Ikea na vlastní kůži: Omládla jsem o čtvrt století

Pravidlo první: Když kupujete novou kuchyň, nechte to na jaro. Koupit kuchyň v září znamená, že vám ji domu dovezou v půlce listopadu. A to znamená, že vy se v půlce listopadu konečně dokopete k tomu, že je potřeba koupit strašnou spoustu nesmyslů, bez kterých by se nedalo v nové kuchyni existovat. A proto vyrazíte do Ikey.

Pravidlo druhé: Nikdy nejezděte do Ikey v případě, že je sobota,  období slev a Vánoce za dveřmi! NIKDY! Obchoďák na okraji Prahy dnes obsahoval tak šílenou spoustu nakupujících, že se v tom davu vážně nedalo snad ani dýchat.

Pravidlo třetí: Nikdy si neplánujte, že nakoupíte to, co má Ikea v katalogu.

Začalo to v koutku, kde mají kuchyňské doplňky. Chtěly jsem (s maminkou, která tu novou kuchyň má) koupit takovou tu tyč nad pracovní plochu, na kterou se věší všechny ty držáky papírových rolí a kořenek, odkapávače a háčky na zavěšení čehokoliv. Chtěly jsme tyč Grundtal dlouhou 120 centimetrů. Potom, co jsem prolezla všechny regály v okruhu deseti metrů, jsem se šla zeptat prodavače, kde že tu tyč najdu. Prý nenajdu, protože tyč není. Bude v pondělí.

GRUNDTAL Tyč, nerez ocel Délka: 120 cm Hloubka: 5.5 cm Výška: 10 cm Vzdálenost otvoru: 117 cm

Tak jsme zamířily o kus dál pro krycí panely za kuchyňskou linku. Panely jsme si prohlédly, vybraly a otázaly se prodavače, kde je najdeme. Řekl nám, že ty, co chceme, nemají v prodejně na Zličíně, ale jen na Černém Mostě. A ty lišty, co se do nich ty panely upevňují, mají zase ve skladu ve Stodůlkách.
O 45 minut a dvanáct kilometrů v uličkách obchoďáku později jsme v oddělení koupelen narazily na úžasné věšáčky. Opět následovalo propátrání regálů široko daleko a dotaz na prodavačku, že jedno balení chceme, ale není k nalezení. Prodavačka mě odvedla o půl kilometru dál k počítači, kde zjistila, že věšáčky mají. Že jich mají dokonce 44 balení. Pak se mnou běžela zpátky toho půl kilometru a jala se hledat. Hledala poctivě. I záchodové štětky vyházela z police, jestli náhodou věšáčky nejsou schované za nimi. Nebyly. A tak se vydala hledat prodavačku, která by u sebe měla mobil. Měla ho až ta čtvrtá. Ta si napřed musela vyřídit hovor s kolegyní, protože se domlouvaly na kafe, pak mobil půjčila té "naší" prodavačce a ta začala obvolávat kolegy. Nakonec zjistila, že věšáčky skutečně mají, skutečně jich mají 44 balení, jenže všechny  v inventuře. Takže nám je prodat nemůžou.  Budou k dispozici příští týden.

U závěsného květináče (on je to tedy správně odkapávač na příbory, ale mně v něm na liště v kuchyňské lince krásně rostou bylinky), na který jsem si brousila zuby, už mě vůbec nepřekvapilo, že není.

GRUNDTAL Odkapávač na příbory, nerez ocel, bílá Šířka: 12.5 cm Výška: 23.2 cm

A nebyla ani digestoř, která podle internetového katalogu na skladě taky měla být....Díky obchodnímu domu Ikea jsem se vrátila v čase o pětadvacet let zpátky. Tolikrát za jeden den slyšet "Nemáme,  vyprodáno, ptejte se příští týden," to se fakt dneska už asi moc nezažije. Pamatuju si to jen ze svého velmi velmi útlého dětství. A dnes  jsem si ty chvíle prožila znovu.

Vykoupený hypermarket Albert.

Na Ikeu jsem ale nijak nezanevřela. Mám skvělé zarážky na knihy a bezva struhadlo a maminka má do kuchyně nakonec taky snad skoro všechno, co jsme plánovaly. A pro ten zbytek tam zajedeme po Novém roce. Teda, až skončí vánoční výprodeje. Na další davové šílenství mezi lovci slev fakt už nemám.

10 komentářů:

 1. ale no tak, blondýno=)...jet do ikei dneska, když sama víš, že tam bude nejspíš ještě větší nátřesk než normálně, když jsi o tom sama před pár hodinama psala článek? poukázky přece platí až do pondělí=)
  katalog mi naštěstí žíly netrhá...přestože jsem si ho nejspíš kdysi objednala, aby mi chodil domu, zdobí akorát záchod a nenakupuju podle něj (a po dnešku, už se o to asi ani nepokusim:D)
  ale proti ikea nic nemám, jezdím se tam občas najíst=)

  pragueneedsmorestyle

  OdpovědětSmazat
 2. Omyl, poukázky platí OD pondělí, takže jsem doufala, že předchozí nátřesk skončil a další nastaně právě od pondělka. A katalogem jsem samozřejmě myslela ten internetový, podle kterého většina z požadovaných věcí měla být na skladě na Zličíně...

  OdpovědětSmazat
 3. Díky bohu za Ikeu v Ostravě-tohle se mi tam nikdy nestalo :-P

  OdpovědětSmazat
 4. Přesně! Jeli jsme s manželem dneska taky do Ikea a předem jsem se koukala, jestli mají zboží na skladu. Podle internetu jo, na Zličíně ne. Jsem docela naštvaná, protože tam musíme znova. Z Budějc. :-(((

  OdpovědětSmazat
 5. tak to promin, od a do se mi často splete:D
  to ty internety zase zklamaly...snad měli na skladě aspon masový kuličky=)

  OdpovědětSmazat
 6. :-) Restaurace byla tak nehorázně narvaná, že masové kuličky asi měli, ale jistě to nevím. Na frontu u bufetu jsem vážně neměla odvahu.

  OdpovědětSmazat
 7. .)) A to jste neviděly frontu v brněnské Ikei, když měli akci na kuličky "jedna za korunu" - tedy patnáct za patnáct korun. To byla apokalypsa. Přidružila jsem se k tomu neplánovaně - slevy nesleduju, jedu tam jen když něco akutně potřebuju, ale litovala jsem, že jsem se vůbec narodila, natož jela do Ikey.

  Čechy krásné, Čechy mé....

  OdpovědětSmazat
 8. restaurace bejvá plná i normálně, takže při akci koule za korunu si ji nedokážu radši ani představit:D....naštěstí když jsem tam byla naposled, měli nějakou akci na raky (no, spíš ráčky:D...ale i tak) a o ty naštěstí nouze nebyla, potvory z vody vytažený češi naštěstí tolik nemilujou, viz: "pepo, jestli mi to dáš do huby, už ti nikdy nedam pusu!"

  OdpovědětSmazat
 9. Kdyby nebylo toho, že nejsem blondýna a nemám rozdvojenou osobnost, takže první část mého já by netušila, co dělá druhá, která by psala tento článek... myslela bych, že jsem to psala sama. Naprosto identickou procházkou růžovým sadem jsme s maminkou procházely v září/říjnu, ovšem kvůli kuchyni. Kuchyni máme. Kupodivu. Krásnou. Jenom slovo IKEA už se u nás nesmí vyslovit...

  OdpovědětSmazat
 10. U nás je IKEA v pohode, žiadne problémy :):)

  OdpovědětSmazat