Prozeny.cz má návod na štěstí

Aspoň to tvrdí autorka tohohle  článku. Mně to potvrdilo jen dvě věci: že web prozeny.cz je ochotný publikovat kdejaký nesmysl, když jsou u toho vhodné ilustrační obrázky a slovo někoho, kdo má být jakože odborník. A že článek nemusí mít hlavu a patu - stačí jen dostatečně poutavý titulek.Podle článku  existuje návod na štěstí a tím je teorie čtyř kvadrantů lidského žití. Vymyslel ho jakýsi kouč lidských vztahů. Kvadranty jsou: vztahy, zdraví, práce a peníze. Kvadranty si každý sám ohodnotí od nuly do deseti bodů podle toho, jak je úspěšný.  Desítka je prý nejlepší zážitek, jaký jsme kdy v dané oblasti měli. Šťastný člověk prý má mít co nejvíc bodů ve všech kvadrantech.

Jooo, když budu šťastně zamilovaná, budu mít skvělou práci, fůru peněz a nebudou mě bolet zuby, budu šťastná. Převratná teorie. To jsem do dneška vůbec netušila.

Podle této teorie si můžeme dovolit nechat klesnout jeden kvadrant pod pět bodů, když máme ostatní nad pěti body.  Dá se zvládnout ale prý i to, když máme dva kvadranty v pořádku a dva kolem šestky. A prý taky máme makat na tom, abychom ty kvadranty měli všechny dobrý. A to je celý návod na životní štěstí.

 Hmmm.

Přemýšlím o tom, co asi tak může být nejlepší zážitek, jaký jsem kdy měla v oblastní zdraví nebo peněz. Je největší zážitek, že jsem si dnes nezlomila nohu? Nebo že mi z čela konečně zmizel ten příšernej pupínek? Nebo je desítka ve zdraví to, že nejsem nemocná? Je člověk, který má chřipku, nešťastný?

A s těmi penězi, je největší zážitek, že mi přišla výplata? Nebo že jsem před patnácti lety na stírací los vyhrála padesátikorunu?  Kruci, a jak si mám ohodnotit bodově vztahy? A práci?

Asi se taky stanu koučem lidských vztahů.  Vytvořím teorii trianglu nebo pentagramu lidského žití. Vymaluju si k tomu obrázky, grafy a přehledné tabulky. A budu úspěšná, bohatá a budu mít všechny kvadranty v pohodě. Pokud mě nezačne bolet zub.

4 komentáře:

 1. net je plný serverů, které jsou zahlcené plytkými články .. lidi jakoby nechtěli a neuměli myslet sami za sebe .. potřebují designery zahrad a kuchyní, kouče partnerských a mezilidských vztahů, poradny, kartářky, reality shows, odborníky pro komunikaci a kdo ví, co ještě .. ale žít sami za sebe a pro sebe přestávají umět a stačí jim to rádobyžití ve virtuálním a imaginárním světě, s poukázkami na slevu a debilními radami ... ráda sem chodím blondýno .. ale je mi smutno z toho, co se kolem mne děje za špínu, hnus a cítím obrovskou beznaděj .. má to někdo podobně? nebo jsem v tom sama?? ... :(

  OdpovědětVymazat
 2. Tak ja souhlasim s prispevkem nademnou, predevsim s tim, ze lidi ztraceji soudnost a schopnost myslet racionalne a zapominaji na stary dobry selsky rozum. Treba takove Omlazeni tecka cezet je plne diskuzi, nad kterymi zustava rozum stat, napr. kdyz dospela, udajne samostatna zena zalozi diskuzi na tema 'Ladi cervena sukne k zelenym botam?' Proboha na co potrebuje nazor cizich lidi, se podivam do zrcadla a hned vidim, jestli to vypada dobre, nebo blbe, nebo snad ne? Pripadne si to nakreslim na papir (za pouziti pastelek prislusnych barev). Uz chapu, jak je mozne, ze vyspele anticke kultury dopadly tak, jak dopadly...ja tu destrukci zacinam kolem sebe videt taky...
  Zanett

  OdpovědětVymazat
 3. Také souhlasím s výše uvedeným, jen bych dodala, že podobných reakcí ze svého okolí slýchám čím dál víc, tak snad nastane (alespoň malá) změna k lepšímu:-)

  V zájmu zachování duševního zdraví doporučuju web Proženy.cz zablokovat v nastavení. Já to udělala před pár týdny, když se mi debilita článků už zdála neúnosná a pokud nenarazím na nějaký odkaz (např. tady) tak si na něj ani nevzpomenu;-)

  OdpovědětVymazat
 4. No jestli to nebude tím, že se takové ženě něco pěkného podaří, tak se někde pochlubí a nakonec její fotku vystaví nějaká "protivná blondýna", která ji totálně ztrapní a zbaví zbytku sebevědomí. Nejistá, jestli nevyjde ven jako blázen v červenozelené se pak ptá na názor jiných. Já je docela chápu... ne každý si o sobě myslí, že má dobrý vkus.

  A jinak před počítačema byly časopisy zahlcené plytkými články .. lidi také nechtěli a neuměli myslet sami za sebe .. potřebovali designery zahrad a kuchyní, kouče partnerských a mezilidských vztahů, poradny, kartářky, odborníky pro komunikaci a kdo ví, co ještě .. To není výplod této doby, to tady bylo vždycky.

  OdpovědětVymazat