Předvánoční mrtvoly na oknech

Cesta z venkova do města pro mě dnes byla tím pravým peklem. Čím víc se blíží Vánoce, tím víc se rozlézá vánoční výzdoba po domech, v zahradách i na návsích. A pohled to není hezký.

Za naprosto nejstrašlivější druh výzdoby pokládám červenobílé skřety oběšené na oknech a balkónech.Jo, myslím přesně tyhle skřety. Prý to jsou Santa Clausové či co. Já tyhle zrůdy neznám, protože u nás vždycky chodí Ježíšek, ne nějaká obtloustlá obluda, která dělá Hohoho.
Tahle obludná výzdoba v srdci  střední Evropy nedává smysl. Navíc je hnusná, nevkusná a  pokud na dům oběsíte skřeta v životní velikosti, můžete tím pěkně vyděsit  poloslepou stařenku odnaproti.Někteří Santové visí i ze střech nebo štítů domů. A někteří mají dokonce svítící žebříčky. 


Takový svítící Santa se prodává za osm stovek. Nekupte to.Ještě vyšší level, než samotní Santové trčící z fasád, jsou Santové i se smečkou sobů.Ten, komu se podařilo zaplevelit česká města a vesnice touhle zrůdou, si musí mnout ruce nad tím, jaký vymyslel kšeft. Červenobílých příšer je na domech vidět čím dál víc. Já ale rozhodně zůstanu u Ježíška, i když se neplazí po zdi v každé druhé ulici.

A příště si povíme něco o vánočních světýlkách.

____________________________________________

Fotky: http://www.week.cz/jezisek-vs-santa/tag/jezisek/read.php?1,3033

29 komentářů:

 1. tyhle příšernosti vídám v Brně na každém druhém (i prvním) paneláku. Je to hnus, měli by to zakázat. My máme přece Ježíška, a ten byl miminko a né vousatej dědula.

  OdpovědětVymazat
 2. Mám naprosto stejné problémy. O vánoční výzdobě se mi dokonce už zdá (ne sny, noční můry samozřejmě).

  OdpovědětVymazat
 3. Mluvíš mi z duše. Naprosto.

  OdpovědětVymazat
 4. Ano, moje oblíbená každoroční soutěž opět začíná. Aneb největší opičárna v okně. Někdy mě udivuje co všechno jsou lidi schopni si dát do oken. :-)

  OdpovědětVymazat
 5. Nejlepší je každoroční soutěž o "nejkrásnější" vánoční výzdobu na Nově. Ty lidi musej bejt nepříčetný.

  OdpovědětVymazat
 6. Naprostý souhlas, je to hnusné, nevkusné a nečeské, tady nikdy žádný Santa nechodil a chodit nebude, vždy jen Ježíšek. A další hnusná věc jsou ta epileptická světýlka v oknech, to je taky děs.

  OdpovědětVymazat
 7. Vánoční výzdobu mám ráda...adventní věnec, svazky chvojí na dveřích, voňavý perníčky nazdobený mojí neumělou rukou....ale nikdy, zaboha nikdy obtloustlýho strejdu v červeným mundúru za oknem.....

  OdpovědětVymazat
 8. tak taketo nieco vidim prvy raz... tusim mozem byt rada, ze sa v mojom okoli "splhajuci santovia" zatial nevyskytuju... alebo mozno len nepozeram po fasadach okolitych domov dost pozorne :D

  OdpovědětVymazat
 9. ivic@, tys to vážně ještě nikdy neviděla? Má to někdo štěstí...:-) Náš soused má na domě santíky a epileptická světýlka v množství větším než velkém:-/

  OdpovědětVymazat
 10. Tak tohle zrůdnost dorazila už i k nám do zapadlého městečka Kyjov. Je to otřesné, naprosto to nesnáším, trčící cosi u okna, co opravdu z dálky vypadá jak oběšenec. Když jsem to viděla poprvé, tak jsem se lekla, že někdo nevydržel to předvánoční běsnění, které trvá už od konce října a oběsil se na šnůře od vysavače. A ty světýlka? Zrovna včera jsem se procházela kolem 7 večerní a říkala jsem si, jak někdo může těma otřesnýma kýčema z tržnice ověsit půlku baráku a nechat to tak šíleně blikat. Takový pěkně nazdobený stromek, kde se nechají STATICKY svítit klasická barevná světýlka není špatný někde v předzahrádce, ale ty blikanice asi nevydýchám. Když to vidím, tak mi vře krev. Příval Santů a další nesmyslů, které s naší kulturou a zemí nemají ale absolutně nic společného je totální devastace krásných klasických Vánoc.

  OdpovědětVymazat
 11. Hele, hele: http://gpsfreemaps.net/nezarazene/k-nam-chodi-jezisek  Tenhle je fakticky mrtvej.

  OdpovědětVymazat
 12. Já tak nemám ráda tmu, že jsem vděčná za osvětlenou výzdobu, teda pokud možno statickou, z blikání mi přechází oči. Santa mi v principu nevadí jako symbol Vánoc, soby mám dokonce moc ráda, i když moje domácí výzdoba sestává z hvězdiček, andílků a klasických kulatých ozdob (vše dřevěné, slaměné, skleněné či háčkované), ale je fakt, že ti viselci mi taky nejdou na rozum. Když jsem to viděla před lety poprvé, málem jsem volala policii a záchranku. V cizině mi tedy nepřijde, že by jich bylo tolik (tedy v Evropě, ale zřejmě jsou ti viselci převzatí z USA - soudě podle filmů). S bojem proti viselcům tedy souhlas, ale výkřiky "u nás chodí jen a jen Ježíšek" mi přijdou trošku jako česká zaprděnost. Vždyť kolik je dneska smíšených rodin a kolik lidí má silné vazby na země, kde holt Ježíšek nechodí!

  OdpovědětVymazat
 13. Mimochodem tohle sice nechápu, ale stejně tak nechápu elektrická světýlka a plastové a skleněné baňky na stromě, plastové vlásky, cucky a řetězy co imitují vzhled kovu a další a další mizerně vypracované dekorace z velkoobchodů. V mých očích se tyhle odporné zrůdy z článku vyrovnají barevně sladěnému stromečku.

  OdpovědětVymazat
 14. Anonymní: no zase tolik (aby z lidí co si brání svoje tradice dělali zaprděnce) jich asi nebude :D

  OdpovědětVymazat
 15. Ha, a to není zdaleka všechno. Sousedi již několikátým rokem vyvěšujou na balkon nejen zardoušeného a mizerně vycpaného Santa Clause, ale olemují balkon girlandami sytě červených diod, takže to vypadá, že Santa při svém heroickém pokusu o předání dárkoví zanechal na balkoně svá střeva.

  OdpovědětVymazat
 16. Hopsulka: odmalička mám ráda jedině stromek, na kterým jsou lucerničky, ne obyčejný světýlka a na kterým jsou bohatý girlandy stříbrnýho třepení. Nesnáším slaměný ozdoby.

  Tyhle šílený výtvory mají u nás na maloměstě jen 2 rodiny a každoročně se předhánějí v množství světýlek a santa clausů. Přijde mi dost ujetý mít na baráku jednoho santu, ale mít jich tam patnáct je moc i na mě :)

  OdpovědětVymazat
 17. Vůbec nechápu důvod, proč se sem tenhle červenej dědek zatáhnul... Nechápu lidi, kteří si to daj na barák, do obýváku apod. A neskutečně mě už x let štve, že sehnat jen blbej adventní kalendář pro děcka, aby na něm tenhle červenej děs nebyl, je většinou otázka lítání po x obchodech, než se zadaří maximálně tak něco s Krtečkem nebo aspoň Ladou...
  A stejně tak mě minulej tejden namíchla pozvánka na "firemní" vánoční akci, kde je sice mezinárodní účast, nicméně Čechů absolutní převaha - čuměl na mě z tý pozvánky kdo jinej, než zas červenej dědek... Namísto snahy ukázat cizincům něco z českých tradic je to naopak :-((

  OdpovědětVymazat
 18. Mischko, a kdo by na těch pozvánkách měl být? Jak vypadá ježíšek???

  OdpovědětVymazat
 19. Sice nemám moc ráda kecy o tom, jak je v cizině všechno super a u nás hrozný, ale když jsem byla kolem Vánoc ve Švédsku, koukala jsem. Za oknem jednoduché bílé svícínky, papírové lampiony ve tvaru hvězdy, největší úlet asi bylo pár lamp v orientálním stylu.

  OdpovědětVymazat
 20. souhlasím s Hopsulkou. Ono s tím Ježíškem je to taky trochu jinak :-)

  OdpovědětVymazat
 21. Jenomže jedno z nejsilnějších kouzel Ježíškových je právě ta neviditelnost. Proto jsou tihle "oběšenci" tak děsiví. Mimo jiného.

  OdpovědětVymazat
 22. Jejku, kdepak si blondýno vzala moje fotky? Už jsou pár let staré, neumíš si nafotit svoje?

  OdpovědětVymazat
 23. A proč by tam vůbec měl někdo být? Proč by tam měl být Ježíšek? Proč tam nemůže být jen nějaký naznačený vánoční motiv? Ovoce, ořechy, jehličí... milion jinejch věcí... Než příšerný červený papír s červenou hrůzou...

  OdpovědětVymazat
 24. Blondýno díky za opravu jaja

  OdpovědětVymazat
 25. Před nějakýmí 4 lety jsem je viděla poprvé v Norimberku. V centru města, u vánočních trhů. Tady v Praze jsme ještě neviděla žádného. A asi mě za to ukamenujete, ale v tom Norimberku se mi to líbilo, všechny domy v centru tam byly čisté, kombinace dřeva a bílé zdi, do toho nějaká tmavě zelená výzdoba (jmelí..) a ten Santa tam prostě nějak seděl, přišlo mi to i vtipné. Dokonce jsme uvažovali, že bysme si taky takového Santu pořídili - nikde jsme ale nesehnali (ne že bysme hledali nějak pečlivě - buď na něj narazíme, nebo ne). Nakonec jsem ráda, ono to vypadá jinak ve vánoční atmosféře pěkných domů než na panelovém sídlišti. No a tady v ČR jsem takhle toho Santu viděla až minulý rok poprvé, a to jen jednoho. Andul

  OdpovědětVymazat
 26. sousedi maj na zahradě nafukovacího v nadživotní velikosti:-(

  OdpovědětVymazat
 27. Pravdivej článek,ale jen malinký upřesnění...neni to přiblblej americkej Santa,ale ještě přiblblejší francouzkej Noel,ten šplhá jako zloděj po barákách. Viděl sem jich tam dost na to,abych z toho měl špatný sny až do důchodu. Honza

  OdpovědětVymazat
 28. češi mají ježíška a né santa klause

  OdpovědětVymazat