Reebok zaplatí za klamavou reklamu 25 milionů dolarů

Boty Reebok EasyTone, které mají podle reklamy zajišťovat pevnější zadeček a hezčí nohy pouhou chůzí.http://www.novinky.cz/ekonomika/246229-reebok-sliboval-boty-ktere-zaridi-pevnejsi-zadek-a-nohy-zaplati-pokutu.html

Firma Reebok zaplatí pokutu 25 miliónů dolarů (cca 450 miliónů korun) za klamavou reklamu na boty EasyTone, o nichž ve své kampani tvrdí, že jejich nošení zpevní hýždě a svaly na nohou. Zákaznice, které si na základě reklamy boty zakoupily, mají  nárok na vrácení peněz. Rozhodla o tom americká Federální obchodní komise FTC.


Firma ve své inzerci tvrdila, že boty EasyTone jsou navrženy tak, aby fungovaly podobně jako míč na sezení, tedy aby nutily majitele k lepšímu držení rovnováhy, čímž má docházet k většímu namáhání a posilování určitých svalů a partií. Podle inzerátů se při nošení bot EasyTone namáhají podkolení šlachy a lýtka o 11 procent více, a tím má docházet už při pouhé chůzi k příznivému tvarování zadku o 28 procent efektivněji než s běžnou obuví. FTC to odmítla jako vědecky nepodložený nesmysl. 


Formulář pro vrácení peněz je tady: https://cert.gardencitygroup.com/rbk/fs/ftc-1 V nastavení kolonek je i ČR, takže peníze by měly zřejmě dostat zpět i české zákaznice. 

Reebok na svém webu upozorňuje, že se rozhodl zaplatit pokutu jen proto, aby předešel vleklému soudnímu sporu, který by následoval. Za tím, že boty EasyTone fungují tak, jak firma tvrdí v reklamě, si prý stojí. 

No, já nevím - sama tedy moc nevěřím, že by EasyTone mohly pomoci ve formování postavy. Možná opravdu namáhají víc šlachy a zadek, ale kolik se v takové botě musí denně ujít kilometrů, aby byl tenhle efekt vůbec patrný? 

Řekla bych, že pokud si obuju jakoukoliv botu, budu namáhat o x procent víc nohy a zadek, než když půjdu bosa. Nakonec, zkuste jít bosi po štěrku - chůze bude opatrná a pomalá. Zatímco v jakýchkoliv botách bude rychlejší, pružnější, energeticky náročnější a tím pádem bude lépe tvarovat postavu, než chůze naboso. Právě jsem přišla na to, že chůze v botách tvaruje postavu! Asi si to nechám patentovat. 

4 komentáře:

 1. Přiznám se, mám je doma. Ale nekupovala jsem si je s naivní představou, že by mi mohly zformovat zadek. Říkala jsem si, že to možná lehce pomůže těm, který nic nedělaj, ale pravidelný sportovci z toho budou mít jen srandu.
  Každopádně jsem v nich byla jednou na balančním cvičení a stát na jedný noze v nějakým balančním cviku je fakt těžký :D Takže v tomhle směru asi trochu účel splňujou, nicméně že by za obyčejný chůze tvarovaly postavu. Hehe. To fakt neee.

  OdpovědětSmazat
 2. Souhlasím - pokud budu chtít běhat denně pár kilometrů, můžou asi tyhle boty trochu pomoci s formováním - ale čekat, že si je obuju na cestu do práce a za měsíc budu mít úžasnej zadek, to je asi fakt trochu mimo

  OdpovědětSmazat
 3. Jo a ne, no... Sestra je fyziotepapeut. Ty boty podle ní opravdu pomáhají, ptotože nutí tělo balancovat, takže člověk musí zapnout korzetové svalstvo, které do té doby nepoužíval, hubnout se po nich nehubne, ale velmi zlepší celkovou opru těla. Jediný drobný detail je, že pro stejný ofokt stačí nacpat dva kusy saténu nebo hedvábí do jakýchkoliv bot, aby to klouzalo.

  OdpovědětSmazat
 4. Dovolím si vyjádření ani ne tak přímo k tématu, jako k následným komentářům - prosím vás, tyhle boty NEJSOU na sport!!! Hlavně ne na běhání (o aktivitách typu aerobic, zumba apod. ani nemluvím)! Jestli pomůžou, to neumím posoudit, ale pokud je budete nosit u jiných aktivit, než je chůze, koledujete si spíš o pořádný problém. Asi bych v nich neriskovala ani to balanční cvičení se stoji na jedné noze... U normálního stoje a u chůze by mohly nutit tělo zapojovat více svalů, a to spíše těch stabilizačních, jak už je zmíněno výše. Ale jakmile pohnete nohou do strany, budete si jen víc namáhat vazy okolo kotníku, což ty moc dlouho nevydrží. A tam, kde se k tomu ještě přidá vyšší rychlost (tj. poběžíte a trošku křivě došlápnete), můžete téměř jistě očekávat, že si některý z nich minimálně natrhnete... Tak v EasyTone, prosím, pouze chodit :)

  OdpovědětSmazat