Zmalujte si botičky

Vždycky, když jsem zahlédla někde v televizi Moniku Brýdovou, říkala jsem si: Tak co to bude dneska? Monika Brýdová je něco jako Tomio Okamura, jen v oboru rukodělného všeumělství. A stejně jako Okamura dokáže okomentovat či vysvětlit cokoliv nebo dát nemožné do souvislostí,  Monika Brýdová tohle umí se vším, co se týká dekorací, výroby šperků, výtvarničení, výroby něčeho z petlahví, papíru, textilu, batikování, vytváření čehokoliv na sebe nebo do bytu. S jejím jménem mám spojené všechna ty podivné činnosti, které nezvládám a ani jim nerozumím - decoupage, korálkování, pedig, vyšívání, sítotisk, lept, háčkování, malba, spékání skla...

Myslím, že ta ženská snad dokáže z čehokoliv udělat cokoliv. Část jejích výtvorů mě uchvacuje, část se mi nelíbí vůbec.

Ale dnes jsem narazila na něco, co třeba i jednou sama zkusím a co mě naprosto nadchlo - malování na boty. Existují totiž barvy, které už se dají koupit i u nás a dají se jimi pomalovat kožené i nekožené boty. Sama mám v botníku pár kousků, které už se okoukaly a dokážu si docela dobře představit, že z nudných šedých lodiček vyrobím žluto-oranžové cosi, z čeho všichni půjdou do kolen.

No dobře, při mé manuální šikovnosti o tom spíš dokážu mluvit, než to spáchat, ale i tak, mrkněte na to, co se dá udělat ze starých bot.První dva výtvory jsou přímo od Moniky Brýdové. Popis postupu, informace o použitých barvách a další malované boty jsou tady. A v eshopu jsou na prodej i barvy, které jsou pro použití právě na boty vhodné. 

Další obrázky jsou z tohohle blogu. Najdete tam daleko víc inspirace, mě na první pohled ale zaujaly tyhle kousky. Autorka navíc na boty nejen maluje, ale taky je zdobí různými aplikacemi. Někdy z toho vyleze příšerný kýč hodný střelnice na hodně malé vesnické pouti, jindy jsou to ale zase neskutečné kousky a úžasné nápady. 

A ještě pár obrázků před zmalováním bot a po něm:


                       A další nápady na malování jsou na  tomhle webu.
Docela začínám mít chuť pár barev si objednat, koupit někde ve výprodeji několik párů hodně levných bot na zkoušku a pustit se do malování. 

17 komentářů:

 1. Ty od Brýdové jsou příšerné, ale nápad super. Ty černorůžové bych nutně potřebovala:)

  OdpovědětSmazat
 2. Monika má prostě nápady! :)

  OdpovědětSmazat
 3. Některé jsou teda fakt hrůzy...
  Ale jinak dobrý nápad, jak oživit staré botky!

  www.fb.com/AnnsJewellery

  OdpovědětSmazat
 4. To je bomba! Zvlášť přetvoření stříbrných páskových hnusek na něco velmi (etno)nositelného :-) Lucka

  OdpovědětSmazat
 5. Dobrej nápad:) Některé jsou fakt hezké, ale rozhodně se mi líbí, že můžou být originální.

  OdpovědětSmazat
 6. a takhle http://www.magifesn.cz/#fashion/shoes to vypadá, když je člověk velký hračička :)

  OdpovědětSmazat
 7. Já mám ve skříni jarmili s odpreparovanýma gumama a v kumbálu barvy na textil :) Snad se potkají.

  OdpovědětSmazat
 8. Musim říct že mi to připadá podobně příšerný jako ty výtvory domácích malířek na hedvábí. Nevím kam bych takový boty nosila, vždyť by to vypadalo že to malovalo dítě ve škole při výtvarce a nosím to ze soucitu, stejně jako si doma vystavuju jeho výkresy a jiný výtvory.

  OdpovědětSmazat
 9. Asi začnu malovat. Jen doufám, že barva nejsou dražší než boty a že barvy něco vydrží a neoloupou se po pár dnech nošení.
  Mallena

  OdpovědětSmazat
 10. Asi před deseti lety jsem si koupila ve výprodeji za pár korun krásné páskové boty. Problém byl v tom, že byly tmavomodré a moc se mi tak nehodily. Přebarvila jsem je tehdy černou temperou a vypadá to skvěle, žádné fleky ani to nepouští a mám ty boty ještě dnes (nenosím je moc často, mají vysokánský podpatek).
  Tím neříkám, abyste si tím napatlaly boty, protože tohle byla možná náhoda, že ten materiál si s temperkou rozuměl.

  OdpovědětSmazat
 11. Jednou jsem to zkoušela a nic moc - s barvama se hrozně blbě pracuje, stékají a světlejší barvy nejsou moc krycí. A po první procházce se barva začala loupat. Možná je to tím, že jsem měla blbý barvy, ale nějak mě neláká to opakovat

  OdpovědětSmazat
 12. Dle mě dost záleží především na materiálu boty. Možná by se dalo v případě nějakých tvrdších umělých experimentovat například s laky na nehty. Nebo třeba s autolaky. (Jeden známý tak přestříkával kryty na telefony a drželo to perfektně a vypadalo užasně.) Foto těch bot přebarvených temperou: http://desmond.imageshack.us/Himg18/scaled.php?server=18&filename=fotografie0256c.jpg&res=medium (přihlédněte prosím k tomu, že jsou staré tak deset let)

  OdpovědětSmazat
 13. Edit: Na tom obrázku je už znát, že bývaly modré.
  Ony házely odlesky do modra trošku vždycky. Je to lesklá látka. Teď už je to dost, ale je to fakt hodně let a byly nejednou vodou čištěny. Nabarvila bych je znovu, ale už se rozlepují a tak spíš poputují brzy do koše.

  OdpovědětSmazat
 14. jak říkáš, něco od Brýdové je super, něco je tvořilkovská splácanina, ale nápad s botama je moc dobrej
  Já sama tvořím a bílý pláťáky z Tesca za pár šupů jsem si pomalovala černou fixou na textil, to vapadalo taky do dobře

  OdpovědětSmazat
 15. Ahoj všichni kterým se možná nelíbil výsledek,ale nápad je nadchnul.Jsem taky jedna z těch,co se snaží mít originální věci a ne něco,co má každý.A cvičky jarmily jsem si zdobila už na základce barvičkama a výšivkou.A vyšívaných triček a halenek jsem taky už vyrobila fůru.Díky blondýně za odkazy.A taky tu budu hledat další nápady od vás ostatních.Mějte se fajn.

  OdpovědětSmazat
 16. :-))))Proboha- tohle někdo OPRAVDU nosí ? Asi jsem divná,ale ani jedny botičky bych si dobrovolně neobula.Vypadají jako laciný kýč.K vyrábění vychytávek mám vřelý vztah,ale tohle -to je už za hranicí vkusu.Ještě tak pochopím pomalovaný kecky,ale v těchto botách za dámu ? hmmmm...článek prima, pobavila jsem se :-)

  OdpovědětSmazat
 17. ty úplně první bory asi nedělala přímo Brýdová - na své stránce má u tohoto obrázku popisek, že jde o foto od výrobce těch barev

  OdpovědětSmazat