Tak jak to teda je s velikostí podprsenek?

Pokaždé, když napíšu cokoliv o velikostech podprsenek, strhne se v komentářích urputný boj mezi zavilými zastánkyněmi firmy BraExpert  a zbytkem světa. (Některé) zastánkyně BraExpert tvrdí, že naprosto všichni prodávají špatné podprsenky a jen BraExpert jediný má velikosti správné. Argumentují třeba tím, že kdo nosí velikost 70C, by měl mít správně 65DD. Jenže vůbec neberou v úvahu, že jde o rozdílné číslování podprsenek, ta první velikost je evropská a ta druhá britská. Pak je samozřejmě nesmysl požadovat po prodejci, potažmo výrobci, který jede podle evropského číslování, velikost britskou se zdvojeným písmenem. Tu samozřejmě takový výrobce nemá. Má ale podprsenku se stejnými rozměry pod jiným číselným označením.http://www.perfektnipradlo.cz/Jak-vybrat-spravnou-velikost/ 

Chápu ty holky, co pyšně chodí a říkají, mám velikost 70H.  Dlouho jsem taky nosila špatnou velikost podprsenky. Když jsem po letech  nošení áčkových košíčků došla k tomu, že potřebuju menší obvod, zato ale košíčky velikosti C, nevěřícně jsem zírala, že je to tak mnohem lepší. A navíc, nosit céčko, to rozhodně zvedá sebevědomí víc, než nošení áčka. Už jen pro ten pocit, že nejsem chudinka úplně placatá - nebo že to aspoň nemám písemně na cedulce u podprdy.

Jedním z nejčastějších názorů milovnic BraExpert je tenhle: "Čeští výrobci neumí ušít správnou podprsenku. Cpou nám 80D, když my přitom máme 75FF.  Jenže oni 75FF snad ani nevyrábějí, tahle velikost není k sehnání, proto se nás snaží nacpat do špatné velikosti! Ještě, že máme BraExpert, ten jediný má podprsenky v těch správných velikostech! Ámen." Jenže tohle je opět o nepochopení toho, že existují různé systémy číslování.

V každé zemi je trochu jiné číslování. U všeho. Od bot přes oblečení až po prádlo.

U nás u podprsenek převládá evropské číslování. Používá ho třeba Triumph, Triola, háemko, eshop www.podprsenky-poradna.cz atakdále. Vychází z toho, že obvod naměřený pod prsy je plus mínus číslice u velikosti podprsenky. Rozpětí u obvodu přes prsa pak určuje, jakou velikost košíčku potřebujeme. Tohle je klasická tabulka, kterou používá naprostá většina výrobců a prodejců u nás.


Občas se můžeme setkat s britským číslováním, používá ho třeba web spravnapodprsenka.cz. Tohle číslování se od evropského liší. V prvním řádku tabulky je velikost obvodu pod prsy. Číslice u velikosti podprsenky je o 5 až 10 centimetrů nižší než skutečný naměřený obvod. Velikost košíčků se označuje taky písmeny, tady ale není české céčko stejné jako britské. České C je tady třeba DD.


Tabulka velikostí od BraExpertu je tady. Podle webové stránky se má obvod pod prsy zaokrouhlit směrem dolů. Tím dostaneme číslo v první řádce. Velikosti košíčků v levém sloupci (D až K) mají odpovídat čísla v následujících  řádkách. Tahle tabulka přibližně odpovídá té britské, jen u ní chybí rozpětí v centimetrech u velikosti košíčků a je uvedený jen průměr. Začíná na velikosti D, ale zato můžeme mít i třeba káčko.
A ještě jedna tabulka. Jde o návod na výpočet velikosti podprsenky podle podprsenkové expertky Heleny Konarovské, kterou u nás vesměs považujeme za jednu z největších autorit, co se týká prádla.  Ta má pro změnu tabulku jen na obvod pod prsy. Velikost košíčků pak určuje rozdíl mezi obvod pod prsy a přes prsa. Od obvodu přes prsa (to je obvykle to větší číslo) se odečte obvod pod prsy.  Stejný způsob určování velikosti uvádí i česká verze Wikipedie tady. Od tabulky na webu Le Chaton se ale o pár milimetrů liší. 

Konarovská ale  doporučuje měření v podprsence. To nějaký ten centimetr na obvodu přidá. A navíc sama říká o určení správné velikosti obvodu: "Jelikož se podprsenky vyrábějí z pružných materiálů, doporučujeme z obvodu, který byl naměřen pod prsy, odečíst 5 - 10 cm a tím určit obvod podprsenky. Jak správně určit obvod si můžete prohlédnout v první tabulce".

U téhle tabulky doporučuji blondýnám a osobám slabším v základech matematiky použít kalkulačku.  
Praktický příklad pro blondýny číslo jedna: Obvod pod prsy je 71 cm, obvod přes prsa 87 cm. 

Podle evropské tabulky vychází velikost 70C
Podle britské tabulky je to 65DD. 
U BraExpertu se do tabulky nevejdeme. Zaokrouhlení obvodu směrem dolů by odpovídalo velikosti 70. Jenže nejmenší košíčky pro tenhle obvod mají o dva centimetry přes prsa víc (košíček D). 
Podle Konarovské odpovídá obvod číslu 65. Velikost košíčku vyjde po odečtení 87 - 71 na 16 cm. To odpovídá košíčku C. Výsledek 65C 

Praktický příklad pro blondýny číslo dva:  Obvod pod prsy je 81 cm, obvod přes prsa 99 cm. 

Podle evropského číslování je to 80D
Podle britského pak 75E
Podle BraExpertu, ať koukám, jak koukám, vychází mi 80D. (75E by vyšlo, kdybych zaokrouhlila obvod nikoliv na nejbližší nižší číslo, ale odečetla od něj asi tak 5 centimetrů). 
A podle Konarovské je velikost 75 a košíček (99 - 81, vyjde 18) C.  Výsledek 75C

Tááákže:

Kdo teda vlastně má pravdu, kdo má ty správné tabulky velikostí a kdo prodává ty správné podprsenky? 

Všichni. 

Když se podíváme na všechny ty evropské tabulky, jsou téměř totožné.  Stejně tak i ty britské. Najdou se sice nějaké rozdíly, ale to je hlavně tím, že každý prodejce nabízí zboží jiné firmy. Výrobce si sám určuje, jakou velikostí podprsenku označí. A vychází přitom třeba i z toho, jak pružné materiály používá, nebo jak je variabilní zapínání. U některých podprsenek se dají háčky zapnout v rozpětí necelého centimetru, u jiných to může být klidně dvojnásobek. A to u tří poloh háčků dělá rozdíl  4 centimetry na obvodu. 

Myslím, že teď už je jasné, jak moc mimo  je jakýkoliv křik na téma: "Podle tabulek mám mít podprsenku 70C, ale já nosím 65FF a je mi skvěle, ten zlý prodejce mi nutí neodpovídající podprsenku jen proto, že nemá mou velikost!"  Prodejce není vůbec zákeřný a nesnaží se vám vnutit špatnou podprsenku. Jen prostě s největší pravděpodobností používá jiné číslování, než na jaké jste zvyklé. Velikost 75C totiž odpovídá nejenom té britské braexpertové 65FF, ale i třeba francouzské 85C, italské 1C, australské 10C a kanadské 32C. (Opsáno z lístečku na podprsence Triumph). 

Ono není totiž důležité jen znát svou velikost, ale i  brát v úvahu právě to, jaké číslování prodejce používá. A dívat se třeba i na střih podprsenky. Každá z nás už někdy sáhla v nějakém krámku po "své velikosti" a v kabince zjistila, že jí ale vůbec nesedí a potřebuje nejmíň o tři čísla větší/menší nebo prostě úplně jinou. 

A jak nakupovat podprsenku v eshopu? Hledejte tabulku velikostí, může se totiž lišit od té, podle níž si běžně podprsenku kupujete. Berte v úvahu i to, jestli prodejce doporučuje měřit se v podprsence (měla by být hladká, bez výztuží) nebo naopak bez ní. Pokud chcete hrát na jistotu, vybírejte si podprsenky od výrobců, které už máte "vyzkoušené" a víte, jak vám jejich číslování sedí. 

_________________________________________________________________

Všechny uvedené tabulky jsou z webových stránek prodejců a výrobců podprsenek, pouze jsem je přepsala a upravila do stejného formátu, aby bylo jednodušší se v nich orientovat. 

Obrázky jsou extra velké, sice lezou do pravého panelu, ale chtěla jsem, aby byly dobře čitelné i bez rozkliknutí. 

Případné překlepy omlouvám mžitky před očima, o číslování prádla se mi bude zdát nejmíň týden. 

194 komentářů:

 1. Děkuju za tenhle článek!!! Vytisknu ho a budu ho rozdávat ve škole. Kamarádka si zpočítala, že má mít 65F a je zoufalá, že to nikdo u nás neprodává akorát ten Braexpert!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kamarádka at nakoupí přes britský brastop.com za zlomek ceny, kvalita bude taky někde jinde.... :)

   Vymazat
  2. Jsou i české e-shopy, které tyto velikosti prodávají ;-)

   Vymazat
  3. Ale ta cena je opravdu někde jinde. Navíc se naučí anglicky, až jim to bude posílat zpátky :)

   Vymazat
 2. Hm, nevíš o čem píšeš. Např. anglická velikost 28F je po převodu na českou 60G ...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nesmysl. UK 28F je EU 65D

   Vymazat
  2. anonyme, EU 65D je (přibližně) UK 30D. Takže opravdu uplně vedle :)
   28 obvod odpovídá přibližně 60 obvodu EU. F košíček je opravdu přibližně EU G, kvůli používání zdvojených písmenek. Přibližně, neodpovídá to přesně, EU a UK značení je o něco málo posunuté.

   Vymazat
  3. Anonyme, takže, když nosím 65D, tam mám stejná prsa, jako kámoška, co nosí 28F a má prsa o hodně moc větší než já??? To jako fakt??? Jste zmaten jak lesní včela.

   Vymazat
  4. Proboha, při převodu z UK na EU nemůže být NIKDY velikost EU menší! 28F je 60G, 65D je UK 30D - tam se to nemění.

   Vymazat
 3. Hm, až na to, že čeští výrobci si jen myslí, že dejme tomu podprsenka s obvodem 75 odpovídá reálnému obvodu pod prsy 75 cm. Problém je totiž v elastičnosti materiálu, z něhož se podprsenky vyrábějí. Takže: britská podprsenka označená obvodem 30 udává obvod (v palcích), který má žena, jež ji bude nosit, pod prsy (zhruba 75 cm). JENOMŽE! Obvod takové podprsenky v nenataženém stavu měří zhruba 65-68 cm - aby i po vytažení byl dostatečně pevný a prsa udržel. Když si půjdete koupit podprsenku 75 do Trioly, kolik bude měřít v nenataženém stavu? Správně, 75 cm. Ženě, která má reálně pod prsy 75 cm, bude tedy taková podprsenka zoufale velká a prsa jí neudrží, neboť obvod bude příliš volný. PROTO se u nás odečítá těch 10-15 cm, když si člověk chce u českého výrobce koupit padnoucí podprsenku a proto se třeba britská velikost 34 převádí jako česká 75. Není na tom nic záhadného a není třeba z toho šílet.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. U nás? To je u koho? U Bratexpertu? Jenomže ostatní výrobci už uberou těch 5-10 cm přímo při výrobě, aby to měly zákaznice jednodušší. Naměříš si 75 cm a koupíš si také 75 cm, výrobce obvod ušije menší, aby byl při zapnutí pevný. Šílejí z toho jenom zastánkyně správnépodprsenky.cz, stále opakují tam naučené "pravdy", které se ale nedají aplikovat na ostatní výrobce. A pokud se nedají aplikovat na jiné výrobce, tak z toho udělají závěr, že to všichni ostatní výrobci dělají špatně.

   Vymazat
  2. Madietto kdo tady píše, že podprsenky podle českýho číslování měří v nenataženým stavu 75 u velikosti 75? Koukni níž do komentů, Petra změřila podprsenku 75D a má nenatažená 68 cm... I podle českýho číslování se odečítá těch 10 cm na obvodu při výrobě, ale aby to nebylo pro zákaznice matoucí, tak maj pro svuj obvod 73-77 cm velikost 75, ale podprsenka má rozměry třeba těch 68!

   Vymazat
  3. Jelikož jsem byla před pár dny zkoušet prádlo přímo u zdroje, tedy u výrobce (v sídle Trioly), mohu zodpovědně říci, že jejich podprsenky měří tolik, kolik mají uvedeno na etiketě. Vyzkoušeno na řadě kusů, které mi byly zoufale velké v obvodu, ale paní modelářka tvrdila, že tak to má být.

   Vymazat
  4. já mám i podle jiného číslování než braexpertu (jehož tabulku jsem doteď ani neznala) svojí 60 E - a sedí. Prostě s obvodem 67, ať je podprsenka od kteréhokoli výrobce, tak si nemůžu pomoct, ale plandá.

   Vymazat
 4. Milá blondýno, je fajn, že sis nechala promluvit do duše, když ti tu podprsenkové komando doporučovalo, ať si něco zjistíš o správných velikostech podprsenek. Ale bohužels to nenastudovala moc dobře a obávám se, že takovéhle rady můžou spíš uškodit než pomoct. Zkus to ještě jednou a lépe.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobře, že tady zmiňuješ "podprsenkové komando", to jsou holky ze spravnepodprsenky.cz, které chtějí umlčet jakýkoliv jiný názor, než je jejich. A to je právě to špatné!!! Žádné univerzální pravdy platné pro všechna prsa nejsou.

   Vymazat
  2. :-))) podprsenkový komando, tak to sedí!

   Vymazat
 5. Milá blondýno, já bych se ráda řídila velikostními tabulkami dle českých/v čechách prodávaných výrobců a nakupovala u trioly/triumphu etc. Bylo by to o mnoho jednodušší. Jenže dle jejich tabulky bych měla mít velikost 75C a u té jsou mi nejen malé košíčky, ale zejména obvod bych si mohla obmotat kolem hrudníku nadvakrát, nebo alespoň uvázat na mašli. Vyzkoušeno mnohokrát. Nehledě na katastrofální nevyškolenost prodavaček, které nejsou schopné poznat, kde je problem a klidně člověku nutí naprosto špatnou velikost (a u čtyřkozí ochají nad tím, jaký mi to dělá skvělý dekolt).

  OdpovědětVymazat
 6. Zajímavý dle Britského mám mít 70H a dle evropského 80H. Dle Braexpert zase 70H a na Konarovskou nejdu.
  To je fuk, ale řeknu ti jinej problém, co se týče podprsenky a řekla bych, že to je i důvod, proč je teďka kolem toho takový halo.

  Protože jsou mezi námi ženský, kteří mají okrajové velikosti, jako hodně úzký hrudník a velká prsa. A v prodejně málokdy narazíte na takovou 65K třeba, nebo i "jen" 70H je problém sehnat a prodejkyně na vás koukají, jak kdybyste spadla z višně. Výrobci podprsenek v tom asi jasno mít budou, ale prodejci nemají a tak se mi stává, že se mi prodejce snaží vnutit 90D že to má přece stejnej košíček že to mi musí sednout. Proto je lepší důvěřovat hlavně sobě a šířit osvětu prodejcům, když toho nejsou schopný sami. A ve svém okolí neznám nikoho, komu by pado evropské číslování. Jenom se na to podívej blondýno - ženská, co má 78-82cm pod prsy by dle nich měla mít 80kový obvod. Takže ji vlastně dívají ještě větší obvod, než skutečně má. Když kouknu na jiné tabulky, tak doporučovaný obvod je menší, než si ženská naměřila.

  OdpovědětVymazat
 7. Milá Blondýno, Triola mi vypočetla velikost 75AA, což je dost nesmysl. Jednak by AA kostice na obvodu 75 byla uzoučká k uzoufání, jednak při jejich obvodu 75 vydechnu (kdy mám 73-74) a obvod se odlepí od těla. Prostě jsou mimo mísu, což je smutné. Nosím velmi spokojeně velikosti od 65D až 70C

  OdpovědětVymazat
 8. Vždycky se najde nějakej ten hnidopich, kterej bude kritizovat.
  Ať to zkusí sám! Napsat takovej článek, dát tomu čas a dát si s tím takovou práci. A navíc, polovina národa neumí dělat s excelem, aby mohla předělat tabulky do stejnýho formátu, jako to udělala Blondýna...
  Děkuji za výborný přehled a návod :-)))
  Trubyčka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Trubyčko, takže technicky dobře připravené podklady jsou fajn, pokud hlásí bludy? Zajímavé...

   Vymazat
  2. Doporučuji sledovat tuto diskuzi - link níže, kde si také dívky ovlivněné pravdami o jediném správném britském číslováním musí kupovat podprsenky v zahraničí, které jim ovšem většinou po obdržení nesedí. Nyní zjistili, že protivná blondýna napsala článek o velikostech podprsenek:
   http://forum.lide.cz/forum.fcgi?akce=forum_data&forum_ID=67652&auth=

   Vymazat
  3. Souhlasím a děkuji Blondýně za čas i práci :-) Sama jsem prošla anabází, jak si koupit správnou podprsenku dle všech "nejsprávnějších" doporučení, abych zjistila, že i to nejsprávnější číslo mi prostě pokaždé sedí jinak. Takže moje doporučení zní brát to číslo orientačně a prostě ZKOUŠET. Velikost ostatního oblečení také není univerzální...Nada

   Vymazat
 9. Pravdivost tabulek neposoudím, o to se tolik nezajímám a ani nejsem fanatická fanynka "jen braexpert"...jenomže nějaká osvěta v tomhle by bodla....vždyť kolik žen si kupuje sedumdesátpět bé, nebo kupuje podprsenky podle toho - mám trojky - koupím céčka.

  Podprsenky kupuju hlavně taky podle oka, i když velikost mám pořád přibližně stejnou. Mám to asi jako ty, taky mám jedničky a nosím céčka (70c), dělala jsem to tak i dříve, kdy žádný správnopodprsenkový stránky neexistovaly a okolí si klepalo na čelo, že ona je úplně blbá, že má asi komplex z malých prsou, že na svoje jedničky nosí céčka :)) Ale prostě mi nejlíp seděly..(podle správné podprsenky mám mít 70 D)

  OdpovědětVymazat
 10. A to já si klidně zakřičím, obvod 90 který bych měla mít podle českých výrobců, by mi totiž prsa opravdu neudržel (to že na mě stejně nemají košíčky už je věc jiná, podle českých firem jsem asi totiž spadla z jiné planety a nebo si vymýšlím, jak by přece česká ženská mohla mít rozdíl přes a pod prsy cca 37cm /127-90/), takže jsem přešla k těm britským výrobcům, o kterých se tu traduje, že si vymýšlejí a uměle ženám zvětšují košíčky a tím i sebevědomí (se svými míramy a velikostí 36JJ to fakt nepotřebuju) a bohužel BraExpert je spolu s Dolly jediným prodejcem, kde toto prádlo, i v okrajových velikostech, nabízejí a také, kde prodavačky prošly určitým školením, takže nebudou malé košíčky nahánět větším obvodem, jako jsem se s tím setkala už mnohokrát v běžném obchodě s prádlem (o prodavačkách u prádla v hypermarketech, které si myslí, že košíček je vždy stejný, a D je vždycky D a mění se jen obvod raději ani nemluvím).
  A ještě k té první tabulce, stačí se na to podívat logicky. Může vytvářet nutnou podporu pro prsa obvod, který je volnější? Když si koupím volnější kalhoty, tak mi přece spadnou, ne? A zrovna prsa, zvlášť ta vyvinutější, tu podporu a ochranu před gravitací potřebujou jako sůl, jinak to všechno odnesou záda a trapézáky (moc dobře vím, o čem mluvím, také jsem dřív nosila špatnou velikost, protože jsem nevěděla, že správná existuje)

  Krásně to shrnula Madietta

  Dahllie

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dahllie = členka "podprsenkového komanda"

   Vymazat
  2. Jistě, útočím vytahanejma podprdama na ženský ve městě ;-)

   Hlavně jsem ale prsatá ženská, na kterou tady prostě zboží nebylo a dodnes pořádně není, úplně stejně jako se tu ještě před pár lety nedaly sehnat slušný dámský boty ve velikosti 42 a já si dovolila je kupovat v Německu. Kdybych v té době měla internet, také bych byla nazývána členkou "óbrbota komanda"? Já si fakt nevybírala jak kde narostu a stejně jako nebudu chodit v malých botách, nehodlám nosit ani malé prádlo a pokud má někdo stejný problém, proč mu neříct, že je někde možnost se toho problému zbavit.

   Vymazat
 11. ja si proste v obchode zkusim, ktera mi sedne a diky cau, nemusim kvuli tomu upalovat prodavacky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Aj ja to tak robim, no mam stastie, ze nosim 80F-G. Nevravim, ze najdem v beznom obchode super ponuku, ale predsalen tieto cisla zvyknu byt. Ale predstav si, ze niektora zena potrebuje napr. 65F - tu sotva najde, tak jasne, ze sa pyta a je nahnevana, ked sa na nu predavacky divaju ako na mimozemstana.

   lili1313

   Vymazat
  2. Můžu se zeptat, kde se dají koupit podprsenky 80F apod, aby se daly zkusit - tzn. neobjednávat po netu? V "normálních" obchodech se s nimi prostě nesetkám.. Díky!

   Vymazat
  3. Ja kupujem v Marks & Spencer a v Debenhams. Raz som videla aj v C&A, no tie mali nejaky zvlastny strih, resp. mi nestacili kosicky aj pri 80F, aj ked obvod bol o.k. To bude to rozne cislovanie, co uz s tym... A este aj v Hunkenmoller, no ten len v zahranici, na Slovensku nie je, mozno v Cechach ano.

   lili1313

   Vymazat
  4. Tak to máš kliku, že ti nějaká sedne, že jo.

   Vymazat
 12. Podle britského číslování nosím 75G, Stala jsem se jednou z testerek firmy Triola... Změřili mne, usoudili, že podle tabulky bych měla mít 90D a poté mne do něčeho takového oblékli. Jenže - prsa mi lezla horem spodem, obvod lezl nahoru... NO fakt. A oni mi skoro ještě tvrdili, že takhle je to správně, protože "podle tabulky". Prý odborníci!! Takže jsem se s nimi domluvila, že i když to teda neodpovídá tomu jejich číslování, tak mi zkusí dát tu "mojí britskou velikost". A hle... najednou to sedělo. Takže tenhle článek se, bohužel, opravdu nepovedl. Klára

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den, Kláro,
   do databáze Triola probantek jsme Vás zařadili pod vel. 85F, ne pod žádnou britskou vel. 75G (u nás by Vám byl košíček G určitě malý). Tabulky, které používáme jsou dané, na druhou stranu u našich velikostních tabulek uvádíme, že míry jsou pouze orientační, tj. pro určení správné velikosti je NEZBYTNÉ prádlo vyzkoušet, a že doporučujeme pro těsný obvod u větších prsou odečíst jednu vel. obvodu a přičíst velikost koše. Ale 75G bychom Vám nikdy nedoporučili.
   Vaše Triola

   Vymazat
  2. Nechci se hádat, ale už v první třídě mě učily, že písmenko G je až po F. A košíček G podle britského číslování odpovídá nějakému českému J...
   Ah to byly doby, kdy jsem poslechla obyčejné české prodavačky a lovila co hodinu prsa kdesi propadlé pod podprsenkou, protože mi s mírami 82/106 v několika obchodech doporučily 85F. Teď valstním 34GG (75K) a prsa drží celý den na svém místě a zvládnu doběhnout i autobus aniž bych pak hledala nejbližší WC abych si prsa nandala na správné místo...

   Vymazat
 13. Milá blondýno, když už si sem dala tabulku ze správné podprsenky, pak sis to tam měla trochu pročíst. Tabulka ano, je podle britského systému číslování - protože je přesnější. ALE dá se velmi snadno převést na velikost evropskou. Ta ale NIKDY nemůže být menší, než britská (už jen z toho důvodu, že UK číslování má více velikostí). Stačí se podívat na převod velikosti košíčků http://www.spravnapodprsenka.cz/dalsi/tabulky-velikosti a záhada je vyřešena ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale ona to přece píše že to je britský číslování, ne?

   Vymazat
  2. Melou se tady jablka a hrušky dohromady. Braexpert neprodává žádný "tajuplný" velikosti, kterým nikdo nerozumí. Je to UK číslování (to najdete stejně tak např. v Marks a Spencer) a to se dá velmi snadno převést na EU.. jenže to tu někdo jaksi nepochopil...

   Vymazat
 14. Myslím, že problém při výběru podprsenky není v čísle na štítku, ale v tom, že ženské nepoznají, kdy jim podprsenka sedí. Nasadí si ji, řeknou si "dobrý, prsa mi drží, neškrtí, zvětšuje, atd. ...", ale pak udělají pár kroků a zapínání mají až u krku, ramínka jim odstávají od hrudníku, nebo mají prsa stažená až pod krkem. Spíš by jim měl někdo vysvětlit, na co se mají při výběru dívat, protože můžou mít podprsenku dobře očíslovanou, ale když je špatně ušitá, může odpovídat číslování BraExpert jak chce a je to prd platné.

  OdpovědětVymazat
 15. A je to tady zase! Blondýna přece nepsala, která tabulka je správná - ona nám jen ty tabulky ukázala a napsala, že každej má trochu jiný číslování, každej trochu jinou pružnost materiálu a žr se podprsenky maj zkoušet. Co je na tom tak nepochopitelnýho?

  OdpovědětVymazat
 16. Konečně téma pro ženský :))) každopádně, je to boj a kdo tvrdí, že ne, tak má asi doopravdy 75B :D Já jsem začala toužit po té opravdu padnoucí až po porodu a jelikož nemám chuť ani čas obíhat obchody s nesmyslně drahejma kouskama, vsadila jsem na eshopy a na druhý pokus "ji" mam. Odstřihla jsem 75F a tvářím se, že mam Déčka. A je mi veledobře!

  OdpovědětVymazat
 17. Tak mi to nedalo , když to tu čtu . Moje podprsenka 75D z HM má v nenataženym stavu obvod 68 cm. Proč pořád v komentářích tvrdíte , že to číslo znamená reálnej obvod ? Je to přece obvod pro velikost 75 , ale nemá 75 cm , má 68 v nenataženým a 78 cm v nataženým stavu . A mi sedí dobře , mám obvod 77cm.

  Blondýno , děkuju za článek a za tu práci co sis s nim dala , nevěděla sem , že je tolik různejch tabulek a u braexpertu sem byla docela zmatená že nemaj normální velikosti

  Petra

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To sa len tes, ze sa ti podarilo v HM tak dobre kupit - tak by to malo presne byt, ak mas 77 cm, tak nenatiahnuta 68 cm je v pohode a vobec nezalezi na cedulke. Lenze nie vsetky podprsenky tomu zodpovedaju. V pominuti zmyslov som si kedysi davno za "super cenu" kupila 90D, ktora mala nenatiahnuta ozaj 90 cm - a to je pri mojich 87 cm ciste sialenstvo :)Problem je v tom, ze niektori predajcovia a ani zeny samotne akoby tieto individualne rozdiely nevnimali. Ak by 75D vzdy znamenalo to, co si ty popisala, tak je to viac-menej v poriadku.

   lili1313

   Vymazat
  2. lili no pokud to nekupuješ na tržnici tak většinou všichni výrobci maj obvod pro velikost X v centimetrch X-10

   Vymazat
  3. no neviem,ta jedna bol fakt extrem, no tych x-10 u vacsiny sa mi nechce verit. posledne roky kupujem v podstate uz len v marks&spencer a debenhams,no nezda sa mi, ze ked som nakupovala inde bolo to x-10.

   lili1313

   Vymazat
 18. super že existuje tolik tabulek, jenže já se s mírou 80-90 najdu pouze v té britské :-(

  OdpovědětVymazat
 19. tak vono je docela dobrej reklamní trik vysvětlit holčičkám že maj nosit 65F od braexpertu a že nikdo jinej takovou podprsenku nedělá. takže holčičky cálujou a stanou se stálejma zákaznicema a vůbec nevěděj že by si jinde mohli koupit podle českýho číslování 70D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nebo 75B, vždyť nevadí, že prsa polezou spodem a zapínání bude až za krkem...

   Vymazat
  2. Tato odpověď není argument, to je pavlačový blábol :-) hodný "podprsenkového komanda".

   Vymazat
  3. No jistě.. a podle vás 65F odpovídá 70D? UK 30F bude mít o dvě čísla větší košíček a o číslo menší obvod než 70D, takže nějaký rozdíl tam asi přeci jen bude, nemyslíte??

   Vymazat
  4. Nejsem fanynka BraExpertu, ale čeští výrobci na míry 67/83 prostě nešijí. Podle článku by český obvod 70 měl být "stačit", ale 70 mi zapnutá na nejužší háček odstává, po pár pohybech mám zapínání na lopatkách a vešla by se ke mě ještě kamarádka. Zatím jsem prádlo jakžtakž sehnala v českých e-shopech za zlomek ceny z BE.

   Vymazat
  5. Já mám z braexperta pouze dvě podprsenky, které jsou úžasné a jinde se špatně shání. Prostě jsem je chtěla a nebylo mi líto ty peníze za ně dát. Jinak nakupuji na ebay, brastop atd., většina mých podprsenek nepřesahuje cenu 300 kč i s poštovným. U českých výrobců jsem nepochodila, ačkoliv to zkouším, prostě zatím moji velikost nedělají a jejich prodavačkami navrhované velikosti mi nesedí.

   Vymazat
  6. anonyme 2.46, na kterých e-shopech nakupuješ? Mám úplně stejné míry, se 70 mám stejný problém - takže mám 60 E, nakupuju hlavně na leontyna.cz, lepší podprsenky v marks and spencer (tam jsou ty velikosti opravdu těsné, takže tam 30D - dá se objednat, prodavačky jsou ochotné).

   Heřmánek

   Vymazat
  7. Hařmánek: Taky u mě vede Leontýna, v M&S jsem zatím nepochodila- obvody celkem dobrý, snesu tam 28 i 30 (podle pevnosti), ale košíčky mi půlí prsa a větší než E jsem tam zatím nepotkala :-(

   Vymazat
  8. No, 70C nebo D by mi asi sedla, ale kde ji jako v Čechách sehnat? Ve většině obchodů je nejmenší obvod 75, když už mají 70, tak maximálně B :-(

   Vymazat
  9. Anonyme, kde se dají přímo koupit 28 v Čechách? Já jsem z Jihlavy, takže si vždycky nechám zaslat z centrálního skladu, ale někdy bych chtěla vidět větší výběr... Jinak pokud velikost není, tak se stačí zeptat prodavaček, pokud kdekoli po ČR bude, tak ji nechají poslat

   Heřmánek

   Vymazat
 20. Já mám stejnej problém s botama. Českou velikost mám 39 ale teď sem zjistila že v anglii dělaj boty pro mojí dýlku nohy ve velikosti 6. A v Americe 8,5. jenže baťa 8apůl nedělá, jen 39. Asi budu muset do ameriky pro boty :-)

  OdpovědětVymazat
 21. Slečno Blondýno, to že každý výrobce má jinou tabulku, ještě bohužel neznamená, že zákazníkům podle této tabulky bude zboží vždy sedět. Jsem registrovaná probantka u Trioly a normálně nosím prádlo z Británie (což neznamená, že jsem fanynka BraExpert!) ve velikosti 30FF. Při první zkoušce v Triole mi podle tabulky odhadly velikost 70E, ale pak jsme se zkoušením dobraly k velikosti 65H (což je obdoba britské 30FF). A měla jsem ji zapnutou na nejužší háček, takže žádný pevnější materiál to nebyl. Z pevnějšího materiálu (testovací kus, který se zatím myslím neprodává) mi seděl obvod 70, ale rozhodně ne košíčky E, potřebovala jsem G. Pokud zrovna vy máte košíčky C, tak vám asi volný obvod tak moc nevadí, ale u trochu větší velikosti je to opravdu potřeba. Moje záda si "divnou" velikost moc pochvalují.
  Ti, co tu kritizují BraExpert a velikosti, které doporučuje, by si měli nejprve vyzkoušet obě alternativy a až potom povídat něco o reklamním triku. Anonym nade mnou (02:12 AM) určitě na vlastní kůži nevyzkoušel rozdíl mezi 65F a 70D, protože je opravdu veliký.
  A vůbec nejlepší je se na tabulky vykašlat a brát je velmi orientačně, nejlepší měřítko je stejně pečlivé zkoušení, bez něj nikdy nic sedět nebude. (Jenže ví průměrná česká žena, jak vypadá padnoucí podprsenka?)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, v tomto článku jde o to, aby nikdo na netu nešířil nepravdy a neútočil neoprávněně na ostatní výrobce. Spravnapodprsenka.cz se prezentuje jako nestranný poradce, ale zásadně radí kupovat britské velikosti (viz její kalkulátor) a kdo platí studentce profesionální stránky? A tu reklamu firmám tam také dává zadarmo? Jde vždy jenom o peníze a tak je správné o to vědět.

   Vymazat
  2. Přečtěte si prosím můj komentář níže a děkuji za hezký komentář k stránkám. Vytvořila jsem si je totiž sama ;)

   Vymazat
 22. DĚKUJEME PODPRSENKOVÉMU KOMANDU ZA NÁZORY, ALE ASI BY SI NAPŘED MĚLO PŘEČÍST ČLÁNEK A PAK TADY JEČET. BLONDÝNA SHRNULA JAK KDO PODPRSENKY ČÍSLUJE A JÁ JAKO PRODEJCE PRÁDLA MŮŽU POTVRDIT, ŽE JEJÍ ČLÁNEK JE NAPROSTO BEZCHYBNÝ.

  DOPLNˇUJI, ŽE U EVROPSKÉHO ČÍSLOVÁNÍ JE SKUTEČNÁ OBVOD SPODNÍ ČÁSTI PODPRSENKY VŽDY MENŠÍ NEŽ JAKÉ JE JEJÍ ČÍSELNÉ OZNAČENÍ. VELIKOST 80 NEMÁ V CENTIMETRCH OBVOD 80, ALE 70.

  JASNÝ JE TO Z TABULKY OD KONAROVSKÉ.

  DANA

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V tom případě je ale s podivem, že přesto, že mám obvod pod prsy 74, nosím (českou!!) velikost 70... Vejde se mi do ní ještě nájemník a zapla jsem ji přítelovi (!!!) který je sice tintítko, ale rozhodně má obvod hrudníku minimálně o 10 cm víc než já.

   Takže teoreticky to správně je, ale prakticky se podle toho řídit skutečně moc nejde :(
   enke

   Vymazat
  2. Heh, zrovna nedávno jsem viděla, co doporučila paní K. spolužačce- obvod pěkně přes lopatky, fakt krása ... Za 2,5tis. Po tom, co jsem o ní slyšela mě tohle fakt překvapilo

   Vymazat
  3. Neper podprsenky v aviváži, ta zničí elastan a podprsenka se Ti zbytečně natáhne. Ale každý si může nosit co chce a co vyhovuje právě jemu, to je jasné. Jenom si nesmí hrát na podprsenkové komando a určovat lidem na netu, co je správné a co není.

   Vymazat
  4. (Jinak teď jsem tu podprsenku přeměřila, skutečně je v nenataženém stavu dlouhá jen 60 cm. Bohužel, v nataženém je to 85...)
   enke

   Vymazat
  5. Aviváž nepoužíváme vůbec na nic, tou to nebude :)

   A troufám si tvrdit, že podprsenkové komando jen radí dle svého nejlepšího přesvědčení, nikomu se nic nesnaží diktovat ano určovat... ale to může být jen můj soukromý názor a sympatie, neboť na to co bych měla nosit jsem přišla jen díky nim... :)
   enke

   Vymazat
  6. Už jenom ten název "komando" o něčem vypovídá :-)

   Vymazat
  7. Ony si tak ty holky samy neříkají... v tom to možná bude ;) co vím, nijak organizované nejsou

   Vymazat
  8. Bože, zamyslete se nad sebou :D Tady mluvíte skoro jako o nějaké teroristické skupině proboha...

   Vymazat
  9. Tedy, asi jsem to komando měla dát do uvozovek s několika smajlíky, aby druhá strana (troufám si tvrdit, že ještě militantnější), pochopila, že jde o nadsázku!

   Vymazat
  10. Troufám si tvrdit, že se jedná o podprsenkové komando z Nyxu. Jeho členky v každé diskusi, nejen ve "Vše o podprsenkách", ale úplně ve všech, kde se nějaký příspěvek dotkne podprsenek, nezapomenou zdůraznit jejich velikosti - FF, H, atd. Věřím tomu, že kdyby nad svou velikostí tolik neonanovaly, dobře by jim seděly i evropské velikosti. Tady i na nyxu se jedná o stejné nicky.

   Vymazat
 23. Holky, prosím o radu. Kupuju si podprsenku s velikostí obvodu vypočítaném dle pí Konarovské, což je cca o těch 5 cm míň, než reálný obvod. Podprsenka sedí dobře, nevytahuje se atd., ALE mám za chvilku pod prsama otlačenej červenej pruh a nepůsobí to dobře. Co mi je pak do toho, že v podprsence vypadám ok, když se to pak po svlečení shodí tím pruhem? :-) Dík! Bára

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Šak od gatěk si taky otlačená, ne? To ti nevadí? Jinak by ti padaly, to samé podprsenka. Když sedí pevně, tak se otlačí, no co se dá dělat. Jedině chodit bez nebo sundávat zavčas.

   Vymazat
  2. No tak to je asi ta podprda úzká přes hrudník (rozuměj pod prsama, možná by pomohlo něco jen o 2 centimetry uzší, ne o pět, ale samozřejmě je to jen můj laický odhad...nejsem odborník, tak co bych do téhle vědy pindala, že.

   Vymazat
  3. Dovoluji si poradit, že by stačilo třeba jen prodloužení obvodu, kde se dají přidat právě jen třeba ty dva cm. Často obvod nošením sám povolí.

   Vymazat
 24. Ráda bych se k tomuto článku vyjádřila. Jsem autorkou zmiňovaného webu spravnapodprsenka.cz.
  To, že na stránkách propaguji spíše britský způsob číslování, je pouze z toho důvodu, že při určování SPRÁVNÉ velikosti se mi zdá být přesnější. Stejně tak nabízím převodní tabulky v případě, že slečna nebo paní jde nakupovat do obchodu s evropským číslováním. Nicméně i v ČR spousta obchodů nabízí podprsenky v původním, tedy britském, číslování – například Marks and Spencer, Debenhams, My, apod.

  Stejně tak vždy uvádím, ať již si paní najde svoji velikost v tabulce, nebo vypočítá v kalkulátoru, že se jedná pouze o první velikost, kterou by si měla vyzkoušet. Od této velikosti se odrazit, správně si podprsenku obléct a zkontrolovat, zda správně sedí. To je totiž to nejdůležitější. Je jedno, jestli je na štítku 70E nebo 32DD, je to vždy ta samá velikost. Důležité je, aby podprsenka padla a seděla tak, jak má.

  Bohužel většina žen neví ani to, jak by vlastně podprsenka správně vypadat měla. Radila jsem již opravdu spoustě žen a jaké pro ně bylo překvapení, že rovnat si podprsenku několikrát denně není normální a musí si na to zvyknout, ale že se to dá změnit!

  Nepropaguji žádný český obchod, jako BRA expert apod., nemám s nimi vůbec nic společného. Pokud jsem jej doporučila, tak pouze z toho důvodu, že v jiných obchodech v ČR je velmi těžké sehnat správnou velikost zejména pro obdařenější ženy.

  Stejně tak se mi opravdu nelíbí, jak zde nadáváte do „podprsenkového komanda“ spojeného se spravnoupodprsenkou. Pokud někdo dočte můj komentář až sem, pak snad pochopí, že nejsem zastánkyní pouze toho nebo onoho způsobu číslování, ale pouze se snažím poradit tak, aby žena našla opravdu padnoucí prádlo. To, že se vám zde někdo snaží poradit a napsat vlastní zkušenosti opravdu neznamená, že je jakkoli zmanipulovaný. Naopak byste si z těchto žen měly vzít příklad, vždyť si samy vyzkoušely, jaké to je projít „proměnou“ a nosit padnoucí podprsenku.

  Ještě bych jen chtěla dodat poznámku k tabulce z Le Chatonu, tato tabulka je od výrobce prádla, které paní K. prodává. Pokud jste však někdo někdy u ní byl, pak jistě víte, že se touto tabulkou rozhodně neřídí a naopak se snaží pro každou ženu najít správnou podprsenku, viz. její video: http://www.youtube.com/watch?v=b2P_LKYZzgo

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Každý, kdo se podívá na stránky správnepodprsenky.cz vidí, že v každé druhé odpovědi v "Poradně" doporučuješ, aby se dotazující podívaly na záložku: Kde nakoupit - užitečné odkazy. Tam se objeví na prvním místě Braexpert a potom další firmy platící za reklamu. Proč ne, dnes je vše o penězích.
   Text z omlazení.cz, jistě by tam bylo takových více:
   Ginfizz(=spravnapodprsenka) 22. 12. 2010 11:55 hod.
   Reaguji na pájík: tak to je super, jestli půjdeš do Braexpertu v Praze, tak si klidně nech od paní poradit i velikost! Ona je opravdu skvělá. Určitě budeš spokojená Třeba řekni, že si nejsi jistá, jestli by ti mohla ještě poradit.

   Vymazat
  2. A pokud už na svých stránkách uvádí odkaz na Le Chaton, tak by to měla aspoň napsat správně :)a pochybuju že Le Chaton platí za takovou reklamu

   Vymazat
  3. To jste se asi přehlédla a pletete si Brastop a Braexpert. Ano, Brastop mám na prvním místě, braexpert uvádím v odkazech, ale placenou reklamu tam z uvedených nemá nikdo. Opravdu si myslíte, že mi platí slečna z kupmito nebo brassieress? Ne, pouze uvádím různé prodejce, se kterými mám dobré zkušenosti nebo menší obchůdky, které ráda podpořím. Jediné, proč v Poradně píšu, ať se podívají, kde nakoupit, protože se mi pokaždé nechce vypisovat - zkuste jít do Marks and Spencer, do Debenhams apod. Ano, hold jsem se pustila do toho někomu poradit, něco změnit a hned jsem zkorumpovaná a špatná..

   A ten příspěvek, který ani nevím, kde jste zkopírovala je z roku 2010, kdy jsem sama hledala správnou podprsenku a ano, dobře mi poradili právě v Braexpertu.
   Nicméně jsem jim nikdy nedělala žádnou placenou reklamu a odmítám jakékoli spojení s nimi. Naopak v poslední době spíše tíhnu k názoru je přestat doporučovat, jelikož zavádějí poplatky za fitting.

   Vymazat
  4. Spravna podprsenka - nejsem tvuj velky fanoušek a některé věci mi u tebe občas vadí, ale stejně je fajn, že se někdo snaží :)

   Vymazat
  5. Správná podprsenko - a proč to tedy děláš, musí to stát hodně peněz a hlavně hodně času? A proč doporučuješ jenom britské číslování? A proč to těm holkám neřekneš?
   V tvoří poradně se Hanka ptá na modřiny:
   # Hanka 2012-02-28 17:43
   Dobrý den.
   Dlouhou dobu jsem nosila velikost 80C, ale po přečtení vašich stránek jsem se dozvěděla, že mám jinou velikost - 70D. Tuto velikost se mi podařilo sehnat pouze v Triumph, ale po delším nošení se mi udělaly na místě, kde končí kostice, modřiny :-( I když jsem si teď koupila volnější podprsenku a doma se snažím chodit bez podprsenky, modřiny jsou tam stále.... Nevíte, co s tím? Děkuji
   A ty jí odpovídáš:
   Dobrý den Hanko,
   s tímto problémem jsem se zatím nesetkala.
   Nejprve se zeptám, zda vám podprsenka správně sedí? Tzn. je vše tak, jak by mělo být? Nekončí kostice příliš vysoko u podpaží apod.?
   Může to být také konkrétním modelem podprsenky.
   Pokud chcete, vyfoťte se s podprsenkou, podívám se, jak sedí a vyfoťte i ty modřiny. Fotografie můžete poslat na infospravnapodprsenka.cz
   Nikde je samozřejmě zveřejňovat nebudu, nebojte ;)
   Hezký den
   Je jasné, že si jí měla odpovědět, že Tvoje britské číslování je odlišné od číslování Triumphu a tedy není možné se podle něj řídit u jiných výrobců. A ještě ji vybízíš, aby Ti poslala fotky. Minimálně se nad tím zamysli.

   Vymazat
  6. Prosím tě, přečti si ještě jednou můj příspěvek, třeba to udělá cvak ;)
   Asi vím, odkud vítr vane, že by Jajka60? ;)
   Jdu ven, na sluníčko, nepotřebuju se tady obhajovat před fanatičkou druhé strany, která všude pošpiňuje jméno správné podprsenky.
   Aloha

   Vymazat
  7. To si nám moc nevysvětlila ani ty modřiny, ani proč věnuješ peníze a hodně času předsvědčováním děvčat o nutnosti kupovat podprsenky s britským číslováním, které u nás projedává jenom jeden dovozce či si je musí kupovat v Anglii po internetu.

   Vymazat
  8. Uprimne bych se na tebe taky vys... neumis se ani predstavit a jen se tu anonymne navazis do nekoho, kdo se snazi ostatnim pomahat a poradit. Cetla si vubec ten prispevek?Snad tam jasne pise, ze pouziva britsky cislovani protoze je presnejsi a ze se da jednoduse prevest na evropsky. Ty si cela naka zmatena a jen tady pises nesmysly. Jo me se taky jednou udelaly modriny od kostic a to mam spravnovu velikost. Bylo to zpusobeny spatnym strihem podprsenky a zahnutim kostice.

   Myslim,ze slecna/pani jestli ma nejake penize z reklamy, tak to rozhodne moc nebude na to, kolika zenskym poradila - vcetne me. Nastesti nemam az tak neobvyklou velikost a sezenu vse i u nas. Ale POCHOP ze britsky cislovani je jen jiny oznaceni a stejne tak muzes ho prevest a nakupovat v CR.

   Jinak myslim, ze mluvi za sve i spousta recenzi od zen, ktere si nechaly poradit a jsou spokojene http://spravnapodprsenka.cz/forum/2-vitejte/278-o-vas

   Vymazat
  9. Pokud se dá britské číslování jednoduše převést na evropské, pak není přesnější.

   Vymazat
  10. Přesnější není, jen těch velikostí má 3x tolik a proto se nestane, že na úplně běžné míry z tabulky vypadne, že je to "neobvyklá velikost". Jsem si naprosto jistá, že ty fanatičky, co si objednávaj ty "nesmyslný velikosti" by si klidně kupovaly podprsenky i podle evropského systému, kdyby v něm byla nabídka velikostí dostatečně široká. Žel není.

   Vymazat
  11. Braexpert si u tebe platí reklamu, proč tvrdíš, že ne? Navíc to nejsou stránky nějaké studentky, ale normálka reklama na braexpert akorát zabalená do poradny. Proč holkám radíš jen britský braexpertová velikosti, když jim můžeš uvádět českou alternativu?

   Vymazat
  12. Bože, to je fakt směšný. Já se řídím britským číslováním a nejsem natolik tupá, abych si ho neuměla převést na český. A i kdybych byla tak tupá, je už samo převedeno na cedulce všech podprsenek, který mám. Z braexpertu nemám podprsenku ani jednu, dokonce jsem tam ani nebyla. První lépe sedící podprsenky jsem si kupovala v Marks and spencer, kde je číslování - ó hrůzo - britské!! A třeba v Debbenhams je taky britské...Takže to u nás rozhodně není nějaká výsada Braexpertu a neznamená to, že když si zjistím z tabulky britskou velikost, nemám šanci si na v obchodech používajících český číslování koupit podprsenku. Abych to vysvětlila naprosto polopatě, protože zdá se, že to tady hodně dam ještě nechápe, mám velikost 30DD. Česky převedená na 65E. Zjistíte to kdekoli na internetu v převodníku velikostí, nebo už na zmiňovaných cedulkách u podprsenky. A už můžu vesele nakupovat i v českých obchodech! Jenže ono bohužel není kde tuhle velikost koupit, že. A ne, 75B mi opravdu nesedí. A ještě bych se ráda zastala slečny zakladatelky stránek spravnapodprsenka. Odvádí super práci z dobré vůle a i kdyby snad proboha měla příjem z reklam tak co jako? Jiný blogy ho nemaj? A navíc, ačkoli tuto stránku navštěvuju poměrně často, nevšimla jsem si, že by tam byl Braexpert nějak prosazovaný. Pokud je tam doporučovaný nějaký obchod, tak je to e-shop Brastop. A ten já doporučuju taky komukoli. To snad neznamená, že mi za to někdo platí. A dost pochybuju, že provoz slečniných stránek sponzoruje britský outletový eshop, který o jejich existenci pravděpodobně ani netuší. Na Brastopu je velký výběr spodního prádla v široké škále značek, velikostí, výborné kvalitě a opravdu příjemných cenách. Tak proč ho nedoporučit? Fakt by se hodilo, kdyby si ty zaryté odpůrkyně čehokoli někdy byly schopny dohlédnout dál než na špičku nosu. B.

   Vymazat
 25. Je sice krásné, žes tomu věnovala takovou péči a úsilí, ale bohužel úplně blbě... Možná by ses opravdu neměla pouštět na území, kterému příliš nerozumíš (ne nadarmo existují i akademie bra fittingu, ono to opravdu není až tak jednoduché. Rozhodně k porozumění problematiky nestačí si přečíst článek na podprsenky-poradna.cz a pak to porovnat s tabulkami jinde... A ne, tyto akademie nejsou záležitostí jen britskou).

  Z tvejch příkladů pro blondýny vstávaj vlasy na hlavě... Hlavním problémem není rozdíl v tabulkách nebo v číslování, ale v přístupu... ty britské/polské firmy samy obvykle hlásí, že mají tabulku HRUBĚ orientační, a naměřenou velikost je tudíž nutné konkrétní ženě dostatečně přizpůsobit (a personál v každém lepším obchodě to ví a tabulku ve většině případů ani nepoužívá, max. jako ilustraci/základní vodítko)... A sama ze své praxe vím, že ženám se stejnými mírami zpravidla NESEDNE velikostně stejné prádlo... Oproti tomu čeští prodejci tabulku berou jako svaté písmo a když člověk přijde třeba s dotazem na 65G, koukají na něj, jako kdyby spadl z měsíce, protože podle jejich tabulky má mít přeci 75C, tak kde by asi tak ta géčka vzal. Natož obvod 65, to se přeci vůbec nevyrábí... Sama mám v britském/polském číslování buď 32H nebo 34GG, tedy v převodu na evropské asi tak 75K, a nejen v Triumphu v Labuti mi s železnou pravděpodobností tvrdí, jak mi ta 85E/F krásně sedí, případně můžu vyzkoušet diagonální 90D/E (protože je to přece podle tabulky!). Ne, nesedí. Prsa nedrží tam, kde mají, obvod cestuje, kostice nedoléhá, košíčky nesedí. Ti, co tu tak hejtují podprsenkové komando (ne, nejsem členkou správné podprsenky ani ničeho jiného), by si to možná nedřív měli zkusit na vlastní kůži, než začnou vypouštět kydy o jediné pravdě a podobně.

  P.S. Nejsem fanynkou firmy Bra expert a nenakupuji tam.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A čemu z tohohle nerozumíš?: "Ono není totiž důležité jen znát svou velikost, ale i brát v úvahu právě to, jaké číslování prodejce používá. A dívat se třeba i na střih podprsenky. Každá z nás už někdy sáhla v nějakém krámku po "své velikosti" a v kabince zjistila, že jí ale vůbec nesedí a potřebuje nejmíň o tři čísla větší/menší nebo prostě úplně jinou."

   Vymazat
  2. Mluvím hlavně o tabulkách a o rozdílu mezi tím, jak je vnímají prodejci v Čechách a v zahraničí. Na tom ty nerozumíš čemu? Je hezké, jak tu všichni nadáváte tomu zfanatizovanému komandu, ale přitom jste zfanatizovaní úplně stejně, jen na druhou stranu, a to jest proti nim... Pochopení psaného textu je zjevně problém hodný zažádání o EU grant.

   Vymazat
  3. Myslím, že tato diskuze není vůbec proti Braexpertu, ale proti zfanatizovanému "komandu", které vydává britské číslování za jedinné správné.

   Vymazat
 26. Hehe, taky se hlásím ke křiklounům za BraExpert :)) Ale zcela chápu, že co výrobce, to jiné číslování a jiné velikosti, to je prostě jak s botami. Co mě ale dostalo: hledala jsem kalkulátor/převaděč velikostí podprsenek pro celý svět, a jeden z prvních odkazů, který na mě na Googlu vybafl, psal, že ke svému obvodu pod prsy musíme PŘIČÍST 5-10 cm, abychom našly SPRÁVNOU velikost. To se pak nelze divit, že hodně žen nosí špatnou velikost, když se dočtou tohle :-//
  Verunka

  OdpovědětVymazat
 27. k BraExpertu..je pěkné že mají velký výběr velikostí, ale se střihy je to už trochu horší. Mají tam v podstatě 4 značky od jednoho výrobce, tedy to samé. A né všem to sedí. Paní Konárovská bere snad milion značek a prádlo vybírá zásadně podle střihu. Samozřejmě na webu nemá všechno, ale v krámě toho má daleko víc. Mám od ní jednu podprsenku snad 10 let a pořád je jako nová. Z BraExpertu mám jednu a už nikdy více, sice mi velikost sedí ale střih vubec a o kvalitě taky ani nemluvím. Dřív jsem ráda nakupovala ještě v Dolly, ale v poslední době to tam jde do háje, pry jim odešla nějaká manažerka či co a podle toho to vypadá.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. a já si říkala, co se tam stalo...teď už je mi to jasné a je to škoda

   Vymazat
 28. Blondýno, ty jsi vazne blondyna. Podle tabulky Konarovske ti to pocitani moc nejde, ackoli to ma na strankach vysvetlene relativne dobre. Od obvodu pres prsa neodecitas obvod pod prsy ale obvod ktery ti vysel podle tabulky. Potom vychazeji trosku vetsi kosicky!!!Kdyz neco delas tak to delej poradne!!!

  OdpovědětVymazat
 29. Dost dobře nechápu ty fanatické (a samozřejmě anonymní) útoky na autorku článku. Vždyť je vinna ve všech bodech obžaloby a hlavně proto že v prodejnách mi špatně radí prodavačky.

  OdpovědětVymazat
 30. Blondýno, oni ale vážně výrobci podprsenek "zlý" jsou, většina se jich neobtěžuje šít obvody na štíhlá děvčata s úzkými zády!

  Andrea

  OdpovědětVymazat
 31. Dříve jsem nosila špatně velikost 75C, kdy se mi obvod podprsenky zvedal vzadu směrem nahoru a košíčky mi odstávaly. Sama jsem viděla, že to není dobře a tak jsem si nechala poradit v Triumphu, kde jsem se přeměřila a s prodavačkou jsme našly tabulkovou velikost 70B. Sedělo to podle tabulek na milimetry přesně. Ve skutečnosti jsem do B nacpala jen asi čtvrtinu prsu. Prodavačka mi podávala jiné střihy a velikosti až jsem si našla to své. Jednu podprsenku jsem si odnesla ve velikosti 70D a druhý střih v 70E. Kde se tedy stala chyba?

  OdpovědětVymazat
 32. Musím říct, že tuhle "válku", která se tady rozpoutala a do které si teď i Blondýna přiložila své polínko, moc nechápu. Přepadává snad "podprsenkové komando" na ulici ženy, nutí je svlékat podprsenky a kupovat si nové s "obskurním" číslováním? Důvod, proč se mezi určitou skupinou žen tolik rozmohlo nakupování v zahraničních e-shopech, je prostý: sortiment velikostí v českých obchodech je zoufale omezený na limitovaný počet tzv. "standardních" velikostí, které mnoha ženám zkrátka nesedí. Štíhlé ženy s velkými prsy si prostě padnoucí podprsenku většinou nevybeerou. Ukažte mi český kamenný obchod s prádlem, který nabízí obvod podprsenky menší než 70 a košíčky větší než F a já tam ráda půjdu nakupovat. Ale mám-li si vybrat mezi beznadějným bloumáním po českých obchodech a tím, že si z britského outletu objednám pět podprsenek a z nich čtyři mi budou dokonale sedět, co si asi vyberu?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. +1

   Navíc se mi moc líbí to hromadné zavrhování britského číslování jako jediného správného, což údajně prosazuje "komando"... komando jej neprosazuje jako jediné správné, jen je zatracený rozdíl mezi tím, jestli jsou hezké kousky v nabídce ve velikostech 70A-90D (třeba právě Triumph), praktické 70B-105G, nebo hezké a praktické kousky v ekvivalentech evropských velikostí cca 60A-90R... To ať se na mě žádní "protibojovníci" nezlobí, ale ano, zcela zavrhuju první možnost :-D ano košíčky R, možná i víc, nechce se mi to teď přepočítávat... ano, světe div se, ti výrobci to hromadně vyrábějí a světe div se podruhé, lidé to nosí a jsou spokojení.

   Vymazat
 33. Nevím kdo je Braexpert a je mi jedno, podle jakých teorií se tady tvoří velikosti podprsenek, jenom vím, že podle tabulek mám velikost 80A a z obchodu si vždy odnáším 80 B až C, jednou dokonce 75 D. Takže jděte s tabulkami do pytle. (ps. měřit umím, nebojte).

  OdpovědětVymazat
 34. Nechci tu na nikoho útočit, nejsem ani fanynka braexpertu (byla jsem tam jednou), ani správné podprsenky (na stránky jsem koukala jednou), jen prostě používám zdravý rozum, který mi velí, že prsa má držet obvod, nikoli ramínka. nosím tedy britskou velikost 32E (zn. Freya) a evropskou 70F, která jí, na rozdíl od informace v článku, ZCELA ODPOVÍDÁ a mně ZCELA SEDÍ. a pro info, je to Triumph, který podle článku používá ono evropské číslování z tabulky a já bych tedy se svými mírami měla nosit jejich 80B - což je ale při obvodu pod prsy 78 naprosto absurdní. krajkovou pásku kolem těla, která bude plnit jen ozdobnou funkci, fakt nepotřebuju.
  nanthei / Veronika K.

  OdpovědětVymazat
 35. Mimochodem vybrat k článku o správnejch velikostech podprsenek obrázek s podprsenkou velikosti evidentně nesprávné, to je též poněkud úsměvné :-)))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Proč by tam jako nemohl být obrázek zrovna toho špatnýho příkladu?
   Pokud máš pocit, že chcípneš, pokud si nerejpneš, zapni alespoň na sekundu mozek, ať vyplodí něco, co není tak -úsměvné- :-)))

   BOŽE!

   Vymazat
  2. Třeba proto, že tu obhajuje, jak jsou všechny ty tabulky správný, jen každej jinak čísluje... a jak jsou ty "fanatičky" zlé a fujky a úplně mimo, když si musej objednávat ze zahraničí, protože si musej stát za tou svou jedinou pravdou, a pak si tu jako ilustrační obrázek dá přesně ten důvod, proč to ty "fanatičky" dělaj :-)) (ano, přesně takhle jsem dopadla poté, co se mě snažily přeměřit ty blondýnou doporučované expertky z Triumphu)

   Vymazat
  3. A co je na ty podprsence tak evidentne nespravnyho, prosimte?

   Vymazat
 36. Až doteď jsem netušila, že na českém internetu opravdu řádí "podprsenkové komando". Takového křiku kvůli jednomu článku o tom, že každý výrobce používá různé velikostní tabulky!

  MK

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ono by se to obešlo bez něj, kdyby Blondýna problematice rozumněla. Bohužel nerozumí (a bohužel má tak vysokou sledovanost, takže tím může spíš uškodit, než pomoct). Jinak by nikdy nemohla napsat minimálně třetinu tohohle článku. Příklad za všechny - věta hned z úvodního odstavce "Argumentují třeba tím, že velikost 70C je správně 65DD." Kdyby věděla, o čem píše, tak by taky věděla, že takhle vytržené z kontextu to neznamená vůbec nic a ani žádná z těch mimoňskejch fanatiček by nic takového z úst nevypustila. Ale proč "soupeře" neznemožnit alespoň na oko, když 90% čtenářů stejně nebude vědět, která bije, protože o tom vědí stejně, nebo ještě méně než Bloncka. (To "prohlášení" by dávala smysl například v případě člověka, který 70C nosí, ale obvod mu je volnější a košíček by mohl být o chlup větší. Pak by logicky řekl, že na to "svě 70C má správně nosit 65DD.")

   Vymazat
  2. Píše o tom, že různí výrobci používají různé velikostní tabulky, a že na českém internetu řádí hejno podprsenkových fanatiček, které jsou schopné se do krve hádat o to, která tabulka je ta správná :) Což se bohužel jasně ukazuje v diskuzi.
   A o čem píšeš ty, hm? :)

   MK

   Vymazat
 37. Ja jsem toho nazoru, ze v mem pripade je urcovani velikosti podprsenky podle nejakych tabulek blbost.. vzdycky se musi vyzkouset, protoze i kdyz vam je velikost bajecne a skvele a podle tabulek jste ukazkovy pripad, tak pak zjistite, ze podprsenka neplni svoji funkci, treba ze prsa nedrzi tam kde maji byt..:) ja osobne chodim do Le Chaton k pani Konarovske a muzu jen doporucit:) Sice si trochu priplatite, ale zase vam podprda od nich vydrzi opravdu dlouho, narozdil od levnych napr. z H&M a pekne vam sedi, nikde netlaci apod. Navic se o zakaznice skvele staraji a zadne tabulky u nich nepotrebujete, prodavacky vam sami vyberou spravnou velikost aniz byste rekly slovo:)A navic vam tam jako zazrakem zvednou sebevedomi at uz jste zoufale z malych ci naopak velkych prsou:))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mně bohužel vybraly prádlo malé. A to proto, že větší košíčky v nabídce nemají. V té době jsem o nějaké existenci jiných obchodů, nebo možnosti objednávat ze zahraničí nevěděla. Konarovskou jsem znala z pořadu TV Prima a myslela si, že je to správně. Pak jsem po návštěvě Londýna zjistila, že mi kostice má přiléhat na hrudník a ne 5cm odstávat tak, jako v prádle z Le Chaton. Každopádně to ale byla do té doby ta nejlépe padnoucí podprsenka, kterou jsem měla. Teď mi však prádlo sedí ještě líp :-)

   Vymazat
  2. Taky se mi stalo, že mi v le chaton vybraly nepadnoucí podrsenku. Zřejmě šlo o to, že v té době myslím v LCH nebyly ještě na prodej obvody menší než 70. Ale stejně.. po chvíli začala být podprsenka volná, tak mi bylo řečeno, že mám hraniční obvodouvou velikost a podprsenku mi tam nechali zkrátit o 5 cm. Bohužel ani to nepomohlo a krásnou podrsenku za téměř tři tisíce nemohu nosit, protože je příliš volná :( škoda.

   Vymazat
 38. Já si stojím za tím, že ať to mají očíslované jakkoliv, tak ty velikosti v běžných řetězcích jsou.. divný. Mně tam nesedí nic. Vždycky mám obvod pomalu u krku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. souhlasím; a to se jinak v konfekci obleču snadno; jsem normálně štíhlá a ani prsa nemám nijak veliká, řekla bych naopak, že mají vysloveně průměrnou velikost; tak na koho ty podprsenky šijou?
   Anna

   Vymazat
  2. Asi na chlapy nebo kulturistky. Reálný obvod 85+ a mrňavé košíčky, komu jinému by to bylo?

   Vymazat
 39. Božemůj, koukám kolik lidí tady nepochopilo o čem článek je. Blondýna neobhajuje ani neproguje žádné tabulky, jen je srovnává, ukazuje, že existuje několik druhů číslování. A že je nesmysl, aby se křičelo podprsenky-poradna maj špatnou tabulku, nebo braexpert má špatnou tabulku. Ty tabulky jsou správně, vycházejí z číslování výrobců a ti mají různé číslování. Tečka. proč tolik křiku? Vždyť stejný je to s oblečením. Někde mají velikosti S - M - L- XL, jinde třeba 34 - 44. 38 v jednom krámu je jinak velká, než 385 v druhým. A nikdo neřve, že tam mají blbě velikosti.

  Děkuju Blondýně za osvětu, i když zjevně nebyla pochopená.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. pardon, mělo být ...než 38 v druhým...

   Vymazat
  2. A kolik toho Blondýna pro porovnání vyzkoušela na vlastní kůži (podle tabulek i podle zdravého rozumu), že může posoudit správnost té které tabulky? Z pohledu člověka pohybujícího se v oboru poměrně dlouho (a neomezujícího se na "propagaci" jediného správného) je ten článek plný hovadin... Během své praxe jsem se setkala se stovkami žen, které nosily "správnou" tabulkovou velikost posvěcenou "odbornicemi" ze značkových obchodů (včetně zmiňovaného Triumphu, který má podle mě tabulku zcela mimo)... A ty, kterým ta velikost seděla šly spočítat na prstech jedné ruky. Schovávání se za odlišnost systému číslování je naprosto liché, když je na netu k dohledání i spousta správných převodních tabulek mezi různým číslováním. A co se týče tabulek od výrobců samotných, divila byste se, ale schopné školitelky (dokonce i pracující pro dané výrobce) je samy poměrně často zpochybňují a doporučují postup jiný, než výrobce uvádí... výrobce totiž neuvádí tabulku podle toho, aby zboží objektivně dobře sedlo, nýbrž takovou, aby relativně sedlo co nejvíce lidem.

   Vymazat
  3. jee, další člověk, co umí číst! Že bychom zatím byly jen 2, co přečetly a pochopily?

   MK

   Vymazat
  4. a hele, taky někdo přečetl a pochopil! Už jsem si myslela, že jsem jediná :)

   Vymazat
  5. Naprosto souhlasím a tuhle podprsenkovou válku nechápu. Blondýna přece nikde nepíše, že některé číslování je správnější než jiné, ani že to, co má některý výrobce v tabulce je to, co potom reálně vyrábí. Jen podává informace o různých způsobech číslování.

   Vymazat
  6. V tom případě to vůbec nemusela psát, protože to, že je každá tabulka o trochu jiná, vidí i slepý. Jenže když reálný výrobek tabulce neodpovídá a potvrdí to i školitelka dané firmy, je asi problém někde jinde.

   Vymazat
 40. Tabulky, tabulky....já mám pod prsy 73, přes prsa 85 cm a je dost tabulek, do kterých se nevejdu :-(
  Na našem menším okresním městě, kde máme jeden pořádný obchod se spodním prádlem (do většího města se bohužel nedostanu) mi paní prodavačka nabídla dobrých 15 podprsenek. Vybrala jsem si až tu poslední a chudák paní, už začínala být nervozní. Nakonec jsem odcházela spokojená, ale musím přiznat, že to bylo docela náročné....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bez urážky, ale chtěla bych vidět takové místo/situaci, odkud se člověk nemůže - řekněme jednou za rok - dostat do města pro podprsenku???

   Vymazat
 41. Řekla bych, že hlavní rozpor mezi britským a evropským číslováním je v odlišném přístupu. Tím myslím, že v britském číslování je označena reálná délka podprsenky, zatímco v evropském reálný obvod nositelky.

  Když přeměřím moje polské a české podprsenky ve velikosti 70 (32), tak měří 58-59-60 cm a jsou mi na obvod pod prsy 72 cm akorát. Když přeměřím britskou podprsenku 32 (70), tak měří 70 cm a je volná, protože britský výrobce počítá s odečtením 5-10 cm a měla bych mít velikost 30 (65) nebo i 28 (60). Evropský výrobce už těch 5-10 cm odečte při výrobě.

  Tohle se myslím snažila blondýna pracně a názorně vysvětlit (a zůstala poněkud nepochopena). Že mají různí výrobci různý způsob číslování. Že se vyplatí se v tom trochu orientovat, protože pokud někomu sedí britská 28 a objedná si 28 u Ewy Michalak v Polsku, tak bude zřejmě příliš těsná a že když si naopak koupí v Británii stejný obvod (mechanicky převedený na cm)jako u evropské podprsenky, tak bude moc volná.

  Oliva

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nemůžeš srovnávat Ewu Michalak a ostatní, protože EM má naprosto odlišný způsob číslování, než všechny ostatní - také má odlišný návod na měření apod. Já mám podprsenky z UK a z ČR taky a bohužel UK podprsenka 70 má obvod 70, ČR to samé. Rozdíl je v tom, že britská se natáhne na moje míry, ale Česká dvakrát tolik :/

   Vymazat
  2. Nikoliv. U obojího záleží na konkrétním výrobci a dokonce i na konkrétním kusu prádla. Já bych hlavní rozdíl spatřovala v tom, že výrobci, kteří mají menší rozsah, zpravidla používají pružnější materiály oproti těm, kteří své prádlo vyrábějí i v těch "okrajových" velikostech, proto potřebují vyšší funkčnost, tedy volí pevnější materiály, proto si mohou dovolit udělat podprsenku "delší," neboť se nevytáhne tolik, jako ta pružnější... Každopádně jsou výrobci britští, u kterých má podprsenka číslo 30 (tedy 65) nenatažená 58 centimetrů a najdou se tací evropští, u kterých má podprsenka s obvodem 75 reálný obvod 74.

   Vymazat
  3. Konečně to tady někdo napsal srozumitelně, díky Olivo a díky Blondýno. Renča

   Vymazat
  4. Olivo, britské číslování označuje reálný obvod nositelky. Vždyť si to přepočítej, 30 palců je 76 cm, čili podprsenka s obvodem 30 bude sedět nositelce s obvodem pod prsy kolem 75 cm, ale reálně v nenataženém stavu ta podprsenka měří kolem 65 cm. Kdežto! podprsenka od Trioly (ověřeno v praxi) velikosti 75 měří v nenataženém stavu 75 cm. Komu tedy bude sedět? Ženě s obvodem o 10-15 cm větším. Je to tedy přesně obráceně, než jsi psala.

   Vymazat
  5. Milá Madietto, pošlu Tvůj příspěvek do Trioly, ať se k němu vyjádří. Nikdy jsem Triolu neměřila, ale myslím, že to není možné. Triola se nyní snaží, aby se vyrovnala zahraničním výrobcům a nevěřím, že u ní obvod, který je nazván 75 bude měřit 75 cm. Odpověď Trioly zde zveřejním. Pokud to nebude pravda,co jsi napsala, tak celá Tvoje argumentace viz výše je na vodě. Renča

   Vymazat
  6. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  7. Tento týden jsem si byla v Triole jako probantka zkoušet podprsenky, takže vím, co jsem si zkoušela a co mi sedělo a nesedělo a kolik to měřilo. Argumentovali tím, že jejich materiály nejsou tak elastické, proto mohou být podprsenky delší. Nu, já to tak nepociťovala. Podprsenku s obvodem 75, která mi tedy měla dobře sedět (můj obvod je cca 73) mi modelářka musela na zádech přidržovat a utahovat, aby se mohla podívat, jak sedí košíčky, jinak bych si do ní klidně mohla vzít ještě kamarádku. Klidně jim napište.

   Vymazat
  8. Ale ono celkem není podstatné, jakým písmenkem nebo číslem je podprsenka označená. Když mi bude prádlo sedět, bude mi úplně jedno, co je na cedulce. A rovněž oceňuji, že se v Triole snaží, o čemž svědčí i jejich projekt s testováním podprsenek pro větší ňadra a menší obvody.

   Vymazat
  9. To, co jsem psala vychází z vlastní zkušenosti. Abych byla konkrétní - Fantasie 2 ks, Fauve 1 ks, Freya 2 ks, Bestform 1 ks - všechny britské podprsenky, které mám, mají nenatažený obvod měřící v cm +- přesně tolik, kolik uvádí na cedulce jako číslo - jsou to 32 a měří +- 70 cm. Když jsem si zkoušela v Debenhams podprsenky Panache ve velikosti 32 (menší obvod tehdy neměli) tak to bylo stejné.
   Ale co jsem se tak dívala po internetu tak Curvy Kate by to měla mít jinak, tu ale ve skříni nemám, abych přeměřila.

   Když jsem vytáhla vzadu ze skříně Timo 3 ks(tím teď nechci Timo doporučovat) ve velikosti 70 a přeměřila, naměřila jsem u všech 60 cm. To, že mi Timo nesedí, má jiné důvody (konstrukce + materiál)než délku obvodu. Když přeměřím mé oblíbené Effuniaky (Ewa Michalak) 3 ks ve velikosti 70, tak měří stejně jako Timo 58 - 59 cm, ale jsou na rozdíl od Tima výborně zpracované. Co jsem tak slyšela, němečtí výrobci podprsenek mají stejný přístup jako Ewa Michalak a Timo, ale moje staré Feliny jsou už někde pryč a nemůžu posoudit.

   Triolu neznám.

   Ewa Michalak nemá "úplně odlišný způsob číslování", je to kombinace dobře provedeného obvodu na evropský způsob a britského číslování košíčků (používá zdvojená písmena). Polský Comexim to dělá stejně. Mně připadá tenhle způsob líp pochopitelný - např. mám 72 pod prsy, jsem teda obvod 75 nebo 70. Kalkulátor Ewy Michalak ještě bere v úvahu, kolik masa + kůže + tuku má podprsenka udržet, proto se tam zadává míra volně pod prsy a pak pevně pod prsy a podle toho se přikloní k té 75 nebo 70. Takhle nějak by měly teoreticky fungovat i čeští výrobci, ale moc jim to nejde, zdá se.

   Oliva

   Vymazat
  10. Madietto: podprsenky z Trioly mají v nenatažením stavu menší obvod než je uveden u velikosti. Např. vel. 75 má v klidu mezi 64-68 cm (měřeno po oblouku kostice).
   Triola

   Vymazat
  11. A nyní speciální příspěvek pro Madiettu, která přeci všechno ví a přitom argumentuje nepravdami. Dovolím si zkopírovat odpověď od Trioly z její poradny:http://www.triola.cz/servis-zakaznikum/poradna.html

   Dobrý den,

   určitě není možné aby byl u prádla TRIOLA nebo Charme nenatažený obvod shodný jako je jeho označená velikost. Veškeré naše prádlo konstruujeme tak, že jsou nenatažené obvody menší než je jejich uvedená velikost na kterou se mají podprsenky vytáhnout.

   Zcela správně je v článku uvedeno, že každý materiál se při konstrukci zohledňuje tj. podprsenky obvodu 75 mají v původním nenataženém stavu cca 64-68 cm (pozor měří se po oblouku kostic, ne jen rovně přiložením k pravítku).

   Co se týče tabulek velikostí je nezbytné zopakovat: míry jsou pouze orientační, na určení velikosti nese svůj díl např. pevnost ňader, jejich postavení, zda se žena měří v prádle či bez něj, zvolený materiál a dokonce i barva (např. tmavé barvy jsou pevnější než světlé). V neposlední řadě je třeba dodat,že: Velikosti obvodů v tabulce jsou pro středně těsné obvody. V případě, že požadujete velmi těsný obvod, doporučujeme zvolit velikost obvodu o jednu velikost menší (než určila velikostní tabulka) a zároveň přidat jednu velikost košíčku. Čím větší prsa, tím pevnější (těsnější) obvod doporučujeme, na druhou stranu je nezbytné zdůraznit, že příliš těsné obvody nedoporučujeme, a to ze zdravotního hlediska (navíc se obvod rychle vytáhne, protože žádné elastické vlákno není určeno pro trvalé přetažení).

   Pro dokreslení se můžete podívat na náš článek o velikostech obvodů: České ženy v rozpacích...

   S pozdravem Vaše Triola

   Vymazat
 42. VÍTE, CO NECHÁPU?

  Na jednu stranu se tady do krve hádáte, že blondýna napsala blbosti. A na druhou stranu, že existuje jednoduchej převod mezi britským a evropským číslováním.

  TAK JAKO CO JE TEDA NA TOM ČLÁNKU VLASTNĚ TAK ŠPATNĚ???

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jen to, že se Blondýna pouští do něčeho čemu vůbec nerozumí a v článku je spousta chyb, proto tolik křiku. Např. hned v prvním odstavci " 70C je správně 65DD". Což je naprostý nesmysl, evropská 70C je britská 32C a to je to samé číslo. Chtělo by to trochu víc nastudovat, než se pustí do něčeho, o čem nemá ani páru.
   Stejně tak bych mohla říct, že je tu propagovanej Triumph a vše "jiné" je špatné. K tomu mě vede i to, že tu Blondýna několikrát Triumph vypichovala a měli tu i reklamu (soutěž).

   Vymazat
  2. Nesmysl, pleteš sem dvoje různý číslování - 32C je přece 65D! Takže ten převod 70c co má jako příklad je dobře. A sorry, ja to jako nějakou velkou propagaci triumph nevidím, píše tu i o Hm a dalších

   Vymazat
  3. Prosím tě a to si zjistila kde??? 32 je obvod 70! A číslování se mění až od DD, tzn. že do D je stejné. Takže jak jsem psala 32C a 70C je to samé. Nerozumíš tomu, ale budeš se tu do krve hádat.. asi budeš taky blondýna co?

   Ještě, aby si to pochopila, číslování obvodu v UK začíná na 28, u nás na 60, tzn. 28=60, 30=65, 32=70... Chápeš?

   Vymazat
  4. Když seš tak chytrá, tak mi převeď teda 70c české na britské číslování, ale ne to 32, ale to podle tabulky správné podprsenky. Díky

   Vymazat
  5. Proč se tu do mě navážíš, když se ti to snažím vysvětlit? Podívej se sem http://spravnapodprsenka.cz/dalsi/tabulky-velikosti

   Tabulka velikostí, jak se tam jasně píše, je v britském číslování a převedený je pouze obvod na české.

   Podtím jsou další dvě převodní tabulky, pokud chceš tedy převádět 70C české na UK, pak podle tabulky obvodů 70=32 a podle tabulky košíčků C=C. Tzn. 32C.

   Jak jsem už psala předtím, výrazně se to mění až od britského DD (=E v evropském)

   Vymazat
  6. Tak ještě jednou. Nechci převod evropské 70C na velikosti druhu 30-32-34, ale na ty 60-65-70. Už to chápeš?

   Vymazat
  7. Ne to teda fakt nechápu, když si psala, abych ti převedla české na britské tak jsem to převedla. Jednoduše 70C je stejné jako britské 32C což je totožná velikost, tam se nic nemění. Prosím tě, tak si přečti, co pod tou tabulkou píše. Ta velká tabulka je pro určení velikosti, ne pro převod a nemůžeš přejet z políčka 70C doleva na 65DD a tvrdit, že je to ta samá velikost, to je nesmysl. Má to tam dost jasně vysvětlené, jak se s tabulkou pracuje. Nebo neumíš číst?

   Vymazat
  8. Číst neumíš ty! Už nevim, jak ti to mám napsat polopaticky. Zkusím to: Mám podprsenku českého výrobce velikosti 70C. Jaká velikost podle britské tabulky tomu odpovídá, nikoliv tedy ta v číslování (28-30-32 atd) tedy tebou uváděná 32C, ale ta, co začíná na čísla od šest výše (60-65-70....atd). Česká 70C rovná se britská kolik???

   Vymazat
  9. 70C!!!! NEBO SI ÚPLNĚ TUPÁ?!

   Vymazat
  10. Aha - česká 70C rovná se britská 70C????? Tak to potom jo :-)

   Vymazat
  11. Česká 70C odpovídá britské 60F nebo 65DD. Blondýna to má správně. Doporučuji hysterické slečně výše prohlédnout si tabulky pořádně. Nela

   Vymazat
  12. česká 75C je britská 32C, britské číslování nikdy nezačíná na číslo 60 a výše, protože označení 65DD ( nebo to může být i 65E - velikost košíčku DD a E je v podstatě to stejné, jenom DD je britské označení a E je české) je označení české a znamená to, že je to o 5cm menší obvod než u podprsenky s označením 70. Proto nemůže velikost 70 nikdy převést na jinou velikost např. 65 protože už se jedná o úplně jiný obvod a tudíž i jinou velikost...

   Vymazat
  13. Když už se chcete dohadovat, tak byste si o tom měly něco zjistit, když už tak 70C = 65D = 60DD NEBO naopak 70C = 75B = 80A. Ale to není žádný převod na britskou velikost, pouze pořád stejná velikost jen na jiném obvodu.
   To co tu obě melete dohromady je blbost.

   Vymazat
  14. Milé odbornice, když nosím běžně velikost 70C třeba z HM, jakou velikost si mám objednat v braexpert?

   Vymazat
  15. omlouvám se nechala jsem se unést diskuzí, 75C není britská 32C, ale 34C. Jinak souhlasím s článkem nade mnou jedná se pouze o změnu obvodu a né žádný převod na britské číslování...Š

   Vymazat
  16. Proboha, tady nikdo neřeší změnu obvodu, ale převod evropské/české velikosti na britskou!

   Vymazat
  17. Vždyť se ti tu stále snaží vysvětlit, že je to stejné, tak proč to stále nedokážeš pochopit?

   Vymazat
  18. cože??? stejný to není!!!!

   Vymazat
  19. Proboha 70C je 32C co na tom nechápeš? Je to jasný jak facka, kterou by sis už skoro i zasloužila, protože absolutně nedokážeš přijmout rady od ostatních, co se ti snaží poradit!

   Vymazat
  20. 70C brit: obvod pod prsy 76-80cm.
   70C evrop: obvod pod prsy 68-72 cm.

   To ti přijde stejný????????

   Vymazat
  21. A co ty nechápeš na tom, že chci vědět, kolik je česká-evropská 70C (pod prsy 68-72cm, přes prsa 86-88cm) jaká je to velikost podle braexpertu. Pokud vidím správně, v tabulce braexpert není 32C, ale začíná to na 60D a končí 120K. Co ti na téhle otázce proboha není jasný??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

   Vymazat
  22. Ok, tak jinak 70C v BE neseženeš, protože prodavají velikosti až od D. Spokojená?

   Vymazat
  23. Blbost - v BE je to 65DD

   Vymazat
  24. anonym 2:43:

   nafackuj si ty, ať se probereš. Dotaz byl jasnej: jaká verlikost podprsenky BE odpovídá rozměrům pod prsama 68-72cm, přes prsa 86-88cm. Je to 65DD

   Takže tvá anonymní oponentka v komentech i samotná Blondýna v prvním odstavci má pravdu. Ty seš úplně mimo!!!

   Vymazat
  25. A ty ses snad ptala na BE? Ne, pořád si tu chtěla převádět evropský na britský a naopak.

   Vymazat
  26. jo, ptala sem se na britśký BE

   Vymazat
  27. Holky, noste si místo podprsenky třeba gumu od kalhotek, když neumíte uznat, že nemáte pravdu a že jste něco špatně pochopily. Ono to ve výsledku vyjde nastejno.. jako když si na 70cm pod prsy koupíte podprsenku s obvodem 70, která se ale bohužel natáhne na 80, ne li více cm. Tímto se loučím.

   Vymazat
  28. 70C neodpovídá a nikdy neodpovídala velikostí košíčku 60F, ne a ne a ne. Sice by mne to potěšilo nebo kamarádku zklamalo, ale prostě to tak není. Stačí tu tabulku opravdu pochopit - postupuje se diagonálně nahoru zleva doprava!!!

   Vymazat
  29. lOUČÍŠ SE, ABYS NEMUSELA UZNAT, ŽE TADY MELEŠ CELOU DOBU KRAVINY? :-) Sorry, tady nikdo neříká, že si kupuje v českých velikost na 70 obvod velikost s reálným naměřeným obvodem v nenataženým stavu 70cm, což je nějaká 85 velikost!

   Vymazat
  30. Aha, takže převodní tabulka tam není, takže není co převádět a míchají se hrušky s jablkama...převodní tabulka tu http://files.ugenova.webnode.cz/200000081-4d69c4db5a/podprdyyy.jpg a tu http://files.ugenova.webnode.cz/200000080-6ee2e6f3d1/tabulkavelikosti.jpg

   Vymazat
  31. Notyvole, já už fakt se musim smát. Tady se nikdo nebaví o doagonální velikosti BE, ale o tom, že evropská/česká velikost podprsenky 70C je totéž, na stejné rozměry prsou, stejný obvod a velikost košíčku, jako podprsenka prodávaná v BE pod označením 65DD.

   !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Vymazat
  32. no eště do toho míchej diagonální velikosti.

   Vymazat
  33. Haha ne, loučím se jen proto, že je mi z těch vašich keců už blbě. Zkus si někdy v krámu, třeba u toho Triumphu, změřit obvod v NATAŽENÝM stavu. Ten by měl odpovídat tomu co si naměřiš pod prsama. Což samozřejmě podprsenka označená 70 bude větší, pokud si ji koupíš na cca 70cm pod prsama.
   Uz me proste nebavi se tady dohadovat s nekym, kdo mele paty pres devaty, micha dohromady jabka a hrusky a nerozumi a nenecha si poradit. Na to nemam cas ani naladu. Ty si asi jo, tak co kdyby ses misto toho zvedla a zasla si to do obchodu overit? ;)
   Mimochodem, pokud bys to chtěla obhajovat podprsnekami z Markse, tak dopredu rikam, ze jsou site mensi a tudiz obvody jsou kratsi.
   Pro me za me si nos co chces, holky se ti tu snazi poradit, ale.. no comment

   Vymazat
  34. Poradit??? Dy´t tu meleš kraviny!!!!!!!!!!!!!!

   Vymazat
  35. My jsme prosím "doagonální" velikosti podprsenek v geometrii nebrali ... a zatím žiju a nosím správné velikosti podprsenek - jak jen můžu bez tak elementární znalosti, jako je "doagonální" velikost podprsenky..no jdu se zahrabat...jo vlastně, proč na ten příspěvek odpovídám, byl přece určen volům..
   Konečně to pisatelka někomu natřela - co vy ostatní, jste taky určitě nevěděly o doagonálních velikostech podprsenek!

   Vymazat
 43. Šílená diskuse - to je opravdu tolik slepic na světě, co jsou ochotné nosit blbou podprdu co jim nesedí, protože jim nějaká tabulka nebo fundovaná prodavačka řeknou že jim ta podprda prostě sedět má a hotovo!!!!??? No kromě peněženky nosím na nákupy taky mozek, takže Vaše problémy na moji hlavu.

  Příště prosím článek o italské velikosti 38 a německé velikosti 38 ať mají zase hysterky co řešit......

  OdpovědětVymazat
 44. Některé diskutující se naváží do Správné podprsenky a je to, myslím, dost nespravedlivé. Nevím jestli ze stránek autorka (nebo autorky ) něco má (mají), ale pokud vůbec něco, moc to nebude. Mně připadá stránka moc pěkně udělaná a se spoustou užitečných informací a přátelská. Není nijak útočná.
  Takový ten agresivní přístup mívají některé uživatelky, které dogmaticky omílají a ostatním cpou jeden jediný úhel pohledu (svůj).

  To, že doporučují Brastop, je celkem přirozené, protože to alespoň podle mých znalostí je nejlevnější internetový obchod s prádlem se širokou nabídkou, poměrně nízkým poštovným a s bezproblémovým vracením. Braeexpert i Dolly mají podobný sortiment jako Brastop, ale cenově dost jinde, bohužel. Když si na Brastopu koupím podprsenku za 19,-GBP (což je asi 600,-CZK) a pak tutéž najdu v nabídce Dolly za 1.950,-CZK tak není co řešit.

  Oliva

  OdpovědětVymazat
 45. Jé, Blondýnko, to se ti rozběhla diskuze, gratuluju. V polovině jsem už nedokázala číst dál - už mě smíchem bolelo břicho.

  Tedy, osobně beru označení velikosti jako orientační. Prostě procházím kolem vyvěšených podprsenek a od oka odhaduju, co tak asi odpovídá mně, pak juknu na značení na cedulce, jestli můj vizuální odhad zhruba odpovídá, a odnáším úlovek do kabinky. Sedí - nesedí. Žádná věda.
  Nicméně možná se tu pozapomnělo na STŘIH podprsenky. Sama jsem si jednou v H&M zkusila svou velikost v provedení push-up, nevyztužená, bez kostic, s kosticemi, balkonová, půlková, se svislými švy, s vodorovnými švy, s diagonálními švy, s ramínky za krk, bez ramínek - a světe div se, byť šlo o jednu značku a totéž označení, některé mi byly velké, některé malé, některé seděly špatně a jiné dobře.
  Totéž platí i u oblečení - třeba džíny jedné velikosti, od jedné značky, ale v různém střihu nesedí jedné postavě.

  Proč tu proboha po sobě štěkáte jak feny, velikost je prostě orientační. Pravdu měl jen Hus a Galileo Galilei!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Výborný komentář, palec nahoru. Já jsem si oblíbila podprsenky Timo a stejná velikost různých střihů podprsenek mi nikdy nesedí stejně!
   Prostě zkouším a zkouším, kašlu na číslování i na tabulky.

   Vymazat
 46. Tady je dobra pjordel. No jo, jen se utvrdte v tom, ze rada na spravnou podprdu je dycky spatna, protoze kdyz si zalezete do kabinky, vyzkousite prndu, tak prece vidite, zda vam sedi, nebo ne. To, ze vam leze obvod mezi lopatky, dal by se na nem udelat uzel, kostice stipe do kozou akosicek kozy puli... vam se to prece nedeje (teda deje, ale videt to nechcete)! A jen to blby komando z braexpertu vam vysvetluje nesmysly.
  Joojo, ja sem nikdy v braexpertu nebyla, ale sem rada, ze prndy podle tabulek,co maj ve vsech zasilkacich, co visi (aspon ty zbezny) v obchodacich apod., mi vyborne co...? No nesedej! Takze sem rada, ze sem dostala tip na jakysi polsky kalkulatopr a zjistila sem, ze rozhodne nemam 80D, ale 70H. A teeeeda, je to divny, vono to sedne! Jo a taky jsem se jako ceska hlupka ptala kamosky, co zije v Britanii, jak tomu je, kdyz oni maj nejaky 32DD a my mame nejaky 70 a pismenka nemame dvojita. A pochopila sem, ze kdyz ma nejaky cislovani DVE pismenka, bude jeho velikost v kosicku na pismenku prvnejsim v abecede, nez v ceskem cislovani.

  OdpovědětVymazat
 47. Nepřečetla jsem to celé, takže možná už odpověď někde padla, ale: kde v kamenných obchodech kupujete podprsenky větších košíčků (vyztužené)? Většinou mají sortiment stěží do D, což pro mě úplně není. Díky za tipy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Má odpověď asi nepotěší, ale pokud nechci utrácet za předražené kousky, kupuju v Londýně (i když ne vystužené, ty v mé velikosti zatím nejsou - to by měla snad v září změnit Curvy Kate). V Čechách by se něco v D+ mělo najít ve Spencerovi, Debenhamsu (v Praze na Václaváku), někdy v lépe zásobeném Tescu, dál šije i Timo a Triola, Triumph by měl mít tak do G až H (evropské číslování), z dražších Le Chaton - třeba značka PrimaDonna jede do I. Záleží ovšem jak moc D+ potřebuješ. Tak do G se v Čechách dá prádlo sehnat slušně, pak už moc ne, hlavně v kamenných obchodech.

   Dahllie

   Vymazat
  2. Záleží jakou velikost, něco se dá sehnat v obchodech Lindex, tedy aspoň u nás. Vlastně už jsem si dlouho nekoupila podprsenku jinde. Kupuju si tam 75 E/F, obyčejné hladké podprsenky mají asi do H (britské košíčky, tedy včetně DD), obvody od 65.
   (Tabulku velikostí na webu mají ovšem taky blbě, tu 75ku mám s obvodem 86.)

   Vymazat
 48. No sem tedy chodi skvadra lidi, jen co je pravda. Nedivim se, ze diskuse se prodluzuje a zvrhava se ke sprostostem, kdyz tu vice nez polovina lidi neumi spravne cist. Dneska se na skolach asi neuci porozumeni textu, co? Hlavne nechapu, proc to tu tak vre. Snad kazda z nas si vyzkousela, ze nejde o cislovani, ale o vyrobce, tvar a strih. Proste si dejte studeny obklad, podprsenky si zkousejte poradne a nechte uz na pokoji to rozdilne cislovani.

  OdpovědětVymazat
 49. Vaše starosti a Rothschildovy peníze bych chtěla mít! Vyberu-vyzkouším-sedí-zaplatím a jdu pryč. Pokud nesedí, opakuji od "vyberu". Fakt to není těžké, zkuste to místo dohadování o velikosti! :-)))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jenže pro mnohé to tak jednoduché není, protože nemají z čeho vybírat. Proto tu je tak živá diskuze, protože o tzv. okrajových velikostech se mluví jako o smyšlených a o ženách, které je potřebují, jako o těch, co si vymýšlí blbosti, které neexistují.

   Vymazat
  2. No, já zrovna nosím 105D, takže o okrajových velikostech vím své :-) Přesto tuhle žabomyší válku o těch jediných správných velikostech nechápu.

   Vymazat
 50. Dobrý článek, ale tak moc bych nad tím nemeditovala, prostě základ je kupovat tam kde mají vel. tabulky pro každého výrobce. Většina prodejců na webu, ale uvádí univerzální tabulky a pak to dopadá špatně (ne každý používá stejně elastický materiál atp)
  Naposledy jsem kupovala prádlo tady http://www.skvele-pradlo.cz/podprsenky.html a byla jsem spokojena. V detailu podprsenky je velikostní tabulka pro daného výrobce, takže to by Vám mohlo pomoci.
  Velikosti mají od obvodu 120 až po 65 .) (filtrování je vlevo)

  OdpovědětVymazat
 51. Hahahaha, a nejvtipnější na tom je, že když se podíváte na jakýkoliv slušný britský e-shop s podprsenkama, najdete tam stejné číslování jako ten proklýnaný Braexpert, který je mimochodem jeden z mála obchodů v Praze, kde seženu svoji velikost 75K (34GG). Protož emám pod prsy 82 cm tak pod tlakem českých obchodů jsem nosila obvod 85, musela jsem ho nosit utažený na nejtěsnější obvod a ještě bych si tam mohl apřibrat nájemníka.
  A mimochodem. Porovnala jsem ségřinu 75B s 60D, kterou má opravdu. košíčky stejné akorát obvod je opravdu o 10 cm kratší. Zajímalo by mě kam se podělo těch 5 cm, které podle někoho zde v diskuzi čeští výrobci hned odečítají????

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. * o 15 cm kratší, takle večer už mi nejde měření...

   Vymazat
 52. Cituji: ,,Obrázky jsou extra velké, sice lezou do levého panelu, ale chtěla jsem, aby byly dobře čitelné i bez rozkliknutí."

  ... no, Vy jste vážně blondýna. Nerozeznat ani pravou a levou stranu...

  Kromě toho, tento článek sucks.

  OdpovědětVymazat
 53. Mě docela pobavil závěr tohoto článku: http://blog.vip-pradlo.cz/nejcastejsi-chyby-pri-vyberu-podprsenky-delate-je-taky/ myslím ty poslední 4 body jako test :) Bohužel jsem zjistila, že ani jedna z mých podprdu není dokonalá, takže jsem si hned 2 objednala - v bílé a černé barvě. Úplně jednoduché, aby mohli jít pod košili a aby byly zcela krásné pod košilí - téměř neviditelné;)

  OdpovědětVymazat
 54. Já jsem si na této webové stránce koupila plavky a jsem velmi spokojená :) Vím, že mnohé ženy si vážně neumí koupit pořádnou podprsenku, která by jim dokonale seděla. To však ani nechápu, protože je fakt hodně internetových stránek, kde je krásně vysvětleno, jaký typ a jaká podprsenka bude ženám sedět. Nevím, proč si ženy nezosurfujú trošku internet.

  OdpovědětVymazat
 55. Ja mam problem v tom, ze postradam cas chodit po obchodech a ptat se(a taky se trochu stydim ����) a tak jsem si zadavala velikost do kalkulacky. Jedna mi vypocitala 60c druha 65b a treti 60a.
  Tak jakou velikost mam kdyz mam miry pod prsy 65 a pres prsa 72

  OdpovědětVymazat