Podle odborníků jsou návleky pro kočky nevhodné

Potěšilo mě, když jsem si v komentářích pod článkem šílených chovatelích, kteří používají návleky na drápky pro kočky (celý článek tady), přečetla skutečný názor odborníků.

 

Někdo ze čtenářů blogu je oslovil, aby se zeptal, jestli není prodej nelegální. Z textu není patrné, jestli na dotaz odpověděla Státní veterinární správa anebo jestli o její vyjádření požádala Nadace na ochranu zvířat. V každém případě je jednoznačně jasné, že návleky na drápky jsou přinejmenším nevhodná pomůcka. V případě, že kočka s takovými návleky chce třeba někam vyskočit, nepodaří se jí zachytit, spadne a zraní se, pak o týrání jde. A týrání je i to, když kočka s takovouhle super vychytávkou na drápcích trpí psychicky.

Potěšilo mě, že prodejkyně z Mimibazaru tuhle zrůdnost, kterou doporučuje kočkám na tlapky lepit sekundovým lepidlem, už neprodává. A naopak mě nemile překvapilo, že návleky doporučuje veterinární ordinace z Děčína na svém webu.

http://www.petklinika.cz/chovatelstvi/kocky_umi_pohladit_i_skrabnout


A tady už je text, který jsem našla v komentářích:

Dobrý den,

posílám Vám odpověď odborníků ze Státní veterinární správy ve věci návleků na drápky.

K výrobku „návleky na drápky pro kočky“ lze jednoduše říci, že se zřejmě nejedná o výmysl, ale je to módní záležitost pocházející (podle informací z internetu) z U.S.A.

Rozhodně se k tomuto stavíme negativně. Zákon č.246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů, v těchto případech nemá ale preventivní charakter (např. u nášlapných pastí a lepových past je vyslovený zákaz prodeje, distribuce a použití). Podobně jako různé chovatelské pomůcky a hračky, ani tyto věci nepodléhají schválení před samotnou distribucí a veterinárnímu dozoru a samotné použití je na odpovědnosti chovatele samotného, popř. osoby, která by byla případně požádána návleky aplikovat (soukromý veterinární lékař, veterinární technik, pracovník psího salonu).

Pokud by bylo prokázáno např. nepřirozené chování kočky po aplikaci, zdravotní problémy - záněty nebo úraz z důvodu nemožnosti zachytit se, apod., dalo by se považovat použití návleků za týrání.

Z výše uvedeného je zřejmé, že se sice takové výrobky prodávat smí, ale záleží na odpovědnosti a zdravém rozumu každého chovatele. Nadace na ochranu zvířat s používáním takových pomůcek zásadně nesouhlasí. Jak je shora uvedeno, za týrání se dá považovat použití takových návleků ve chvíli, kdy se po jejich použití objeví zdravotní nebo jiné problémy.

9 komentářů:

 1. Kéž by to bylo absolutně zakázáno, protože někdy asi bude dost těžký dokázat, že za to můžou ty návleky. Co by podle mě mělo být zakázáno, když už nejsou ty návleky, tak lepení vteřiňákem.
  Je to zvěrstvo a svojí kočičce nejmilejší bych to nikdy nenalepila, i když se u ní začaly před půl hodinou projevovat devastační sklony, když jsme zdobyli stromeček.

  OdpovědětVymazat
 2. No.. Moje Nikita (fenka jezevčíka), mi pomáhala s dárkama. Než jsem se vrátila ze záchoda, pečlivě zabalené dárky mi vybalila, papír rozškubala a dárky roztahala po pokoji (naštěstí papír byl prej zábavnější než ponožky vevnitř :)). Asi bych jí měla pořídit nalepovací návleky na zoubky :-P Doufám, že vložená ironie je zřejmá, ty kočičí návleky mi připadají jako nesmírná zrůdnost a jsem ráda, že se k tomu aspoň někdo oficiálně vyjádřil..

  OdpovědětVymazat
 3. O naší kočce lze říct, že je královna mrch, pořád někde čůrá, Zoro mstitel - hadr. Ale jelikož už jsme si jí pořídili, tak jsme se smířili s tím, že holt občas vyhodíme nějakou tu utěrku nebo nedočtené noviny, které se nedopatřením někde válely (případně se válely, protože je shodila kočka). Někdy bych jí nařezala, že by byla modrá (navždy zůstane jen u toho "bych"), ale v životě bych jí nenalepila žádný návleky. Prostě jí beru jako svobodnou bytost se svérázným charakterem. Kdo nechce mít poškrábaný nábytek a počůraný věci, ať si kočku nepořizuje. Ať si pořídí třeba křečka. Tečka.

  OdpovědětVymazat
 4. Koukám koukám na tvůj blog a moc chválím, strašně sympatickej! Rozhodně tu nejsem naposledy!

  OdpovědětVymazat
 5. Tak toto, by som svojmu kocurovi nikdy neurobila!! Myslim si, ze uz samotne sekundove lepidlo je zdraviu skodlive a macicke mozeme sposobit aj zdravotne problemy..
  Jana

  OdpovědětVymazat
 6. Já bych to také svým kocourům nikdy neudělala, je to absurdní (když jsem viděla ten předchozí článek, tak jsem myslela, že to je vtip, neco jako bonsai kitten). Pak jsem si o tom něco četla na netu evidentně se to v USA fakt dělá běžně, aplikují to buď veterináři nebo sami chovatelé, na youtube jsou videa a všechny reakce jsou veskrze pozitivní. Uvádí se to jako "humánní" alternativa k declawing- odstraňování posledních článků prstů s drápy. Z toho se mi chce zvracet. Tak z tohoto pohledu možná jediné pozitivní je, že někdo nalepí tyto odporné návleky, než aby kočce rovnou nechal odstranit poslední články prstů. Přijde mi, že se ti lidé úplně zbláznili.

  OdpovědětVymazat
 7. z tohohle je mi na blití. místo toho, aby si ty lidi s tím zvířetem dali nějakou práci (když už si ho pořídili), tak mu raději useknou prsty(to je jednodušší, žejo). my máme doma tři kočky, které jsou přes noc venku a na den je pouštíme domu, když chtěj. a nikdy by si nedovolily něco zlikvidovat (je sice pravda, že čas od času skočej na linku, což se nám nepodařilo je odnaučit, tak jsme si zvykli nenechávat tam žádný jídlo-ale to je asi tak jedinnej problém). chce to prostě strávit s tim zvířetem, alespoň nějakej čas a vychovat je, tak aby soužití bylo pro obě strany příjemný. a to samí platí pro psy. byla bych nejradši, kdyby existovalo nějaký povolení o způsobilosti k pořízení zvířete, protože to jak jsou některý lidi neschopný a co nechaji ze svejch zvířat vyrůst je neuvěřitelný...(viz naše vesnice, kde by se člověk bál vystrčit nos, protože by mu ho mohl sousedův pes ukousnout).

  OdpovědětVymazat
 8. Jak "překvapivé", že nápad pochází z USA...

  OdpovědětVymazat
 9. mam kocky dve a kdyz jsem si pred dvema lety porizovala prvni, tak jsem uz predem zhodnotila, co vsechnoi mi s nejvetsi pravdepodobnopsti znici (gauc, zaclony, kytky....). Po prostem zhodnoceni plusu a minusu jsem usoudila, ze budu mit zdevastovanej byt rada. Rada bych podotkla, ze k nicemu z toho nikdy nedoslo. Ve starem byte mi rvala gauc, protoze byl proste na dobrem, miste. V novem byte uz se ji nelibi, protoze na oblibenem miste ma skrabadlo, ktereho si v predchozim nikdy ani nevsimla. Na podzim jsem po sousedovi zdedila kocku dalsi, ktera ma o poznani ostrejsi drapy, avsak to se projevuje jen na mych rukach - soused se o ni nijak extra nestaral a kocena se nenaucila drapky zatahovat, kdyz si hraje - ta moje to umi, naucila jsem ji to velmi jednoduchym zpusobem: kdyz me pri hre skrabla, lehoucce jsem ji cvrnkla pres cumacek - stejne, jako to delaji kocici mamy. A ten, komu vadi rozskrabanej gauc a tak kocce nalepi tohle, si ji nemel vubec porizovat, byt prestavet tak, aby nicena vec nebyla na pro kocku zajimavym miste nebo na nej proste povesit skrabadlo. Tohle je tyrani zvirat non plus ultras...

  OdpovědětVymazat