Svítí to, točí se to a je to hnusné aneb Zahradní kýče

Myslíte si, že trpaslík je nejkýčovitější zahradní dekorace, jaká existuje? Omyl, jsou i daleko horší.

Začnu ale trpaslíky. Tyhle malé nevkusné zrůdy prošly od dob svého obyčejného sádrového předka velkým vývojem. Vyrábějí se z plastu a různých umělotin někdy honosně pojmenovaných třeba jako umělý kámen.

Tahle mrcha s paličkou, která se pokouší zatlouct si hřebík do stehna, je podle prodejce "trpasličí hrdina českých zahrad." Vyrobený je z jakéhosi polystylonu. Asi nějaká speciální trpasličí hmota.

http://www.popron.cz/zahradni-trpaslik-28-cm/s-608667/

Proč ale mít trpaslíka, který nic nedělá, když může třeba... chrápat! Na následujícím obrázku je trpasličí hlásič pohybu. Podle prodejce má tahle originální zahradní dekorace senzor pohybu (při aktivaci trpaslík chrápe) a tajnou přihrádku na klíč. "Sotva se něco u Vašich dveří pohne, začne trpaslík Kazimír vydatně chrápat a ohlásí návštěvu. V tajné přihrádce si schovejte náhradní klíč. Je to praktická, povětrnosti odolná úschovna." Já doporučuju trpaslíkovi rovnou náhradní klíč pověsit na krk. Ulehčíte tak zlodějům práci při hledání tajné schránky a zachráníte Kazimíra - mohli by ho při otvírání schránky poškodit.


http://www.popron.cz/hlasic-pohybuzahradni-trpaslik/s-613364/

Pokud vám chrápání nezní dost libozvučně, pořiďte si tuhle zběsilost: Trpaslíka s pohybovým senzorem. Když se kolem něj projde, prý laškovně zapíská. Takové legrace s jedním trpaslíkem bych nečekala.

http://www.4home.cz/originalni-dekorace-na-zahradu/

Ještě o level výš je solární pejsek. Ten totiž nejenom vesele štěká, když zaznamená pohyb, ale ještě k tomu má v tlamičce solární lucerničku, která ve tmě svítí. Sice nechápu, jak může pes s plnou tlamou štěkat, ale ta krása tuhle nelogičnost přebije. 

http://www.4home.cz/solarni-dekorace-na-zahradu/

Solární zahradní dekorace, to je vůbec něco. Vono to totiž nejenom zdobí, ale i svítí! A když je to i umělecky vyvedené, jako třeba tahle sova,  je to vážně pecka. Sova podle prodejce rozjasní každou zahrádku. A prý roztomilé je, že svítí pouze dvě malé sovičky. Živě si dovedu představit, co se stane se svítícími sůvaty, pokud máte v sousedství partu nevycválaných grázlíků se vzduchovkou.

http://www.4home.cz/solarni-dekorace-na-zahradu-sovicky/


A nakonec úplně nejvychytanější sůvička. Tahle totiž má v očičkách LED diody, které mění barvu. Kdyby na mě tohle zíralo v noci ze zahrady, asi bych měla hodně děsivé sny. 

http://www.4home.cz/solarni-dekorace-na-zahradu-sova/

Výrobci nevkusností mysleli i na milovníky kytiček. Květina z umělé hmoty zdobená třpytkami nejen svítí, ale navíc se i otáčí ve větru. Musí to být krása, když se to točí, třpytí a ještě svítí dohromady. Za těch 229 korun je to skoro zadarmo, když to má tolik funkcí.

http://www.popron.cz/solarni-vetrnikkvetina/s-607818/

A pro milovníky kytiček a ptáčků tady mám multifunkční krmítko. Oficiální tet prodejce: "Multifunkční krmítko, které Vám bude dělat radost během celého roku. Na jaře ho osázíte svými oblíbenými květinami,v létě přidáte vodu pro ptáčky a v zimě se budete kochat pohledem na vděčné ptáčky, kteří přiletěli uzobávat ze zásobníků plných zrní. Součástí krmítka jsou dva závěsné zásobníky na zrní a semínka, věšák se čtyřmi háky pro za-věšení lojových kuliček, pítko a koupaliště pro ptáčky,miska na semínka, dva závěsné košíky z kokosového vlákna pro umístění květin, a v ne-poslední řadě solární lampa, která se sama po setmění rozsvítí."

http://www.4home.cz/multifunkcni-krmitko/Poznámka: Až příště budete montovat dohromady koupaliště pro ptáčky a někde staženou fotku nejspíš červenky, dejte to profigrafikovi, aby to tak nemlátilo do očí. Aspoň mírně rozčeřenou hladinu by to chtělo, když v tom ten pták jako že stojí. 

http://www.4home.cz/multifunkcni-krmitko/

Všichni ale můžeme jenom závidět, jakou krásu si můžou nastrkat do vody šťastní majitelé zahradních jezírek. Plastikovou labuť, kachnu nebo hlavu krokodýla, kterému z nosu stříká voda, umělohmotné solární lekníny, které ve tmě svítí...
http://www.panpes.cz/plovouc/11131-1ks-dekorace-jezerni-kachna-plastova-39-cm-015561210294.html


http://www.zasilkovyobchod.cz/eshop-dekorace-labut-115428.html


http://www.4home.cz/solarni-dekorace-do-jezirka/

http://www.popron.cz/lekniny-se-solarnim-svetlem-4-ks/s-606206/

No, když tak koukám na ty umělohmotné šílenosti, které svítí, štěkají nebo jim teče z nosu, začínám mít o něco vřelejší vztah k sádrovým trpaslíkům. 

________________________________________________________

Fotky jsou ze stránek prodejců.

40 komentářů:

 1. jůů a ty krásně vodrbaný džíny u toho štěkacího/svítícího čokla... :(

  OdpovědětVymazat
 2. Ta červenka je bezkonkurenční.

  OdpovědětVymazat
 3. Ten první trpaslík alespoň vypadá docela roztomile a ten krokodýl je vtipnej, ale ten zbytek...

  OdpovědětVymazat
 4. :D :D :D :D Brečím smíchy abych pravdu řekla, tenhle článek jsem četla docela dost dlouho u každé věty jsem se začla nehorázně smát! Užasně napsané, jsi borka na entou! :)

  OdpovědětVymazat
 5. Měli by to zakázat... poraďte, co si počít, když dostanete darem trpaslíčka jedoucího na šnekovi, který drží v ruce kytičku, která svítí. Máme ho schovanýho u zadních dveří. Rozbít to nejde...je to superodolný plast:-) Co se mu musí nechat, že svítí na plný koule, takže se u něj dá i sebrat v noci prádlo...

  OdpovědětVymazat
 6. Doplnil bych pro úplnost
  http://cs.wikipedia.org/wiki/Fronta_za_osvobozen%C3%AD_zahradn%C3%ADch_trpasl%C3%ADk%C5%AF

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak jsem se právě dozvěděla, že jsem byla asi průkopnicí Fronty za osvobození zahradních trpaslíků - v r. 1969 jsme s kamarádkou ukradly trpaslíka a snažily se ho dovléct do lesa. Bohužel byl skoro tak velký jako my, sádrový, vyplněný pískem a praskl při manipulaci, upadl mi na prst a mně slezl nehet. Za všechno můžou trpaslíci! :-) A z našeho trpaslíka asi udělám "cestujícího"...někomu ho dám. Jen pořád nevím komu, nemám kolem sebe žádné zlé lidi:-)

   Vymazat
 7. a co takhle teprv když si rodiče dali k jezírku roztomilou žabičku 5x větší než ve skutečnosti a vodníka, který houpe nohama nad vodou :D nebo spíš :,-(

  OdpovědětVymazat
 8. Tak přesně tyhle příšernosti "chytly" mé drahé prarodiče. Naštěstí máme v rodině malé děti. Stačilo malé popíchnutí a "hod trpaslíkem" se stal oblíbenou hrou. Zatím to šlo rozflákat všechno, pevně doufám, že si nepořídí žádné odolnější plastové. Učit drobotinu to podpalovat se mi zatím nechce. :))

  Lizzy

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to přeju pevné nervy, až jim dojdou trpaslíci a přesunou se na nádobí a spotřebiče...

   Vymazat
 9. http://www.youtube.com/watch?v=MnLzTpo1ZVg
  :)

  OdpovědětVymazat
 10. Jsem z města,kde jsou plastové zrůdy nabízeny v každém druhém krámě.S láskou vzpomínám na doby,kdy si každý musel vyrobit svou zrůdičku sám.Bylo to alespoň zábavné a pestřejší.

  OdpovědětVymazat
 11. Můj táta kdysi dal dědovi trpaslíka jako dar (z recese). Dodnes ho máme doma jako dobrého ducha domácnosti. Je betonovej, váží asi 60 kg, výška jako roční dítě (pamatuju si, jak jsme si koukali do očí), je možná ještě předválečnej. Je krásnej, má jméno a nikdy bych ho nevyhodila. Až budeme mít domeček, dáme ho na zahradu, kde bylo jeho původní působiště. Ale plastový zrůdy jsou fakt děs. Líbí se jen mojí naší malý dceři.

  OdpovědětVymazat
 12. U toho krmítka zapomněli dodat, že pokud máte kočku, určitě ji to také potěší, bude lovit od rána do večera ty šťastné koupající se ptáčky :))

  http://mybeautyuniverse.blogspot.com/

  OdpovědětVymazat
 13. Trpaslíky miluju. Třeba těm od Brauna na Kuksu je už 300 let. Ale ty plasťáky jsou fakt děs běs!

  OdpovědětVymazat
 14. to je zas děs :D ale musim říct, že ten pískající trpaslík se mi docela líbí - byla by docela sranda pozorovat návštěvy jak se koukají, kdo to píská:D ale ne, do zahrady bych si to nepořídila

  OdpovědětVymazat
 15. Naprostý souhlas, je to hnusný..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. možná kdybys nebydlela v paneláku jak trubka tak by se ti to libilo vždyď neumíš ani zasadit kytku natož se pokochat krásou zahrady i když všechny kýče nejsou ozdobou ale ne všechny jsou hnus...

   Vymazat
  2. Všechny jsou hnus, to mi věř

   Vymazat
 16. Kyčovité ohyzdnosti..nejhorší je, jakou nám dělají vizitku, když třeba člověk přejede z krásně čistého Rakouska do Železné Rudy, nestačí se divit. Silnice jsou lemmovány prodejci s těmito "ozdobami"...to hned utrpíte šok a dojde vám, že jste už v Čechách :-D

  http://mamou-stylove.blogspot.com/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A v tom krásně čistém Rakousku (Německu) mají na zahrádkách ty "ozdoby" z Železné Rudy...

   Vymazat
  2. Celkem po logice je ti prodejci vystavují v Železné Rudě okolo silnice právě pro ty Rakouské cestovatele...

   Vymazat
 17. Dovolím si oponovat, moje čuba dokáže štěkat i s klackem v tlamě. Jinak super článek :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlas. Naše umí štěkat, když žere. Jen jednou to zkoušela při pití...pak se musela ta spoušť vytřít.

   Vymazat
 18. Nechtěla bych něco takového do zahrady, ale - vedle nás v činžáku žije 80letý pán, který se stará o záhony před domem. Kromě kytek tam také v sezóně vystavuje nejrůznější plastová zvířátka, žáby, dinosaury, točící mlýnky s vodou... Děti se tam zastavují a koukají, co nového přibylo. A musím uznat, že to má něco do sebe. Asi i tím, že je toho tolik na jednom místě a nehraje si to na (rádoby) vkus, ale je to prostě pro radost. Vzpomínám, jak jsem jako dítě milovala ulici, kde měli v každé zahrádce trpaslíka.

  OdpovědětVymazat
 19. Tak tohle se mi fakt nelíbí, ale celkem sympatická mi je funkce takovejch kýčozmetků, pohybový senzor a tak, to se občas hodí :)

  OdpovědětVymazat
 20. nahodou ten krokodýl není tak špatný, pořád raději uvidím krokouše než trpaslíka:D

  OdpovědětVymazat
 21. Ta červenka není chyba grafika, prostě umí chodit po vodě.

  OdpovědětVymazat
 22. sova se svítícíma očima mi připomněla Čaroděje ze země Oz :)

  OdpovědětVymazat
 23. Nevím, jestli jsou nevkusnější ty artefakty nebo názory některých diskutujících.
  Jejich představa, že v českých rybníčcích a jezírcích běžně žijí plastoví krokodýli, mě děsí.
  Ono se už běžně ví, že bazén u domu je vulgárnost a projev totálního buranství, ale "umělé jezírko" není o mnoho lepší.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. a kdepakže se to běžně ví? že by tam, kde se závidí? mě teda mnohem víc než trpaslíci děsí takovéhle superinteligentní názory...

   Vymazat
  2. Jo presne, co je probuh divnyho na zahradnim jezirku? Na bazenu mozna jen to, ze na nej nemas, lol.

   Vymazat
 24. Muze mi posledni anonym sdeliti, kdo si dal pravo tvrdit, ze bazen u domu je totalniburanstvi a vulgarnost???To mi pripada jako takova zhovadilost dne:-)Majitelka bazenu u domu.
  PS: POLYSTONE je umely kamen, odolny vuci rozbiti.
  PS2: trpasliky a podobne zrudnosti nevlastnim a nelibi se mi, ale trpaslik v zahrade ma svuj ucel, poveru: kazdy zahradkar by mel mit 1 kazdy rok.prinasi do zahrady stesti, dobrou urodu a mel by odhanet skudce:-))Tot z jednoho casposu z Rakouska.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale samozřejmě: každý, kdo šíří pověry, je buran. Byť to byl "časopis z Rakouska".
   Od takových se potom lze nadít, že ani nevědí, proč je bazén u domu maloměstské buranství a projev priomitivismu a vulgárnosti.

   Vymazat
  2. Ten,který "ví", proč je bazén u domu "maloměstské buranství a projev primitivismu a vulgárnosti" a sám není ochoten,nebo spíše schopen svůj názor na něčí výzvu vysvětlit, je představitelem ingorance a netolerantnosti.

   Vymazat
  3. Primitivni koupani v bazenu, och boze, jak neandrtalske.

   Vymazat
 25. Tohle je mor... nemám nic proti podobným ozdobám a soškám do zahrady (vzpomínám si, jak měla jedna ze sousedek na vsi u prarodičů na skalce hrad, podobný Karlštejnu, a jak moc se mi líbil) ale stačí strašně málo, aby to bylo nevkusné... Babi má spoustu umělých velkých žab, muchomůrek a podobných hovadin všude po zahradě, hlavně jeden šnek s úchylným úsměvem je na pohlazení železnou tyčí :/ Ale vím, že jsou i pěkné zahradn ozdoby. Třeba jeden rodinný přítel, kovář, si vytvořil na zahradě jelena, lan a koloucha v životní velikosti, byli nádherní <3 kdo ví, kde skončili :(

  OdpovědětVymazat
 26. Na tom pitku/koupatku pro ptaky je kycoviteho presne co? U nas ho ma na zahrade deda (jen ve vetsi velikosti a polozene na zemi), jine dekorace (trpasliky atd.) nevede a rozhodne to nikoho neurazi a do rozlehlejsi zahrady to v pohode zapadne.

  OdpovědětVymazat