Vyzkoušeno: Samoobslužné pokladny v TeskuSamoobslužné pokladny mám ráda. Jestli je totiž něco, co mě ještě víc ničí, než občasná nutnost vyrazit pro velký nákup do obchoďáku, tak jsou to ty fronty u pokladen. Klasika - vedle sebe je osmatřicet pokladen, ale v provozu jsou čtyři a před každou stojí nejmíň deset lidí s obřím nákupem a pět s menším.

K samoobslužným pokladnám jsem statečně zamířila hned, jak se u nás objevily. A poslední dobou už nechodím k jiným. jen mě štve, že už u nich začínají být taky fronty. Ale zas na druhou stranu: Vidět pětasedmdesátiletou čupr babču, jak si úplně v klidu zaplatí sama nákup a spokojeně odkráčí, to je balzám na duši.První placení u pokladny možná vypadá složitě, ale nic složitého na tom není. Košík položíte nalevo, přes čtečku kódu projedete postupně každý kus z něj a dát se musí do zóny pro nákup. Pozor, když do téhle zóny položíte jinou tašku, začne pokladna vřískat, protože pochopí, že tam má "neočekávané zboží". Pak musí přijít prodavačka a celé to odkódovat.

Zboží bez kódu, pečivo, ovoce a zelenina, se musí položit na pokladnu, na dotykové obrazovce se pak jen nakliká, co to je a kasa si to sama zváží. U pečiva taky vyberete počet kusů. Pokud tápete v názvech všech těch kaiserek, bulek, chlebovek, chlebů šumavských, jogurtových, slunečnicových a jiných, je lepší si pamatovat, co bylo napsáno u zboží, podle obrázků to není moc k poznání.

Velký problém jsou drobnosti a lehké věci. Třeba tužka na oči nebo svazek bylinek. Pokladny je sice načte, ale už nepochopí, že jste je šoupli do taškové zóny, nebo jak tomu říkají. Tužka nebo bylinky jsou totiž příliš lehké, pokladna jí nezaregistruje a začne pištět.

Totéž platí pro alkohol, i lahev vína musí namarkovat prodavačka, aby se zabránilo prodeji dětem.

Někdy u některého zboží nejde načíst cena přes čtečku v pokladně. Od toho je tam malá čtečka (nebo jaksetosakrajmenuje) po pravé straně nahoře vedle čtečky na bankovní karty. Na té se obvykle dá odpípnout skoro cokoliv.

Placení jsem zatím vždycky zkoušela jen kartou, takže nedokážu říct, jak je problematické s bankovkami nebo mincemi. S kartou je to úplně v pohodě,

Pokladna sioce občas trochu buzeruje, když sotva člověk zaplatí, už nabádá: Odeberte zboží, ale jinak jsem z tohohle způsobu placení nadšená. Je to stokrát rychlejší, než postávat v normálních frontách.

Jen jediné, co mě štve: stejně, jako se každá živá prodavačka ptá "Máte kartu Club Card?", i tyhle pokladny na vás ještě před začátkem celé akce spustí: "Vložte svou kartu Club Card". A je jim úplně fuk, že tuhle kartu nemám a nechci!

15 komentářů:

 1. Taky mám ráda samoobslužné pokladny. Bankovky i mince fungují bez problémů, skousne to i relativně zmačkané bankovky. Jen nechápu, jak je možné, že ve Francii (kde jsem se s takovou pokladnou potkala poprvé a tamní prodavačka mě učila s ní zacházet) pokladna člověka nechá v klidu si uklidit nákup a nevříská. A taky je tam vždy alespoň jedna usměvavá prodavačka ochotná pomoci, narozdíl od pražského teska, kde mají zřejmě pomáhat vykulení securiťáci.

  OdpovědětSmazat
 2. bankovky super..hlavně když mi to vraci papirovky tak je vždy krasně rovna a vyžehlena:D ale to s tim odeberte nakup to mě neuvěřitelně rozčiluje...jak kdyby nemohla vteřinu počkat že:D a to ho beru rychle..

  OdpovědětSmazat
 3. mě spíš štve to neočekávané zboží v taškové zóně:) na nákup si nosím látkovou tašku, ty tesco šlupičky nic nevydrží. A prodavačka, co to má odblokovat, vždycky jako na potvoru nikde.

  OdpovědětSmazat
 4. len skoda ze tieto samoobsluzne pokladne beru pracu. viem ze byt pokladnikom nie je nikoho vysnena robota ale v regionoch s vysokou nezamestnanostou to moze byt problem

  OdpovědětSmazat
 5. .. i s bankovkama nebo mincema to jde .. akorát se na mne minule tlačil nějakej děda, že už jsem tam dlouho a že ať koukám mazat, nebo se nezná :D měla jsem dobrou náladu, tak jsem mu řekla, že klidně půjdu, že mu to teda nechám ať to zaplatí, tak se stáhnul :D ... ale jinak super!

  OdpovědětSmazat
 6. samoobslužné pokladny jsou super...bohužel se už i u nich dělají fronty :( ale jinak jsou super!

  OdpovědětSmazat
 7. Samoobslužné pokladny jsou fajn, ale od té doby co tesco přestalo dávat svoje tašky, tak mě to štve. Jinou tam dát nemůžu a pokládat věci jen tak volně do té zóny a pak to teprve strkat do tašky je zdlouhavé a divné...

  OdpovědětSmazat
 8. Oni tam pořád dávají svoje tašky, jen jsou kousek mimo na jediném stojanu a stojí korunu, takže se taky musí "pípnout", když si ji člověk bere. Pak jen klasicky pověsit na držáky a sázet to tam :-)

  OdpovědětSmazat
 9. Ani omylem mě tam nedostanou ! Pokladní si platím v ceně zboží, nevím proč bych tam měla pracovat zadarmo. A ještě si drze dovolují nahánět k těmto pokladnám s tím, že je to pro mé dobro. A ty tašky - za korunu ji milostivě můžem dělat reklamu. Fakt už jen chybí, abychom v noci chodili zadarmo doplňovat zboží.

  OdpovědětSmazat
 10. Je to drzost z jejich strany, ať se neschovávají za ušlechtilé důvody. Kdyby se jim to nevyplatilo, tak tam ty pokladní sedí stále.

  OdpovědětSmazat
 11. Samoobslužné pokladny a dementní dotazy na klubové karty. Jen tak dál.

  OdpovědětSmazat
 12. Tesko uz je na tom asi hodne spatne, kdyz zamestnava lidi kteri JE ZIVI tim, ze je nuti zdrzovat se nejakou obsluhou vlastniho nakupu.
  Je to nehorazna zhovadilost ale v dnesni dobe je zazrak, ze si clovek nemusi sam pect chleba nez si ho koupi ...

  OdpovědětSmazat
 13. Samoobslužné pokladny užitečná věc není tam moc velká fronta.A když nějáké zboží nejde přes scaner.Kód zboží namáčkáte samy bez nutnosti obsluhy.ZKRÁTKA JEN TAK PRO ZÁBAVU.Myslím samoobslužky.(berušky)

  OdpovědětSmazat
 14. Nedoporucuji pri velkem nakupu platit mincemi pokladna zacne pipat musite zavolat prodavacku a cele namarkovat znovu.

  OdpovědětSmazat