Tragické aktuální hlasování

Když jsem si dnes rozklikla Aktuálně.cz, nestačila jsem se divit. Web spustil hlasování o nejvýznamnější události letošního roku. Taky čekáte žebříček největších lékařských objevů, nejdůležitějších úspěchů vědců nebo mimořádných kulturních počinů? Vedle!Hlasující mají na výběr třeba úmrtí Václava Havla, zemětřesení a tsunami v Japonsku, návrat finanční krize, jadernou krizi  po zničení elektrárny Fukušima, útoky Anderse Breivika v Norsku  nebo krach Řecka. Bezva události, žejo?Jen jsem nějak nepochopila, o čem vlastně tohle hlasování má být? A proč stavět na stejnou úroveň útoky šíleného střelce a tsunami. Nebo nepokoje na Šluknovsku se smrtí bývalého prezidenta. A pokud to má být o dopadu těchhle tragédií na další směřování světa, proč vůbec hlasují lidé na Facebooku, místo toho, aby se podobným tématem zabývali spíš odborníci? Skoro mi tahle anketa připadá, jako by Aktuálně už nevědělo, čím zaplácnout místo na svém webu. I když to se mu poslední dobou stává často. Třeba u článku o hospodách, kam raději na Silvestra nechoďte.O čem že to je? Autor vyfotil pár zrušených hospod plus zeď v tržnici a napsal k tomu, kde fotil. Mělo to být o zajímavých fotkách? No, to asi ne, nejsou nijak výjimečné, prostě průměrné fotky opuštěných budov. Mělo to být o tom, čím byly tyhle hospody zajímavé? Proč do nich lidé rádi chodili? Že v nich měli nejlepší utopence v kraji? Nic takového se v článku nedočtete. Čekám, kdy na aktuálně najdu podobný materiál o domácích mazlíčcích. Pod fotkou kočky bude text: kočka. Pod fotkou psa bude text: pes. Bude to mít asi podobnou informační hodnotu, jako ten materiál o hospodách.

3 komentáře:

 1. Asi je smutnej, že ty hospody zavřeli.
  Ale to hlasování určitým způsobem chápu, asi jde o to, co na koho nějakým nejvíce zapůsobilo, osobně se ho dotklo.
  Ale pak to má špatný název a hlavně je jasné, že všeobecně zapomnětliví lidé budou upřednostňovat události z konce roku, které mají v nejčerstvější paměti...tedy Havla. (pardon za smazané komentáře, jsem to špatně vyjádřila)

  OdpovědětSmazat
 2. zvláštní anketa, taky bych v ní čekala šťastné a převratné události.

  OdpovědětSmazat
 3. Tady musím oponovat. Události roku můžou být stejně dobře pozitivní jako negativní a dovedu si představit mnohem horší výběr. Více míně všechny, na Aktuálně.cz významné byly a ovlivnily životy lidí. A myslím si, že povědomí o událostech všeho druhu a vytváření si názorů na ně ,,běžných lidí" (viz narážka na hlasování na facebooku) je přinejmenším stejně důležité jako to, aby se jimi zabývali odborníci. Jinak se z lidí stává tupé stádo a rozhodování politiků apod., i například o tom, na jaký vědecký výzkum dají peníze, se z velké části řídí veřejným míněním. Farmaceutické firmy nebudou dávat peníze na výzkum léku proti nemoci, o které nikdo neví, spíš na něco, o čem se ví dobře a z čehož jim tím pádem půjde nejvíc peněz.

  OdpovědětSmazat