Web Proženy.cz aneb Tři roky stará informace vás může zabít


Titulek prodává článek. Na webu Proženy.cz to vědí. Ale dneska se jim článek o nebezpečné kosmetice fakt ani trochu nepovedl. 

Pod bombastickým titulkem "Tohle je kosmetika, která vás může i zabít" je několik odstavců nezáživného textu o tom, že na stránkách Ministerstva zdravotnictví je přehled nebezpečných výrobků. A že některé z nich obsahují nebezpečné látky. A že některé z těchhle látek můžou způsobit zdravotní problémy. To je všechno. 

Když jsem článek otevřela, čekala jsem, že najdu přehled té nebezpečné kosmetiky. Smůla. Musím si je najít sama. V článku je sice alespoň informace, že seznam je na stránkách ministerstva, redakci ale čtenářky nestojí ani za odkaz. 

Informační hodnota takového článku je minimální. Dočteme se totiž maximálně to, že "V jistém tělovém mléku nalezli odborníci glukokortikoidy, což jsou hormony, které bývají součástí některých léčiv pod dozorem lékaře, jinak způsobují poruchy menstruace, atrofii kůže, zvyšují srážlivost krve, a to není zdaleka výčet všech možných rizik."  O jaké tělové mléko jde, kde ho prodávají - to se z článku nedozvím.  

Poznámka Protivné blondýny: Chápu, že Proženy.cz neuvádí název tohohle mléka. Ministerstvo před ním totiž varovalo před třemi roky! Tady. Jde tedy o informaci už značně zastaralou. Ale proč nešířit paniku, žejo. Vždyť to v tom článku vypadá táááák zajímavě. Rozhodně líp, než kdyby redakce napsala, že mezi nebezpečnými výrobky jsou třeba krémy na opalování, které mají nižší UV faktor, než výrobce deklaruje, nebo jsou málo voděodolné. 

Tvrzení, že mě tahle kosmetika může zabít, je asi taky poněkud přehnané. Obvykle tyhle výrobky způsobují vážné zdravotní komplikace až po dlouhodobém a velmi intenzivním používání. 

A přitom to šlo jednoduše, kdyby redakce přinesla informace o konkrétní nebezpečné kosmetice, na kterou upozornilo ministerstvo aktuálně, nikoliv před několika roky.  Stačilo upozornit na pár nebezpečných kosmetických výrobků, přidat jejich fotky a popis, co je na nich závadného. Článek by tak byl mnohem přínosnější. 

Takže pokud vás zajímá, jaké výrobky jsou podle ministerstva nebezpečné, hledejte tady


Ministerská databáze je obsáhlá, přináší velmi podrobné informace o jednotlivých výrobcích, ale je pro běžnou blondýnu poněkud nepřehledná. Proto doporučuju kouknout rovnou do databáze dTestu tady. Ta je totiž naopak velmi přehledná. U každého výrobku je uvedená fotka hned pod vyhledáváním. A navíc se tady dají hledat výrobky i podle kategorie, když vás zajímá třeba kosmetika, nemusíte se probírat hromadou kojeneckých lahví nebo elektrických zásuvek. Kategorie Kosmetika obsahuje necelé dvě stovky nebezpečných výrobků. Řada z nich vypadá už na první pohled podezřele, spousta z nich se u nás nejspíš ani neprodává. Jde totiž o nebezpečné výrobky z celoevropského systému Rapex, který zveřejňuje všechno bez ohledu na zemi původu a zemi prodeje.  A tak tu je třeba zesvětlující krém Faimess cream vyrobený  v Pákistánu a zachycený v Holandsku. Stačilo málo a web Proženy mohl přijít se zajímavým a důležitým článkem. Bylo by to sice o trochu práce víc, ale zas by autorka vytvořila text s informační hodnotou, ne jen text, který zaplácne místo na webu. 


9 komentářů:

 1. Máte pravdu. Bohužel mám pocit, že těch článků, co jen zaplácávají místo je tam drtivá většina. Nebo jsou to prakticky reklamy, což na druhou stranu chápu - něco je živit musí.
  Adivey

  OdpovědětVymazat
 2. Ano, taky jsem si naběhla a čekala nějakou zásadní informaci...

  OdpovědětVymazat
 3. Zase hledají senzaci, kde není :D. Každopádně všichni jednou umřeme a redaktorky tohoto serveru by měly umřít hanbou za takové "články" :D.

  OdpovědětVymazat
 4. Jachachá - web Prozeny.cz - to jsou naše redaktorky z leknutí. Nebojte, v diskusích pod jejich články jim to čtenáři již mnohokrát dali pěkně sežrat. Já jsem tam přestala chodit, protože na jejich pravopisné chyby, stylistickou neschopnost a stupiditu už dávno nemám náladu, nehledě na to, že pojem "informační hodnota" všechny pisalky považují za nudnou přebytečnost. (a nemyslete si, to jsem slušná)

  OdpovědětVymazat
 5. Nejvíc mě mrzí, že v článku úplně chybí informace o certifikované přírodní kosmetice, která ty chemické srágory neobsahuje už z principu. Pro zájemce o problematiku jedůvek, které nás obklopují a které do sebe ne/úmyslně dostáváme, doporučuji vřele knihu Doba jedová - http://www.nazeleno.cz/bio/ecka-a-chemie-zijeme-v-dobe-jedove.aspx . Bohuže i v této knize trocu opomněli přírodní kosmetiku. :-(

  OdpovědětVymazat
 6. Na zena.centrum.cz mají velice zajímavý článek o sexu. Prý se při něm vytvářejí v těle látky, které snižují riziko rakoviny (?), prodlužují život (??) a vytváří nové neurony v mozku (???). Taky cosi provádějí s HDL a LDL cholesterolem v krvi. Fakt sranda. To si ten pisálek opravdu myslí, že mu všichni sežerou, že po sexu roste mozek?! Co to je proboha za ubohou propagandu?

  OdpovědětVymazat
 7. Jo, a ten prolaktin, co tam omleli hned dvakrát, může při hyperprodukci vést až k neplodnosti. To už ale mezi těmi žvásty o posilování smyslů a zvětšování mozku nějak zapomněli zmínit.
  (Pro ilustraci: http://cs.wikipedia.org/wiki/Prolaktin).

  Nechápu, proč z nás dělají všichni takové dementy.

  OdpovědětVymazat
 8. Vím, že to sem nepatří, ale. PANEBOŽE, já tenhle blok miluju. Je naprosto skvělej a vzkaz pro Protivnou blondýnu: Jen tak dál. Vždycky se těším až otevřu stránku a tam bude novej článek. Díky moc. :)

  OdpovědětVymazat
 9. Túto problematiku si spracovala viac než kvalitne. Je vidieť, že niekto robí svoju prácu redaktora kvôli peniazom a niekto pre to, aby informoval verejnosť. Čo je to za dobu, že niečo také vôbec schvália a vypustia na verejnosť? Mám pocit, že o chvíľu predsalen budú tie s****y z Krásna.cz hodnotnejšie, než "profesionálne" články.

  OdpovědětVymazat