Strčte ho do skříně i s kočkou

Před pár měsíci jsem se tady rozplývala nad nápady z IkeaHackers. Nejvíc mi v hlavě uvízl skvělý způsob, jak v bytě zneviditelnit kočičí záchod.

S kočičími záchody je trochu potíž. Ať se do nich nasype jakékoliv stelivo, kočka ho stejně fůru vyhází, když zahrabává hromádku. A druhou fůru vynese z bedýnky ven na tlapkách. Moje kočka takhle dokáže denně přemístit minimálně půl kila steliva. Existují sice různé předzáchůdkové rohožky, ale stejně to moc nepomáhá.

Jedno řešení mi ale straší v hlavě už dlouho a myslím, že ho nutně potřebuju já i moje kočka.


Celé je to vlastně strašně jednoduché. Stačí do menší skříňky o rozměru kočičí záchod + kousek vyříznout díru, aby se kočka pohodlně dostala dovnitř.  Do skříňky se ukryje bedýnka, zavřou se dvířka a kočka si může hrabat kolem sebe do totálního vyčerpání. Ven se téměř nic nedostane.

Kočičí toaleta je navíc šikovně schovaná. A to je velké plus. Uznávám, že pohled na právě použitou bedýnku není nic úžasného. A že je velký problém, kam vlastně kočičí záchod schovat tak, aby k němu kočka měla neustále volný přístup (čímž padá třeba umístění na lidský záchod, pokud jste zavírací typ a nesnesete dveře ani pootevřené). 

Koupelna, no nic moc. Kočka totiž obvykle nutně chce (což neznamená, že potřebuje) na bedýnku přesně v okamžiku, kdy  její krmič vleze do vany plné horké vody a hodlá mít aspoň chvíli klid. Poslouchejte chvilku kvílející kočku za dveřmi a příště už vás podobné relaxační manýry přejdou. 

Kuchyň? Hmm, taky nic moc. Často tak vítězí třeba předsíň. A vážně není nic lepšího, než když v noci vylezete v mrákotách z postele, protože prostě musíte, s nějakými pantoflemi se ani neobtěžujete, a v předsíni si do bosých nohou vrazíte extra velkou a mimořádně ostrou granuli z bedýnky. Následným řevem a nadávkami pak vzbudíte všechny v bytě. Kromě kočky. 


Web IkeaHackers se jen hemží nejrůznějšími úpravami různých skříněk právě na kočičí kadibudky. A nechybí často ani podrobný návod na výrobu včetně fotek z průběhu kutění. 


Tady autor použil malý stolek pod televizi. Bedýnka je v levé části s dvířky, aby se k ní dalo dobře dostat při čištění. Kočka má otvor pro vstup v pravé části, takže je velmi nenápadný. Tohohle řešení bych se trochu bála, připadá mi to hodně nízké a natěsno, ale kočce to evidentně vyhovuje. 
Tady ukryli záchod do velké šatní skříně v předsíni. Ve spodní části je bedýnka, ve vyšších patrech pak kočičí výbava a věci, které nepatří mezi rodinné poklady. Hodobóžové sako má majitel v jiné skříni. 
Někde dokonce místo obyčejného prolézacího otvoru rovnou přidělají kočičí dvířka. A takhle to vypadá uvnitř. Do skříňky se dá nacpat dokonce i bedýnka s boudičkou. I když je to možná zbytečné. 

Trochu jsem pátrala i po tom, co na tuhle vychytávku říkají samotné kočky. Podle popisu majitelů skříněk si skoro všechny rychle zvykly. Kočky totiž mají vesměs uzavřené prostory a skříně rády (hlavně ty s oblečením nebo povlečením).  

No, myslím, že v nejbližší době padne půlka mé skříňky v předsíni na kočičí kadibudku. Protože tohle už mou kočku v zasloužilém seniorském věku asi fakt učit nebudu:______________________________________________________________

Fotky: www.ikeahackers.net www.shvaika.info/necessarytoread/toilet2/toilet2engl.html

49 komentářů:

 1. k poslednímu obrázku - jedna naše kočka se naučila chodit na lidský záchod úplně sama, bez učení :) a to jsme si vždycky říkali, že zrovna Koule je asi trochu retardovaná...
  jinak ty skříňky jsou fakt geniální nápad, taky už o nich nějakou dobu přemýšlím... momentálně sice kočku nevlastním, ale do budoucna s ní počítám a ty nezakrytý kočičí záchody jsou vážně nic moc :/

  OdpovědětSmazat
 2. To je opravdi fikané řešení ty skříňky. Naši známí měli kocoura, který chodil na WC jako ty dvě kočky na posledním snímku. Byla to pro lidi úžasná úleva, tenkrát nebyl kočkolit a sháněl se obyčejný písek. Chodil tam na malou i na velkou. Jediné, co bylo mínus, že to také "zahrabával", takže měli pořád poškrábané prkýnko a každou chvíli ho měnili. A také muselo být prkýnko sklopené (na porcelán nechtěl stoupat) a nesměl se zapomenout dát mezi dveře gumový had, aby se kocourovi nezabouchly dveře.

  OdpovědětSmazat
 3. Náš kocour má svůj krabicový kočičí záchod u nás na záchodě, je pravda, že kočokolit občas máme dost roznesený po bytě, ale zlepšilo se to od tý doby, co jsme mu koupili tu gumovou předložku. Ovšem v létě svoji krabici skoro vůbec nevyužívá - jen přes noc, když je třeba. Přes den svou potřebu vykoná venku na procházce (jsme z Prahy, tak s ním chodíme na vodítku jako s pejskem). Ale někdy to trvá, protože pokud ta vyhrabaná díra nemá přesný parametry a rozměry, tak se musí vyhrabat nová.
  Ale ty skříňky nejsou vůbec špatný nápad, to je fakt. Ale na starý packy už kocourovi s jeho záchudkem hýbat nebudem...

  OdpovědětSmazat
 4. To je geniální nápad! :-D u nás to funguje tak, že kočič mňučí tak dlouho, dokud ho někdo nepustí ven na zahradu... :-)
  Ale vážně není nic příjemného projít se po těch ostrých granulách... jsem se tak proběhla po králičím sypaném žrádle... vřele doporučuju. Trochu zrní, hrášku a kukuřice a nějakých ostrých serepetiček... no řevu a nadávek bylo taky dost :-D

  OdpovědětSmazat
 5. Geniální! Díky za inspiraci!

  OdpovědětSmazat
 6. My máme kočičí hajzlíky dva, pro dvě kočky.. jeden nezakrytý na záchodě a v koupelně druhý, takový velký plastový domeček. U našich koček by bylo jedno, jestli mají kočkolit ve skříňce nebo ne, stejně by to smrdělo až na druhý konec bytu..

  OdpovědětSmazat
 7. Náš kocour byl v bedýnce jen dvakrát - jednou aby to ukázal mě a pak, když ukazoval manželovi, že to umí, abychom si ho nechali. Teď si vždycky mňoukne že ho máme pustit ven, ještě že máme zahrádku.
  Lucy

  OdpovědětSmazat
 8. To je fakt chytré. S tím, že maj kočky rády uzavřené prostory to souhlasím. Stačí otevřít spodní dvířka od skřině a hned mi tam vleze kočka. Nejvíc se jí líbí zalíst co nejdál, za všechny ty věci co tam jsou.:-)

  OdpovědětSmazat
 9. Nedávno jsem právě tyhle "hacky" prohlížela. A do nové domácnosti to musím nové kočce taky nějak vymyslet...

  OdpovědětSmazat
 10. Ty jo, blondýno, tobě kočka dovolí se zamknout v koupelně? Já nesmím! Já musím mít vždycky poootevřené dveře, aby se milostivá mohla přijít podívat, jestli tam pořád ještě jsem! Vyskočí si na bednu s prádlem nebo na pračku a sleduje mě, jestli se myju pořádně...

  Můžu být ráda, že se smím zavřít na svém záchodě... ale tam pro jistotu taky občas jde raději se mnou :))

  OdpovědětSmazat
 11. perfektní článek, díky za tip ;-))

  OdpovědětSmazat
 12. kočku sice nemám, ale mě takhle pozoruje náš pes. Jaklime zjistí, že se jde někdo sprchovat, okamžitě nastoupí, sedí před sprchovým koutem a kouká. Nedej bože se před ním zavřít, to tlapičkou tak dlouho škrábe na dveře, dokud mu někdo neotevře.

  OdpovědětSmazat
 13. naše kočka by do tohohle nevlezla, je to strašnej pose*a :D

  OdpovědětSmazat
 14. Proboha živýho, zlatej Klapkátr :-))Řešíte nesmysly, drahá :-)))

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zase někdo tolerantní, kdo nemá kočku a žárlí, že si nemá o čem povídat...

   Smazat
  2. Ovšem takový klap KATR... :-)

   Smazat
 15. Má to jeden velký problém. Zdaleka ne každá kočka je ochotná chodit do uzavřeného záchodu. Moje kočka - jakmile nasadím záchodu takovou tu plastovou stříšku - se prostě vydělá vedle něj jako to prase.

  OdpovědětSmazat
 16. Vypadá to hezky, jen mám obavu, jestli ten záchod v uzavřeném prostoru nebude nějak víc smrdět... WC čistím pravidelně, ale i tak je sem tam "cítit"...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bude. Pach nasákne i do dřeva, a je možné, že tam pak kočka odmítne chodit. Nehledě na to, že skříňka jen na kočičí záchod zabere spoustu místa. Nejpraktičtější je krytý záchod, který mají v každém Pet centru.

   Smazat
  2. Nesouhlasím. Máme kocoury dva a přesně tu skříňku na záchod, jako je na prvním snímku. Rozhodně NEPÁCHNE víc než klasický krytý záchod, naopak. Výhodu má i estetickou, máme ji v předsíni, na ní misku s klíči a v poličce deštníky. To, že jde o kočičí záchod, si hosté všimnou většinou až při odchodu. Rozhodně to vypadá líp než krytý záchod uprostřed předsíně... Takže já doporučuji!

   Smazat
 17. SKŘÍŇKY NEDOPORUČUJI!!!
  Kočka je mimořádně čistotné zvíře a být uzavřená ve skříňce, tmavé a špatně větratelné společně se svým záchodem, to se jim moc nelíbí. Začnou časem vykonávat potřebu mimo záchod (v našem případě to byla vana)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A kryté záchody jsou snad dobře větratelné? Většina koček miluje stísněné prostory, i na vykonání potřeby, takže pokud jejich majitel není prase a pravidelně vynáší jejích nadělení, je skříňka skvělým řešením. Máme ji doma, vím o čem mluvím.

   Smazat
 18. Osobě, která dala bedýnku do skříně ve které má kočka jídlo, hned nad záchodem, to zřejmě vůbec nemyslí, zajímalo by mě, jak by jemu chutnalo, kdyby měl v kuchyni ve skřínce na jídlo i záchod. Opravdu hnus

  OdpovědětSmazat
 19. No mě by teda zajímalo, jak tu kočičku donutíte, aby lezla do skříně na záchod..to bych se pak bála že se mi pujde s prominutím vysrat do skříně s oblkečením :D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. My to doma máme okopčený podle ikeahackers, udělali jsme na zadní straně u zdi průduchy. Kocour je zvyklej chodit na stelivo, takže neměl problém si zvyknout, že má bedýnku jinde. Je to super vychytávka!

   Smazat
 20. Nemám kočku,tak nevim.:D Hele,a nesmrdí to?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. smrdí to i bez skříňky, sice nic hrozného ale v té skřínce to musí být peklo, chudák kočka

   Smazat
  2. V tý skříňce je to to samý, jako když to je jentak postavený někde. Když to nečistíš často, smrdí to víc. Ale v žádným případě to není tak, že by to v tý skřínce smrdělo nějak o hodně víc než normálně

   Smazat
  3. Bane, smrdí to víc a kočka to po čase odmítá.

   Smazat
  4. Přesně ták, je to přeci jen uzavřené, já čistím bedýnku hned, když uslyším kočku rýt v písku, takže rychleji už to ani nejde ale je to nevětraný prostor a SMRDÍ to, kočka to časem začne odmítat a vězte, že bude čůrat po bytě a bude naštvaná. Chudáci kočky, které to musí používat

   Smazat
  5. Nojo nám se kočka vypustí do postele pokud jí to nejdem hned vyčistit a ještě na nás při tom kouká jako to máte za to!! jdu čistit , slyšímjí hrabat!!!!!!

   Smazat
  6. Nechápu, asi máme jiné kočky:) Naši jsou ze skříňky nadšení, větrá to úplně stejně jako krytý záchod a pro nás je to pohodlnější a hezčí do interiéru. Ale každá kočka je jiná, to je známá pravda, takže je třeba vyzkoušet. Za nás říkám ano.

   Smazat
 21. Zlatí psi... Kočky jsem nikdy neměla ráda, teď už druhý rok s jednou žiju, teda s kocourkem, abych byla přesná, a stal se samozřejmě mým miláčkem (ale můj není, jen spolubydlícího). Ale strašně mi vadí, že pokaždé, když jde na velkou, je to naprosto nesnesitelný smrad... Naštěstí máme velký byt, ale stejně. No a kočkolit samozřejmě taky všude, já vždycky povysávám a za chvíli zas jak u prasat. Pes se vyvenčí venku (nemusím snad dodávat, že vše, co tam zanechá, taky posbírám). Na druhou stranu takové ty venkovní kočky nesnáším na nejvyšší míru, protože není nic odpornějšího, než na SVÉ zahradě stoupnout do kočičince od CIZÍ kočky. Vůbec by mě zajímalo, jak by se všichni majitelé volně pobíhajících koček tvářili na to, kdyby se jim můj pes vydělal do kuchyně nebo tam sežral čerstvě upečenou buchtu. Vše z osobní zkušenosti.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Smrad ovlivňuje i potrava. Zkuste změnit konzervy. Opravdu: v levných supermarketových je hodně "výplně", která je stravitelná, ale ne živina, takže nutně vyjde ven. A taky stelivo: znovu platí, že laciný dvakrát placený. BioKats nebo Cats Nature Gold pohlcují pachy dokonale. Ale samozřejmě, čistit se musí...

   Smazat
  2. Absolutní souhlas. Ve stelivech je velkej rozdíl. Když cpeš kočce Mikeše, bude smrdět vždycky. My používáme CatSan a je to paráda. K tomu pachovej filtr do bedýnky a necejtíš nic.

   Smazat
  3. Říkám, že kocour není můj => ani ho nekrmím, ani nekupuju stelivo a nehodlám to začít dělat, stačí, že dělám uklízečku:-( No, jednou se mi snad podaří bydlet ve vlastním a nebudu už takové věci muset řešit:-)

   Smazat
  4. Olinko jste kráva, pokud tu pláčete nad zvířetem, žijete s ním a pokud vám smrad vadí, tak zařidte, aby dostávalo lepší stravu a pokud to neuděláte, tak tu nebulte, že to smrdí, nikoho to nezajímá, ta kočka za to nemůže, taky by si třeba ráda dopřála lepší jídlo, které jí nekoupí

   Smazat
  5. Anonym 18:19 : Ona nemá prečo tej mačke niečo kupovať. Nie je jej, a zrejme nemá peniaze na rozhadzovanie, aby mohla živiť cudziu mačku, keď sa očividne musela uskromniť a bývať s niekým v jednom byte, aby to finančne zvládla. Takže invektívy si nechajte od cesty. LMB

   Smazat
 22. A víš, že mě vůbec nepřekvapilo, že máš kočku a ne psa? Je zajímavé, jak to jde u některých lidí odhadnout. K článku nemám co říct, nemám kočky a nerozumím tomu, že někdo dává hajzlík do skříně.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. My to doma řešili pořád, kam s těma hajzlíkama (naši mají rovnou tři kočky). Na chodbě to bylo na ráně, kocoura jsme museli chození do domečku učit (nakonec to vyřešil děda, začal mu kupovat stelivo, co používaly jeho kočky a byl klid).
   Záchod ve skříni se nám doma osvědčil, mamku onehdy napadlo dát záchod v předsíni někam mimo dohled návštěv a nepoužívaná skříňka na to byla ideální.
   Vysávat kolem záchodů nepomáhalo, většinou za deset minut šla kočka a bordel byl nanovo.
   Se smradem jsme si poradili snadno, vhodným stelivem. Mikešem za polovinu nás babička opravdu nepotěšila, když měl kocour sezónu, byla to rychna jak hrom. Víc se nám osvědčil dražší, ale účinnější CatSan, to šel trochu cítit kocour v říji (pořádnej macek), jinak kočky nikdo nezaznamenal, pokud teda Micka zrovna neshlídla z almary v předsíni, kdo že to zase přišel. Naše kočky používaly záchody pouze v noci a když bylo hnusně, jak dovolilo počasí, chodily ven.

   Smazat
 23. Naše kočka taky chodila na lidský záchod, už byla naučená. Ale jak jsme vyměnili dřevěné prkýnko za umělé byl konec. Teď má záchod na chodbě za závěsem takže ta trocha silikonového steliva co vyháže tam zůstane. Kéž by naše chtěla chodit na kšírách. Jednou jsme to prubli a přála bych Vám vidět to divadlo :-) Tak jsme to riskli a vzali ji na chatu bez. Nezdrhla, je to posera, šla ven jen když jsem tam byla i já, pořád mě musela vidět. :-))

  OdpovědětSmazat
 24. Minule som v telke videla o tomto, tiez mi to bolo najprv na smiech, ale zevraj 80% uspesnost a ucia sa to dospele macky, mne sa to nakoniec celkom pozdava :) http://www.youtube.com/watch?v=FmPwYgB0vvY

  OdpovědětSmazat
 25. Mám dvě kočky a dva záchody. Jak udělaj bobek, je to smradu jako v cařihradu a stelivo mám rozházené po celé chodbě. Ani jedna z koček se nikdy nevyčůrala mimo záchod, jen když občas v ranním spěchu zapomenu záchod vykydat, tak večer najdu vedle na rohožce bobek, abych si jako vzpomněla, ale jinde než vedle záchodu nebo načůráno jsem nikdy nenašla. Kočkolit používám jedině ultra jemný Caliopsis, skvěle pohlcuje pachy a taky loužička zůstává v jedné hroudě a nerozpadá se, jako u těch hrubších; i čičiny mi přijdou spokojenější s jemným pískem a la beachvolejbalové hřiště. Ale skříňky jsou výborný nápad, určitě to zkusím nejdřív s jedním záchodem a když se osvědčí, schovám i ten druhý :) protože jestli moje kočky něco milují, tak je to schovat se co do nejmenšího a nejstísněnějšího prostoru, který najdou :)

  OdpovědětSmazat
 26. No to by se nám hodilo, mít ještě kočku :)

  OdpovědětSmazat
 27. Já jsem spokojená s toaletou catgenie. Víc informací pro ty, které tenhle záchůdek zajímá, je na www.catgenie.cz. Jinak je to robotická toaletka, takže žádná starost s uklízením. :)

  OdpovědětSmazat
 28. Tak, tak. Já mám CatGenií doma přes dva roky a nic jiného už nikdy nechci. Bydlím na bytě, takže při třech kočkách jsem potřebovala tři obyčejné kočičí záchody. CatGenií mi stačí jedna - velká úspora místa. Konečně nemusím řešit starosti se stelivem, nemusím několikrát za den vynášet hovínka a po bytě necítím žádný zápach. Mám nastavenou aktivaci kočkou. Když kočka opustí záchod, sám se hned vyčistí. Jediné co já dělám, je jednou za den, záchod přetřu vlhčeným ubrouskem. To je má veškerá starost.

  OdpovědětSmazat
 29. Tohoto jsem se už právě konečně chtěla zbavit. Neustále jsem řešila ten šílený smrad (jsem se k nám pomalu bála někoho pozvat) a to jsem ty záchody kočkám čistila několikrát denně. A ten prach, co byl všude... Ještě teď, když si na to vzpomenu mám husí kůži. O kupování steliva ani nemluvě… Děs... Nedávno jsem narazila na tuto skupinku: https://www.facebook.com/groups/606055343135665/, kde se právě řeší kočičí toaleta CatGenií - no a za pár dní jsem si ji pořídila a už ji mám doma skoro dva týdny. Kočky si zvykly hned a já po xletech konečně neřeším nic :-)

  OdpovědětSmazat