Od štyryceti k pětseti

  

Auuuu. Bolí mě to fyzicky. A přitom snad nechci tak moc?!


Neočekávám, že v televizním zpravodajství uslyším jen hezkou spisovnou češtinu. Dokážu se srovnat s tím, že moderátor nebo redaktor občas řekne větu, která nedává smysl nebo špatně skloňuje. Toleruji bez mrknutí oka přeřeknutí i zběsilé větné konstrukce především u živých vstupů - chápu, že když je to živě, asi každý občas něco poplete. Ale prosím, aspoň ta NEJZÁKLADNĚJŠÍ pravidla češtiny by snad mohli znát, ne?V posledních asi deseti dnech jsem viděla hlavní zpravodajské pořady jen několikrát. A třikrát mi při nich vyskočila vyrážka (ani na jeden z těchto případů se nevztahuje moje tolerantnost vůči živým vstupům - šlo o běžné reportáže).

Poprvé to bylo ve zprávách TV Prima, kdy reportérka v jednom z příspěvků statečně prohlásila "aby jsme" místo "abychom". Tenhle hovorový výraz mě prostě v televizi vždycky tahá za uši a nechápu, proč nadřízení televizním pracovníkům nejsou schopni vysvětlit, který z těchto tvarů je správně česky.

Podruhé to bylo ve zprávách TV Nova, kde jakýsi reportér naprosto v klidu řekl "z pět seti". Chodil vůbec na základní školu? Chyběl při tom, když paní učitelka vysvětlovala základy skloňování?

A potřetí to bylo  právě před chvílí v nočních zprávách, kdy v reportáži o zvířatech uprchlých ze zoo v Ohiu zaznělo, "štyrycet". A nebylo to poprvé. Tuhle velmi oblíbenou číslovku "štyry" já teda fakt neznám, ale rve mi uši natolik, že jí opravdu bolestně vnímám. Na Nově ji slýchám často. Nevíte, komu tam mám napsat rozhořčený mail, že podle mě štyry, štyrycet ani cokoliv jiného, co by obsahovalo štyry,  neexistuje? Mě teda vždycky doma i ve škole učili jen o číslovce čtyři.

Prosím, naučte ty lidi z tý televize mluvit česky!!!

14 komentářů:

 1. spravne je i bysme-byste, je to spisovne, i kdyz nedokazu posoudit jak moc se to hodi do zpravodajstvi. za "by Jsme" bych davala facky :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Není a klidně bych se hádala do krve...spisovně je jenom bychom, vždy a všude! Ačkoli v dnešní době se objevil návrh na zařazení patvaru bysme do spisovné češtiny...ale většina lingvistů s tím nesouhlasí (z hlediska historického vývoje jazyka). S byste naprosto souhlasím :)

   Vymazat
 2. Souhlasím z celého srdce. Evža

  OdpovědětVymazat
 3. spravne je jen my bychom a vy byste :D zadny bysme by jsme neni

  OdpovědětVymazat
 4. Zatím není, podle nových pravidel už to ale asi spisovné bude:/

  OdpovědětVymazat
 5. já už se nad tim radši ani nepozastavju, navíc taková redakce novy je nevzdělaná ve všech směrech, nejenom že neuměj česky....neni nic lepšího, než když v hlavní relaci, na kterou se kouká několik milionů lidí, visí půl minuty mapa, kde vpravo dole záhadně nesousedíme se Slovenskem ale s Maďarskem=)... tak to ji bud připravoval někdo, kdo tak nesnáší slováky, že se je rozhod vyhladit i z mapy, nebo idiot=)

  http://pragueneedsmorestyle.blogspot.com/

  OdpovědětVymazat
 6. aby jsme misto abychom mi trha usi denodenne, nevim proc ale jsem na to desne vysazena.

  A teda štyry v bezne mluve pouzivam celkem bezne, prijde mi, ze se to vyslovuje lip jako ctyri:-)

  OdpovědětVymazat
 7. Pan Železný byl sice podvodník, ale za něho se na Nově mluvilo aspoň správně. Dnes je to katastrofa a nejde jen o pravopis. Lidi si v tv mluví tak, jak jim zobák narostl a je jedno, jestli jde o jihomoravský či ostravský přízvuk, či jestli se nás paní BT svým šlapáním na jazyk snaží přesvědčit, že je teda fakt dobrá novinářka a moderátorka...Děs a hrůza. Bee

  OdpovědětVymazat
 8. U nás sa okrem príšernej slovenčiny, zlého skloňovania a rôznych dialektov objavujú výrazy ako "bývalý exmanžel" a "bol hospitalizovaný v nemocnici"...

  OdpovědětVymazat
 9. Jednou jsem v Hydeparku slyšela říct (kontrolovala jsem si to pak i zpětně v archivu) Kristýnu Kočí z VV: "Promluvili jsme si o tom mezi čtyřmi očami." Takže tohle je vlastně ještě docela slabota.

  OdpovědětVymazat
 10. Víš co mne dokáže nadzvednout ze židle? Kdyz v hlavních zprávách zazní že "pěstujou slepice nabo králíky"!!!!! Hned se mi vybaví tu chuděrky slepice zahrabané po krk ve hlíně .... Nechápu jak se tohle může stát, neb každé dítě školou povinné ví, že se zvířata chovají. Bohužel jsem to v mediích slyšela za svůj život nejméně třicetkrát!!!

  OdpovědětVymazat
 11. Víš co mne dokáže nadzvednout ze židle? Kdyz v hlavních zprávách zazní že "pěstujou slepice nabo králíky"!!!!! Hned se mi vybaví tu chuděrky slepice zahrabané po krk ve hlíně .... Nechápu jak se tohle může stát, neb každé dítě školou povinné ví, že se zvířata chovají. Bohužel jsem to v mediích slyšela za svůj život nejméně třicetkrát!!!

  OdpovědětVymazat
 12. A nejhorší na tom je, že se to šíří, takže tak mluví už i moderátoři a moderátorky ve vysílání České televize.

  OdpovědětVymazat
 13. Při "dvěmi" skáču z okna! Přitom je čeština tak krásná. L.

  OdpovědětVymazat