Gang matekPátek podvečer. Cestou z práce nakoupím, zaskočím na poštu, protože se mi opět neobtěžovala doručit balíčky... Na parkovišti u domu postupně z auta vytahuju obrovskou plátěnou tašku velikosti XXL s velkým nákupem a dvě velké krabice. V jedné o velikosti malé ledničky je objednaná kabelka, kterou mi odesílatel zabalil do té největší škatule, kterou našel, zřejmě v domění, že čím větší balík, tím větší radost. Na jedno rameno věším kabelku, na druhé tašku s nákupem. Krabice na sebe, sice přes ně nevidím, ale statečně se doškobrtám k domu. Krabice břichem narazím na zeď a snažím se je ubalancovat a zároveň odemknout ty naše nesmyslně těžký a nesmyslně úzký dveře. Opatrně vytahuju klíč z odemčených dveří, přenáším balanc tak, abych udržela obě krabice i nákup a přitom jednou nohou tlačím do dveří,  aby se nezabouchly. Na dveře zároveň tlačím bokem (protože čelem prostě s těmi krabicemi neprojde) a snažím se nasoukat do baráku. Konečně se mi to daří. Celou dobu mně s pobaveným úsměvem pozoruje mladá maminka sedící před domem na lavičce. V ruce má cigaretu, druhou houpe kočárek. (Druhou rukou, ne cigaretou).  Asi si nikdo nemyslí, že se snad zvedla a pomohla mi s těmi dveřmi, že ne? Mimochodem, je to stejná paní, která nedávno udělala v jednom obchodě hysterickou scénu prodavačkám na téma: Bezohlednost, úzké uličky a těžký úděl současné matky. Byl to obchod s vínem, žádný Ráj dupaček. 

Pro tento typ matek se začíná vžívat pojmenování Militantní matky. Nebo nově Mamynky. Militantní matky mají nejspíš nějaké tajné sdružení nebo sektu, které říkám Gang matek. Gang matek podporuje v ženách myšlenku, že porodit dítě je zcela ojedinělá životní zásluha, a proto se musí s matkou zacházet odpovídajícím způsobem. To znamená, že na matku musí brát okolí mimořádný ohled. Matka na okolí brát ohled nemusí. Nikdy. Menší buňky Gangu matek se scházejí nejen osobně, ale i virtuálně. V diskuzích na serverech pro matky pak probírají taktiku a vzájemně se utvrzují v tom, že jejich bezohlednost je správná. 

Příklad z praxe číslo dva: Ve fitness pro ženy se rozhodli více vyjít vstříc maminkám. Zařídili dětský koutek, přebalovací koutek, tělodestrukční nástroje rozestavili tak, aby každá cvičí matka mohla mít dítě v sedačce či kolíbce přímo u sebe. Jednoho dne nakráčí Militantní matka s kočárkem do fitka. Kočár postaví tak, že ani v nejmenším není možné projít kolem něj do šaten. Nematky trpělivě počkají. Matka se pak se zabláceným kočárem rozhodne vjet přímo na cvičební plochu. Když jí obsluha opatrně požádá, aby kočárek nechala o metr dál na dlažbě a vzala si k sobě jen dítě v korbičce, udělá matka strašlivý výstup o společnosti nepřátelské k matkám a především k ní samotné. Obsluha se opět snaží vysvětlit matce, že z kočárku opadává bahno a nemůže s ním na koberec, kde ženy cvičí bosy. Matka ještě chvílí cosi vříská a uraženě odchází. 

Příklad z praxe číslo tři: Fronta na poště. Matka s kočárkem. V kočárku zoufale pláče miminko. Moderní Militantní matka jeho řev ignoruje. Moderní Militantní matka ignoruje, že už patnáct minut trvající řev může obtěžovat ostatní lidi ve frontě. Když se konečně matka dostane k okénku a chce si vyzvednout doporučený dopis, zjistí, že nechala doma občanku. Pošťačka jí slušně vysvětluje, že jí nesmí zásilku bez občanky dát. Matka ztropí scénku o tom, jak opravdu nemůže přijít zítra s občankou, ani pozítří, ani nikdy jindy, protože ona je matka a má malé dítě a nemá čas chodit furt na poštu.  

Příklad z praxe číslo čtyři: Menší Gangy matek začínají terorizovat okolí třeba v barech. Pozdní odpoledne, v maličkém baru (nikoliv kavárně, cukrárně, nekuřáckém podniku!) rozráží dveře trojice matek a pět dětí. Matky si objednají víno, děti mezitím pobíhají po baru a obtěžují hosty. Matky popíjejí víno a usmívají se nad tím, jak jsou jejich dětičky roztomilé. Dětičky se mezitím rozhodly hrát na honěnou tak, až dvojici u vedlejšího stolu vylily kávu na klín. Matky se usmívají, jak si děti pěkně hrají. Víc to neřeší, protože přece nebudou vlastní děti omezovat. Pán u baru si zapaluje cigaretu. Matky se začínají ovívat, pokašlávat. Následují poznámky, jak jsou lidé bezohlední, když kouří v místnosti, kde jsou malé děti. 

Příklad z praxe číslo pět: Gangy matek na nákupech. Asi se nemusím rozepisovat o tom, jak matky rády tráví dny v obchoďácích a že nejraději obrážejí ty nejmenší obchůdky v okamžiku, kdy vrcholí nákupní špička. Asi nemusím psát o tom, jak se dokážou s kočárky nacpat do obchodu takovým způsobem, že není kudy prchnout.Vzkaz pro Militantní matky: Fakt, že jste porodily, ještě neznamená, že si před vámi každý musí sednout na zadek bez ohledu na vaši vlastní bezohlednost. Přijde mi naprosto přirozené, že matce s kočárkem pomůžu z tramvaje, že jí přidržím dveře, že jí pustím ve frontě u pokladny, když mám plný vozík nákupu a ona jedno balení plen. Za to očekávám, že mi třeba přidržíte dveře zase vy, když sedíte na lavičce a bavíte se tím, jak se snažím dostat do domu. Chci tak moc??? 
_____________________________________________________________________________

Poznámky pod čarou především pro Militantní matky: 

1. Tento článek inspirovaly matky sdružující se na Mimibazaru, matky sdružující se v obchodních centrech a matky sdružující se v ulicích měst. Inspirace rovněž pochází ze serveru Okoun.cz, jehož někteří členové se nad chováním některých matek pozastavili v diskuzních klubech. 

2. Tento text netvrdí, že všechny matky jsou Militantní matky. (Potrefené husy prosím, aby to vzaly na vědomí dřív, než mi zas začnou chodit maily od některých členek Gangu matek, jichž jsem se dotkla)

3. Nejsem zapšklá stará bezdětná panna nenávidějící děti, zvířátka a kytičky. 

4. Tento text obsahuje výhradně názory autorky

89 komentářů:

 1. konečne niekto. povedať, že nejaké dieťa je nevychované alebo iba naznačiť, že keď to nie je moje decko, nie som z neho hotová a očakávam, že sa mama postará, aby ma neotravovalo považujem za normálne. a napr. sa trepať do alberta okolo 17.00 ked ludia robia nakupy z práce a vzrusovat sa tam, že ju nnikto nepusti vo fronte pred seba povazujem za drzost. na rozdiel od mamynek na materske pracujuci clovek si iba tazko moze vybrat, kedy pojde nakupovat. grrrrr, ma to neskutocne sere. jasne, ked budem mat vlastne, bude to ine. ale to si anpr. najdem an nete detske kavarny alebo child friendly restaurace

  OdpovědětSmazat
 2. Mám sedmiletého kluka a půlroční hádě v kočárku,pod tenhle článek se ale musím podepsat.
  Překvapuje mne údiv, který vzbuzuji tím, že odcházím z cukrárny, když mi malá začne neutišitelně bulet, nebo tím, že se před vstupem do krámu, který je dostatečně velký, abych tam nacpala kočárek a ještě lidi prošli, zeptám slušně obsluhy jestli dovnitř s kočárkem můžu. Podle mého je to slušnost a ohleduplnost k okolí, podle obsluhujících bohužel ojedinělý jev :o) Pro pohoršené mamynky: Ne, nenechám dítě v kočárku venku, ale prostě nakoupím tam, kam s kočárkem můžu, když jde o speciální obchod, zajdu tam jindy, ve chvíli, kdy splaším někoho kdo jde se mnou a u kočárku počká.
  Možná mám hormonální poruchu,ale prostě nemám dojem, že by si jen kvůli mému porodu měli ostatní sednout na zadek.
  Jinak poklona pisatelce... článek je napsaný slušně, vtipně a výstižně, na rozdíl od jiných bezduchých poznámek,které se v poslední době vyrojily. Autorka působí jako inteligentní jedinec, bez duševní poruchy a haldy komplexů a já si od ní opět něco ráda přečtu.

  Zuzana

  OdpovědětSmazat
 3. Možná by měl někdo těmhletěm matkám vysvětlit, že porodit dokáže kdejaká 16-letá Romka a že jejich mimořádnej životní výkon není nic mimořádnýho

  OdpovědětSmazat
 4. Váš pláč nad nepodrženými dveřmi od oné matky lze přirovnat k pláči matek nad tím, že jim nikdo nepomůže do tramvaje s kočárkem (čekají, zda se někdo nenabídne a když se nenabídne, tak trpí a pláčou). Ona totiž líná huba - holý neštěstí. Pokud potřebujete pomoc, je vhodné si o ni říct a ne se do ostatních navážet, že se nedovtípili...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ano, souhlasím!!! toto je typický český nešvar. Důchodci, kteří v MHD významně pronášejí poznámky do vzduchu typu "nojo, oni ti mladí dneska nikoho nepustí sednout..." místo aby si slušně řekli o uvolnění místa, matky, kterým nikdo nepomůže... Copak jsme nesvéprávní lidé a neumíme se zeptat? Mám tři děti a jezdím s nimi MHD už x let, a stalo se mi 1x, že mi někdo odmítl pomoct s kočárem. Lidé na SLUŠNÉ požádání (o uvolnění místa pro těhotnou, malé dítě, pomoc skočárem apod.) vždy reagují, ať jsou to i divná individua, puberťáci, hrozivě vyhlížející skinheadi. stačí si říct.

   Smazat
  2. Skutečně nevím, proč bych měla pouštět důchodkyni očividně kytici zdravím poté, co jsem v práci stala celý den na nohou.

   Smazat
 5. mno... jsa matkou a vyrůstajíc a žijíc v Praze musím dát autorce v mnohém za pravdu, až na drobnosti se mateřství dnes posunuje do pozice tělesné poruchy v těhotenství, porod je vážná nemoc a mateřství neskutečná oběť... komu? na druhou stranu společnost je taková, že nás, bez ohledu na inteligenci a vzdělání masíruje tak, že matky nechtějí zůstat pozadu. Přečtou si, jak zachovat ploché bříško a mažou cvičit, je důležité probrat s kamarádkama, jakej je jejich chlap nekňuba a na to je třeba si vybrat vhodné místo... balíky papírových plen stojí nehorázné peníze za cenu pohodlí, ale také odcizení. Dítě je přítěž... pro ostatní by bylo žádoucí, kdyby byla roztomilá, pro matku by bylo nejpříjemnější, kdyby bylo u babičky :-)))) zpět... kdyby se maminky věnovaly dětem, hrály si s nimi, praly a žehlily plenky a chodily na procházky, možná by nebyly takové krasavice ve vlastních očích, ale vyrůstaly by nám děti, které mají potřebný základ jak citový, tak výchovný. A věřte, že když maminka s kočárkem slušně požádá o pomoc, bude jí poskytnuta. Stejně tak ale věřím, že kdyby si autorka zavolala na poštu o znovudoručení, kdyby požádala o pomoc s dveřmi nebo šla s nákupem a krabicemi nadvakrát, nezdály by se jí dveře nesmyslně těžké a úzké a možná by měla z kabelky i větší radost :-)

  OdpovědětSmazat
 6. Ja miluju jak se matky s kocarky vyteli uprostred chodniku a mysli si ze se z nich vsichni zlaznime kdyz ony preci MUSI mit kocarek...a dalsi pripad je kdyz stoji na chodniku u prechodu. .

  OdpovědětSmazat
 7. Jsem celkem bezohledná matka, ale na štěstí pro okolí bydlím v paneláku, který má jen jediný východ a to s prudkým schodištěm a tak špatným sjezdem pro kočárek, že vycházím ven jen v případě krajní nouze a tak venku moc často neobtěžuji.

  OdpovědětSmazat
 8. Já se těším až autorka sama povije jak zjistí pohled druhé strany a užije si to. Zůstane pěkně zavřená několik let s dítětem doma a nevytáhne pady, dokud z dítěte nebude inženýr :-DD
  A všechny nákupy, včetně oblečení a hygienických potřeb jí zajistí manžel, případně se pár let bez nových oděvů obejde, když bude doma.

  Jojo, bezdětný jsou nejchytřejší, patří jim svět, po nás potopa!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pěkně několik let doma? A proč jste si tím tak jistý/á??
   To co jste napsal/a je možná Váš případ, ale to neznamená, že jsou takové všechny matky. Mateřství neznamená, že se prosedí do pětadvacetileti věku, to nevím, kde jste na to přišel/la. A pokud znáte takový případ, tak tu slepici domácí velmi lituji.

   Smazat
 9. Nesnáším vřískající děti a matky, které s tím nic nedělají. Mě jejich potomci v nejmenším nezajímají a nepřipadají mi ani trošičku roztomilí. Chci aby byli zticha a nenarušovali mi moje kruhy...

  OdpovědětSmazat
 10. Článok je napísaný pekne a inteligentne. Nie však už niektoré príspevky v diskusii.
  Sama som matka a tak môžem z vlastnej skúsenosti povedať, že "gang matiek" tvoria ženy, bezohľadné už predtým, materstvo nedalo vzniknúť ničomu novému, iba znásobilo to staré.
  Ochotná, milá a tolerantná žena nikdy nebude do "gangu" patriť, ani keď bude sama mať dieťa. Naopak, pisateľka príspevku nado mnou je "žhavou kandidátkou"...(citujem "nesnáším, nezajíma mně to, chi aby tohle, chci aby tamtohle"). A "gang " je na svete. Nielen matiek.

  fiesta

  OdpovědětSmazat
 11. Milá slečno,
  pardon, ale vy jste fakt strašná kráva. A zakomplexovaná k tomu.
  Kdo bude asi tak vydělávat na důchody sobců jako jste vy?! Ano, děti těch "militantních matek", které tak vehementně kritizujete.
  Díky za každou mámu, která se v dnešní době rozhodne mít dítě a vychovat ho.
  Fakt nechutný názory. Jste úplně blbá a omezená. Vrátí se vám to na karmě.
  BTW podotýkám, že jsem máma a od 6 měsíců věku dítěte pracuji na manažerské pozici.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pevně doufám, že k mému důchodu se ani nepřiblíží děti těhle mamynek. Se slečnou souhlasím.

   Smazat
  2. Důchody už nebudou, plánuje se to dost dlouho... nevšimla jste si?

   Smazat
  3. Tak já nevím... Že by potrefená husa? Sama autorka píše, že ne všechny matky jsou takové, jaké popisuje ve článku, a vy tu začnete kydat takovýhle bláboly? Když budu stát o nějaký důchod, porodím si vlastní děti, děkuji.
   Nevidím důvod proč bych měla adorovat hloupou bezohlednou husu jenom proto, že má dítě. Nevidím důvod, proč bych měla plivat špínu na slušnou ženu jen proto, že má dítě. Vy mamynky ale bohužel neumíte nic jiného, než sprostě nadávat všem, kdo se před vámi neklaní až k zemi...

   Smazat
  4. Milá manažerko,
   když už si chcete hrát na děsně důležitou a inteligentní bytost, bylo by vhodné vyjadřovat se slušně. Rozčilujete se, že na náš důchod budou vydělávat chudáci vaše dět? Kdybyste uměla pořádně číst, zjistíte, že autorka článku se ani v nejmenším nenaváží do dětí, které tak rozohněně bráníte ale do jejich matek. A nikoli do VŠECH matek. A mimochodem kdo myslíte, že bude vydělávat na Váš důchod? My- úplně blbá a omezená generace

   Smazat
  5. "Milá" paní. Nevím, kde berete jistotu, že dnešní nevychovanci (čest všem vychovaným výjimkám) nám budou vydělávat na důchody :-D. Na to, že se tady oháníte manažerskou pozicí, jste moc inteligence a logiky nepobrala. Jednak se ty "budoucí daňoví poplatníci" můžou sebrat a žít v zahraničí, můžou se z nich stát nepracující netáhla a tedy přítěž pro stát anebo, co nás asi bohužel čeká, si na důchody budeme muset našetřit každý sám, takže bych ty dnešní nevychované haranty opravdu nestavěla na božský piedestal. Není důvod.

   Smazat
  6. A když mi Vaše děti vydělávají na důchod, tak kdo vydělává na Vaši mateřskou a lékařskou péči o dítě, atd.?

   Smazat
  7. Nenechte se zmást, když paní píše o "managerské pozici", má tím pravděpodobně na mysli, že je vedoucí v drogerii :D

   Smazat
  8. Jo pani manažérka...... Tím je, myslím, řečeno vše.
   P.S. Mám 2 děti, ale slušně vychované.....

   Smazat
 12. Děkuju za ohlasy, anonymům, maje (svatá pravda, kočárkové barikády jsou děs), i fiestě, která asi naprosto přesně vystihla vznik podobných nejen mateřských gangů.
  Pisatelce posledního příspěvku můžu říct jediné: Prosím, přečtěte si poznámku pod čarou, zejména body 1 - 3. A zkuste brát život trochu s nadhledem.

  OdpovědětSmazat
 13. Ha. Militantní matka se nám rozčílila :-) (koment 18.10. 21:57)Jestli todle pracuje na manažerský pozici, tak jsem právě pochopil, proč jde ekonomika do kopru

  OdpovědětSmazat
 14. Mé děti jsou zatím snad slušné, nepobíhají po kavárnách, neobtěžují cizí lidi. Sedí vedle mě, ať už v restauraci či v čekárně u lékaře. Chodník kočárkem nezatarasuji a slušně se držím vpravo.Nechci, aby si přede mnou někdo sedl na zadek jen proto, že mám kočárek. Přesto mě štve, že do většiny obchodů se s kočárkem nedostanu a tím pádem jsem stále odkázána na pomoc někoho jiného. Nedostanu se totiž třeba ani do školy, kterou starší dcera navštěvuje. Nedoprovodím ji na kroužky, pokud mi mimino někdo nepohlídá. Některé matky s kočárky jsou velmi bezohledné, ale spousta těch normálních to opravdu nemá lehké. Zvlášť na malém městě, kde nejsou velká níkupní centra.

  OdpovědětSmazat
 15. na to je docela dobry figl - satek, nebo nositko;) nechodit ven kvuli schodum, tak me asi najdete pobihat v parku v Bohnicich..
  Market

  OdpovědětSmazat
 16. Jednou jsem seděla v McDonaldu (nesnášim to tam, ale když člověk potřebuje internet:D). Seděla tam ženská, co porodila dvě děti s tim, co jí oplodnil. Haranti lítali po celý restauraci, pletli se lidem s tácama pod nohy. Že by je zmiˇovaná dvojice okřikla? To vůbec. Naopak, když odcházeli, chodící děloha se naklopila k opylovače a se smíchem řekla:Ty lidi jsou asi rádi že jdem pryč, co?

  OdpovědětSmazat
 17. Prej vrátí se vám to na karmě :D
  To mě neskutečně pobavilo.

  OdpovědětSmazat
 18. Vlastní usměrňuju, a kde není třeba, tam se s nimi nemotám. Cizí, protivné, obtěžující a bez dohledu straším a učím sprostá slova. Na mamyny to funguje a začnou si je hlídat před divným pánem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak tohle mi neskutecne zvedlo naladu :D

   Karolina

   Smazat
 19. Pro divnýho pána nade mnou: Supr fígl, dík, to zkusím :-))) Lenka

  OdpovědětSmazat
 20. Naprostý súhlas, super článok!

  OdpovědětSmazat
 21. Souhlas, neurvalé nanyny s bruntálskými účesy, které si hrajou na hrdinky doby asi netuší, že lecjaká křehká distinguovaná dáma má doma tři děti, které je schopna vychovat, aniž by komukoliv činila příkoří. Většinou to je totiž tak, že tyhla Mamyny už nic jiného kromě toho porození děcka neumí a v životě nedokážou.

  OdpovědětSmazat
 22. Jezisi tady je někdo maminka a pracuje na manažerské pozici...no to mi je ale výkon. Moje sestra má čtyři děti a taky pracuje na manažerské pozici a nikomu do krav nenadává....tak čím to může být - aha už vím, moje sestra není vylízané stvoření.

  OdpovědětSmazat
 23. Pod článek se podepisuju. S jednou malou poznámkou: občas prostě nejde "něco udělat" s tím, aby děti nebrečely. Na utišení dětí existují různé postupy, ale když všechny selžou, pak prostě dítě brečí. A vždycky prostě nejde situaci vyřešit přektoným odchodem.

  OdpovědětSmazat
 24. Jsem matka 6.měsíčního chlapečka a se článkem plně souhlasím!
  Dostávají mě matky na pískovištích, které si klidně vykuřují, div si u toho ještě neotevřou krabičák.
  Bohužel taková militantní matka, jaká je popsaná v článku, je přesně moje tchyně. Ona se pak diví, že s ní nechceme nikam chodit.

  OdpovědětSmazat
 25. Musím sa pridať s nemilou skúsenosťou s ,,gangom matiek" na internete. Začali sme plánovať s mužom bábo, tak som začala trošku browsiť na weboch pre matky, aby som si zistila info o tehotenstve atď. Moja rada znie: ak ste intelgentná, pracujúca, vzdelaná žena, ktorá plánuje materstvo ZA ŽIADNU CENU NECHOĎTE NA WEBY PRE MATKY (napr. modrykonik.sk a iné), lebo 1. budete slovne ukameňovaná za odlišné názory, 2. budete k smrti vystrašená z pôrodných historiek, 3. dozviete sa ako najlepie rozmaznať svoje dieťa a po 4. prestanete plánovať, že sa stanete matkou.
  P.S.: česť výnimkám!
  Dina

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Súhlasím, s týmto fórom mám podobné skúsenosti. Myšlienka to bola dobrá, bohužiaľ našli sa ľudia, čo ju svojim správaním zmršili. Existuje niečo ako etika na internete, ale k nim táto informácia ešte nedorazila. Bez myšlienky, bez argumentu, bez vysvetlenia, formou oznamu (s výkričníkom a patričným vulgarizmom) sa človek dozvie, že je prinajmenšom potomkovrah. Desí ma predstava, že to niekde pobehuje reálne po vonku. Autorka článku na ne pravdepodobne narazila v reále. Osobne som to ešte nevidela, až na okupovanie celého chodníka kočíkmi.

   Smazat
 26. Bydlím ve vesnici, kde máme jen malý obchůdek. Nevím o žádném úchylovi široko daleko, přesto mladé matinky nenechají kočárek před obchodem, ale musí ho tahat s sebou dovnitř, a to nejlépe tři najednou. Když je jiný zákazník upozorní, že za nimi zůstává nepořádek (bláto, sníh), cítí se velmi dotčeny a hned jste nejhorší semetrika v obci, která nesnáší děti ...
  Ludmila

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ja sice dieta este nemam ale nikdy,naozaj nikdy by som ho nenechala vonku pred obchodom,racej by som si ho na hlavu polozila ale ked si predstavimze by mi ho niekto vzal tak to koniec

   Smazat
 27. Hm, tak vyjádření "dámy" pracující na manažerské pozici, to je tedy síla!! Hulvát zůstane hulvátem, ať už má děti nebo ne

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zřejmě manažerská pozice v Providentu, tam se tyhle typy lidí dobře uchytí:-)

   Smazat
 28. Před dvěma měsíci jsem jela v autobuse, celkem narvaném, spolucestujícími mi byly matka, babička a asi 6letý synek. Babča po nástupu vyjela na jednu ženu v uličce, že má p.del jak valach a nemůže projít (nebyla to pravda), nějakou chvíli ji pomlouvaly, pak se zaměřily na mě jako na nejbližší sedící, podotýkám, že nastoupily asi pět minut před konečnou zastávkou. "Jako mně nevadí, že sedí dospělí, ale že tady mladé slečny musí sedět a nepustí děcko sednout, to mě fakt štve. Máte asi křečový žíly co? Večer se to promenáduje s kabelkou v barech..." Já se jen usmívala a nepustila jsem toho 'ubožáčka' sednout právě proto, jak se chovaly. Měla jsem chuť vypálit pár argumentů jako: "Klučina nevydrží dvě minutky postát, než budete vystupovat?" On na rozdíl ode mě seděl ve škole, já byla v práci. A navíc to fakt nebylo dítě, co se zrovna naučilo chodit. To je příklad vypatlaných matek, které s porodem získaly všechnu moudrost.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak to je síla! soucítím s Vámi. Škoda že většina z nás se právě jen tak usmívá (já dělám, že ty lidi neexistují), a nemá koule jim to říct. Jenže ono by to stejně nemělo cenu. Proč bych měla pouštět sedět děti? Proč jako? Bubun

   Smazat
  2. Pokud to dítě nevypadá, jakože by se mělo složit, nebo terén není tak náročný, aby lítalo uličkou sem tam, pak nechápu, proč bych ho měla pouštět sednout. Navíc v šesti letech už není zas tak malej a měl by se učit nějakým pravidlům slušného chování. Což asi v tomto případě ale nemá kde pochytit...

   Smazat
  3. A já se jednou už neudržela a ozvala se... maminka s kočárkem měla z ostudy kabát... nastoupila do přeplněné tramvaje-pátek v Brně klasika, když se jede na vlak...abych jí uhnula, tak jsem se nalepila úplně na sklo a posunula, co to šlo, mezitím mi důchodkyně na nohy najížděla vozíkem na nákupy a matka se jala pomlouvat studenty přes celou tramvaj... ani jsem si neuvědomila, že mluvim, ale v tom horku už to nešlo, dostala výchovnou s popisem, že jí uhýbám, a aha, že když nepomlouvá mě, tak proč neřekne slušně těm vedle, aby se neposunuli? ať laskavě přestane tady dělat bůhví co... no a byl klid... ani nepípla..

   Smazat
  4. Tak nevim,ale muj syn sám od sebe pouští starší lidi sednout už od pěti let.Když do tramvaje nastupuje někdo kdo má šedé vlasy,automaticky si stoupá :D

   Smazat
 29. koment 18.10. 21:57: "BTW podotýkám, že jsem máma a od 6 měsíců věku dítěte pracuji na manažerské pozici." Tak manažerská pozice se říká i obsluze v Mcdonaldu :-))

  OdpovědětSmazat
 30. A co teprve Ikea o víkendu :-(

  OdpovědětSmazat
 31. a není lepší pokud tyto mamky tvoří doma ty své nevkusnosti na které jste poukazovala(MMB bydlení) alespon nesedí po barech ,nelítají po marketech v nejnevhodnější dobu a nazdružují se do sekt a gangů matek.Jsou doma a tvoří

  OdpovědětSmazat
 32. Co ty seš za píču??

  OdpovědětSmazat
 33. ojoj, já se těším, až slečna z fáze "bezdětné" přejde do fáze "mamyny". ono být doma s dětma fakt není sranda, pokud se někdo s touhou stát se žena slepice domácí nenarodil. a u spousty dětí zkrátka musíte respektovat jeho potřeby a biorytmy, jinak by místo 15 minut mohlo taky řvát celý den. dle toho článku "asi militantní matka", která by se pod článek v době svobodné bezstarostné, kdy ji otravovali řvoucí děti též podepsala.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mohlo by řvát třeba celý den?
   To u vás doma ze sprchy neteče studená voda? A po uzavření fontanely lze použít pár facek, ty jsou po ruce vždy:-)

   Smazat
  2. Já nevím, vy jste asi nepochopila rozdíl mezi "maminkami" a "mamynkami"...

   Smazat
  3. dítě v kočárku = maximálně dva roky = fontanela ještě srostlá být nemusí, fackovat a sprchovat studenou vodou batole...? prosím vás :)

   Smazat
 34. Tento text vyjadřuje názor nejenom autorky.

  OdpovědětSmazat
 35. Souhlasím s článkem, a ještě bych dodala, že jako malý harant jsem se nikdy nedostala do vinárny, kadeřnictví, fitcentra, obchodu s dámskými oděvy nebo podobné instituce - naše máma si nás totiž pořídila proto, že CHTĚLA DĚTI (a nikoli módní doplněk, který teďka mají všechny celebritky, takový ten kočár a v něm takový to živý růžový)), takže jí nebylo zatěžko trávit dny na trapných, nudných a nemoderních místech jako pískoviště, park, les, rybník, farma atd. a po večerech si hrát s pexesem a maňásky, místo aby čadila a chlastala ve vinárně a děti se jí plazily po zaplivané podlaze.

  Opravdu lituji děti, které jsou nuceny trávit dětství tím, že si hrají na schovávanou mezi kabáty v módním butiku a bábovičky si můžou plácat maximálně tak z obsahu popelníku.

  Když nejste ochotné se o svoje děti starat, tak dál žerte antikoncepci, a do super stylového kočáru si dejte panenku, když přes ní pověsíte super mega extra stylovou kraječkovou záclonku, tak nikdo nepozná rozdíl. Celebrity baby bump lze vyrobit z molitanu.

  OdpovědětSmazat
 36. příkladem mamynky budiž paní v ikee, která do mě vrazila kočárkem a pak mě za to seřvala. Tak jsem jí taky seřvala. další příhody netřeba uvádět, to by bylo na knížku:)

  OdpovědětSmazat
 37. Nejvíc mě fascinuje jak si militantní matky už chodících dětí vynucují, aby jejich dítko v hromadné dopravě sedělo nehledě na nacpanost. Já s bráchou jsme jako malí stáli u tyče nebo seděli někomu na klíně případně spolu na sedačce, když bylo volno. Nehledě na to, že "důchodcovská řada mezi prvními a druhými dvěřmi vpravo (tramvaje i autobusu) byla zapovězené místo. A normálně jsme pobrali mamčin argument, že jsme přece malí a živí a navíc tu dopravu máme zadarmo a neplatíme lístky, takže ti, co platí, mají samozřejmě přednost.
  Zuzka

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. viděla jste někdy malé, řekněme tříleté, dítě, které při prudkém zabrždění staré tramvaje zaletělo hlavou přímo na ty železné schody? ostatní to ustáli v pohodě, ale malé dítě se zkrátka ručkami neudrží, nemá na to sílu ani fyzické zkušenosti, nepředvídá. mám dvě malé děti, jedno miminko v kočárku, druhé dva a půl roku. starší vždy posadím, protože zkrátka kočárek i ji neudržím (ano, kočárek má brzdu, ale to nestačí...). a ano, až vy budete v důchodcovskím věku, bude TO dítě ty vaše lístky zdarma platit!

   Smazat
  2. zatímco doteď sponzorujeme dopravu my dítku? :-D

   Smazat
  3. Souhlasím, my jsem byly vychovávané pouštět starší lidi sednout odmalička. A nepamatuji se, že bych někdy v tramvaji upadla nebo se uhodila - předpokládám, že mě maminka přidržovala - moje maminka totiž byla taková. Nedožadovala se cizích lidí, aby její poklad pustili sednout. Stejně tak se nám věnovala, když jsme cestovali vlakem dvě hodiny, zabavovala nás, vymýšlela nám hry, vyprávěla nám - neexistovalo, abychom kňourali nebo dokonce ječeli. A žádné trauma to v nás nenechalo - naopak, jsme schopné snášet nepříjemné a nudné cesty.

   Smazat
  4. Mám dítko taky a s klidem můžu říct že taky postojí v tramvaji a to že nepředvída situace s tím taky nesouhlasím protože to dítě se to musí naučit.Přece plavat se taky musí naučit a kvuli tomu že to neumí se nebude celý život vyhybat vodě jednoduše ho to někdo naučí.A vymlouvat se na to že dítko nema sílu s tím bych taky prosím nesouhlasila .Například ja jsem ho v nějaké prudší zatáčce přidržela a nebo jsem se postavila přímo za něj. Výmluvy vymluvy

   Smazat
  5. Moje dcera umí bezpečně stát sama v MHD tak od čtyř let, dřív jsem ji taky nechávala sedět, protože by sebou švihla. Asi je to u každého dítěte individuální. Naopak nedávno mě nějakej chlap v trolejbuse seřval, že "na to svoje děcko nedávám pozor, nechám ho stát samotné" :)

   Smazat
  6. Děti sednout nepouštím. Matky také ne. Ze zásady. Nemají žádný právní nárok na to sedět v MHD. POštím jen invalidy a lidi různě oberlené či osádrované apod. bez ohledu na věk na pohlaví a staré babičky a dědečky. Ale opravdu ty staré.
   Jo, a nepřispívám an různé poblblé sbírky na děti. Přispívám na útulek pro přestárlé koně, na staré lidi a na hospice.
   Dětský jekot mě obtěžuje. Děti nevydávají normální zvuky, ale skřeky. Děti nemám a nikdy mít nebudu, takže nevidím důvod proč bych měla být povinna strpět jejich bezohledné, hlučné a nevychované chování.

   Smazat
  7. Bohu vdaka, ze ich neplánujes ;-) mimochodom, nezabudaj, ze aj ty si raz bola dieťaťom a vydávala si tie " nenormalne zvuky" a nebyť tvojej mamy, kt. ti dala zivot si len zaschnute DNA tvojho otca...;)

   Smazat
 38. S autorkou souhlasím, je obrovský rozdíl mezi maminkou a mamynkou.

  OdpovědětSmazat
 39. S článkem souhlasím bez výhrad ( jakož i s poznámkami pod čarou) :-))

  OdpovědětSmazat
 40. S článkem souhlasím, Rozdíl mezi mami/ynkami můžu vidět každý den v práci... v mhd...a vůbec.
  Přijde mi líto, že na článek, podaný slušně, s nadhledem, včetně poznámek pod čarou dokáže někdo reagovat tak sprostě. Jediný závěr, který si z toho může udělat je Potrefená husa. Rozhodně si nemyslím, že by to měli maminy nějak jednoduchý, ale slušnost je přece slušnost, tloukli nám (mi) ji do hlavy od malička a nic nestojí; a na většině lidí se dá odhadnout, jestli mají zrovna slabou chvilku a všeho po krk, nebo jsou hulváty "od přirození".
  mmm

  OdpovědětSmazat
 41. Naprosto s článkem souhlasím a normálně uvažující matka s ním nemůže mít problém.
  Pro mě je samozřejmé, že ženské s kočárkem podržím dveře, pomůžu do tramvaje, pustím ji nebo dítě sednout. Ale pokud někdo ještě ani nevleze do vagónu metra a už na všechny strany vysílá takovéty nenávistné pohledy jako "ty dítě nemáš, tak uhni", tak mě nějak veškerá slušnost a galatnost opouští.
  A ještě přihodím zkušenost z poloprázdné tramvaje. Cestovaly dvě maminky, jedno dítě v kočárku a tři děti cca mezi třemi a pěti lety věku. Obě maminky stály u kočárku a povídaly si. To bych v zásadě nijak neodsuzovala, pokud by ostatní tři děti slušně seděly. Nicméně ty měly pocit, že všichni musí sedět jako první v řadě, takže neustále vstávaly, přecházely o tři sedadla dopředu, pak zase dozadu, pak se Emička rozčilovala, že ji Jeníček předběhnul, pak začala povykovat na maminku, atakdále pořád dokola. Jedna z maminek uznala, že by bylo vhodné děti usměrnit, tak oslovila svou dceru: "Emičko, seď klidně." Emička seděla asi vteřinu a půl a potom se opakovalo výše popsané a maminka děvčátko po pár minutách opět "napomenula": "Emičko, sedni si." Následovalo ještě asi desetkrát oslovení "Emičko, ...".
  Tak já teda nevím, ale svojí Emičce bych to řekla dvakrát a potřetí by dostala po prdeli. A ne snad proto, že to může někoho obtěžovat, ale proto, že jakmile ta tramvaj zabrzdí, tak Emička poletí přes celej vagon...
  V žádném případě neříkám napaušalizuju, ale pak ať si mamynky nestěžují, že se tříletý děti ručičkama neudrží, ... A ono, vždycky se dá slušně říct: Byla byste tak hodná, slečno, a pustila tady Venouška sednout?

  OdpovědětSmazat
 42. Mám 5-ti letý dítě a asi nesnáším děti:-)
  Teda ty uječený, uřvaný, ulítaný, nevychovaný, dávno bych jim jednu třiskla, než se nechat kopat, bouchat a posílát někam. I tohle si totiž některý děti dovolí. Zasloužily by zmalovat prdel, aby věděly kdo je tady šéf. U nás jsem to já, ne malej usmrkanec, kterýho stejně miluju.Nebudu něco opakovat 20x a vyhrožovat, dám to na zadek, nedělej to. Neposlechneě jednou, podruhé, plesk a nazdar, příště to budeš vědět.:-)
  Nejsem zlá matka, ale mít dítě bylo moje rozhodnutí a nevím, proč by to měla odnmášet celá šalina,čekárna, obchod apod.

  OdpovědětSmazat
 43. Díky za super článek, skoro všechny "příklady z praxe" jsem měla možnost zažít a rozčílit se (asi proto, že jsem nematka..??)díky za to že v tom nejsem sama! :)

  OdpovědětSmazat
 44. Kdyby jenom řev. Mám tu "čest" pracovat u české pošty na přepážce......řvoucí děcka v kočárku tam mám denodenně, ale to vem čert. Matky mi cpou děcka ke sklu a ty mi do něj vesele mlátí. Když jim oznámím ať toho to ctěné dítko nechá, dívají se na mě jak na vraha. Ještě lepší je když mamYnka svému dítěti dá minci se slovy: "No tak podej to paní"....a dítě to po mě mlaskne způsobem, že pak hledám peníze po zemi, zatímco matka má ve tváři pyšnej výraz jaký to má strašně šikovný dítě. A nejlepší zážitek byl, když mi jedna ženská švihla děcko na přepážku a to mi tam poslintalo celej stůl.... Mám ráda děti, jen nesnáším rozmazlený fagany a jejich matky, který si myslí, že mají to nejbáječnější dítě na světě a dovolí jim všechno

  OdpovědětSmazat
 45. Příklad z praxe číslo šest. Jdu do obchodu, přes jeho přízemí se prochází ke schodům do patra, kde je další obchod, velmi hojně navštěvovaný. Přízemní obchod prodává oblečení a je doslova nacpaný stojany. Je tam cca metrová ulička ke schodů. Ta začíná u pokladny, která je umístěna na kraji malého plácku u vchodových dveří. Vstupuji do obchodu, obtížena 5kg batohem a stejně vážícím NTB na rameni + jsem tlustá + nechci nikoho přizabít. Samozřejmě, že jsu do patra. Samozřejmě, že ve vstupu do uličky ja nacpanej kočár a mezi ním a sloupem je cca 10 cm místa. Samozřejmě, že se tam nebudu cpát a protože Mamynka si již ukládá peníze do peněženky, počkám (nejspíš si to jenom neuvědomila). Za mnou se stejným pochopením zastaví ještě 2 paní. Mamynka si v naprostém klidu balí věci do tašky, tašky pod kočár, upravuje se, pohajcá mazánka a pak se teprve chystá k odchodu. Normální člověk by si a) pospíšil, když vidí, že zavází a že na něj čekaj lidi a b) couvnul by s kočárem, otočil se na volném plácku a vyjel ven. Mamynka se ovšem, protože ji nebude nikdo obtěžovat, otáčí na místě a donutí tak mě a další paní za mnou rychle couvat, abychom nebyly přejety. To už se zatvářím nejen zaraženě, ale i otráveně. Na to konto Mamynka pronáší: "Nojo holka, to nesmíš mít tak tlustou prdel!" a odjíždí. Obvykle bych, protože se s nikým neseru, řekla něco jako "Tak nemáš s tou opicí parkovat uprostřed uličky." nebo bych ji rovnou přetáhla, ale ta drzost mě prostě dorazila. Prodavačka za ní ještě něco volala a pak mi říkala, že po upozornění, ať nedává kočár do cesty, ji Mamynka poslala do prdele. Nejsem přecitlivělá, mně nevadí, když se někdo trefí do mé tloušťky, všyk je to pravda, ale co je moc, to je moc. Takže Mamynky, od té doby na vás, s odpuštěním, seru a stůjte si v MHD třeba na hlavě. HOWGH.

  OdpovědětSmazat
 46. Dokonalý článek, mluví mi z duše. Nejvíc mě dokáže vytočit vozová hradba ze tří kočárků, tlačených otrávenými matkami, líně se valícími po prostředku chodníku v domnění, že ony jsou mámy a všichni jim musí uhnout. Lezte si třeba po trávě, my máme kočár, jsme mámy, vy se zblázněte. Nejlepší je potkat tento val, když pospícháte třeba na vlak.... Další zkušenost: kavárna, kuřácká část, mám jednání, vedle u stolu dva kočáry, matky pojídající dortíky nevšímajíc si dítek. Jedno z dětí přišlo ke našemu stolku, začalo lézt na dosti malé křesílko, ve které jsem seděla já, když jsem zavolala jeho matku, aby si parchanta zklidnila, že po mně fakt lézt nemusí (obzvlášť, když mám v ruce cigaretu), tak se mi dostalo dosti nevybíravé odpovědi.

  OdpovědětSmazat
 47. Tohle peklo pozoruji každý den z okna.U nás na sídlišti máme jen jedno malé pískoviště,osázené snad tuctem mamynek a ještě více jejich ratolestmi...mamynky celý čas hulí jak továrny a když se jim někam dítě "zaběhne" podívat,řvou na okolní lidi,že kde mají svoje dítě a jak si nikdo nemůže nevšimnout , že zrovna jejich dítě někam uteklo....nakonec ho najdou sedět někde u křoví a to se neumí ani omluvit,že vám byly schopny nadávat do všeho možného...a to nemluvím o tom,jak pomlouvají každého,kdo jenom projde kousek od jejich "teritoria"

  OdpovědětSmazat
 48. blondýno, mluvíš mi z duše :)

  OdpovědětSmazat
 49. Podělím se s vámi o pár nových poznatků o pozoruhodném fenoménu, zvaném "mamynka" :
  - jdu s vozíkem, plně naloženým květinami a nářadím na místní hřbitov a proti mně na poměrně úzkém chodníku vedle sebe dvě breberky s kočárky - kdo musel uhnout do silnice ? Zkuste hádat, ale ty "dámy" přece nemohly jít chvilku za sebou, že, ztratily by nit jistě velmi důležitého hovoru ...
  - na frekventovaném náměstí se k mé mamince zničehonic připojilo batole, smějící se malá holčička. Maminka měla co dělat, aby našla tu správnou "mamynku" v davu jí podobných, které seděly na lavičkách u nízké kašny a kouřily. Poděkování se nedočkala ...
  - a co teprve asi dvouapůlletý chlapeček, vesele pobíhající zatarasenou uličkou v rychlíku, to byla taky chuťovka, nebo kočárek zaparkovaný částečně na WC tamtéž ...
  Ludmila

  OdpovědětSmazat
 50. Heh... tleskám, s tím nemůžu než souhlasit.
  Hlavně proto, že podobné mamynky bydlí v baráku vedle toho našeho a ve vnitrobloku sousedí zahrádky našeho i jejich domu. Mají asi dvouletého chlapečka, čtyřletou a šestiletou holčičku. Každý den se ozývá ječení, jak si děcka hrají, a mamynky na to jen spokojeně koukají. Jednou jedinkrát jsem slyšela, jak některá řekla "nekřič tolik" a vydrželo to asi na pět minut. Jinak, kdyby dělaly normální rambajs, jak děcka většinou dělávají, tak by mi to tak nevadilo, ale ty holky zcela záměrně ječí nastřídačku, a ta druhá, co zrovna nevříská, ji vesele pobízí... A zrovna v těhle vedrech, kdy se nedá bez otevřených oken vyžít, mně několik hodin pronikavého holčičkovského kvičení docela zabíjí.

  OdpovědětSmazat
 51. VÍTE CO MAJI SPOLEČNÉHO DĚTI A PRDY? ...KAŽDÝ SNESE JEN TY SVÉ :D

  OdpovědětSmazat
 52. Mám dvojčata v kočárku a musím potvrdit každé slovo, co jste napsala. Osobně mě "mamyny" taky lezou na nervy. Moderní militantní matky u nás ve městečku (7000 obyvatel) jsou postrach a to nejen okolí, ale i samy sobě a svým dětem. Příkladem za všechny je jejich jízda s kočárkem uprostřed silnice ve stylu "sexu ve městě" (máme na obou stranách všech silnic velice široké a dlážděné, nerozbité chodníky), a když už se uráčí jít po chodníku, tak zásadně 3 vedle sebe, aby se kolem nedalo projít, jejich krasojízda na kole v protisměru s dítětem vepředu na sedátku.
  Nedávno jsem musela jet s mláďátkama k doktorovi vlakem. Vybrala jsem si vlak v deset, kdy jednak nejezdí tolik lidí a taky má široké dveře:) Na peróně stálo 5 maminek z toho 3 s kočárky a z toho 2 jely tím samým vlakem. Oběma jsem pomohla s do vlaku naprosto bez ptaní. Když jsem chtěla nastoupit já, obě se nenápadně ztratily a já musela požádat o pomoc našeho vychrtlého průvodčího.

  OdpovědětSmazat
 53. Zajímavý článek, bohužel takových matek jenom přibývá.

  OdpovědětSmazat
 54. Článek je dost ubohý. Odkdy mohou matky s dětmi za to, že jste líná a nešla jste do auta pro věci třeba 2x? Co je to za rovnici Ona (ta zlá matka od dětí) může za to, že já (ubohá pracující žena),se sotva nasoukám do dveří, protože mám plné ruce. Tak jestli potřebuji a chci pomoc, tak o ni požádám. Snad máte pusu. A nebo jdu i vícekrát a nebudu řešit, proč se slon nemůže procpat klíčovou dírkou. Líný by se ztrhal, než by šel dvakrát.

  Nebude to tu spíše o tom, že jste zaujatá proti matkám a dětem? Prošla jsem si blog a je tu dost zvláštních příspěvků na toto téma.

  OdpovědětSmazat
 55. Je vidět, že článek je opravdu čerpaný ze zkušeností ze života. Pravdou je, že existuje velké, opravdu velké množství maminek, které se snaží s použitím mozku (ano, mamInky mají mozek) vychovávat ze svých dětí slušné lidi. Tyto maminky se snaží nenechat se ovlivnit okolím, které k nim je, přesto, že ony okolí neobtěžují, nepřátelské jen proto, že mají děti. Pravda, někdy jim také "rupnou nervy" a i normální, slušné a myslící maminky zařvou a ohradí se proti bezpráví. A pak existuje velké, bohužel opravdu velké množství mamynek, pro které je dítě formou jak stoupnout ve společenském žebříčku a udržují svou pochybnou úroveň tím, že příliš volnou výchovou, pardon, nevýchovou, zařídí, že jejich dítě bude přeci ta NEJROZVINUTĚJŠÍ OSOBNOST, která dá bezpochyby světu nejméně jeden úžasný vynález. Ony a jejich dítko mají práva..a ostatní mají povinnost jejich práva ctít. Ony mají právo na vše, ostatní mají právo se těšit z jejich přítomnosti v čekárně, v obchodě, vlaku, lékárně apod.
  Ano, není lehké být maminkou, ale není lehké být v okolí mamynky..

  Jen takový malý příklad výchovy: Sousedi o patro výše mají malé děti a občas hlídají i neteře a synovce.. Děti běhají po celém bytě, to se každému dítěti stává, ale stává se to párkrát za den. Tyto děti běhají od rána do noci..celý den sem tam, sem tam, sem tam... Pak si zahrají fotbal, pak si zaskáčou z gauče na zem..a jejich nejoblíbenější činnost je rozeběhnout se přes chodbu a narazit celým tělem s plácnutím rukama do dveří. Obrovská rána, vše se zaklepe a my slyšíme už jen veselý smích. A znovu běh a znovu rána a znovu a znovu... Tato činnost trvá třeba hodinu.. Za celý den s dětmi nevylezou ani před dům, natož aby s nimi šli někam na procházku. Na slušné upozornění, ať si děti zklidní nebo s nimi jdou ven, když jsou nevyběhané, přišla reakce typu šílený řev na celý dům o tom, jak jsme my jako malí měli pořád doma hordu dětí (upozorňuji, že návštěvu dětských kamarádů u nás v panelákovém bytě jsme měli dvakrát za život a celé dětství jsme s rodiči trávili po výletech či u prarodičů ve stejném městě, kteří bydleli v domě se zahradou, protože co v paneláku, že..). Konec rozhovoru bylo doporučení, ať se odstěhujeme na samotu u lesa, když nám vadí hluk, že mimo noční klid si mohou dělat co chtějí a závěrem byla věta: Počkejte, to si ještě užijete, v příštím měsíci tu budeme mít všechny děti každou chvíli! Tak nevím...máme se odstěhovat na samotu u lesa? :-) :-) :-) Je to k smíchu, nebo k pláči? :-)

  OdpovědětSmazat
 56. Zásadní problém je dnešní doba.Spousta dnešních matek (né všechny!) mi přijdou jako takové konzumerky, co musí nesmyslně chodit neustále po nějakých obchodech i když nic nutně nepotřebují a také jako prudičky, co jim dělá dobře, když obtěžují svoje okolí.To se někdy stává, že se do tramvaje typu 14T, kde už takhle není k hnutí, přiřítí naráz tři kočáry a zablokují tam všechen prostor.Pak chce člověk vystoupit a matky tam čumí a stojí jak přilepený berani z betonu a člověk se musí protahovat plnou uličkou k vedlejším dveřím.Kritické místo v Praze je třeba Výstaviště Holešovice, protože tam si rodinky jezdí s dětmi za zábavičkama ve volném čase a dopravní podnik dává na trasu 17 již zmíněné nevhodné tramvaje a je vymalováno.Nebo jiný případ, o víkendu přecvakaná tramvaj a na plošině jeden kočár.Na Karlově Náměstí se otevřou dveře a musí se tam nacpat (spíš nadupat) další i když není kam.Dále, některým matkám nestačí samostanosti ani nízkopodlažní vozidla, která byla pro tento účel vyrobena i tak se domáhají pomoci a to někdy tak neotřelým způsobem, že člověku třeba ťukají zezadu na rameno ("nereaguji, nejsem doma").Další případ, člověk jede z rekreace, ověšený zavazadlama a taškama, přijde za ním matka, že chce pomoct vystoupit s kočárkem.Opravdu, to se jeden nestačí divit.To, že spousta lidí nemá ráda matky s kočárkama v MHD a různých místech, si především způsobují ony samy svým nevhodným chováním ke svému okolí-takže by se měly nad sebou zamyslet.V nedávné historii tak 20-30 let nazpět byly matky úplně jiné, tak jako celá doba.

  OdpovědětSmazat