Kočičí nezbytnosti: Krabice a umyvadlo

Vyrábět cokoliv pro kočky se vyplatí. Teď nemám na mysli výrobky pro takové ty kočky polodomácí, které prolítají tři čtvrtiny léta a třetinu zimy někde po střechách, stromech a jiných důležitých místech, a domů přijdou, jen když jim kručí v břiše. Myslím výrobky pro kočky zcela domácí, plně integrované do bytu a rozmazlené, které se omezily na jediný kontakt s okolním světem: spokojeně na něj shlížejí z polštářku, který jim majitelé položili na parapet okna, aby mazlíčka náhodou nezačalo tlačit do tlapinek, když kouká ven na ulici.

Majitel takové kočky je chudák. Neustále na něj ze všech stran útočí výrobci nesmyslů, kteří nás, ubohé milovníky těch nevděčných potvor, umí velmi šikovně přesvědčit, že miláček nutně musí mít měkkounký pelíšek, pohodlné škrabadlo dosahující nejméně  dvoumetrové výšky a několik supermoderních a pořádně drahých hraček. A my tyhle krámy nakupujeme jako diví, aby nad nimi mazlíček doma pohrdavě ohrnul čenich a odkráčel pozorovat vrabčáky za oknem.

Pokud si chcete pořídit kočku do bytu, pamatujte si, že ze všech těch údajných nezbytností potřebujete jen dvě: Kočičí záchod a misku. Všechno ostatní si kočka stejně vybere podle sebe. A vy zbytečně nepřijdete o spoustu peněz a iluzí. 

Když totiž takový majitel kočky s nadšením dovleče domů úžasné nové škrabadlo, konečně ho sestaví a nadšeně ho ukáže své kočce, dopadne to obvykle takhle: 

www.simonscat.com

Kočkám jsou škrabadla tak trochu ukradená. Jistě, je fajn, že si občas můžou vylézt někam nahoru a koukat na svět z výšky. Jenže ještě lepší je to na kuchyňské lince nebo na skříni. A k broušení drápů ho taky používat nebude. Tohle jsou jen šikovně naaranžované fotky výrobců škrabadel.

http://www.moje-kocka.cz/

Ve skutečnosti se průměrná kočka nechá dokopat k zatnutí dvou drápů do škrabadla jen tehdy, pokud máte v ruce nějakou hodně velkou dobrotu. Pokud nejste doma, vypadá to spíš takhle:

http://www.allpetnews.com/


http://youloveyourcat.com

http://www.catsguru.com

Kočky mají zvláštní smysl pro to vybrat si k drbání nejoblíbenější křeslo, roh sedačky, který je při příchodu do místnosti nejlépe vidět, nebo kusy nábytku pro obyvatele domácnosti zvlášť cenné. Kočky nikdy nebudou chodit odrbávat staré křeslo, které už půl roku stojí v chodbě, než konečně odvezeme. 


Zcela naivní je i představa, že kočce koupíme nějaký úžasný pelíšek, strčíme ho v bytě tam, kde nám to vyhovuje a kočka si ho oblíbí. Nikdy to nedopadne tak, jak se nám snaží vnutit reklamní fotky. Kočka se možná opatrně k pelíšku přiblíží, možná ho i vyzkouší, jenže nejpozději za pár dní ho začne ignorovat. Kočka totiž uznává jen tři druhy pelíšků:. Na prvním místě je skříň s oblečením nebo koš čerstvě vyžehleného prádla. Kočky mají extra radar, a tak si ty černé zásadně lehají na bílé blůzy, kočky bílé zase milují černé prádlo.

Další dva oblíbené druhy pelíšků jsou umyvadla a krabice.

Umyvadla kočky milují. Milují je všude na světě. A ví se to o nich. Dokonce je o tom speciální web: http://catsinsinks.com

http://christmas-star.blog.cz/

http://my-diary-word.blog.cz/http://www.modrykocour.cz

Ještě raději snad kočky mají krabice. Jakékoliv. Přineste něco domů v krabici, vyndejte to a než se otočíte, kočka je v ní nastěhovaná. 

http://catinabox.com

http://catinabox.com

http://catinabox.com/

Kočka je schopná nastěhovat se i do krabice, do které se nevejde. 
Stejně jako kupování pelíšků je naprosto zbytečné i pořizování kočičích misek na vodu. Výsledek bude jediný: Člověk neustále misku myje, vyměňuje vodu a dělá "Čiči, máš tu vodičku," a kočka mezitím stejně chodí pít vodu z misek pod květináči nebo tu, která odkapává z kohoutku. V horším případě se naučí pít ze záchodu.


http://technabob.com/
http://www.yiddie.com


http://www.miciny.cz

A nakonec hračky. Hračky jsou pro kočku žijící v bytě strašně moc důležité. Teda myslíme si to my, co kočky máme. A tak kupujeme  myšičky s peříčky, balónky, postupně přecházíme na hračky kočkám příjemně vonící a nakonec končíme u drahých koulodrah a jiných děsně chytrých výrobků vyvinutých pro tu správnou kočičí zábavu. Jenže kočka do kuličky v koulodráze pinkne tlapkou tak maximálně dvakrát, když jí u toho asistujeme, a pak se stejně nejvíc vyřádí s obyčejnou kuličkou z papíru. Nebo s vaším palcem na pravé noze, zásadně uprostřed noci. 

Kočky jsou prostě osobnosti a je naprosto zbytečné myslet si, že je nějak vychováte. Já za svůj malý osobní úspěch pokládám, že jsem kočku dokázala přesvědčit, že lepší než voda ze záchodu je k pití ta, co teče z kohoutku. Nejvíc potrhaná místa na gauči jsem zakryla přehozem. A koulodráhu, speciální hrací tunel pro kočky a extra velké škrabadlo se dvěma boudičkami a třemi plošinami jsem prodala. 

A teď musím běžet, kočka stojí ve dřezu a vříská, abych jí šla pustit vodu. 

113 komentářů:

 1. naprostý souhlas :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky souhlasim. Naše kočka je sice polovenkovní, ale taky to na ní sedí. Nejradši si hraje s igelitovejma pytlíkama a vodu pije z akvárka, kde máme šneky.

   Vymazat
 2. Super článek, trefný:) Žeru tě

  OdpovědětVymazat
 3. taky naprosto souhlasím!! :-) Trefné. Naši kočku jsme na škrabadlo zkoušeli zavěsit sami (odtud asi ty reklamní fotky), a hned se jí tam samozřejmě zasekl drápek, takže to bylo poprvé a naposledy, co na něj "sáhla", a k "boudičce" se měla jen tehdy, když u nás byly na návštěvě malé děti a neměla se kam schovat... (je z útulku, z dětí má strach). Jak píšeš, u nás frčí kuličky z papíru, a protože ráda pletu, tak samozřejmě všelijaké nitě. Akorát teda na pelech si nedá sáhnout. Ale asi to bude tím, že je starý, zachlupený a zralý na smetiště :-))

  OdpovědětVymazat
 4. Jojo, to sedí všechno do puntíku :) Moje dvě tříbarevné potvory svědčí za vše jako důkaz!
  Verunka

  OdpovědětVymazat
 5. hm, bud je tak kocka na videu taka velka alebo ta krabica taka mala:-D ale respekt

  OdpovědětVymazat
 6. Dovolím si nesouhlasit :) Je sice jasné, že kočka nepotřebuje žádné vymoženosti jako škrabadla a pelíšky, ale zato musím říct, že náš kocourek nikdy neměl problém s tím spát ve svém pelíšku anebo škrábat drápky na škrabadle. Nikdy se nám nestalo, že by nám škrábal po něčem jiném, vždycky šel trhat škrabadlo :-) Takže to je spíš kočkou než tím, že by všechny kočky nutně škrábaly křesla a spaly ve džezu :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. presne-náš spí v noci striedavo pri našich nohách na posteli, a keď ho "omylom" (s)kopneme, tak sa ofučí a ide do svojho pelechu. Škrabadlo(takú konštrukciu) sme mu kúpili, ale museli sme ho prerobiť, lebo tam sedávala čaastejšie naša dcéra ako kocúr. A teraz je to Casperove najobľúbenejšie miesto-zo 40 cm od stropu na nás blahosklonne zíza "Šéf". Vodu pil z akvária, ale keď sme úbohé frustrované rybičky(asi si mysleli, že bude kŕmenie, keď im čeril vodu, tak sa vždy zhŕkli pri hladine a...nič z toho) presťahovali mimo dosah, behom týždňa sa naučil, že na skrinke vodu nenájde. A hračky: najradšej má laser(má cica-laser s rybičkou z cica-obchodu), ale nepohrdne ani sisalovou myškou...aj keď ... oískací gumový sloník má tiež svoje čaro... o tretej v noci priam nezameniteľné.. A nikdy neškriabal nič iné ako škrabadlo, alebo rub zloženého koberca. Lucrezia

   Vymazat
 7. Vy nemáte pákovou baterii, kterou si kočka umí pustit sama? :)))

  OdpovědětVymazat
 8. Nesouhlas hned se začátkem. Kočech už jsem měla celkem 22 a KAŽDÁ reagovala na škrabadlo, i podomácku vyrobené. Jakmile začala kočka škrábat gauč, stačilo opatřit škrabadlo do místností, ve kterých se kočka pohybuje a bylo po problému. A to mám prosím kočky, které chodí i ven.
  Některým kočkám je tedy možná škrabadlo ukradené, ale ne všem obecně. Neměla byste psát na základě zkušenosti s jednou kočkou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Neměla byste se tak žrát. Umělecká nadsázka je v článku použita přiměřeně.

   Vymazat
  2. Článek říká, že škrabadlo je nanic. A to prostě není pravda.

   Vymazat
  3. No, milý anonyme ze 7:40, zřejmě jste opravdu nepochopila, co tím chtěl básník říci, tudíž se vám to pokusím přeložit - každá kočka je osobnost s různými náladami a sklony, proto má Protivná blondýna pocit, že si z ní ta její občas dělá srandu :-)
   P.S. Asi tento blog nečtete moc často, že článek berete tak doslova, že ?

   Vymazat
  4. The crazy cat lady strikes back!!

   Vymazat
 9. Tak náš Kocour škrábe zásadně jenom škrabadlo. Máme takové placaté přivrtané ke zdi. Takže se ani nehne, když se na něj zavěsí. Pak má ještě jedno obyčejné, asi metr dvacet vysoké s plošinami a to také celkem používá, ale nemá ho rád, protože s ním prostě hýbe.
  Se zbytkem musím souhlasit, zvláště s tou vodou. Není nad to nanosit do misky s vodou všechny hračky a vodu vystříkat :) A lehnout si na jakoukoliv mokrou plochu.
  Pelíšky nebrat :)
  A co ještě kromě papírové kuličky zabírá? Kousek obyčejného drátu, jak se s ním svazují nabíječky od telefonu nebo šňůry k elektronice. Máme doma slušnou sbírku a Kocour je má nejradši.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. tak vidim,ze nase kocka s nekym sdili zalibu v dratcich:)

   Vymazat
  2. Náš kocour miluje bužírky, to je jeho - žádné hračky, ale obyčejný kus drátku mu vydrží klidně celou noc :)

   Vymazat
  3. zmuchlané účtenky od nákupu jsou také super :-) alespoň u kocourka mé sestry

   Vymazat
 10. Naše kočka běhá po bytě a dupe (fakt to umí) a tím dává na jevo, že si chce hrát. Taky parádní zvyk. Jinak mám video, jak se mazlí se sandálem (kterej, přiznávam, dost smrděl). A vleze samozřejmě do všeho. Hlavně miluje tašky a krosny. Balit s ní je úžo. Může sice trávit čas venku, ale proč by to dělala, že :).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo! tu naši mouratou potvoru jsem si takhle jednou málem odvezla na intr...

   Vymazat
 11. Výbornej článek :D A Simon's cat naprosto miluju :D

  OdpovědětVymazat
 12. No to je klasika :-) My sice máme kočku polodomácí, ale mističku s vodou samozřejmě má taky, ale k čemu, když jí nejvíce chutná chlorovaná voda z bazénu? (Vžycky je do toho bazénu nahnutá do takového úhlu, že jen čekáme, když už tam konečně zahučí a ono nic...)
  Jinak to video dokazuje, že kočka opravdu není chytrá stejně, jako pes, což si ale bohužel spoustu hrdých kočičích majitelů myslí...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. kočka je stejně cytrá jako pes (máme oboje) ale je originálnější a má svoje libůstky, pejsek zase dělá co člověku na očích vidí. teda náš kocour jménem Drsňák Bongey nám taky dělá co nám na očích vidí, ale zásadně jen to co vidí že nechcem aby dělal.

   Vymazat
  2. Tak já si taky přisadím svoje. Hned na začátku přiznávám, že nemám příliš ráda kočky(ale článek mě vážně hezky pobavil) jsem naprostý psomil, ale taky si nemyslim, ze by kocky byly hloupější než psi. Inteligence bude podobná(navíc různá u každého jedince. napři. jeden náš pes je tak trochu hloupoučkej, ale tak strašně společenskej, a milujici lidi, ze mu to nikdo nezazliva a je to jednicka mezi psy, pak jsme meli jednoho, co byl desne chytrej a tak trochu vycuranej, nebyl to zadny mazel, ale obdivovali jsme tu jeho chytrost, ono jde o to, že kazdy zvire ma neco do sebe, ale taky bych neřekla, že kočky jsou větší osobnosti, jen proto, že jsou jaksi sobečtější. Sobectví není o osobnosti. ) , jde spíš o to, že člověk vyzdvihuje raději to, co je mu sympatické a tak milovníci koček vyzdvihují kočky a milovníci psů zase psy... thats all... Hedvika

   Vymazat
  3. Kočka není chytrá jako pes, je chytrá naprosto jinak. Pes je stádní zvíře, které potřebuje vůdce, kočka je solitér. Dělá, co uzná za vhodné. Moc dobře ví, co po ní chcete, ale neví, proč by vás měla poslouchat. To je pak problém lidí, kteří komunikují s kočkou jako se psem a ono to nefunguje.

   Vymazat
  4. Kočka je individualista a osobnost, přesně ví co chce a co nechce. Neudělá nic, jen protože to chce pániček. Pes udělá vše co chce majitel a tak úplně nemá svou hlavu. Samozřejmě jsou vyjímky mezi psi i kočkami ale většina koček jsou svéhlavé a psi tak trochu milovaní ňoumové

   Vymazat
  5. Kočky zas neojíždí nikomu nohy a nečuchájí k zadku.

   Vymazat
  6. I psi maji svoji hlavu, je videt, ze asi moc psu neznate, sorry.

   Vymazat
 13. My mámě šrabadlo, a je pravda, že kocour ho spíš než na škrabání používá často jako strom na šplhání, když má prostě rapla, nebo se ze srandy naháníme po bytě.
  V pelíšku taky kupodivu spinkává - teda jen dopoledne, jinak v ostatních částech dne má jiný oblíbený místa a večer/noc pochopitelně buď u telky, nebo v posteli :)

  A poslední věta mě rozsekala, to je opravdu klasika, vřískající kočka u umyvadla :)

  PS:teď si vzpomínám, že jsme se taky kdysi nechali nachytat na nesmysl, kočičí fontánu...a naše telisko se jí leda tak bálo :D. Tak jsem to vzdala a praktikuju jedinej možnej způsob jak do kočky dostat tekutiny - dávat hodně vlhký krmivo, kde je hodně šťávy, a který ještě naředím trošku vodou....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ani jsem nevěděla, že kočky pijí z umyvadla normálně, myslela jsem, jak máme speciálního kocúra :). Ten náš naštěstí nepohrdne ani miskou, i když většinu vody vyleje na zeď, a neskutečně rád pije z našich skleniček a hrnků- nejradši čerstvou vodu, ale mátovým čajem a kávou také nepohrdne :). Klasika je, že si vezmu na noc vodu k posteli a jen zavřu oči, už v ní má kocúr čumák nebo aspoň packu.

   Vymazat
  2. Tak koukám, že v tom nejsem sama. Taky nemůžu nechat skleničku nebo hrnek bez dozoru. Ty naše dvě potvůrky dokonce během Vánoc chodily ze skleniček vylizovat zbytky domácího vaječňáku...
   Jana

   Vymazat
 14. no a nase zvire aportuje takovej zelenej smotanej dratek,to je nejvetsi zabava:)) jinak krabice a igelitky,dokonce i pekac,ale to nevidime radi,jsou to nejlepsi:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, aportování, to známe také. Proto tolik drátků po bytě, aby si mohl vybrat, na jaký má náladu :)

   Vymazat
 15. Neše kočky škrabadlo zbožňují :) a pijí z misky...ale to je asi tak všechno :D už totiž nemám ani jednu nabíječku, kabely k bednám ani k vysavači...nuda je holt nuda

  OdpovědětVymazat
 16. Kočky si taky velmi rády lehají na klávesnici počítače nebo se po ní aspoň projdou, když s počítačem pracujete, a troj- až čtyřklikama dokážou počítač přenastavit tak, že na to někdy musíte zavolat odborníka. Já takhle už nemůžu rolovat po stránce pomocí šipek, musím používat myš.
  No a když si vleže čtete nebo luštíte sudoku, můžete se vsadit, že si vám kočka lehne na tu knihu nebo ten sešit.
  Jinak moje kočka miluje ten síťkový košík na špinavé prádlo. Jakmile je prázdný, okamžitě se něm usídlí..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo a miluje gumičky - drátky na ni nefungují.

   Vymazat
  2. Absolutně! Kočky jsou počítačově gramotné, můj kocourek mi opakovaně otočil obrazovku o 90° - ne tu mašinu, obraz a všechno na něm - takže jsem musela volat ajťáka, protože jsem to prostě sama nedokázala vrátit, s krkem do pravého úhlu. Teď mi konečně dochází, že zřejmě chtěl, abych musela pracovat vleže, aby se po mně mohl procházet. Ani nemluvím o různých vzkazech, které napsal.

   Vymazat
  3. kdyby se to stalo znovu, tak oprava je jednoducha ctrl+alt+šipka dolu/doprava/doleva .)

   Vymazat
  4. Jo, to mi ty moje potvory taky často dělají. Asi je to nějaký pohodlný tlapkový trojklik :-)

   Vymazat
 17. Taky nás kocourek překvapil :) Mám ve 30ti letech prvního a poté,co mě přesvědčil,že na škrabání je nejlepší židle v kuchyni,pije se zásadně z umyvadla,spí se kdekoliv se mu zrovna zamane (takže i umyvadlo) a na hraní jsou úžasné hračky mých dětí...jsem rezignovala a rozhodla se přizpůsobit život jeho stylu :) Jediné,na co si nezvyknu je risk,že ho brzy přibalím do nějakho zavazadla :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :D naše kočky rády lezou do cizích kabelek, je to tak trochu trapné, když nechá dotyčná tašku v předsíni a když odchází má jí úplně rozhrabanou a samozřejmě kufry se zabalenými a vypranými věcmi jsou také oblíbené

   Vymazat
  2. Buďte ráda, že kočky do cizích kabelek ještě nečůrají. :-) I to by se mohlo stát, já svoje návštěvy musím upozorňovat, ať tašky a boty odloží na nějaké nedostupné místo, popř. že je nesmí spouštět z očí :-))

   Vymazat
 18. Ovšem že milují krabice. Je na to dokonce i zákon: čím větší kočka, tím menší krabice. Nejradši trůní ve škatuli, ze které po všech stranách přetékají, a měří si vás náramně důstojným pohledem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Žasnu, že to ještě nikdo nevyužil k lovu tygrů. Stačilo by doprostřed pralesa plácnou vhodně velkou (malou) krabici a chvíli počkat.
   Za pár minut by se do ní určitě nacpal tygr :-)

   Vymazat
 19. Náš kocour je polovenkovní, takže se vyřádí na stromech (nečastěji na oblíbeném jilmu mého muže)a doma škrábe jen židle u jídelního stolu - zásadně aby nás naštval. Jinak spává nejraděj v mém bílém houpacím křesle - je totiž černý. Občas spí i na černé sedačce - asi proto že není vidět a když na něj někdo omylem sedu, tak mě málem raní mrtvice. A když ho držíme nebo hladíme když nechce, sedne potom na prostředek pokoje a demonstrativně si olizuje místa, kterých jsme se dotkli.

  OdpovědětVymazat
 20. Zajímavé... podle toho článku asi doma nemám kočku... akorát by mě zajímalo, co to teda je :))

  OdpovědětVymazat
 21. Kočky jsou prostě nejlepší!:-D

  OdpovědětVymazat
 22. Moje kočky (i psi) pijí vodu zásadně z kýble, kam slévám starou, ochlupacenou a zkalenou vodu z jejich misek, poté co ji úspěšně ignorovaly.
  Jakmile se voda přelije do kýble, stane se z ní mana nebeská v tekuté podobě. Nejlepší to je ve chvíli, kdy je jí v kýblu jen na dně - kočka trčí zadkem z kýble, balancuje v pozici, za kterou by se nestyděl leckterý horolezec a jazykem vyplazeným na 10 cm délky vylizuje ze dna těch pár cenných kapek "archívní vody" :-)

  (Jinak pokud se někdo pozastavuje nad existencí kýble, stojí pod umyvadlem a používám ho na zalévání zahrádky, je mi líto vylévat použitou, ale stále čistou vodu, jen tak do kanalizace.)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. trochu se mi u toho natahlo,ale uplne si to dovedu predstavit:D nase zasadne pije vodu,ktera je v hrnci,aby se odmocil..:D

   Vymazat
 23. Kocour má pro jistotu škrabadla hned tři, plus staré křeslo, z kterého vyhlíží z okna. A nejlepší hračky jsou gumičky, vatové tyčinky a víčka od limonád :-)

  OdpovědětVymazat
 24. Zdravím všecky milovníky koček! Jsou to prostě osobonosti... Náš pětikilový kocúrek se kupříkladu dokázal nacpat do takové té placaté krabičky od Chocapicu - nechápu dodnes, jak :-) A škrabáním mi zničil v zahrádce už dvě popínavé růže. Jinak sestra, co má jen ty domácí (venkem pohrdající) kočky, koupila dvě sedačky v Ikea a mění na nich prostě jen potahy, až už jsou moc zničené.

  OdpovědětVymazat
 25. Mí kocouři škrabadlo škrabou, v boudičce na něm chrápou a v pelíšku také - pokud jim v něm netrůní pes :-D A nejlepší hračka? Brčko! Doporučuji vyzkoušet :-)

  OdpovědětVymazat
 26. Naprosto přesný, miluju kočky. Video mě dostalo :-D Brigit

  OdpovědětVymazat
 27. Blondýno, naši škrabadlo milují. Dostali typ pro velké kočky, ale už i to vypadá, že se brzo skácí. Nejoblíbenější je ošatka s látkovým dnem, tak si leží v košíčku a pozorují okolí :-)

  OdpovědětVymazat
 28. Kéž by naše kočka pila z kohoutku.... všude čtu jak to mají rádi, ale já to ani u jedné naší kočky nikdy neviděla. Má normálně misku a nestěžuje si. Kdybych ji dala ke kohoutku tak se asi zblázní protože vodu nesnáší.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zkuste někdy nechat nehlídanou skleničku (nějakou robustnější:) někde na stolečku, třeba přes noc (nebo klidně i tři, čtyři dny, naše kočka ignoruje jakoukoliv čerstvou vodu) a možná uvidíte :-) U nás už to došlo tak daleko, že vylizuje i vodu, která zbyde v aromalampě, takže do ní už nesmím dávat žádné ty vonné olejíčky :-)

   Vymazat
 29. Jasně, v obchodech je spousta drahých zbytečností, které nemá cenu kupovat, ale škrabadlo je naprosto nezbytné. Náš kocour na něj chodí dobrovolně, často a rád a je mi jasné, jak by to dopadlo bez něj. A aby pil vodu z něčeho jiného než z misky? To neexistuje. Zato na spaní miluje kufry a cestovní tašky, ale běžně se spokojí s postelí něbo gaučem :-)

  OdpovědětVymazat
 30. Nejlepší pelíšek? kočárek, ideálně se spícím miminkem, které hřeje. Venku? Záhon s květinami, které právě kvetou a snadno se lámou. Nejlepší pítko? Konev s vodou na kytky (co na tom, že se do ní špatně strká hlava). Škrabadlo? Peřina! Záchod? Bylinky sušící se na papíru v ložnici.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. hahaha... vyhrievaný kočiarik; ohrevné teleso-bábo :-P Náš sa pchal len do kočíka pre bábiky- do tej sieťky "na nákup", ale za rok ho prerástol a už sa tam nezmestí ani pri najlepšej vôli.

   Vymazat
 31. Taky nesouhlasím, moji kočičáci nábytek neškrábou, chodí na škrabadlo - máme dvě - s boudičkou a plošinkama a dokonce tam občas chodí spát.
  Vodu maj taky nejraději ze špinavýho nádobí, ale pijou ochotně i z několika misek různě po bytě...
  Jen jsem se musela smířit s tím, že maj pelíšek všude, kde chtěj:-D
  Jsou to bestie:-D

  OdpovědětVymazat
 32. Super článek, mám pocit že píšeš o naší kočce! :D

  OdpovědětVymazat
 33. Nejlepší škrabadlo? Noha od stolu, která už je prodrápaná do tvaru přesýpacích hodin a jenom čekám, kdy se zhroutí.
  Pítko? Záchod, sklenička nebo hrnek s libovolným obsahem, kohoutek, napuštěná vana. Miska jen v nouzi nejvyšší a v případě, že jde zvrhnout a následně ten obsah olízat ze země.
  Oblíbené hračky? Ponožky, houbičky na nádobí a gumičky, případně olivy, které jdou napíchnout na drápek a následně se s nimi dá házet.
  Pelech? Umyvadlo, vana, něčí hlava, skleněná mísa a skříň.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. s olivami dejte pozor, jsou hodně slané a způsobily našemu kocourovi velké potíže, kdy ležel x dní v nemocnici a ted má speciální dietu, kvůli ledvinám

   Vymazat
  2. Však je nežerou, jen si s nimi hází a pak je nechají někde válet. :)

   Vymazat
  3. Ano, u nás jsou olivy nahrazeny kuličkami hroznového vína :-)

   Vymazat
 34. Za sebe můžu říct jediné - každý živočich (kočka i pes, máme obé) je osobnost se vším všudy. Vždyť my lidé taky nejsme všichni stejní .... Kdybych sem měla napsat všechny srandičky i potíže, byl by to román na pokračování.
  Ludmila

  OdpovědětVymazat
 35. Blondýno díky za článek, nádherně mě rozesmál :D hlavně to video, asi si ho pustím ještě jednou!

  OdpovědětVymazat
 36. Tak tento článek nemá chybu :-D tlemila jsem se od začátku do konce a chápavě přikyvovala :-)))
  A ještě bych dodala vlastní kočičí zkušenost :-D
  http://www.ruzovychroust.cz/2012/02/alverde-telove-maslo-s-vanilkou-a-mandarinkou/

  OdpovědětVymazat
 37. Ja mam kocky dve a jedna je presne podle popisu. Ta druha ac mela stejnou vychovu je tak zhyckana ze se divim ze se obtezuje vubec dojit k zachodku a udelat svou potrebu. Pri vysavani by byla nejradsi kdyby se vysalo pouze kolem ni a ne pod ni. A kdyz uz je tedy zapotrebi kocku vyprovokovat k nejakemu pohybu staci pred ni postavit klec s piskomilem. Chudinka se totiz obava ze by ji ta mys mohla snist a tak se bezi nekam schovat.

  OdpovědětVymazat
 38. Pelech v pravém slova smyslu také nemáme, přišlo mi to zbytečné.. Když jsme našeho drahouška coby kotě přivezli, počkala jsem, kde bude nejradši lehávat, a poté jsem ona místa vylepšila složenýma dekama. Takže jedna je na okně, druhá na zemi v rohu, další na židli..Navíc mám jistotu, že pokud chci, aby si lehl jinam, jen mu přendám deku- a do minuty jí obsadí. Snad se nedozví o takové manipulaci, byl by uražen :).

  OdpovědětVymazat
 39. Parádní článek. Naše stříbrná kočka má vlastní dvoumetrový, doma vyrobený kočičák a tam si chodí od nás odpočinout. Drápky si taky brousí jedině na něm. Vyžehlené černé prádlo vyčmuchá ještě dřív než je opravdu vyžehlené a krabice miluje taky. Spí zásadně na mých patchworkových dekách, tak jsem ji udělala její, která je přes ty mé poožená takže jsme spokojené obě :-)) Jen s tím umyvadlem je to u nás naopak, bojí se vody jak čert kříže. Jo a pije jedině z akvária. To by raději chcípla žízní:-)))
  S kočkama je sranda:-)

  OdpovědětVymazat
 40. Tak to asi doma nemám kočky. Krabice souhlasí u dvou, zbytek nic - u žádné a to mám 4.
  Není zvíře jako zvíře na to bacha

  OdpovědětVymazat
 41. S kočkouny je prostě sranda, ale škrabadlo rozhodně do domácnosti s kočkou patří, pokud nechcete mít z nábytku trhací kalendář. Kočkouni prostě jen nemají rádi určité věci - škrabadlo radši pevnější a stabilní, tak aby se mohli protáhnout při škrabání (ne neplést si s buzerací krmičů) a pohodlný stabilní vršek ... a to pak je škrabadlo v plné pohotovosti neustále ... kdo by se chtěl kochat fakt osvědčenými a hezkými, ať koukne na drapaki.pl

  OdpovědětVymazat
 42. Tak to, že jsou kočky osobnosti, pod to se podepíšu. Náš první nalezený kocour jen leží a modlí se, aby ho nikdo nerušil a něco po něm nechtěl. Po tom co zničil půl roků staré sedačky se naučil chodit škrábat jen malé kartonové škrábadlo s koulodráhou, kam jsem mu nasypala šantu kočičí, aby ho lákalo víc. Naše před půl rokem nalezená kočka, nám právě zničila další sedačky, které jsem koupila po tom, co se ten první naučil chodit na škrábadlo, tak ted mám objednané už třetí (už ne kožené ale ze silné látky) a modlím se, at vydrží déle než ty předtím. Koulodráhu ignorují, myši taktéž. Za to milují listy z ananasů, krabice, tyčinky do uší, alobalové kuličky a poslední objevená věc hopskulka, kterou ukradli malému bratranci.

  OdpovědětVymazat
 43. Náš kocour miluje brčka, tyčinky do uší, alobalové kuličky, papírové kuličky a také velice rád prostrkuje tlapky pod záchodovými dvěřmi, zrovna když někdo sedí uvnitř. A když se člověk snaží z WC vyjít ven, leží před dveřmi a nenechá otevřít dveře.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. to s těma packama sedí. my máme posuvné dveře, takže se tam ve škvíře dycky začne objevovat packa, někdy druhá a pak celá hlava:-)

   Vymazat
 44. Naprostý souhlas. Jen bych ještě dodala, že nemá (alespoň dle mých zkušeností) valného smyslu dávat kočce jméno, neboť na něj stejně v devíti případech z deseti neslyší. Leda, když mám v ruce kus nějaké dobroty, ale pak slyší i na "Hejtypotvoropocem"

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moje zkušenost je trochu odlišná. Naše kočky naopak ignorují čičičí apod., ale každá slyší pouze a specificky na své vlastní jméno.

   Vymazat
  2. Naše kočky slyšely na svolávání "tygr, tygr,holky, holky" to věděly, že je večeře. Jinak dělaly, že neslyšej :-)

   Vymazat
  3. Prave naopak,macka rozoznava hlas, reaguje na intonaciu hlasu. doma ich mam 6 a je to fakt zabava. Skrabadlo je sisalovy kobere - takze cela izba, spi sa v posteli, cez den na parapete-tam mam porozkladane deky. Jeden s oblubou chrape v umyvadle. Pri baleni musim davat pozor lebo sa mi stalo, ze si z kufra urobil zachodik. Z krabice si robia domcek, ale do rana je z nej len kopa papiera. ale aj tak ich zboznujem :)
   Jana

   Vymazat
 45. Můj kocour to pití z kohoutku dotáhl k dokonalosti. Misky s vodou se ani nedotkne, maximálně do ní strčí packu a začne jí olizovat. A pije zásadně tak, že pije z tekoucího kohoutku. Takže naše spotřeba vody se s kocourem se zvýšila tak dvojnásobně a to vždycky když dopije důsledně vypínáme vodu.

  OdpovědětVymazat
 46. nejdriv jsem si rikala,ze moje kocka je divna,kdyz ji chutna meloun,zere mango a miluje jogurt,ale vidim,ze kazda ma neco:)jo a nesnasi ryby...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Copak jogurt, to je normální:-) pokud jí chcete dopřát update, vyzkoušejte zakysanou smetanu nebo pribiňáčka :-)Bude se olizovat až za ušima.

   Vymazat
  2. Ano Pribiňáček je i náš favorit ale jen ten vanilkový

   Vymazat
 47. Naše kočky se velice rády perou, tak že sedí každá na jedné straně záclony a vždy, když jedna druhou praští, zaseknou se jí drápky do záclony. Nebo se krčí za záclonou a vyskakují na mě, když jdu kolem. Jinak po zničení sedaček jsem koupila škrábadla velké až ke stropu do obýváku a dvě malá do každého pokoje VYPLATILO SE!

  OdpovědětVymazat
 48. Včera nám kočička přinesla úlovek, bohužel ne úplně mrtvej, takže jsme vyšťourávali myš zpod ledničky, protože naše Piraňka usoudila, že je potřeba, abysme si vylepšili lovící techniku :-)

  OdpovědětVymazat
 49. Měla jsem tři kočky a všechny "bydlely" v miniaturních krabičkách, na kuchyňské váze a v misce, ve které myju zelenínu a brambory...Taky všechny tři pily vodu z kaluží, prohlubně na propadlé dlaždici na zahradě ale nejraději měly vodu z hrnce s oloupanými bramborami.

  OdpovědětVymazat
 50. Tak to máme asi doma extra kousek, náš kocour nikdy neškrabal nikde jinde než na škrabadle a vodu pije zásadně z misky. Na druhou stranu je fakt, že na hračky nám kašle, nejlepší je kulička z alobalu a pak ještě hra na honěnou, když se kocourek nechá honit po bytě dvounožcema :-).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :D to nahánění po bytě máme taky, na jednu stranu bytu běží on za námi a na druhou my za ním

   Vymazat
  2. S hračkama souhlas, po kuličce z alobalu jako divé, to jsem už myslela, že máme choré kočky :) tak nejsou až tak ojedinělé. S hračkama pro ně určenýma si naše kočičky hrají jen, když se nám mohou předvést, spíš mi přijde, že pro radost nám :D Jakože až tak vyhozené peníze to nebyly :)

   Vymazat
 51. Trefně, Blondýno! Jako by všechny kočky byly podle stejnýho manuálu. Máme doma tři a kompletně zapadají do těchto osnov! Ani ne rok starou postel mám rozcupovanou na padrť, jakmile někde nechám kus oblečení, je z něj pelech a co se pití z kohoutku a krabic týká, neexistuje pro naše miláčky konkurence. Zuza

  OdpovědětVymazat
 52. haha, o kockach v umyvadle jsem teda jeste neslysela :D
  ale nahodou ta nase si teda chodila skrabat drabky na skrabadlo a v pelisku taky spala.. :P ale jeji hodne oblibeny misto, kdyz jsem byla u pocitace byla vzdycky klavesnice :D
  je to ale urcite individualni..kazdopadne jsou to nejmilejsi stvoreni na svete :-)

  OdpovědětVymazat
 53. Náš čičin naštěstí neškrábe nábytek, ale chodí na tapety, několikrát se jí podařilo strhnout celé kusy :-) Umyvadla a tekoucí vody si vůbec nevšímá, máme fontánu, zvykla si na ní a z misky už pít nechce - pro mě docela vopruz, kupovat špatně sehnatelné filtry a ne zrovna jednoduchá údržba, ale což... Pelíšků tu má několik, dle denní doby, miluje koupelnovou předložku a mojí postel. Z hraček nejraději asi provázky a papír či plyšové myšky. Jo a taky je hrozně super, když na balkoně chytí chrousta a pak zdrhá kolem nás, abychom si toho nevšimli :-) Ven ji nepouštíme, to by na sídlišti ani nešlo, a hlavně se pořád všeho bojí, na vysavač a pračku si za 3 roky nezvykla a klidí se. Miluju ji :-)

  OdpovědětVymazat
 54. Rozhodně všem doporučuji blog catvshuman. Pokaždé, když si ho čtu, nemůžu se (stejně jako u tohoto článku) ubránit vykřikování podobných vět jako: "To je přesný!"

  OdpovědětVymazat
 55. Kočka ve videu má neskutečně krásnou kresbu a barvu srsti. Krásně to vynikne, když je na ni záběr se shora, když je "složená" nožičkama v krabičce. Začínám zas toužit po tom mít doma kočku.

  OdpovědětVymazat
 56. Naše kočka má misku z vodou a pije z ní pravidelně. Naopak umyvadlu tekoucí vodě, potažmo celé koupelně se vyhýbá obloukem. Pelíšek měla jako kotě, hned ho počůrala a prakticky nikdy v něm nespala. Nejraději má židli u psacího stolu nebo židli v kuchyni v době oběda. Šplhadlo máme, celkem na něj chodí, ale škrábat si škrábe na co má zrovna chuť - židle v kuchyni, gauč, roh postele atp :).

  OdpovědětVymazat
 57. go, blondie, go! kočky jsou velmi krásná a inteligentní stvoření:)

  http://krissfashionstyle.blogspot.com/

  OdpovědětVymazat
 58. Tak já tedy marně přemýšlím nad tím, kde se kočka dostane k vodě v hrnci?? To leze po stole? Naše kočka tedy ví, že na stoly, tiskárny, počítače apod. nesmí, stejně tak nesmí do ložnice a k prádlu (o posledně jmenovaném ještě občas diskutujeme, ale při pohledu na srolované noviny si to většinou rozmyslí), šatna je totiž oddělená jen závěsem. Umyvadlo také zbožňuje a sprchový kout musí zůstávat otevřený, protože když cítí, že už potřebuje vykoupat, tak v něm ráno demonstrativně sedí a mňouká. Stejně tak oznamuje, že je potřeba vyčistit záchodek, doplnit jídlo nebo vodu... Akorát si musíme dávat pozor, když si děláme pedikúru. Ráda totiž skáče do lavoru, ve kterém si máčíme nohy...
  Lištička

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. wow, to je teda chudák kočka

   Vymazat
  2. Jestlipak to kočka ví, i když nejste doma? :)
   Ale tedy se srolovanými novinami bych nepochodila, za to by následovala krutá pomsta..
   Na stůl se nesmí, když je na něm jídlo, na linku totéž (plus když na ně vidím), jinak můžou všude. Jen ten sušák s prádlem by mohly nechat na pokoji..

   NightFury

   Vymazat
 59. tak tento clanok ma velmi pobavil, je absolutne pravdivy :D tiez sme nasej Mafii nakupiili hracky, rozne mysli s rolnickami a pelisek sme dali do chodby (deka aj vankus, aby bol makky a teply) a ona sa stejnak najradsej hra s gulickou z papiera a vecer mrauci kym ju niekto nepusti do izby spat, kde si lahne na postel, na ciste pradlo, na skrinu alebo na zupan pohodeny na stolicke :)

  Dasa

  OdpovědětVymazat
 60. Üznávám, že to výrobci občas přehánějí, ale např. na škrabadlo nedám dopustit. Neškrábe nikde jinde než na svém škrabadle, já na ni koukám a chválím a ona drápe a protahuje se... a ne jednom z pater spává.
  Vodu z misky nechce vůbec, radši skáče do dřezu nebo do umyvadla... případně si přivlastňuje všechny sklenice v bytě.
  Z hraček se nejvíc osvědčily plyšové myšky a jakékoliv balónky které chrastí. A krabice, samozřejmě. Ideálně v kombinaci s myší. Není nic lepšího než myš vhazovat a vyhazovat z krabice od bot!:) Veronika

  OdpovědětVymazat
 61. tak s tímhle musím souhlasit a dokonce jsem se nasmála, jak to na našeho kocoura sedí :D věčně je rozvalený na kuchyňské lince, v koši s prádlem nebo v posteli, je schopný vlézt do umyvadla, do mamčinýho kufru, do krabice, do skříně na hromadu vyžehlenýho prádla.. a napít se chodí výhradně do vany ke kohoutku :D

  OdpovědětVymazat
 62. Po přečtení článku a komentářů mám neodbytný pocit, že náš pes je vlastně reinkarnovaná kočka.

  OdpovědětVymazat
 63. ANO, I PSI MOHOU BÝT REINKARNOVANÉ KOČKY :D

  OdpovědětVymazat
 64. Mám doma 4 kočky a vše sedí, snad jen na to umyvadlo :D

  OdpovědětVymazat
 65. ha, jsem nevěděla, že budu mít něco tolik k tématu :) http://icanhascheezburger.com/2012/05/09/funny-cat-pictures-lolcats-omg-my-new-cat-house/

  OdpovědětVymazat
 66. zde prosím další hračky pro kočky, nad kterými už ale OPRAVDU zůstává rozum stát
  http://www.naoko.cz/produkt.php?kat=h&hledat=tank&pr=1560104&od=0
  http://www.naoko.cz/produkt.php?kat=v.suck_uk&pr=1560103&od=0&vse
  http://www.naoko.cz/produkt.php?kat=v.suck_uk&pr=1560105&od=0&vse

  Jaggy

  OdpovědětVymazat
 67. Mame doma dve siamky a ty skrabadlo naprosto oddane zboznuji, maji jen takovou tu tyc a nahore plosinku, ale drapkaji se na nem. A ty specialni sustici pytle? Nejdriv jsme koupila asi za sto kacek v Ikeii takovej sustivej dlouhej se dvema vchodama a ten si oblibily na tolik, ze jsme jim koupila dalsi....luxusnejsi, sustivejsi, trpytivej a co myslis? toho se ani nedotknout, hraji si porad v tom ź IKEII! :D Jinak uz je mam pres dva roky...:)

  OdpovědětVymazat
 68. Clanok je napisany pekne, aj ked sa autor snazi hrat trosku na vsevedka a vidno ze o mackach toho zas az tolko nevie,ale aj tak pekne :) Tak ako tu mnohi pisu, tiez mam skusenosti ze macky zboznuju skrabadla. Z vlastnej skusenosti viem, ze jedine ludia, ktori si nevedia spravne vychovat svoju macku maju problem s tym, ze im kocka ignoruje skrabadlo. Macky maju svoju osobnost,ale tiez potrebuju vychovat ako ini mazlickovia. Len sa to robi inak, nie formou prikazu, ale dohody :) Vsetky kocicky ktore som mal a nebolo ich malo mali skrabadlo ako svoj pelisek, spavali na nom a travili na nom vacsinu casu. Dokonca mali v ramci denneho rezimu vzdy vyhradeny cas kedy si sadli k skrabadlu a podstivo skrabali :D napriklad moj prvy kocurik kazde rano hned po prebudeni bezal k skrabadlu a podstivo ako o dusu skrabal takmer pol hodinu. Nicmene vsak suhlasim s nazorom, ze kazda macka ma svoju osobnost, ktora je dost vyrazna napriklad oproti psom a pri vychove je treba tuto osobnost respektovat,inak sa z macky moze velmi lahko stat super s ktorym pan vedie doma kazdy den vojnu. Viktor

  OdpovědětVymazat
 69. Můj milovaný kocour Valentýn dělal vše, co zde bylo napsáno a ještě mnoho dalších lumpáren. Třeba mě nutil ráno vstát a dát mu něco do misky tím, že drápy brnkal v předsíni za zrcadlo, jindy v ložnici za skleněná dvířka skříňky a když jsem ani na to nereagovala, dařlo se mu rozdrnčet zavřené dveře od záchodu bytového jádra. Nyní, kdy na mně shlíží z kočičího nebe, bych ráda slyšela to jeho buzení, jeho dlouhatánské věty v kočičím jazyce a svírá mi srdce, že už si nikdy nepřitisknu jeho chlupaté vypracované tělo k sobě.....Umřel mi letos v únoru, náhle a nic mi ho nenahradí.Brala jsem ho jako další vnouče a tak také zůstane v mém srdci.

  OdpovědětVymazat
 70. Jooo, kočičky. :D S nimi je občas kopec srandy. Voda ve dřezu je běžná věc i u nás, kdy si jedna vodu zvládne pustit sama, a druhá zase řve a čeká, až jí pustím vodu. Těžko říct, co je horší. Skoro jsem radši, když jí musím z toho dřezu vyhodit, než když přijdu ze zahrady a teče voda z kohoutku. Já si teď kočky naučila i na CBD olej, našla jsem jednu firmu, která dělá i cbd produkty pro zvířata, tak to užívají na podporu kloubů. Sama to užívám taky. Jen je škoda, že je hodně firem s velmi rozdílnou kvalitou. Je dobré si vybrat třeba na téhle stránce, která srovnává firmy, které prodávají cbd olej.

  OdpovědětVymazat