Zahoďte analgetika, kupte dětem jantar!

Prý to je strašná móda, napsala mi Petra o jantarových korálcích pro děti. A měla pravdu. Diskusní fóra pro matky malých dětí jsou plná nadšených komentářů.  Ale já s Petrou souhlasím v tom, že dát něco podobného miminku na krk může jen osoba nezodpovědná, mírně vyšinutá nebo zcela nesoudná.


http://www.branakdetem.cz/jantarove-koralky-baltic.htm
Jantarové korálky prý pomáhají miminkům při prořezávání zoubků. Prý je pak rostoucí zoubky nebolí. Na některých webech se tvrdí, že korálky mají analgetické účinky. Na jiných zase, že se z nich uvolňují éterické oleje (pardon, ona pryskyřice obsahuje éterické oleje???), a jinde rovnou píšou, že jde o magickou moc jantaru.  Jantar prý kromě tišení bolesti taky léčí alergie, ekzémy, bronchitidu, artritidu, revmatoidní bolesti, infekce, záněty uší a cestovní nevolnosti. Dočetla jsem se taky, že dodává energii. A jinde zas píšou, že děti úžasně zklidňuje. Asi aby si člověk mohl vybrat.

V každém případě: zahoďte prášky na bolesti čehokoliv nebo na alergii a pověste si na krk jantar. Určitě to pomůže!

http://www.biocare.cz/cz-detail-637847-jantarove-koralky-detske-konak-male.html
Korálky navlékají matky miminkům od tří měsíců a nechávají jim je i na noc.

Podle toho, co jsem se dočetla v diskuzích, není problém, aby děti některý korálek rozkously. Jak velké je pak riziko vdechnutí, to si snad každý dokáže představit sám. Předpokládám, že dětští lékaři a otorinolaryngologové teď obracejí oči v sloup.

 Jedna z diskutujících dokonce popisovala, jak se jí švagrová lékařka vysmála, že by něco podobného mohlo dětem ulevit při bolesti zoubků. Ostatní diskutující se samozřejmě usnesly, že lékařka bude proti podobným experimentům, protože jí ve škole neřekli, že jantar má magickou moc a že to je, jako by se po ní chtělo, aby uznala existenci Boha. Achjo.


Několik druhů jantarových korálků pro děti je dokonce v systému Rapex, což je mezinárodní databáze nebezpečných výrobků. Ve Francii už jeden druh těchhle dětských korálků zakázali prodávat, stahují ho z trhu a od zákazníků, další podobné výrobky sami distributoři přestali prodávat. Důvod? Podle úřadů je u nich riziko uškrcení a udušení.

 Řekla bych, že ani to téhle šílené módě nezabrání v dalším šíření. Koneckonců: matky malých dětíb jsou nadšené nejen tím, jak ten jantar pomáhá, ale i tím, jak moc a moc dětem sluší. I chlapečkům! Jejda.

48 komentářů:

 1. Dite zije, problemy se zubama zadne;) zas to tak nehrot:) Mark.

  OdpovědětSmazat
 2. Ještě chybí čarovný krystal, babí ucho a slepičí pařáty. Woo doo.

  OdpovědětSmazat
 3. Blondýno, nemohla byste napsat nějaký hate na ezoteriku, víru v osud a podobné píčoviny?

  OdpovědětSmazat
 4. Jejda, jak já nesnáším tyhle ženský posedlý tajemnem, před kterýma když prohlásíte, že v to nevěříte, tak jste podle nich buď příliš zaslepení, zmanipulovaní nebo ještě neprohlídli *oči v sloup*. Klasickej českej postoj - v boha nevěřím, nemám rád instituce, ale něco tady mezi náma určitě je... tak koupíme pro jistotu korálky. A jestli se na nich dítě uškrtí - no, ehm, to je osud....

  Tvůj blog čtu teprve chvilu, ale snad se všechno co píšeš, je i můj názor... možná je to tím, že jsem taky někdy protivná blondýna :D. A.

  OdpovědětSmazat
 5. Super! Až se jim na šňůře zázračných jantarů harant přiškrtí, budou svalovat vinu na mocnosti pekelné a volat Vlastíka Plamínka, aby jim přišel udělat vymítání.

  Tyhle ezobáby představují ohromný kšeft, jen co je pravda.

  OdpovědětSmazat
 6. Jantar se v ezoterice považuje za léčivý a energeticky přínosný, ale myslím, že je prospěšný jen tomu, kdo tomu věří...a to zřejmě miminko, kterému rostou zuby nebude :-D
  Mám taky zkušenost s podobným přírodním materiálem. Mně jako malému a stále nemocnému dítěti dávala babička na ruku náramek z pravých mořských červených korálů. Ne z léčebných důvodů, ale jako indikátor teploty. Jak mi zbledly měla jsem teplotu. Už nikdy se mi na ruce žádné korály takhle nechovaly, ale sehnala jsem jen upravované, leštěné, ne ty sekané jaké si pamatuju z dětství a které se mi v těch 3-4 letech tolik líbily. Ovšem ve 3 letech si holčička parádnice náramek může dovolit. Přetrhl se mi několikrát a nikdy jsem se je nesnažila spolknout.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. nejen kamínky, ale celá jantarová komnata je prokletá: http://www.jesen.cz/clanek57.html

   Smazat
 7. Nejsem sice blondýna, ale s tvými názory se ztotožňuji ;D!

  OdpovědětSmazat
 8. Já nemám tyhle nepříčetné ženské, co věří v nadpřirozeno ráda. Když někdo nevěří, tak jsme pro ně podřadní, v lepším případě jsme ještě "neprokoukli" (však počkejte až se stane zázrak). Když se jim na tom dítě oběsí, tak to je přece osud, že.
  Jinak já se taky ztotožňuji se všemi tvými názory.

  OdpovědětSmazat
 9. Je to legrační. Když se lidí zeptáte, jestli věří v Boha, tak vám 90% lidí řekne, že takovým nesmyslům nevěří. 90% lidí si ale je schopno koupit barvný kamínek s tím, že jim spraví krevní tlak či sádrovou sošku buddhy s tím, že když mu pohladí bříško, splní se jim přání (a ještě se ptají, kterým směrem ho mají hladit). Hm.

  OdpovědětSmazat
 10. Víra a osud. Kéž už bych takové lidi nepotkávala. "Však uvidíš, až se to stane." Nebo: "Já vím, že ty tomu nevěříš, ale to je prostě osud."
  Napadá mě vtip:
  "Mamí jsem těhotná!"
  "No dceruško, to je osud."
  "Ne maminko, o schody jsme to dědali."

  (Rozumějte O SUD)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Super, mam z toho kolena cely rozplacany.

   Smazat
 11. No.Tak já velice miluju vysvětlování vtipu!!Dík!!Jinak ho asi nikdo nepochopí??

  OdpovědětSmazat
 12. ne .. že ne??? :D

  OdpovědětSmazat
 13. Prodejce zavřít až zjantarovatěj a matkám i otcům rozbít hubu.
  I kdyby ten jantar nějaké učinky měl, dát miminu korálky je skoro pokus o vraždu!
  Sama mám doma šestiměsíčního chlapečka. Na Mimibazar a podobné stránky nechodím a vzhledem k tomu, že nejsem zas tak velký debil, bych stejně dostala brzy ban.

  OdpovědětSmazat
 14. Koupím si to, třeba nám to vzkřísí kočku, která pošla loni v říjnu. Snad se mi ji podaří na zahradě vykopat.

  A dítěti to samozřejmě budu nasazovat hned po narození, vyhne se tak impotenci, rakovině, ptačí i prasečí chřipce, zauzlení střev a jícnu, slepotě, skleróze i akné. A bude dělat krásná pevná hovínka.

  OdpovědětSmazat
 15. jsem nově příchozí a blog se mi moc líbí, jdu si ho pročíst a už se těšim:-)
  sleduji:-)!

  OdpovědětSmazat
 16. a když se mimino v noci uškrtí, tak zažalujeme firmu, že nám to vůbec prodala, že? Jasně, že děti nejsou hloupé, ale nešťastnou nhdou si tam provleče ručičku a než se nadějete... :-(

  OdpovědětSmazat
 17. Barikáda blbých mamyn vytrvá.......

  OdpovědětSmazat
 18. No nevím, tak buď snadno praskne a mimino se může udusit, nebo je tak pevný že se na tom může uškrtit. Není něco divně?
  Jinak to teda považuju za pitomost a svému děcku bych to teda nedala, ale tohle mě zarazilo :)

  OdpovědětSmazat
 19. Věřím na osud (a nikoho tím neprudím), věřím na minulé životy, věřím v sílu mysli, která dokáže vyléčit leccos (ok, věřím v placebo efekt :)) a taky věřím, že tohle je elegantní způsob, jak se zbavit milovaného dítěte. Ať žije lidská stupidita..

  OdpovědětSmazat
 20. Ono to pomáhat může tím, že ty korálky děti kousají a pomáhá jím to prořezávat zuby. Tím, že je mají kolem krku, je mají snadno dostupné, takže to dělají rády. Má to akurátní velikost a navíc není jantar tvrdý, takže je to i příjemnější, než třeba kousat do oceli.

  Drobnými negativy je pak už jen riziko vdechnutí rozkousnutého korálu a udušení na šňůře korálů, ale na to se tuším nikdo neptal :)

  OdpovědětSmazat
 21. Ano, už mi to také bylo nabídnuto. Probděla jsem kvůli zoubkům téměř celé září, takže hodné maminky na písku mi doporučovaly korálky. Když jsem jim řekla, že na tyhle věci nevěřím, jen po sobě koukaly s výrazem:někdo si prostě nedá poradit...
  Postěžovala jsem si, že jsem trochu nachlazená a snesla se na mě lavina zázvorových čajů, homeopatických léků, pít ocet s medem. Mě tedy nejlépe funguje paralen, špitla jsem. Opět lítostivé pohledy, asi jako kdybych řekla, že si píchám heroin.

  OdpovědětSmazat
 22. Bára: Ale zrovna byliny na léčení nemocí nejsou žádný šarlatánství /teda v moderním slova smyslu, :D/, u řady z nich jsou léčivý účinky vědecky prokázaný a v medicíně běžně používaný ;).

  OdpovědětSmazat
 23. Ale jo, já vím. Ovšem homeopatika prostě šarlatánství jsou, zázvorový čaj i nechutná, když mám teplotu, ocet s medem mi ji nesrazí. Nejsem žádný příznivce chemie za každou cenu. Bylinky nikomu neberu, ale sama je léčebně neužívám, naštěstí jsem zdravá a paralenem se léčím jednou za dva roky, když mě dožene chřipka.

  OdpovědětSmazat
 24. Naopak s bylinkami velmi ráda a často vařím, pěstuju si je na parapetu a přidávám téměř do všeho :-)

  OdpovědětSmazat
 25. ty ženské s těma děckama vyrodí ven i své mozky???

  OdpovědětSmazat
 26. Proč hned takovej hejt? Hlavně že náušnice na malých holčičkách a řetízky s křížkama jsou OK, že (vočivsloup). Já bych teda zakázala především ty náušnice. Se na ORL zeptejte kolik roztržených boltců tam řeší (v porovnání s případama uškrcení "harantů na jantaru" nebo jejich pozření.

  Já mám do ezobáby a alternativy celkově daleko, mozek jsem nevyrodila (to vím bezpečně, páč mi dělali nedlouho po porodu CT ;)), ale poté co synovi lezl zub 4 měsíce v kuse a Ibalgin už měl jako doplněk stravy, jsem korálky zkusila a od té doby se zuby problémy nemá. É? Nějaký vysvětlení? Placebo to bude asi těžko.

  Mmch. korálky má na krku už přes dva roky a nikdy s nimi problém nebyl. Kontroluji občas délku, hlídám aby je neměl natěsno, ani navolno, nevím, v čem by teda měl být problém. Ale chápu, že nějaká omezená osoba na nich může dítě uškrtit a v tom případě je dobře, že se jí nedostanou vůbec do ruky, nebo je po přečtení tohohle osvětového článku radši vůbec nepořídí.

  PS: mimochodem mýmu synovi FAKT sluší :D

  OdpovědětSmazat
 27. Mno, milá Fidorko, na ORL se roztržené ušní boltce neřeší, ty sešije snad každý doktor (a určitě s tím nebude takový problém jako přiškrcením na korálcích nebo s jejich vdechnutím). A nechápu, proč už jsi ty korálky synovi dávno nesundala,když se mu zub prořezal. Malá holčička s korálky, proč ne, ale chlapeček ? V tom jsem poněkud staromódní. Nebo opravdu věříš všemu, co prodejci o jantaru tvrdí ???
  Ludmila

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Milá Ludmilo,
   odpověděla sis sama: jsi poněkud staromódní. Proč by neměl mít korálky kluk?

   Smazat
 28. Mno milá Ludmilo,
  tak snad ti to pomůže pochopit moje šílené pohnutky :D
  za 1. syn ještě nemá všechny zuby, ještě čekáme na pětky. A právě tyhle druhé mléčné stoličky dávají dětem hodně zabrat. Jedním přořezaným zubem martýrium fakt nekončí :D
  2. korálky jsou zároveň ozdoba a je mi fakt jedno, že to někdo jako ty má tak rigidně nastavený a považuje náramek nebo náhrdelník za ryze holčičí záležitost.
  3. Na ORL boltce neřeší, to máš recht. Šije je chirurg, rozhodně ne každý doktor, jak se mylně domníváš. ORL jsem zmínila proto, že byla ve stejném kontextu zmíněna v hejtu výš.
  4. Nevěřím všemu, co prodejci tvrdí, reklamě nepodléhám už proto, že v ní pracuju :D Korálkům ani nepřipisuju nadpřirozené schopnosti, přesto s nimi mám vlastní dobrou zkušenost a tak je nemůžu hanit, ani potvrdit mýty a zcestné představy kolem nich zde popsané. Odsoudit věc se kterou nemám vůbec žádnou zkušenost a nic o ní nevím, mi přijde krapet jednoduché.
  Stojím si za tím, že se na nich nedá ani uškrtit, ani se nedají vdechnout - jako každá normální máma bych je jinak svýmu dítěti na krk nepověsila. Každý korálek je jednotlivě zajištěn uzlíkem, aby se nedal vyvléknout a pak polknout nebo vdechnout. Opravdu by mě ty statistiky z dětské pohotovosti zajímaly - pro váš klid.
  Na děti v domácnosti číhá už takhle hodně nebezpečí, tak mi přijde lepší se soustředit na ně a nevymýšlet další :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. O boze, su tam uzliky? A CO? no do kelu, ved ja Titanic bol "nepotopitelna" lod a stejne sa potopil, takze to ze tam su uzliky alebo co to neznamena, ze sa to nemoze vyvliect,roztrhat,rozkusat,vdychnut ci zjest(ci strcit do nosa...atd) Asi bude nieco na tom, ze tie koralky su dobre v tom, ze ich dieta žužle a tym si masiruje dasna a lahsie mu lezu zubky ale to je asi tak vsetko... a nechat dieta s nimi spat? nechcete mu namiesto nich rovno strcit igelitku, nozik a pouzitu striekacku do postielky? Podla mna "zazracna sila" tychto koralov bude spocivat v podobnom figli ako nase oblubene holograficke naramky :D

   Smazat
 29. Statistiky jsou jednoduché - na jantarových korálkách se ještě nikdy nikdo neuškrtil. Takovéto p......y můžou vyplodit fakt jen "protivný blondýny":-) Mají vaše holčičky naušnice? Bože! To snad ne! Okamžitě jim je sundejte, vždyť můžou spadnou a můžou je spolknout! Takto ohrožujete své děti!?

  OdpovědětSmazat
 30. fidorka: 4 mesačné dieťa si kŕmila s ibalginom??? zúbky bude mať pekné, a pečeň transplantovanú! Sociálku na vás! Lucrezia

  OdpovědětSmazat
 31. Fidorka:ano,nevymýšlet další

  OdpovědětSmazat
 32. Anonymní: Fidorka psala, že synovi lezl zub 4 měsíce (tak dlouho), ne že mu byly 4 měsíce věku.
  Co se týče vdechnutí nebo spolknutí, to by se mohlo stát možná v případě, že se korálek rozlomí nebo ho dítko překousne, ale na to už potřebuje mít pusu plnou zubů,že.. Nevím, jak vaše dítě, ale moje rychle pochopilo, když mu řekla, že korálky do pusy nepatří (což je mimochodem napsané na každém balení korálků, že rodiče nemají děti nechat korálky ocucávat, resp. strkat do pusy.
  Takže pokud nejsem matka, která na dítě kašle a průbežně nesleduje co dělá, nehrozí, že by dítě korálky pozřelo nebo se na nich uškrtilo..

  OdpovědětSmazat
 33. Ach jo, holt, komu není shůry dáno, až se ucho utrhne :-))) Zřejmě spousta maminek má tak inteligentní děti, které už ve třech měsících dovedou pochopit, že korálky do pusy nepatří ... Ale pokud vím, tak na prořezávání zubů existuje mnoho druhů "kousátek", eventuálně stačí něco studeného, proč teda riskovat s jantarovými korálky ???
  eL

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kristova noho...spousta maminek má spíš tak normální děti, že si ve třech měsících nedokážou ty korálky do pusy strčit. Čti pozorněji, korálky mají mít takovou délku, aby nebyly natěsno ani navolno, tj. dítě je do pusy nedá, neb tam nedosáhnou.
   Kousátka jsou na dvě věci, kdyby fungovaly, tak zuby nikdo neřeší, nemyslíš?

   Lucrezia: ty taky čti pozorněji, ty sociálko :)

   Smazat
 34. Zajímavé, ve Francii se tahle ptákovina zakazuje, ale naše nadšené matinky jsou z toho celé pryč. Ptám se spolu s Blondýnou, kde zůstal zdravý rozum ?
  Eliška

  OdpovědětSmazat
 35. moja kamoska to zavesila malej na krk, a naozaj neplakala ked jej rastli zuby. je to urcite lepsie ako ked decko prereve celu noc a nikto z rodicov sa nevyspi. liecive kamene maju svoju moc, o ktorej blondynka nema sajnu, preto by mala radsej pisat o mode, a veciach do ktorych sa rozumie, pripadne ich vyskusala na vlastnej kozi a potom kritizovat!!! Blog sa mi paci, okrem tohto jednoho prispevku.

  OdpovědětSmazat
 36. téma liečivé kamene je jedna vec a jantárové korálky na krku malého dieťaťa je vec druhá.Liečivé kamene majú svoju silu no chce to dlhodobejšie štúdium a hlavne vedieť tú silu použiť.Nemá to nič spoločné so šarlatánstvom ani s nadprirodzenosťou.Ako môžete odsúdiť niečo len preto,že tomu neveríte?A jantárové korálky? Mamičky dajte ich dolu lebo na deťoch sa pokusy nerobia!Nehovoriac o nezaručenej bezpečnosti.

  OdpovědětSmazat
 37. Fidorko, máte muj souhlas, respekt a plnou podporu, mam asi stejne stareho syna, mozek, koralky, klidne noci, zuby (ja i on),zadne skrceni, duseni, polykani (mimochodem, kdyby to spolknul, co by se stalo?) nebo jine apokalypsy nas zatim nepotkaly a zijem. Libi se mi vas nadhled, humor i nazory. Nenechte se zdeptat. Natalie

  OdpovědětSmazat
 38. Miluju Tvůj blog! Zatím jsem na žádný podobný nenarazila a výtečně se tady bavím! Chtělo by to od každého soudku něco, ještě chybí nesmysly typu bůh a náboženství, když už jsi se pustila i do té esoteriky, aby to bylo správně vyvážené xD
  Kristina

  OdpovědětSmazat
 39. Pane Bože, vy jste ale banda nenávistných blbounů. Je mi vás líto...

  OdpovědětSmazat
 40. Moje zkušenost s jantarovými korálkami: syn měl při prořezávání prvního zubu teploty a 2 dny brečel skoro neustále. Poté, co jsem mu pořídila korále, usnul a byl klid. Nechápu to, ale funguje to. Co se týče bezpečnosti: korále syn nosí na krku, do pusy nedosáhnou, ale někdy jsem mu je dala na hraní do ruky, rád si s nimi točí a když mu roste zub, ožužlávání ho uklidňuje. Jediný problém nastal, když na pískovišti za korále tahalo jiné dítě. To jsem mu je sundala. Stejně tak je ale problém s jinými dětmi, když syna tahají za jeho kudrnaté vlasy nebo do něj strkají. To se prostě musí hlídat. Je nereálné, aby dítě korále spolklo nebo se na nich samo škrtilo. Co se týče zakázaných korálků, myslím si o tom své. Že to zakázali ve Francii nic neznamená. V jiných zemích se stejné jantarové korálky prodávají v lékárnách a drogériích. Jóó, a v jakých? Tak např. v Německu, Rakousku nebo na Novém Zélandě. A navíc se dají koupit korálky s magnetickým zavíráním, které se při větším tlaku rozpojí, takže uškrcení opravdu, ale opravdu nehrozí. Sama jsem zkusila korálky rozkousat a přetrhnout a nic. A když by děcko mělo sebevražedné sklony a narvalo si celé korálky do krku, nestalo by se nic horšího, než že by se pozvracelo (to jsem prosím pěkně nezkoušela). Sorry Blondýno, ale nepiš o něčem, do čeho nevidíš, nepoškozuj něco, co nikomu neškodí a navíc to není móda, ale evropská tradice. Zrovna ve Francii nosí jantarové korálky nepřehlédnutelně mnoho malých dětí.

  OdpovědětSmazat
 41. No a nakoniec....nie je to cele len farmaceuticka lobby ? Ved je lahke zakazat to čo pomaha....len nech sa kupuju farmaceutika. A ludia...odsudzujete ti ezobebky a pod....ze nezdielaju nazor ako vy ? Kazdy ma moznost vlastneho rozhodovania a vazdy veri v to svoje. Dobra rada sa ceni...no tie nepekne utoky.....no niektorí sa kozete hanbit.

  OdpovědětSmazat
 42. Toto ještě není tak hrozné, dát dítěti nějaké magické korálky, některé matky dělají i daleko horší věci.

  OdpovědětSmazat