Glamour foto 2012: Přelepená prsatice a kýčovitá romantika

Web xman.idnes.cz vyhlásil soutěž Glamour foto 2012. A je to nářez. V soutěžní galerii je zatím šestačtyřicet fotek -  opravdu zajímavé, originální a krásné jsou tak s bídou a přivřenýma očima možná čtyři. Ten zbytek je přehlídka fotek typu: Důležitý je, aby se modelka svlíkla, na nápad, techniku, pojetí nebo zpracování se pak můžem vykašlat.

Že opravdu glamour je ze soutěžních fotek málokterá, asi ani není třeba dodávat.  "Glamour je anglický výraz pro půvab. Ve fotografii je to žánr, který se snaží zachytit krásu, půvab a přitažlivost ženského těla. Do tohoto fotografického žánru patří spoře oděná či polonahá těla, ale glamour není explicitní jako erotická fotografie nebo dokonce pornografie – choulostivější partie jsou vhodně zakryty oblečením, případně i jinou částí těla... Do žánru glamour se též řadí fotografie zcela oblečené modelky, ale zpracováním musí u diváka vyvolat určitý pocit erotična a sexuálního napětí."  (Wikipedia)


V soutěži zatím převažují fotky, které vypadají nějak takhle: Modelka se více či méně svlékne, ulehne, rozprostře vlasy a následně se pohází nějakými jakože romantickými rekvizitami. Oblíbené jsou třeba okvětní plátky růží. Podle mě to není glamour, ale prachobyčejný kýč. Tohleto vyrobí fotograf s dvanácti dioptriemi a kompaktem v roztřesené ruce v každém okresním ateliéru.
Krásná žena a krásná květina patří k sobě. Ááá, pomóóóc! Tohle šílené klišé fotografové milujou. A milujou taky Photoshop. Výsledkem pak bývají  fotky retušované do absurdna (jako ta první - extrémně vidět je to třeba na modelčině obočí nebo na hranici vlasů. Jediné, co fotograf nerozpatlal, jsou oči a ta kytka). Nebo fotky, které vážně asi nikdy nepochopím - vypustí se z nich barva všude kromě té kytky, ta se naopak přibarví až do nepřirozena. Proč???

Další druh fotek, které se v podobných soutěžích často objevují, je rádoby umění. Fotka níž je dokonalý příklad: Dejme tomu, že tohle už nějaký nápad má. Jenže k tomuhle typu modelky se podobná stylizace ani trochu nehodí. Mělo by to být asi dramatičtější, extravagantnější, chtělo to daleko výraznější modelku, nebo daleko výraznější líčení. Případně se na ten pokus o vizážisty vykašlat a jít naopak do nude líčení, zahodit ten nesmysl na krku a udělat jednoduše vkusný akt. Tohle působí možná líbivě, ale taky nedotaženě. A trochu moc chlupatě. Ještě horší rádoby umění je tohle: vezmi modelku, svlíkni ji, hoď na ni nějakej ten blejskavej hadr, práskni do toho trochu světla a je to. Fotograf nejspíš postrádá i tu nejmenší špetku estetična, jinak si výrobu téhle psychedelické příšernosti neumím vysvětlit. Krása, půvab, erotično - nic podobného na téhle fotce není. Je na ní jen taková jezinka, která se neúspěšně snaží předstírat éterično. Tady už snaha o éterično a erotické dusno není vůbec. Tohle je prostě prvoplánové "tyjotamáprsa!". Poznámka mimo mísu: Na těch silikonech se teda plastický chirurg fakt vyřádil. Míň přirozeně už to nešlo. Ono to vůbec vypadá, jak hlava něžné blondýnky namontovaná na tělo nějaké vysloužilé mistryně sportu.


Naštěstí si to s něžnými blondýnkami můžeme vynahradit na dalších fotkách. Nacpi to do černého prádla, strč to zcela nelogicky do letadla, zlom tomu končetiny do pózy volající po ortéze a vznikne tohle. Proč ta holka na sobě nemá třeba starou polorozepnutou leteckou kombinézu? Nebo uniformu pilota? Nebo montérky? Proč je polonahá zrovna v letadýlku? Jo, vono to bude taky asi umění.  


 I když zas je to možná lepší, než: "Máňo, pocééém, nevoblíkej si ještě ty tepláky. Uděláme glamourfotky a pak můžeš ustlat"


 Naprosto mě ale dostala následující fotka. není na ní ani půvab, ani krása, ani erotično. Je to jen vyvalené břicho dámy ve vysokém stupni těhotenství. Tahle fotka má význam pro budoucí rodiče. Nikoho jiného ale nejspíš neosloví. Co dělá v soutěži, fakt nevím. Pokud ji tam poslala budoucí matka, dá se to omluvit kolísající hormonální hladinou. Pokud to spáchal autor fotky, pak jen sníženou příčetností. A nakonec jsem si nechala fotku, která mě opravdu vyděsila. Udělat parádní fotku ženského těla z podhledu, aby nevypadalo jako zrůdička, je těžké. Výsledek může být úchvatný. Nebo strašný. Tohle je ten druhý případ.  I v téhle soutěži je ale pár fotek, které mi připadají vážně dobré. Nejsou na nich kýčovité dekorace, erotické prádélko, sexy vlající vlasy, protože před modelku postavili  ventilátor. Nejsou na nich prvoplánově exkluzivní superkrásky zmalované k nepoznání. Jsou to prostě fotky, ve kterých přesně tohle chybí, ale je v nich to ostatní. Atmosféra, krása, náboj. Předpokládám ale, že v hlasování čtenářů dostane nejvíc hlasů přelepená prsatice.   _____________________________________________________________________

Všechny fotky: www.idnes.cz

53 komentářů:

 1. Smůla je, že ani jedna, co se líbí PB, není glamour, ale obě umělecký akt... A to by měla být ráda, že neoperuje na Fotopátračce jako já :D to by teprve zajásala nad kýčaři a retušéry a nad muži, kteří dovedou z hezkých holek udělat zrůdy těmi nejnelichotivějšímí pózami...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jenže tohle těžko odsuzovat. Každý někdy začínal, každý má jiný vkus, podle mě je to ok dokud! to lidi nezačnou posílat do soutěží :). Fotit může každý, tak ať fotí, ale měl by být soudný. Fotopátračka apod. je i pro začátečníky, holt ne vždy se zadaří :)

   Smazat
 2. proboha, ta fotka zespoda.... ještě že jsem ještě nesnídala, musela bych čistit notebook od zvratek...

  OdpovědětSmazat
 3. a vyvalenej pupek nesmí chybět, bez toho by to neyla správná fotografická soutěž :D

  OdpovědětSmazat
 4. To mi připomnělo web http://vasefotky.webnode.cz/, nad kterým se musím vždycky pousmát. Tak kýčovité a zastaralé fotografie by snad nevyfotila ani moje máma na svůj telefon. Aneb jak udělat i z pěkné holky kýčovitou královnu. A přístup paní fotografky je také kapitola sama o sobě.

  OdpovědětSmazat
 5. Já prostě nechápu, proč se podobné soutěže hodnotí hlasováním a to ještě nejlépe přes FB. Měli by to mít povoleno hodnotit jen lidé, co o tom něco ví. Pak je jasné, že to vyhrávají kýče a "všichni" je pak i dělají a dávají do soutěží, když to vyhrává. Protože proč tam vůbec dávat hezkou fotku s nápadem, když stejně vyhraje kýč (protože většina lidí jsou vesměs spíš tupci bez vkusu).

  OdpovědětSmazat
 6. Anonymní: koukala jsem na vasefotky.cz a to je jedna velká hrůza... Nechápu proč bych si měla vystavit fotku s botou na prdeli http://www.zonerama.com/Album/25410#951191 přitom ta paní nevypadá vůbec špatně ale v celém albu jsem nenašla jedinou použitelnou fotku, která by stála za to vystavit :o(

  OdpovědětSmazat
 7. Myslela jsem, že chlupatá prsa mě vyděsily najevíc. Ale chlupaté přirození brané rybím okem... před tím mělo být důrazné varování (pro příště ;-).
  A ta paní s tím kniplem v ruce - ono jí je špatně, ještě ani nevzlétla, že?

  OdpovědětSmazat
 8. Tak z blondýny se nám stává už i výtvarná kritička. Navrhuju přejmenovat web na "Ferda mravenec".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jo, vona má totiž růžovej kompakt, takže je taky fotografka... :D

   Smazat
  2. Komu se tu nelíbí, nemusí sem lézt a nechávat podobné stupidní komentáře.

   Smazat
 9. Ten bobr je vážně nechutnej! A ta prsatice je fotomontáž nebo někdo doopravdy nosí na hrudníku medicinbaly?!

  OdpovědětSmazat
 10. Žádné velké umění to není, to ovšem na xman.idnes.cz není nikde ;-)

  OdpovědětSmazat
 11. Blondýno, dnes s Vámi souhlasím na 100% z fotky "ze zdola" se mi opravdu, nepřeháním to, zvedl žaludek. Jak jsem četla nebyla jsem jediná. To je tak, když si netalentovní patlalové dělají ty svoje soutěže, vygooglej si, jak se to má jmenovat a pak to hodí k ověření plebsu, zda jejich výtvory odpovídají většinovému vkusu. Myslím, že správnou glamour fotografii pozná i skoro slepý.

  OdpovědětSmazat
 12. Musím souhlasit, že většina fotek je hrozných, ale pár hezkých se jich tam najde. Ty dvě vybrané jako příklad hezké fotky (a o tom žádná) bych osobně spíš zařadila do aktu než do glamour.

  OdpovědětSmazat
 13. Mimochodem, te vyskákané paní s pětkami nevadí, že její poprsí se dělí na čtyři téměř samostatné útvary a je na práci plastického chirurga tak hrdá, že ji vystaví se sebevědomým výrazem? - asi součást psychoterapie.

  OdpovědětSmazat
 14. No fuj, ten bobr! je vůbec možný, že je někdo takhle chlupatej? A olepená prsatice je taky hnus fialovej!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. jéminkote, no představte si, že takový chlupy by měla každá druhá, kdyby se neholila. kolik vám je, proboha?

   Smazat
  2. Výborný postřeh!!! Proč proboha tady každý druhý (nebo spíše každá druhá) "doslova zvrací" nad fotkou chlupatého přirození. Proboha takhle vypadá každá normální nevyholená tmavovlasá ženská, ještě před pár lety to bylo úplně normální a nikomu se z toho zvracet nechtělo. Samozřejmě, je to věc vkusu a ať si každý se sebou dělá, co chce, ale není trochu nepřirozené, že se lidem chce zvracet z toho, jak nás příroda stvořila? Ta paní na obrázku je evidentně krásná, mladá, zdravá, s nádhernou postavou...
   Asi by to chtělo trochu se uvolnit a otupit břitvy, ne?

   Smazat
  3. Myslim, ze ta fotka je hnusna ne kvuli neoholeny holce, ale tenhle podhled je fakt nelichotivej. Kdyby byla oholena, zvraci clovek podle mne taky, mozna jeste vic.

   Smazat
 15. Nic proti přirozeně zarostlému ohanbí, právě naopak, ale ta fotka je vyloženě odporná a děsivá! Jak někdo může být tak nesoudný a ještě to vrazit do soutěžě, aby to vidělo co nejvíc lidí. :(

  OdpovědětSmazat
 16. Vcelku souhlasím až na tu fotku od pana Koukala, ta je prostě dobrá a zajímavá. A ne, nejsem hormony zmítaná či rodinu očekávající mamYna. :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale není glamour. Těhotenské břicho (bez těla a obličeje) pro mě NENÍ symbolem půvabu a krásy...
   Technicky a výtvarně dobré, žánrově zcela mimo.

   Smazat
 17. Pokud tedy hodnotíme kýčovitost nebo nekýčovitost, tak upřímně, tvou vyvolené jsou kýč jak bič. Nic proti článku, ale spíš by se měl jmenovat, "Co se blondýně nelíbí, protože je tam moc vidět"

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. nechápu - blondýna píše že se jí líbí poslední dvě - tak na těch je pomalu vidět nejvíc ne?

   Smazat
  2. Ano, bradavky... No katastrofa... Ty dvě jsou bez ohledu na líbivost taky dost velký kýč.

   Smazat
  3. Bellami, po prohlédnutí tvého kýčovitého blogu chápu zvé rozhořčení. Ale Blondýna má pravdu, ty jediné dvě poslední jsou krásné a na rozdíl od ostatních nejsou kýčem. Že lidé jako ty toto nepochopí, si neber osobně. Každý prostě nemá vkus. Lili

   Smazat
  4. koukám, že blondýnka posuzuje uplně něco jinýho, než by měla :-) ať se vrátí do kuchyně a dál vaří :-D

   Smazat
  5. ...řekl anonymní macho pablb výše

   Smazat
  6. ježišimarjá,co to má ta bellami za blog?? to jako někdo čte toto? a ještě se tu naváží do blondýny :D

   Smazat
  7. Ty vybrané fotky jsou OK, až na jedno ALE!!! Podpatky bez oblečení jsou snad ještě větší kýč, než růže a rozpuštěné vlasy. Proboha vždyť i v každém druhém pornu si ženský nesundávájí podpatky, asi to někoho vzrušuje, bo co.

   Smazat
 18. no jo... blondýnka potřebuje vinikat, a už neví jak :-DDDD zase se řeší blbosti, kdyby se alespoň každej staral sám o sebe. Proboha co jsme to za stát?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Haha, jakej stát, co to meleš?

   Smazat
  2. Nauč se radši vyjmenovaná slova("vinikat" je hrubka jako blázen).

   Smazat
  3. Bože, tady je dnes zase útok dementů:D

   Smazat
 19. Oujé, onu ,,Máňu", která před teplákama a stlaním dělá glamourfotky dokonce znám. Ať žije lacinost..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak ta fotka mi přijde ze všech prezentovaných nejvíc v pohodě. Ano, do žánru glamour asi nepatří, ale dýchla na mě nearanžovaná spontánnost, což byl asi záměr autora. Není to veledílo, ale nic, za co by se člověk musel stydět.

   Smazat
  2. ano, jedna z mála, co zaujme, i když se mi zrovna moc nelíbí, je v tom aspoň nějaká nadstavba, atmosféra, uvíznou v paměti narozdíl od těch vyretušovaných romantiček bez nápadu, ty snad vyrábí někde ve fabrice...

   Smazat
 20. Co je tak zajímavého na posledních 2 fotkách? Obě jsou kompozičně nezajímavé, celkově nudné, technicky špatné. Poslední ještě s drobnými výhradami ok, ale předposlední je hrozná. Tu chválenou krásu, myšlenku a atmosferu tam nevidím. Je to prostě jen jedna velmi špatná a jedna lehce napdrůměrná fotka.

  "Chlupatá prsa" působí dosti divně právě kvůli těm "chlupům" na prsou, ale pokud už z těchto fotek nějakou vybrat, tak tu.

  MK

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. souhlasím s vámi, ale ta modelka je fakt špatně vybraná, jinak s blondýnou souhlas tak napůl, bobr mě pobavil, ty její dvě favoritky jsou nudné, amatérské, bez nápadu.

   Smazat
  2. Trefné, jsem ráda za rozumný názor.

   Smazat
 21. Je opravdu zvláštní a moc smutné, jak se v moderní společnosti stalo z těhotenství něco "hnusného", "nepěkného", "odpudivého". Historicky to punc půvabu mělo. Co bylo v minulosti půvabnějšího než koncept Madony? Zamyslete se nad tím trochu. Žena, která dává život, co může být úžasnějšího... bohužel moderní mužská porodnická praxe z toho udělala v podstatě nemoc a "hnusnou krvavou záležitost". Smutné, protivná blondýna je zářným příkladem přeprogramovaného myšlení.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jj, a proto by mělo být fotka tehotného břicha, vyfoceného a la Měsíc, být zařazeno do kategorie "glamour"! Já bych dala ještě porodní fotku, takovou, kdy zrovna leze hlavička. Glamour jak vyšití, tak sexy a elegantní, až si muži dávaji nohu přes nohu ;)

   Smazat
  2. *vyšitý (překlep)

   Smazat
  3. Těhotenství je součást života ženy. Může být krásné, může být taky komplikované. Ale je intimní. Sex je taky super a neprovozujeme ho někde na náměstí na odiv všem.
   Těhotenství určitě nepovažuju za hnusné a odpudivé, ale cizí těhotné ženy mě nezajímají.

   Smazat
 22. dnešním dne končí zasílání soutěžních fotografií...z půdovních čtyř desítek je jich více než 200 !!! všechny na jedno brdo

  OdpovědětSmazat
 23. Já tam teda taky jednu fotku mám a jsem moc rád že tu se neukázala! :-) Když ta soutěž začínala, tak se zdála v pohodě, ale jak se to nějak rozneslo .... Asi mám podobný názor jako blondýna. ;)

  OdpovědětSmazat
 24. Jen doufám, že u toho záběru "od bobří řeky" je jméno autora pouze zlovolnou náhodou stejné jako jednoho z našich současně nejúspěšnějších malířů :)

  OdpovědětSmazat
 25. A co teprve tohle, to je dílo :D

  http://darksome.eu/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To už je jiné kafe. Ne jako ty kýče výše.

   Smazat
  2. Ano, jsou to krásné fotografie.

   Smazat