za várku, a to, že to nacpu někomu, kdo nechce, je jen práce navíc, za kterou jsem nic navíc nedostala, navíc mi tím pádem letáky vyzbyly na více vchodů a nemusela jsem se tolikrát vracet domů.

  To zvonění je na té práci otravné nejen pro nájemníky, ale i pro samotné roznašeče, věř tomu nebo ne, blondýno, ale ten, kdo je roznáší je třeba student, kdo si chce přivydělat nějakou kačku a nemá radost z toho, že musí obtěžovat lidi, případně ho seřve někdo, koho vzbudil po noční. My teda v baráku máme schránku s venkovním přístupem, jediný řešení vidím v tom, že se jako nájemníci domluvíte a koupíte si nějaký držák na letáky, kde si je vezmou pouze případní zájemci...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Stačí dát přede dveře krabici s nápisem "letáky".

   Smazat
 40. Bydlím v rodinném domě, takže na mě nikdo nezvoní. Letáky mi vůbec nevadí, spíš mě naštve, když ve schránce nenajdu letáky super a hypermarketů, kde nakupuji, protože letáky před nákupy sleduji. Takže pokud bych měla nadávat na roznašeče, pak jedině proto, že nedělají svoji práci pořádně :-D

  OdpovědětSmazat
 41. Blondýno, na to stačí jedna věc bu'd odstřihnout zvonek a nikdo tě otravovat nebude - tak to máme my. Nebo se domluvit s doručujícími, aby nechávali časopisy a letáky před vchodovými dveřmi - tak to taky máme my ;-)

  OdpovědětSmazat
 42. Mě letáky nepohoršujou. V půl 8 ráno už jsem dávno v práci, takže mě letákonosiči nebudí, letáky (aspoň ty z kauflandu a globusu) se hodí na podpalování ohně v kamnech a v neposlední stejně jako přispěvatel/ka výše letáky před nákupy sleduju.

  OdpovědětSmazat
 43. Tak tento článek se opravdu nepovedl!!!Blondýno!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. proč????????Anonyme???????

   Smazat
  2. Anonym ho jistě dokáže napsat lépe, poutavěji a dokonaleji než blondýna. A rád nám sem pak dá odkaz, že? :-)

   Smazat
 44. Půl 8mé a roznášení letáků! Co bych dala za půl 8mou! U nás chodí o půl 6... Ale nebydlím v paneláku, takže nezvoní, pouze probudí všechny psy v ulici, což je taky značně nepříjemné.

  OdpovědětSmazat
 45. Souhlasím, všechno záleží na domluvě. Spousta roznašečů letáků je kontrolovaná ze strany zaměstnavatele - sama jsem zažila několik lidí, co zvonili u nás v baráku a ptali se, jestli dostáváme letáky. Mimoto najde se spousta idiotů, který bez letáků nemůžou žít, a stěžujou si potom na dotyčné roznašeče, že letáček nedostali. Roznašeči rozhodně nemají lehkej život - na jednu stranu je lidi posílají do háje, na druhou stranu jiný lidi si na ně stěžujou, když ten blbej canc nedostanou. A řešení? 1. Dohodnout se s kontkrétní roznášející osobou - třeba určit jednoho člověka, kterýmu nevadí, že na něj zvoní, protože letáky vyžaduje - tak ať si otvírá. 2. Udělat díru ve dveřích. 3. Složit se na jednu velkou venkovní schránku, do které by se všechny letáky dávaly. 4. Nebo se dohodnout, že letáky v celém domě nechcete a nikdo si pak nebude stěžovat. Ale rozhodně není řešení mu neotevřít, protože se dovnitř stejně bude muset nějak dostat, takže akorát bude dál zvonit a otravovat. A ano, roznášela jsem letáky a je to pěknej vopruz, věř, že ze zábavy to ty lidi nedělaj.

  OdpovědětSmazat
 46. Na našom dome máme na letáky pod zvončekmi nainštalovanú schránku, ani sa nepamätám, kedy naposledy niekto otravoval, že chce pustiť dnu alebo kedy naposledy sme mali neželané letáky v našej schránke. Väčšina bytoviek čo som si všimla, to dnes takto robí. Takže problém sa dá jednoducho odstrániť.

  OdpovědětSmazat
 47. Dělala jsem tady tuhle práci 6 let - celou střední a část vysoké školy. Byla to časově nenáročná a celkem dobře placená práce. Bohužel i ti distributoři mají pracovní smlouvu, pracovní podmínky a poměrně přísné kontroly. Když vám takhle nepříjemně odpoví v každém vchodě, taky to není nic příjemného. Nehledě na to, že moc distributorů, kteří by mermomocí cpali letáky do schránek označených Letáky ne! neznám. Naopak, čím víc označených schránek, tím méně papíru jsem musela tahat na zádech.

  OdpovědětSmazat
 48. STAČÍ VYVĚSIT SLUCHÁTKO, ne? třeba večer, než jdete spát, a do rána se na vás nikdo nedozvoní... netřeba hned odstřihávat dráty

  OdpovědětSmazat
 49. Článek mi mluví z duše.. máme zvonek umístěný tak, že jsme pro roznašeče hned na raně. Nedávno nám začali opravovat schody do vchodu, nejdřív jsem byla naštvaná kvůli délce oprav, ale pak mi to došlo. Celou dobu u nás nikdo nebude zvonit. Paráda! Řešení s vyvěšením sluchátka není špatné, ovšem pro některé situace se nehodí. Kromě návštěv chodí i pošťačka, kontrola, atd. A když čekám pošťačku nebo někoho jiného, kdo obvykle zazvoní?? No na to nemusi být nikdo Sherlock...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak já to navrhla jako alternativu k výše zmiňovanému odstřižení zvonku. Jasně, že to nejde vyvěsit na pořád. Ale na tu noc (kdy na nás zvoní opilci), na určitou dobu, kdy uspávám dítě, za předpokladu, že návštěvy bývají ohlášené (a mohou se tedy ozvat telefonem)... Když čekám kontrolu, tak samozřejmě ne. A pošťačka může přeci zazvonit na souseda.

   Smazat
  2. On nekomu prestane zvonit zvonek kdyz vyvesi sluchatko? U nas sou zvuk zvonku a domovni telefon dve naprosto nezavisly zalezitosti...

   Smazat
  3. Ano, přestane. Když je sluchátko zavěšené, tak mačká na tlačítko. Stejný princip, jako byl u starých telefonů - telefon zvonil, zvedlo se sluchátko, odmáčklo se tlačítko a přestalo to zvonit.

   Smazat
 50. K nám pro jistotu nechodí vůbec. Prý je hlavní cesta pro paní roznašečku nebezpečná :D

  OdpovědětSmazat
 51. Ano, bohužel, skutečně nemůžeme nechávat letáky u dvěří - z jednoduchého důvodu, zafouká vítr, letáky jsou po celé ulici. Nehledě, že si zákazníci přejí, aby lidé dostali letáky přímo do schránky a práci kontrolují. Pak nastane problém, i když je člověk domluvený třeba s obyvately domu, že jim je bude dávat třeba za držadlo u dveří, aby nikoho nerušil. Někdy měli zákazníci takové požadavky, že nám z toho šla hlava kolem. Ta práce není vůbec jednoduchá (jasně, není zrovna dvakrát zodpovědná, ale člověk někdy tahá docela těžké věci a je za to úplně minimálně hodnocen).
  Z vlastní zkušenosti ale vím, že se dá domluvit. Maminka má malé dítě, a tak mne poprosí, abych na ní nezvonila, neboť jí ho můžu vzbudit, atd. Letáky samozřejmě jsme samozřejmě nedávali do schránek, kde si to lidé nepřáli, i pro nás je to ulehčení práce. Tak jako se vy setkáváte se špatnými letákonosiči, kteří jsou otravní a neurvalí, tak i my se setkávali s lidmi, kteří na nás byli minimálně nepříjemní jen za to, že si chceme přivydělat nějakou korunu a snažíme se dělat dobře svou práci, jakkoli podřadnou. Přístup "já si žádně letáky neobjednal" znám a rozhodně to je jeden z těch nemilých, i když už jsem také měla pána, který mi vyhrožoval, že mi příště letáky vysype, když je budu dávat do jeho domu. (kde však bylo více nájemníhů a ostatní letáky chtěli). Milá blondýno, je těžké dát si ke zvonku cedulku, ať na tebe letákonosiči nezvoní, když tě to takto obtěžuje?

  OdpovědětSmazat
 52. Já to mám jednoduchý. Když zvoní zvonek a nikdo není ohlášen, vůbec neotvírám a ani mě nezajímá, kdo to je.

  OdpovědětSmazat
 53. Mně tohle přijde jako - je nuda, tak rychle z něčeho udělat problém. Tenhle blog mám ráda a ráda jej čtu. Někdy souhlasím, někdy ne, ale tohle je úplně mimo. Roznášení letáků jsem kdysi (ve čtrnácti) dělala jako letní brigádu, protože zkrátka nic jiného nebylo a peníze jsou potřeba. A ano, také jsem musela zvonit. A mohu vás ujistit, že jsem to nedělala z nějakého vlastního potěšení. Protože, i když paneláky a bytovky jsem roznášela zásadně v odpoledních hodinách, kdy jsem si myslela, že je nejmenší šance někoho obtěžovat a vždy jsem slušně pozdravila a poprosila, stejně se vždycky našel někdo jako vy, který už tak blbou práci ještě znepříjemnil. Oháníte se tu slušným vychováním a opovrhujute hulvátstvím a přesto se tak sami chováte. A to, že neodzvoníte, protože letáky nechcete? Dobře. Ale někdo ze sousedů je jistě chce a pokud je nedostane, pak si může stěžovat. A je opravdu hrozně obtížné a časově náročné stisknout bzučák, když už u něj stojíte. Jestlipak vám to dává pocit - "a teď jsem jí to nandala!" Samozřejmě se nezastávám roznašečů, kteří jsou drzí a hulváti. Ale pokud se někdo snaží dělat svoji práci (jakoukoliv) dobře, proč mu házet klacky pod nohy?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pokud by vám v domě několikrát vykradli sklepy a ukradli třeba i vypínače a žárovky ze světel, taky byste nikoho do domu nepouštěla. Je to vaše brigáda a vaše věc, jestli se dostanete do domu. Tím neříkám, že má být na roznašeče letáků člověk sprostý, ale má právo vás do domu prostě nepustit.

   Smazat
  2. Já nebzučím. Jako mohla bych, ale proč bych to dělala. Roznašeči mě serou. Letáky taky.

   Smazat
  3. Proč? Protože to může být vykradač sklepů, jak už někdo řekl výše. Argument "stěžovat si, že nedostali letáky", p*čovina, protože letáky jsou nevyžádané, takže těžko si někdo bude stěžovat, že nedostal, co si neobjednal.

   Smazat
  4. Stěžovat, že letáky nedostali? Jde vidět, že do té práce vůbec nevidíš, protože by ses pak divil/a , kolik lidí si stěžuje na prodejně, že jim leták nepřišel.

   Smazat
 54. Nepouštím do baráku nikoho, koho neznám. Komentáře na téma "co vám to udělá, stisknout bzučák" jsou patrně od lidí, kteří třeba u nás v domě byli laskaví tak dlouho, až se nakonec bzučák zrušil a vchody do sklepů se zabezpečily těžkou kovovou mříží. Na letáky je u nás u vchodu zevnitř bedna, pokud se tedy stane, že je nosiče potkám u vchodu, počkám, až je vhodí do bedny a pak zas za ním zavřu. Já chápu, že se ti lidé musí něčím živit. Byla jsem poměrně příkrá na ženu, která u nás zvonila s tím, zda jsme dostali letáky čehosi do schránky, protože ona je kontrola. Tak tu jsem sjela bez milosti. Kontrola, že roznesli letáky? Je to otravné, ne že není. Do baráku bez ptaní pouštím jen doktory ze záchranky (několikrát soused) a policii (něco se stalo vedle v ulici a obcházeli domy, jestli to někdo neviděl).

  OdpovědětSmazat
 55. Roznašeči jsou otravní (pokud vyzváněj), ale prvotní zlo jsou už jenom ty letáky. Vytištění určitě není zadarmo (zaplatíme my v ceně nákupu) a papíru je škoda... mě osobně teda nikdy žádnej leták ještě nepohnul k nákupu tam, kam jsem se zrovna nechystala. To si ty manažeři myslej, že nedokážu nakoupit sama?! A když potřebuju chleba, že koupím vokurky - protože jsou ve slevě? Svatá prostoto.

  OdpovědětSmazat
 56. Roznašeči jsou otravní, pokud vyzváněj... ale největší zlo jsou už samotný ty letáky. Vytištění stojí nemalý peníze (zaplatíme MY při nákupu) a papíru je věčná škoda.
  Mě ještě nikdy žádnej leták nepřiměl k nákupu tam, kam jsem se zrovna nechystala... a nevím, co si ti manažeři myslej. Že když potřebuju chleba, tak koupím radši vokurky, protože jsou ve slevě?!
  Svatá prostoto.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nejlepší je, když se zahlásí error a já to napíšu znova - aby svět nepřišel o moji brilantní myšlénku :-))

   Smazat
 57. Tak to se mi teda nestává, že by nám zvonili, naštěstí nemáme přední dveře zamčený a bydlíme na vesnici :) Ale letáky jsem rozdávala a chápu, že některé tato práce může fakt nakrknout. A ti nakrkávají další, no hrozný řetězec!

  OdpovědětSmazat
 58. Najlepšie je mať schránky vonku, aby nemusel nikto chodiť do vchodu. Je to tak u mojich rodičov a konečne je pokoj. U nás máme schránky dnu a vytáča ma to, lebo sa do vchodu dostanú cudzí ľudia. Najhorší sú tí, čo zazvonia všetkým naraz a čakajú, kto im prvý otvorí. Za to by som vraždila.
  Bibiana

  OdpovědětSmazat
 59. Nad svůj zvonek dole u vchodu jsem si vytiskla štítek NEZVANÍ NEZVOŇTE a oni nezvoní. Je lepší ho vyrobit tak, že si člověk v papírnictví koupí arch samolepícího papíru, vytiskne, co potřebuje a přelepí průhlednou izolepou svrchu. Pak je lépe chráněn před vlhkem i před těmi, co by ho chtěli odlepit. A vždycky se o to někdo pokusí, aby mohl obtěžovat vyzváněním. Je lepší si proto vyrobit štítků víc a být stejnýnezmar, jako jejich likvidátor. Obdobný štítek jsem dala i nad zvonek u dveří NEZVANÍ NEZVOŇTE a v závorce za tím (letáčníci, IZIP, UPC, O2, jehovisti, dealeři čehokoli..) A světe, div se, já mám klid. Nezazvonil nikdo už pěkně dlouho. Je pravda, že to může mít i vedlejší účinky, kdy se bojí zazvonit i sousedi. Náš domovník klepe na dveře a začínají to dělat i ti dealeři. Domovník je ale v pohodě. Dealeři jsou prostě blbí a odporní. Každopádně se něco změní a je větší klid. Zkuste to, zvlášť vy, co máte děti.

  OdpovědětSmazat
 60. Jestli nemáte rádi roznašeče letáků po panelácích nebo vám vadí letáky obecně, doporučuji vždy, když vynášíte tříděný odpad, přibalte cestou letáky u schránek. Stačí tři lidi ve vchodě a roznašeči mají po živnosti. Navíc šetříte naše lesy jako bonus pro ekologii. A tlumíte konzumní vášně vašich spoluobčanů, což je další plus. Stejně se v letácích většinou nabízí nekvalitní šunt před koncem spotřební lhůty.

  OdpovědětSmazat
 61. Pro příště je dobré třeba nalepit na schránku (ke zvonku) nálepku, že nechcete letáky. U nás to docela pomáhá a na akční letáky koukám na internetu

  OdpovědětSmazat