Mimibazarovské ničení knih

Nedá mi to. I když jsem si říkala, že o šílených bydlenkách z Mimibazaru nenapíšu nejmíň měsíc ani slovo, tentokrát mě opravdu nadzvedly tím, jakým způsobem zachází s knihami. Bydlenky knihy nečtou. Bydlenky knihy likvidují a vytvářejí z nich nevkusné dekorace. 

Třeba vánoční stromečky. 


Nebo fotorámečky


Věnec z knih

popis


Zachovalé knihy rozřežou, prolijí čajem, vytvoří skvrny kávou , nazdobí - je to krása, co?

A tohle je výsledek působení bydlenky, čaje a kávy. 


Velký hit Mimibazaru: Skládané knížky. 

Bydlenky milují balení knih do bílého papíru. Je to pak hned hezčí, než nějaké různobarevné hřbety v knihovně, přece! 

 

Kreativnější bydlenky kromě bílého papíru používají i jiné vhodné odstíny
Autorka zabalených knih nenapsala jejich názvy na hřbet z vlastní vůle. Donutil ji k tomu, jak sama píše u fotky,  cholerický manža, když zjistil, co s domácí knihovnou vyvedla. Živě vidím bydlenku, jak v knihkupectví žádá čtyři knihy o rozměru 25 x 35 centimetrů, aby je mohla zabalit a šoupnout do své dekorativní knihovny. 

Úroveň člověka se dá poznat na jeho vztahu ke knihám. Bydlenky, které podobným způsobem ničí knížky,  úroveň nemají. bez výjimky!

32 komentářů:

 1. něco z toho se mi docela líbí, ale záleží na tom, z čeho se vyrábí...pokud je použito "požárních předpisů v hornictví, rok 1975" nebo "komunistický manifest" v nepříliš zdobný vazbě, tak mi to přijde celkem vhodný

  http://pragueneedsmorestyle.blogspot.com/

  OdpovědětSmazat
 2. a uplně jsem zapomněla na danielle steelovou (nevim, jak se píše)...tu bych ale možná rovnou zapálila

  OdpovědětSmazat
 3. bydlenky sou šílený

  OdpovědětSmazat
 4. Haha... mě někdo udělat v knihovně takovýhle bílý chaos, tak asi ze mě bude taky cholerický manžel :-)
  A přikláním se k faktu,že takový komunistický manifest a jemu podobné si nic lepšího nezaslouží!

  OdpovědětSmazat
 5. Uáááááá!!! Podle formátu knihy předpokládám, že jde o Kingovo Svědectví... Zabalit Kinga do bílého papíru? Jdu zvracet!

  OdpovědětSmazat
 6. Jak najde mezi těma knížkama tu, co potřebuje? Ajovlastně, zabalené knihy neslouží ke čtení, ale k tomu, aby to hezky vypadalo. Tereza

  OdpovědětSmazat
 7. mne se libi, jak za nenormalni jsou vzdycky oznacovani ti, kterym se takove przneni nelibi (manzel cholerik, pripadne zle, zle rypalky z jinych serveru, ktere to zlo spatri)

  OdpovědětSmazat
 8. Mě se jednou zježily všechny chlupy na těle, když jsem viděla, jak nějaká slabomyslná osoba rozstříhala prvorepublikový atlas a z map udělala kreativní vějíř či co. Málem mě jako kartografku trefilo, jediné možné vysvětlení se pro mě jeví, že bydlenky a jim podobné prostě neumí číst nic, co není v sloupečcích s obrázky a psychotesty "Jaký bude váš vyvolený?". A na mapy hledí jen jak na kus omalovánky. Na co umět porozumět, když má manža v autě dží pí es.

  OdpovědětSmazat
 9. To se mi taky nelíbí. Obzvlášt´ nam to nočním stolku je to kuriózní. Vždycky když jdu do knnihovny, tak pomalu vyplním košík v kočárku knížkama a libuju si, že jsem v životě tolik nečetla, jako při kojení. (Plus pohádky před spaním). Snad skoro škoda, že další děti už neplánuju :-D

  OdpovědětSmazat
 10. Vybavil se mi citat, nevim bohuzel ci. Za vsechno, co jsem se v zivote naucil vdecim knize.
  Ano, je to hruza. Jedine, co me utesuje, je kolik lidi niceni knih zvedlo ze zidle. Je dobre, ze v sobe aspon nekdo ma lasku ke knizkam. Dekorace jsou ohavne a kycovite lapace prachu, nezachazela bych takto s zadnou knihou, ani se zminovanym komunistickym manifestem. Ten bych doma vubec nechtela mit, v jakekoliv podobe.
  PS Muj svagr si vzdy zabali do papiru knizku, kterou zrovna cte, aby ji neposkodil ve vlaku, MHD a v batohu. Pak ji zase vybali, nez ji ulozi do knihovny. Na to teda ja nemam, tak pecliva nejsem, ale chapu ho. Mimo to, co je dekorativnejsiho nez barevne hrbety knih...mozna se ti lide stydi za to, co ctou.

  OdpovědětSmazat
 11. Kam se hrabe Koniáš! Ten ty knížky aspoň spálil, tohle je zločin proti veškeré literatuře..

  F.

  OdpovědětSmazat
 12. Já jsem bibliofil a přesto se mi některé kreace líbí. Ne zrovna ty přebalené knihy, i když kdybych si koupil nějakou bílou s krajkou (rozuměj jako originální obálku) tak by vypadala hezky.

  OdpovědětSmazat
 13. Kamarádka knihařka mi říkala, že podobné bydlenky a podnikatelé si u ní objednávají "umělé knihy", aby byly hezky stejné, sladěné, zlatá písmenka na hřbetě a uvnitř nic, prázdná krabička. Říkala, že ji to trápí, ale bohužel i živí. Mnohokrát měla chuť jim na hřbetě stvořit nějakou hrubku typu "Babyčka". Možná by si ani nevšimli.

  OdpovědětSmazat
 14. To je tak krásňoučký. Hned se jdu vykakat a rozmazat to hovínko po knížkách a pak si to vystavim někam na poličku, aby se mi na to chytal prach!

  OdpovědětSmazat
 15. Nová doba! Na co papírový opravdový knížky ke čtení, maj tak blbě každá jinej formát a barvu, fuj... Narveme si tři tisíce e-knih do Kindlu a necháme si vyrobit pár maket, aby to oku ladilo na poličce...
  Šmarjá, svět se v prdel obrací...
  Ale fakt by mě zajímalo, co tyhle lidi řeknou někomu, kdo (třeba já to mám na návštěvách ve zvyku běžně) si jde prohlídnout zblízka celou knihovnu a nedejbože vezme některou z těch maket do ruky...

  OdpovědětSmazat
 16. No nejspíš k nim chodí návštěvy, které se o knihy taky nezajímají, natož aby je braly (ty návštěvy) do ruky. Ty umělý knihy bych byla ochotna tolerovat tak leda kdyby se za nima skrejval sejf nebo tajné zásoby alkoholu.

  OdpovědětSmazat
 17. Mischka: nebo navsteve reknou ve sve omezenosti pravdu, neb kovanemu omezenci na tom neprijde nic divneho.

  OdpovědětSmazat
 18. Když koukám, že berou za zbytečné knihy typu "Polistopadový vývoj" atp...nedivím se, že to tu vypadá takhle...

  OdpovědětSmazat
 19. Já osobně v budoucnu, až bude troška času, plánuju něco takového: http://hydrangeagirl.blogspot.com/2011/08/before-and-after-deceptive-dust-covers.html
  co si budem vykládat, některé knížky mají fakt hnusné obaly a ani jejich originální přebaly to nezachrání a bohužel klasické knížky v kůži se zlatým písmem už "nefrčí"..

  OdpovědětSmazat
 20. Ty výrobky jsou všechny hnusné, ale samotné ničení knih k nějakému dalšímu použití mi už dávno žíly netrhá, a to knížky miluju, čtu a jsou i mým zaměstnáním. Topíme se v moři nekvalitní literatury. To, že bylo něco vydáno, neznamená, že si to zaslouží úctu. Není kniha jako kniha, je třeba rozlišovat.
  Nemyslím si, že by se z toho mělo dělat takové tabu, kniha je koneckonců taky jenom věc. Jsou věci krásné a hodnotné, které jsou dokonalé tak jak jsou a byl by zločin je ničit...a potom jsou věci u kterých je to vlastně jedno. Plno knížek je takových.

  OdpovědětSmazat
 21. Au au auuu... To bolí. kamarádka si tyhle strašlivé výplody také na Mimibazaru prohlížela - jeden ze zde vystavených (myslím, že ten "ozdobně" ošmikaný, blink) je přes sto let starý sborník kostelních písní. Tu bydlenku bych rozčtvrtila. Když už má potřebu páchat bytové dekorace, ať si na to alespoň nechá vytvořit knižní maketu, nebo ještě lépe, ať si napíše, nechá vytisknout a sváže nějaký svůj spisovatelský záchvat. Alespoň by měla jistotu, že neznásilní nic hodného úcty a opatrování...

  OdpovědětSmazat
 22. Nedá mi to, musím se přidat i do této diskuse. Jsem knihomolka a hrdě se k tomu hlásím. Knihy už se nám ani nevejdou do knihovny a řečeno s klasikem, kupím je do magických útvarů kolem postele a podobně. Většinu jsem kupovala sama, některé jsou neodhadnuté dary, které snad ani neplánuji číst. Úctu mám ale ke všem. Za ten zničený prastarý kancionál, který jsem viděla i u Ady na Módním pekle, bych ovšem byla schopna spáchat někomu těžkou újmu na zdraví. Promiňte, Velebnosti, jdu ...(víte, co).
  Ludmila

  OdpovědětSmazat
 23. Ničení knih je hnus, a souhlasím s autorkou článku a většinou komentářů, tedy až na jeden detail - balení knih do balícího papíru není zhovadilost per se, ale ten důvod, kvůli kterému se to hlavně v minulosti dělalo (kniha bude opakovaně čtena mnohými lidmi, brána s sebou na cesty a půjčována kamarádům, tak aby se neponičila) u těchto dam jistě nehrozí.
  Mimochodem, knížky po babičce + z máminy dívčí knihovny (pozdější už ne) máme taky takhle balené, ale samozřejmě popsané zepředu i na deskách, a mnohdy i s překreslenou ilustrací z titulní strany.
  A jo, ten balící papír je hodně ošoupaný. Ale tyhle elaboráty budou i v roce 2040 jako nové, akorát trochu zaprášené.

  OdpovědětSmazat
 24. Známý, majitel antikvariátu, jednou vyrazil zákazníka, který přišel s požadavkem na "5m knih v kožené zlacené vazbě". Bydlenka naruby...

  OdpovědětSmazat
 25. Mě dostala jedna známá, která se nad naší knihovnou podivila: "To jste fakt všechno přečetli? A co s těma knížkama pak?"

  OdpovědětSmazat
 26. Malíř Ivan Sobotka má celou knihovnu zabalenou do bílého papíru - je to výtvarník, který během svého uměleckého vývoje postupně redukoval barevnost svých obrazů i tvary hlav, které maluje. Prý by se, při svém estetické cítění, z barevné knihovny zbláznil. Ale zase - při svém tak dlouho cepovaném vnímání jemných nuancí - pozná jednotlivé knihy, protože jeden bílý papír není úplně stejně bílý jako druhý bílý papír....

  OdpovědětSmazat
 27. Tak pochopím, že si třeba někdo knížky zabalí do papíru, třeba čistě proto, že je perfekcionista a chce aby mu zapadly do interiéru. Pak ovšem samozejmě patří na hřbet nebo na desky té knihy název, přijde mi to praktičtější než každou knihu otevírat abych zjistila, co jsem z knihovny vlastně vytáhla. Ovšem degradoání knih na pouhopouhé dekorace mi přijde sprostota...a to o tom kancionálu bych raději nevěděla...

  OdpovědětSmazat
 28. Tak tohle jsou kravy. Bez prominuti, protoze zenska, ktera takhle zachazi s knihami se jinak oznacit neda.

  OdpovědětSmazat
 29. Taky knihy balím do bílého papíru. Mám malinký pokojíček a spoustu knih, vypadalo to tam díky jejich pestrobarevným hřbetům dost divoce. Tak většina skončila v bílém papíře s názvem na hřbetě a ty nejčtenější dostaly textilní obal.
  K mrzačení knih za účelem "vozdobování" se snad raději nebudu vyjadřovat.

  OdpovědětSmazat