Miminko jako živé. I se soplíkem

Kdybych na ulici potkala paní na prahu čtyřicítky, která veze kočárek s panenkou nebo za sebou táhne kačera, pomyslela bych si cosi o tom, že psychiatrická péče by měla být dostupnější, aby se dostala všem, kdo ji potřebují. A totéž si budu myslet i o ženské, která veze v normálním kočárku na procházku umělohmotné mimino. A i když riskuju, že mě sběratelky rebornů utlučou dudlíky, klidně přiznávám, že je pokládám za osoby nutně potřebující intenzivní terapii. 

Reborn (znovuzrozené) panenky mají co nejvíc připomínat mrtvé skutečné dítě. Mají velikost mimina, váhu mimina, na hlavičky se jim našívají lidské vlasy, na ksichtíky se vymalovávají skvrny a žilky, speciálními laky se vytvářejí slzičky, hleníčky a soplíčky. Montují se do nich strojky, které napodobují tlukot srdce. 

Prodejci rebornů mají fantastický kšeft.  Nejlevnější panenky stojí pár tisíc korun. Ty nejdražší se prodávají i za čtyři tisíce dolarů. U nás se obvykle ceny pohybují od pěti do dvaceti tisíc korun. A sběratelky (eufemismus pro polopomatené ženské)  jsou ochotné ty šílené peníze za tyhle zrůdičky, ehm, pardon, umělecká díla, bez mrknutí oka vysolit. 
Ke svým rebornům dostávají "rodný list". Dávají jim jména, kupují jim oblečení, plenky (a přebalují je!), dudlíky, hračky, postýlky, kočárky, chodí s nimi na procházky a na návštěvy.  Fakt. 

"Už jsem si zvykla, že když vyjedu se svým oblíbeným miminkem s kočárkem do města, lidé se tváří divně. Je to ale jen moje věc, já se také nedivím tomu, když někdo venčí psa v parku. Horší je to s mým manželem, který odmítá mou zálibu respektovat a nechce s mými miminky nic mít. Já bych přitom byla moc ráda, kdybychom se jim mohli věnovat společně," říká sběratelka Šárka (iDnes.cz). Šárka má zřejmě příčetného manžela. 


Fotka ze srazu sběratelek, nic v kočárcích není živé 

Psycholožka Marcela Vojířová o rebornech řekla: "Poněkud problematická se mi jeví dokonalá podoba panenky s živými miminky. Dokáži si představit, že například ženě, která nemůže mít vlastní děti, či o dítě přišla, se tato záliba může snadno vymknout z rukou a že si k umělému miminku utvoří nezdravý vztah. Příliš těsná vazba může potom v extrémním případě představovat například únik z reálného světa a může s ní začít nahrazovat skutečné mezilidské vztahy." (iDnes.cz)

Podobný názor má i psycholog Jeroným Klimeš: "Pro mě je to trochu znepokojující trend, ale má racionální podstatu. Ženy kolem čtyřicítky, a to se právě těchto sběratelek rebornek může týkat, mají děti mnohdy dospělé, avšak ještě nejsou babičky! Jinými slovy nastává u nich vakuum, kdy nemají kam dát mateřskou lásku a energii. Proto ji směrují k oné neživé bytosti." (Týdeník Květy)

A že se vztah k rebornovi může vymykat kontrole, dokazuje i série fotek a komentářů v profilu jedné ze sběratelek. Kde jinde, než na mimibazaru. Všechny texty pod fotografiemi jsou dílem sběratelky. To je teda dvojka....musela jsem je vzít ukázat do práce, tak se k sobě takto přitulili a Kristýnka ukradla Robinovi dudlík.....


 než bude mít "mamča" odvahu mně ukázat "taťkovi", tak asi nějakej čas pobudu v krabici zastlaná v posteli.......ááách jo, to je život pod psa......


Vývoj situace: Martin přišel večer z práce domů a byl v dobrém rozmaru. Tak mu říkám:máš mě Macku rád? a on na to:neříkej mi,že máme nové "dítě"... já:néééé, ale řekni, máš mně rád?on:mám,ale,že jsi zas dotahla novou panenku?no a bylo to venku....


tak mně "mamča" vyfešákovala a zase mně někam vlekla ukázat...všichni mně obdivovali, tahali jak kotě...a jsem z toho nějaká utahaná....


.to jsem musela zvěčnit a podělit se s Váma...jdu do práce rozdat výplaty a Marťu beru sebou ukázat...a jen tak říkám Martinovi:dej prosím tě Martince bundičku,ať jí není zima...a Martin ji začal oblíkat !?!?!?...a zvládl to na 1*...no není zlatej?


.Martinka to bere vážně, je to zvídavá holčička....
A takhle to vypadá v domácnosti, kde se rebornům podřizuje všechno. Jen nevím, jestli toho pána, který je evidentně manželem sběratelky, mám litovat anebo si říkat: Dobře mu tak, když odtamtud neprchne. 

Sběratelky rebornů, které se o plastová mimina starají, jako by byla živá, chodí s nimi na procházku a v internetových fórech řeší, jestli mají koupit speciální plenky pro reborny nebo postačí klasické dětské, podle mě opravdu potřebují pomoc minimálně psychologa. Ne, není normální přebalovat panenku, pokud je vám víc než šest let! Není normální tahat ji na procházky. Není normální nakupovat tyhle zrůdy za obrovské peníze a pak je schovávat do gauče, protože manžela z dvanácté příšery v jedné domácnosti  už zcela jistě klepne. Sběratelky rebornů, které pokládají tři kila mrtvé hmoty za člena rodiny, mají velký problém. A divím se, že se jim jejich blízcí nepokusí pomoci. 

165 komentářů:

 1. To je teda strašný.... za mého mládí jezdila po Žižkově paní, která tahala všude kočárek s panenkou na kterou mluvila, oblékala ji...byla to "bláznivá Mařka", "ženská pomatená", "chudák, přišla o dítě a hráblo jí". Stejně koukám i na tyhle ženy, to že si říkají sběratelky na tom nic nezmění.

  OdpovědětSmazat
 2. Opravdu dokážu pochopit, že když žena přijde o dítě, tak se může takhle zbláznit a nahradit živé dítě panenkou. Opravdu by se to ale mělo léčit.
  Nedokážu ale pochopit, co vede normální ženskou s dětmi, i když dospělými, k tomu, aby si takovou zrůdičku pořídila.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vážená paní,když nevíte co je reborn tak nemluvte o nějaké zrůdičce.Reborn je sběratelská panenka a umělecké dílo !!!!!!

   Smazat
  2. Přesně tak, jsou to umělecké výtvory a nikdo je ale nikomu nenutí..
   A kdo říká, že nejsou vhodné i pro malé děti :)
   Smutné je, že jsou tu zabedněnci, kteří nechápou (Naccey :) )Panenka živé miminko nenahradí nikdy, pouze může někomu pomoct překonávat určité úzkosti, podobně jako plyšový medvídek.. pffff hrůza že je nutné to někomu vůbec vysvětlovat, no každému není shůry dáno :) hihi

   Smazat
 3. Nenazývala bych je zrůdy. Panenky můžou být hezky zpracované a i roztomilé, ale jsou to panenky. Patří malým dětem, které obdivují maminky a chtějí se jim podobat. Ne dospělým ženám. Podle mě je to opravdu práce pro psychology. ty ženy na obrázku mají 30-40 let. nemají vlastní děti? Nemohou je mít a potřebují "náhražku"? Neunesou zodpovědnost za výchovu vlastních dětí? Neunesou, že by vyrostly a už by nebyly malé miminka? Nechápu, nerozumím, ale za mě je to spíš smutné.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pani,to je koníček jako když někdo sbírá cokoliv jiného.Já jich mám také plno a dokonce si je dělám sama.Je to ruční práce dělaná s velkým citem a láskou, ale také se musí umět.Zajimalo by mě jak si může někdo dovolit použít cizí fotky a dávat je sem.Kdybych tu oběvila svoje upozornila bych na tuto stránku policii.

   Smazat
  2. Radši si udělejte normální dítě. To sice v pravém smyslu slova ruční práce není, ale s velkým citem a láskou je děláno taky XD. A upozornění policie vám k ničemu nebude, pokud něco vystavíte na internet, tak toho může kdokoliv "zneužít". A píše se "objevila", ne "oběvila". Radši si místo vyrábění panenek přečtěte nějakou knížku.

   Smazat
  3. MILA PANÍ ZNEUŽIT TO JE TO CO DĚLÁTE ZNEUZIVATE SVE NEVEDOMOSTI PROTI REBORNISTUM VE SVETE JSOU TO I MUŽI.MOZNA NEMÁTE TOLIK PENEZ NEBO TRPELIVOSTI NA POŘÍZENÍ REBORNICKA ALE NEMUSÍTE NIKOHO URÁŽET JSTE ZLA A NEPREJICI A MOZNA POTREBUJETE POMOC TŘEBA NE DOKTORA ALE NĚKOHO KDO MÁ RAD LIDI A PEKNE VĚCI. MÁTE KONÍČKY? JESTLI NE ZKUSTE SI NEJAKYHO NAJÍT JE TO SUPER

   Smazat
  4. Mam dva vnuky .beru si je na kazdy vikend ,ale reborn panenky miluji , jeste zadnou nevlastnim , ale prohlizim si je porad dokola .Nevedela bych kterou si vybrat ,kdybych mohla ,neni na tom nic divneho ven bych s ni nechodila ,ale doma bych ji mit mohla .

   Smazat
  5. Pravda, je trapárna urážet rebornisty, protože je to anatomická umělecká činnost, která pomáhá. Nevědomost je strašná v tomhle ohledu jsem už skoro naštvaná že sem píší lidi kteří mají nějaký komplex a otravují normální lidi s koníčky, češi jsou pitomci - všichni ti kritici tady by se měli kouknout nejmíň po Evropě aby jim cosi došlo.
   Sběratelství nebo i pořízení této panenky přece neznamená že člověka nezajímá nic jiného..
   Nemluvě o tom že - zdá se mi to a nebo jsou tu ženy které nemohou mít miminko k smíchu??
   Neuvěřitelné .Mám malou dcerku, ale jsou ženy které nemají to štěstí, nemají partnera, nemají možnost adopce... Je dokázané že ženy konečně po letech úspěšně neočekávaně otěhotněly poté co měly doma reborn panenku. bla bla bla koho to nezajímá ať něpíše a neotravuje ostatní....

   Smazat
  6. Reborni se mi nikdy nelíbili a hle..právě jsem si jednoho koupila.Nehodlám ho koupat,krmit a chodit s ním na procházku.Ale sbírat autíčka se fakt nějak nechce.Nemyslím si že bych byla cvok jen chci mít na gauči pozitivní dekoraci.

   Smazat
 4. Odpovědi
  1. já si myslím že děsivé je,že se staráte po čem je vám h.....

   Smazat
  2. Je to zvrácenost.Je spousta umělců,co dělají krásné věci.Reborn mezi ně určitě patří.Ale díla patří na výstavy a ne do kočárků!!Obdivuji lidi co tohle umí,ale představa že přebaluji,pojmenuji,krmím a vozím věc,mi přijde dosti nenormální.

   Smazat
 5. Hm, patřím přesně do věku, o kterém se tu mluví. Jedno dítě v pubertě a jedno školáček. Při pohledu na reborn panenky mi naskakuje husí kůže. A opravdu si tedy umím představit jinou "zábavu", když už nemusím přebalovat pokakaný zadky, utírat usoplený nosy a řvát nad řvoucím děckem, bo nevím, proč řve... Mám svoje ulítlý zájmy, ale aspoň mám pocit, že jsou ku prospěchu a že po sobě něco zanechávám... A naštěstí to není hromada mrtváčků na gauči...

  OdpovědětSmazat
 6. Že bych si pořídila porcelánovou panenku a vystavila si ji do obýváku, to klidně ano. Dovedu si i představit, že si někdo koupí tohle a posadí si to doma jako prostý sběratelský artikl. Nepřipadá mi to morbidní, jakože mrtvé mimino a fuj, proč bych to měla chtít mít doma. Obivuju člověka, který dokáže tu panenku vypodobnit do tak věrného stavu, protože to bezesporu stojí hodně práce a konečný výsledek je prostě zatraceně realistický. Což není jen tak samo sebou a já jsem schopná ocenit úsilí druhých. Když je prostě panenka kvalitně udělaná, působí to na mě esteticky. Ale převlíkat, krmit panenku a chodit s ní na procházku, to není normální. Fakt ne. Nepřipadá mi to smutné, ale zvrhlé. I za předpokladu, že ty paní prahnou po dětech a mít je nemohou anebo mají už děti velké. Proč, když se nemají o koho starat a chtějí to(no, proti gustu, ať se každý seberealizuje v čem umí), si nepořídí radši nějaké zvíře, třeba psa? Pes je živá bytost, umí člověku spoustu lásky, péče a pozornosti vrátit. Bezesporu pak prožijete daleko krásnější momenty, než svou pozornost upínat na kus plastu. Btw. na těch mimibazařích fotkách jsou všude panenky?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, Aailyn, na mimibazaru jsou to opravdu všude jen panenky. Některé moc pěkné, jiné o něco méně povedené, ale samé panenky. Názor o tom, že je zvrhlost si něco takového pořídit rozhodně nesdílím. Sama jsem si jednu takovou panenku, téměř dokonalou kopii miminka, koupila. Mám ji doma naaranžovanou v košíku ve své pracovně (sama jsem výtvarník) a pohled na sladké "miminko" - věc - mi dělá radost. Navíc mi připomíná moje dítě, když bylo mimino. Děti mám dospělé, touhou po dítěti netrpím a mám panenku čistě jen pro potěchu a radost. Rozhodně ji nevozím někde po ulici v kočárku, ale fakt je, že čas od času jí, jen tak, pro změnu, obléknu něco jiného na sebe. Jako blázen a nebo zvrhlík si nepřipadám, mám jí jen tak, pro radost, jako roztomilou dekoraci. Nakonec je možné, že si k ní časem pořídím ještě nějakou další...a stane se ze mne i sběratelka panenek v důchodu. Jsou různé záliby a koníčky, jako jsou různí lidé... Proč bych měla zavrhovat a nazývat něco, co se jinému líbí , úchylkou, zvrhlostí a podobně, jenom proto, že mně se líbí něco jiného ??? Navíc dokážu ocenit i výtvarnou stránku věci jako takové.

   Smazat
  2. já jsem úplně normální ženská na prahu 40. Mám také doma 2 reborn panenky jen tak pro potěšení. Mám je pouze doma vystavené. Nedokážu si sice představit ,že bych je naložila do kočárku a vyrazila s nimi ven. Ale obdivuji ty které je, je umí precizně vyrobit. Nemyslím si, že by jste měli odsuzovat, ty které těší, že nějakou panenku mají doma. Je zajímavé, že nikdo se nepozastavuje nad muži, kteří sbírají motorky, nebo auta. Hodiny se s nimi mazlí, leští je a hýčkají. je to přece normální!!!! KAŽDÝ KDO NĚCO SBÍRÁ,AŤ JE TO PANENKA,ČI AUTO,NEBO JINÁ VĚC JE PODLE VÁS ZVHLÍK? Myslím, že by nikdo neměl odsuzovat reborny, jsou to krásné panenky. Kdo je neviděl, na vlastní oči,tak ať neprudí. KAŽDÝ MÁ PRÁVO SBÍRAT TO CO SE MU LÍBÍ

   Smazat
  3. Souhlasim ,je to umelecke dilo ,kdybych na ni mela tak si ji koupim ,ale mela bych velky problem si vybrat .jsou skoro vsechny nadherne ,ven bych s ni take nechodila ,ale jednu vlastnit je muj sen .taky nejsem blazen ,ale uplne normalni zamestnana zenska .

   Smazat
 7. pre naccey: sú to "zrůdy". Práve preto, ako verne sa snažia kopírovať reálneho človiečika. Deťom lepšie pasuje(myslím pomerom k veľkosti dievčatiek do 10 rokov) menšia bába, a aj ľahšia, aby sa nenadrapovali, a tie menšie nedaj boh nedostali pruh(kýlu). Taktiež je ohavná tá cena-výrobca zneužíva psychickú nevyrovnanosť, až labilnosť, na vytiahnutie peňazí z týchto úbohých pacientiek.
  Ale najviac mi je protivná tá pseudovernosť zobrazenia. Je to nechutné, lebo tá detailnosť prepracovania nie je vhodná pre deti, ktoré si majú rozvíjať fantáziu tým, že si domýšľajú detaily-teda také "verné" kópie nie sú pre deti vhodné, pretože nedávajú priestor fantázií. Preto je to obludné, lebo to ani omylom nie je pre deti :-(

  OdpovědětSmazat
 8. mať to doma - reborna, tak sa toho bojím. A fakt je to desivé

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. třeba když se podíváte do zrcadla,je mnohem děsivější

   Smazat
  2. Běžte radši přebalovat tu svou sbírku.

   Smazat
  3. Co myslíte tím přebalovat "tu svou sbírku"?Berete děti (nepíšu ani živé,protože reborn jsou věci,ne děti) jako sbírku??Tomu se neříká sbírka,ale spíš rodina ne?:-D

   Smazat
 9. pro anonymní: právě proto, že jsou tak podobné živému miminku, mi nejde o nich uvažovat jako o zrůdách. Asi se mnou ještě cloumají poporodní hormony :-)jinak souhlasím, tyto reborny nejsou pro děti, jsou cíleně dělané pro dospělé a tohle je zarážející. Minulý příspěvek jsem možná nešťastně formulovala. Myslela jsem, že panenky všeobecně patří dětem. Ovšem ne v této podobě :-)

  OdpovědětSmazat
 10. Ach jo, reborny...Když jsou povedené, jsou krásné. Chodit s nima ven, mi přijde opravdu trochu mimoa asi to chce lékařskou pomoc. Ale pokud s nima ty dámy chodí jenom na srazy podobně "postižených" proč ne? Však mi si taky mezi sebou ukazujeme nově pořízené kabelky, šatičky, botičky, kosmetiku... A pokud dá někdo 20 tisíc za boty, nebo za reborna...? Oboje je sběratelská vášeň! Takže v tom nevidím vůbec žádný rozdíl :-D

  OdpovědětSmazat
 11. Myslím,že každý má právo mít doma panenek kolik chce. Když mu to dělá radost. Mě je jich líto a je mi z toho akorát smutno.ale není to tak dlouho co internetem proběhl článek o babičkách v pečovatelských ústavech,které se s těmito panenkami mazlí a moc jim to pomáhá. Procvičují motoriku rukou, mají pocit lásky... V tomhle využití panenek vidím ohromný smysl. Marmed

  OdpovědětSmazat
 12. je rozdiel medzi sberatelskou vášnou, ked su panenky vo vitrine a personifikáciou týchto panenek. Dávat im mená, modelovať ich do roznych situácií, ako napr. že "mu vzala dudlík" a podriadovanie svojho zivota neživej veci nie je normálne

  OdpovědětSmazat
 13. K tématu nic - je to poněkud ujetý. Ale k článku: zase vyžrala blondýnka Okouna, že? Tochu vlastní fantazie a kreativity by to chtělo:(

  OdpovědětSmazat
 14. Některé komentáře mě udivují. Nechápu, kde se bere v lidech taková zloba, opovržení a odsuzování?? Vždyť nikomu neubližují. Je to jejich volba a život. Odsuzujete sami sebe za to, že děláte věci jinak než ostatní???
  I když majitele, kteří berou tyto panenky na vycházky, přebalují je a jednají s nimi jako s živými, taky moc nechápu. Přesto nemám právo je soudit!
  Mě osobně se tyto panenky líbí - teda některé opravdu povedené. Nevidím nic špatného na tom, když si ji někdo pořídí, dá jí jméno a má ji vystavenou nebo ji vezme na "slet" podobně "postižených" lidiček :-) Lidé se scházejí kvůli hodně důvodům - sběratelství, duchovní setkání a taky kvůli drbům - které třeba ubližují!!
  Umím si představit, že bych tuto panenku vlastnila, měla ji vystavenou v obýváku a prostě když bych byla sama a bylo by mi smutno, tak si ji vzít a držet ji - třeba místo polštáře, plyšáka nebo živého psa - jen tak pro uklidnění.
  A pořídit si psa - třeba do paneláku??? Na majitele některých psů jsem totálně naštvaná, protože procházka po sídlišti s malými dětmi je pro mne hrůůůza a děs. Velmi často se vracíme domů s psím exkrementem na botách či kolečkách kočáru - a to děti nepouštím do trávy, kde by chtěly běhat!!!

  OdpovědětSmazat
 15. Ty panenky mi připadají jako zrůdné mrtvolky. Nevypadají ani jako děti, spíš jako nějaká hororová představa novorozeněte. Vozit to v kočárku, přebalovat, dávat tomu jména? To je na Chocholouška. A ten chlap na fotkách bude asi taky dobře švihlý. Já být jím, zdrhala bych jen co by se v našem bytě objevila první tato zrůda.

  OdpovědětSmazat
 16. Anonymní z 10:05 - Neubližují? Jestli to jsou ty samé paní, co na mimibazaru perlí recepty na polívky z kečupu a rohlíkové pizzy, tak ubližují. Vysolit dvacet tisíc za ohavnou plastikovou kopii mrtvé zrůdy a přitom škudlit každou korunu na jídle pro skutečnou rodinu JE ZLOČIN!

  OdpovědětSmazat
 17. jestli je něco co mě opravdu pobuřuje, tak je to právě to co vidím na fotkách zde....nedovedu si představit, jak může fungovat rodina ve společnosti umělých mimin, o které se starají. ok, koníček je jedna věc, sběratelství druhá věc, ale abych říkala manželovi, drahý , můžeš mi prosímtě obléknout malou mrtvou panenku, venku přituhuje tak at jí není zima....to ne, to opravdu už hraničí s léčením se....nedokážu ani dost dobře pochopit , když někdo přijde o miminko, nebo nemůže mít dítě...v tomto případě je přeci sebetyranie starat se panenku a říkat si , jooo jsem dobrá máma....nemít dítě, nebo o něj přijít je hrozně smutný....ale sorry, nahradit to tímto....to je na léčbu...mluvím o tom extremu, jakože vykoupeme Martinka, přebalíme Martínka, Pojedeme na procházku...atd....tyto rodiny co panenky vlastní a dělají toto, mají velký problém, který by se měl řešit....

  OdpovědětSmazat
 18. Anonymní z 10:16: Z fotek je vidět, že až tak šptatně na tom nejsou. Umíte rychle odsoudit, jednou budete třeba souzeni VY a nepřeju Vám to - je to hodně těžké. Na světě je moc závisti a zloby. Nestačím se divit,jací teď lidé jsou! Uvědomujete si, že jsou na světě lidé, kteří mají mají větší starosti než odsuzovat někoho takového.
  Jsou mezi námi jiné zrůdy, které ubližují mnohem víc - stačí se podívat na "vrchnost"!!!!

  OdpovědětSmazat
 19. moc ráda bych znala názor lidí , kteří takovou panenku mají. názor manžela a manželky. nemáte odkaz na nějaký článek??

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Panenku reborn mám, koupila jsem si ji jako pěknou dekoraci do svého pokoje. Potěší mne pohled na ni, kdykoliv jdu okolo. Je to pro mne věc, ale milá, navíc mi připomíná podobou moje dítě, když bylo miminko. Netrpím marnými touhami po dítěti, nejsem nijak nemocná a ani mému okolí tak nepřipadám. Někdy panenku dokonce převléknu do jiného oblečku, jen tak pro změnu. Nikde ji nevozím po ulici. Přesto ji občas vezmu i do náruče a pochovám si ji, jen tak....a zachtělo by se mi i v mém věku trochu si pohrát, jako když jsem byla malá holka. Jinak jsem opravdu ve věku, kdy hrát si, se nenosí. Prostě někdo si koupí nějakou jinou blbost, jen tak pro radost, já mám tuto panenku, zase nemám třeba doma vystavené různé jiné "píčoviny" z porcelánu nebo nějaké suvenýry po policích. Proto si ale NEmyslím, že ten, kdo je tam má, a nebo má modely autíček, či si dospělý chlapi chodí pouštět letadýlka, nebo má doma auto veterána, chodí se něj dívat a leští ho, že jsou to nějací pošuci a idioti, zralí na psychiatra. Neodsuzuji. Beru to prostě tak, že lidé jsou různí a proto se jim mohou líbit i různé věci, byť mě se líbit nemusí a proto je doma nemám. Zaráží mne množství netolerance zde , při čtení spousty příspěvků, které mnohdy vyznívají úplně nenávistně a je v nich plno zloby vůči něčemu, co mnozí z těchto pisatelů ve skutečnosti nejspíš ani neviděli. A chce li někdo tuto panenku vozit venku v kočáru, ať ji přece vozí ! Co je komu do toho, proč odsuzovat ? To už by mi pak mohlo vadit, že si někdo nacpe do nosu piersing, nebo nechá vytetovat krávu na záda, či jinam... Proč ? Vždyť ať si každý dělá co chce a jemu se líbí, když tím nikoho neomezuje, neobtěžuje a neubližuje....Mě se to sice nemusí líbit a sama bych to nechtěla, ale nepíšu, že takoví lidé musí být magoři a měli by se léčit, protože já to nemám. No nic, jen mi přišly ty řeči vlastně zbytečně zlé. Reborn panenky se mi líbí, když jsou povedené, což nejsou úplně všechny a některé jsou z mého pohledu také tak trochu zrůdičky. Ale co, jinému se líbit zrovna tyto mohou. Tak co lidi, co trochu víc tolerance, či nadhledu ???

   Smazat
 20. Nechutne, zvracene. Nezlobte se na mě, ale dospělá osoba, co se stará o kus porcelánu víc než o zbytek svojí domácnosti by měla bejt shledána nesvepravna. Kdyz nekdo sisla na zed, taky to neni normalni. Poridte si radeji psa a nebo se jdete lecit!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zvrácená budete Andreo nejspíš Vy se svojí netolerancí. Může se Vám to nelíbit, nemusíte to mít, ale proč tolik zloby ve třech větách ? S Vámi bude asi potíž, když hned víte, jak se někdo stará či nestará o domácnost a hned tak dobře víte, že je nesvéprávný a měl by se léčit. Jenom proto, že mu vydržela jakási hravost a má panenky v dospělém věku. Možná jste to právě Vy, kdo by se měl léčit. Napište, co Vám se líbí a jaké blbosti vlastníte a máte doma - třeba Vás také bude mít někdo za pitomce a napíše Vám, aby jste se šla léčit.

   Smazat
 21. Ono to není tak, že by to vypadalo jako živé miminko - ono to vypadá jako miminko, které před chvilkou exlo.
  A to je na tom to nejstrašidelnější. Brrrrr.

  OdpovědětSmazat
 22. Paní, nebo slečno Andreo P...Jak můžete soudit, že se ona osoba na obrázku stará víc o plastovou panenku než o rodinu? To se dá poznat z obrázku??? A co "panička", která svému pejskovi kupuje oblečky, náhrdelníky, necháva malovat drápky??? Vidíte v tom nějaký rozdíl?

  OdpovědětSmazat
 23. Tak já nevím, reborny nesbírám, ale šokuje mě ta míra nenávisti a zloby u valné části příspěvků - jak můžete vědět, jestli ty ženy zanedbávají domácnost? Co je vám vůbec do toho? Naváželi byste se stejným způsobem do například sběratelů vláčků, modelářů (železnice, lodě, letadýlka) nebo třeba majitelů Harleyů? Mně spíš připadá, že řada přispěvatelů si léčí bůhvíjaký mindrák.

  OdpovědětSmazat
 24. Mně je zase smutno ze všech těch komentářů tady... nesbírám reborny, ale některé povedené kousky se mi zdají krásné. Vyrobit to není žádná sranda a není to sériová záležitost jako hračky pro děti, takže si za tu práci nechá někdo zaplatit a je to tak v pořádku. Že s nimi majitelky jezdí ven, je sice trochu ujeté, ale proč ne. Chlapi si taky pouštějí venku svoje milované letadýlka a nepohoršuje se nad tím nikdo. Každý potřebuje nějaký relax a nějakou radost, tohle nikomu neubližuje, tak proč ne?
  Pokud si tím někdo nahrazuje dítě, protože ho nemohl mít a stará se podle toho o něj, tak by to dělal i u jiné panenky, jen by vypadala míň realisticky, že. Myslím, že většina majitelek na diagnózu není, je to stejné jako všude. Ať se vezme jakákoliv skupina lidí, vždy je tam nějaké mizivé procento lidí, co by potřebovali léčit. Je lepší mít svůj koníček, stýkat se s lidmi se stejným zájmem, než se nezabývat ničím, jen pomlouvat druhé (jak už bylo výše psáno) a nadávat na všechno a na všechny. Nechutné mi přijde, kolik negativismu jde cítit z komentářů zde.

  OdpovědětSmazat
 25. Zvláštní je, že ženskou s panenkou v kočáru na ulici nepotkáte. Ale s rebornem ano. To není o sběratelství, To je o psychické chorobě.

  OdpovědětSmazat
 26. Šokuje mně, že někomu můžou reborn panenky tak vadit. Je to sběratelská vášeň jako každá jiná. Ženská, která sbírá třeba vařečky, žehličky.... vám přijde normální? Při pohledu na shora uvedené fotky spíše musím říc jedno. Žárlím. Ano, žárlím na paní, že má k sobě partnera, který má pro její koníček pochopení.

  OdpovědětSmazat
 27. Pro anonymní pisatelku ze 13. 11., 10:05: vy jste hrozný hnidopich. Když vám osobně zrovna vadí psi, tak dodávám, ať si sběratelky pořídí klidně želvu, králíka nebo tarantuli. Ty žádný nepořádek mimo obydlí majitele nenadělají a pořád to bude užitečnější, věnovat lásku a péči živému tvoru, než kusu plastu. Mimochodem, rádoby tolerantní řečičky o tom, jak je zapotřebí být sluníčkoví a tolerantní, mám moc ráda. Vy tu předvádíte to samé. Taky jste tolerantní jen pokud se vám to zrovna hodí. Vám vadí pejskaři, kteří mají psa v paneláku a neuklízí po něm. Neříkáte, že takoví musejí být všichni. Mně vadí dámy, které mají nezdravý citový vztah k panence. Neříkám, že takové jsou všechny. Ale zde prezentované příklady svědčí o tom, že jisté procento jich zkrátka je. Jako sběratelský artikl panenka ano, jako náhražka dítěte prostě nikoli. Panenku převlékat a ukládat ji láskyplně do postýlky jsem přestala asi v sedmi letech. Ono to nebude o ničem jiném než o náhražce živého miminka, vzhledem k tomu, že tyhle panenky jsou tak geniálně živým dětem podobné a s klasickou panenkou jsem teda dospělou ženu ještě opravdu nikde neviděla.

  OdpovědětSmazat
 28. Jsou hráblé.Mírně hráblé jsou,ale komu to vadí?Takových lidí je.Vznikají nové úchylky a hlavně díky luxusu ve kterém žijem,který tato doba nabízí a díky internetu se skupiny takových lidí mohou setkávat.
  myslím,že je to v pořádku.Názor,že by se měly léčit neberu.Léčit by se měli kuřáci,alkoholici,vrazi,zloději a násilníci.
  Ale né ženy které sbírají panenky.

  OdpovědětSmazat
 29. Není to sběratelská vášeň jako každá jiná. S vařečkama a žehličkama a letadýlkama se nikdo nemazlí jako s živým dítetem... zachází se s nima jako s věcí! Narozdíl od reborn panen - se kterýma se zachází jako s živým děckem...
  Považuju se za hodně tolerantního člověka a určitě bych tenhle zájem nikomu otevřeně nevyčítala (jak už zde zaznělo - je to každého věc, jak naloží se svým životem a svým volným časem), ale to neznamená, že to prostě dokážu pochopit... protože nedokážu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. to nevadí, všichni nejsme inteligentní....

   Smazat
 30. Pro Aailyyn: Třeba nechtějí mít želvu ani tarantuli a neřekla bych, že jim do toho máte co mluvit. Slovo sluníčkový je tu v jediném příspěvku - v tom Vašem.

  OdpovědětSmazat
 31. Nepoperte se tu. Je to jen koníček. A pěkně drahý koníček.Tak proč ne. Když se to někomu líbí a nevadí mu dát za to ty prachy. Sama bych si takovouto panenku nepořídila. I když, občas bych to své živé, řvoucí mimčo za panenku vyměnila :-D Alespoň na chvilku.

  OdpovědětSmazat
 32. souhlasím s mischkou, na celé čáře. prostě sběratelství je jedna věc, druhá věc je zacházet s panenkou jako s živým miminem... to už mi přijde dost ujetý.

  OdpovědětSmazat
 33. Mně to tedy rozhodně jako koníček nepřipadá. Vlastně mi do toho nic není a nemyslím si, že ty ženy by se měly odsuzovat. Jenže tohle není sběratelská vášeň, ale tohle je nemoc. A měly by se léčit.

  OdpovědětSmazat
 34. nepríde mi ani úplne vhodné porovnávať to so psom. Pretože zviera dáva aspoň nejakú spätnú vazbu, lásku a reaguje na podnety. Toto je proste vec. A niekto chce, aby sa vec chovala ako živá a to nie je normálne

  OdpovědětSmazat
 35. Mimochodem, muži taky dávají jména svým autám...Mluví na ně, leští je....Tohle je pořád normální?

  OdpovědětSmazat
 36. Toto nelze vůbec porovnávat s péčí o psa nebo jiným koníčkem. Ty ženy jsou nešťastné a nemocné. Je mi jich strašně líto, mám manžela psychiatra a vím, jak dokáže duševní nemoc ničit lidem rodiny a vztahy. Ty ženy neodsuzuji, jen je mi jich opravdu strašně líto. Koho ale odsuzuji, jsou lidé v jejich okolí, kamarádky, manželé, rodina. Ty ženy mnohdy nemají na své chování už náhled, do světa umělých miminek utíkají, aby nemusely vnímat něco jiného, čeho se často velmi bojí. Terapie, kde se odhalí příčiny jejich stavu bude ze začátku velmi velmi bolestivá a ty ženy budou potřebovat veškerou podporu rodiny. Vím, že se zřejmě nebudou chtít léčit, ale v tom případě by mělo zaznít od manžela ultimátum, nebo aspoň nějaká dohoda typu: za každou procházku s kočárkem jedna terapie/sezení u psychiatra.
  Je mi z toho tak strašně smutno...

  OdpovědětSmazat
 37. Pro Aailyyn: Co Vám vadí na tom, být na někoho milý - je Vám to cizí? Líbí se Vám, když se šíří ještě víc nenávisti a zloby? Proč? Vždyť ty lidi ani osobně neznáte. Já taky ne. Nezastávám se jich, nechápu je, ale ani je neodsuzuji. Snažím se být tolerantní tak, jak to umím!
  Psi mi nevadí!!! Vadí mi majitelé, kteří po nich ani neuklidí. Vždycky říkám, že by jim měli ti jejich mazlíčci nadělat po bytě, aby viděli, co dělají. Vadí mi to proto, že mi přidělávají práci i starosti - čištění ho..., strach, aby se děti nenakazily, když náhodou na trávníku spadnou.... To je i o toleranci pejskařů, nemyslíte? "Střelené" majitelky rebornů mi nijak neubližují - chápete, co jsem měla na mysli???
  A chtěla bych vidět mazlení s tarantulí nebo želvou :)
  Neřešila jsem to, jestli jsou ti lidé "postižení" či ne. "Líbí" se mi, jak dokáží někteří druhé hned z fleku odsoudit! A možná - jednou - taky bude každý z nás rád, když se nás někdo zastane..... :)
  P.S.: Někdo miluje Boha a celý se mu oddá a taky je divný nebo ne??? :)
  Stejně jako ostatní jsem vyslovila svůj názor :)

  OdpovědětSmazat
 38. Anonymní komentátorce: snad ani nemá cenu se s Vámi přít. Ale nemyslím, že někomu chování těchto žen vadí v tom smyslu, že by to uráželo estetické cítění. Tady jde o to, že toto chování opravdu normální není, ty ženy na to náhled nemají a proto je dobře na to upozornit. A v rámci možností jim pomoci. To, že je to každého věc, je pouze výmluva pro ignorování lidí s nějakým problémem.
  Mimochodem, to, že říkáte, že byste své řvoucí mimino občas za panenku vyměnila, je doufám nadsázka. Ale už to, že Vás to vůbec napadlo je trochu zvláštní...

  OdpovědětSmazat
 39. opakujem: správat sa k nezivej veci ako k zivemu organizmu nie je normálna. a ano, niektori ludia maju auto, ktoremu daju meno, ale asi s nim nespia v garazi a ked sa stretnú s kamarátmi, nechcu aby kamaráti to auto oslovovali menom:D

  OdpovědětSmazat
 40. Ano, to je super. Mě osobně ty ženy nic nedělají, co Tě nepálí nehas, že... Možná díky manželově profesi nevnímám jako pejorativní to, že někdo potřebuje pomoc psychiatra. Protože vím, že za určitých okolností tam můžeme skončit všichni, každý z nás se může dostat do situace, kdy jej psychika "zradí".
  Já si naopak vážím lidí, kteří odbornou pomoc vyhledají a chtějí se sebou něco dělat. Stejný přístup jako Vy má možná rodina jedné z těch žen. "Ona si trochu hraje s panenkama, nikomu tím neškodí, tak co..." A manžel vesele nechá ženu psychicky zcela rozpadnout, bez pomoci

  OdpovědětSmazat
 41. Pokud tu někdo tvrdí,že by se tyto ženy měly léčit,tak by se měl hodně ,ale opravdu hodně zamyslet sám nad sebou.Léčit z čeho?Léčit jak?Láska k neživé věci je stejná,jako láska k čemukoliv jiného.Láska není větší láskou jen pokud má zpětnou vazbu.Byt' to zní jakkoliv paradoxně.
  Někdo tady zmínil oddanost k Bohu!Výborně.Podívejte se na 13.komnatu Jerolíma Klimeše a jeho hledání Boha!Na úkor vztahu,manželství a dítěti.Je to prosím příkladný psychiatr.Jeden z těch co má glejd na léčení lídí!Pomoc,zachran' se kdomůžeš!
  Věděli jste vážení,že psychiatři jsou percentuelně největší šílenci?
  Ani bych tady nevytahovala manželství s doktorem jako argument.
  Svět je jedna velká záhada,lidi jsou vrcholem těchto záhad.všichni to víme ale právě ti největší kritici nejvíce mluví o šílenství a o tom jak je léčit.
  Kdo nejvíc ví,ví,že nic neví.Meditujte!Ptejte se sebe:Proč mi toto připadá divné.Ptejte se uvnitř:Proč tomu nerozumim.A pochopte,že čemu nerozumim,nemohu hodnotit.

  OdpovědětSmazat
 42. To Bára Rektorová:
  To, že Váš manžel je psychiatr přece neznamená, že diagnostikovat jste schopná i Vy, to zas mně připadá jako poněkud zvláštní. Navíc neznám dobrého lékaře jakéhokoliv oboru, který by diagnostikoval lidi, aniž by je viděl.
  A zkratka, že sběratelka rebornů se bez pomoci psychicky rozpadá - no to už je opravdu síla.

  OdpovědětSmazat
 43. Pro Anonymní z 15:50: Super :) Mluvíte mi z duše :))

  OdpovědětSmazat
 44. anonymko z 15:52
  Přesně tak.Připomíná mi to v Kulovém blesku jak vyleze Mán'a ze skříně a říká:Já nejsem žádná doktorka.Já uklízim na OPBH a tam jsme takový případ měli.....:-)

  OdpovědětSmazat
 45. Protivná blondýna, Bára a další tady říkají jediné: Pokud někdo starší osmi let přilne k plastikové zrůdě tak, že ji vozí na procházky, převléká a mění jí pleny, potřebuje pomoc psychologa nebo psychiatra, protože má vážný problém. Ten vážný problém je o tom, že takový člověk ztrácí pojem o reálném světě a zřejmě k tomu má jiný důvod než je sběratelství. Jeho blízcí by mu měli pomoci, nikoliv tvrdit: nikomu to neubližuje, tak ať má koníček. Je to obyčejný alibismus a divná tolerance, když hrozí, že se taková sběratelka může psychicky zhroutit, protože žije ve svém divném světě s plastovými mrtvolami miminek. Radka

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. a co ty krásné smějící se panenky, už jste viděla usmívající mrtvolku ??? :-D Já ještě ne !!! ale vy asi ano, když podle vás vypadají všechny tyto panenky jak mrtvoly. Prostě když na to nemáte prachy, tak budete zuřit a závidět, odsuzovat a nadávat.Taková normální česká povaha!!!A že pár vyjímek se chová ujetě a někdo si dá hodně práce, aby někoho takového objevil a pak tu senzaci publikoval? no tak honem šup šup, všechny sběratelky do jednoho pytle, že? Léčit by se mělo několik jedinců tady z té diskuze,z některých z vás se mi zvedá kufr a nejvíc z toho, kdo se rád sere do života druhých a sám má v tom svým ještě větší bordel. Nesuďte, abyste nebyli souzeni !!!

   Smazat
 46. Milá anonymní, právě, že se ptám sebe, proč je mi z toho tak smutno...a mojí odpovědí je, že pokud bych se já někdy chovala takto, musela bych být opravdu strašně nešťastná. Nevím, jak bych reagovala, kdyby se něco stalo s mým dítětem například. Já z toho prostě cítím volání o pomoc a lidské neštěstí, strach... Nikoho nediagnostikuji. K tomu, abyste mohla získat z terapie něco pozitivního nemusíte vůbec nějakou diagnózu mít.
  U nás se prostě lidé těchto věcí bojí, raději budou zavírat oči. Argumentovat nemá smysl, přečtěte si ještě jednou popisky fotografií. Myslíte, že toto zveřejní šťastná a životem naplněná žena?

  OdpovědětSmazat
 47. Radko díky, je to tak. Protivná blondýna bývá drsná, proto ji miluju :-) Ale velmi často jí jde o dobrou věc, už taky odhalila lecjaký nešvar na netu a pokud tento článek upozorní rodinu alespoň jedné sběratelky na to, že potřebuje pomoc, tak je to moc dobře!

  OdpovědětSmazat
 48. Báro,ale ty diagnostikuješ někomu pocit neštěstí!A já myslim,že to nepřísluší nikomu,nebot' štěstí jak víme je osobní pocit,jež se nedá změřit.
  Ty ženy jsou naopak velmi št'astné a vy jakoby normální lidi jim ho chcete sebrat!
  Jen at' se chovají stejně zoufale,znuděně a deprimovaně jako všichni okolo.Pak to bude patrně v pořádku!
  Jen je nechte napokoji.Objevily náhražku svého štěstí v tomhle světě plném bolesti.Starejte se o svoje normální,průměrné zoufalství.

  OdpovědětSmazat
 49. Pro Báru: Možná máte v něčem pravdu - možná. Ale myslíte si, že až se dočtou dotyčné v článku a komentářích o tom, jaké doma mají mrtvolky a zrůdičky a jak jsou děsně "debilní" a pomatené a že se mají léčit, že tohle jim pomůže??? Stačilo by trošku taktu a ohleduplnosti,ne?

  OdpovědětSmazat
 50. anonym 16:11
  Bez obav.Tyto ženy jsou spokojené a litují vás,co je urážíte.Ony si umí hrát a uvolnit napětí.Tak jako protivná blondýna uvoln'uje svoje napětí na těchto stránkách.A díky tomu se už nemusí chodit léčit.Si představte,kdyby jí to někdo zakázal....

  OdpovědětSmazat
 51. coze? aky svet plný bolesti? Svet je náhodou OK, hlavne v Európe (tým pádom aj SR,ČR).
  BTW nechcem toto porovnávať s úchylkou, ale aj pedofil si myslí, že je šťastný a je zúfalý, keď mu náhražku štestí chce niekto vziať. Ale samozrejme, zberateľky nikomu neubližujú

  OdpovědětSmazat
 52. Milá anonymní komentátorko, prosím, nevybírejte si z mých příspěvků výhradně to, co se vám hodí, ano? Psi se vám původně nelíbili, pokud produkují nepořádek. Na to jsem vám odpověděla, tak mě dál nechytejte za slovíčka. Je snad JASNÉ, že to pes nedělá z čiré radosti, ale pod vlivem hloupého páníčka. A že to nedělá KAŽDÝ pes. Prosím vás, uvažujte trochu. Snad když hlásáte toleranci, buďte taky trochu tolerantní vůči ostatním, co vy na to? Klidně si mohou sběratelky pořídit jakékoli ultraroztomilé zvíře, které je jim milé a dá se s ním mazlit, když to někdo vyžaduje. Protože mazlit se s panenkou ne a není v pořádku. Nemyslím to pejorativně, ale jako konstatování. Máš-li problém, řeš ho s odborníkem, člověče. Zlomíš-li si nohu, jdi k lékaři, máš-li zraněnou duši, pomůže psycholog. Kdybych měla v okolí dámu, která takto přilne k něčemu neživému, namísto, aby se alespoň starala o jakoukoli živou bytost (zmíněné zvíře), budu se snažit ji dotáhnout k odborníkovi, protože je zkrátka odtržená od reality. (Kupovat si psa nikdo nemusí. Nikdo si nemusí kupovat žádné zvíře. Je asi milion a jedna možnost toho, co se dá dělat, být s přáteli, být s partnerem, věnovat se svým koníčkům, zkrátka žít realitou, ne si představovat, že plastiková Janička vzala plastikovému Petříčkovi dudlík nebo je plastikové Terezce zima. Vám to připadá vážně standardní? Mně ne a nestydím se to říct. Ono tak to bývá, že ten, kdo má problém, to dost dlouho nevidí a pak by mu to skutečně mělo naznačit okolí. Nikomu z nás samozřejmě dáma s panenkou v kočáře neubližuje, ale ubližuje si tímhle docela dost sobě.

  OdpovědětSmazat
 53. Kde přesně já ty ženy urážím a kde mluvím o zrůdičkách... není důvod, urážet se tady v osobním duchu, pokud považujete za štěstí únik z reality, máme prostě jiné hodnoty. Pocit neštěstí pokud vím není diagnóza, nebylo to opravdu míněno urážlivě. Nikde jsem neřekla, že jsou debilní a pomatené a mé příspěvky ohleduplné byly. Co napsali ostatní jsem dopodrobna nezkoumala.

  OdpovědětSmazat
 54. Hm, fajn, takže my všechny jsme tu deprimované a nešťastné, protože celý svět je deprimovaný a nešťastný a normální není být šťastný, takže vyhrává ten, kdo má alespoň náhražku štěstí. Brrrr, tak teď mám teda fakt husí kůži. V jakém světě to, vážená pisatelko, žijete? Mám pocit, že existujete v úplně jiném vesmíru, než já, protože kolem mě je teda normální být šťastný.

  OdpovědětSmazat
 55. Báro, právě to nebylo myšleno na Vás, ale na ostatní. Jen jsem se ptala, jestli si myslíte, že právě ty urážky (ne napsané Vámi) někomu pomohou?

  OdpovědětSmazat
 56. pro 16:18
  To si piš,že máš problém a jaký!:-)Což nevadí,budiž tolerována.Za neschopnost chápat fantazii druhých nemůžeš.
  A také ti chybí smysl pro humor.Janička a Petříček a jejich dudlík je legrační komentář k legrační fotce.
  A ty na to nalítneš a budeš hledat doktora?
  I nedostatek smyslu pro humor může být nebezpečný.Tak si dej na to pozor!:-)

  OdpovědětSmazat
 57. Pro 16:27: legrační komentář by byl legrační kdyby byl jeden. Ta paní to ale evidentně myslela vážně. Souhlasím s ostatními, jestli si dá někdo jednoho dva reborny do bytu, ok, je to sběratelství. Jestli s nima jezdí s kočárkem, je to nenormální u každého kdo nechodí na první stupeň. Hele a kouknětě, pani sice má reborny doma tak za sto tisíc ale pán pak sedí na hnusnym starym křesle a kouka na 15 let starou televizi. Hlavně že má pani miminka

  OdpovědětSmazat
 58. Aailyyn, kdybyste si to dobře přečetla, tak jsem nebyla proti psům, ale napsala jsem - cituji: "Na majitele některých psů jsem totálně naštvaná, protože procházka po sídlišti s malými dětmi je pro mne hrůůůza a děs."
  Z toho vyplývá, že nejsem proti psům, ale majitelům psů, po nichž si jejich páníčci neuklízí :)
  Myslím, že uvažuji. I Vy uvažujete. Každý nějak uvažuje, ne?
  Já se snažím být tolerantní - ptám se jen, proč jeden druhého tak kritizuje, odsuzuje, napadá?? Zeptám se naopak - jste tolerantní Vy? Jak moc, když druhého odsoudíte, že se nechová podle Vašeho správného názoru a chcete, aby se choval podle vzorů, které uznáváte Vy?
  Vezmu Vás jednou za slovo: Na zraněnou duši někdy odborník nestačí :)
  P.S.: Nemá cenu to řešit :) Mějte se hezky :)

  OdpovědětSmazat
 59. No, raději nebudu mít smysl pro takový humor a budu se starosvětsky bavit třeba u knih, protože ty mi alespoň něco dají. Nereagující kousky plastu mě opravdu neinteresují.
  Tyhlety diskuse jsou jak u blbých na dvorku. Když padnou argumenty, proč něco ne, seběhne se skvadra příznivců, která neumí říct, proč ano, ale spustí akorát jekot na téma, jak jsou ti druzí hnusní, nepřející, zlí a mají problém. (Jo a taky závistiví, to tu ještě nepadlo, tak doufám, že už mě toho diskutující ušetří, když to zmíním.) Což se ale asi nevylučuje. My jsme hnusní, to můžu brát jako konstatovní faktu, ale sběratelky pořád mají problém, to se tu ještě nikomu vyvrátit nepovedlo, protože argumenty PRO jaksi nejsou. :-)

  OdpovědětSmazat
 60. Každý at' si utrácí peníze za co chce.
  Pro 16:37:Kdo vás pověřil určováním toho,jaké křeslo má mít rodina,která si kupuje panenky.Jste neuvěřitelně ujetá!

  OdpovědětSmazat
 61. No jestli opravdu tvrdíte, že každá sběratelka rebornů má problém .....
  Sbírala jste někdy v životě něco?

  OdpovědětSmazat
 62. Aailyyn:Co to je ten příspěvek v 16:41?
  Argumety proč panenky ano jsou jasné.Lidem se to líbí.Jako jiné sběratelství nebo malování,nebo kutilství.
  Ale argument proč ne neni.
  Zatim jsem se jen dočetla,že ne,protože to neni normální.To je odpověd' jak stehno.

  OdpovědětSmazat
 63. Aailyyn - to nema cenu :-) Kdo chce ten si proste jakykoliv vyrok prevrati jak chce. Uz jsem nechtela komentovat, ale tohle me fakt dostalo. Smysl pro humor? Smysl pro fantazii? Me to neprijde vtipne vubec a ano, myslim ze precteni clanku a komentaru muze nekoho z rodiny a pratel sberatelek rebornu pobidnout k akci. Proto jsem tam sve komentare davala.

  OdpovědětSmazat
 64. Jaký smysl má tahle disuze... žádný. Někdo odsuzuje, doporučuje léčení, nechápe, někdo touto diskuzí chce pomoci. Čemu a jak? Přehlídka ztraceného času.

  OdpovědětSmazat
 65. Lidi si povídají i s kytičkama.Starají se o zahrádku,stromy,různé rostlinky:Tak holky,dneska to tu musim kolem vás pořádně vyplejt,jste nějaký zanedbaný.....:-)

  OdpovědětSmazat
 66. Vy se nedokážete kritickým okem podívat na své okolí? Vám je všechno fuk? Vy nevidíte "tohle je špatně, tohle by se mělo zlepšit"? No, třeba ne. A pak se vlastně nedivím, že tahle republika vypadá tak, jak vypadá. Ano, jsem kritická, protože mi není jedno, v jakých podmínkách žiju. V tomhle národě pod maskou falešné tolerance každý dává od všeho radši ruce pryč, aby si je náhodou neušpinil a radši sklopí hlavu. A začíná to u vždyťjetojednoajetotakydobrý pizzy z rohlíků a opečovávání reborn panenek. To nejsou moje vzorce. Snesla jsem vám snad dost argumentů, proč si myslím, že zcela objektivně se taková péče o věc dá považovat za přehnanou. Uveďte rozumný důvod, proč to tak není s vynecháním jakýchkoli osobních invektiv vůči mně, že jsem hnusná, závistivá, beze smyslu pro humor a uvidíte. (Neznáte mě a opravdu nemůžete vědět, jaká jsem, jak žiju, jak mám uspořádaný život a jak mě to naplňuje. Takže vlastně je to stejná míra netolerance vůči mojí osobě. Pokud jste to nenapsala přímo vy, tak se omlouvám, ale začínám se v těch anonymech ztrácet, někde to tu ale bylo.)

  OdpovědětSmazat
 67. Pro 16:48 Jestli umím dobře číst, tak tady nikdo nepsal, že by sběratelství rebornů bylo úchylné. Jediné, na čem se tu většina lidí se zdravým rozumem shoduje je to, že NENÍ NORMÁLNÍ JEZDIT VE ČTYŘICETI PO ULICI S PANENKOU V KOČÁRKU. A pokud to za normální někdo pokládá, pak ho podezírám, že je jedna z těchhle pošahaných paní, co s těma kočárkama s mrtvolama jezdí. A s naprostým přesvědčením říkám: ženská, co jezdí s pannou v kočárku POTŘEBUJE PSYCHOLOGA! Tečka!

  OdpovědětSmazat
 68. pro 16:52
  Normální to možná neni ale to jen proto,že to dělá méně lidí,než jiné věci.(říká se tomu koníček)
  Pokud říkáte s naprostým přesvědčením,že někdo takový potřebuje psychologa,ve skutečnosti ho potřebujete vy.
  Vy s tím máte problém,né ta paní s kočárkem!

  OdpovědětSmazat
 69. Už tu asi tisíckrát padlo, že mít doma panenku v obýváku a nic víc je ok. To je sběratelství. Panenku oblékat a ukazovat ji návštěvám a chodit ji venčit jaksi postrádá smysl, protože panence je úplně jedno, co má na sobě, kam je tahána, jestli ji někdo drží v náručí, vypráví jí a ani jí není zima. Uf.
  Báro, máte pravdu... Bohužel. Já končím, tohle je vážně o ničem.

  OdpovědětSmazat
 70. Aailyyn:
  Máte pravdu,dál s tím nehneme.Ale jistě se shodneme na tom,že více tolerance ve společnosti neuškodí.A to ani vám.Začněte u věcí které vám hlava nebere a uvidíte,že se vám začne žít lépe.

  OdpovědětSmazat
 71. Pro 16:56 Vám to jako fakt přijde normální? Pak se člověk diví, kolik je lidí s depresema, kolik jich páchá sebevraždy. Ano, jejich okolí pokládá za normální, že se upnou na vinylovou zrůdu víc než na cokoliv živého. A místo pomoci jim řekne, že to je ok. Hmmm. Sorry, ale kdyby někdo z mých blízkých takhle zmagořil, odvleču ho k psychologovi okamžitě!!!

  OdpovědětSmazat
 72. Aailyyn, v životě jsem si zažila hodně zlého. Co se děje v mém okolí mi není fuk. Před ničím oči nezavírám. Ale myslím si, že tuto republiku nezkazí a republika tak nevypadá kvůli pár takovýmto lidem (jako jsou "postižené" sběratelky či jak je nazvat), ale daleko vlivnější lidé, o jejichž "úchylných" aktivitách by se mělo možná debatovat??!!??

  Osobně proti Vám nic nemám - ani jsem to nikde nenapsala. Nepoužila jsem žádný z výrazů, že jste - cituji: "hnusná, závistivá, beze smyslu pro humor."
  Ve svých úvahách jsem se jen pozastavila nad obrovskou vlnou odporu, nenávisti a odsuzování vůči lidem, které nikdo z Vás (pravděpodobně) nezná - stejně jako se neznáme ani my dvě (předpokládám) - proto Vás ani ostatní nesoudím.
  Neznám, jak máte uspořádaný život a jak Vás naplňuje, jen jsem se dotázala na míru Vaší tolerance.
  A pro pořádek: Napsala jsem, že takovéto chování nechápu, ale snažím se je nesoudit! :)
  P.S.: Omlouvat se nemusíte :)
  Julka.

  OdpovědětSmazat
 73. pro 16:59
  Vadí mi říkat o uměleckém předmětu v podobě mimika,zrůda.Je to vulgární a hrubé,stejně jako vy.A vám podobné sprosté ženy,které jsou pravým protipólem těch,které svůj cit dokážou obrátit i k neživé věci.
  V podstatě se nic neděje,lidi jsou různí.Někdo je příliš citlivý a někdo je hulvát.Ač si sebe nedovedu představit jak vozim panenku,radši bych poznala ženu která to dělá,než šla třeba jen na kafe s těmi dnešními svéraznými a hrubími mužatkami jako jste vy.

  OdpovědětSmazat
 74. Julko: Nazývat tyhle panenky zrůdičkou je tedy možná trošku moc, ostatně jsem hned v prvním komentáři napsala, že mi přijdou povedený z hlediska přiblížení se realitě, ale proti tomu se ohradili i další. Já nejenže to nechápu. Já se to snažím chápat, vžít se do takové situace a prostě to nejde. Prostě mi z toho vychází nejlíp závěr, že nejrozumnější bude zahodit panenku a mazat k psychologovi. To není o "ať si každý dělá, co chce", co ho těší. Myslím, že kdyby dámy neměly nějaký problém, kontakt s kusem plastu je prostě těšit nemůže. Panenka nedává zpětnou vazbu, panence je úplně jedno, co s ní děláte, neprojevuje názor, za hraní s panenkou nezůstává žádný výsledek. Imho je tu jakýkoli přínos nulový. (Fantazie a smysl pro humor se snad dá rozvíjet i jinak, mně to prostě vtipné nepřipadá, až si budu chtít brousit svůj ostrovtip, začnu třeba psát povídky.) Vy děláte to, co nemá žádnou hodnotu? A ráda? Těší vás to? Někam investovat energii a nevidět výsledky? Já se věnuji činostem, které mi něco dají, obohatí mě, mají pro mě nějaký přínos, trávím čas s živými lidmi, kteří na mě reagují. Nejsem sice psycholog, ale názory citovaných psychologů taky o něčem vypovídají. Chcete tvrdit, že říct někomu, že má problém a potřebuje ho vyřešit a ne odsouvat náhražkou je odsuzování? To je konstatování faktu. Proto a proto si myslím, že dotyčný má problém a z toho důvodu by ho měl tak a tak řešit. (Poslat někoho k psychiatrovi není urážka.)

  OdpovědětSmazat
 75. Aailyyn, bohužel, už si pletete, co kdo napsal (je to ovšem má chyba, že jsem se nepodepsala dřív).
  O humoru jsem se nezmiňovala - ani nebudu.
  Ty panenky jsou opravdu moc hezké - viděla jsem 2 ve skutečnosti.
  Zeptám se: A všichni, co si myslí, že ty ženy mají problém - jak to s jistotou víte? Nezajímá mne, co jste našli na netu. Zajímá mne, jestli je někdo osobně zná a ví, že ten problém skutečně mají. Internet je velmi zrádný - nejsem odpůrce.

  Aailyyn, nemusíte přece druhé chápat - jen je nesuďte, když je nechápete - to se nevylučuje, ne? Alespoň ne, když neubližují. Třeba se někdy dostanete do nějaké situace (ne stejné ani obdobné), která Vám to - třeba jen velmi vzdáleně připomene a pochopíte, proč. A možná taky ne.
  Zažila jste někdy situaci, že Vás - Váš názor nebo jednání - někdo nepochopil a Vy jste nemohla pochopit PROČ? Je to velmi vzdálené přirovnání, ale takto to chápu.
  Zná někdo z těch, kdo se tu nehezky vyjadřují k těm panenkářkám, alespoň jednu z nich osobně? Ví o ních něco? Uvědomil si někdo, že třeba někomu svým absolutně záporným přístupem a odsuzováním mohl vyvolat vlnu reakcí a tato rádoby "pomoc" se může zvrtnout a v té rodině způsobit i to, že se rodina rozpadne, vzniknou spory... Třeba je to jen koníček, třeba řešení problému - kdo ví? Alkoholici a drogově závislí mají taky problém a přitom mohou i ublížit a málokterý se léčí (znám to z vlastní zkušenosti).
  Přece z několika fotek a slov nemůžete poznat nic. Úchyla, nemocného člověka nebo křiváka ba naopak často nepoznáte - umí to skrývat, aby se neprozradil. Neberte má slova, prosím, ve zlém.
  Jen jsem chtěla vyjádřit ten svůj a vysvětlit ho. Neodsuzuji ani Váš. Co bytost - to názor. Říct někomu, že se mi zdá, že má problém lze - ale jde o to, jakou formou to sdělím a jestli to vůbec problém je?.?

  Aailyyn, i já jsem velmi činorodý člověk a pořád něco dělám - hlavně tvořím. A dělám to ráda - pro sebe, své blízké i cizí.
  Jen z čistě duchovního hlediska: I ten kus plastu má v sobě energii svého tvůrce a poté i energií svých majitelů :)

  OdpovědětSmazat
 76. To Aailyyn:
  Já nerozumím, jak můžete spatra tvrdit, že sběratelka rebornů = žena zralá na psychiatra. To je přece nesmysl. To, že sběratelství nic neříká Vám, neznamená, že něco nemůže říkat někomu jinému. I podle tohoto článku mají sběratelky svoji komunitu, schází se, fotí, když si panenku nahradíte třeba sběratelstvím známek, taky budete tvrdit, že každý filatelista má napochodovat k psychologovi, protože má problém? Nebo třeba modelář, který má ke svým modelům vztah?

  OdpovědětSmazat
 77. Pro 17:47

  Tak ještě jednou: Anonymní řekl(a)...
  Pro 16:48 Jestli umím dobře číst, tak tady nikdo nepsal, že by sběratelství rebornů bylo úchylné. Jediné, na čem se tu většina lidí se zdravým rozumem shoduje je to, že NENÍ NORMÁLNÍ JEZDIT VE ČTYŘICETI PO ULICI S PANENKOU V KOČÁRKU. A pokud to za normální někdo pokládá, pak ho podezírám, že je jedna z těchhle pošahaných paní, co s těma kočárkama s mrtvolama jezdí. A s naprostým přesvědčením říkám: ženská, co jezdí s pannou v kočárku POTŘEBUJE PSYCHOLOGA! Tečka!
  13. listopadu 2011 16:52

  OdpovědětSmazat
 78. podla reakcií manželov v článku im to asi zasahuje do života a tiež im to moc normálne nepríde

  OdpovědětSmazat
 79. Pro: Ja bych tak moc nestartovala! Kdyz uz se vyjadrujete k Protivne Blondyne, ze vam nesedi obsah clanku je ponekud rozdilne od toho, ze by se ona mela/nemela lecit.

  AT si rebornistky sbiraji treba celou armadu tech ohavnych karikatur na deti. Ano, nejspise jim to pomaha. Ale bylo jasne dano i najevo, jaky nazor maji odbornici. Presneji jak tyto vztahy odnasi okoli.

  Pro tohle bude mit pochopeni maloktery chlap, jeste mene chlapu si tim bude chtit narusit zivot a naprosto je chapu!

  Musi byt moc fajn mit matku zralou na psychiatrii, ktera se zrovna bude projizdet po meste se zrudickou, kdyz treba dcera bude chtit pohlidat ditko.

  Na psychiatrii za toto nezavrou, takze blizci se nemaji jak branit. Ok. Ale dusevne zdravy jedinec se proste takto nechova. Vlastne se chovaji jako Viktorky z Babicky, sedi u splavu, v prackach chovaji nahrazku ditete a okoli trpi.

  Jinak na vas je krasne videt, a to nevim, zda reborny sbirate, ci ne. Jak potrefena husa nejvice kejha - hnad jste se hezky pustila do podle vas nemocne autorky:-D

  Tohle je uz pak na urovni sebrani hracky diteti, jen to clovek moc neocekava u dospelych lidi

  OdpovědětSmazat
 80. Lidi, budete radi, ze maji svy reborny! Dusevni nemoce jsou dedicne a porad lepsi 10 rebornu, nez o dalsiho cvoka na planete vic! A ano, normalni tohle neni a lituji okoli

  OdpovědětSmazat
 81. Pro: 13. listopadu 2011 17:07 Asi bych doporucila zjistit pojem "umeni" a konecne si jej neplest s kycem. To, ze nekdo ma na zahrade bandu trpasliku, ktere se mu libi, neznamena, ze je to umeni. To, zda se jedna o podobu mimin, je opet zase o dusevni labilnosti!

  OdpovědětSmazat
 82. Ať si každej ve volným čase dělá co ho baví - mě zas přijde malinko úchylný to tu tak ve velkým řešit - chlapi co mají doma železnici taky odsuzujete? Možná je lepší vyměnit panence plínku než čumět na stupidní seriály, sedět u piva nebo jezdit na " rodinné výlety" do nákupních center.

  OdpovědětSmazat
 83. Já si myslím, že je to umění. Často to jsou krásné kousky. Nevím, proč odsuzovat cizí práci. Je to precizní práce, dělaná ručně a vyžaduje trpělivost a velkou zručnost. Kopie miminek. Co třeba značkové zmenšeniny = modely aut, bagrů, kombajnů, vlaků..... Je v tom rozdíl? A když jsme u umění - nemám proti němu nic a přesto v obrazech některých umělců, které stojí statisíce či miliony, neshledávám nic, co by mne zaujalo nebo se dokonce líbilo :-) A přesto jsou to umělecká díla. Stejně jako výrobek malého dítka, ne? Řeknete svému dítěti, že udělalo zrůdu, i když tak třeba výtvor někdy vypadá? Ne, je krásné i v ošklivém stavu. Záleží na úhlu pohledu a taky na subjektivním pocitu :-)

  OdpovědětSmazat
 84. porovnávať hranie sa so železnicou alebo opravovanie auta je trochu rozdiel, si myslím. Ak sa chlap hrá so železnicou(alebo aj žena) nepersonifikuje ju, nebuduje si nezdravý vzťah k neživej veci, nemá ju vedľa postele a nechodí s ňou do mesta. Proste s ňou nerobí činnosti, ktoré sa majú robiť so živým objektom a nepersonifikuje ju. Ak by to robil, každy by sa naňho díval ako na kreténa a aj obhájkyne rebornov by ho považovali za divného. Možno by dokonca zavolali políciu, aby zachránila ich reborna pred bláznom:-D

  OdpovědětSmazat
 85. je to nechutný.....fůůůj, tohle si pořídit máma, tak to letí...

  OdpovědětSmazat
 86. mne príde desivé toto: To je teda dvojka....musela jsem je vzít ukázat do práce, tak se k sobě takto přitulili a Kristýnka ukradla Robinovi dudlík.....

  jak se k sobe pritulili??? WTF - panenka sa sama nepritulí. Pritulila ich tá pani. Sa odosobňuje sama o seba alebo ako?

  OdpovědětSmazat
 87. Anonymní řekl(a)13. listopadu 2011 20:18 : no ak by dieta za svoj otrasný výtvor chcelo 5000Kč tak by som mu povedala pravdu :-D

  OdpovědětSmazat
 88. ako terapeutická pomôcka pre ženy s alzheimerom je to výborný nápad(teraz práve čítam článok), ako zberateľský artefakt celkom ok, ale ako náhrada živej osoby iba ťažko akceptovateľné.

  OdpovědětSmazat
 89. chodit s timhle na prochazky, na houpacky a hriste uz neni sberatelska vasen ale psychicka porucha

  OdpovědětSmazat
 90. Kdyby se to o mě pokoušelo tak se odstřelím!

  OdpovědětSmazat
 91. JJo dělí s na sběratelky a ženské s problémem. která z nich je sběratelka? Představte si, že na srazu sberatelek ji jiná sběratelka nabídne výměnu blonďatého reborna za 50 tis za hnědovlasého lépe vypracovaného za 100 tis. Je li to sběratelka popadne toho lepšího reborna a poděkuje. Má-li problém začne vykládat , že by Robinka ani za nic nedala. :-))Chlap by obyčejnou mašinku za vzácnou vyměnil hned.

  OdpovědětSmazat
 92. To je blbost,to nademnou.
  Taky by někdo nevyměnil lacinější šperk po mamince za byt' luxusnější a dražší od někoho jiného.A porucha to není,
  Argument nademnou je mimo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 7:58, to třeba ne, ale vemte si sbírání známek. Vyměním tři Francie za jedno Japonsko, protože Francií mám víc a Japonsko žádný. Prostě jde o to, mít co nejrozsáhlejší sbírku. Kdyby se jednalo o něco, co jsem třeba sama vyrobila, nebo dostala jako dárek nebo podědila po mamince, to je jiná. Ale to už by se nejednalo o sběratelství, chápete? Takže pokud někdo sbírá reborny, má je doma posazený na gauči, proč ne. Ale pokud to někdo převlíká, přebaluje a šišlá na to a nutí k tomu i ostatní, to už není normální a ani to není sběratelství.

   Smazat
 93. Vážení, jsem z toho tak mimo, že nejsem schopnej k tomu formulovat konstruktivní komentář. Je to neskutečnej mazec...

  OdpovědětSmazat
 94. Pro 7:58 Ha! Tak to je přesný - normální sběratel bude chtít co nejzajímavější kus do sbírky, proto s klidným srdcem vymění míň cennýho reborna za cennějšího. Pomatená pani která má ke zrůdě nezdravej vztah a maskuje ho za sběratelství to nevymění s odůvodněnim, že šperk po mamince by taky nedala. Argument nad vámi je přesný!

  OdpovědětSmazat
 95. Jak ubohé a neprofesionální je označit něčí koníček za pomatenost!

  OdpovědětSmazat
 96. Nechci se dotknout všech diskutujících, ale já se zamýšlím spíš nad tím, co vedlo autorku tohoto blogu k uveřejnění právě takového článku a v této formě (místy až agresivní tón) a co tím způsobila. Podle mě tím zvýšila výrazně návštěvnost svých stránek, dostala se do povědomí velké spousty lidí, kteří o ní dosud nic nevěděli a asi by na její stránky jen tak při brouzdání na Internetu nenarazili a rozpoutala vášně a negativní emoce v mnoha lidech (ne všichni, kteří článek četli se nechali vyprovokovat k napsání svého komentáře). Suma sumárum to na mě působí jako skrytá manipulace s lidmi. Nápadně mi to připomíná "kauzu Mimibazar", kdy výsledkem bylo mimo jiné i to, že ta, která ji rozpoutala, získala reklamu v nejmenovaném celorepublikovém tisku.
  Tímto směrem by asi bylo zajímavé zaměřit průzkumy odborníků - psychologů ...

  OdpovědětSmazat
 97. to je výhoda blogu, kazdy moze davat svoje nazory najavo a vzbudit pozornost. A ak ide o modni peklo tak autorka mala rozhovory v celostatnom tisku uz pred clankom o mimibazare

  OdpovědětSmazat
 98. Pro 8:52 a spol
  A už se v tom tady jede zase - co by, kdyby, že by .... psychiatr!
  Znáte alespoň jednu sběratelku rebornů osobně? Jak víte že by odmítla/neodmítla výměnu? S rebornem v kočárku klidně může mířit na sraz sběratelek a ty fotky na houpačce apod, které vás tu tak berou, mohou být nastylizované právě na to focení - vůbec to nemusí znamenat, že to provádějí denně a berou to bůhvíjak vážně. To vás fakt nenapadlo?

  OdpovědětSmazat
 99. To je teda dvojka....musela jsem je vzít ukázat do práce, tak se k sobě takto přitulili a Kristýnka ukradla Robinovi dudlík..... - yop, typicka stylizace:-D

  OdpovědětSmazat
 100. Tak jen pro všechny, co tvrdí, že pečovat o plastová miminka je normální:

  Není to "jen hra" jako u dětí, kterým svět fantazie a reality ještě splývá a které se napodobováním učí od dospělých.

  Je to činnost dospělého člověka, který má tak patologickou potřebu vrátit se do počátku mateřství (nebo ho zažít) že se s tím nedokáže vyrovnat a vytvoří si náhražku, která v jeho fantazii ožije.

  Jenže dospělí už takovou fantazii nemívají -narozdíl od dětí, které do určitého věku přesně nerozlišují, co je realita a co představa (viz v předškolním věku takzvaná lhavost bájivá - dítě vykládá neskutečné historky a věří jim).

  Dospělý člověk už ten rozdíl pozná, proto se jeho mozek vyvíjel a nabíral zkušenosti. A pokud ze stavu, kdy realitu a představu rozliší, sklouzne do stavu, kdy už ne, není to schopnost si hrát, ale nemoc.

  To, co je nenormální, není sám fakt, že se někdo stará o panenku. Sběratelů jiných typů hraček je plno a taky svoje "svěřence" převlékají, oprašují a aranžují na mini nábytek. Ale rebornice si pomocí všech dostupných prostředků vytváří iluzi, že jsou matkami miminek, až jí začnou věřit.

  Rozdíl mezi sbíráním panenek a umělým reborn mateřstvím je asi ten, jako sbírat modely aut, nebo stlouct ze čtyř prkýnek ohrádku, namalovat na ni znak ferrari a běhat v tom do práce, že jako jedete ve svým novým autě...
  Kiko

  OdpovědětSmazat
 101. Popis k fotce bývá součástí stylizace fotky.

  OdpovědětSmazat
 102. Zvrtnout do patologie se může kdeco, třeba mytí rukou. Na to, abyste poznal/a, zda jde ještě o normální hygienu nebo zda už je to nutkavé, byste toho člověka musela osobně znát, rozhodně to nejde poznat z pár fotek na webu.
  Z reakcí soudím, že osobně žádnou sběratelku rebornů neznáte. A vehementně několik dní odsuzovat něco co neznáte jinak, než z pár fotek a popisů k nim (ještě celkem manipulativně vybraných tak, aby celkový dojem byl co nejhorší) a posílat naprosto cizí lidi na psychinu, to Vám normální přijde?

  OdpovědětSmazat
 103. Tak mi to nedá a uvedu jeden velký fakt:
  Co je vám všem do toho, jak žijí a co dělají druzí, když se vás to přímo netýká???? Nebo ano?? Dotklo se to přímo někoho z vás - krom urážky EGA?
  Nevím, zda jsou ti lidé "normální" (vlastně ani nevím, co je v dnešní době normální??) či psychicky narušení - to bez urážky, ale myslím si, že mají svá práva! I vy je máte - zkuste si představit, že vás někdo častuje nadávkami a urážkami (za něco, co děláte rádi a jste přesvědčeni, že je to fajn) .
  Myslím, že nikomu z vás (ani autorce) nepřísluší soudit druhé (Suď a budeš souzen.)a už vůbec ne posílat je k psychiatrovi či psychologovi. Ale.... "Kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde!"
  Myslíte si, že i kdyby (čistě hypoteticky) byli tito lidé "postižení", že takový stav není lepší řešit rebornem než třeba únosem cizího dítěte????

  OdpovědětSmazat
 104. Milý rozčilený anonyme z 11:23, článek je neodsuzuje. Navrhuje, že se ta situace má řešit LÉČENÍM (tedy ani únosem cizího dítěte, ani rebornem). Hledáním příčiny, proč má paní potřebu to dělat, odstranění té příčiny a vyléčení následků.

  Jistě, že nám do toho "nic není", ale konstatovat, že na tomhle společenském jevu není něco v pořádku, je naše právo, které zase neberte vy nám.

  A pro anonyma z 11:19: minimálně sociální patologie je to v momentě, kdy dotyčná zanedbává své živé okolí kvůli panence. Tedy například nutí manžela, aby s ní hrál hru, že plasťáček je živý, aby se o něj staral a třeba se s ním ukazoval venku, i když on nechce.

  Podle popisů u fotek (nejen tady ve článku, ale třeba i na mimibazaru) většina partnerů sběratelek s tím má problém, je to pro ně trapné a nepříjemné. Ale pro tu ženu už je pohodlí plasťáčka prostě důležitější.
  A nadhodnocování neživého objektu nad člena rodiny - na tom se snad shodneme, že to není v pohodě.
  Kiko

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A kto povedal, že dospelí sa nemôžu hrať s bábikami? Existuje na to nejaká norma? Zákon? A kto vymýšla tieto normy a zákony? A načo vlastne?

   Smazat
 105. Milý(á) Kiko, a toto je internet :-) Vůbec jsem nebyla rozčilená! Ba naopak, svůj komentář jsem psala v úplném klidu (stejně jako tento) tak, jak to vidím. Neberu nikomu možnost vyjádřit názor - i já jsem vyjádřila svůj. Když to někdo chce udělat, prosím, ale dá se to slušně, ne? Hrubé výrazy, vulgarismy a odsuzování, která tu odzněla jsou už dost nevkusné.
  P.S.: Končím, mějte se tu hezky. Tato debata je ztracená a nevkusná.

  OdpovědětSmazat
 106. myslím, ze nevkusnost debaty je tu ten najmensi problem.

  OdpovědětSmazat
 107. Tohohle reborna beru na milost! :)))

  http://www.regretsy.com/2011/11/14/live-long-and-diaper/

  OdpovědětSmazat
 108. jééé, ten reborn z regretsy je super! To až uvidí "sběratelky" praští to s nima :-)

  OdpovědětSmazat
 109. posílat naprosto cizí lidi na psychinu, to Vám normální přijde? Anonym: 14. listopadu 2011 11:19 :

  no docela jo, vzhladom na to, ze vacsina narusenych ludi sa na psychiatriu nechce odvelit sama, pretoze si nepripustaju, ze maju problem

  OdpovědětSmazat
 110. sezka,přestan' prudit a užívej života!:-)

  OdpovědětSmazat
 111. Sezko, nenech se otrávit gangem šílených rebornistek!

  OdpovědětSmazat
 112. Teda a co jsem treba ja. Ja nesbiram teda Reborny, ale sbiram BJD panenky. A na srazy je sebou taham. Maji jmena, povahy, minulost a doufam, ze i budoucnost :-D Fotim je, tvorim pro ne. A jako blazen si nepripadam. Nekdo treba dela pedig, nekdo vysiva, hackuje, aja siju na panenky a fotim si je a co, jako?

  OdpovědětSmazat
 113. Ale VÍŠ, ŽE JSOU TO PANENKY. Nemyslíš si, že jsou živé. Doufám.

  OdpovědětSmazat
 114. a ty si myslíš, že rebornistky nevědí, že mají panenky?? Těch pár smutných případů, kteří ztrátou dítěte nebo z jiných příčin přijdou o rozum nepoužívají jako náhražku panenky za několik tisíc, ale cokoli co jim přijde pod ruku, třeba i uzlík u hadříků. Stydět by se měl každej kdo se takovým vysmívá a i za to, že plive ohnivou slinu po každým kdo má rád něco co on ne.

  OdpovědětSmazat
 115. to sezka
  Teda nic ve zlým, ale jste si úplně jistá, že ten problém nemáte Vy? Vždyť to už je kolikátý den, co tu pořád dokola píšete, že lidé, které jste nikdy neviděla, se zálibou, o které celkem nic nevíte, mají naklusat k psychiatrovi.

  OdpovědětSmazat
 116. presne tri dni:-D a jak vy vite, ze k nemu naklusat nemaji? hovorim, co si myslim. Ze ludia, ktori personifikuju panenky a vydavaju ich za mimina maju problém. A nehovorim, ze sa nemozem mylit. Holt mam v praci teraz trochu viac volneho casu a viem rpacovat efektivne, tak mi zostava cas na blogy

  OdpovědětSmazat
 117. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 118. Anonym: Vim, ze jsou to jen dolls. Ale nekdy se hodi lepe, jak "Mily denicku". Ziju hodne daleko od rodiny a od pratel, a a vrby nam tu nerostou, tak proste nekdy hucim do mojeho Christophera. :-) A on posloucha a nikam neutece :-D

  OdpovědětSmazat
 119. To sezka:
  Hm. Tak to je fajn, že když máte takovou starost, aby majitelky rebornů náhodou nezanedbávali kvůli panenkám manžela, tak Vy nezanedbáváte kvůli blogování práci ....

  OdpovědětSmazat
 120. co -ti -jebe? tak toto je koniec sveta.

  OdpovědětSmazat
 121. Co všichni máte proti těmto krásným panenkám,je vidět,že jste je nikdy nedrželi v náručí.

  OdpovědětSmazat
 122. A o co vlastně jde tady těm,kteří proti rebornům něco mají,proč se vlastně do toho pletete,vždyt vám to může být úplně jedno.A toto je právě problém jedině v česku,v Americe by se např. takováto věc nestala,tam se spíš lidi vším chlubí,a čím víc má někdo něco zvláštního,tím více se tím chlubí a chce to ukázat ostatním,a lidé mu to přejí a fandí si navzájem.Absolutně nechápu co je vám do toho,když to odsuzujete,starejte se sami o sebe a uděláte nejlíp,nechte lidi at si žijí svou radostí a vy si žijte taky jak chcete.Neodsuzujte někoho o kom nic nevíte a nevíte proč to dělají.Fakt zamyslete se nad sebou,všichni ti co sem píší záporně o rebornech.Určitě to nejsou mrtvá miminka,jsou to prostě milé panenky.Tak nechte lidi na pokoji a neposílejte je k psychyatrům,asi nejspíš mate sami nějaký problém,tak si ho nějak vyřešte,kupte si třeba panenku....

  OdpovědětSmazat
 123. Vyslovím tu také svůj názor. Když jsem poprvé reborn panenky objevila na internetu, přišlo mi to "divné". Hledala jsem informace, fotky.. Pak mě napadlo, že bych si ráda zkusila vyrobit takovou panenku. A vyrábím je už skoro rok. Nejsem sběratelka. Panenku vyrobím a prodám. Prodávám i normální panenky pro děti. Mám 3děti (5,5 a 12let) Jinak rodinu nezanedbávám. Rebornování beru jako RELAX, dělám něco, co mě baví. Většinou až ve večerních hodinách. Většina sběratelek, které jsem poznala, jsou naprosto normální ženy, které mají panenku/ky jako dekoraci. Většinou je převlékají, aby nebylo oblečení "zaprášené". Mizivé procento jsou ty, které se o panenky starají denodenně - trochu nezdravě. Pokud tak nečiní na veřejnosti, je to jen a jen jejich věc. Ale je to jen hrstka ze všech sběratelek.
  Jak už tu bylo výše řečeno, v každém odvětví se najde hrstka lidí, kteří "vybočují" nebo se jakkoliv jinak liší od té "většiny". Tak to bude se vším. Zaměřila bych se ovšem na ty, kteří opravdu ubližují, jako jsou pedofilové, úchyláci.. vrazi.. Komu ubližuje žena, která má doma svou milovanou panenku? Vůbec nechápu, co se tu řeší. A hlavně tento koníček je opravdu "sběratelská vášeň", které pokud nepodlehnete, tak tomu neporozumíte. Já mluvím z druhé strany "výrobce". Odpočinu si, beru to opravdu jako RELAX. Baví mě to. A vydělám si. Prodávám i většinu reborn potřeb, které objednávám ze zahraničí. A zájem je.
  To je můj náhled, můj názor.
  -Monika-

  OdpovědětSmazat
 124. Ja jsem ze zacatku rebornistky taky moc nepochopila.prislo mi to trosku zvrhle,ale uz jsem taky rebornistka-sberatelka,miminka mam tri,kupuji jim kolebky,saticky,kocarky...Ikdyz mam doma dve male deti(2 roky a 4 mesice) asi mam deti moc rada,kazdopadne nikoho neodsuzuju,dokavad si to sama nezkusim a s reborny jsem nadmiru spokojena,je to jako zviratko ikdyz ne tak uplne zive,ale lasku take potrebuje,tak si melte co chcete mne se to libi!!!

  OdpovědětSmazat
 125. Nelíbí se Vám rebornpanenky? Ale to je přeci Váš problém a ne těch, kteří tento koníček mají. Osobně nemusím hady, ale aby mě napadlo věnovat celou stránku tomu, že chovatelé těchto zvířat nejsou normální a úchylní..... tak to ani omylem. Ať si každý dělá takový koníček, který mu přináší radost. Nechte rebornistky v klidu a věnujte se tomu, co Vás baví. Nebo je pro Vás příjemnější věnovat volný čas pomlouvání druhých lidí?

  OdpovědětSmazat
 126. Dovolím si taky přispět se svou troškou do mlýna - sběratelství panenek i jiných věcí chápu, ale nechápu dospělé ženy, které jsou schopny vozit po ulici kočárek s panenkou a nenechají to radši malým holčičkám ... Domnívám se, že přesně o tohle autorce blogu a některým přispívajícím šlo.
  Ludmila

  OdpovědětSmazat
 127. když si po hodinách a dnech usilovné práce - vezmu do náručí panenku, kterou jsem vytvořila.... jsem šťastná... a jestli ten, kdo si ji vezme - bude mít panenku jenom ve sbírce, nebo ji bude vozit v kočárku... to je mi naprosto jedno... hlavně, že bude mít radost a panenku si užije.....a abych se omlouvala ostatním, za to že mě něco baví...... je to jen Váš problém a ne můj..

  OdpovědětSmazat
 128. Na problémy ve společnosti se má ukazovat, věřím, že 99% majitelek reborny jen sbírá. Ale dost pravděpodobně je tu dejme tomu to jedno % žen, které si díky tomu nechávají rozjíždět nějakou svou psychickou poruchu.Říkáte, že to nikomu neubližuje, ale to dost pravděpodobně není pravda. Když si představím, že by to začal takto mít někdo v rodině (jakože by s rebornem chodil na procházky a a fotil se s nim naaranžovaný tak, aby to vypadalo, že je to živé, žr by mu měnil plíny a třeba mě nutil nazývat ho jménem a dával mi ho pochovat), rozhodně bych s tím chtěla něco dělat. V rodině máme gamblera, přesvědčit ho, aby si zašel k psychiatrovi, nebo na psychoterapii trvalo roky, jelikož si svůj problém nechtěl přiznat. Až ve chvíli, kdy mu jeho přítelkyně pohrozila, že ho opustí, začal se sebou něco dělat, každopádně všichni se děsíme dne, že to nezvládne a neodolá tomu.Jeho přítelkyně žije ve strachu. Jinak je to kluk hodný, o svou přítelkyni, se kterou jsou už 6 let se hezky stará, mají se pořád rádi, ale když s ní občas mluvím, i když je velmi spokojená, ten strach je v ní neustále zakořeněný a postupně ji to zevnitř ničí a zbaví se ho jedině, až se její přítel tomu gamblu dokáže vyhnout aspon nejaký ten rok, pak uz bude terpve moci doufat, ze to dopadne dobre. Tohle je podobné, dámy za panenky utrácí sumy peněz a ještě ke všemu si pěstují nezdravou závislost a vztah k neživému předmětu, který srovnávat s hračičkami, kteří staví železnice a vlakové modely je úplně mimo. To ani tak není o těch dámách, ale o tom, co dělají svému okolí. Jejich rodiny je milují a možná jim neumí pomoci, nejspíš je to hodně ničí. Řeči typu: co je komu do toho, toleranci! by měl mlčet, s takovým přístupem se naše civilizace sama brzy zničí. Společnost má mít zájem na zdravé populaci, jinak přichází rozklad. Dámy by se měly nad sebou zamyslet a něco s tím dělat a jejich rodiny by je měli tlačit k tomu se sebou něco udělat. Bývá to těžké, tvrdé, může to trvat dlouho, ale čím déle to nechávají být, tím hůře pro ně a tím více se ty dámy ve svém světě uzavírají a pak nemusí být cesta zpět.
  C.

  OdpovědětSmazat
 129. Škoda, že jsou mrtvolky tak drahý. Daly by se s nimi dělat skvělé happeningy. Demonstrace matek nespokojených s rodičovským příspěvkem, která začne po ministrovi házet děti...

  OdpovědětSmazat
 130. Ach jo lidi. Mám krásné, díky bohu zdravé děti, nemám psychickou poruchu, aspoň o tom nevím :-) a přesto jsem dlouho tyto panenky kupovala z obdivu k jejich dokonalosti, protože od dětství miluju miminka.V současné době je už sama maluju a vytvářím.Je to nádherný koníček a nikdy jsem necítila víc, než obdiv k umění, nikdy by mě nenapadlo, vzít je do kočárku a podobné nesmysly. Je škoda, že když se kdysi dávno v USA takový jeden případ stal, hází se od té doby všechny příznivkyně do jednoho pytle.Ale takto se to děje od počátku světa, lidé jsou pořád stejní, neustále by jen někoho linčovali. Že nepovažujete za úchyláky chlapy, kteří sbírají modely letadýlek a autíček :-D

  OdpovědětSmazat
 131. Hele lidi, patřím taky do té nádherné party sběratelek. Na srazech je neuvěřitelná sranda a s kočárama vyrazíme vždy z hecu jako spanilá jízda. Znám osobně dost sběratelek, ale ani jedna panenku nepřebaluje a tak. A ty komentáře, to je taky taková nadsázka, které rozumíme jen my. Jako by chlap někde napsal: Můj milovaný vrtulníček dnes nějak chraptěl, asi má porouchaný motůrek, dáme ho panu doktorovi spravit. Je to zkrátka sranda a kdo tomu nerozumí, ať se do toho neplete. Ať si každý dělá, co chce, když zrovna nevraždí babičky v parku.Blondýno, jaké koníčky máš ty?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Blondýna ráda rozdmýchává zlobu a troubí na začátečníky v autě.

   Smazat
 132. Momentálně jsem dočetla celou stránku o rebornech a připadá mi,že včechny negat. příspěvky píše blondýna-protivná.Stejne byly i na konci min.roku na sběratelky panenek šklebíků,taky je posílali k psychiat.a pod.Vždy madam rozpoutá nějaký skandál a návštěvnost blogu jde nahoru.A že některé ženy vozí panenky v kočárků,třeba udržují svou kondici procházkami a bloumat jen tak,je nebaví.A vlastně,co jim čučíte do kočárku a jak poznáte,že je to reborn?
  zloby je tu opravdu na zvracení.DK

  OdpovědětSmazat
 133. Ty panenky mi přijdou strašně... creepy je to pravé slovo. Malé děti mi roztomilé nikdy nepřišly, na druhou stranu velmi dobře chápu, jaké to je, sbírat něco s nepochopením většiny okolí. Zabývám se sbíráním modelů koní značky Breyer a Peter Stone, jemně detailovaných a leckdy hodně drahých 32:1 velkých koníčků. A strašně často někdo přijde: ty si hraješ s plastovýma koníčkama? Běž se léčit... říkat tohle nějakému sběrateli je hnus, krystalický hnus největší. Co je komu co po cizích zálibách?

  OdpovědětSmazat
 134. nechci být nějaká zlá nebo tak ,ale myslím,že to může být zábava,varábět takové podivnůstky....vy si myslíte,že jsou tito lidé magůrci a tak podobně ,ale podle mě to může být velmi zajímavá hobby ;)

  OdpovědětSmazat
 135. Já si myslím,že je každého věc jaký má zájem a čemu se věnuje.Na reborny budou vždy rozdílné názory,tedy kladné i záporné.Jasně,není to živé miminko.Ale funguje to jako terapie.Pomáhá smířit se s nepřízní osudu.Nemůžu pochopit a souhlasit s tak hnusnými negativními názory,jaké jsem tady četla.Nikdo nemůže vědět,co ho v životě potká.Ale lidi jsou prostě už takový.A třeba mají daleko větší problém,než tyto ženy,které si pořídily rebornku.

  OdpovědětSmazat
 136. Mě tedy nepříjdou nechutné tyto panenky, ale někteří účastníci této diskuse. Plivat tolik zloby a opovržení mi rovněž příjde hodné psychologické pomoci. U žen, které panenky jenom sbírají o nic nejde, lidé sbírají kde co. Pokud si jimi nahrazují živé dítě, je to smutné, ne každý se odhodlá vyhledat psychologa, případně ani nemusí pomoci. Nic o těch ženách nevíte, tak nesuďte.

  OdpovědětSmazat
 137. To je teda debata fakt děs.Jak to toéměř všichni odsuzují.Ať si každý dělá co chce,když ho to dělá šťastným.Nemám k tomu hnusu co tady většina píše co dodat.

  OdpovědětSmazat
 138. Ať si každý sbírá co chce, někdo panenky, jiný angličáky, krabičky od sirek, vršky od piv, využitelnost to má všechno velmi podobnou. Pro mě by z toho byl akorát lapač prachu.
  Ale byznys je to dobrý, spolužačka z gymplu se vrhla na výrobu, už má za sebou několik mezinárodních ocenění, na její reborny se čeká v pořadníku a velmi slušně se tím prý živí.
  Poprvé jsem se lekla, že sotva nastoupila na vysokou, už povila potomka, ale ta její "mimina" jsou fakt naprosto perfektní, precizně vypracovaná a ona má můj obdiv.

  OdpovědětSmazat
 139. Ať si každý dělá co chce. Sbírat reborny je stejné hobby, jako sbírat autíčka, letadýlka aj. Jak se mám dívat na chlápky, kteří si koupí auto na dálkové ovládání a chodí s ním ven a natáčí se ještě na video, jak s nim jezdí přes kopečky a kaluže a ještě to zveřejňují na netu. Toto lidi berou normálně. Jezdit s kočárem není nic nenormálního a navíc zdraví prospěšné. Pravidelná denní zdravotní procházka s kočárkem nebo bez kočárku je doporučována odborníky. Takže proč by mělo být úchylné, když žena veze kočár třeba i s rebornem a dělá něco pro svoje zdraví, než sedět celý den u televize nebo pc. Nebo je také úchylné hrát tv hry? Prostě lidi na to nebyli zvyklí, že by si ženy si mohly najít nějakou zábavu, která je dokáže i potěšit. Někomu udělá radost sex a dalšímu udělá radost procházka s kočárkem nebo hraní s autíčky. Jsem přesvědčena že se co nejdříve stane populární kočárková rehabilitace-chůze s kočárem, jako se stalo populárním cvičení s kočárky, jako cvičení náčiní. Fandím všem, kteří si dokážou najít pro sebe ten správný koníček, ať je to s rebornem a nebo s jinou věcí. Důležité je přece pro člověka žít v klidu a pohodě , bez zbytečných stresů a když tento klid a pohodu dokáže jakákoli věc navodit, tak je to super!
  Pozn. výrobu rebornů nemůže dělat kde kdo. Rebornista je umělec, který svoje um.díla prodává a nebo draží a fandím jejich umu!

  OdpovědětSmazat