Změna času škodí zdraví

Nesnáším ranní vstávání. Ať mi zazvoní budík v jakoukoliv hodinu, probouzím se k normálnímu životu až po desáté. Do té doby nefunguju, ale mátožím se. Reaguju pouze na světlo, tmu a kofein. Odpovídám v holých větách, které ne vždy dávají smysl. V mém mozku funguje v době od probuzení do desáté dopoledne  pouze několik buněk, ostatní jsou v kómatu. Jedna z mála funkčních buněk bliká červeným světlem a křičí: Kafe! Hned! Ostatních několik nekomatózních buněk částečně ovládá moje pohyby, abych se dokázala s co nejmenší újmou doplazit do kuchyně a pak do koupelny.  Rána prostě nesnáším a vůbec si nedovedu představit, že bych musela vstávat tak, abych byla v práci třeba v šest. Do půl roku bych byla mrtvá.Každé ráno je pro mně malá procházka peklem. Ale to dnešní ráno, to mně fakt dorazilo. V polomrátkotách jsem se vyhrabala z vyhřáté postele, doploužila se do kuchyně zapnout kávovar. Propotácela jsem se koupelnou, pak si nalila kafe do hrnku a všimla si hodin v kuchyni. Bylo na nich o šedesát minut víc, než mělo být! Infarkt. Průšvih. To je konec.

Ranní vstávání

Kafe mi vypadlo z ruky, tak rychle jsem se snad v životě neoblékla. Divím se, že jsem měla obě ponožky stejné a většinu oblečení na sobě dokonce rubem dovnitř. Malování hezkého obličeje na hlavu jsem odbyla jen řasenkou, kterou jsem si i tak málem vyrazila levé oko, při obouvání jsem se dokázala současně učesat,  popadla jsem kabelku, klíče, mobil do ruky - a přišel další šok. Na mobilu totiž čas ukazoval o hodinu míň, než displej v kuchyni na mikrovlnce. Celá uřícená a  vynervovaná jsem se s úlevou sesunula zpátky k nedopitému kafi. A až v tu chvíli mi došlo, že se nedávno měnil čas. A že v mobilu a na počítači se mi změnil automaticky. Jen na hodiny na mikrovlnce jsem nějak zapomněla.

Jsem už dlouho přesvědčená, že ranní vstávání škodí zdraví. A dnes se mi potvrdilo i to, že změna času škodí zdraví. Nevíte někdo, kde se podepisujou ty petice proti změně času?

1 komentář:

  1. Ano, jsou to nervy. Ovšem změna z letního času na středoevropský je ta lepší varianta. Z opačné změny na jaře se sbírám skoro až do podzimu.

    OdpovědětSmazat