Obývákový nevkus

Základní pravidla pro vytvoření trendy obýváku:

- Vyhoďte knížky. Všechny!
- Kupte velkou televizi. Připevněte ji pokud možno až pod strop. Vaše krční páteř vám bude vděčná
- Obrazy, tedy skutečné obrazy, nahraďte kusy překližky polepenými "uměleckým" motivem z hobbymarketu. Tři kusy za 299 korun.
- Obrazy lze úspěšně nahradit i samolepkami na zeď
- Celý pokoj vylaďte do jedovatě zelené, agresívní fialové nebo bordelové červené
- Pokud nemáte odvahu jít do barev, jděte do bílé a kraječek. Pak tomu můžete říkat obývák v anglickém stylu. Pokud přidáte pár fialových dekorací a něco s obrázkem levandule, pak je to supermegatrendy styl "prováns"
- A nikdy, nikdy nezapomínejte na dostatečný počet krámů dekorací.


Žádný z následujících obýváků neobsahuje knihy. Všechny obsahují televizi. Nějak nerozumím tomu, proč si lidé pověsí televizi na zeď do výšky jednoho a půl metru a výš. Vždyť to jsou obýváky, ne sportbary, kde při neproměněné penaltě může rozzuřený fanoušek hodit  po obrazovce pivem.

Televize by v bytě měla být ve výšce očí sedící postavy. Předpokládejme, že lidé se na televizi nedívají z barové stoličky nebo ze štaflí. Jejich krční páteř musí mít chuť jim nejpozději po dvou týdnech nafackovat.

A bonus nakonec - kabely visící od těch podstropních televizí až k průměrně vysokému televiznímu stolku. Kdybych se na tohle měla dívat víc než hodinu, ten kabel bych ustříhla!
Na zdi v moderním obýváku je potřeba pověsit nějaké obrázky. Obrázky nejlépe koupíme v hobbymarketu, až půjdeme pro hlínu k pelargoniím. V hobbymarketu totiž mají obrázky všech barev. Vyšší level umění z hobbymarketu je soubor obrázků, které mají stejný motiv. Nejvyšší level je potom soubor obrázků, které mají různou velikost, věší se vedle sebe a dohromady tvoří nějaký motiv. Když neseženete obrázky v hobbymarketu, zkuste tržnici nebo výprodejové oddělení obchoďáku (obvykle je hned u vstupu na prodejní plochu a nese zboží v něm nese označení "Akce" nebo "Super cena")

Pokud se vám nechce investovat do "obrazů", plácněte na zeď samolepky nebo kus tapety . Je to strašně kůl a kamarádky vám budou závidět.
Barvy v obýváku jsou důležité. Čím víc barev, tím líp. Zvlášť osobu znavenou po celodenním frmolu taková jedovatě zelená nebo psychedelická fialová jistě uklidní. Za vhodnou pokládám červenou v odstínu "vykřičená čtvrť". Takový obývák útulností a pohodou přímo... ječí. Jestli toužíte po zářivě bílém obýváku, do kterého děti a muže pustíte pouze po důkladném umytí rukou a psa nikdy, pak jděte do anglického stylu. Po přidání několika krámů ve fialové barvě nebo s potiskem levandulových květů tomu můžete říkat "prováns". Součástí takového interiéru musí nutně být větší než únosné množství polštářků a čehokoliv s nápisy. 


Nikdy, nikdy nezapomínejte na dekorace! Čím víc je v obýváku různých dekorací, tím je útulnější. Nejútulnější je obývák, který vypadá jako vetešnictví, kam právě přivezli nové zboží. Na styl, barvu a kýčovitost nehleďme, hlavní je množství! 

A nakonec malý tip: Nejkrásnější dekorace v bytě je knihovna s knihami. A místo obludných pseudoobrázků z hobbymarketu stačí zajít do prodejní galerie nebo antikvariátu. Koupíte tam za levný peníz třeba grafické listy. Když je pak vložíte do pasparty a hezkého rámu, nadělají parády víc, než by se čekalo. A na rozdíl od supermarketových kýčů mívají duši. 

______________________________________________
Zdroj všech fotek: mimibazar.cz

39 komentářů:

 1. Z dříve vtipných článků zbyla jen snůžka jedovatostí a kritika za každou cenu :-(

  OdpovědětVymazat
 2. á si nemyslim, že by to byla jen snůška jedovatostí. Je to celkem masakr. Je to pro mne jakési potvrzení toho, že lidi nemyslí vlastním mozkem, ale jedou podle létáků a katalogů. Když v té Ikei to je všechno tááák dobře uspořádané a načančané a my to vlastně vše doma musíme mít, abychom byli in a kůl a šli s dobou! Je to spíš smutné, jak se lidi nechají ovlivnit a vymýt reklamou. Jsem ráda, že MÁM v obývaku knihy a místo TV krb. Maximální pohoda! A mimochodem, útulno máme aji bez krámů, cool barevnesmyslných lucerniček a podobných kýčů. Jo vlatně, mám doma viset růži, uschlou, od přítele"" Kuuurde .. jsem ráda, že nejsem in! Terez

  OdpovědětVymazat
 3. ehm .. sorry za překlepy :D T.

  OdpovědětVymazat
 4. V Ikei je to sice načančané, ale pokud vím, téměř všude jsou v knihovnách knihy a knihovna nechybí v žádném z těch načančaných pokojů :-)) Takže jejich katalogem to až tak nebude ;-)

  Ovšem absolutně nechápu, jaká pohnutka donutí dospělého člověka pověsit si na zeď nápis HOME!

  OdpovědětVymazat
 5. mischka: asi to je někdo, kdo bydlí v nějaký hodně multikulturní multijazykový domácnosti=)

  ale popravdě, pár obrázků neni tak hroznejch, aby si tu zasloužilo viset

  pragueneedsmorestyle

  OdpovědětVymazat
 6. 1) Opakuješ se. 2) Některé z těch pokojů jsou poměrně hezké (i když až moc katalogové).

  OdpovědětVymazat
 7. Anonym 23,10 Hledala jsem, ale nenašla, blondýna už někdy psala o obývákách? 2. To neni katalogový, oni tak bydlí.

  Blondýno, dík, bavila jsem se jako vždycky :-)

  OdpovědětVymazat
 8. Čekala jsem hrůzu,nevkus, kýč a ono to v pár případech až tak hrozné není. Home sweet home je samozřejmě hrůza,ale znám daleko větší nevkus,než tyhle fotky. Sama mám v obýváku knihovnu,ale i velkou telku, sadu obrázků z Dedry,ale jinak jednoduchý, dřevem obložený podkrovní byt. Je mi tady dobře a kýč také nemám ráda, na druhou stranu-dnešní fotky jsou slabé. Pár lidí se celkem snažilo a ujeli spíš v detailech.

  OdpovědětVymazat
 9. mě nejvíc děsej ty pičičundičky na poličkách, co jen chytaj prach.. Netřeba. Ale vede nápis HOME, to prostě doma musím mít, kdyby někdo nepoznal, že tam bydlím :D

  OdpovědětVymazat
 10. Tak jak se jindy bavím, tak mi tento článek připadá "musím něco zkritizovat" za každou cenu. Některé obýváky a obrázky jsou děs, nesníším ty zmiňované série z hobbymarketu a nápisy HOME bych si také nedala, ale to, že má někdo obývák laděný do bíla a nemá tam knihy, ještě neznamená, že se tam nedá bydlet. (Sedmý obrázek od spodu, mi nepřipadá ani přeplácaný, nejsou tam ani nápisy, naopak je čistý a uklizený). Třeba u nás doma, máme bílou sedačku s mraky polštářku, mám dvě děti a rozhodně jim nic nezakazuju, s polštářky se dá pořádat bezva polštářová bitva, na sedačce kupodivu všichni sedíme, v jídelně mám bílé polstrované sedáky na židlích a taky fungujeme normálně, knihy v obyváku nemáme, protože máme jeden velký prostor spojený s kuchyní a žádnou zeď kde by se knihovna dala umístit, na místo toho mám dvoje ohromné dveře na terasu, a raději než na knihovnu s knihami se dívám ven na zahradu, knihy mám naopak ve své pracovně, děti svoje knížky ve svém pokoji, kde mají obrovsku knihovničku. Mám spousty pracholapek, ale vše to jsou vzpomínky na nějaký výlet. Nebo fotky dětí. Takže dle tohoto článku mám obyvák naprosto nemožný, ale nám se líbí a děti i já jsme v něm šťastné. Co naopak nesníším, je obyvák vytvořený bytovým architektem, tak jak to prezentuje jedna nejmenovaná TV stanice. V takovém obyváku bych nebydlela ani minutu, je to neosobní a vyumělkované. Protože právě ty pracholapky a polštářky dělají domov domovem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Naprosto souhlasím...napsala jste úplně přesně moje pocity,kdy jsem si to přečetla. Něco zkritizovat za každou cenu....a to ostatní taky.

   Vymazat
 11. Asi jsem fakt divná, ale spousta těchto obýváků se mi docela líbí. Asi dva se mi líbí dokonce hodně. Zatímco se spoustou článků na tomto blogu souhlasím, tenhle mi vážně připadá jako kritika za každou cenu.

  OdpovědětVymazat
 12. Lidi, berte ten článek trochu jako nadsázku, mně se to líbilo - samozřejmě, ať si má doma každej, co je mu libo, ono to pak taky o něčem vypovídá. My jsme byli vloni vyplaveni jednou z povodní (voda 1,80 vysoko), přišli jsme o spoustu věcí a jelikož jsme na tom finančně bledě, stále bydlíme v patře v provizoriu. Mám v jednom větším pokoji obývák, ložnici, jídelnu i šatnu zároveň, ale přesto je mi v tom bordýlku líp, než bych se cítila v leckteré zde prezentované neosobní hrůze. Tož tak :-)

  OdpovědětVymazat
 13. Radši bych bydlela pod mostem než v obýváku, kde na mne ze stěny koukají nalepený oči nebo ty hnusný obrazy z hornbachu. Dát si na poličky tisíc lapačů prachu, trpajzlíky, věnce, srdíčka a nápisy HOME, to snad není normální? Nebo ty šílený tapety popsaný. Z tý spirály ve fialovým brlohu by se mi motala hlava celej večer. Linda

  OdpovědětVymazat
 14. Tyto doplňky a dekorace dle mého mají simulovat předměty z domovů, kde prožilo svůj život několik generací lidí, a mají vytvářet dojem, že jsou staré a mají za sebou nějaký příběh. Lidi, kteří si do panelákového bytu koupí plastikovou imitaci plechového autíčka na pérko, s imitací patiny a špíny neodsuzuji, ale nechápu je, neslučuje se to s mojí logikou.

  Moc se mi líbí ten sekretář z fotky s písmenem B visícím na zdi. I když u sebe doma bych si představovala nábytek z série Hemnes z Ikea. Je podobný, ale trochu modernější, nevypadá tak rustikálně.

  S názorem na knihy v knihovně souhlasím, a naštěstí i můj přítel. I když valnou část knih máme v Kindlech, stále jsme knihoví "omakávači a očichávači".

  Já osobně jsem minimalista (mimochodem: http://www.amazon.com/Miss-Minimalist-Inspiration-Declutter-ebook/dp/B0052UYJDC/ref=wl_it_dp_o?ie=UTF8&coliid=IO1SZO8RYB02R&colid=2T39QHZAFFJKO vřele doporučuji!!!) ale moje máti (možná spíš protože moje máti) je šílenec, který nikdy nic nevyhodí nebo nepředá dál a když něco koupí, tak je to většinou plastiková kravina, na kterou akorát sedá prach. Vždycky zapomene, že to má, ale když si dělá jednou za uherský rok pořádek ve věcech, tak nikdy nic nevyhodí. Doteď vzpomínám na kuchyňský krám který pořídila, jehož jediná funkce bylo vaření vajec. Jako fakt. Ještě že se to rozbilo. Brr.

  OdpovědětVymazat
 15. Asi jsem out, ale na zeď chci reprodukci Munchova výkřiku. Obrovská knihovna samozřejmostí, jsem bibliofil. Šílená fialová rozhodně ano, ale jen v pokoji čistě pro mou potřebu, protože fakt, že fialový obývák se mnou bude sdílet můj partner anebo tam přijde návštěva mužského pohlaví, je ujetý.

  OdpovědětVymazat
 16. Mě to přijde docela trefný.. Některé barvy obýváků jsou fakt šílenost. Kabely od telky to bych si taky hodila a když si to tak vemete je tu hromada fotek a pořád dokola to samé odlišnosti jen v barvách zdí a pohovek jinak prašť jako uhoď projít všem lidem obývák tak na konci nevím zda fialová byla u Nováků nebo u Procházků.. Nic co by vybočovalo z řady..

  OdpovědětVymazat
 17. Taky jsem dneškem trochu zklamaná, že by došla témata?
  Mimochodem na Mimib. lze najít skutečné lahůdky, ale toto bych prostě jen přešla, že to není můj šálek..
  A fotky s písmenem B - myslím - dobrý.

  OdpovědětVymazat
 18. Naslo se tam par obyvaku,ktery nebyly spatny. Nechapu ani smysl tohoto clanku stejne si kazdy zaridi byt jak se jemu libi a neznamena,ze co se nelibi tobe je hned nevkus. (btw nejsem zastance samolepek apod.blbosti:))*) enjoy

  OdpovědětVymazat
 19. Ono jde spíš o to, že jsou to obýváky zařízené neosobními krámy. Taky mám v bytě na můj vkus plno lapačů prachu, ale jsou to předměty, které se v rodině dědí z generace na generaci a mají proto osobní kouzlo. Prach z fotek prababiček a předmětů, které mi po mých předcích zůstaly budu utírat velice ráda, stejně jako snesu zaprášeného plyšáka z dětství sedícího na poličce. Ale strávit třeba jen návštěvu v obýváku z těhle fotek, tak mam tejden noční můry!

  Doporučuju nahlídnout na tyhle články, píše se tam o stejných věcech - žádné knihy, obří televize, barevné stěny k navození pocitu útulnosti atd.:

  http://bydleni.idnes.cz/nejcastejsi-hrichy-ceskych-domacnosti-od-merunkove-po-televizor-pyi-/dum_osobnosti.aspx?c=A110919_112013_dum_osobnosti_web

  http://bydleni.idnes.cz/obyvak-prumerneho-cecha-laminat-pocitac-a-vysavac-podivejte-se-p7t-/dum_osobnosti.aspx?c=A110531_183044_dum_osobnosti_rez

  OdpovědětVymazat
 20. jsem znechucená jak někdo muže krást někomu fotky a ještě urážet!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  OdpovědětVymazat
 21. Vám je patrně dobře v holobytě a někomu jinému zase v krajkách, nápisech a tapetách, neprskejte zášť a posměch ,a najděte si jiného koníčka než je psaní , protože u vás na blogu to je jenom o posměchu a zášti.Nikdy bych si nedovolila zesměšňovat něčí práci nebo vkus.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Velmi výstižně řečeno!!! sama jsem zde našla svou fotku a nelíbí se mi označována jako nevkus po třech dětech je to muj vytoužený obýváček...nepřijde mi ničím nevkusný a docela mě uráží výroky některých....

   Vymazat
 22. A ještě jsou moc prima všudypřítomné a "všudeseopakující" dva až tři modely stojacích lamp. No jo, ale nepořiďte si to, když to mají i v té Ordinaci, že?

  OdpovědětVymazat
 23. Ono docela dost lidí bydlící v rodinných domech ty knihy v obýváku nepotřebují, existuje občas v domě totiž místnost a teď to bude asi neuvěřitelné zjištění s názvem knihovna. Upřímně čekala jsem fakt nějaký extrémní obývací pokoje a plno obrázků mi místo toho přišlo naprosto normálních.

  OdpovědětVymazat
 24. Souhlas... nápisy ani nekomentuji, stejně tak klasické české obýváky.. ale na druhou stranu si tu nezaslouží viset všechny a ty katalogové obýváky jsou prostě nejjednodušší forma "designu" - majitele to netrápí. Já třeba odmala chtěla žít ve francii a Prováns byla moje malá modla (v trochu jiném provedení), teď už to má taky každý, navážíš se i do britského stylu, minimalistického, moderního...

  OdpovědětVymazat
 25. sorry ale temto obyvakum chybi nenucenost.jsou tak urputne zhyckane az to pekny neni.nema to solitera,je tam toho moc nebo moc malo.neni to uvolneny

  OdpovědětVymazat
 26. Skříně s nápisem Sweet Home jsem se až lekla :D

  OdpovědětVymazat
 27. Nemusím ty byty od architektu.Ale zrovna si budujeme baráček,a tam teda chci vše staré,z bazaru.Prostě venkovský styl.A ne že na nový nemám,ale nechci dávat peníze do továrních výrobku.Jsem ráda že si tam ty ruzný polštářky a dekorace budu šít sama a zutulním si to podle sebe.

  OdpovědětVymazat
 28. Dnes u Vás na blogu nacházím jednu pecku za druhou. Před chvíli jsem byl v článku: http://www.protivna-blondyna.cz/2012/03/utulne-bydleni-nedela-hromada-kramu.html a nyní tohle. Lidi asi opravdu ztrácí cit pro design :)

  OdpovědětVymazat
 29. Já si myslím, že kolik lidí, tolik chutí, a tak je to i se zařízením bytů nebo domů. Každý ať si to zařídí tak, aby to vyhovovalo jemu samému a cítil se v tom pohodlně. Popisovat, že lidi ztrácí chuť pro design je nesmysl. Možná styl, který se líbí Vám přijde druhému taky nevkusní. Nemyslíte?

  OdpovědětVymazat
 30. Já nechápu proč někomu vadí jak ostatní bydlí? Copak musíme mít všichni stejný vkus? Někdo chodí do kina na Babovřesky, někdo na Kurosavu. Někdo poslouchá Mozarta, někdo Davida. Hlavně ať je každému v tom svém obyváku dobře. Proboha, nechme každého žít tak jak se mu líbí proč ho hned kritizovat?

  OdpovědětVymazat
 31. muzu se prosim autorky clanku zeptat jak vypada vas obyvak? docela by me to po tomto clanku zajimalo. nestydte se a pridejte sve fotky ;-) dekuji

  OdpovědětVymazat
 32. Rada by som videla obyvak toho co pisal clanok, nejaky premudrelec. Ak ma dakto vkus, radsej ukaze to čo ma dušu nez robit zbierku ktorou porušuje autorske prava majitelov vyssie uvedenych fotiek... z doporucenia čo napisala autorka na zaver ze dat do obyvacky knihy z antikvariatu ci dajake stariny do obrazu mi vypliva ze to doma ma prave ako v antikvariate...Pani asi nema čo robit...a hra sa na mudru.

  OdpovědětVymazat
 33. Máte souhlas od autorů fotografií s jejich veřejným šířením????? Dost pochybuji.

  OdpovědětVymazat
 34. Možná by to chtělo článek doplnit vlastními a vlastnoručně vyfocenými fotkami. Protože ač je víceméně pravdivý je nehoráznost a drzost, že si někdo dovolí stáhnout cizí fotky a vystavit si je s hanlivým podtextem na svůj blog. Co autorský zákon? Není možné si jen tak brouzdat po netu, stahovat cizí fotky, vystavovat je na svém blogu a šířit je dál!

  OdpovědětVymazat
 35. Zvláštní....jsem odpůrce všeho z mimibizzare, ale většina zdejších fotek neznázorňovala až takové zlo. Bývá hůř. Většina místností se mi zde líbila.
  A ano, je pravdou, co pro tebe vkus vlastně je, Blondýno.
  Přidělané blond cácory? Boty s vysokými štekly? A jak vypadá tvůj vysoce designový byteček? Můžeš dohodit tedy vlastní nápady....

  OdpovědětVymazat