Ozdobte si popelnici

Romatické duše určitě zaplesají nad úžasnými samolepkami z Tchiba. V sadě za stovku je jich pět, čtyři malé a jedna velká. A jsou růžovo-oranžovo-bílé. Tchibo dokonce předvádí, jak takové růže můžou krásně ozdobit třeba popelnici.
Když mi Bára poslala odkaz, psala, že je to jedna z nejbizarnějších věcí, kterou poslední dobou potkala na českém internetu. A já s ní naprosto souhlasím. Plácnout na popelnici umělohmotnou samolepku je skoro stejné, jako vyrazit na ples v teplákách. Plácnout na popelnici umělohmotnou samolepku s růžemi je jako vzít si na ples k těm teplákům i gumáky.  Vůbec se nedivím, že za původní cenu 149 korun se nepodařilo obchodu tuhle příšernost prodat. V téhle zemi je naštěstí zřejmě pořád ještě málo bydlenek a zdobilek.  

Ona je to poslední dobou divná móda lepit všude samolepicí dekorace. Dávají se na stěny, na nábytek, na dlaždičky, na zrcadla...  Na popelnici je ale vážně vidím poprvé. Potkat tohle někde na ulici, asi budu nechápavě kroutit hlavou ještě druhý den. 

Jasně, popelnice nejsou nic, co by nějak zkrášlovalo a zdobilo. Než na ně ale naplácat samolepky s naprosto nelogickým motivem růžiček, dá se s nimi provést i něco daleko zajímavějšího. Takhle se třeba na popelnicích vyřádil grafik a ilustrátor Jacob Livengood z Kalifornie. 

http://www.designswan.com/archives/trashed-coachella-probably-the-most-beautiful-trash-bins-in-the-world.html

A umíme to i u nás. Narozdíl od umělohmotných samolepek z Tchiba je tahle výzdoba popelnice prostě skvělá.

http://mikrousi.smyslzivota.cz/2010_09_01_archive.html

Tahle popelnice je sice trochu ulítlá, ale líbí se mi taky.

http://hrablik.blog.cz/rubrika/vyfoceno/2

  A takhle popelnici pojala výtvarnice Gabriela Popovičová.

http://popovicova.blogspot.com/2011/07/malovana-popelnice.html

Úžasně se na popelniciích vyřádili v Zářečí u Bechyně. Tam uspořádali akci Trumfni svého souseda a vesnici ozdobily popelnice malované, vtipné, veselé - prostě skvělé. I když se tahle akce odehrála už před čtyřmi roky, snad tam pořád ty popelnice mají.  Jen se nemůžu rozhodnout, která z nich je nejhezčí, jestli rybí, psí, kočičí, pohádková nebo kytkatá.


http://ogs.rajce.idnes.cz/Popelnice/

http://ogs.rajce.idnes.cz/Popelnice/

http://ogs.rajce.idnes.cz/Popelnice/

http://ogs.rajce.idnes.cz/Popelnice/

http://ogs.rajce.idnes.cz/Popelnice/

http://ogs.rajce.idnes.cz/Popelnice/

http://ogs.rajce.idnes.cz/Popelnice/

http://ogs.rajce.idnes.cz/Popelnice/ 


 No není to paráda? Myslím, že jsem se právě stala velkým fanouškem pomalovaných popelnic. A velkým odpůrcem popelnic s divnými samolepkami. 

43 komentářů:

 1. Pomalovanou popelnici chci!

  OdpovědětVymazat
 2. Pomalované popelnice se mi líbí. Něco co rozbíjí nekonečnou šeď ulic.

  OdpovědětVymazat
 3. Kdysi u nás v ulici mizely nové popelnice. Tak jsme tu naši pomalovaly, o tu pak zloději nestáli:-)
  www.fb.com/AnnsJewellery

  OdpovědětVymazat
 4. ...to je dobrý nápad, to by mohlo být všude :D vypadá to hezky

  OdpovědětVymazat
 5. Jakej je rozdíl mezi pomalováním a polepením popelnice, prosím? Proč je v článku popisována averze vůči jednomu a druhé je oslavováno, když vizuální efekt obojího je podobný až totožný?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. no já teda vidim rozdíl velkej

   Vymazat
  2. no - my máme na popelnici samolepku taky... nalepilo nám jí tam město a je na ní obrázek s papírem, plastem a sklem a s nápisem "My sem nepatříme" - nebo tak nějak, už si to přesně nepamatuju a k přečtení už to dávno není, protože při vysýpání popelnic do auta nám ty podavače tu samolepku nějdřív přeřezali a postupně sloupaly - trvalo to max. rok
   malba se asi za čas ošoupe taky, ale dál v ulici mají na popelnici namalované želvičky a jsou tam už tak 5 let a pořád v poho :)
   M.

   Vymazat
  3. Souhlas - kdyby byla popelnice pod těma samolepkama pomalovaná nějakou veselou barvou místo té standardní šedi, tak ji Blondýna oslavuje taky :) Já bych dala třeba sladce růžovou, ať je to pořádný kýč jak bič :) Nicméně kytky na šedivé popelnici jsou divné jak namalované, tak nalepené.

   Vymazat
 6. Pomalované popelnice by se měly zavést povinně, hned by bylo veseleji :)

  OdpovědětVymazat
 7. Pomalované popelnice se mi líbí. A v podstatě nemám nic ani proti polepení, akorát že bych si ty samolepky určitě na popelnici koupit nešla...:)
  Na druhou stranu samolepky na zeď se i opravdu moc líbí:)

  OdpovědětVymazat
 8. Já bych viděla jako problém, že se mění klasické popelnice za plastové. A tam není ten malovaný efekt tak ostrý a krásný :D

  OdpovědětVymazat
 9. Náhodou, mně to přijde docela vtipné, polepit si popelnici růžemi - proč ne? Je to takový pěkný kontrast a přijde mi, že to bylo myšleno i jako nadsázka. Ale v tom případě bych to ještě vylepšila nějakou krajkou, perličkami, třpytkami,... aby to už stálo za to a především by to nenechalo nikoho na pochybách, jak to bylo myšleno. Jak by se to ovšem s tou "výzdobou" vynášelo, netuším. Tedy tuším... asi blbě :)

  OdpovědětVymazat
 10. Říkám si, proč ne? Sice to není úplně podle mého gusta, ale je to pořád lepší než odrbaná a hnusné popelnice. Nesmíš taky zapomenout, že jsi v ČR a fakt vydesignovaná a vychytaná popelnice by byla co? Ukradená :)

  (Jinak moc dobré stránky, doporučím).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To těžko, kdyby si soused vystavil před barák mou malovanou popelnici, asi bych to poznala:)
   A nějak si nedovedu představit, jak si pro ni někdo jede zdaleka, rve ji plnou odpadků do auta a veze domů...

   Vymazat
 11. Blondýno, blondýno, vy prostě musíte denně něco zkritizovat. Ale občas jste dost mimo.
  No tak si někdo na popelnici nalepí růže, a co proboha? Není to tak strašnýho! Co když jen chce mít trochu hezčí popelnici, ale nemá, kde by ji namaloval nebo nemá fantazii, aby vymyslel něco zajímavýho. Nebo to prostě jen neumí.
  "Stala jsem se velkým odpůrcem popelnic s divnými samolepkami."
  To o vás fakt dost svědčí! Já jsem třeba odpůrcem kouření,ale abych byla odpůrcem samolepek? Maximálně můžu říct, že se mi samolepky nelíbí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. taky myslím, že není nutno být vždy za každou cenu v opozici. a stejně jako předchozí přispěvatel nevidím rozdíl mezi samolepkou a malbou

   Vymazat
  2. no já teda rozdíl mezi samolepkou a malbou vidím dost velký. A souhlasím s blondýnou, ty samolepky jsou děs. Viki

   Vymazat
  3. Mně se taky víc líbí ty pomalovaný popelnice, ale to neznamená, že budu útočná, že budu kritizovat za každou cenu to, co se mi nelíbí. Blondýna je dost nekompromisní a myslí si, že ji to tady všichni sežerou. On člověk nemusí být tak nekompromisní v takovýhle "blbostech". A psát v týhle souvislosti o bydlenkách a zdobilkách je fakt už moc. Prostě blondýna je tady v tom dost mimo.
   Blondýna všechno kritizuje, ale aby šla sama taky s kůží na trh? Maximálně nám tak ukáže obarvený boty. Ale co ukázat, jak chodí oblíkaná? Už jednou jsem ji k tomu vyzývala. Co ukázat, jak bydlí ona, když je taková zapálená kritička?
   Tohle teď nemyslím nijak ironicky, prostě by mě to fakt zajímalo...

   Vymazat
  4. hele, že ty máš samolepky na popelnici a seš bydlenka? :-)

   Vymazat
  5. Já s Lenkou Z. souhlasím. Tenhle článek je zbytečně velký rozčilování pro nic. Fakt pro nic!

   Vymazat
  6. Myslím, že to berete trochu moc vážně. Já se na tento blog chodím bavit a tento článek mě pobavil. Nemyslím, že to bylo nějaké rozčilování, spíš nadsázka... Jak už jsem psala níže, někdo prostě chce mít "hezčí" popelnici a polepí si jí. Nic proti tomu, každý máme jiný vkus. Ale že už se na to přímo prodávají nálepky a ještě s růžema, to je trochu úlet.

   Vymazat
  7. Holky, tak se nerozčilujte. Chápu že to naštve, koupit si samolepky na popelnice za 149,-, pak zjistit, že je zlevnili na 99,-, a nakonec o nich ještě blondýna napíše že jsou děsný a že jste zdobilky a bydlenky. Ale ty samolepky fakt jso dost děsný a vy co jste si je tam nalepily jste prostě zdobilky a bydlenky. A přiznejte, že máte doma aspoň jeden polštářek s nápisem "HOME SWEET HOME" nebo něco podobnýho :-)))

   Vymazat
  8. Miluju, když někdo na blozích, kde se kritizuje (blondýna, módní peklo) napíše "tak se ukaž, jak vypadáš a jak chodíš oblíkaná, když teda kritizuješ" ...vždycky si představuju, jak se mu u toho třesou ručičky nadšením a rozčilením, že si už-už bude moct vylít žluč na každým detailu "hnusného" vzhledu a šatníku pisatelky:)

   Vymazat
 12. Zrovna na popelnicích mi samolepky nevadí. Nejsem bydlenka a doma bych takové dekorace nesnesla, ale na popelnici mi to přijde naopak vtipné jakožto vyjádření, kam takové bydlenkovské dekorace patří.
  Máme v domě u sklepů místnost s popelnicemi, tak mě docela láká tam v noci nějaké dílko vytvořit, aby mě nidko neviděl a ráno mohli důchodci z baráku remcat :D

  OdpovědětVymazat
 13. Někdy mi zmizne na týden jen tak popelnice, před sběrem se vždy vrátí. Říkám si, že ty divné samolepky by možná vyřešily můj problém a třeba by zloděje popelnic odradily :D.

  Ty pomalované jsou nádherné, ale to už by se mi asi nevrátila.

  OdpovědětVymazat
 14. Nálepky na popelnici je docela slabý čaj proti tomu na co sem narazila na výletě v Číně. V nádherném, starodávném Zakázaném městě se nacházejí barevné odpadkové koše ve tvaru muchomůrek.

  OdpovědětVymazat
 15. Tak právě jsem dostala opravdu velkou chuť pomalovat naši starou šedou popelnici. Asi to udělám, ale nejdříve musím zapátrat (páč se v tom abolutně nevyznám), jaké barvy jsou na to venkovní použití určené a kde je koupím:)

  OdpovědětVymazat
 16. Pohadkove popelnice snad radeji ani ne. Jestli to je kvuli detem, tak at ji pomalujou deti.

  OdpovědětVymazat
 17. nemůžu si pomoct, ale podle mě je to nevkus a žádné ulici ani domu to na kráse nepřidá. ani polepené, ani malované.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A proč vlastně? Možná jsme my Češi kolikrát zbytečně rezervovaní a konzervativní- šedé paneláky taky přece nejsou pěkné a hned je hezčí pohled na ty barevné fasády na sídlištích. Popelnice je sice čistě praktická nádoba odpad, ale to neznamená, že na ni nemůže být taky pěkný pohled, když už ji mít musíme. Já jsem pro- ale barvy, ne samolepky.

   Vymazat
  2. a jaký je v tom rozdíl? namalovaná nebo nalepaná kytka, pořád je to kytka...

   Vymazat
  3. my si asi neporozumíme, já opravdu ze srdce nemám ráda pomalované paneláky, obzvlášť rádobyvtipné motivy jako jsou falešná okna, podloubí a podobně.
   kdyby byly paneláky čisté, šedé nebo bílé, nebo pouze s decentním barevným pruhem, věřte, že by vypadaly líp, než ten barevný nesourodý cirkus, který je teď v kurzu. a to samé si myslím o popelnicích.

   Vymazat
 18. Mě se pomalvané popelnice líbí, samolepky se mi nelíbí. Ale kdybych viděla někde polepenou popelnici růžema, asi by mi to bylo celkem jedno. Co mě zaráží, je to, že se přímo prodávají nálepky na popelnice. K tomu určené. A zrovna ty růže jsou ještě extra kýčovité.
  Naopak pomalované popelnice jsou dobrej punk:-)

  OdpovědětVymazat
 19. Zářečí u Bechyně je úžasné místo. Pomalovanými popelnicemi to jen začíná :)

  OdpovědětVymazat
 20. I vy vandalové! Copak nevíte, že popelnice je majetek státu (popř. kraje, obce) a nesmí se poškozovat, či jinak upravovat? Dokonce i obsah popelnice je státním majetkem. Ano, ano, zažalovat tchibo a zpět přemalovat popelnice na ocelovou šeď. (Ideálně si na to najmout firmu, nějaké ho bratrance z pátého kolene pana starosty za pár melounů a kázat o poškozování cizího majetku)

  Pozor zamyšlení: Proč zavrhovat a odstraňovat graffiti na mostovitých ocelových hnusostavbách a křemílkové popelnice propagovat?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :-) já bych řekla, že pomalováním naopak popelnice získá na hodnotě a že město by mělo majiteli pak rozdíl proplatit

   Vymazat
  2. No, jak kde. Možná ve městech. Ale na vesnici si každý musí koupit popelnici sám.

   Vymazat
  3. Opravdu to tak je? A kde si jí teda kupujete v nějakém krámě? Já měla za to že i když se platí radnici za odvoz odpadu, popřípadě asi i pronájem popelnice :D, tak je stále jejich majetkem. Ten příspěvek byl myšlen velice ironicky, ale teď mě napadá nemají náhodou popelnice na sobě označení, aby se vědělo právě jestli dotyčný platí a tím přemalováním, popřípadě přelepením by se zakryly, tudíž by se na ně popeláři vyflákli? Já jen aby si pak všichni s radostí nepomalovali/nepolepili popelnice a pak zjistili, že je popeláři jenom objížděj. :D

   Vymazat
  4. opravdu to tak je.

   Vymazat
  5. U nás v obci například si každý kupuje popelnici vlastní, dá se sehnat např. v Železářství, či stavební ach apod... a nic se na ni nelepí, na obecním úřadě každý fasuje žetony, které se na popelnici zavěsí...

   Vymazat
 21. Naši sousedi tam mají trpaslíky :-)

  OdpovědětVymazat
 22. Samolepky na popelnice - ano ale ne ty příšerný kytky. My máme popelnici taky pomalovanou. A tak celoplošně radši hnusnej obrázek než vyhodit prachy za samolepky, který opravdu nic nevydrží..

  OdpovědětVymazat
 23. Mně je hrozně sympatické, když jsou (většinou na vesnici) popelnice u školy či školky pomalované přímo dětma.

  OdpovědětVymazat