Fotograf a cizí peří II. aneb Krade jako straka

Když jsem tady před několika dny psala o pražském fotografovi Jiřím Jevickém, který má tu smůlu, že je tak dobrý, že mu fotky kradou i světově proslulí kolegové (nebo naopak?), strhla se kolem článku docela bouře.

http://protivna-blondyna.blogspot.com/2011/09/fotograf-a0-c-izi-peri.html

Na text reagoval dokonce sám pan fotograf. Jeho vysvětlení je víc než směšné: Webovou stránku jjfoto.cz vytvářel jeho kamarád a omylem tam dal dvě fotky, které znám od jiných fotografů. Tak jsem si dala tu práci a mrkla na jeho webovky, profil na facebooku a i jeho fotografie jinde,  ještě jednou.   A vážně jsem se nestačila divit.

První, co mě praštilo do očí, byla nabídka práce tohoto fotografa na slevovém portálu. http://www.azslevy.cz/hromadne-slevy/831/originalni-darek---profesionalni-fotografie-pouze-za-999-kc

Hmmm, hned bych si koupila voucher, když vidím ty krásné fotky, jaké dělá. Háček je v tom, že se nzase chlubí cizí prací. Autorem jedné z fotek (jmenuje se Valeria) je poměrně významný fotograf Bruno Bisang - fotil třeba pro Vogue, Azzaro, Chanel, Cacharel, Cartier nebo Guerlain.


 
Jedeme dál.

Druhé, co mě praštilo do očí, je jeho profilová fotka na facebooku.Jejím autorem není Jiří Jevický, ale Miro Hvozdenský a jde o jednu z fotek ze série After Rain.


Tady: http://www.photodom.com/photo/1063783 je ta fotka ve velkém rozlišení.

Třetí věc, která mě nepraštila do očí, ale přímo mlátila po hlavě, je tahle svatební fotka. Screenshot je opět přímo z webu Jiřího Jevického.

 
Jediný problém je v tom, že stejná fotka autora Jeffa Ascougha patří mezi desítku nejlepších svatebních fotek na světě.

Jiří Jevický si zřejmě naivně myslí, že když se bude prezentovat prací jiných fotografů, kteří jsou lepší, než on, najde tisíce nadšených zákazníků a kšefty se mu jen pohrnou. Jenže nepochopil, že už jen z jeho webových stránek je jasné, že sám prostě některé fotky nikdy udělat nemohl. Stačí projet fotogalerii. Většina fotek je nudně tuctových, nezajímavých, obyčejných. A pak najednou Bum! Nádherná úžasná fotka se skvělou atmosférou, perfektním zpracováním, s nápadem. Jenže právě tyhle zajímavé a výjimečné fotky jsou do jedné od někoho jiného.

Nevím, kde vzal tu drzost předvádět pod svým jménem práci jiných. Jisté ale je, že každý klient, který k němu přijde s představou, že chce podobné fotky, bude odcházet zklamaný a o pár stovek lehčí.

24 komentářů:

 1. Logo www a vsechny kampane mi dela mlady grafik bouzel se stalo par omylu a zamichalo se tam par fotek ktere jsem hned po upozorneni protivne blondynky napravil a nevim ze by nekdo z x lidi odchazel nespokojeny pekny den .......

  OdpovědětSmazat
 2. chichichi.... Nedělejte z nás pitomce pane Jevický - omylem ty fotky máte všude a už docela dlouho. Vy jste si nevšiml, že máte na profilové fotce na FB cizí fotku? A že máte cizí fotky na FB, www i v reklamách? Ale no tak! :-)))))))

  OdpovědětSmazat
 3. Pane Jevický, tohle je šílená drzost, co děláte. A ke všemu kazíte pověst všem fotografům, kteří berou svojí práci seriozně. Vy si vážně nevšimnete, že máte kradenou fotku zrovna jako profilovou? Ale, to jste asi slepý, ne? Každopádně šířím na sociální síti dál, aby co nejméně lidí naletělo.

  OdpovědětSmazat
 4. bouzel profilovou fotku mi delal grafik a rikal ze to bral s nejakejch fondu netusil jsem ze je to tak jak to bylo moje chyba to priznavam ........

  OdpovědětSmazat
 5. tady se jen potvrzuje, že kdo lže ten krade! Pane rádobyfotografe, přestante z nás dělat blbce

  BTW baví mi jak máte na každý fotce logo. Asi aby vám ji neukradli :-) Martin

  OdpovědětSmazat
 6. Blondýno moje milovaná, autor webu jjfoto je http://www.jerremi.com/

  Zjistěte jestli je to jeho vina nebo jestli na něj pan fotolhář jen hází vinu

  OdpovědětSmazat
 7. :-)

  Jiří Jevický, kdybyste v sobě měl aspoň minimum pokory a elementární lidské slušnosti, smazal byste "vaše" fotky, které nejsou vaše, už po prvním článku. Vymlouvat se postupně na omyl, chybu autora webu, nezkušenost grafika a podobně, to je opravdu poněkud dětinské. Vy jste si od 15. ledna, kdy máte profil na Facebooku, nevšiml - přestože jej používáte poměrně často - že tam máte cizí fotky, které vydáváte za svoje???? Mimochodem, na vašich webových stránkách stále pár cizích fotek, které vydáváte za vlastní, vidím.

  Jak píše Martin: přestaňte z nás dělat blbce.

  OdpovědětSmazat
 8. Tak pan Jevický je vážně "frajer"... věšet za koule do průvanu, pak si tito snad uvědomí, že některé věci se prostě nedělají.

  OdpovědětSmazat
 9. To, co tady, pane Jevický, tvrdíte, je nesmysl
  1) Proto, že grafik s žádostí o fotky, které umístí na web fotografa, logicky jde za samotným fotografem, jinak by to musel být naprostý idiot. Z čehož logicky plyne, že grafik má fotky od vás. Tečka.
  2) Proto, že kdyby na web fotky vážně umístil grafik, znamenalo by to, že vy, jakožto grafikův zákazník, jste ani výslednou práci grafika neviděl a nechal jste ji spustit, aniž byste ji schválil.
  Což je ještě větší nesmysl.

  A největší fór je, že si vážně myslíte, že těm blábolům někdo věří.

  OdpovědětSmazat
 10. běžná česká nátura :-) komickej je na tom bohužel i ten nedostatek elementárního rozhledu a neschopnost podobnej podvod aspoň zrealizovat pořádně:)) ve světě figurujou stovky výborných, českýmu publiku neznámých jmen a pan Jevický si vybere zrovna populární evergreen jako je Bisang a pak fotografy z fotopátračky :-) upachtěnost.

  Adam

  OdpovědětSmazat
 11. tak nahlásit ho a bude platit až do smrti :-) autorská práva...

  OdpovědětSmazat
 12. rád bych upozornil, že pokud na FB tedy facebook nahrajete fotku, automaticky, pokud odsouhlasíte disclaimer (musíte jinak nemáte fb), se facebook stává spolumajitelem fotografie a může s ní nakládat, jak uzná za vhodné. Nahráním cizí fotografie tedy neporušujete jen práva autora, ale vpodstatě jdete i proti právům nadnárodní společnosti, jejíž právnické oddělení má vlastní budovu v každém větším státě ... :-) Otázka je, zda se chce někdo něčím podobným vůbec zaobírat ...

  OdpovědětSmazat
 13. Nevšimla jsem si, že by zde byly nahrané cizí fotografie. Jsou zde pouze screenshoty webových stránek. Ale asi se začnu bát nadnárodní společnosti, jejíž právnické oddělení má vlastní budovu v každém větším státě :-)

  OdpovědětSmazat
 14. ChaCha, jak může být někdo tak trapně neschopnej a ještě si myslet, že to ukecá, nevážit si zákazníků a považovat je apriori za idioty je vážně škaredé. Za mě - žádné slitování, kam bychom s takovými lempli došli. Neuvěřitelný je, jak může někdo lhát a ještě tak naivně a upatlaně v době, kdy má doma každej dva počítače, půl národu umí anglicky a běžně surfuje na zahraničních webech, to pak takový úkaz už není ani k politování.

  OdpovědětSmazat
 15. Řekl jsem si že si jednou projdu referery co přišli na mou stránku a najdu tuhle vopičárnu. Tak abych uvedl na pravou míru web má administraci,já zasadně neplním web informacemi ani fotkami to si musí klienti dělat sami, nebo najmou někoho jiného ;) Krom toho web jsem dělal někdy před (4 roky asi) od té doby jsem ho neviděl ani z vlaku, ostatně co si budem povídat to množství webů kde fotky jsou svědčí o tom že progamátor co web udělal s tím nemá nic dočinění ;)

  OdpovědětSmazat
 16. Klientů, kteří se vůbec nestarají o autorská práva, je v české republice příliš. A velmi schůdná cesta, místo toho přiznat svou chybu, je hodit to na grafika nebo na kodéra apod. Vždycky může být nějaký pitomec, který přece, proti vaší vůli, udělá na vašem webu nejakou blbost.
  To je naprostý nesmysl a házet zde zodpovědnost na grafika, je opravdu odporné. Grafik to bez schválení nenasadí, nevytiskne apod. To by byl zcela proti sobě.
  Podobnou zkušenost mám s Michalem Peterou, který si naobjednal grafické práce, žádné nezaplatil a ještě je předělával a montoval dohromady s obrázky staženými z webu i přes má upozornění, že tak činí proti autorským právům.
  Myslíte, že si mou vítku vzal k srdci? Místo toho mi vyhrožoval a zprzněné práce nadále užíval podle své libosti.
  Takové parazity bych opravdu nechal platit do konce života. Ten kdo se nedokáže smířit s vlastní průměrností nebo podprůměrností by opravdu neměl prezentovat svou nadprůměrnou stupiditu používáním ukradených děl.

  Jinak jsem teda kouknul na ty stránky a jako grafik musím uznat, že bych málokterou fotku mohl někde použít. Max do kalendáře pro benzínky.

  S úctou k váženým fotografům a seriózním klietnům
  JaKuZart

  OdpovědětSmazat
 17. Proboha Jevický, i kdyby tam ty fotky naházel skutečně grafik, Vy na svoje stránky nikdy nekoukáte nebo jste až takový imbecil, že nepoznáte, že některé fotky nejsou Vaše? Trapnost nad trapnost.

  OdpovědětSmazat
 18. Jen houšť do zlodějů! Vidět vlastní fotky všude možně není vůbec příjemný pocit, hlavně když je zloději ještě mají tu drzost prohlašovat za své dílo...

  OdpovědětSmazat
 19. Jestli mohu také přispět, tak bych ráda podotkla, že pan "fotograf" nejen, že krade fotky - což mohu potvrdit, ale také si i vymýšlí celý svůj životopis. Opravdu nefotí od mládí, jeho strýc není fotograf, a pro většinu společností, které má uvedené v "testimonials" na jeho webových stránkách, vůbec nefotil. A co jsem slyšela, tak vůbec nefotí od malička, ale tak cca 5 let. Jinak jsem ráda, že mi tento článek potvrdil, že na každého jednou dojde :-)

  OdpovědětSmazat
 20. http://www.fotopatracka.cz/fotograf/card.php?uid=22074&crd=1

  OdpovědětSmazat
 21. Zdravim,

  Na obhajobu fotografa ktereho znam osobne!

  Udelal chybu a sam to priznal on proste na tyhle veci moc není zije docela bohemsky zivot :) a tak uz se kuli lidem nekolikrat dostal do problemu , to ze foti od mala a jeho nevlastní stryc ktery emigroval do Nemecka tak ten tam opravdu foti je take pravda mam tu jeste negativy co jsme fotili jako mali kluci kdyz nam bylo 7 :) a cosi pamatuji tak opravdu naplno na full time se tomu zacal venovat cca 7 let zpatky kdyz dostal nabídku fotit pro 2 produkce. Co se tyce jeho pristupu k lidem je velice profesionalní a rada fotografu by se od nej mohla ucit proto dostáva zakazky od spolecnosti jako treba Allinaz ve ktere sám pracuji .

  tak pekny den ....
  Petr

  OdpovědětSmazat
 22. Asi bychom mohli ještě k panu Jevickému dodat, že také rád přidává své komentáře pod cizím jménem, že pane Petře Možná by to chtělo nejdříve změnit stylistiku psaní :-)Možná by nebylo od věci navštívit psychologa,jelikož vaše lhaní už přesahuje určité únosné meze-a co jsem se o vás doslechl,tak i ve vašem osobním životě(který tu nebudu nijak rozpitvávat-pro vaše dobro-předpokládám že každý chytrý člověk vás snad lehce prokoukne) . Avšak váš charakter mě začíná už opravdu udivovat, co vy jste proboha za člověka! A strýc nestrýc,každý kdo vaší rodinu zná alespoň trochu dobře ví,že to je také jen pouhý výmysl.A ani nevím proč jste s tím přišel-no,asi opravdu jen pomůže už jen psycholog
  ------

  OdpovědětSmazat
 23. jáááá se směju :-D :-D :-D tak přeně tenhle fotograf fotil tak před půl rokem mojí kamarádku, která mi pak vyprávěla, jak to na ní zkoušel že jí pak bude dohazovat kšefty :-D a ona mu chudák ještě k tomu naletěla a nejen že jí pak žádnou práci nedohodil ale ani jí neodpovídal na zprávy :-D ale prý se jí hodně líbil a stálo to za to tak toho zas tolik nelituje :-D ale jen takové upozornění pro holky že práci vám opravdu nedohodí :-D jdu jí to přeposlat :-D :-D

  OdpovědětSmazat
 24. Že mu to není trapné, stejně na to každý přijde.

  OdpovědětSmazat