Proč zrušit předvánoční gruntování

Je to už nějaký čas, co jsem doma zrušila jednu z adventních tradic: Předvánoční gruntování. Stejně tak vesele ignoruju tenhle oblíbený zvyk českých domácností i před Velikonocemi, posvícením a jinými významnými obdobími. Není to proto, že bych byla líná nebo nepořádná. Jen nechci riskovat dlouhodobý pobyt ve věznici s ostrahou nebo doživotní v blázinci.Zkuste týden šůrovat, jako zběsilí. Kromě veškeré běžné debordelizace bytu navíc:

Neutírejte jen prach na skříních a kuchyňské lince, ale vemte to pořádně saponátem a hadrem. Umyjte záchodovou mísu i zezadu a umyvadlo i zespodu. Vyluxujte i pod kobercem.  Vytřete podlahu  i pod skříněmi v komoře. Otřete prach i z knížek v nejvyšší polici pod stropem, kam se osoba průměrného vzrůstu dostane jen při balancování na štaflích. Umyjte garnýže. A pak i ty štafle. Vyndejte ze skříněk v kuchyni ÚPLNĚ VŠECHNO, vyházejte čtyři roky prošlé olivy, zapomenutou načatou marmeládu a sušenky, které nikdy nikdo nejedl a jíst nebude. Vyndejte všechny hrnce, misky, ano, i všechny ty krámy z té skříňky pod dřezem, všechno umyjte, vymyjte i skříňky, všechno naskládejte zpátky. Vydrhněte kromě trouby i úložný prostor pod ní. Vydrhněte, vyšůrujte a nablýskejte prostě úplně všechno.

Po týdenní proměně běžného bytu v  byt bez jediného smítka prachu, bez jediného roztoče, dokonce i bez jediné bakterie, si hrdě stoupněte do zářící a vonící předsíně a očekávejte příchod partnera. Nemějte v dosahu žádné těžké ani ostré předměty. Pyšně se zeptejte: Všiml sis nečeho? Partner se nejistě rozhlédne, protože ví, že tohle je nejzákeřnější ženská otázka, a opatrně pronese: "Koupila jsi nový botník?"

Zabte ho pokud možno uškrcením, pokud ho ubodáte, zaprasí vám krví pracně naleštěnou podlahu. 


13 komentářů:

 1. Správně, taky uklízím jindy a normálně...kdo přehnaně uklízí, ten si tím kompenzuje bordel v duši. Já razím s úsměvem heslo "bordel v bytě - šťastné dítě" a "kdo nevidí přes okno ven, ať si ho otevře". Okna jsem umyla když bylo ještě docela teplo, nehodlám v prosinci u nich nastydnout, dobře si pamatuju pološílenou uklízecí sousedku, která pak na štědrý den ležela v horečkách. Navíc Vánoce jsou nejprasáčtější svátky. Alespoň u nás jo. Všichni jsou doma, cpou se, droběj, kapou, trousej po bytě, na štědrý den pod stromečkem zbyde spoušť papírů a mašliček, jehličí padá, vosk kape... no dámy, mám já to zapotřebí? Uklidím v lednu, ne?

  OdpovědětSmazat
 2. Ehm... Blondýno, odkud znáš mou matku?:-)
  Ještě zapomnělas na mytí oken, praní záclon a závěsů, mytí lustrů (ne jen otřít baňky, SUNDAT je a vydrhnout v horké vodě) a drhnutí koberců (ne jen vyluxovat). To by se mé mamince nikdy nestalo...:-)

  OdpovědětSmazat
 3. Hm, ale když všechny ty flašky zpod dřezu vytaháš, umyješ, a umyješ i tu skříňku, nemůžeš je tam hned vrátit, musíš nejdřív počkat, než to všechno uschne, jinak se ve skříňce udělají fleky ;-) :-D

  genicka, přesně díky matce, která s oblibou razí velice podobná hesla, ze mne vyrostl člověk milující řád, organizovanost a pořádek. Jinak díky za psychoanalýzu na dálku, směju se ti :)

  Jinak k článku: to bych od tebe nečekala takovou začátečnickou chybu, Blondýno! Snad se příště vyvaruješ očekávání že chlap (!) pozná jakoukoliv změnu...a ušetříš si ty nervy - vím že s uklízením jsi to už vyřešila, ale to tě asi bude čekat ve všech směrech

  OdpovědětSmazat
 4. Hopskulko...panebože....nemusíš si brát všechno osobně.
  Pochybuju, že genicka myslela celkem nevinnou větou "kdo přehnaně uklízí, kompenzuje si bordel v duši" zrovna TEBE. Holt to platí o lidech, které zná. Aby ti mohla dělat psychoanalýzu na dálku, musela by aspoň vědět, koho analyzuje, ne?

  A informovat někoho písemně, že se mu směju...eh.

  Klid v duši ti přeje Bestie

  OdpovědětSmazat
 5. Bestie, hele jako, osobně si brát všechno musím, jinak by to bylo nuda, ne? (ok, ten odstavec jsem mohla spolknout, ale v tu chvíli se mi zrovna chtělo být vztahovačná, navíc když něco takovýho napíše, musí počítat s tím, že se někdo ozve, ne?)


  Ale "směju se ti" je náhodou úplně super stěr, za tím si stojím. Klidně se mi smějte :-)

  OdpovědětSmazat
 6. veškeré dekorativní broušené sklo ven a umýt. nezapomenout vydrhnout botník a moje máti nezapomíná ani na uklid sklepa... a to vše za neustálého ječení že jsem vánoční lempl a že mám vyzdobit okna a vyprat si záclonu a utřít prach a a a.. ať mi s tímhle generálním uklidem alá co ted uklidíš najdeš až zase za rok na Vánoce vleze na záda. Ježíšek se narodil v chlívu tak se alespoň bude cejtit jako doma :-)

  OdpovědětSmazat
 7. Haha :) Mě to postihuje jen částěčně, ona totiž vánoční atmosféra nesouvisí s tím, jestli máme ve skříni skleničky podle velikosti...Naštěstí.
  Uklízím normálně jako vždycky, jen ta okna mě asi neminou, bydlíme vedle stavby a jsou tím pádem jako prase...Ještě že je brzo tma :) mishaha

  OdpovědětSmazat
 8. haha, tak presne tohle pre vanocema nedelam. Mimochodem blondyno, jeste si zapomnela napsat, ze je treba upect aspon 15 druhu cukrovi (a tim si zadelat tu kuchyn znova:)
  eva

  OdpovědětSmazat
 9. Již před pár lety jsem zjistila, že Ježíšek dorazí ikdyž nemám nablýskaná okna a napečeno 12 druhů cukroví!!! Bojím se porušit tedy tradici, aby náš příbytek kvůli tomu neminul :)

  OdpovědětSmazat
 10. Já jen dodám, že vztahovačná nejsem a o bordelu v duši jsem to jistě nemyslela na Hopsulku, kterou neznám...ale znám samozřejmě některé nevyrovnané dámy ze svého okolí, které si svůj (podle nich) zpackaný život kompenzují přehnaným úklidem a hrou na "paní dokonalou". Ale samozřejmě to bylo myšleno s nadsázkou. "Směju se ti" je pěkné. :-) Jo, a Hopsulko zdravím maminku, doufám, že moje hesla přivedou k pořádkumilovnosti mého syna (jako její tebe), zatím nic moc, ale nevzdávám to...

  OdpovědětSmazat
 11. Jj, blondýno, jsi líná, nepořádná a nezasloužíš si Ježíška!!!!!

  OdpovědětSmazat