Vyzkoušeno: SodaStreamNikdy jsem si nezvykla na městskou vodu z kohoutku. Jako holka, co vyrůstala na vesnici, jsem z ní vždycky cítila (možná jen podvědomě) zápach i chuť chloru. S vodou ze studny se vážně nedá srovnat. I když jsem teď městská holka - a jsem jí už pěkných pár let - voda z kohoutku mi pořád nejede.

Věčný tahání lahví s vodou lezlo na nervy mně i všem ostatním, které jsem na vodonosiče pasovala. A tak jsem koupila SodaStream. A spoustu různých příchutí - zázvorku, Colu light, mango, červený grep a další a další. A zatímco SodaStream je v permanenci pořád, příchutě se postupně přesouvají hlouběji a hlouběji do kuchyňských skříněk. Nikdo už si je u nás do sody nelije. Není to proto, že by nechutnaly. Ale bublinková voda prostě vede.

Když budete SodaStream kupovat, vykašlete se na to, jak tenhle přístroj vypadá s našroubovanou lahví. V kuchyni ho stejně budete mít pořád bez ní, protože se bude nejspíš chladit v lednici nebo bude někde po ruce.

Prvních pár lahví výroby perlivé vody u mě byly metodou pokus - omyl. Chce to prostě vychytat, jak moc CO2 do lahve pustit. Já mám nejradši čtyři krátká stisknutí tlačítka, vyrábím si tak vodu spíš jemně perlivou.

Jedna bombička s CO2 mi při výrobě jednoho až dvou litrů vody denně vydrží tak půl roku.    

A ještě zpátky k příchutím: nejvíc ze všech, které jsem ochutnala, mi jel grep. Partner se zase zamiloval do zázvorky. Pokud nejste ale vyloženě limonádové typy, stačí mít doma maximálně jednu nebo dvě jen tak na chuť.

A závěr: Osobně říkám SodaStreamu ano. Odpadá to nekončící tahání vody z obchodů i neustálé běhání ke kontajnerům na tříděný odpad s prázdnými PETkami, a mám pocit, že když by se to sečetlo kolem a kolem, vyjde voda ze SodaStreamu i levněji.

Mimochodem: Nevíte, jestli ještě někdo vyrábí takové ty úplně obyčejné sifonové lahve na malé bombičky? Teď nemyslím ty moderní nerezové, ale ty staré, skleněné. Ty byly stejně nejhezčí.

11 komentářů:

 1. SodaStream je fajn, z příchutí jsem ozkoušela pomeranč, citron, zázvorovku, tonic a jakousi sezónní mangovo-ananasovou. Všechny byly dobrý (obzvlášť tonic mě potěšil), ale rozčiluje mě, že pro ně musím až do elektra, takže je kupuju spíš výjimečně. Na druhou stranu mi ale vydrží dost dlouho, protože jsou na můj vkus extrémně sladký a do jedné lahve dávám tak 1/3 doporučenýho množství. Potěšily mě i ty čisticí tablety na lahve, co začali prodávat v rámci příslušenství, ty totiž mají tendenci festovně zasmrádnout, pokud se okamžitě po dopití nevypláchnou nebo nejsou v neustálé permanenci.
  Každopádně SodaStream se zatím líbil každýmu, už vládne i dalším dvěma rodinám příbuzných, kteří ho na návštěvě obdivovali a prostě ho museli mít.

  OdpovědětVymazat
 2. Ano! To jsem zapomněla, díky Karoleenah - taky dávám tak polovinu i míň u doporučeného množství příchutí. Jsou jinak vážně hodně sladké. Doma točím jen dvě lahve, čistící tablety jsem zatím proto nepotřebovala, ale díky za tip, to se může hodit!

  OdpovědětVymazat
 3. Díky za článek už dlouho uvažuji o teto alternativě do svého salonku. Tak teď jsem přesvědčena, jen začít šetřit :)
  Btw. tu starou lahev jsem našla náhodou na aukru:
  http://aukro.cz/retro-soda-stream-sifonova-lahev-i1868192739.html

  :-)

  OdpovědětVymazat
 4. coca cola mi přišla odporna..ale za to tonic a energy drink! mňam..a grep je taky výborný..ale takovýty napodobeniny jako fanta sprite mocne..

  OdpovědětVymazat
 5. no jo, na aukru je občas člověk najde, ale kde shánět ty bombičky? jestli je už nikdo nevyrábí, tak z toho bude maximálně hezká dekorace...

  OdpovědětVymazat
 6. Skleněnou lahev jsem taky zahlídla na Aukru. Jenže mně se nějak příčí kupovat z druhé ruky cokoliv, co pak použiju na výrobu či uchovávání jídla a pití. A navíc nemusí fungovat. A shánět do toho bombičky nebo těsnění asi taky nebude nic moc....

  OdpovědětVymazat
 7. Bombičky se do staré sifonové lahve ještě pořád shánějí výborně(stojí dvě koruny za kus), stejně tak hygienicky by to stačilo sterilizovat. Problém je, že se jedná o tlakovou nádobu, tu bych z druhé ruky rozhodně nekupovala, protože stačí prasklina, o které vám ten dobrák, co ji prodává, neřekl, a láhev vás může zabít. To je důvod, proč se přestala dělat(my ji máme doma, takže víme, že zatím nikomu nespadla).

  OdpovědětVymazat
 8. Minulý rok v listopadu jsme koupili sodastream a od té doby
  1. nekupujeme minerálky a to vůbec žádný (jen občas koly :D) - ušetříme min 2tis. měsíčně
  2. oba dospělí (nevim jak děti) pociťujeme výrazné odlehčení organismu a nemáme tolik problémy s určitými orgánmy v těle.
  Jen nekupujeme drahý šťávy, ale obyčejnou šťávu Jupí 2litry. Určitě doporučuju! Jen do těch láhví nelijte horkou vodu (jako manžel), nevím jak ho to napadlo, ale potom se láhev úplně zničila :D

  OdpovědětVymazat
 9. Staré skleněné nikdo nevyrábí. Firma Sifos, která převzala snad kdysi výrobu, dělá jen bombičky, ty ale mají v každých potřebách do domácnosti (ostatně totožné bombičky jdou do nových nerez lahví.) Jednu z aukra jsme měli, ale po roce odešlo těsnění - náhradní součástky se sice občas dají sehnat, ale dost blbě. Od té doby máme nerezovou lahev - není tak hezká jako stará opletená, ale pár let zas vydrží.

  OdpovědětVymazat
 10. Tu starou mame take z Aukra a spokojenost. Kupovali jsme celou nahradni hlavici i s tesnenim od firmy Sifos. Bohuzel nahradni dily uz nevyrabi pokud vim jen doprodavaji to co maji. Bombicky koupit zadny problem, domaci potreby zelezarstvi. A tvrzeni, ze vas praskla lahev muze zabit, mi pardon, prijde ponekud pritazene za vlasy.

  OdpovědětVymazat
 11. SodaStream mi přinesl Ježíšek, teda koupil mi ho manžel, abyste si nemysleli, že ještě věřím na Ježíška :-) A je to opravdu skvělá věc, u nás je hodně v permanenci, bombička nám vydrží tak měsíc a půl. No a nejvíc u nás "frčí" samozřejmě COLA, manžel má rád pomeranč a mandarinku. Nedávno jsem objevila řadu esencí, když vám začnou slazené limonády lézt u ušima, je to skvělá volba. Sycenou vodu ochutí jen lehce, výsledný produkt je pak jako minerálka bez cukru. Co se ale SodaStreamu moc nevyvedlo, je řada nealkoholických drinků. Zkoušela jsem Caipirinhu a Cosmopolitan a to byl hnus velebnosti! Letělo to hned trubkama :-D

  OdpovědětVymazat