Svinstvo v laku na nehty a vodičce na vlasy

Methanol, formaldehyd a další podobná svinstva obsahují laky na nehty a jeden přípravek na vlasy, před kterými tady varuje Ministerstvo zdravotnictví. Všechny laky na nehty vyhmátli kontroloři v Přelouči, Znojmě a Děčíně v obchodech, jejichž provozovateli jsou lidé s asijsky znějícími jmény. Myslím, že existuje poměrně velká pravděpodobnost, že se stejné výrobky objeví i v dalších asijských obchodech.  

Lak na nehty Lucci s odstínem 38  (to je ten béžový, či co to je za odstín) obsahují Bis(2-ethylhexylftalát). To je látka, která se nesmí ve výrobcích vůbec objevit, protože je toxická. Způsobuje třeba  reprodukční problémy,  při kontaktu s kůží může přestupovat do organismu a citlivým osobám zařídit zdravotní potíže. Je taky na seznamu nebezpečných látek, které podle jakési směrnice EU vzbuzují "mimořádné obavy" (více tady).

Lak se zpevňovačem od stejného výrobce, tentokrát v odstínu 33 (jakýsi pokus o korálovou červenou, bych řekla) je pro změnu plný dibutylftalátu. To je něco podobného jako svinstvo v prvním z laků, způsobuje stejné potíže a je na stejném seznamu nebezpečných látek.Do třetice lak na nehty. Jde o Super & ultra brilliant nail polish CR. V tom je také Bis(2-ethylhexylftalát). Zřejmě to bude nějaká super a ultra kvalitka.

A nakonec něco pro péči o vlasy


Estabilizante 1:1, výrobce Salerm Cosmetics. Výrobcem je španělská firma, u nás je distributorem a prodejcem společnost  Salerm Cosmetica Profesional.  Tyhle ampule by podle výrobce údajně měly zesilovat účinky šampónu. Vzhledem k tomu, že jsou plné chemického sajrajtu, který dráždí třeba oči, tak si nejspíš nějakého zlepšeného účinku šampónu stejně asi člověk ani nevšimne. 

V ampulkách je bez pár setin 25 procent formaldehydu. Maximální povolené množství je přitom 0,2 procenta. Formaldehyd dráždí oči,  dýchací cesty a může způsobit citlivost kůže. A aby toho nebylo málo, je v tomhle skvělém přípravku i deset procent methanolu, který tam nemá být ani v množství blížícím se nule. Methanol se snadno vstřebává do těla, může podráždit sliznice, způsobit bolest hlavy, závratě a zvracení. Z organismu se odbourává velmi pomalu. 

U laků na nehty mě ani tak nepřekvapilo, že je to toxický koktejl. Nakonec, už samotné lahvičky vypadají poněkud podezřele a lacině. Že obsah nebude žádný zázrak, je asi jasné na první pohled. Naopak ampule na vlasy mě překvapily nemile. Balení i výrobek totiž nevyhlíží nijak zvlášť podivně. Tedy až na tu údajnou funkci  zlepšení účinků vlasových šampónů - nějak mě nenapadá, proč by zrovna tohle měl někdo potřebovat. Když mám hodně špinavé vlasy, prostě použiju šampónu možná o trochu víc, než jindy nebo prostě mytí zopakuju víckrát. Že bych ale potřebovala extra vodičku na zlepšení účinků šampónu, to mě nikdy nenapadlo.  I když se správnou reklamní masáži si i takový nesmysl určitě kupce najde. 

______________________________________________________

Všechny fotky: www.mzcr.cz

70 komentářů:

 1. Vodička na vlasy s 25% formaldehydu? To nikomu nebyl divný ten smrad?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. formaldehydy jsou velká skupina látek a ne všechny ten typický zápach mají.

   Smazat
  2. Plácáte nesmysly, formaldehyd (HCHO) je jen jeden a ten má skutečně velmi výrazný typický zápach. Tou skupinou jste možná měl(a) na mysli obecně aldehydy. Základní znalosti chemie, proboha...

   Smazat
  3. "základní znalosti" v osnovách základní školy nejsou

   Smazat
  4. Pokud vám chybí základní znalosti chemie, tak proč se k tomu vůbec vyjadřujete a šíříte tak naprosté bludy?

   Smazat
  5. já tu nešířím bludy, tohle byl můj první komentář tady. Já se jen vyjadřuju k vašim "základním znalostem". Pokud nevíte, kdo to píše, tak raději držte... své ruce dál od klávesnice.

   Smazat
  6. Jak to asi mám vědět, když se tu nikdo nepodepisuje (pravda tím jsem se provinil i já)? Myslel jsem že jste ta osoba, co na začátku vlákna tvrdila onen vele blud, že "formaldehydy jsou velká skupina látek"...

   Smazat
  7. to netvrdím, já jen říkám, že formaldehyd může být pro člověka jedovatý.

   Smazat
  8. To tu ovšem nikdo netvrdil (že je formaldehyd neškodný), to že je jedovatý (a pravděpodobně i karcinogenní) je všeobecně známá věc.

   Smazat
 2. Že ma to neprekvapuje. Kozmetiku by som si v nejakom pochybnom ázijskom obchode a ešte k tomu bez uvedenej zeme pôvodu nikdy nekúpila.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak. Nechápu, že někdo upřednostní ušetřenou desetikorunu před svým vlastním zdravím. Patlat si na oči stíny/linky od vietnamců? Ani za zlatý prase. Ani ten lak na nehty bych si u nich nekoupila. Nepotřebuju mít x barviček laků na nehty, univerzální barvu laku si koupím i za stovku a nějaký ten barevný úlet levné značky typu essence přece nestojí jmění.
   M:

   Smazat
  2. Já jsem si tam nekoupila ani barvu na vlasy, i když byla o dost levnější:) Ani moc nejde o zdraví (protože mě to ani v tu dobu nenapadlo, že by do toho někdo mohl cpát zdaví závadný sračky), ale ani to neni nijak ověřený (barva bude nakonec zelená, stíny nevydrží ani 10 minut a podobně).

   Smazat
 3. No, pokud si někdo kupuje laky na nehty u vietnamců, tak má co chtěl. Za ušetřených pár desetikorun mi to fakt nestojí.

  OdpovědětSmazat
 4. Laky na nehty jsou to jediné z kosmetiky, co si u Vietnamců koupím. Je mi přitom jasné, že to v tom může být různej toxickej sajrajt a vůbec se tomu nedivím. Ale takových různých sajrajtů kolem je, že mi to v laku na nehty, který se jůže pravda občas dotkne, ale úmyslně ho na ni nepatlám, ještě přijde jako to nejmenší zlo. Tohle bych tak nehrotila (se spíš divím, že se tomu někdo diví), když i značkové firmy ze západu rvou různé jedy třeba i do kojeneckých lahviček a Poláci nás krmí všechny ve velkém technickou solí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A to, ze aj firmy na Zapade sa snazia o krivarny ospravedlnuje to, ze lak, ktory si das na nechty obsahuje jedy, ktore sa cez tie nechty dostavaju do organizmu?
   Nechapem tu logiku.

   Smazat
  2. Jak může někdo říct : "Je mi přitom jasné, že to v tom může být různej toxickej sajrajt a vůbec se tomu nedivím" a pak si takovou kosmetiku s klidem koupit a ještě ji na sebe napatlat? Já teda nemám ponětí, kolik ty laky u Vietnamců stojí, ale vždyť i v drogeriích se dá sehnat slušná značka za pár desetikorun,ne? Nemám ráda tyhle výkřiky do tmy, ale to fakt říct musím: A pak se divme, že jsme odkladiště a kontejner Evropy!
   Enka

   Smazat
  3. čistě teoreticky.. dám dvě vrstvy podlaku a na to barevný, bez toho aby se dotkl kůže - jak se to pak do těla dostane, když podlak je zaschlý několik hodin před aplikací barevného laku? Případně můžou tyhle laky uškodit i pokud jimi barvím umělé nehty?

   Smazat
  4. To na sebe nikdy nešáhnete? Ve sprše, při jídle, při drbání, utírání? Nebo na nikoho ve svém okolí?

   Smazat
 5. počkaj, ale neznamená, že ked sa ti lak nedotkne kože, že sa ti do tela chémia nedostane...ono, aj cez nechet prijímaš do tela látky...ja osobne by som si na seba nič od vietnamcov nedala, ani čínske výrobky...načo zbytočne riskovať, ked sa dá vybrať z miliona výrobcov...

  OdpovědětSmazat
 6. pozor na henna šampony z dm - obsahují formaldehyd. Psala jsem výrobci e-mail - kdysi jsem si ho koupila a když jsem začala číst nápisy na lahvičkách, tak jsem si toho všimla - a výrobce to popřel, že v přírodním šamponu se formaldehyd objevit nemůže. Následně jsem mu tam napsala konkrétní název tohoto formaldehydu (nevím už přesně, ale název končí "-1,3Diol") a výrobce mi odepsal, že ano, tato látka se v šamponu vyskytuje, že se omlouvají za nedorozumění a že doufají, že zůstanu jejich zákazníkem (což vzhledem jednak k tomu formaldehydu, jednak k chování a popírání obsahu, asi už nebudu)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Používá se jako konzervační látka v různých oborech, především v kosmetickém průmyslu. Patří mezi konzervační látky, které mohou uvolňovat malé množství formaldehydu. BNPD má širokospektrý antibakteriální účinek s částečným účinkem i na Pseudomonas aeruginosa. Maximální přípustná koncentrace v kosmetice je 0,1% (zák.
   čís. 26/2001 Sb.).

   Smazat
  2. "Následně jsem mu tam napsala konkrétní název tohoto formaldehydu"

   Opět musím apelovat na základní chemické vzdělání. Formaldehyd je jen jeden! Neexistují žádné "formaldehydy".

   Smazat
  3. dobře, chemikálie vyráběné z formaldehydu. Spokojenost????

   Tenhle příspěvek jsem uveřejnila pouze jako varování, takže mě tu nechytejte za slovo.

   Smazat
  4. Proč ta hysterická reakce? Ve vašem příspěvku jste jasně napsala "obsahují formaldehyd", což je prostě lež. Pokud se jednalo o BNPD (2-bromo-2-nitropropan-1,3-diol) jak psal(a) vevero výše, tak to je neškodný antimikrobiální konzervant, který se v kosmetice používá naprosto běžně. Formaldehyd se z něj může uvolňovat jedině chemickým rozkladem za vysoké teploty nebo v silně alkalickém prostředí, normálně tam žádný formaldehyd není.

   Smazat
  5. Achjo, vážený chemiku. Tady se nepoužívá chemická terminologie. Já chápu, že by se svět okamžitě změnil v lepší místo, kdybychom správně označovali deriváty formaldehydu příslušným názvem, ale vzhledem k tomu, že podstatná část návštěvníků po základní škole chemii nestudovala a jestli ano, povětšinou shodně většinu zapomněla, tak bych jim použití označení formaldehydu pro všechny příbuzné látky odpustila. Hlavní je, že si rozumíme, prostě je to někaký jedovatý svinstvo ;)

   Smazat
  6. A tohle je ta chvíle, kdy moudřejší ustoupí. :(

   Smazat
  7. achjo, už nikdy nikdy víc nebudu nikam psát čtyři otazníky. Mě prostě jen naštve chytání za slovo. Je to dejme tomu nějaká látka vyrobená z formaldehydu, pro mně z toho plyne, že formaldehyd je svinstvo a cokoli z něj vyrobené může být taky. Tenhle šampon silně vysušuje kůži a způsobil mi ekzém na hlavě, což zrovna příjemné není. Podle mých dosavadních zkušeností jediná věc, co mi to mohla udělat byl "neškodný" 2-bromo-2-nitropropan-1,3-diol. Tak na tento výrobek raději upozorňuju ostatní, než se někomu stane podobná věc. A reakce firmy mě docela naštvala. Navíc něco, co se chlubí, že je přírodní kosmetika, by nemělo obsahovat tuto látku, nebo se pletu?

   Smazat
  8. To co popisujete vypadá jako typický příklad alergické kontaktní dermatitidy. Ano, klidně vám to mohlo způsobit BNPD (ale také cokoliv jiného, klidně nějaká přírodní látka). Když budu alergický třeba na ořechy, také nebudu vytrvale tvrdit, že ořechy jsou "někaký jedovatý svinstvo". To že jste na něco alergická vy ještě neznamená, že to škodí všem.

   Btw. formaldehyd je škodlivý především proto, že se v těle metabolizuje na kyselinu mravenčí. A z kyseliny mravenčí se vyrábí např. i rumová esence (ethylformiát), proto radši nikdy nepijte tuzemák a nejezte maliny, obsahují látku příbuznou formaldehydu, bububu! ;-)

   Smazat
  9. jistě, jenže na hennu alergická nejsem a většinu ostatních bylin jsem měla taky ověřenou :) tuzemák nepiju a maliny nemůžu, jsem alergik, na mravenčí kousnutí mám taky dost silnou alergii. Jen upozorňuju, že někomu to může vadit. A mně prostě vadí na sebe lít něco, v čem se konzervujou mrtvoly.

   Smazat
  10. alergický anonyme, zaprvé: formaldehyd je triviální název methanalu a s 2-bromo-2-nitropropan-1,3-diolem nemá skoro nic společného
   zadruhé: 2-bromo-2-nitropropan-1,3-diol se nepoužívá na konzervování mrtvol a v zmiňovaném šamponu se nejspíš formaldehyd nevyskytuje, takže nic ke konzervování mrtvol na sebe nelijete
   odborný anonyme, zaprvé: formaldehyd je svinstvo sám o sobě (v těle vzniká z methanolu a kvůli tomu je methanol tak nebezpečný), jeho metabolity jsou škodlivé mnohem méně
   zadruhé: 2-bromo-2-nitropropan-1,3-diol neškodný není, podle anglické wikipedie se v kosmetice nepoužívá, protože může uvolňovat nitrosamin, který může být karcinogenní; ale jako u všeho nejspíš záleží na koncentraci

   Nereagujte, jen jsem vám toto chtěla sdělit, abyste o věci byli lépe informovaní. Pokud o informovanost nestojíte, zapomeňte, že jsem něco psala. Jsem jen poněkud zoufalá z nevzdělanosti lidí v oblasti chemie.
   Studentka 4. ročníku VŠCHT

   Smazat
  11. 2-bromo-2-nitropropan-1,3-diol může uvolňovat dusitany (z kterých pak teprve mohou vznikat při reakci s dalšími látkami nitrosaminy) pouze při chemickém rozkladu za vysoké teploty nebo v silně alkalickém prostředí (stejně jako pak uvolňuje ten formaldehyd). Normálně je to stabilní látka a v kosmetice se používat může (viz příspěvek vevero, dle zákona do koncentrace 0,1%).

   Jinak s vaším příspěvkem zcela souhlasím, ostatně ta neznalost základních chemických znalostí (která mě hodně nakrkla, když vidím jaké bludy lidi šíří) byl důvod, proč jsem sem vůbec začal psát komentáře.

   Smazat
  12. Děkuji své studující kolegyni v VŠCHT, že to napsala za mne ;). Formaldehyd má vzorec CH2O, s výše uvedeným 2-bromo-2-nitropropan-1,3-diol nemá společnou ani funkční skupinu http://www.lookchem.com/300w/2010/0626/52-51-7.jpg

   Smazat
  13. Tak to je hodne husty. Ja mam taky ten sampon a jeste sem ho dikybohu nepouzila. tak poleti do kose.

   Smazat
 7. Mám pár laků, ale většinou už zatuhlé letěly do koše. Nemůžu si ale vynachválit jednu paletku očních stínů, beru si ji na cesty, je malinká, ale ty barvičky jsou nádherné, dobře drží, syté a neskutečně třpytivé, přesně jak to mám ráda.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Promiň, ale tvoje paletka stínů s nádhernými barvičkami souvisí s tímhle článkem asi tak, jako bys pod článek o novém Mercedesu napsala "Mercedes jsem kdysi viděla na obrázku a nechci ho, ale mám doma krásné horské kolo a strašně dobře se mi na něm jezdí!"
   Není nutné komentovat za každou cenu...

   Smazat
  2. možná souvisí tak, že jsou ty stíny taky od Vietnamců :)

   Smazat
 8. Já mám zase jednu naprosto dokonalou rtěnku, má krásnou duhovou barvu a drží i po hodinový líbačce...Ještě někdo doma něco máte?

  OdpovědětSmazat
 9. Já bych si nikdy nekoupila lak na nehty od nějaké "značky" co mi nic neříká...a navíc u Vietnamců

  OdpovědětSmazat
 10. Jaky kdyby essence a ostatní nebyly made in china

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. essence sa vyrába v Nemecku. V Európe je niekoľko fabrík, ktoré laky vyrábajú a podliehajú prísnym normám EÚ. Kokeshi

   Smazat
 11. Čekám, kdy Blondýně konečně uveřejní na webu, že tekuté zlato je taky svinstvo, rozkošný koktejl silikonů, co se vydává za směs tří olejů, a ještě nechutně předražený...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tekuté zlato? To jako pivo? :P

   Smazat
  2. z toho důvodu bych do toho tekutého zlata taky nešla, působí to v tomto směru na mě podezřele.

   anonyme druhý: tekuté zlato je jakési (myslím, že) mazání na vlasy, aby se leskly, blondýna tady o tom už psala

   Smazat
  3. http://www.protivna-blondyna.cz/2011/09/nekdy-je-treba-trochu-se-zmastit.html je tam to tekuté zlato

   Smazat
 12. http://ona.idnes.cz/nektere-laky-na-nehty-mohou-zpusobovat-neplodnost-f8a-/krasa.aspx?c=A120305_165132_krasa_ves

  OdpovědětSmazat
 13. Lak u vietnamců - 20 korun
  Lak v drogerce, např. Essence - 29,90

  Rozdíl - k nezaplacení

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. rozdíl - nulový

   kdepak a kdopak asi tu Essenci vyrábí, že je tak levná?

   Smazat
  2. Viz výše. Anebo víte co, já se už nebudu namáhat. Když tu stejně dobrá polovina z vás vietnamské laky za deset korun tak vehementně obhajuje, dělejte si co chcete. Možná se vám nic nestane... Já to riskovat nebudu a přidržím se svých osvědčených výrobků :-)
   (upřímně řečeno, do téhle doby mě ani nenapadlo, že vietnamskou kosmetiku si může kupovat nekdo jiný než příslušnice romské národnosti a důchodcovské sexbomby za zenitem).
   Enka

   Smazat
  3. Vyrábí Cosnova (vyrábí jak Essence tak Catrice). Made in France.

   Smazat
 14. jako upřímně.
  my medici na pitevně dýcháme formaldehyd z těl obden a nikdo z nás žádné zdravotní problémy nemá.
  tak teď nevím jak tomu článku rozumět.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Formaldehyd je toxický pouze kontaktně (kůží, sliznicemi) a požitím. Dýchat si můžete co chcete, když nosíte rukavice.

   Smazat
  2. Pardon, tak vdechováním taky, ale:

   "Podléhá velmi rychlému metabolismu, takže při vdechování nižších koncentrací není zaznamenán nárůst jeho hladiny v krvi." (Wiki)

   Smazat
  3. co je podle vás nízká koncentrace?
   těla jsou jím prosycena a anatomická pitva trvá 3 hodiny

   Smazat
  4. jenže pitevna má hezkejch pár metrů krychlových vzduchu;-)a ventilaci (tu by aspoň mít měla).
   vzhledem k rozptýlení ve vzduchu, těkavosti, ploše plic...to JE malá koncentrace, nemusíte se o sebe bát ani se litovat ;-)
   Taky nechodíte pitvat denně. 3 hodiny týdně, to je opravdu hluboko pod limity, které by mohly škodit.

   Smazat
  5. Nevím,nevím,...fence jsem přitáhla sololitovou podlážku a dala ji na zahradě na její milované místečko.Ležela na ní,jakmile po dešti začalo svítit sluníčko...asi za dva měsíce byla holka na smrt...veterináři nevěděli,co jí je..ze dne na den kulhání.uzliny,oteklé sliznice,dušnost,neurologické potíže,odmítání potravy i tekutin(zavodňovali jsme stříkačkou),ohromné bolesti,nebyla schopná si sama lehnout...ve čtyřech letech...byla na utracení...ve starých medikknihách jsem nastudovala otravu a ejhle...vylezl z toho formaldehyd.Odstranila jsem podlážku a pes se z toho po předešlém měsíčním potácení mezi životem a smrtí vyhrabal.Dožila se dvanácti let...

   Smazat
 15. nojo ale laky essence maji v sobe taky formaldehyd, je to vlastne technicke lepidlo a skoro vsude se pouziva, denne se s nim setkavame reba i v obuvi

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Formaldehyd je maximálně rozpouštědlo, sám o sobě nic neslepí.

   Smazat
 16. Ono se nemusí ani kupovat kosmetika u Vietnamců.To by člověk na sebe nemohl dát nic.Parabeny jsou deriváty formaldehydu a jsou ve všem.V krémech a barvách na vlasy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. jsou i v antikoncepci

   Smazat
  2. A víte, že oxidací formaldehydu může vzniknout i oxid uhličitý, který je skleníkovým plynem? Jujda, nebezpečná věc takový oxid uhličitý, vlastně je to derivát formaldehydu, měli bychom ho zakázat. A víte, že oxid uhličitý je v Coca-cole, ve Fantě a dokonce i v Kofole? Takže je hlavně nepijte, můžou být nebezpečné, když je v nich derivát formaldehydu...
   (Parabeny mají antimikrobiální účinky, proto se využívají v kosmetice, a jejich toxicita zatím nebyla nijak prokázána (naopak, jsou považovány za bezpečné) - viz anglická wiki.)

   Smazat
 17. Ono se nemusí ani kupovat kosmetika u Vietnamců.To by člověk na sebe nemohl dát nic.Parabeny jsou deriváty formaldehydu a jsou ve všem.V krémech a barvách na vlasy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ve všem rozhodně ne. Parabeny a další srágory rozhodně nenalezneš v přírodní certifikované kosmetice, např. Lavera, Alverde (v každé dm), Logona, Hauschka atd.

   Smazat
  2. Alverde krém na ruce i krém na obličej mi bohužel svorně vysušily kůži a vyvolaly alergickou vyrážku. Mám obecně potiže s většinou bio-kosmetik (nebo přírodních nebo jakkoliv se to nazývá) a některými nebio-kosmetikami (ale s nimi méně často, překvapivě). Je to zřejmě přecitlivělostí kůže. Takže žádný typ není samospasitelný a žádný typ nevyhovuje všem.

   Smazat
 18. Mám doma bráchu, počítá se to?

  OdpovědětSmazat
 19. CR lak na nehty mám v bílé syté barvě. Bohužel to byl jediný lak v bílém provedení, který nepotřeboval víc, než jeden nános, aby tam šla barva vidět. No co, pro krásu se musí trpět (nebo ničit zdraví, že?).

  OdpovědětSmazat
 20. dobrý den... Chtěla jsem se zeptat... co mám dělat když se mi lak na nehty vylil na vlasy? ... mám to normálně umít šamponem nebo přetřít odlakovačem... pomozte, jsem trdlo a nechci přijít o vlasy :D

  OdpovědětSmazat
 21. Já jsem se už poučila a u všech kosmetických přípravků si pečlivě pročítám složení :-) . Používám ale ověřené značky kosmetiky i stejné laky na nehty , ale přes to už ze zvyku kouknu při nákupu na jejich složení :-) . Než jsem si našla oblíbené značky, tak jsem se řídila složením a ne cenou.

  OdpovědětSmazat