Se slevou dražší než dřív

Píše se o tom každý rok, když vypuknou sezónní slevy - obchodníci velmi často vydávají zboží za zlevněné, i když cenu vůbec nesnížili. Česká obchodní inspekce rozdává pokuty jako na běžícím pásu, ale kšeft je kšeft. Přesvědčil se o tom i můj kamarád Martin, který se nechal zlákat superslevami ve Sportissimu, velkém řetězci se sportovním zbožím. Koupil si kalhoty. Byly zlevněné ze 1 399 korun na 1 099 korun. Ušetřený tři stovky dobrý, ne? Nakonec, koupil by si je i tak, protože se mu prostě líbily, ale ten pocit, že ještě k tomu ušetřil! 
Doma se ale pak nestačil divit, když sloupnul přelepenou cedulku s cenou. Na původní cenovce totiž byly kalhoty o stovku levnější než po slevě. Obchodník si jednoduše přirazil čtyři stovky, pak o tři zlevnil a s cenou o kilčo víc vesele kalhoty mrsknul pod ceduli SLEVA!. 

Celá tahle sleva je tedy zdražení. Tak si říkám, jestli zrovna taková firma, jako Sportissimo, má takové habaďůry na zákazníky zapotřebí. 

65 komentářů:

 1. U nás žádná výjimka, bohužel.

  OdpovědětSmazat
 2. Hladovci hladový :-/

  OdpovědětSmazat
 3. Na tomle alespoň firma vydělala. V Rossmannovi měli minulý týden slevněné laky na nehty z 29 Kč na... 29 Kč. S velkým nápisem sleva, samozřejmě.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. no pokud se týkalo o essence, tak tam šlo spíš o to, že se ty laky ruší a od března už nebudou....

   Smazat
  2. A to je důvod dát k 5ti lakům z 20ti cedulku sleva a přitom nic neslevnit?

   Smazat
  3. U nás v obchodě u nich sleva napsáno nebylo. Jen byly zvýrazněny žlutě a byla tam vysvětlivka, že od března (teď nevím přesně) nebudou k mání.

   Smazat
  4. Jojo, taky jsem to viděla tak jak řiá Peťulka. U všech produktů žlutá samolepka a ,,sleva 29kč", u končících laků pouze ta žlutá samolepka. Asi se Lady přehlédla.

   Smazat
  5. Já jsem dneska, ale taky viděla v Rossmannu zlevněné Essence laky z 29,90 na 29,90. Nebylo to nalepené přímo na lacích, ale přímo ve stojanu (papírové pod plastem normálně - já nevím, jak to vysvětlit a popsat)=

   Smazat
 4. Po tom, co mi ve Sportissimu cpali naprosto otřesný, nevhodný a jen vycházkový boty na cvičení aerobicu a zumby se mu obloukem vyhýbám. Tohle je jen další důkaz...

  OdpovědětSmazat
 5. Minulý rok jsem se ve Sportisimu dívala po orbitreku. Stroj, který byl údajně slevněn, byl ve skutečnosti zdražen o 500,- ,.. no nekupte to!)

  OdpovědětSmazat
 6. Mně se v Hervisu líbila jedna bunda na lyže. Stála 5299 Kč (pokud si dobře pamatuji). Když přišel výprodej, tak na této bundě visela obrovská cedule SLEVA. A hádejte, kolik stála. Byla slevněná z 7000 a nějaké drobné na (jaká náhoda) tu samou částku 5299 Kč!!! Kdybych ji neměla vyhlídlou, tak bych na to nepřišla. Takže není sleva jako sleva... :-(
  K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. přesně tohle se mi v Hervisu stalo taky. loni v zimě jsme tam koupili bundu a pak po zimě ve slevě jsem se koukla za kolik ji mají a byla za stejnou cenu..opět navýšený základ

   Smazat
 7. Tak ale tohle není žádná novinka...

  OdpovědětSmazat
 8. Já jsem se nedávno s něčím takovým setkala v Ostravě v Marks and Spencer u sortimentu spodního prádla - přelepená cena nižší než aktuální. Omyl? Úmysl? Zdražení kvůli dražšímu materiálu?? Ráda si tam občas kupuju prádlo, ale toto mne tak naštvalo, že jsem se obrátila na podpatku a šla jsem jinam.

  OdpovědětSmazat
 9. Proč mám pocit, že nakupování čehokoliv v ČR = podpora zlodějny?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. U mne a mých přátel už se pocit změnil na jistotu. Hlavně, aby se tento nešvar nerozšířil i do Německa a Rakouska, ale tam jim to trh snad nedovolí...

   Smazat
 10. Celkově těmto velkým sportovním obchodům nevěřím. Jejich prodavači výrobkům nerozumí, doporučují špatně, díky čemuž pak například nejde uplatnit reklamace.

  OdpovědětSmazat
 11. Nakopala bych je...

  OdpovědětSmazat
 12. Já obchody se sportovním oblečením bytostně nenávidim....brr do Sportisima chodim jenom pro míčky na floorball

  OdpovědětSmazat
 13. Kdyby aspoň odstranili tu původní cedulku..

  OdpovědětSmazat
 14. stává se...a pokud to nejsou takový volové a jenom špatně nepřelípnou novou cenou, tak člověk ani nemá šanci to odhalit...já jsem zvědavka, takže vždycky opatrně koukam pod ceduli, když je přelepená, pak se nenechávam nachytat...

  příklad za všechny...loni jsem měla vyhlídlou v croppu super halenu, ale bylo těsně před vánocema, tak jsem si řekla, že počkam na slevy...hm...přišly "slevy" a co nevidim, halena s novou přelepenou cenovkou a o kilo dražší než před vánocema ("sleva" +20 %, neber to:D)...co se dá dělat, líbila se mi, koupila bych si ji i za plnou původní cenu, ale vola ze sebe fakt dělat nenecham....naštěstí na mě počkala ještě chvíli a tentokrát už opravdu zlevněná

  pragueneedsmorestyle

  OdpovědětSmazat
 15. chm.. kocourkov jak vyšitej. a to jsme si tam chtěla ve slevě koupit sálovky....

  OdpovědětSmazat
 16. chacha tohle odhalování podvodů mě děsně baví, když se mi něco líbí a cena je schválně přelepená tak ještě v obchodě jí sloupnu a zkontroluju si to... na mě si nepřijdou, obchodníci jsou někdy fakt hrozně voražený...

  OdpovědětSmazat
 17. Kdyby na to přišel už v krámu a někde za sloupem tu cedulku tajně sloupnul, museli by mu to prodat za těch 999...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No nevim, v Tescu jsem si vybrala vestu ve slevě, která byla řádně označená slevovým štítkem, ale pokladna mi načetla plnou cenu a neuhádala jsem to. Naštěstí to byl rozdíl asi jen 70Kč, tak jsem to tady přežila.

   Smazat
  2. U nás je tohle vracení peněz, když mi načtou dražší cenu docela v pohodě... Asi záleží obchod od obchodu...

   Smazat
  3. to Anonymní 02:32: to je taky "slevový trik" obchodníků, byť méně častý. Prodejce spoléhá na to, že když zákazník došel až k pokladně, že uz necouvne. Nebývá to tedy cenově markantní rozdíl, ale pořád je klamání zákazníka.

   Smazat
  4. Anonymní 02:32 - pokud jste to chtěla uhádat s pokladní, tak se Vám nedivím, že jste to neuhádala. Ona totiž ta pokladní s tím nic neudělá, nemůže nijak zasahovat do systému, nemůže změnit cenu ručně, nemůže nic ... Jediné co může je sejmout kód a inkasovat peníze. Ani storno udělat nemůže, to může jen vedoucí směny nebo koordinátor. Takže takovéhle věci se musí řešit s vedoucím a ani nevím jestli ten s tím něco může udělat.

   Smazat
  5. Ale ano, stačí zajít na služby zákazníkům a tam vám rozdíl okamžitě a naprosto bez problémů vyplatí. Podle zákona je cena uvedená na zboží nebo u něj pro obchodníka závazná a MUSÍ vám to za ty peníze prodat, i kdyby ji tam dal omylem. Všichni obchodníci to vědí, jen někteří to zkoušejí. V Tescu je toto ale opravdu bez problémů, je sice pravda, že pokladní s tím nic nezmůže, ale služby zákazníkům ano. Jen se nedat :-)

   Smazat
 18. Mám obavu, že skoro všechny slevy takto fungují :(, je to taková hra se zákazníky.

  OdpovědětSmazat
 19. Jo, už kdysi jsem se naučila ty cenovky prostě odlepovat a podívat se na původní. V Tescu to u oblečení bývá také často, i když někdy mi to příjde jako přelepování jedné akce druhou. Původní, sleva 20%, původní, výprodejová sleva... deset nálepek a každá jiná.

  OdpovědětSmazat
 20. no, tak já myslím, že takovéhle případy by se prostě ČOIce měly hlásit. Čím víc se po tom půjde, tím víc si dají prodejci pozor a nebudou to dělat.

  Jinak s těma cenama - na podzim jsem si v Tesku všimla docela pěkného kabátku, cena 1990,-. Za tuhle cenu a kabátek z Teska? Cha! No tak jsem si ho hlídala - asi za měsíc se cena změnila - 2500,-. Koukala jsem na to jak péro z gauče. Za nějakou dobu zase změna ceny - nápis sleva a cena 1250,-, no 50% dolů, to už je kauf ne? Tak jsem si ještě počkala a pak už ho hodili na 890, což jsem byla ochotná akceptovat. Ale vemte si, kdybych ho nehlídala a nevěděla, že původní cena byla 1990,- a pak viděla tu slevu 50% - tak po tom skočím, a ještě si budu chrochtat, jak jsem dobře koupila - přitom by to vzhledem k prapůvodní ceně 50% rozhodně nebylo.

  Jo a pokud je na nějakém zboží cenovka, tak ti to za tu cenu MUSÍ prodat - je to problém obchodníka, že jí má blbě.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. no, kdo nechce ať nekupuje.... pokud si koupím auto, které bude za měsíc v akci a následně se cena vrátí na stejnou cenu za kterou jsem toto pořídala tak si z toho asi taky nazblázním.... hold nejsme (naštěstí ) v roce 1981 kdy vše stálo všude stejně, na to už si nepamatujete, anebo nechcete pamatovat?

   Smazat
 21. Uz nevite co by, kdo pracoval někdy v obchodě tak ví. Brigádnice Vám tam nalepí něco jiného, proto to pak musíte znova přelepit. Ale vy už zatím zase vidíte podvod. Nejste paranoidní?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nejste naivní?

   Smazat
  2. Zvláštní je, že se ta "špatně nalepená cenovka" většinou musí přelepit v době, když přijdou slevy :))
   Sorry, ale na náhody nevěřím:)) V mém okolí už se stalo několika lidem, kteří měli něco vyhlédnutého, a počkali si na "slevy", že přišli do obchodu ta "zlevněná" věc stála úplně stejně, ne-li víc, než před "slevou".
   Když článku a diskuzi nevěříš, tak si zkus vygooglovat nějaké zpravodajské články. Co jsem koukala je toho plno.

   Smazat
  3. Za to o vás to něco vypovídá. U mne paranoia naštěstí nepropukla. Oblečení, boty a většinu věcí nakupuji v zahraničí, protože tady je to legální zlodějna.

   Smazat
  4. "Tady je to zlodějna" - ne, myslet si, že vás všichni okrádají, to vůbec není paranoia! :D

   Smazat
 22. Sportissimo patří vietnamskému majiteli a to by bylo, aby na tom nějak šikovně nevydělal. To jsou kluci vynalézaví!
  Mína

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. trochu rasistka, ne? Všichni vietnamci šidí a vydělávají na nás, všichni cikáni kradou a všichni černoši ho mají velkýho, viď...:-P

   Smazat
  2. Ano, všichni cikáni kradou, protože ti, kteří nektradou ty kradoucí nenahlásí a tudíž jim pomáhají, takže kradou všichni!
   http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti-krimi/169171/romove-rabovali-a-rikali-to-je-alternativni-nakupovani.html

   http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti-krimi/169251/rabujici-romove-se-nestitili-nasili-prodavacky-profackovali.html

   Smazat
  3. A psali to v Blesku, takže to musí být pravda, viď?

   Smazat
 23. :D :D :D :D :D Co na to říct?? Čechy!

  OdpovědětSmazat
 24. mne se neco podobneho stalo v Camaieu - vyhlidla jsem si tam saty, ale na Arkadach mely utrzene raminko, tak jsem je koupila jinde, puvodni cena 990 (koukala jsem na ne uz pred slevou), ja je koupila za 445. Cca o 14dnu pozdeji jsem byla opet na Arkadach. Ony saty s utrzenym raminkem (tentokrat jiz priznanym cedulkou) prodavali za uzasnou cenu 549Kc! wow:)
  Jinak uznavam, ze se muze stat, ze brigadnice spatne nalepi cenu, ale pak bych stejne videla jako lepsi variantu odlepit nesmysl a nalepit novou cenu. Treba ve zminemem M&S.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. mna by len zaujimalo preco sa to automaticky hadze na brigadnikov. ja tiez pracujem v obchode, a precenovanie teda nemaju na starosti len brigadnici, chyba sa stat moze hocikomu, tak to prosim nehadzte na posledne instancie v pracovnom retazci..

   Smazat
  2. protože je to nejjednodušší výmluva?

   Smazat
 25. Sportissimo jsem měla za seriózní obchod, jak vidím, věřit se nedá už téměř ničemu :-/

  http://mamou-stylove.blogspot.com/

  OdpovědětSmazat
 26. Tohle je docela známá věc. Děkuji Blondýně za článek a doufám, že to někdo hlásil na ČOI...jinak budou dělat řetězce z Čechů dál voly.
  Mě se stalo něco podobného v Německu. V HM jsem si koupila malou peněženku za 1 euro. A u nás v té samé době jí měli zlevněnou na 140 kč...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. tak ale tu podla mna skor ide o to ze tu su proste vyssie ceny v takychto retazcoch, pdobne v zare atd, co sa da v nemecku/spanielsku/taliansku kupit za 10 euro tak tu na to plesknu cenu 500/600 Kc a vsetci su radi... celkovo sa u nas oblecenie kupuje drahsie ako v zahranici...

   Smazat
  2. Já jsem to napsala proto, že to je další příklad toho jak z českého národa dokážou řetězce krásně rejžovat...

   proto si všichni zařiďte paypal a nakupujte v zahraničí..nějak je musíme donutit ty ceny snižovat

   Smazat
  3. to nie je len v ich "prepočte" na české koruny...mňa osobne skoro vykotilo, keď som zistila, ako sa líšia ceny aj v eurách keď porovnám napr. Slovensko-Nemecko. Originál na etikete natlačená cena pre Nemacko (2eurá) a pre Slovensko (3 eurá)...aspoň tu by čakal človek zhodu ceny..

   Smazat
 27. blondýno, chválím článek, ale nezlob se, koukej tam kamaráda Martina poslat, ať jim v obchodě stropí pořádnou ostudu - protože když si to necháme líbit, tak si to ti obchodníci budou dovolovat dál... dokud se nenaučí, že takovouhle "akcí" si koledují o průšvih, tak to budou zkoušet
  M.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. sama pracuji v obchodě, myslíš, že je zakázáno provést akci a následně zboží zdražit? není, je to cenová politika firmy, vžyť i housky koupíte v pondělí za 0,90,- a v úterý už můžou stát 1,- je vidět, že o tom nic moc nevíte...

   Smazat
 28. Mazec, to je na ČOIku

  OdpovědětSmazat
 29. Mě na tom nejvíc děsí, kolik lidí je schopno napsat, že něco bylo Slevněno.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Teď ty nešťastníky popleteš tak, že začnou psát "zlevy" :))

   Smazat
 30. Zrovna dneska jsem natrefila na krásné 1299 -> 700 -> 400 -> 250 Kč u sukně.
  Ale v jiném obchodě u sukně 900 -> 600 -> 250, koupila jsem, poté přesunuli jen o stojan dál a cena 450 Kč. Co si o sobě myslí? :-D

  OdpovědětSmazat
 31. Já jsem jeden čas byla na brigádě v Tescu u oděvů a tam se mi líbilo pravidlo, že když byly slevy a přeceňovalo se zboží, tak se nová cena vždy musela nalepit tak, aby byla vidět ta původní na visačce. To jen tak v krámu nevidíte. Jinak se původní cena přelepovala jenom tehdy, když nesouhlasila s údajem na čtečce kódů (= byla na visačce vytištěná špatně).

  OdpovědětSmazat
 32. Mně se stalo v Camaieu, že jsem se zamilovala do zlatých punčoch a chtěla koupit všechny, ale jedny měly ve slevě ze 150 na 75 a ty druhé, úplně stejné (i EAN) z 300 na 150.. ptala jsem se prodavačky a chtěla oboje za 75.. nepochodila jsem, prý jsou jiné a nedá se s tím nic dělat a tak to prostě je.. to mě tedy rozladilo, ale nechala jsem to být.

  OdpovědětSmazat
 33. Mně by zajímalo, jestli je to vůbec pokutovatelné.
  Obchod může zdražit. Když pak zlevní, bude to skutečně sleva. Takže co když platila, např. den/hodinu/minutu ;) ta dražší cena? Teoreticky by to označení pak klamavé nebylo...

  OdpovědětSmazat
 34. Přečetla jsem si toto všechno a na ČOI to není. Jde tu především o cenovou politiku firmy - pokud se vyrobí jeden druh oblečení v roce 2010 a zůstane tam do roku 2011, je jasné, že se ceny sjednotí na jednu a to na tu vyšší.
  Dělám v obchodě a vím jak to chodí. Nenazvala bych to klamání zákazníka.

  Mimochodem pro ty typické Čechy, kteří čekají jen na slevy bych chtěla vzkázat, že když chtějí čekat na supr dupr slevy, tak ať si čekají :D

  OdpovědětSmazat
 35. Cosi obdobného jsem zažila při koupi otcova svetru v New Yorkeru. Nepřehlédnutelná tabule "SALE" nemohla být z mé strany ignorována - zabrousila jsem mezi ony "zlevněné" svetry pro muže. Svetr krásný, jednoduchý a zkrátka takový, jaký bych si představovala (Cena po slevě 419,-). Cenovka se slevou však byla mírně odchlípnutá a tak jsem nahlédla pod ní... a cena před slevou? 389,-. Když jsme na zcela nepochybně náhodné "pochybení" upozornily prodávající, byly tak shovívavé, že nám svetr prodaly za původní "nezlevněnou" cenu. Od té doby v nich postrádám důvěru a nenápadně se se zlevněnými kusy schovávám za věšáky a kontroluji si informace. Smutné, leč pravda. (Omluvte za velké mnošství slova "sleva" a "svetr") Sabina H.

  OdpovědětSmazat