Venkovské posvícení

Nazdobené osvětlené vánoční stromy jsou úplně všude. Města do vánoční výzdoby investují statisíce, takové rozsvěcení stromu na Staromáku je pomalu událost roku, kterou přenášejí televize v přímých přenosech.  Netvrdím, že vánoční stromy ve velkých městech nejsou pěkné. Jsou. Jenže průšvih je, když se i na malé vsi rozhodnou, že musí mít takový strom, jako je v Praze.

Vánoční strom na Staroměstském náměstí v Praze slavnostně rozsvítil primátor Pavel Bém. (28. listopadu 2009)

Na malé vsi totiž rychle zjistí, že v obecní pokladně je jen pár neproplacených faktur a dopis, ve kterém obecní účetní hrozí sebevraždou, ale peníze na žárovičky žádné. A tak se rozhodnou, že sice strom nebude tak nazdobený, ale bude aspoň velký. Kulturní komise vytipuje tu jednu jedinou jedličku, co roste na návsi, okrašlovací spolek nakoupí na tržnici pár svítících nesmyslů, skauti vyrobí nějakou tu ozdobu, dobrovolní hasiči to na ten strom nějak  nahážou, klub žen při prvním rozsvěcení stromku zazpívá nějakou tu koledu a místní hospodský navaří litry svařáku a zbaví se tak zásob vína, které jindy nikdo nepije. Všichni jsou spokojení. Nakonec, na vsi se toho až tak moc neděje, tak aspoň něco.

Jenže pak ten strom na návsi svítí celý prosinec. A pohled to někdy bývá strašný.


Pravidlo číslo jedna: Všechny žárovičky musí být pověšené od dvou metrů výš. Aby nám je lidi nerozkradli.

 

Pravidlo číslo dva: Je úplně jedno, co a jak se na ten strom naháže. Hlavně, že to svítí!

 

Pravidlo číslo tři: Čím je strom vyšší, tím lépe. Velký nazdobený strom nemusí být jen na Staromáku, my ho u nás na vsi máme taky! A když nemáme jedli nebo smrk, ozdobíme lípu. Kdo nemá lípu, ozdobí jabloň nebo šeřík.


Vážně musí v každé druhé vesnici svítit všemi barvami  polovypelichaná jedle? Co takhle, když už na tu drahou výzdobu fakt nejsou peníze, domluvit se třeba v místní škole - děti můžu na výtvarce celý podzim vyrábět ozdoby z jablek, hřebíčku, plátků pomeranče, jeřabin, ořechů nebo slámy. Sice to nebude svítit na půl okresu, ale bude to určitě hezčí, než ty tři žárovky v pěti řadách.

11 komentářů:

 1. my tedy máme hezký strom :)! ale v obci asi deset km daleko mají na celém náměstí střídavě na stromech modrá světla-červená světla-žlutá světla a takhle pořád dokola :D a na stromě mají všechny tyhle barvy uprostřed :D! Děs běs :D!

  OdpovědětVymazat
 2. Och ano, pohled na tu krásu mě provází každý den na zastávku.

  OdpovědětVymazat
 3. "...vytypuje..." Au, to zabolelo... Kdyby to vytypovali, vybrali by to v loterii. Pro tento význam se používá sloveso "vytipovat". Dál už jsem to radši nečetla.

  OdpovědětVymazat
 4. Pravda, typovat je něco jiného, díky za upozornění. Opraveno. Jinak i loterie se tipuje. S ypsilon se typují třeba motory (provádění typové zkoušky)

  OdpovědětVymazat
 5. Tak jsem sem dneska poprvé zabloudila a skvěle se bavím.Už mám stránku mezi "oblíbené".Díky za to milá Protivná blondýno.Tohle počtení teď v tom blázinci před vánoci je pohoda a slast.

  OdpovědětVymazat
 6. Smutný musí být život člověka, který si s takovou záští, zuřivostí a vážností zabírá takové hlouposti typu osvícené stromky. Já je mám ráda, pravda, někde jsou hnusnobarevná světýlka, je jich málo nebo není pěkný samotný strom, ale častěji je to prostě milé zpestření. Jo a mimochodem, nasvícené listnáče jsou taky moc krásné.

  OdpovědětVymazat
 7. Ha, poznávám na poslední fotce Běchovice! Jinak: obzvláštní komika je tam, kde sice mají peníze na žárovičky, ale nemají na návsi vhodnou jedli. Takže se nazdobí lípa/bříza jakože jedle, čili šňůry ignorují přirozený tvar stromu a vytvářejí vysoký kužel. Ve tmě je vidět jen světýlka na imaginárním jehličňanu - ve dne rozsochatý opadaný listnáč, protkaný podivnou pavučinou.

  OdpovědětVymazat
 8. Škoda, že jsem o tomhle článku nevěděla dřív. V Uničově totiž postavili strom, ale byl moc vysokej. Tak ufikli asi 3 odvrchu. Po asi dvaceti telefonátech od obyvatel (za jedno odpoledne) se město rozhodlo jednat a strom naštěstí zmizel. jinak celá ta sranda je stále ořes 100 tisíc a to ještě před tím, než si sehnali další strom.

  OdpovědětVymazat
 9. Ozdobeny listnac (nebo v zime spis vetvac) mi prijde celkem originalni, aspon pres den.

  OdpovědětVymazat