Není hlína jako hlína

Už jsem si zvykla, že když potřebuju hlínu do květináčů, čeká mě bloudění mezi regály. Hobbymarkety totiž mají na hlínu ke kytkám speciální oddělení. Jeden substrát je vhodný k muškátům, jiný ke koniferám, další zas pro bonsaje, bylinky, azalky, kaktusy, orchideje nebo citrusy. Mezi námi, myslím, že takové azalce bude celkem fuk, jestli si zakoření v hlíně jen pro pokojové rostliny nebo ve speciální hlíně pro azalky. Asi ji bude víc zajímat, jestli má správné množství vody, světla a občas nějaký ten hnojivový doping.

http://www.diskont-zahradkar.cz/floria-substrat-pro-orchideje-5l/

http://www.diskont-zahradkar.cz/decis-mega-1-5ml/


 Dnes jsem ale opravdu nevěřila, co jsem zahlédla v jednom eshopu mezi substráty. Zeminu na hroby.


http://www.agrislatinice.cz/index.php?nid=4614&oid=1201037&epc=SU922
Není to jen tak obyčejná hlína. Jde o speciální zeminu velmi tmavé barvy, která se prý používá k zakrytí hrobů či jiných míst na hřbitovech.  "Tmavá barva propůjčuje plochám, na kterých je navrstvena, smuteční vzhled a pietní náladu prostředí, v němž se nachází." A podle jiných prodejců zase "Tato barva, není- li podstatně zakryta vegetací různých květin nebo jiných pro hřbitovy obvyklých rostlin, propůjčuje hrobům, či jiným místům na hřbitovech, smuteční vzhled."


http://www.chemicor.cz/substrat-pro-hroby-20-l-special


Tak si říkám, jestli už to výrobci s těmi speciálními substráty trochu nepřehánějí. Mě by teda nenapadlo koukat na hřbitově na to, jestli je na hrobech hlína víc nebo míň tmavá. Spíš si všimnu, jestli jsou upravené nebo zanedbané. Ale třeba se pletu, třeba někomu na té správné pietnosti hlíny záleží. Třeba někomu přijde, že Novákovi, co mají hrob vedle našeho, majuí málo smuteční hlínu mezi kytkama. Nakonec, někdo to asi kupovat musí, když se to vyrábí a  prodává, žejo.


31 komentářů:

 1. No teda, to zírám ... to jsem ještě nezahlídla. Ale dovoluji si upozornit, že v zahradnické terminologii se do květináčů a na záhony nedává "hlína", ale "zem, zemina, prsť, substrát". Hlína patří na hrob! To si pamatuju od pana zahradníka Böhma z Hrdlořez. Kdo řekl "nemáte hlínu na přesazení kytek", ten se dozvěděl to, ať si hlínu dá na hrob a ještě něco o sobě. :-D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ale stejně je to pořád hlína :D

   Smazat
  2. Jasně, že je:-) Ale mám to v sobě od dětství, že když řeknu hlína, tak se sama napomenu:-)

   Smazat
 2. Na obranu kytek musím podotknout, že každá kytka opravdu potřebuje určité látky pro správný růst. Ve škole nám učitel biologie/vášnivý botanik neustále cpe do hlavy NPK - dusík, fosfor a draslík. Plus jiné látky, které potřebuje každá kytka individuálně, aby vypadala a fungovala tak jak má. Z vlastní zkušenosti velmi krátké kariéry botanika amatéra můžu dosvědčit, že voda-světlo-kyslík těm mrchám nestačí.

  OdpovědětSmazat
 3. No tak já si myslím,že lidi koupí tu hlínu na hroby s tím,že mají za to,že je nějak víc obohacená o hnojiva.O takové to co se uvolňuje pomalu a oni nemusí několikrát do měsíce hnojit,aby byly květiny pěkné.Asi není moc těch,co si přečtou,proč že se to jmenuje- hlína na hroby.Jako u potravin.Málo lidí opravdu čte složení.To čtou jen nemocní lidé a pošuci"bio".Myslím,že i u hlíny to bude platit.Nač přemýšlet,jakou hlínu ještě můžu a jakou raději ne.Koupím speciál a je hotovo.

  OdpovědětSmazat
 4. Jj, taky se musím kytek zastat :-) Např. muškáty - zásaditý substrát. Begónie - kyselý substrát. Palmy - chudý a písčitý substrát. Když to přehodíš, moc dobře jim v tom nebude... a hnojivo ani voda to moc nespraví...

  OdpovědětSmazat
 5. hlavně česky je to substrát na hroby a polsky je to dekorační zemina:D (volnej překlad)

  a na obranu tý spousty druhů, každá kytka potřebuje trochu jiný podmínky...štve mě, že si koupim krásnou kytku a za nějakou dobu prostě pojde, ač jí hnojíš, zalejváš....prostě prodejci přesně věděj, kam to dát a čim postříkat, ale ani podle pytle správná zemina to asi nezachrání....to by se nevyplatilo, hlavně at to dlouho nevydrží a musíš si pro novou

  pragueneedsmorestyle

  OdpovědětSmazat
 6. No, přinejmenším orchideje jakožto původem parazitické stromové rostliny opravdu potřebují jiný substrát než "běžné" rostliny, totiž substrát ze stromové kůry:). Jinak "hlínu na hroby" používám i do normálních květínáčů:D.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Orchideje nejsou paraziti. Rostlinným parazitem je třeba jmelí, (některé) orchideje jsou epifyty, to znamená, že nevyužívají tělo hostitele pro svou výživu, ale jenom jako oporu.

   Smazat
 7. Mě pojdou sice kytky většinou i ve správným substrátu, aneb chyba bude u mě nejspíš jinde než ve hlíně :D.
  Zase jsem informovanější, že existuje dekorační hlína, pěkný :D.

  OdpovědětSmazat
 8. Hlínu používají hrnčíři, kupujeme zem, substrát, asi už to tu je, mě to úplně praštilo do očí. Děkuju .-) Růžička

  OdpovědětSmazat
 9. Niekto si dolaďuje lodičky a niekto substrát. :) keby dôchodcovia aktívnejšie blogovali, možno by tu fičali blogy o takých témach, že by nám padali sánky. Možno sa taký substrát dakomu hodí. Kokeshi

  OdpovědětSmazat
 10. Že každá kytka potřebuje jiné látky už tady zaznělo...

  Tak jenom k té zemině na hroby (z mé praxe v zahradnictví): Na "tmavé pietní barvě" prd záleží, stejně tam má polovina pozůstalých nasypaný bílý písek a někdo i červenou antuku. Jde o to, že i tenká vrstva téhle zeminy nasypaná na betonové vrchní desce hrobu udrží kytky (dokonce i keříky, sukulenty, co si kdo nasází) déle v pohodě.

  OdpovědětSmazat
 11. Ahoj blondýno, já bych to tedy nekupovala kvůli pietní barvě, ale kvůli tomu, že je to hlína určená na hroby, a určitě má vhodné složení k tomu, aby ty květiny vydržely právě bez hnojení, nebo třeba zálivku tvrdou vodou ze studny, nebo jánevímco. Nejsem dostatečný cynik na to, abych to považovala za čistě prodejní tah "vogo, vezmem nějakou tu prsť na begonie, co jí nám dvě tuny zbyly, a zabalíme ji do jiných pytlů, třeba jako na hroby, vono se to prodá".

  OdpovědětSmazat
 12. To chce nenáročnou květenu a ne přešlechtěný hybridy. Pak je skoro jedno, co tomu člověk nasype. A když má někoho známého se zahrádkou, tak ani nemusí za kus hlíny platit..jenže to je v módě samá ta náchylná orchidea..
  Mám doma krásné barevné ibišky..vydrží všechno a hlína a hnojení je jim putna..stačí to zalejt a kvete to jak mourovatý.:D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. tak to se máš....nejspíš se ti totiž 1) povedlo koupit nějaký nepřešlechtěný, chemií nepřecucaný kusy....2) nemáš okna ven do ulice, kde je provoz....3) milej magistrát ti každý dva měšíce neničí "nechtěnej" porost na trávnících pod okny chemickou cestou (sekání je totiž nejspíš zastaralý).....pak mi kytky chcípaj a je taky dost jedno, co do nich nasypu....ale souhlasim, že hlavní problém je bod č. 1

   Smazat
 13. To jsou ibišky ještě po babičce..dobrou kytku dnes skoro neseženeš. To se musí od semene, nebo řízkovat. Jinak to je chcípák. V obchoďáku pořádnou kytku nekoupíš a z katalogů taky ne. Pak aby tomu člověk vybíral "subsráty".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nejlepší je nějaké rodinné zahradnictví, nebo školní zahradnické prodejny, tam se dá nakoupit i za slušné ceny. Koupit pořádné metrové rostliny za pár stovek oproti několika tisícům se fakt vyplatí, jen to chce velký byt:-)

   Smazat
 14. Sice je to OT, ale zdá se, že (j)elita z MMB narazila na blondýnu. Komentáře bílenek, bydlenek a mamynek výživné jako vždy:

  http://www.mimibazar.cz/rodinne_foto.php?id=3912126

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jó, a nejlepší je komentář: "Tak tvořme více, ať je o čem psát!" (thumbs up smajlík)
   Správně, jen houšť a větší kapky! :-)

   Smazat
  2. Sleduji i Módní peklo. Tam si jeho tvůrkyně Ada také "dovolila" kritizovat nějaké úchylnosti z MMB. Ta diskuze co se tam pod tím článkem pak zjevila, to bylo něco šílenýho. Mamyny, bydlenky a další kreativkyně z MMB se do Módního pekla a do jeho příznivců pustili .... to se nedá popsat, t se musí přečíst :-) Ale mám pocit, že všechny ty kritizující články členky MMB jen podporují v jejich pocitu jedinečnosti a dokonalosti. A bohužel budou pokračovat. Někdy lituji ty jejich "manžy" v čem musí bydlet :-)
   Mallena

   Smazat
  3. Já jejich "manžy" nelituju. Oni si za prvé svoji ženu dobrovolně vybrali a za druhé mnohdy je ta žena na mateřské na všechno sama, odříznutá od sociálních kontaktů a tak propadne třeba právě mimibazaru. Sama mám dvě velmi malé děti a jsem moc vděčná manželovi, že mi pomáhá, aby mi z toho všeho nehrabalo. Že pohlídá děti, abych já mohla jít cvičit, nebo pařit.
   Mě je z mimibazaru a mimískování taky špatně, ale je mi těch žen zároveň líto a cítím s nimi. Je to stejě tak zodpovědnost těch manžů. Jejich děti jsou to taky

   Smazat
  4. Koukla jsem na tu diskusi a docela mě potěšilo, že některé ženy mají nadhled a dokážou se článkům blondýny i zasmát. Dost jich samo psalo, že některé bydlenkovské věci jsou nevkusné a přeplácané, spousta se jich dokonce protivné blondýny zastávalo.
   Mám radost, že i ženy, jejichž výtvory tu byly zkritizované, jsou schopny bez emocí přiznat, že každý má právo na svůj názor.
   Těch naštvaných komentářů tam bylo asi víc, ale já jsem se rozhodla vzít si z toho toto:-)

   Smazat
 15. A to jsem netušila, že podle jednoho příspěvku zde se hroby zalívají betonem nebo se na ně klade betonová deska. Proboha, to je nějaká novinka??!!?? Já vždy, když jdu na hřbitov, tak vidím čerstvý hrob po nějaké době mírně propadlý, což tedy o přítomnosti nějakého betonu příliš nesvědčí.
  A k té hlíně, tedy zemině či substrátu :-) Já kytky, všechny bez rozdílu, sázím do jednoho jediného druhu, a to do klasického zahradnického. Všechny kytky rostou jako divý. No, dobře orchideje jsem přesadila do pomleté kůry :-) A kaktusy odjakživa sázím také do zahradnického substrátu, žádná alchymie s mícháním zeminy s pískem a kamínky, a jak se jim daří, dokonce i kvetou :-)
  Jak píše blondýna, kytce je jedno v jakém substrátu si kytka roste, hlavně, že tolik světla a tepla a vody kolik potřebuje.A občas,když si vzpomenu, i to hnojivo.
  Mallena

  OdpovědětSmazat
 16. Paní odbornice na všechno Malleno, spousta hrobů (hrobek) v sobě kamennou nebo betonovou desku má, záleží na stáří a typu pohřbu. Některé taky nebyly původně zamýšlené k osázení a zemina se na ně navezla až později, právě kvůli kytkám.
  Zkuste si někdy venku udělat kopeček z hlíny na jakémkoli povrchu a uvidíte, že se po čase propadne taky, i kdyby byl právě třeba na betonu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Snad spíš záleží na majiteli hrobu, jestli nechá naň položit kamennou či betonovou desku anebo jenom zasype hlínou, ne? Aspoň tchýně nám zakázala desku na hrob pořídit s tím, že dokud bude živa, bude na hrobě svého muže pěstovat kytky, bo deska by ho tlačila! A speciální substrát samozřejmě dokupuje každý rok, protože jak je ho menší vrstva, tak se smíchává s tou světlejší hlínou a není to hezké.

   Smazat
 17. Nechce se mi věřit, že Tě, blondýno, má někdo potřebu poučit, že to není hlína, ale substrát...
  Jinak hlína jsou tvé nové čtenářky z řad bílenek, gratulejšn!

  OdpovědětSmazat
 18. Zrovna azalky potřebují dost kyselý substrát, kdo to pěstuje, ten to ví, a kdo to neví, může si to zjistit a nemusí se divit. Zemina neslouží jen k tomu, aby se rostlina měla čeho chytit kořenem.

  OdpovědětSmazat
 19. Anonymní, děkuji za informaci a poučení. Naštěstí jsme c rodině dlouho nikoho nepohřbívali a doufám, že dlouho nikoho pohřbívat nebudeme, takže informace o betonových deskách na hrobech mne zcela minula. Mimochodem, kde jste přišel/přišla na to, že jsme odbornice na vše? :-) Nebo Vám vadí, když vyjádřím svůj názor? :-) Ale to snad nééééé ;-)
  Mallena

  OdpovědětSmazat
 20. Zemina na bylinky mi příjde přinejmenším podivná. Některé chtějí půdu kyselou, jiné zásaditou. Univerzální na ně bude fungovat jako každá jiná...
  Adivey

  OdpovědětSmazat
 21. Už to zde padlo, zrovna azalky jsou špatný příklad, protože potřebují kyselejší půdu, než je obvykle k mání. Ono občas má ta spousta druhů své opodstatnění a není od věci si to zjistit;o)

  OdpovědětSmazat